Gonsalves moet weg 'Jongeren zijn meer dan bezuinigingsobjecten' Feiten &Meningen India: niet lenen maar investeren Eindelijk met vakantie dankzij 'wetje Van Otterloo' DONDERDAG 30 JUN11994 DONE NIEUWSANALYSEl India gooit het roer om. Tot vorig jaar heet te het jaarlijkse overleg van de Indiase rege ring met haar belangrijkste geldschieters nog India Hulp Consortium. Deze week vindt in Parijs het India Ontwikkelingsfo rum plaats. De naamsverandering is veel zeggend. Het gaat India er niet langer om de zoveelste lening los te krijgen. Het over leg wordt vooral gebruikt om buitenlandse bedrijven te interesseren voor investeringen in India's economische ontwikkeling. In de eerste 44 jaar van haar onafhankelijk heid richtte India zich vooral op het lenen van geld voor de opbouw van een van bui tenlandse concurrentie afgeschermde indu strie. Het land werd de grootste debiteur van de Wereldbank met 348 leningen ter waarde van 42 miljard dollar in 1993 en een netto schuld van in totaal 76 miljard dollar. Drie jaar geleden begon de regering van premier Rao met een ambitieus program ma van economische liberalisering. India werd opengelegd voor investeringen. Over eenkomstig de nieuwe koers staat in Parijs dan ook niet alleen een formele ontmoeting met geldschieters op het programma, maar vinden ook gesprekken plaats tussen de In diase regering, donoren en buitenlandse in vesteerders. India zal vooral moeite doen om buitenlandse bedrijven te interesseren voor overnames in de energie- en telecom municatiesector. Deze plannen hebben de steun van de In ternationale Financieringscorporatie (IFC), een onderafdeling van de Wereldbank. De IFC keurde vorige week een investering van 118 miljoen dollar goed in een elektriciteits centrale in de Zuidindiase deelstaat Andhra Pradesh. De centrale zal worden gebouwd en gerund door het Zwitsers-Zweedse be drijf Asea Brown Boven en de Amerikaanse energieproducent CMS. Het wordt India's eerste particuliere centrale. Er staan echter meer van dit soort contrac ten op stapel. Zo gaat het Amerikaanse En ron een centrale bouwen in Dhabol in de deelstaat Maharashtra. Maar volgens een Wereldbank-rapport moet er meer gebeu ren. De Indiase regering is er niet in ge slaagd particuliere investeringen aan te trekken in cruciale sectoren als oliewinning en telecommunicatie, aldus de Wereldbank. Niet iedereen deelt echter het geloof van New Delhi en de Wereldbank in buiten landse investeringen. Ze leveren slechts be perkte werkgelegenheid op omdat de na druk ligt op kapitaalintensieve industrieën, aldus een studie van het Aziatische Regio nale Team voor Werkgelegenheidsbevorde- ring (Artep) van de Internationale Arbeids organisatie (ILO). Indiase economen hebben ook hun twijfels over het rendement van buitenlandse in vesteringen in de energiesector. Veel bedrij ven hebben alleen maar ingeschreven op contracten voor de bouw van centrales om dat de regering hun een rendement van zestien procent op hun investering garan deert. Volgens Indiase economen komt dit beleid neer op een subsidie voor buitenlandse be drijven die beter aan Indiase ondernemin gen gegund had kunnen worden. Ze wijzen erop dat zelfs in de VS energiebedrijven slechts een rendement van twaalf procent realiseren. Volgens het Artep-rapport hebben de eco nomische hervormingen in India nog meer schaduwzijden. „Zowel de werkloosheid als de armoede zijn naar alle waarschijnlijk heid toegenomen sinds 1991, al kan dit niet