Couveuses vol in Randstad 'Fraude met afval blijft mogelijk' Randstad Zelfstandig Boerhaave krijgt 10.000 gulden Strengere controle op stier Herman Air Exel is een succes Regels voor houseparty Geslaagd! ^aurDdam VRIJDAG 1 JULI 1994 Vijf jaar cel in Exodus-zaak amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft de 22-jarige N.S. uit die stad tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De verdach te had een centrale rol binnen een organisatie die handelde in heroïne. De drugorganisatie, die voor een groot deel bestond uit familieleden van de man, werd afgelopen herfst opgerold door het Amsterdamse (Exodus-)politieteam. Tegen de man was acht jaar cel en een boete van 100.000 gulden geëist. Acht jaar voor aanslag politieschool amsterdam De 36-jarige J.B. uit Zwanenburg is tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld, onder meer wegens het gooien van een granaat naar de politieopleidingsschool in Amsterdam vorig jaar september. De officier van justitie had tien jaar cel geëist. De straf geldt ook voor een ontploffing in Velsen bij een infor matiecentrum en poging tot doodslag op twee politiemensen in Ede vorig jaar oktober bij een achtervolging. Qe 61-jarige vader van B. werd overeenkomstig de eis tot vijf jaar cel veroordeeld. In zijn woning en garagebedrijf in Zwanenburg vond de politie eind vorig jaar ruim veertig kilo van het explosief semtex, ver schillende wapens, munitie en drugs. Schiphol: 769 inspraakreacties den haag De uitbreidingsplannen van Schiphol hebben in to taal 769 afzonderlijke inspraakreacties opgeleverd. Zeven reac ties betreffen handtekeningenacties of verklaringen in voorge drukte pamfletten, waaraan zo'n 12.000 mensen hebben deelge nomen. In het algemeen zijn het bedrijfsleven, vakbonden en kamers van koophandel voor uitbreiding van de nationale lucht haven. Milieugroeperingen, actie- en bewonersgroepen daaren tegen keren zich in even algemene zin fel tegen de voorgeno men maatregelen. AZL heeft twee couveuses op verlanglijst De couveuses voor te vroeg geboren baby's die intensie ve verzorging nodig hebben zijn overvol. Het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) moet de laatste tijd gere geld een beroep doen op andere ziekenhuizen met inten sive care-couveuses in de Randstad. De topdrukte wordt deels veroorzaakt door de opnamebeperking van prema ture baby's in het Amsterdamse VU-ziekenhuis. Dit zie kenhuis heeft te kampen met een bacteriële besmetting. leiden caroline van overbeeke Volgens AZL-woordvoerder Ket ting zijn de 16 bedjes in Leiden zo goed als het hele jaar bezet. „De afgelopen week was het bij ons nog eens extra druk. Het probleem is dat je het aantal vroeggeborenen totaal niet kunt voorspellen. Gelukkig kunnen we bijna altijd terecht in andere academische ziekenhuizen in de Randstad. Maar met twee ex tra bedjes voor intensieve zorg zouden we enorm geholpen zijn. Deze couveuses staan al enige tijd op ons verlanglijstje." In totaal zijn er in Nederland 146 couveuses voor vroeggebo- ren baby's die intensieve zorg nodig hebben. Het AZL heeft acht couveuses voor intensieve zorg tot zijn beschikking en acht voor de iets minder inten sieve zorg, de high care. Het AZL werkt samen met het Julia na Kinderziekenhuis in Den Haag waar nog eens acht cou veuses staan. Het vervoer van de veel te kleine baby's gebeurt vanuit Leiden met een speciaal inge richt voertuig: de babylance. Al leen in hele dringende gevallen wordt gebruik gemaakt van de helikopter. Ketting: „Dat ge beurt een paar keer per jaar om kleine baby's vanuit het St. Rad boud Ziekenhuis in Nijmegen bij ons onder te brengen. An dersom komt zelden voor." Ziekenhuizen in het zuiden van het land kunnen in spoed gevallen ook uitwijken naar zie kenhuizen in België en Duits land. Een nieuwe ethische toetsing van het experiment