'Deel van Bentwoud moet industrieterrein worden' Ter Aar blaast boerenbestaan leven in 'Regering' van Ter Does wil trapveld en crossbaan Startsein voor luierservice Alkemade Rijn Veenstreek Bulgaarse ambassadeur ziet resultaat van gulle giften Hazerswoude Persoonlijke lening Conradstraat open De Conradstraat, de doorgaan de weg tussen het Alphense NS- station en de Goudse Schouw, is vanaf vandaag weer open voor alle autoverkeer. Hiermee komen alle tijdelijke omlei dingsroutes te vervallen. De vol ledige openstellig van de weg komt tweeënhalve week eerder dan verwacht. Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 ugr GOED VOOR UW LENING D Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158 alkemade marieta kroft Ouders die zich aansluiten bij de luierservice, kunnen vanaf maandag bij de gemeente aankloppen voor subsidie. Wet houder Nugteren geeft die dag het startsein voor de actie door een acacia te planten aan de Plantage in Oude Wetering. Ge kozen is voor de acacia omdat het een mooie, sterke en snel groeiende boom is. Snelgroei ende bomen worden gebruikt voor het maken van papier en dus ook voor papieren luiers. Ouders die zich aansluiten bij het in Leiden gevestigde bedrijf krijgen voorgevormde katoenen luiers in bruikleen. Een chauf feur haalt wekelijks de vuile lui ers op en vervangt ze weer voor schone. De gemeente Alkemade steunt de luierservice omdat het in vergelijking met de wegwer- pluiers een besparing geeft op de afvalberg. Bovendien is het volgens de gemeente beter voor het milieu. Inwoners van Alke made die zich bij de luierservice aanmelden, krijgen twee gratis klittebandbroekjes. Een voor waarde is wel dat de ouders mi nimaal drie maanden lid blijven van de service. Elk volgend kwartaal dat men lid is, stort Alkemade 25 gulden op een spaarrekening. De kosten voor aanmelding bij de service vari eren tussen de 19 en 28,50 gul den per week. De brief is ondertekend door de minister-presi dent en twee ministers. Niet van Nederland of een ander land, maar van basisschool Ter Does in Hoogmade. Daar is na schoolverkiezingen dit voorjaar een 'regering' gevormd. En minister-pre sident Bas van Dijck, de minister van welzijn Ka- riene van Rijn en de minister van jeugdbelang Joyce Elstgeest willen nu hun verkiezingsbeloftes inlossen. Dus schreven zij een brief naar de gemeente Ja- cobswoude met het verzoek een trapveldje en een crossbaan aan te leggen in hun dorp. Dat wa ren belangrijke punten in hun programma voor de schoolverkiezingen. .Achter de Kerkstraat be vindt zich een veld dat tot nu toe werd gebruikt als skateboardbaan. Dit veld lijkt ons zeer ge schikt als trapveld", vindt de 'regering' van Ter Does. Het veldje moet wel een kleine face-lift onder gaan voordat het geschikt is om op te voetballen. Er zijn hekken nodig om te voorkomen dat ballen in de sloot verdwijnen en schepnetten voor als dat toch een keer gebeurt. Twee doelen zijn voor een partijtje voetbal ook wel handig, vinden de ministers. Het veldje laat dan nog ruimte over voor een crossbaan van tien bij vijftien meter. „Het gaat ons om een heuvelachtig gebied waar met cross- fietsen kan worden gereden." De scholieren wil len ook dat er voor de honden een voorziening komt. „Hierdoor wordt voorkomen dat honden van het trapveld gebruik maken", schrijven zij aan de gemeente. De kinderen in Hoogmade vragen al jaren om een trapveldje, drukt de 'regering' van Ter Does de gemeente nog eens fijntjes onder de neus. „Wij vertrouwen er op dat we op korte termijn iets van u hierover vernemen." Burgemeester en wethouders gaan binnenkort met de 'regering' van de basisschool praten. WOENSDAG 29 JUN11994 WORDT UW TV NIET EEN TIKKIE TE GRIJS VOOR AL DAT ORANJE? Zal je altijd zien: is het Nederlands elftal net aan z'n beste WK-wedstrijd bezig, houdt uw oude televisie er plotseling mee op. Voorgoed. Dat nooit natuurlijk. Ga daarom voordat het oranje voetbalfeest straks in Amerika losbarst nog snel even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet voor een nieuwe TV of videorecorder vlot en vriendelijk voor u in orde. Tegen een rente die tot de laagste van Nederland behoort. Zo scoort u bij de GKB altijd beter. Veel kijkplezier. