Kratje bier voor lenen identiteit 9Ik laat mijn klanten niet in de steek' Bewonershaven nog niet volgeboekt Oegstgeest houdt vinger aan de pols in Rijnfront Leiden Regio De romantiek delft het onderspit in Voorschoten Raad Warmond gelaten onder onheilstijdingen College Voorschoten krijgt alleen maar plaagstootjes van oppositie Wetenschappers volgen vanuit Leiden strooptocht olifanten VRIJDAG 1 JUL11994 Dieven ruilen schoenen voorschoten Twee mannen hebben gistermiddag uit een schoenenwinkel aan de Schoolstraat allebei een paar schoenen gestolen. Hun oude schoenen lieten zij achter. De twee kwamen rond half drie de winkel in om nieuw schoeisel aan te schaffen. Nadat zij beiden een mooi paar hadden gepast talmden zij zo lang met het nemen van een beslissing, dat de 20-jarige ver koopster zich maar even tot een andere klant wendde. Toen de vrouw zich weer naar de mannen omdraaide waren die verdwe nen. In de dozen op de grond zaten hun oude schoenen. Vakantiewerk zoekt vrijwilligers voorschoten Voor het jeugdvakantiewerk in Voorschoten wor den nog vrijwilligers gezocht. De week is van 8 tot 18 augustus. Op het programma staan onder meer een waterspeeltuin in zwembad Het Wedde, brandspuitwedstrijden, zeilen op hpt meer in de Vlietlanden en hutten bouwen in Rosenburgh. Pro grammaboekjes en inschrijfformulieren worden in de week van 4 tot 8 juli verspreid via de basisscholen. De boekjes zijn vanaf die week 's ochtends ook verkrijgbaar bij de balie in het gemeen tehuis. voorschoten «joost panhuysen De leden van de Voorschotense gemeenteraad bleken gister avond over één vraagstuk ern stig verdeeld: moest de naam van het huidige Stationslaantje worden veranderd in Oude Sta tionslaantje of in Vrijerslaantje? Er was een heuse stemming no dig om burgemeester Cannegie- ter de eindconclusie te laten trekken: ,,De romantiek verliest vanavond". Geen Vrijerslaantje dus, het pleidooi van PvdA-raadslid P. den Hartog ten spijt. Den Har- tog wees op het idyllische verle den van het Stationslaantje, dat decennia lang door Voorscho tense paartjes als ontmoetings plaats werd gebruikt en daarom door iedereen Vrijerslaantje werd genoemd. Menig eerste kind werd in het Vrijerslaantje verwekt, om daar later zelf de dorpstraditie weer voort te zet ten, zo bracht het raadslid in herinnering. „Geschiedenis is belangrijk, maar tegenwoordig is het Sta tionslaantje een parkeerplaats", stelde A. Draijer (CDA) vast. „Vrijen kan toch ook in de au to", probeerde Den Hartog nog, maar tevergeefs. Zijn voorstel vond slechts steun bij Groen links, twee WD'ers en wethou der H. Smits (D66). Warmonder zette diverse stromannen in Vervolg van voorpagina De 38-jarige Warmondse hoofdverdachte werd gisteren voor de rechtbank in Dordrecht door officier van justitie M. van Nimwegen niet alleen oplichting ten laste gelegd. Hij moest zich ook verantwoorden voor valsheid in ge schrifte. Onder vele verschillende namen stond hij in handelsregisters ingeschreven als directeur van zijn be drijven. Daarvoor beschikte hij over een grote verzame ling valse paspoorten en tientallen valse pinpassen. naar middelen als verhoging van de onroerend-zaakbelasting en de afvalstoffenheffing of het instellen van rioolbelasting wordt gegrepen, dient de ge meente zich te bezinnen op haar taken. Ook moet worden onderzocht of er nog zandwin ning in 't Joppe kan plaatsvin den. Zandwinning kan voor de gemeente zeer lucratief zijn. Volgens PW moet er ook maar eens een einde komen aan de almaar stijgende kosten bij de afvalverwerking. Wethou der W. de Vos verwacht dat de kosten van afvalverwerking kunnen dalen nu de gevolgen van de sluiting van de Leidse vuilverbranding enigszins ver werkt zijn. Maar voor een dui delijke daling van de heffing dient echter ook het aanbod af warmond