aangetoond worden", aldus de studie. Het rapport is van mening dat de hervor mingen zich meer moeten richten op de landbouwsector, waar nog steeds de meeste banen geschapen worden. Anders leidt het regeringsbeleid slechts tot toename van de trek van platteland naar stad en komt de stedelijke arbeidsmarkt onder nog grotere druk te staan, waarschuwt Artep. WASHINGTON PRATAP CHATTERJEE Kosto heeft de instrumenten, maar laat ze bewust ongebruikt De argumenten van minister Kosto om procureur-generaal Gonsalves te laten zitten waar hij zit, lijken nergens naar. Nadere beschouwing van de affaire laat volgens advocaat Steijnen uit Zeist ruimte voor slechts één conclusie: Gonsalves moet weg. Het is Kosto deze week gelukt een meer derheid van de Tweede Kamer op het verkeerde been te zetten. Maar er zijn wel degelijk mogelijk heden om de wegens zijn verleden in Nieuw-Guinea omstreden Gonsalves te wippen, meent mr. Steijnen. >MSTI de m den voca en w inde: geva st De argumenten van minister Kosto van justitie om de procureur-generaal bij het Gerechtshof van Den Bosch, Gonsalves, te handhaven deugen van geen kant. In zijn brief aan de Tweede Kamer over deze affaire beroept de minister zich allereerst op het beginsel ne bis in idem, wat inhoudt dat niemand voor dezelfde feiten twee keer kan worden vervolgd. Vervolging tegen Gonsalves is echter niet ingesteld aan het begin van de jaren zestig en is thans evenmin aan de orde. Zodat dit beginsel hier volkomen misplaatst in stêlling wordt gebracht om de positie van Gonsalves te schragen. De minister weet natuurlijk zelf ook heel goed dat dit beginsel er door hem volledig ten onrechte met de ha ren wordt bijgesleept. De enige conclusie kan dus zijn, dat de bewindsman hiermee kennelijk de kwalijke be doeling heeft om een hoofdzakelijk uit niet-juristen be staande Tweede Kamer met deze quasi-juridische ar gumentatie op het verkeerde been te zetten. Geen ka merlid wil immers de verdenking op zich laden om een beleid voor te staan dat tegen de principes van de rechtsstaat indruist, zo moet Kosto hebben gedacht! Tegen Gonsalves is aan het begin van de jaren zestig slechts een onderzoek ingesteld. Dat heeft geresulteerd in een sepot (de zaak werd terzijde gelegd, red.). Dat was geen sepot vanwege gebrek aan bewijs en ook niet omdat de feiten niet ernstig genoeg waren, maar on miskenbaar een beleidssepot. Dat wil zeggen: een sepöt om politieke redenen. Onbestreden is dat Gonsalves in het toenmalige Nieuw-Guinea wandaden heeft gepleegd die tot de zwaarste behoren die ons Wetboek van Strafrecht kent. Dat om politieke redenen toen is afgezien van vervol ging, kan alleen maar betekenen dat men in die tijd niet zo zwaar wenste te tillen aan de door Gonsalves je gens de papoea's gehanteerde methodes, waaronder intimidatie, doodslag en mishandeling. Voor zijn taak vervulling werd Gonsalves zelfs koninklijk onderschei den. Kennelijk viel zijn optreden onder het aloude ada gium: ook in de Baliem-vallei werd iets groots verricht! Om zijn optreden te rechtvaardigen, heeft Gonsalves zich beroepen op 'noodzakelijke afschrikking'. Maar zo'n beroep kent ons strafstelsel niet als rechtvaardi gingsgrond of als strafuitsluitingsgrond. Niettemin is aan het begin van de jaren zestig dit beroep van Gon salves kennelijk gehonoreerd. Nu Gonsalves door zijn toenmalige optreden opnieuw in opspraak is geraakt, mist hij voortaan te enen male de morele autoriteit om nog mensen te vervolgen die worden