met de transgene stier Herman is vol gens de meerderheid van de Tweede Kamer niet nodig. Wel eist de Kamer dat de regering op de hoogte moet zijn van al le commercie"le verwikkelin gen rond de contracten van getoetste bedrijven. Dit bleek gisteravond tijdens een debat over het contract tussen het Leidse bedrijf ach ter Herman, Gene Pharming, en baby-voedingproducent Nutricia. In dat contract, dat enkele weken geleden uitlekte, is vastgelegd dat 'menselijke' eiwitten in de melk van Her man's nakomelingen, ook ge bruikt kan worden in babyvoe ding. De Nederlandse over heid heeft echter uitsluitend toestemming gegeven voor een biomedische doelstelling van het experiment met Her man. Met andere woorden: de te produceren menselijke ei witten mogen uitsluitend voor medische doeleinden worden gebruikt. Minister Bukman van land bouw schrok zich rot, toen hij hoorde over de afspraken tus sen Gene Pharming en Nutri cia. Ogenblikkelijk gaf hij de landsadvocaat opdracht te on derzoeken of zijn goedkeuring van het experiment kon wor den ingetrokken. Landsadvo caat De Wijkerslooth oordeel de echter dat de twee bedrij ven verder borduurden op de oorspronkelijke doelstelling en niets hadden gedaan wat daarmee in strijd was. Wel ad viseerde de landsadvocaat aanvullende voorwaarden te stellen, waartoe Bukman ogenblikkelijkbesloot. Voor een deel van de kamer gaat die maatregel niet ver ge noeg. Vooral enkele kleinere fracties, aangevoerd door GroenLinks, eisen een hertoet sing van het experiment door de ethische commissie. Die hertoetsing moet uitwijzen of het regeringsbeleid ('Geen wij zigingen in genen van dieren, tenzij in het experiment nog wel geldt. Volgens Buk man hebben de bevindingen van de landsadvocaat uitgewe zen dat aan de doelstelling van het experiment niets is veran derd. „Dat is al getoetst en daarom hoef je het niet nog een keer te doen," sprak de bewindsman. De vier grote fracties waren het daarmee eens. Toch leefde ook in de Kamer de behoefte de regering te dwingen een scherper toezicht te houden op de gang van zaken bij ge netische modificatie van die ren. Vandaar dat PvdA'er Jan van Zijl een motie indiende, waarin hij eist dat de regering op de hoogte moet zijn van al le 'ins and outs', dus ook alle commerciële verwikkelingen rond dit soort contracten. Gezien de vele ontwikkelin gen in de wetenschap, ver zocht Bukman indiener Van Zijl de motie aan te houden. Vergeefs, want met algemene stemmen nam de kamer de motie aan. De motie van GroenLinks over de hertoet sing van het experiment werd daarentegen verworpen. Al leen de fracties van Groen Links, RPF, GPV, SGP, SP, AOV stemden voor, met het argu ment dat de oorspronkelijke, bio-medische doelstelling is veranderd tijdens de experi menten. den haag gpd De eerste zes van de in totaal 21 rijksmusea zijn zelfstandig ge worden. Tijdens een bijeen komst aan het Haagse Binnen hof heeft minister D'Ancona (cultuur) de musea, waaronder het Leidse Boerhaave, officieel overgedragen. De zes hebben elk 10.000 gulden meegekregen om meer publiek te werven. De minister wil dat de musea daar mee vooral bezoekers trekken die nu zelden of nooit een mu seum bezoeken. De zes zijn, naast Boerhaave. het Van Gogh-museum in Am sterdam, het Rijksmuseum Twenthe in Enschede, Paleis het Loo in Apeldoorn, Kröller-Mül- ler in Otterlo en het Zuiderzee museum in Enkhuizen. De musea krijgen de collec ties in bruikleen en moeten de gebouwen huren. De rest van de inventaris krijgen ze om niet in eigendom. De verzelfstandi ging is een gevolg van een on derzoek uit 1988 door de Alge mene Rekenkamer, waaruit bleek dat er bij musea ondoel matig werd gewerkt. Minister D'Ancona zei gisteren te hopen dat ook gemeentelijke en pro vinciale musea het voorbeeld van de rijksmusea zullen vol gen. De verzelfstandiging is een half jaar vertraagd, omdat