USA9< Zelfs Brazilië blijkt kwetsbaar Vogts verwijdert rebel Effenberg uit selectie WK-Voetbal 'De heupbewegingen van Romario en Bebeto zijn prachtig om naar te kijken' WOENSDAG 29 JUNI 1994 No obsceen gebaar naar Duits publiek Berti Vogts en Stefan Effenberg in betere tijden. De rossige middenvel der werd gisteren op het vliegtuig naar huis gezet. foto rtr VS geplaatst voor achtste finales new york» De Amerikaanse voetballers hebben zich geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om het wereldkam pioenschap. Het team van de Verenigde Staten eindigde als der de in groep A. Uit de zes groepen gaan vier nummers drie door naar de laatste zestien. Italië (groep E) en Zuid-Korea (C) heb ben een slechter resultaat. De Amerikanen behaalden vier pun ten en een doelgemiddelde van 3-3. Italië kwam gisteren na de 1-1 tegen Mexico op vier punten en 2-2. Zuid-Korea was met twee punten al uitgeschakeld. Marokko met nieuwe doelman kissemee Chalil Azmi is in ongenade gevallen bij Blinda. Voor de krachtmeting tegen Nederland, vanavond in de Citrus Bowl van Orlando, heeft de bondscoach van Marokko zijn eerste doelman vervangen door Zakaria El Achraf van KAC Marrakesch. In de eerste twee WK-wedstrijden stond Azmi nog bij de Noordafrika- nen tussen de palen, maar zowel tegen België (1-0 nederlaag) als tegen Saudi-Arabië (2-1 nederlaag) maakte hij beslissende fou ten. Vermoedelijke opstelling Marokko: Zakaria El Achraf: Nacer Abdellah, Abdelkrim El Hedrioui, Tahar El Khalej, Ismail Triki, Noureddine Naybet; Rachid Azzouzi, Rachid Daoudi, Mustapha Hadji: Mohammed Chaouch, Ahmed Bahja. WK houdt mortieren stil in Kigali kicauDe gevleugelde uitspraak dat er geen oorlog zou zijn als er meer werd gevoetbald, lijkt op te gaan voor de Rwuandese hoofdstad Kigali. In de stad, die de laatste tijd het toneel is ge weest voor bloedige moordpartijen, vallen de kanonnen en mor tieren van het regeringsleger stil als een wedstrijd van het We reldkampioenschap voetbal wordt uitgezonden. „Ik vraag me af of beide partijen niet hetzelfde doen: het aanzetten van genera toren om even naar voetballen te kijken in plaats van te vech ten", zegt generaal-majoor Romeo Dalliare, de commandant van de troepen van de Verenigde Naties in Rwanda, over de op merkelijke mst tijdens de wedstrijden. ,,We kunnen dat meer ge bruiken in Kigali." Het door Hum's gedomineerde regeringsle ger verdedigt zijn posities in Kigali tegen oprukkende Tutsi-re- bellen van het Rwuandees Patriottisch Front. In het Meridien- hotel, waar naast VN-soldaten en journalisten ook vele Rwuan dese vluchtelingen verblijven, zijn tijdens wedstrijden vreug dekreten en jammerklachten te horen van voetballiefhebbers die met hun favoriete elftal meeleven. FIFA wil meer beroepsarbiters dallas De Wereldvoetbalbond FIFA wil het plan doorzetten om bij de volgende eindronde, in 1998 in Frankrijk, profarbiters te gebruiken. „We willen meer beroeps-scheidsrechters", aldus Jo seph Blatter, algemeen secretaris van de FIFA. „Dat is nodig in het professionele voetbal. We zijn op de goede weg." Dahlin blijft toch in Duitsland dallas De Zweed Martin Dahlin heeft besloten bij zijn club Borussia Mönchengladbach te blijven. Hij gaat niet in op een verlokkende aanbieding van Everton. Een dag eerder zag het er nog naar uit dat Dahlin ging verkassen. Hij stuurde na enig na denken echter vanuit de Verenigde Staten een fax naar Borussia- manager Rolf Rüssmann met de tekst: „Ik blijf bij Gladbach." De