arie schakenbos Met een gevoel van onmacht laat de Warmondse gemeente raad de onheilstijdingen over zich heen komen. Zelfs opposi tiepartij Progressief Warmond (PW) onthield zich gisteravond van harde kritiek op de aan staande bezuinigingen, bij ge brek aan alternatieven. Door de herziening van de gemeentefondsuitkering moet Warmond op een bedrag van 3,5 miljoen gulden ongeveer 9 ton bezuinigen. Volgens de nieuwe normen van het Rijk kan Warmond 6 ton verdienen aan verhoging van de belastin gen. Maar in hun verkiezings programma hebben alle. partij en echter beloofd terughou dend te zijn met lastenverzwa ring voor de burgers. Voordat er dordrecht/warmond/leiden Overigens werden ook stroman nen ingezet als directeur. Een 27-jarige Leidenaar, die gisteren ook voor moest komen, ver diende daar anderhalf jaar lang een aardige zakcent aan. Een Engelsman die in Nederland was om bollen te pellen leende zijn identiteit voor een krat bier eri een paar honderd gulden. De advocaat van de Warmon der, niemand minder dan A. Moszkowicz, probeerde verwar ring te zaaien door te betogen dat een oplichter niet extra kan worden gestraft voor de vals heid in geschrifte die direct voortvloeit.uit zijn oplichtersac tiviteiten. Omdat zijn cliënt bo vendien niet bij alle bedrijven betrokken zou zijn geweest en de man onlangs een belasting vordering ontving voor 1,7 mil joen gulden, vroeg Moszkowicz een aanzienlijke strafverminde ring. Vijf jaar cel vond hij een extreem hoge eis. „In Amster dam kun je daar een moord voor plegen", aldus Moszko- De belangrijkste handlanger van de Warmonder, een 52-jari- ge accountant uit Haarlemmer meer, hoorde drieënhalf jaar te gen zich eisen. Hij draaide de valse papierenwinkel en zorgde voor lege bv's. De Haarlemmer meerder verdiende al voor hij met de Warmonder in zee ging zijn brood met handel in bv's. De advocaat van de accountant probeerde rechtbankpresident R. Steenbergen ervan te overtui gen dat de accountant slechts een will'oze uitvoerder van op drachten was. Hij vroeg vrij spraak voor zijn cliënt, en on middellijke invrijheidstellig. Dat laatste werd in ieder geval direct al afgewezen. De laatste die terecht moest staan was de Leidenaar die voor de oplichters als boodschap penjongen had gewerkt. Offi cieel had de Warmonder hem directeur gemaakt van een paar van zijn papieren bedrijven. Dat betekende dat de Leidenaar re gelmatig op pad moest om geld op te halen van diverse op zijn naam gestelde rekeningen. Hij verklaarde gisteren dat het nooit bij hem was opgekomen dat hij voor een paar criminelen werkte. De officier van justitie eiste tegen hem anderhalf jaar cel plus zes maanden voorwaarde lijk. De kans dat de rechtbank hem over twee weken daadwer kelijk zo'n lange straf oplegt, is echter bijzonder klein. Op ver zoek van zijn advocaat werd de Leidenaar na de zitting in voor lopige vrijheid gesteld. De rechtbank zag op dit moment geen reden om hem nog langer in voorarrest te houden. De jachthaven aan de Zijloever is in aanleg. De haven is bedoeld voor buurtbewoners. Zij kunnen er kleine motor- of roeibootjes afmeren. Zeilsche pen zijn niet toegestaan: deze zouden het uitzicht voor omwonenden belemmeren. foto holvast/marklamers Van 30 aanlegplaatsen bij Scheepswerf aan Zijloever nu 22 verhuurd aanleghaven ingericht. Het noordelijk deel blijft vooralsnog afgesloten. Als er voldoende be langstelling is komen in een la ter stadium ook aanlegplaatsen in het noordelijk deel. De aanlegplaatsen zouden oorspronkelijk eind vorig jaar al klaar zijn. De vertraging werd opgelopen door een ingrijpende wijziging van het bouwplan, dat eerst voorzag in gebruik van een grote hoeveelheid tropisch hardhout. Om milieuvriendelij ke redenen wil de gemeente dit materiaal echter niet meer ge bruiken. Jeugd 