'De tijd van verlamming is voorbij' Albert West, allemansvriend van Radio 2 Dunaway klaagt Webber aan Rtv show Alan Mills: als de klimop van het centre court WOENSDAG 29 JUN11994 157 Zanger/entertainer speelt dragende rol op familiezender NOB profiteert van gat in Duitse mediamarkt NOB Duitsland is een zelfstandige Duitse on derneming die volgens beproefd concept produceert: flexibel, met kwaliteit en effec tief. Deze wervende tekst is te lezen in een luxe, op Duitsland gerichte folder van het Nederlands Omroep- produktie Bedrijf. Op het eerste gezicht misschien ver rassend dat een audiovisuele onderneming uit een klein landje het grote Duitsland bestormt. Maar voor president-directeur Pieter Porsius is het aangaan van buitenlandse avonturen een doodgewone zaak gewor den. Porsius staat niet meteen te juichen bij de jaarcijfers over 1993: een winst van 18 miljoen gulden. Daarvoor waren de verliezen in de afgelopen jaren, uitgedrukt in geld en personele pijn, te hoog. Het aantal banen slorik van 3.300 in 1988 tot 1.880 nu. En waarschijnlijk her bergt het bedrijf per 1 januari 1995 nog maar 1.400 me dewerkers als de omroeporkesten worden afgestoten en ondergebracht in een zelfstandige stichting. Een jaar la ter (1 januari 1996) volgt het Audio Visueel Archief Cen trum dit voorbeeld. ,,De voornaamste factor in de winststijging is de personeelsreductie. Veel leidingge vende functies bestaan niet meer, ook de catering (nu Van Hecke) en de beveiliging (nu Randon) werden af gestoten." De rigoureuze ingreep bij de afdeling Decor kostte 120 a 150 mensen hun baan. Deze maatregel werd in gegeven door het onrendabele functioneren van Decor. ..Ook in tijden met weinig opdrachten bleven de kosten bij Decor torenhoog, vanwege het te ruime bestand personeelsleden in vaste dienst." Bemoedigend Draaide het NOB in 1989 met een bescheiden verlies van 5,3 miljoen gulden, de grote klap kwam in 1990 met een verlies van bijna 97 miljoen gulden. Het laatste verliesjaar was 1991, waarna de rekeningen over 1992 (5,3 miljoen) en 1993 (17,9 miljoen) positief uitpakten. De eerste resultaten van het lopende jaar zijn bemoedi gend. En voor een deel voorspelbaar omdat de inkom sten van het bedrijf grotendeels gestoeld zijn op langlo pende contracten. De winst over 1993 was precies zo hoog als geraamd. Porsius erkent dat het personeel een opdoffer te ver werken kreeg. Een klap die het werkklimaat lange tijd nadelig beïnvloedde. Hij zegt het zo: „Je wordt er niet vrolijk van als zoveel mensen om je heen verdwijnen. We hebben de operaties zeer actief begeleid en we heb ben permanent uitgelegd dat ze nodig waren. Eerst spraken we in zijn algemeenheid over de maatregelen, maar als het aankomt op de uitvoering dan moet je na men gaan noemen. Het was een heel pijnlijk proces, waarbij de ondernemingsraad en de vakbonden een voorbeeldige rol hebben gespeeld." De tijd van verlamming is voorbij, als Porsius op z'n woord mag worden geloofd. Er wordt met elan gewerkt. Bovendien staat het bedrijf er financieel-economisch beter voor. Een voorbeeld van de wanorde waaruit het facilitair bedrijf zich moest ontworstelen, was dat er tot aan 1988 geen boekhouding bestond van het eigen be zit, zoals de apparatuur en de gebouwen. In dat jaar werd alles halsoverkop gewaardeerd. Groeimogelijkheden Waar de Nederlandse audiovisuele markt bijna is uitge groeid, richt het NOB zich in toenemende mate op het buitenland. En dan vooral op Duitsland, waar nog volop groeimogelijkheden zijn. In het kielzog van de programmaproducenten De Mol en Van den Ende. die de ene na de andere grootschalige produktie voor de Duitse TV