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet Diefstal auto in Leimuiden leimuiden Van een parkeerplaats aan de Rietlanden in Leimui den is gisternacht een auto gestolen. Het is een zwarte Opel. Telefoon gestolen roelofarendsveenBij een bedrijf aan de Sotaweg in Roelo- farendsveen is gistermorgen een draagbare telefoon gestolen. Rond negen uur bleek de telefoon uit een van de kassen te zijn verdwenen. Slagaderlijke bloeding alphen aan den run» Een 52-jarige Alphenaar is gisteren met een slagaderlijke bloeding aan een been opgenomen in het Elisa- beth-ziekenhuis in Leiderdorp opgenomen. De man kwam ten val doordat een hond tegen zijn fiets liep. Dronken bestuurster aangehouden alphen aan den run» De politie heeft vannacht het rijbewijs van een 53-jarige Alphense vrouw ingenomen. De vrouw had rond middernacht op de Burgemeester Bruins Slotsingel een boom uit de grond gereden. Een getuige noteerde het kenteken en waarschuwde de politie die de vrouw aanhield. Op het bureau bleek dat zij sterke drank had genuttigd. Zij weigerde alle mede werking bij het onderzoek op het bureau. Alphenaar krijgt kopstoot alphen aan den run De kopstoot die een 27-jarige Alphenaar gis teravond op de Conradstraat uitdeelde aan een 20-jarige plaats genoot was zo niet bedoeld. Hij wilde alleen maar net doen als of. Het hoofd boog echter te ver naar voren en de stoot was raak. Daar had hij spijt van. Althans dat verklaarde de dader tegenover de politie nadat hij was aangehouden. De man was tot zijn daad gekomen uit boosheid over het feit dat hij bijna een steen tegen zijn hoofd zou hebben gekregen toen hij zijn honden uitliet. Vol gens hem zou de dader daar wat lacherig over hebben gedaan. Het slachtoffer verklaarde echter dat er geen sprake was van een steen, maar viel er alleen wat zand van de geluidswal bij de Con radstraat waar zij aan het voetballen waren in de richting van de dader. Het slachtoffer is door een plaatselijk arts behandeld. De dader, die zijn verjaardag vierde, werd aangehouden en is later weer op vrije voeten gesteld. Pak slaag voor fietser alphen aan den run Een 15-jarige Alphense jongen heeft gister avond op het Windepad een pak slaag gekregen. De Alphenaar werd rond half elf toen hij over het Windepad fietste tot stoppen gedwongen door een groep leeftijdgenoten. Zonder enige aan leiding laeeg de knaap een pak slaag. Uiteindelijk lukte het hem weg te komen. Bassie en Adriaan in De Tweesprong roelofarendsveen Bassie en Adriaan bezoeken zondag het sportcomplex De Tweesprong in Roelofarendsveen. De voorstel ling begint om twee uur en neemt de hele middag in beslag. Kaarten a 13,50 zijn verkrijgbaar bij boekhandel Veenerick aan het Noordplein in Roelofarendsveen. Buitenbaden zijn weer open roelofarendsveen De buitenbaden van de Tweesprong zijn weer open. Het beleid is erop gericht dat ze alleen open zijn wanneer de weersomstandigheden goed zijn en er een minimale watertemperatuur is van 20 graden. De buitenbaden, bestaande uit een 50-meterbad, een ruim ondiep familiebad en een peuter badje zijn in de middag en de avond geopend. In het weekeinde zijn de baden open van tien tot drie uur. Heatwave Radio krijgt 2000 gulden roelofarendsveen De 2000 gulden die Alkemade van Casema heeft gekregen, gaat naar Heatwave Radio. B en W van Alkema de hebben dat gisteren besloten omdat de plaatselijke radio- omroep met communicatie te maken heeft. Net als Nieuwkoop, Jacobswoude, Liemeer en Ter Aar kreeg Alkemade van Casema 2000 gulden bij het voltooien van het glasvezelkabelnet in de Rijnstreek. Tentoonstelling over de jaren dertig in historisch museum Hij is zo onderhand een ver trouwd gezicht in Hazerswou de, niettemin wordt de Bulgaar se ambassadeur S. Rankov elke keer weer met egards behan deld. Zo ook gisteren, toen hij wederom een bezoekje bracht aan twee scholen en de voor malige Centrale Wijnkelders. Rankov