verdacht van der gelijke ernstige delicten als destijds ook door hemzelf gepleegd. Hij zal zonder twijfel in de toekomst verdach ten tegenover zich krijgen die ter rechtvaardiging van hun daden een beroep doen op 'noodzakelijke af schrikking'. En waarom zou Gonsalves zich daarop wel met succes kunnen beroepen en andere verdachten niet? Of gaat een dergelijk beroep alleen op als de slachtoffers papoea's zijn? Gonsalves' aanblijven maakt het gezag van het open baar ministerie (OM) dan ook zonder meer tot een aan fluiting. Nu zou Gonsalves zelf weigeren te vertrekken en minister Kosto getuigt vervolgens van zijn onmacht tegenover zoveel halsstarrigheid. Maar natuurlijk is er geen echte druk op Gonsalves uitgeoefend. Deze vindt dat hij nog wel degelijk normaal kan functioneren en de minister laat dit frappant gpnoeg aan diens ei gen oordeel over. Op de achtergrond speelt dan de overweging van de minister dat Gonsalves indertijd niet is afgewezen voor de functie bij het OM en dat hij daar om nu er zijn immers geen nieuwe feiten nog steeds voor zijn huidige functie geschikt moet worden geacht. De geldigheid van deze redenering ontgaat me. Aan het begin van de jaren zestig werd in leidende politieke kringen kennelijk nog niet zo zwaar getild aan doodslag en mishandeling van papoea's. Maar halverwege de ja ren negentig denken we daar gelukkig anders over. Zo dat iemand als Gonsalves, die het ongeluk treft dat deze affaire weer volop in de publiciteit komt, naar de huidi ge maatstaven niet valt te handhaven. Op straffe van een ontoelaatbare gezagscrisis die er in de jaren zestig niet zou zijn geweest. Deze verandering in de beoorde ling van de gebeurtenissen vormt wel degelijk een nieuw feit en noopt tot een nieuwe afweging. Gonsalves behoort dan ook te verdwijnen, niet omdat er nieuwe feiten zouden zijn die een zwaardere blaam op hem werpen, maar omdat hem thans de blaam treft die hem aan het begin van de jaren zestig werd onthouden. Voor een ambtenaar staat het belang van de dienst voorop. Van dat uitgangspunt is de hele ambtenaren- wetgeving doortrokken. In de confrontatie van het ei gen belang met het belang van de dienst hier dus: het belang van het OM behoort dan ook het eigen belang van Gonsalves te wijken. Gonsalves vertikt dat, maar zijn heengaan dan wel worden afgedwongen. Kosto's laatste positie om Gonsalves te savoueren is: ik heb geen middelen om hem tegen zijn zin te ontslaan; er is geen ontslaggrond die in de ogen van de ambtena renrechter houdbaar zou zijn. Maar ook dat zegt Kosto tegen beter weten in. De ambtenarenwetgeving is op dit punt duidelijk ge- 'noeg. Als het algemeen belang wezenlijk in het geding is, kan elke ambtenaar de laan uitgestuurd worden. Zo bepaalt artikel 90 lid 1 onder c van het Algemeen Rijks ambtenarenreglement (ARAR) dat schorsing te allen tij de mogelijk is als het belang van de dienst dat vordert. En artikel 99 lid 1 ARAR bepaalt dat de minister op voordracht van de minister-president te allen tijde een ambtenaar in vaste dienst kan ontslaan als het alge meen belang dat nodig maakt. Alleen zal dan, gelet op het tweede lid van dit artikel, een forse schadevergoe ding onontkoombaar zijn. Maar die prijs is een moreel zuiver openbaar ministerie wel waard! ZEIST MR. N.M.P. STEUNEN Duizenden bejaarden belden met infolijn 'Dan kan ik nu eindelijk eens op vakantie', riep de be jaarde vrouw door de telefoon. Ze had het 06-infonum- mer over de ziektekosten voor AOW'ers