afleveren, opende het NOB december 1993 een eigen fill service-studio in Hürth bij Keulen. Totnu- toe kwamen vijftien produkties tot stand met hulp van het NOB. Voorbeelden zijn: 100.000-DM-Show, Nur die Liebezahlt, Wiebitte..., Stadtklinik, Tut er es oder tut er es nicht?, Kinder fiir Kinder. Traumhochzeit en Mini Playback-show. De buitenlandse inspanningen belopen reeds ,,5 a 10 procent" van de totale jaaromzet. Een bedrag wil Porsi us niet geven, maar het cijfer moet liggen tussen de twintig en veertig miljoen gulden per jaar. De omzet in 1993 bedroeg 361 miljoen. De stormachtige opkomst van de commerciële, op Duitsland gerichte, zenders als SAT 1 en RTL Television is een gat in de markt voor het Nederlandse be drijf. ,,In dat land heb je wel een bloeiende film cultuur. maar niet een sterke W-producenten- gemeenschap als wij die hebben. Dat komt doordat de grote publieke zenders (ARD en ZDF) hun producenten in eigen huis houden. In tegenstelling tot ons land waar de produktie is verzelfstandigd. Aan het industrieel produce ren zijn de Duitsers daarom niet gewend." Porsius en de zijnen kijken verder dan het westen van Duitsland. Met de Duitse producent UFA zijn contacten gelegd voor „het bedrijven van televisie-industrie in Berlijn en enkele andere deelregio's". De Poolse commerciële W-zender Polsat heeft het NOB gevraagd een studio te bou wen en te assisteren bij de techniek. Gesprekken daarover verkeren in een verkennend stadium. Digitaai In eigen huis investeert het bedrijf in de digitale toe komst. De overstap van de oude analoge beeld- en ge luidtechniek naar een moderne digitale aanpak vergt vele miljoenen guldens. Onlangs werd een grote order geplaatst (bij Sony) voor de levering van digitale cam corders (camera's), die per stuk 150.000 gulden kosten. Tevens beschikt het bedrijf sinds kort over een moder ne, ook weer digitale unit voor het nabewerken van ra dio- en televisiegeluid. Voordelen zijn verhoging van beeldkwaliteit en afname van storingen en ruis. De volgende stap is de aanleg van een hoogwaardig glasvezelnetwerk in het Mediapark. „Binnen twee jaar zal dit netwerk gerealiseerd zijn. Dit biedt alle werkers hier belangrijke voordelen. Je kunt bijvoorbeeld vanaf elke plek storingvrije videosignalen versturen. Dat bete kent geen geloop meer met banden en een verbetering van de communicatiemogelijkheden." Het Mediapark telt vijftig huurders. Porsius wil het Mediapark ook ontsluiten voor andere, niet-audiovisu- ele bedrijven. Het NOB heeft hiertoe een verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan ingediend bij de gemeente. Overigens houdt het NOB er rekening mee dat alle publieke omroepen vanuit de woonstraten in Hilversum zullen verhuizen naar het Mediapark. Pieter Polsius, president-directeur van het NOB: „Het geld van vier verliesjaren willen we snel terug- verdienenen." foto»cpd LONDEN NICK COHEN THE INDEPENDENT Een furieuze Faye Dunaway heeft aangekondigd dat ze Sir Andrew Lloyd Webber zal aan klagen. Webber heeft in Los An geles de produktie van zijn mu sical Sunset Boulevard gestaakt omdat hij Faye's zangkwalitei ten niet goed genoeg vond. De 53-jarige Dunaway zou de hoofdrol overnemen van Glenn Close, die zich opmaakt om de musical in november op Broad way te openen. Vorige week verklaarde Web ber dat hij de show in Los Ange les liever stopte dan dat hij Faye Dunaway de hoofdrol liet zin gen. Hij is van mening dat de actrice, die geen muzikale ach tergrond heeft, ondanks vele uren zangtraining de hoofdrol vocaal niet aan kan. In een offi ciële verklaring liet Webbers produktiemaatschappij weten: „Na ettelijke weken van vocale