was uitgenodigd door de Stichting Humanitaire Hulp Bulgarije, die zich al geruime tijd inspant voor hulp aan het voormalige Oostblokland. Afge lopen december nog verzorgde de stichting een transport van tien zeecontainers richting Bul- garije. Rankov kwam nu eens kijken hoe de nieuwe inzamelingsactie van de stichting is verlopen. Daarvoor bracht hij eerst een bezoek aan de Banneuxschool in Hazerwoude-Rijndijk. De leerlingen van deze basisschool hebben speelgoed ingezameld voor de zieke kinderen in het ziekenhuis van Sofia. Daarna reisde de ambassadeur door naar de Sint Michaëlschool in Hazerswoude-Dorp, waar de leerlingen een actie voor het verkrijgen van babyvoeding hebben gevoerd. Vervolgens toog Rankov naar de bloemenboetiek van Sjaak de Groot aan de Da Costasingel. De winkelier is een van de ani mators van de hulpacties voor Bulgarije en heeft op de toon bank een groot spaarvarken staan waar zijn Hazerswoudse klanten volgens zeggen elke maand zo'n 1800 gulden in gooien. De Groot en Piet Meijer, een ander actief lid van de stichting, leidden Rankov uiteindelijk rond in de voormalige Centrale Wijnkelders. Daar staat het re sultaat van de laatse actie: twin tig echte ziekenhuisbedden. Ge kocht van het Academisch Zie kenhuis in Leiden en bestemd voor de hartkliniek in Sofia. Midden juli worden de bedden ingescheept. Scherpe kritiek NCW in nota aan provinciebesturen De Nederlandse Christelijke Werkgeversorganisatie (NCW), afdeling West, wil dat de aanleg van bedrijfster reinen in het Groene Hart mogelijk wordt als over vijf jaar blijkt, dat er in Zuid-Holland onvoldoende ruimte is. De NCW zegt dit in een notitie, die zowel aan de provin cie Zuid-Holland als Noord-Holland is aangeboden. In het streekplan Zuid-Holland Oost is het Groene Hart vrijwel intact gelaten. Als gevolg van rijksbeleid slagen beide provin cies er niet in voldoende be drijfsterreinen in dit plan op te nemen. „Zuid-Holland toont zich hier het braafste kindje van de klas. Het moet een eigen in vulling geven aan het plan en meer rekening houden met de economische belangen. De NCW stelt verder voor een deel van het aan te leggen Bent woud, een bos van duizend hectare, te reserveren voor het vestigen van bedrijven. Hier door kan het tekort aan be drijfsterrein, zo'n 3500 hectare, iets worden verminderd. Als er aan deze toestand niets wordt gedaan neemt de werkgelegen heid in de Randstad af, voor spelt de NCW. De provincies hebben te wei nig aandacht voor de economi sche ontwikkeling van de Rand stad. Provincies en gemeenten hechten meer belang aan milieu en ruimtelijke ordening dan aan het versterken van de economische positie van de Randstad, luidt de kritiek van de NCW. Volgens de NCW dreigt de Randstad het stiefkindje van de Nederlandse economie te wor den. Beide provincies kampen al jaren met een vertrekover- schot van bedrijven. De werk loosheid loopt .hoog op en dreigt eenzelfde omvang te krij gen als in traditionele Neder landse achterstandsgebieden. De ontwikkeling van de werkge legenheid in de Randstad noemt de NCW daarom zeer zorgelijk. Een schromelijk tekort aan bedrijfsterreinen plus een ge brek aan samenwerking binnen gemeenten en provincies ver kleinen de perspectieven op een economisch herstel. „Provincies en gemeenten zijn te passief en laks, niet bedrijfsvriendelijk," klinkt het uit de monden van de werkgevers, die vinden dat de lagere overheden een voorwaar denscheppend beleid moeten voeren. Zij beklemtonen dat on voldoende ruimte voor de eco nomie het werkgelegenheidsbe leid 'acuut' in gevaar brengt. De werkgevers hekelen de lange procedures, die nodig zijn voor het ontwikkelen van be drijfsterreinen. Gemeenten en provincies zouden daar alerter op moeten inspelen. Verder ver langen zij meer mensen op de afdelingen economische zaken in stadhuizen en provinciehui zen, zodat die ambtenaren min der vaak het onderspit delven tegenover hun collega's van milieu en ruimtelijke ordening. Besluiten op het gebied van ruimtelijke ordening moeten volgens de NCW getoetst