't Schippertje gaat bowlen leiden» ren van 14 tot en met 16 jaar. Het vertrek voor de jongste jeugd is om 13.30 uur met de fiets vanaf het buurthuis aan Oosterstraat 16. De oudere kin deren vertrekken om 19.30 uur. De kosten zijn 5,50 gulden. Buurthuis 't Schippertje in Lei den houdt op woensdag 6 juli een bowlingmiddag voor kinde ren van 10 tot en met 13 jaar en een bowlingavond voor kinde- leiden erna straatsma De belangstelling voor het hu ren van een aanlegplaats bij de Scheepswerf aan de Zijloever valt woningbouwvereniging Zijl en Vliet tegen. Voor de 30 in aanbouw zijnde plaatsen zijn tot nog toe 22 kandidaten ge vonden. De 22 kandidaten hebben zich gemeld na een oproep van Zijl en Vliet in een eigen bewo nersblad. Zijl en Vliet is beheer der van de aanleghaven. De on langs onder Kooibewoners ver spreide brief van de gemeente Informatie-avond over asielzoekers voorschoten Buurtbewoners kunnen dinsdag 5 juli terecht op een informatie avond over het asielzoekerscen trum aan de Rouboslaan in Voorschoten. De bijeenkomst wordt gehouden in het Cultu reel Centrum aan de Prinses Marijkelaan vanaf acht uur. Ver tegenwoordigers van de ge meente Voorschoten en het mi nisterie van WVC zijn aanwezig. heeft geen enkele nieuwe huur der opgeleverd. D. Barnhoorn van Zijl en Vliet: „Ik lees altijd dat er te weinig aanlegplaatsen voor kleine bootjes zijn, maar de belangstelling valt me een beetje tegen. Dat de brief van de gemeente ons geen enkele reac tie heeft opgeleverd, betekent volgens mij dat iedereen die een aanlegplaats wil huren zich al heeft aangemeld." De aanleghaven, die na de bouwvakvakantie gereed is, is bedoeld voor buurtbewoners. Zij kunnen er kleine motor- of roeibootjes afmeren. Zeilsche pen zijn niet toegestaan: die zouden het uitzicht voor omwo nenden belemmeren. Passanten mogen de aanleg haven niet gebruiken. Toezicht op het naleven van dit verbod is er echter niet. Barnhoorn hoopt dat buurtbewoners zelf toezicht houden op het reilen en zeilen in de aanleghaven. „Wat dat be treft zou het 't mooist zijn als al le bewoners rondom die plas een ligplaats hebben. Dan is er veel sociale controle." Voorlopig wordt alleen het zuidelijke gedeelte van de wa terplas bij de Scheepswerf als Gemeente wil ongewenste ontwikkelingen voorkomen Leiderdorpse melkboer opent winkel in Leiden, maar blijft ook route rijden leiden/leiderdorp judy n1hof 0 q Twee weken zitten Wim en o i Marja de Jong nu in hun eigen jj I Troëfmarkt aan de Leidse Mar- o nixstraat. De omschakeling van o het kleine buurtwinkeltje aan de o Hoofdstraat in Leiderdorp naar q I een supermarkt in de stad be- 2 valt prima. Ach, en zóveel vet- o anderde er nu ook weer niet. jj Wim blijft het Doeskwartier en o de Oranjewijk in Leiderdorp ge- c I woon bedienen met de winkel- 0 I wagen. o I Voor de vaste klanten was het jj boodschap plotseling niet meer o I terecht konden bij de kleinste o j kruidenier van Leiderdorp. Het 0 zaakje, een ruimte van slechts q twintig vierkante meter, was o 1 sinds jaar en dag een vertrouwd 5 element in de Hoofdstraat. Nu jj is er nog weinig dat aan de win- o kei herinnert. Wim en Marja, 2 die er altijd achter hebben ge- 0 woond, hebben de zaak inmid- 0 dels bij de huiskamer getrok- 1 j ken. „Toen het winkeltje dicht; 2 ging dachten sommige mensen dat ik er in Leiderdorp helemaal o mee zou stoppen," maar dat is o I beslist niet zo," zegt Wim met 0 klem. q Zijn klanten kunnen op hem o blijven rekenen. Terwijl Marja o in Leiden in de supermarkt 0 staat, rijdt Wim met de winkel- o I wagen in Leiderdorp. „Ik laat o J mijn klanten niet in de steek, o j Ook niet als ik over een paar jaar moet stoppen met het wer ken langs de weg. Dan zorg ik voor vervangers." Dat Wim moet stoppen is over enkele ja ren onvermijdelijk. Het moet