voorbereiding en repetities heb ben we moeten concluderen dat Faye Dunaway muzikaal niet tegen haar rol was opge wassen." Dunaway en haar managers waren met stomheid geslagen. „Toen ik Webbers beslissing vernam, dacht ik meteen: dit is een grillige inval van een grillige man. Voor de audities maakte Webber bekend dat hij op zoek was naar een actrice die ook kon zingen. Toen ik voor hem voorzong, liet ik mijn stembe- reik horen." Volgens de actrice heeft Web ber de zangpartij van haar rol tijdens de repetities naar een hoger stembereik geschoven. De musical Sunset Boulevard heeft goede kritieken gekregen, maar vanaf het begin heeft de show verbitterde strijd opgele verd over wie de vrouwelijke hoofdrol zou spelen. De show is gebaseerd op de gelijknamige film van Billy Wilder over de Faye Dunaway archieffoto ap claustrofobische en naargeesti ge wereld van Norma Des- mond, een ster uit het tijdperk van de stomme film, die over haar hoogtepunt heen is. Toen de show voor het eerst in Londen op de planken kwam, speelde Patti LuPone de hoofd rol, die ze ook op Broadway zou krijgen. Maar toen Glenn Close voor haar vertolking van Norma Desmond in de produktie in Los Angeles laaiend enthousiaste recensies kreeg, beëindigde Webber het contract van Patti LuPone. Hij kocht haar met drie miljoen gulden af en liet Glenn Close overkomen om de show in Broadway te openen. De strijd om de opvolging van Close in Los Angeles was furieus en uiteindelijk zou het tussen Faye Dunaway en Diana Ross zijn gegaan. De produktie met Close heeft ruim vijftig miljoen gulden opgeleverd en in de voorverkoop zijn al voor acht miljoen gulden kaartjes ver kocht voor de voortzetting met Dunaway. Nu de voorstellingen zijn afgeblazen, zal dit geld wor den teruggegeven. VERTALING: MARGREET HESLINGA HILVERSUM JAAP TIMMERS ry M anger entertainer Al- W j bert West bekleedt m A sinds een half jaar een bijzondere positie bij Ra dio 2. Hij is de eerste die voor vijf verschillende omroepen te gelijk werkt, maandag bij de TROS, dinsdag bij de AVRO, woensdag bij Veronica, don derdag is hij NCRV-man en vrijdag leent hij zijn stem aan de KRO. In het dagelijkse lunchprogramma Het hart van twee doet hij de presentatie in combinatie met de vaste pre sentator van de dag. Het is nog wel even wennen voor de artiest uit Rosmalen. Bij de TROS wordt hij ontvan gen als een gezellige gespreks partner. Bij de AVRO mag hij alleen zijn spelletje komen spe len. NOS-radiodirecteur Willem van Beusekom noemt Radio 2 een fill service-zender. „De na druk ligt op entertainment met een licht informatief en educa tief gehalte." Het ging slecht met Radio 2. De luistercijfers kelderden in 1992 dramatisch door de komst van drie commerciële zenders op de kabel. Het eens zo trotse marktaandeel van 17 procent zakte naar 8 procent. De ge middelde luisterdichtheid is 1,4 procent, wat betekent dat de zender op een willekeurig ge kozen moment door 200.000 mensen wordt beluisterd. Het waren niet alleen 'de commerciëlen' die de vrije val veroorzaakten. Radio 2 worstelt Albert West, dagelijks te horen op Radio 2. Willem van Beusekom: „De nadruk ligt op enter- archieffoto cpd tainment met een licht informatief en educatief ge halte." foto leendert jansen al jaren met het zoeken naar eenheid te scheppen in wat er- raars willen dat we een herken een eigen gezicht. Met opeen- varen werd als een ratjetoe aan baar gezicht hebben; ze wisten volgende omschrijvingen als programma's. niet meer waar ze aan toe wa- 'De warmste zender' en 'De fa- Van Beusekom: „Uit onder- ren op Radio 2. Probleem was miliezender' werd getracht zoek is gebleken dat de luiste- dat