wor den op de economische conse quenties. Samenwerking tussen over heden is dringend geboden voor het voeren van een krach tig economisch beleid, aldus NCW-West. Het ontbreken van die samenwerking heeft zich gewroken bij de steunaanvra gen voor onder meer de IJmond en Zaanstad bij het Europese Fonds voor Regionale Ontwik keling (EFRO), zo meent de NCW. Door meer gebieden voor te dragen liet Nederland de keus in feite aan Brussel met als resultaat, dat geen enkele aan vraag is toegewezen. De conclu sie is duidelijk, schrijft de NCW: „De Randstad opereert onvol doende als eenheid." Vijf uur opstaan, met de hand de koeien melken, naar de kerk (althans, de katholieken), eten, werken, eten enzovoort. En 's avonds vroeg de bedstee in want het is weer vroeg dag de andere ochtend voor de boer en de boerin. De knecht sliep op de stalzol der, terwijl de boerenmeiden - strikt gescheiden van de knecht - de bedstee inkropen in de buurt van hun werkplekken, bij de keuken of de kinderen. En ook voor de stoepmeid, die voor 2,50 per week het grove werk deed, was ergens in de woning nog wel een bedstee. Zo ging dat bij veel boerenfa milies uit de streek in de jaren dertiger. Greetje Bresters en Marian Lek van de Cultuur His torische Vereniging uit Ter Aar weten er alles van. Het afgelo pen half jaar zijn ze geregeld 'de boer op' geweest in Ter Aar en omgeving. De Historische Kring Liemeer deed dat in de eigen omgeving. Op basis van de ver kregen informatie hebben beide historische verenigingen het boerenleven in het historisch museum in Ter Aar in beeld ge bracht. De met nostalgie en ro mantiek omgeven tentoonstel ling is vanaf morgen aan de Westkanaal weg 118 te zien. De tradities op het platteland waren talrijk, zo blijkt uit het verslag van de gesprekken met boerenfamilies in het museum te lezen. Zo brak elk voorjaar de 'grote schoonmaak' aan. Het hele huis werd ondersteboven gekeerd en de familie verhuisde naar het aangrenzende zomer huis. „Dat is kleiner en geeft dus minder werk. Want vooral in de zomer was er veel werk te verrichten", legt Bresters uit. Omstreeks september brak de 'uithaal' aan: de kleine schoon maak en de familie trok weer in het 'winterhuis'. Zomerhuizen bestaan tegen woordig nog wel, maar hebben De Bulgaarse ambassadeurs. Rankov temidden van de leerlingen van de Banneuxschool in Hazerswoude-Rijndijk. foto holvast/mark lamers foto ben df bruyn Teraarders in de acht jaar dat het museum nu bestaat, langs zijn geweest. In de volksmond wordt het hysterisch museum genoemd. Dat was alleen maar vorige week het geval, toen we de tentoonstelling in moesten richten." De tentoonstelling is te zien tot half oktober, op woensdag, zaterdag en zon dag van twee tot vier uur. niet meer die functie. Bresters wijst naar een foto van een boerderij in Rijnsaterwoude in de dertiger jaren: een voor deze streek typerende boerderij met zomerhuis, spoelhok en hooi berg. „De boerderij staat er nog steeds. Het zomerhuis en het spoelhok, dat nodig was bij de kaasmakerij zijn in onbruik ge raakt en dus gesloopt." Het ontbreekt nergens aan in de met een geranium en een clivia opgesierde stijlkamer van het historisch- museum. In de hoek staat de bedstee, terwijl een oude linnenkast met een zwarte, in Aarlanderveen gedra gen trouwjurk uit 1902 een an dere wand sieren. Op zolder is een complete kaasmakerij te zien, evenals de wringer, het strijkijzer, de zinken teilen en de grijs gewolkte emaille pannen. In het 'spoelhok' staat het warmwaterfomuis waarin water door takken te verbranden, wordt opgewarmd. „Gelukkig zijn deze dingen al lemaal nog bewaard gebleven", merkt Lek op. „Het gebeurt zo vaak dat mensen spullen weg gooien, terwijl ze niet beseffen hoe belangrijk het is dat ook het nageslacht weet hoe zij hebben geleefd." Bresters beaamt dat het historisch besef lang niet overal aanwezig is: „Ik denk dat nog maar 15 procent van de De boerenmeid - Greetje Bresters is haar naam - steekt takken in het warmwaterfornuis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17