Leiden Asielzoekerscentrum krimpt drastisch in 'Leiden kan miljoenen meer bezuinigen' Straks geen toetsenbord meer 9 CDA staat alleen in kamerdebat over Leidse universiteit m///jllvanLeest Wijkraad Stevenshof wil geen 'herrie in de tent' Derde Deurtje weer open Beestenmarkt pas volgend jaar autovrij WARNECKEMODE^ /VOENSDAG 29 JUNI 1994 CHEF* HENNY VAN ECMOND. 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Ontslag A gr De Leiderdorpse I O ambtenaar van de afdeling grondzaken vecht zijn ontslag aan. De man krijgt overigens nog steeds een uitkering van de ge meente. Bentwoud A —f Een deel van het I Bentwoud, een bos van zo'n duizend hectare, moet worden aangewend om er bedrijven te vesti gen. Zweetvoeten A Q Zweetvoeten, hele I volkstammen heb ben er last van. De Leide- naar Kerstjens zegt daarte gen een probaat middel te hebben ontdekt. leiden wim koevoet CDA-fractieleider Kliick: De bezuinigingsoperatie die Leiden moet uitvoeren is een makkie en doet helemaal geen pijn. Aan de dertien a veertien miljoen gulden die de college partijen PvdA, D66, Groen Links en CDA zich hebben voorgeno men in vier jaar te bezuinigen kan 'met gemak' nog zo'n zes tot zeven miljoen gulden wor den toegevoegd. Dat zei gisteravond CDA-frac- tievoorzitter P. Klück in de raadsvergadering. Dit tot grote ontsteltenis van de woordvoer ders van andere fracties. Die hadden net uitvoerig be toogd dat Leiden aan de voor avond staat voor pijnlijke maar onvermijdelijke keuzes. De aan staande zogenaamde takendis cussie, waarbij alle partijen de Leidse bevolking nadrukkelijk willen betrekken, kan volgens een raadsmeerderheid onmoge lijk worden losgekoppeld van de noodzakelijke bezuinigingen, zoals SP en Leiden Weer Gezel lig/De Groenen bepleitten. In de takendiscussie komt aan de orde welke taken de ge meente blijft uitvoeren, of dat niet goedkoper kan en welke ta ken de gemeente beter maar kan afstoten. Burgemeester en wethouders hebben al enkele malen gezegd dat de uitkomst van de takendiscussie wel eens tot het ontslag van ambtenaren kan leiden. Tegen die achtergrond kwa men de opmerkingen van Klück des te harder aan. De CDA'er bleef echter koeltjes onder de reacties van onder meer SP, PvdA en WD. SP'er Vergeer had even daarvoor gepleit voor een 'open discussie' met de bevol king, die niet al bij voorbaat mag worden belast met een be zuinigingsbedrag dat moet wor den gehaald. ,,De uitkomst kan even goed zijn dat de gemeente meer taken op zich moet ne men en dat er dus meer geld nodig is." Klück draaide Vergeers stel ling om. ,,Ik denk dat er juist een hoger bedrag dan die veer tien miljoen gulden uit de bus kan rollen. In de Leidse ge meentebegrotingen gaat 650 miljoen gulden om. Daar moet je met gemak minimaal 20 mil joen op kunnen bezuinigen. Ik heb het nooit pijnlijk gevonden om te zoeken naar meer effi ciency en naar een evenwichti ger takenpakket. Ik neem de vrijheid om verder te gaan dan het college doet in het college programma. Hoe meer we be zuinigen, hoe groter de moge lijkheid om de lasten voor de burgers te verlagen." WD'er A. Geertsema nam met gespeelde vreugde kennis van IGücks uitlatingen. ,,Ik ver wacht erg veel van de bijdragen van de heer Klück tijdens de ko mende begrotingsbehandelin gen." Na afloop van de raadsverga dering zei Klück dat hij het 'ge zeur' over 'pijn' en 'moeilijke keuzes' zat is. ,,Wat nou pijn? Er zijn gemeenten die elk jaar au tomatisch twee procent bezui nigen. Dat blijkt telkens weer mogelijk. Tientallen jaren lang hebben we in Leiden gedaan alsof alle taken die de gemeente uitvoert, bittere noodzaak of op z'n minst vanzelfsprekend zijn. De reorganisatie van het ambte lijk apparaat was slechts een eerste stap en is pas gereed als er afspraken zijn gemaakt over wat de gemeente moet blijven doen. Het zou eens tijd