er op 1 januari nog geen overeen stemming was over een cao voor het personeel. Die werd in april wel bereikt: de netto sala rissen zijn tenminste gelijk ge bleven en er zijn geen arbeids plaatsen verloren gegaan. De overheid streeft er naar de res terende rijksmuseale diensten eind dit jaar zelfstandig te ma ken. Het op eigen benen staan, heeft bij het Ifrjksmuseum van Oudheden in Leiden voor een conflict gezorgd tussen het per soneel en directeur G. Verwers. Onderzoek moet uitwijzen waar de knelpunten liggen en of die zijn op te lossen. beek anphet eerste jaar (1992) gingen er 15.000 passagiers mee. Vorig jaar waren dat er al meer dan 21.000. Sinds kort is Air Exel, dat dit jaar winstgevend zal zijn, een volledig Nederlands bedrijf. De aandelen van de Luxemburgse onderneming Sofinair zijn na melijk overgenomen door de Schreiner Luchtvaartgroep die nu 49 procent van de aandelen bezit. Volgens de directie is het aan deel passagiers uit de streek rond de Duitse stad Aken ver drievoudigd naar 15 procent. Zij ziet verdere groei in de Duitse markt en wil bevorderen dat Beek uitgroeit tot een luchtha- ven*onder de naam Maastricht- /Aken Airport. De lijndienst van vliegveld Beek naar Amsterdam is zo'n succes, dat de drie jaar bestaande luchtvaartmaatschappij Air Exel een groter vliegtuig moet ko pen. Daar moeten vijftig passa giers in kunnen. Over de aan koop van een nieuw vliegtuig onderhandelt Air Exel met drie fabrikanten, onder wie Fokker. De dienst wordt thans vijf keer per dag uitgevoerd met een 30-zits toestel. Drie jaar geleden vervoerde Air Exel rond 32.000 passagiers op deze lijn, in 1993 ruim 62.000. Dit jaar wordt een aantal verwacht van 72.000. Ook de lijndienst van Beek naar Londen, driemaal daags, gaf een forse stijging te zien. In den haag anp Burgemeester Havermans gaat extra regels opstellen voor hou separty's in Den Haag. Die re gels hebben betrekking op de gezondheid van de feestgan gers, waarover de burgemeester bezorgd is. Havermans zei dat gisteravond bij de vergadering van een gemeentelijke raads commissie. De nieuwe regels komen bo venop de vereisten waaraan or ganisatoren van houseparty's toch al moeten voldoen. Den Haag denkt aan een verplichte EHBO-post, een aparte rust ruimte en aan voldoende drink- gelegenheid en ventilatie. De burgemeester sloot met zijn plan aan bij GPV-raadslid Van Haeften. Die trok aan de bel nadat in Zoetermeer op 7 mei een 19-jarige jongen na af loop van een houseparty over leed door overmatig XTC-ge- bruik. Van Haeften drong aan op strengere regelgeving op het gebied van volksgezondheid. In de raadscommissie kreeg hij de CDA-fractie pal achter zich. De WD wil op alle house party's een post die XTC-pillen controleert. De overige partijen stonden niet te springen de re gelgeving aan te scherpen. Maar ze zijn niet tegen de extra regels die Havermans wil maken. Ook vorig jaar bemoeide Ha vermans zich al met housen. Toen schreef hij over openbare orde bij deze party's. De com missie gaat zich ook buigen over de nieuwe Havermans-re- gels. Bijlmermeer» Een Bijlmer-bewoner kijkt naar de plek waar in oktober 1992 een Boeing van El Al neerstortte, op de plek van de vroegere flats Kruitberg en Groeneveen. De grond raakte door de ramp ernstig verontreinigd en wordt nu gereinigd. De bodemsanering duurt naar verwach ting een jaar. foto anp Provinciaal-statenlid Blokland (GPV/RPF) naar Europees Parlement DEN HAAG MONICA WESSELING „In Zuid-Holland moeten veel strengere regels komen voor de verwerking van afval. De huidi ge manier, waarbij het Provinci aal Afvalverwijderingbedrijf (Proav) zorgt voor het inzame len èn verwerken afval, is frau degevoelig. Het Proav is een commercieel bedrijf met ver gaande bevoegdheden. Dat brengt te grote risico's met zich mee." J. Blokland, statenlid voor GPV/RPF sluit nieuwe