van de dokter. De rug van Wim wordt steeds slechter. „Het is een hoop sjouwwerk en dat vergt wat van je lichaam." Met het supermarkt in Leiden, ging voor Wim en Marja een grote wens in vervulling. Ongeveer een jaar geleden begon het idee te leven voor een groter^ zaak. De kin deren werden groter en dat bood nieuwe mogelijkheden. oegstgeest loman leefmans Komt er een industrieterrein, een woonwijk of blijft het een groen gebied met hier en daar een (teelt)bedrijf? Dit najaar komt de gemeente Oegstgeest met de eerste plannen voor het zogeheten Rijnfrontgebied, het westelijkste stukje Oegstgeest, begrensd door de A44, de Oude Rijn en de Rijnsburgse wijk Fre- deriksoord. Bewoners van de Indische buurt hopen dat de plannen in ieder geval leiden tot een afname van de verkeers overlast. Het gebied heeft al jaren een 'agrarische bestemming'. Toch is er, soms tegen de zin van de gemeente, ook andere bedrij vigheid in Rijnfront aan te tref- fen. Zo kreeg de firma Sierafor begin dit jaar een brief gemeente waarin het teeltbe- drijf werd verboden ook de overslag en verkoop van zijn produkten vanuit het complex aan de Oude Rijnsburgerweg te regelen. In het verleden werden valeer bedrijven die geen 'agrari sche achtergrond' hadden, ver boden zich in Rijnfront te vesti gen. De toegenomen bedrijvigheid van vooral Sierafor zorgt voor verkeersoverlast aan het einde van diezelfde Oude Rijnsbur gerweg (kruispunt Rijnsburger- weg/Rijnzichtweg) waarover bewoners van de Indische buurt regelmatig klagen. Het nieuwe gemeentebestuur wil echter nog even wachten met het nemen van maatregelen tegen Sierafor en de vrachtauto's. Tijdens regionaal wethou- dersoverleg over toekomstige bouwlocaties in het gebied rond Leiden, is Rijnfront namelijk re gelmatig ter sprake gekomen. Rijnfront kreeg het predikaat 'mogelijk bedrijventerrein'. Een wijziging van het bestemmings plan zit er sowieso aan te ko men, dus er zouden zich grote veranderingen kunnen voor doen in de strook langs de Oude Rijn. Om 'ongewenste ohtwikkelin- gen' te voorkomen, wil de ge meente de eventuele herinrich ting van Rijnfront kunnen stu ren. Nu al is besloten om een deel van het gebied langs de Oude Rijnsburgerweg op te ko pen. voorschoten joost panhuysen Het collegeprogram 'Donkere wolken...blauwe luchten' kreeg gisteravond een opvallend mild onthaal in de Voorschotense ge meenteraad. Oppositiepartijen Groen Links en PvdA beperkten zich tot plaagstoten en detail kritiek. Voormalig wethouder M. Breunesse (PvdA) noemde het program 'niet echt vernieu wend' maar voegde eraan toe dit het college niet te willen ver wijten. Wel wees zij D66 op een vergeten verkiezingsbelofte: een pleidooi voor uitbreiding van het buurthuis in Vlietwijk was nergens in het program terug te vinden. Zij toonde zich bezorgd over de nachtrust van wethou der Van de Poel (WD): „Zijn portefeuille is vergeleken met wethouder Ten Have van het CDA wel erg dik geworden." De titel 'Donkere wolken...blauwe luchten' kreeg van S. Harlaar (GroenLinks) een geheel eigen interpretatie. De wolken zouden slaan op het door verkiezingsnederlagen ge kwelde CDA en de blauwe lucht op de grootste partij WD. De drie puntjes waren natuurlijk een verwijzing naar de minima le rol die D66 volgens Harlaar in het college is toebedeeld. Har laar bekende dat veel voorstel len in het program hem aange naam hadden verrast. Hij sprak zich wel uit tegen het voornemen om de parkeer gelegenheid in het centrum te bevorderen. Daders van vernieling gierstoogst Kameroen gevonden Het voormalige winkeltje aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is door Wim en Marja al bij hun huiskamer getrokken. „De winkel in de Hoofdstraat was ideaal toen de kinderen klein waren. Terwijl Wim langs de weg zat, kon ik de winkel doen en toch