worden dat we dat ter discussie stellen." Over eventuele personele ge volgen maakt Klück zich niet zo druk. „Het is heel simpel. De gemeente is er niet voor werk verschaffing. Overbodige taken moet je vooral stopzetten. Ta ken die je nuttig vindt maar niet langer zelf wilt of kunt uitvoe ren, moet je aan de particuliere sector overlaten. Dan gaat er geen werkgelegenheid verloren. Het maakt toch niet uit of een klus binnen de muren van het stadhuis of elders in de stad wordt geklaard?" Fietser gewond op Sehipholweg leiden Een 21-jarige Leidenaar is gistermorgen gewond geraakt bij een ongeluk op de Sehipholweg. De man reed uit een inrit de weg op en kwam daarbij in botsing met een bestelauto, die werd bestuurd door een 33-jarige Hagenaar. De fietser viel en kreeg daarbij het fietsstuur in zijn maag. Hij is overgebracht naar het academisch ziekenhuis. Motorrijder glijdt uit bocht leiden In de bocht van het Lammerschansplein naar de Voor- schoterweg is gistermorgen een 51 - jarige motorrijder uit Zoeter- woude-Dorp gevallen. De man verloor in de bocht de macht over het stuur en gleed naar het fietspad. Hij is met verwondin gen aan zijn been naar het academisch ziekenhuis gebracht. Eigenaar brommer achterhaalt dief leiden Een Leidenaar heeft gisteren na een achtervolging de dief van zijn bromfiets weten te achterhalen. Zijn brommer stond aan de Morskade. Een buurman zag iemand ermee weg rijden. Toen de eigenaar buiten kwam, besloot hij met de buur man de achtervolging in te zetten. Bij de Vondellaan wisten zij de 18-jarige Leidenaar te achterhalen. Die heeft inmiddels be loofd de schade aan de brommer te vergoeden. Mannen vast in lift leiden Twee mannen hebben gisteravond enige tijd vastgezeten in een lift in een fiat aan de Agaatlaan. De mannen waren aan het verhuizen en hadden de lift zo vol met meubqjen gestouwd, dat die tussen de vijfde en de zesde verdieping stopte. Omdat de lift is omringd door glas, ontstond een soort'broeikas en kregen de mannen bijna een flauwte. De brandweer wist het duo echter tijdig te bevrijden. Gemeente hoopt op snelle uitstroom den haag/leiden rudolf kleun vervolg van voorpagina Het CDA-kamerlid Boers-Wijn- berg stond gisteren feitelijk al leen met haar initiatief tot een kamerdebat over de problemen bij de Leidse universiteit. PvdA, D66 en WD lieten al bij de aan vang blijken deze discussie niet nodig te vinden. Een opstelling die zij als 'curieus' betitelde, hetgeen leidde tot een botsinkje met T. Netelenbos (PvdA). Netelenbos liet blijken geen aanleiding tot een debat te zien omdat ze vond dat Cohen de Kamer eerdef al voldoende had ingelicht in een besloten over leg. Ook deelde zij de mening van Cohen dat door het op nieuw horen van betrokkenen het werk wordt overgedaan van de commissie Quené die de cri sis in Leiden heeft onderzocht. Cohen volgt met zijn maatrege len de aanbevelingen van die commissie. R. Poppe (SP) en A. Nuis (D66) lieten blijken dat de Leid se kwestie op zich geen aanlei ding mag zijn om de bestuurs structuur bij alle universiteiten te herzien. Nuis: „Het gegeven dat er in deze structuur een keer in tiefi tot elf jaar een crisis op treedt is op zich geen aanlei ding voor een herziening." Pop pe zag in zo'n herziening een aantasting van door strijd ver worven democratische rechten. „Ik heb nog bij het Maagden huis gestaan." Maar Cohen bleef erbij dat er reden is om het bestuur van de universitei ten ook los van deze kwestie te gen het licht te houden. In de inmiddels mislukte onderhan delingen over de paarse coalitie zijn daar afspraken over ge maakt. Cohen heeft om die re den ook het rapport van de commissie Quené bij de infor matie ingebracht. Directe aanleiding voor de crisis aan de Leidse universiteit is het bouwschandaal rond de uitbreiding vaii het Sylviuslabo- ratorium, de