afvalperi- kelen in de provincie niet uit. Blokland was in het begin van de jaren negentig voorzitter van de Bijzondere Commissie van Onderzoek Afvalverwijdering Zuid-Holland. Hij vertrekt bin nenkort, na twaalf jaar voor GPV/RPF in provinciale staten te hebben gezeten, naar het Eu ropees Parlement. Begin juni werd hij daarvoor gekozen. De onderzoekscommissie werd in 1991 ingesteld nadat duidelijk was geworden dat er veel mis was met de afvalver werking in Zuid-Holland. Stort plaatsen die officieel gesloten waren, zoals die aan de Tespel- laan in Noordwijkerhout, wer den met medeweten van amb tenaren illegaal toch gebruikt. Controle op de naleving van stortregels ontbrak en afval ver dween naar het buitenland. De conclusies van de com missie logen er niet om: de ambtenaren van Zuid-Holland, gemeentebestuurders en ook provinciaal bestuurders waren chaotisch, slordig, en naiëf. Blokland: „Ze dachten bijvoor beeld dat het voldoende was om regeltjes te maken. Regels zouden vanzelf wel worden na geleefd. Controle was niet no dig. Inmiddels weten we wel be ter." De aanbevelingen van de commissie waren duidelijk: aan afval is grof geld te verdienen en' dat brengt enorme risico's met zich mee. Het is nodig regelin gen te maken die honderd pro cent waterdicht en dus absoluut niet fraudegevoelig zijn. Con trole is en blijft nodig. Nog voor het verschijnen van het rapport werd het provinci aal afvalbedrijf opgericht. Proav bepaalt waar welk afval naartoe gaat en zorgt dat er voldoende stort- en verbrandingsplaatsen zijn. Een stap vooruit, maar Blokland vindt de afstand tus sen overheid* en afvalverwerker (Proav) veel te groot: „De pro vincie moet er, als verantwoor delijke overheid, met haar neus bovenop zitten." De onderzoekscommissie heeft anderhalfjaar aan het rap port 'Zand erover?' gewerkt. Voor Blokland heel leuke maan den. „Eindelijk kon ik eens lan gere tijd aan één onderwerp be steden." Hoewel volgens de oud-voorzitter de regels nog strakker moeten worden, is hij er wel van overtuigd dat alle statenleden doordrongen zijn van de conclusies van het on derzoek. „De politieke partijen zijn uiterst alert. Meer dan ooit wordt nagedacht over eenvou dige en sluitende regelgeving, fraudebestrijding en voldoende controle. Dit is nu eindelijk eens een rapport dat niet direct in een bureatila is gelegd." Bang dat er op korte termijn iets misgaat is Blokland overi gens niet. „Zolang gedeputeer de Van der Vlist (PvdA) van milieu de scepter zwaait, zal niets misgaan, want hij houdt alles,strak in de gaten. Maar een garantie is niet hard genoeg als deze persoonsgebonden is." Hoewel Blokland zijn grootste bekendheid kreeg door zijn voorzitterschap van de onder zoekscommissie, heeft hij de af gelopen jaren herhaaldelijk een stempel gedrukt op de discus sies binnen het provinciaal be stuur. Zoals over de moeizame zoektocht naar locaties voor woningbouw. Zowel in de Leid se regio als in de Duin- en Bol lenstreek mogen en moeten volgens het rijk duizenden hui zen worden gebouwd. Daarover zijn, in het kader van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening (Vi- nex) afspraken gemaakt. De eerste paal is echter nog niet ge slagen. Blokland: „De toekomst van het Groene Hart wordt stéeds onzekerder. Bebouwing van dat deel van de provincie komt angstaanjagend dicht bij als er niet snel overeenstem ming is over nieuwe bouwloca ties in het gebied Leiden- /Dordrecht." Blokland denkt dat de provin cie zelf aan de slag moet gaan om nieuwe bouwlocaties te rea liseren. „Eis van het rijk ver gaande bevoegdheden en een flinke zak geld en beloof in ruil daarvoor te zorgen voor vol doende nieuwe huizen de ko mendedecennia." Aan, het Holtlant College in Leiden slaagden de volgende kandidaten: ADMINISTRATIE I. Abelman, M. Buyn, M. Coster, M. van