thuis bij de kinderen zijn." foto ben de bruyn monica wesseling Marja: „De winkel in de Hoofd straat was ideaal toen de kinde ren klein waren. Terwijl Wim langs de weg zat, kon ik de win kel doen en toch thuis bij de kinderen zijn." Hoewel het as sortiment vele malen groter is, heeft de supermarkt aan de Marnixstraat toch wel iets weg van de winkel in Leiderdorp. „Het is hier heel fijn. Het is ook een echte buurtwinkel. De mensen willen persoonlijk be diend worden en ze maken graag een praatje." Het rijden met de winkelwa gen doet Wim, die nu 42 jaar is, nog steeds met veel plezier. Hij begon met een ventwagentje, maar stapte op een bepaald moment over op een grote win kelwagen. Vooral de oudere mensen zijn blij met de winkel aan huis. Dan hoeven ze niet te sjouwen met flessen. Dat doet Wim voor hen. „Het is gezellig werken. Je bent vertrouwd voor de mensen. Ik heb klanten te gen wie ik 'opa' of 'tante' zeg terwijl ze toch echt geen familie van me zijn. En een maatschap pelijk werker ben ik ook nog af en toe. Laatst nog kwam ik bij een klant van in de tachtig die op de grond lag, omdat ze niet lekker was geworden. Ik heb haar een beetje geholpen en haar dochter gebeld. Dat wordt je dan heel erg in dank afgeno men." De klanten leven ook met hém mee. Toen Wim trouwde, kwam hij met stapels pakjes thuis, nadat hij zijn ge bruikelijke ronde had gereden. Wim de Jong komt uit een echte 'melkboerenfamilie' zoals hij dat uitdrukt. Zijn grootou ders runden het winkeltje aan de Hoofdstraat al. Grootvader bracht de boodschappen met de bakfiets rond. Daarna kwam zijn vader in de zaak. Wim nam de zaak twintig jaar geleden over, toen zijn vader overleed. Voor lange verhalen over vroe ger heeft Wim echter geen tijd. Om de haverklap kijkt hij op zijn horloge. Op het afgespro ken uur is de melkleverancier er nog steeds niet. En de schappen raken steeds leger. „Ik ben een man van de tijd. Daar ben ik een pietje precies in, en dat ver wacht ik ook van anderen. Als leveranciers niet op tijd zijn, moet je 'nee' verkopen aan je klanten. Daar heb ik een hekel aan." Het Centrum voor Milieukunde in Leiden heeft het raadsel van de olifantentrek in Kameroen opgelost. De wetenschappers hopen dat er nu een eind kan komen aan de jaarlijkse vernie ling van de gierstoogst door hongerige olifanten. Anderhalf jaar lang zijn de, met satelliet zenders uitgeruste beesten, vanuit Nederland gevolgd. De Leidse universiteit heeft samen met de Kameroense bio loog Tchamba de trekroute van de olifanten in kaart gebracht. Twee dieren, 5000 kilo zwaar, zijn uitgerust met een satelliet zender. Twee jongere exempla ren kregen een radiozender om. Maand na maand zijn de dieren gevolgd. »Een van de beesten, Marie Louise, viel ten prooi aan stropers zodat voor haar een vervanger moest worden gevon den. De onderzoekers gingen er vanuit dat de olifanten die in Noord-Kameroen de gierstoogst opvraten, afkomstig waren uit Tsjaad. De oorlogen en onrus ten daar zouden de dieren op de vlucht doen slaan. De veron derstelling blijkt onjuist te zijn. De dieren zijn afkomstig van een nationaal park in het mid den van het land, het Waza- park. Tot nu toe achtten de on derzoekers het onwaarschijnlijk dat de olifanten van dit park af komstig waren: tussen Waza en de opgevreten gierst liggen vele honderden kilometers. De onderzoekers ontdekten dat de dieren de lange reis on dernamen omdat in het noor den van Kameroen een stuw dam is aangelegd en een over stromingsvlakte in de buurt droogviel. Herbevloeien van die vlakte lijkt de beste manier om de on gewenste trek van olifanten en het opvreten van de gierstoogst tegen te gaan. Het Leidse Milieucentrum maakt daarvoor een plan, samen met de World Conservation Union.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11