Annex. Dat project liep vast in een bouwfraude. De manier waarop het college van bestuur die zaak afhandelde leidde er uiteindelijk toe dat de universiteitsraad het ontslag eiste van voorzitter Oomen. Staatssecretaris Cohen liet de crisis vervolgens onderzoeken door de commissie Quené. Co- hen zag overigens gisteren nog geen aanleiding om zich recht streeks te bemoeien met de An- nex-affaire. Hij wees erop dat er geen rijksgelden in het geding zijn en dat de universiteiten bij dit soort bouwprojecten zelf standig opereren. Daarmee leg de hij waarschuwingen van Th. Hendriks van de ouderenparij AOVN - 'We verliezen miljoe nen' - naast zich neer. r nu Voodoo Lounge, de gloednieuwe Rolling Stones. Alleen dan ben je zeker van de GKATIS exclusieve, genummerde hoesafdruk op posterformaat. Zeer gelimiteerde oplage; een waar collector's item. Let op: aktie geldt alleen bij Van Leest! COMPAC-T DISCS Haarlem, Grote Houtstraat 130. tel. 023-341669. Leiden, Haarlem merstraat 119. tel. 071 -127565 leiden aad rietveld Het aantal bedden in het asielzoekerscentrum (AZC) aan de Flevoweg wordt op korte termijn teruggebracht van 250 naar 100. Een oplossing voor de 150 asielzoekers, die daardoor te veel worden, is volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden 'in zicht'. leiden» erna straatsma De gemeente verwacht binnen een maand een definitieve op lossing te hebben voor de over bevolking in het Leidse AZC. De hoop is gevestigd op een snelle afwikkeling van asielaanvragen door het ministerie van justitie. De asielzoekers die het centrum verlaten worden niet meer aan gevuld, tot het aantal bedden is gedaald tot 100. De laatste 'gehoren' met de in Leiden verblijvende asielzoekers worden deze week gehouden. Vorige week zijn medewerkers van het ministerie van justitie met dit werk begonnen, op uit drukkelijk verzoek van de ge meente Leiden. „We hebben het gedaan gekregen dat nieuw aangestelde ambtenaren als eerste aan het werk zijn gegaan in Leiden", zegt C. Smit, woord voerder van Groen Links-wet houder J. Laurier (sociale za ken). De nieuwe ambtenaren zijn aangesteld om de enorme achterstand in de behandeling van asielaanvragen te verwer ken. Justitie hoopt na het eerste verhoor op heel korte termijn beschikkingen af te geven waar mee 'kansrijke' asielzoekers recht hebben op andere, meer definitieve huisvesting. Kansrij ke asielzoekers worden gehuis vest in speciale opvangpanden, in afwachting van een definitie ve beslissing over de asielaan vraag. Smit zegt dat de gemeente er, in samenspraak met het minis terie van WVC, naar streeft de asielzoekers blijvend in Leiden te huisvesten. Leiden heeft van het Rijk de opdracht gekregen om dit jaar 323 erkende vluch telingen te huisvesten. Wijkfeesten en burgerpanels or ganiseren. Verder wil de wijk raad Stevenshof niet gaan bij het behartigen van de belangen van de buurt. Met de gemeente lijke plannen om wijken een ei gen budget en eigen verant woordelijkheid te geven, wil de wijkraad niks te maken hebben. „Dat betekent alleen maar her rie in de tent", zei voorzitter Hennie Keereweer gistermiddag bij de presentatie van de wijk raad. Burgemeester en wethouders, op wijkbezoek in de Stevenshof, toonden zich teleurgesteld over de opstelling van Keereweer. Zij willen de stad in vieren verdelen en elke wijk zijn eigen budget en eigen bevoegdheden geven. Juist de wijkraad, betoogden zij, moet weten wat de bewoners van de Stevenshof belangrijk vinden en waar zij het wijkbud get aan willen uitgeven. Maar volgens Keereweer zou die verantwoordelijkheid een snel einde van de moeizaam verkregen samenwerking in de wijkraad betekenen. Want dan zou de raad bijvoorbeeld moe ten kiezen tussen jeugdwerk of ouderenwerk. „En dan zitten wij met het gelazer, om het eens op z'n plat Hollands te