Duijvenvoorde, J. v.d. Geest, M. v.d. Hulst, W. v.d. Kolk, T. Koroglu, R. Linnartz, P. Oosterveld, S. Ozdemir, D. Ruy- grok, I. Vink, A. van Vliet, S. van Westrienen, M. Zandbergen, M. Zwart, P. van Apeldoorn, S. Bui telaar, R. Klein, D. Klippel, R. Scheffers, L. van Wijngaarden, S. Admiraal, R. Braun, R. den El zen, T. Hoogeveem S. Lindhout, E. v.d. Niet, R. Oosting, E. van Rhijn, J. v.d. Zalm, P. Engber- sen, J.W. v.d. Hemmen, M. Jan sen, A. de Jong, S. Pagie, D. Unk, A. Voorn, M. Zernitz, A.. Baaij, M. Berkheij, D. van Duijn, D. van Duijvenvoorde, S. ter Haar, R. van Kruistum, C. Kuijt, D. de Mooy, A. Ouwehand, J. v.d. Plas., M. v.d. Plas, W. v.d. Plas, J. Vooys, B. Zandbergen, M. Zuyderduyn, M. van Zwie- ten, J. Baarda, P. Bon, Y. Bennis, P. Dobbe, M. de Haan, H. van Seggelen, M. v.d. Berg, R. van Kampen, O. Poll, D. v.d. Slot, M. van Wieringen, T. den Hollan der, E. van Kampen, G. Bru- nekreef, Y. de Mooy, D. de Mooy, J. v.d. Reijken, H. Bin nendijk, M. de Jong, D. Doffer- hoff, B. Evers, I. de Goeij, I. Kar- remans, V. Loenen, E.J. Bur- grust, M. van Nunspeet, M. Cayir, J. Duim, P. Hakker, A. Koch, I. Philipsen, C. Roest, M. van Gijlswijk, A. Goutbeek, K. Heemskerk, O. Jansen, S. Laroo, R. Jense, S. Lucas, S. Nagy, M. Koerts, M. Lek, O. Pekar, M. van Montfoort, N. Tol, J. van Velzen, R. v.d. Wal. Aan het Holtlant College in Leiden slaagden de volgende kandidaten: DIPLOMA VERZORGENDE (MDGO-VZ) Margreet Kolker, Esther v.d. Vij ver, Netty Robertus, Debbie Verhaar, Petra Boogaard, Ineke van Egmond. DIPLOMA HELPENDE (MD GO-VZ 92) Sandra v.d. Berg, Sonja IJspol, Diana Helder, Jelger Luykx, Marja Hansen, Louise van Huis stede, Sylvia Wijnands, Nata- scha Koomen, Bianca van Es, Marijke Prins, Regina Verweij, Ilse Patroudis, Sylvia Habraken. Aan de Louise de Coligny Scholengemeenschap in Lei den slaagden de volgende kan didaten: MAVO Mirjam Brouwer, Saskia Cra mer, Cindy van Hooven, Hester van Koeveringe, Nathalie Kok, Francisco de Mul, Zuzanna Pokorny, Sandra Reimert, John Visser, Lonneke Westerhof. HAVO Linda de Haan, Manon Hamers, Karin Lastdrager, Ismail Oz, Ti neke Sanches, Djimiel Weisz. VWO Evelyn Huigen, Robert Kolmus, Menno Rademaker, Lieke van Rossum. Aan de R.K. Scholengemeen schap Duinzigt in Oegstgeest slaagden de volgende kandida ten: MAVO Carla Algera, Nicolette Bayer, Martine Balder, Saskia Bruins, Monica Colijn, Elise van Herk, Jerry v.d. Kaay, Petroesjka Koet, Danielle de Koning, Tony Mandala, Eduard Schwarz, Rut- ger Smit, Miranda Verberg, Mo nique Vlieland, Rogier Wielaard. WASSENAAR Aan het Rijnlands Lyceum in Wassenaar slaagden de volgen de kandidaten: MAVO Maureen Aarts, Vanessa Karre- man, Mirella Kenens, Natasja Kenens, Jikke Schrama. HAVO Rogier Moorman, Sascha Zwenk. VWO Feddo Meijer Wiersma, Suzan ne Röell, Jim Verhoef. NOORDWUKERHOUT» Aan de Scholengemeenschap College Leeuwenhorst in Noordwijkerhout slaagden de volgende kandidaten: MAVO Linda Berbee. HAVO Brigitte van Duijn, Esther Dui venvoorde, Ingeborg Kortekaas, Vincent Roos, Jet van Schooten, Carla Vink. VWO Ruud Alkemade, Erika van Bee- len, Tara van Beelen, Dennis van Oosten, Marco Disseldorp, Monique Oostdam, Roos Snel, NellekeVeenhof. Slagroomtaarten voor geslaagden Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van ge slaagden. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, trekken we uit de lijsten éen of meer namen. Het Leidsch Dag blad biedt de gelukkige(n) een gratis slagroomtaart aan. De gelukkigen kunnen bellen met Antoinette Vonk of Manu- ela Groeneweg (071 - 356401/356402). Zij nemen het adres op en versturen de brief waarmee de taart op onderstaand adres kan worden opgehaald. De winnaar van vandaag is: Zuzanna Pokorny. Steenstraat 45/47 Leiden Tel. 142343 J. Blokland: „Sjoemelen met afval is nog steeds mogelijk' foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14