gebeld. Daar hoorde ze het goede nieuws: dankzij het 'wetje van Van Otterloo' gaat ze per 1 juli uit de particuliere ziektekos- tenverzekering in het veel goedkopere ziekenfonds. Dat scheelt meer dan 2400 gulden netto per jaar. Daar kun je leuk van op vakantie. In Den Dolder, op het terrein van de Willem Arntsz Stichting, zitten vrijwilligers van de Stichting Ombuds man nu al vijf weken achter de telefoon. Op verzoek van de Ziekenfondsraad leggen ze AOW'ers uit wat er per 1 juli nu precies verandert. Met name in de eerste dagen liep het storm. Op de der de dag belden er maar liefst 28.000 mensen. Slechts ne genhonderd van hen kwamen er door. Zo druk is het sindsdien niet meer geweest, maar nog steeds bellen er dagelijks zo'n vierhonderd AOW'ers. Tot nu toe hebben ruim 11.000 bejaarden via 06-8365 persoonlijk te horen gekregen of het wet voor hen gun stig uitpakt of niet. Sommigen konden wel janken van blijdschap, voor anderen daarentegen was het een bit tere pil: zij moeten uit het ziekenfonds naar de veel duurdere particuliere verzekering. Door de nieuwe wet gaan naar schatting 200.000 bejaarden over van de par ticuliere verzekering naar het ziekenfonds, ongeveer 50.000 bejaarden daarentegen maakt de omgekeerde reis. Hoofd afdeling verzekerden van de Ziekenfondsraad Siebers begeleidt de telefoonbeantwoorders: ,,In het begin was het ontstellend druk. Nu, na vijf weken, is het wat rustiger. Maar elke keer als er weer een nieuwe publikatie of een nieuwe advertentie is verschenen, be gint de telefoon hier weer te ratelen". INKOMEN De vragen die in Den Dolder binnenkomen, zijn veelal dezelfde. Siebers: „Twee van de drie bellers zijn parti culier verzekerd. Zij willen eigenlijk alleen maar weten of zij in de prijzen vallen. Of ze dus naar het zieken fonds kunnen. Als dat het geval is, komt natuurlijk de belangrijkste vraag: Ik betaal nu zoveel, hoeveel is dat straks?" In de oude regeling gold: was iemand vóór zijn 65ste particulier verzekerd, dan bleef hij dit ook na zijn 65ste. Echtparen met alleen AOW, eventueel aangevuld met een klein pensioentje, waren maandelijks ruim vier honderd gulden aan premie kwijt. Vanaf juli valt deze groep echter onder de ziekenfondsverzekering en daalt de premie tot iets meer dan 130 gulden. De grens ziekenfonds-particulier ligt op 30.500 gulden per AOW'er. Er wordt vanaf 1 juli dus alleen gekeken naar de hoogte van het inkomen. En onder inkomen wordt verstaan AOW, vakantiegeld en aanvullend pen sioen. Inkomsten uit spaarrente, dividend, koopsom polissen en lijfrente tellen niet mee. Volgens Louise Bosch uit Stolwijk, een van de vrijwilli gers aan de telefoon, leidt die laatste regel soms tot merkwaardige zaken. „Ik had vorige week een man aan de lijn die per jaar 51.000 gulden aan rente,ontving en 80.000 aan huur. Maar omdat z'n AOW en pensioen niet boven de 30.500 gulden uitkwamen, kon hij toch in het ziekenfonds. In feite is zoiets niet eerlijk. Helemaal niet als je andere mensen ziet die wel net boven de grens van 30.500 gulden komen en daardoor opeens veel meer per maand moeten betalen". Volgens haar collega Henny van Tienen uit Akersloot zijn er ook bejaarden die weigeren in het goedkopere ziekenfonds opgenomen te worden. „Vanmorgen had ik een echtpaar van 89 en 91 jaar aan da lijn. Die waren erg verontwaardigd dat ze uit de particuliere verzeke ring worden gestoten. Vroeger werd jé als ziekenfonds patiënt anders behandeld en had je zelfs aparte spreek uren voor ziekenfondspatiënten. Dat oude.echtpaar had het idee dat ze als fondsklanten voortaan slechter behandeld zouden worden." Infolijn ziektekosten bejaarden: 06-8365 (20 cent per minuut). Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Tot 11 september 1994. DEN DOLDER KOERT BOUWMAN WIM STEVENHAGEN -steeps weeft. |20|LQ0 PWfóO De flÊÉbMIE Ne&ie£,...u WÊ&TTOCM ook, pat jonazen I\OA altup öfAfo, TE^ÊXl IETS MOÓBU A^ETf EN - '(foli), VAN V6TA£Ak$!hJCUSTf2l£, Klfc-200 7£ JU|$TE WÉÊHTA&AK AAK^02E>J/; in te woo? m 7&jaxqEFEM t)CH TEqeo /\f2CTTCN Nieuwe studentenleidster Kysia Hekster: „Ik wil het komende jaar zorgen voor meer aan dacht voor jongeren. Jongeren zijn de toekomst van het land en zouden eigenlijk vanzelfsprekend aandacht van de politiek moeten hebben. Nu worden ze alleen gezien als iets waarop je kunt bezuinigen." Kysia Hekster, 22 jaar en studente maatschappijgeschiedenis in Rotterdam, wordt fel als ze het over het jongerenbeleid van de rege ring heeft. Sinds ruim een week is zij de nieuwe voorzitter van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb). De studentenbeweging lijkt de laatste twee jaar weer wat in opkomst. Sinds de LSVb eind jaren tachtig onder voorzitter Maarten van Poelgeest demonstreerde tegen de plannen van minister Deetman, is het stil geworden. Totdat vorig jaar op acht mei een betoging tegen de tempobeurs in Den Haag tienduizenden studenten trok. Kysia Hekster: „Het was voor mij de eerste keer dat ik op zo'n manier met de politie geconfronteerd werd. Ik vond het vreselijk, doodeng. Politiebusjes die met zestig kilometer per uur door de demon stratie heenreden. Mensen die echt finaal in el kaar werden geslagen. Een meisje dat stond te kij ken en met een waterkanon van driehoog naar beneden werd gespoten. Het is echt een wonder dat er geen doden zijn gevallen." Het ledental van de LSVb is stijgende. Hekster en haar bestuur vertegenwoordigen 15.000 studen ten 'en er komen elke dag nieuwe leden bij. Op ons kantoor in Utrecht lopen meer dan honderd actieve vrijwilligers rond. Er zijn pas weer drie nieuwe HBO-bonden waarnemend lid geworden van de LSVb. Het gaat echt prima met de studen tenbeweging'. Hoewel ze niks uitsluit, is de nieuwe voorzitter best bereid om mee te denken met de nieuwe re gering, paars of niet. Over de manier waarop die nieuwe bewindslieden om zouden moeten gaan met onderwijs is ze duidelijk. „Als de volgende re gering wil bezuinigen, en daar komen ze waar schijnlijk niet onderuit, dan moeten ze naar de hoofdlijnen kijken. Ik zou het eigenlijk niet meer dan normaal vinden als er de komende vier jaar eens de tijd werd genomen om na te denken over wat er met onderwijs en studiefinanciering moet gebeuren. Er moet rust komen en niet maatregel op maatregel. Dat leidt nergens toe." In hun kritiek staan Hekster en de studentenbon den bepaald niet alleen. Zo stelde de Groningse rector magnificus Kuipers onlangs dat 'de maat schappij sinds 1982 roofbouw is gaan plegen op het kostbaarste wat ze bezit, namelijk de jeugd'. Kysia Hekster voegt daar aan toe: „Door de ver grijzing komen er steeds minder jongeren. Die moeten wel goed worden opgeleid want die moe ten straks voor een heleboel oudere mensen gaan zorgen. Dan moetje ze nu wel de gelegenheid ge ven om te studeren." UTRECHT» FRANK HILBRANDS Kysia Hekster, de nieuwe voorzitter van de Landelijke Studenten Vak bond (LSVb). FOTO ANP RAYMOND RUTTING

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2