zeggen", zei Keereweer. „En vooralsnog willen we dat niet. Misschien la ter, misschien wel nooit." De wijkraad, waarin 18 orga nisaties uit de Stevenshof zijn vertegenwoordigd, ziet het als zijn eerste taak het wijkfeest, het bloemencorso en de vakan tie-activiteiten te organiseren. „Als al zal blijken dat er andere taken voor de wijkraad wegge legd zijn, dan zal dat waar schijnlijk een zaak van lange adem worden. Ondersteuning van de gemeente op financieel gebied, doch ook anderszins lijkt onontbeerlijk. Presentatie Leids bruggenboek in beeld en geluid leiden roelf reinders „Fantastisch, als je werk na meer dan tien jaar nog nuttig is." P. de Baar heeft een leuke middag. De historische teksten die hij als archivaris elf jaar ge leden voor het Leidse bruggen boek maakte, zijn de basis van de zogenoemde multimedia da tabase die gistermiddag in de raadszaal van het stadhuis in Leiden werd gepresenteerd. De genodigden willen wel eens zien wat de studenten van de opleiding Hoger Informatica Onderwijs van de Hogeschool Rotterdam voor hen in petto hebben. Een half jaar zijn zo'n twintig tweedejaars studenten voor het practicum automatise ring bezigi geweest om het Leidse bruggenboek in een su permodern gegevensbestand te verwerken. Tekst, beeld en ge luid zijn samengebracht in de computer. Visbrugroept docent infor matica G. van den Heuvel in de microfoon. Nogmaals: Visbrug ."De computer zou moeten re ageren en een foto van de Vis brug op het scherm moeten to veren met allerlei gegevens als de hoogte, breedte en geschie denis van de brug. Maar er ge beurt niets. „Hij wil niet", mompelt Van den Heuvel. „Ge woon op help drukken", pro beert C. Waal. Hij mocht elf jaar geleden als wethouder in Lei den het voorwoord van het bruggenboek schrijven. Nu is hij als voorzitter van het bestuur van de hogeschool aanwezig. Bij 'Sint Jansbrug' reageert de computer. Een kleurenfoto ver schijnt op het scherm: stenen boog-plaatbrug, 6,90 m breed. Van den Heuvel klinkt opge lucht: „Hij luistert in elk geval beter dan sommige leerlingen." I. Akke van de dienst cultuur en educatie van de gemeente Leiden ziet mogelijkheden voor Studenten van de Hogeschool Rotterdam demonstreren de multimedia database met het Leidse bruggenboek. de database. „Als je bij de kunstuitleen bijvoorbeeld alle schilderijen in een computer stopt, kunnen belangstellenden aan de balie al een eerste keuze maken. Ook bij een museum als de Lakenhal kun je dit doen. Voorwerpen die je niet kunt tentoonstellen kun je via een gecomputeriseerde catalogus toch aan je bezoekers laten zien. Op termijn zal de Laken hal-collectie wellicht op zo'n manier worden geregistreerd." Volgens student Arjen de Kie vit zijn de mogelijkheden van de multimedia database enorm. „Over een aantal jaren heb je helemaal geen toetsenbord meer nodig", gelooft hij. „Het systeem is dan zo geavanceerd dat hij volledig op de menselijke stem reageert. Dat zie je ook al een beetje in boordcomputers in auto's. Je kunt gewoon je aandacht bij de weg houden, de computer zoekt automatisch de snelste weg voor je op." Dat Van den Heuvel voor Leidse bruggen als onderwerp voor de multimedia database heeft gekozen is niet toevallig. Hij woont in de binnenstad en geniet op zondagse wandelin gen van de talloze bruggen. Van den Heuvel wil van het onder zoek naar nieuwe toepassingen voor de multimedia database het speerpunt van zijn faculteit maken. En niet alleen om we tenschappelijke redenen, erkent hij. Met leuke dingen als werken met beeld en geluid en compu ters probeert hij middelbare scholieren te paaien. Van den FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Heuvel: „De belangstelling van studenten voor techniek en in formatica neemt af. Iedere stu dent méér betekent voor ons tienduizend gulden extra van het ministerie