opluchting bij de Duitse club was groot. „Dit is groot nieuws", zei Rüssmann. „Nu Dahlin bij ons blijft, kunnen we onze ambi ties in het UEFA-Cuptoemooi handhaven." Zubizarreta naar Valencia dallas» Andoni Zubizarreta speelt in het nieuwe seizoen voor FC Valencia. De Spaanse nationale doelman, 32 jaar, werd on langs afgedankt door coach Johan Cruijff van FC Barcelona. Zu bizarreta tekende in Chicago, waar hij het WK speelt, een con tract voor twee jaar. CHICAGO SID/RTR Hij heeft de oogopslag van een lieve koorknaap, maar als voet baller is Stefan Effenberg een zuurpruim. Met zijn blonde haar en charmante glimlach ziet hij er onschuldig uit, maar in het veld is hij zeldzaam arro gant. Aan de interlandcarrière van Effenberg kwam gisteren een einde. De 25-jarige mid denvelder uit Hamburg stak één vinger teveel op. Hij maakte een obsceen gebaar naar de Duitse fans tijdens het duel tegen Zuid-Korea (3-2) en werd door coach Vogts opgeofferd. Vogts had autoriteitsproblemen en greep zijn kans om die te her stellen door het wegsturen van Effenberg. Effenberg is altijd al een bui tenbeentje geweest. Bij Borussia Mönchengladbach werden zijn doldwaze escapades met zijn geestverwant Jörg Neun met de mantel der liefde bedekt, omdat hij onmisbaar was. Zo demon teerde hij ooit tijdens een bui tenlandse trip een flipperauto- maat en zette die in zijn kamer weer in elkaar. Hij kocht een luchtbuks en sloot wedden schappen af hoeveel hotellam pen hij zou raken. Hij maakte een joyride met de jeep van trainer Jupp Heynckes en zette het voertuig daarna op de vuilstortplaats. Met Heync kes, met wie hij bij Bayem München weer botste, kreeg hij hoogoplopende ruzie over de manier van cola drinken. „Zul len we het buiten maar uitvech ten", stelde hij de trainer voor. Met zijn medespelers lag hij regelmatig in de clinch. „Een speler die mijn plaats wil, kan nooit mijn vriend zijn. Hij zit aan mijn geld en dat moet ik verdedigen." Vogts haalde hem in het Duit se elftal onder 21 jaar, maar liet hem al snel een jaar links lig gen. Een disciplinaire maatre gel. In 1991 drong hij door tot de Duitse ploeg. Hij debuteerde in Cardiff in de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Wales, die Duitsland met 1-0 verloor. Eind 1992 predikte hij tijdens de trip naar Zuid-Amerika de rebellie tegen Lothar Matthaus. Hij ver loor de strijd om de macht èn voorlopig zijn plaats in het na tionale elftal. Op het WK in de USA verliet hij het openingsbanket voortij dig. Naar een diner met ploeg genoten en echtgenotes nam hij zijn twee kinderen mee. Uitin gen van een geboren provoca teur, die lak heeft aan anderen. ,Als ik mijn karakter verander, ga ik slechter spelen. Dan ben ik niet meer de Effenberg die ik nu ben", was zijn excuus. De speler van Fiorentina is verbitterd over zijn verwijde ring. „Ik heb spijt van mijn baar maar de straf is belacheli Vogts zocht een zondebok vond die in mij." Hij wil zi verhaal exclusief verkopen ai een Duitse krant. Zijn vrot p Martine, zijn financiële mana ger, wil er een half miljoen vo hebben. De boulevardblad) staan in de rij. Né Ongenaakbaar is Brazilië niet bij het WK in Amerika. Dat heeft Zweden gisteren in het ,,geel geverfde" Det roit aangetoond. Met 1-1 leverde de titelkandidaat de eerste punten èn de nul van doelman Taffarel in. Het evenwichtige resultaat zorgde nauwelijks voor on rust in het Braziliaanse kamp. De doelstelling was gehaald. Ook in de Zweed se kleedkamer werd breed gelachen. Voor de eerste