ze elke dag wat anders hoorden. Wij zagen dat ook in, maar wilden toch niet de diver siteit van de zender verliezen. We hebben alle omroepen ge vraagd hun belangrijkste pro gramma's te noemen, die we vervolgens hebben aangebo den aan de andere omroepen." Uitstapjes De praktijk is nu dat de volgen de programma's nu dagelijks worden uitgezonden: Wie weet waar Willem Wever woont? (NCRV), Adres onbekend (KRO) en het weerpraatjé van Jan Ver- steegt (TROS). De inbreng van de AVRO bestaat uit korte nieuwsoverzichten en media- en shownieuws tijdens het ont bijt- en middagprogramma, terwijl Veronica het spel van Albert West levert. De zaterdag is voor de VARA. De zondag staat onder de hoede van de VPRO met uitstapjes naar AVRO {Muziek mozaïek van Willem Duys) en KRO (de avondprogrammering) De langlopende program ma's Willem Wever en Adres onbekend zijn ingrijpend gewij zigd. Bij Adres onbekend, be doeld om oude bekenden op te sporen, werden de luisteraars permament op de hoogte ge houden van het zoekwerk. In de vernieuwde versie van Adres onbekend krijgen de luisteraars alleen in het kort te horen naar wie gezocht wordt, waarna het resultaat van de speuractie een uur later wordt meegedeeld. Het uurtje Willem Wever op de donderdag is nu uitge smeerd over drie uur, waarbij meer dan vroeger muziek wordt gedraaid tussen de infor matiestroom door. De andere weekdagen verzorgt presen tatrice Karin de Groot een kor tere versie van de rubriek waar in de luisteraars hun prangen de vragen kunnen stellen. Muziek speelt op Radio 2 toch een belangrijke rol. Maar dertig procent van de program mering is bestemd voor het ge sproken woord. Zestig procent van de muziek komt van Ne derlandse bodem. Van Beuse kom zegt niets te voelen voor een zender die overwegend Nederlandstalig is. „Uit onder zoek is gebleken dat Neder landstalige muziek beter gedijt in een internationale setting; je moet het nooit geïsoleerd brengen. Het publiek stelt een combinatie juist zeer op prijs." Ligt de muziekkeus van Ra dio 3 volgens Van Beusekom op rock; Radio 2 verkiest easy- listening. „Je zou kunnen zeg gen: de middle of the road- kant van de popmuziek." Albert West voelt zich in Hil versum inmiddels echt een al lemansvriend. „Ik was met mijn apparaatje, de magic box, eerst bij de TROS. Ik vroeg een tasje om het ding mee te kun nen nemen en ik kreeg een zakje met de letters TROS erop. In de NCRV-studio aan de Bergweg moest ik wezen om het programma voor de AVRO te maken. Kortom: een Veroni- ca-man met een TROS-zakje die voor de AVRO bij de NCRV moet zijn." Nederland - Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Marokko Japan V.S. Peru Engeland Kameroen Australië Italië Argentinië OO OO OO OO OO OO OO OO OO LONDEN SIMON O'HAGAN Als je naar het buitenland belt, kies dan geen 09 meer, maar OO. THE INDEPENDENT De hertogin van Kent zal hem zaterdag, na afloop van de damesfinale op Wim bledon, weer naar voren roepen. Onder het klaterend applaus van het publiek zal hij bescheiden de dankbetuiging ondergaan, verwijzend naar zijn korps van scheids-, lijn- en netrechters, die de werkelijke klus hebben geklaard. Een dag later, na de herenfinale, zal het ri tueel zich herhalen. Alan Mills, hoofd- scheidsrechter op Wimbledon, staat één weekend per jaar in de schijnwer pers. In iedere sporttak geldt dat scheids rechters een goede wedstrijd hebben wanneer ze niet opvallen. Niet dat scheidrechters hier altijd blij mee zijn. De gelederen van de sportofficials tellen menig exhibitionist, die geen kans voor bij laat gaan om zichzelf in de kijker te spelen. Op Wimbledon, het toernooi dat prat gaat op zijn grote