van onderwijs. Het is al zeker dat bij de facul teit banen verdwijnen. Als ik door zo'n mooi project tien nieuwe studenten krijg, scheelt dat weer één baan. Na drie dagen gesloten te zijn geweest, heeft de eige naar van 't Derde Deurtje gisteren het café aan de Morsstraat weer geopend. Dat gebeurde nadat hij in de middaguren een gesprek had met directeur Cor Bronk van speelautomaten- handel CB Amusement en de huurbaas. Zaterdag schoof de café baas de klink voor de deur nadat hij de avond tevoren opnieuw het slachtoffer was geworden van een misdrijf. Iemand probeerde ruzie uit te lokken en later op de avond werd een ruit inge gooid. In een aantal maan den tijd werden tot drie keer toe gokkasten vernield en werd een voorraad siga retten gestolen. De problemen begonnen nadat de ex-bedrijfsleider van het café met een ander bedrijf een contract had ge sloten voor plaatsing van gokkasten, terwijl het ande re contract niet was afgelo pen. Op initiatief van direc teur Bronk zijn de proble men deze week uitgepraat. BIJBELCLUBWEEK- Buurthuis 't Schippertje aan de Ooster straat 16 in Leiden houdt in de week van 11 juli een bijbelclub- week. Elke dag van 13.30 tot 15.00 uur is er club met steeds een andere activiteit. De entree is gratis. Informatie: tel. 071- 219869. leiden annemiek ruygrok De Beestenmarkt wordt pas au tovrij gemaakt als de eerste buis van de tunnel onder het Sta tionsplein klaar is. Dat hebben burgemeester en wethouders van Leiden gisteren besloten. Met dat uitstel proberen ze de vrees van de ondernemers aan het plein weg te nemen. De winkeliers verwachten behalve omzetverlies ook dat de ver keersproblemen in de buurt zich opstapelen. „Dat willen wij juist voorkomen", aldus wet houder J. Walenkamp (CDA/verkeer). B en W hebben verder beslo ten tot een onderzoek naar de mogelijkheden van een par keergarage op een nu leeg ter rein in de smalle Sint Aagten straat, waar bezoekers van de westelijke binnenstad hun auto kwijt kunnen. De bouw van de omstreden garage aan de Boommarkt zou daardoor over bodig kunnen worden. De winkeliers en onderne mers aan de Beestenmarkt heb ben grote bezwaren tegen het voornemen van de gemeente om de auto van hun parkeer- plein te weren. Ze vinden dat verkeer over de Beestenmarkt mogelijk moet blijven en dat een aantal plaatsen voor kort parkeren gehandhaafd moet worden. Maar aan die wensen komt het gemeentebestuur niet tegemoet. De gemeenteraadsfractie van het CDA, dat eerder in een brief kritiek uitte op de plannen van B en W, heeft met het besluit geen problemen. „Ons gaat het erom", zegt fractieleider P. Klück, „dat de route naar par keergarages voor automobilis ten duidelijk is en dat de weste lijke binnenstad niet afsterft. Als uit de economische effectrap portage zou blijken dat de maatregelen een negatief effect hebben op de omzetten van be drijven in de westelijke binnen stad, dan moeten we ze terug draaien." Om het parkeren van niet-be- woners in de omgeving van de Beestenmarkt terug te dringen, is prioriteit gegeven aan de in voering van het zogeheten par- keerrestrictiebeleid in de wijk Oude Morsch. Bewoners kun nen voor 240 gulden per jaar een parkeervergunning aanvra gen. Walenkamp garandeert be woners dat zij 'binnen redelijke loopafstand' een parkeerplaats kunnen vinden. Bezoekers van de Oude Morsch moeten, als de plannen zijn uitgevoerd, parke ren achter de Morspoort, bij het zogeheten bom-terrein. MODE-MERKEN, MINDER GELD KORTING TOT 50% EXCLUSIEVE MODE, EXTRA LAAG GEPRIJSD Deze week heeft onze schitterende zomermodecollectie een ander prijskaartje gekregen. Signaleer het persoonlijk. Maar haast u wel. Want uw modespecialist heeft van elk model slechts 'n paar stuks Breestraat 151,2311 CN Leiden, Tel. 071-12 45 86.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13