keer in twintig jaar hebben de ongeslagen Scandina- viërs de tweede ronde van het eindtoemooi gehaald. detroit anp Hoewel Brazilië zich na de in drukwekkende overwinningen op Rusland (2-0) en Kameroen (3-0) al lang en breed voor de tweede ronde had geplaatst, was het luid bejubelde team ge brand op een'goed resultaat te gen Zweden. De wereldtitel ver overen zonder nederlaag en met zo weinig mogelijk tegen treffers, dat is het ultieme doel van de trotse Zuidamerikanen. Afgezien van sportieve motie ven had Brazilië ook redenen van praktische en sentimentele aard om in het Pontiac-Silver- dome geen cadeautjes uit te de len. De winnaar van groep B mag op maandag 4 juli immers aantreden in San Francisco in Califomië, de staat waar Brazilië met veel plezier al enkele weken vertoeft. De nummer twee moet uit wijken naar Dallas in Texas, waar de samba heel wat minder populair is. Als opponent in cowboyland fungeert de num mer twee van de 'Nederlandse' groep F. Oranje, dat bij winst op Marokko waarschijnlijk 'zilver' pakt, is dus bij voorbaat ont snapt aan een groot gevaar. Brazilië keert na de teleurstel lende remise in Detroit temg naar 'Frisco', waar het gastland als tegenstander wacht. „We zullen het Amerikaanse team met respect tegemoet treden", liet bondscoach Parreira weten. „Elke ploeg die de tweede ronde haalt, heeft kwaliteiten." Zweden verhuist naar Dallas en rekent min of meer op Ne derland. Bondscoach Tommy Svensson kondigde aan van- Kennet Andersson (rechts) en de Braziliaan Aldair strijden om de bal in hun duel van gisteren. De Zweden snoepten Brazilië de eerste punten af op het WK. foto rtr daag in Orlando met speciale aandacht naar het spel van Oranje te zullen kijken. „Het maakt me eigenlijk niet zoveel uit tegen wie we spelen", liet de succestrainer weten. „We zijn op elke ploeg voorbereid. Brazi lië heb ik sinds 1970 niet zo sterk gezien." Alle goede bedoelingen van de drievoudige wereldkam pioen waren aan de Scandina- viërs niet besteed. De onbevan gen ploeg van Svensson had lak aan de grote reputatie van de tegenstander en ging frank en vrij van start. Larsson trad aan als vervanger van de geschorste aanvaller Dahlin, de man die al drie treffers maakte bij het WK. De jeugdige Feyenoorder speel de in de middenlinie, waar Svensson liefst vijf krachten had geposteerd. Kennet Andersson was een eenzame frontsoldaat in het 'gele leger'. Brazilië, dat in blauwe shirts tamelijk lakoniek aan het duel begon, wist zich aanvankelijk geen raad met de Zweedse speelwijze. De aanvallend inge stelde vleugelverdedigers en de begaafde middenvelders liepen zich stuk op het verzwaarde verdedigingsblok waarin het aanvalsduo Romario/ Bebeto vast aan de ketting lag. Wat de Brazilianen ook probeerden, niet één keer stond een speler alleen voor doelman Ravelli. Uit armoede trachtten de Zuidame rikanen van afstand een doel punt te forceren, maar met na me Dunga had het vizier niet op scherp. Regisseur Rai was vrij wel onzichtbaar en werd in de 84e minuut onder boe-geroep zelfs gewisseld. „Voor ons was het een moei lijke wedstrijd", gaf Parreira toe. „Een overwinning zat er dit keer niet in. In de slotfase hebben we geen risico's meer genomen, omdat we graag eerste wilden worden in de groep." Met vlot en geraffineerd aan- valsspel stak Zweden de ver baasde Brazilianen in de eerste helft naar de kroon. Op de juiste momenten kreeg Kennet An dersson steun van de opkomen de Brolin, Ingesson en Larsson. De 26-jarige centrumspits van Olympique Lille was een ware plaag voor de ietwat statische defensie. Halverwege de eerste helft nam Zweden brutaal de leiding. Het doelpunt van Andersson was van Braziliaanse schoon heid. 