discretie, zou een der gelijke publiekshonger uit de toon vallen. Daarom past hoofdscheidsrechter Alan Mills net zo goed bij Wimbledon als de klimop die het centre court siert. En aan gezien de 58-jarige Mills zijn post al sinds 1983 bekleedt, hoort hij inmiddels haast tot het meubilair. Telkens wanneer de schijnwerper op Mills valt, voelt hij zich enigszins onge makkelijk. Maar dat is niet verwonder lijk. Als hij de rust van zijn onder court no. 1 weggestopte kantoor moet verla ten, is er vrijwel altijd een probleem dat hij moet zien op te lossen. Dan pas kan het publiek een glimp van Mills opvangen. Terwijl de regen wolken zich samenpakken en de para plu's open gaan, staat hij half weggedo ken in een beschaduwde hoek van de baan met een walkie-talkie tegen zijn oor gedrukt. Hij moet een moeilijke maar onvermijdelijke beslissing nemen 'Dames en heren, het spel is wegens regen onderbroken.' Mills vindt het weer het moeilijkste deel van zijn baan. „Als je het twee mi nuten lang op de grasmat laat regenen, kan het een uur duren voordat de baan weer bespeelbaar is", legt hij uit. En ver loren tijd is wat Mills het meest vreest. Vertragingen kunnen het hele toernooi ontwrichten. Maar Mills is ook niet on gevoelig voor de teleurstelling van de toeschouwers wanneer hun het tennis wordt onthouden. „Ik ben me bewust van de ontberingen die sommigen zich hebben getroost door de nacht buiten in de rij door te brengen voor een kaartje.- Maar wanneer de weergoden niet mee werken, zijn mijn handen gebonden." Het is niet altijd het weer waarvoor Mills de groene zoden moet betreden. Vaak dondert het figuurlijk. Geen enkele woedeaanval is compleet zonder Mills, die hetzij door een speler, hetzij door de scheidsrechter wordt geroepen als de grote arbitrator. Als een strenge, maar rechtvaardige schoolmeester maakt Mills dan op zachte stem, zodat' de micro foons zijn woorden niet kunnen oppik ken, een einde aan het conflict. „Als ik de baan op stap om een incident op te los sen, neem ik nog geen standpunt in. Ik luister altijd eerst naar wat de scheids rechter te zeggen heeft, dan pas naar de speler. Negen van de tien keer steun ik de scheidsrechter, maar het gebeurt ook wel eens dat ik de scheidsrechter ver vang." Mills heeft in zijn carrière al heel wat buitensporig gedrag meegemaakt, met name van John McEnroe. Maar wie hem naar de ergste voorbeelden vraagt, krijgt een typisch afgewogen antwoord: „Dat is moeilijk te zeggen en bovendien, wil ik geen namen noemen. Wat mij zelf altijd bijzonder steekt, is het uitschelden van lijnrechters. Scheidsrechters hebben ve -weer,lijnrechters niet." MaarNfiTls' grootste kracht is zijn got de contact met de spelers. Zijn eige achtergrond als bijzonder verdiensteli tennisspeler komt hem daarbij goed va pas. Als jongetje was Mills jeugdkan pioen van het graafschap Lancashire e later was hij kampioen van de Brit! luchtmacht, in de tijd dat de RAF nc veel Britse topspelers leverde. Mills had een verdienstelijke tenni carrière. Hij kwam van 1959 tot 1972 o Wimbledon uit en maakte in 1959 gt schiedenis toen hij een enkelspel in DavisXup^ tegen een Luxemburger wo met 6-0 6-0 6-0. De wedstrijd duurde minuten. Mills had met zijn teamgent ten gewed om zijn dagverdienste va twintig gulden naar toenmalige maa staven een heel bedrag, maar niet te ve gelijken met de bedragen die nu in hi proftennis omgaan dat hij geen enkt Ie game tegen zou krijgen. Later heeft h zijn tegenstander op een shandy getrai teerd. „In die dagen gingen de spelei nog kameraadschappelijk met elkai om", aldus Mills. VERTALING: MARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10