'Lange Jan' nam een pass van Brolin met de borst mee en tikte met de punt van zijn rech tervoet uit een moeilijke hoek de bal over Tafferel, 1-0. Het Braziliaanse zelfvertrouwen had het eerste deukje bij het WK ge ïncasseerd. „Defensief zat het niet goed bij ons", zei Parreira. Met heel wat meer ambitie kwam de favoriet uit de kleed kamer voor de tweede helft. Het tempo en de balsnelheid gingen omhoog en de concentratie ver beterde. Zweden kwam minder aan voetbal toe. De Scandina- viërs moesten zich veelal beper ken tot afstoppen, in de weg lo pen en verdedigen. In de 48e minuut had Romario, die voor de rust weinig bij invaller Ka- mark had in te brengen, zijn eerste bevlieging. De voormali ge PSV-spits slalomde langs drie tegenstanders en met zijn be kende, subtiele voetbeweging liet hij Ravelli kansloos, 1 -1j- Zeven minuten later probee t de Romario de Zweedse doe p man ongeveer op dezelfde m< nier te verschalken. Ravelli ree de nu wel bekwaam. Daarn bleef Romario zoeken naar c derde overwinning voor Brazili en zijn vierde toemooidoelpun De geweldenaar kreeg echte weinig bruikbare ballen. Zeke op zijn rivaal Bebeto kon h nauwelijks rekenen. BRAZILIË: Taffarel; Jorginho, Santo Aldair en Leonardo; Dunga. Mauro Si va (46. Mazinho), Rai (83. Sergio) t Zinho; Bebeto en Romario. ZWEDEN: Ravelli; Nilsson, Patrik At dersson. Kaamark en Ljung; Schwat (76. Mild), Thern, Larsson (65. Blomi vist) en Ingesson; Kennet Andersso san francisco anp Twee mannen zeulen een gi gantische koelbox mee naar Stanford Stadium in San Fran cisco. „Hé, jullie daar, dat ding mag echt niet mee naar binnen hoor", waarschuwt een agent. Amerikanen beleven het WK voetbal, op hun manier. Uren voor de wedstrijd is de barbecue op de parkeerplaats aangestoken. Kijken naar sport moet vooral gezellig zijn, een uitje. Veel Amerikanen vinden het WK voetbal best gezellig. Na anderhalve week voetbal is het gastland trots op zijn cij fers. Gemiddeld ongeveer 66.000 toeschouwers, een re cord sinds het WK van 1950 in Brazilië toen in Maracana in Rio de Janeiro nog plaats was voor 200.000. „Ha, Marokko - Arabië, 72.000 toeschouwers in New York", pocht een Amerikaan. „Hoeveel zouden dat in Italië zijn geweest? Vijfduizend? De mensen die zich afvroegen of iemand naar die verdomde wedstrijden zou komen kijken, hebben hun antwoord. JA." Sportkabelstation ESPN, dat met de grote omroep ABC de rechten kocht voor ruim 200 miljoen gulden, is aangenaam verrast door kijkcijfers. De wed strijd van het gastland tegen Colombia, de belangrijksté in de geschiedenis voor de Ameri kanen, had een zogenaamde ra ting van 4,3, hetgeen staat voor bijna drie miljoen huishoudens. Ruimschoots meer dan US Open golf, maar ook ruim dub bel zo veel als honkbal dezer dagen. Normaliter is de rating 0,6. .Amerikanen", zegt William McDermott van ESPN, „zijn dol op evenementen zoals dit: een toernooi met 52 wedstrijden, uiteindelijk met één winnaar." Sommige verslaggevers van ESPN volgden voor het WK cur sussen om hun kennis van het spel op peil te brengen. Zoals James Donovan, met wie Mc Dermott zondag de wedstrijd Zwitserland - Colombia ver sloeg. McDermott heeft meer ervaring: „Ik weet meer van voetbal dan menig Europeaan. René en Willy van Kerkhof, Ren- senbrink, Neeskens. Doe Ren- senbrink de groeten. Gullit? Die had zijn trots moeten inslik ken." Veel uitleggen Uit principe zijn vrijwel alleen Amerikaanse verslaggevers aan genomen. Hun commentaar verschilt wezenlijk van dat van Reitsma of Ten Napel. Veel uit leggen. Tijdens Bulgarije - Grie kenland, als Stoitsjkov zich ach ter de bal plaatst: „Onthoud goed dat deze bal door twee speles geraakt moet zijn voor-ie in het doel verdwijnt. Het is een indirecte vrije trap." Jongeren hoef je weinig wijs te maken, want voetbal is de snelst groeiende sport in die groep. Maar ouderen, vaak toch degenen die de baas zijn bij po tentiële sponsors, kranten of andere media, hebben het spel nooit gespeeld of gezien. De Amerikanen beleven het WK voetbal, op hun manier. Uren voor de wedstrijd is de barbecue op de parkeerplaats aangestoken. 'waarheid' van de tv zet een hoop recht van de verslagen in de kranten, die in het begin dropen van cynisme en oubol ligheid. Na de zege van de Sta tes op Colombia en de blik op de volle stadions is die houding veranderd. Barry Baum van de Washing ton Post: „Voetbal is momen teel big deal, mede omdat onze ploeg het goed doet. Vergelijk het met ijshockey in 1980, toen de Verenigde Staten van de Sov jets wonnen. Zelf was ik niet ge- interesseerd in voetbal. Nu wel. Alleen zou meer actie voor de doelen mogen zijn." Wie is eigenlijk de Ameri kaanse volger? In New York wo nen meer Ieren dan in Dublin, Los Angeles herbergt na Mexi- co-Stad de meeste Mexicanen. Het WK is een feest voor de im migranten, die rechtstreeks of via overlevering zijn opgevoed met voetbal. De „echte" Amerikaan sluit zich aan bij de smeltkroes voor de stadions. Het beeld van vreemd uitgèdoste en beschil derde Mexicanen, Brazilianen, Ieren, Hollanders, noem maai op, vaak door elkaar en zonder ruzie, geeft ze een kick. Ameri kanen in San Francisco kiezen massaal partij voor Brazilië, ko pen een shirt met het rugnum mer van hun favoriet en dansen de samba met de echte Brazilia- Waarderen Het spel zelf moeten ze leren waarderen, leren begrijpen. Dat kan snel gaan. De prachtige omhaal van Balboa tegen Co lombia (bicycle-kick) verrukte de fans. Supporter Brian Mahaf- fey, zelf voormalig college-voet baller: „Ik vind het prachtig naar de heupbewegingen van Romario en Bebeto te kijken. Maar ik vraag me af of de toe schouwers straks in de nieuwe profcompetie warmlopen voor de voetballers die wij hier heb ben rondlopen. Wij houden van sport en festiviteiten en willen altijd de besten zijn. Vandaar dit succes, denk ik." Want de hamvraag is of de in 1995 te starten competitie kans van slagen heeft, want in de States zijn honkbal, basketbal en American football heilig. Veel is afhankelijk van de me dia. ESPN heeft de rechten in middels gekocht. Maar McDer mott zegt: „Essentieel is dat d clubs goede voetballers aantrek ken. Geen mannen op hun re tour die nog geld meepakkei Nee, jonge spelers, bij voorkeu nog actief geweest tijdens d WK. En laat ze de Amerikaans internationals maar verdelei over de steden." De eventuele doorbraak za jaren duren. Onlangs bleek ui een onderzoek dat voetbal al kijksport op de 67e plaats stonc Nog achter het folkloristisch trekker-trek. Een grapje is da miljoenen Amerikanen voetbal len, omdat ze dan tenminst niet hoeven te kijken. Duidelij is dat ook de kwaliteit van i stadions en de velden belangrij zijn voor het welslagen. Tegen woordig vindt voetbal vaal plaats op knollentuinen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20