Leide n EWR steekt winst in eigen zak Eerste woontoren Leiden-Noord klaar Opvallen door werken in buitenland' Lucht klaart op voor café 't Derde Deurtje Krakers moeten uit Morsweg IV Fusie Leidse omroepen dit najaar rond schooltuinen IINSDAG 28 JUNI 1994 971 9 Trouwen Kritiek Herman st Een bruidspaar uit 1 1 Oegstgeest mag trouwen in kasteel Oud Poelgeest, omdat er op de trouwdag gemeentedag in het raadhuis wordt gehou den. A De gemeenteraad 1 2 van Alkemade heeft forse kritiek geuit op de voorlichting rond de HSL in Rijpwetering. Een motie van afkeuring was het ge volg. o Het experiment met 1 J de stier Herman kan worden voortgezet. De minister stelt echter wel nadere voorwaarden aan het contract met Nutricia. Drie bedrijven gedupeerd bij inbraak leiden Drie bedrijven aan de Zoeterwoudseweg zijn de dupe ge worden van een inbraak in een bedrijfsverzamelgebouw. Bij een sportschool verdwenen een paar honderd gulden en een midi- set. Een transportbedrijf mist een aantal portofoons en 600 gul den. Bij een groothandel in kappersbenodigheden zijn 67 scha ren en een onbekende hoeveelheid tondeuses weggenomen. De daders zijn vermoedelijk via het dak binnen gekomen. Onfortuinlijke valpartijen leiden Twee Leidenaars raakten gisteren gewond bij onfortuin lijke valpartijen op straat. Een 37-jarige fietser reed omstreeks elf 's avonds tegen een paal aan in de Jan Vossensteeg en viel zijn fiets door de ruit van een drukkerij. De man is met forse snijwonden in zijn gezicht en doorgesneden armpezen naar een ziekenhuis vervoerd. Omstreeks half drie 's nachts liep een 54-jarige Leidenaar tegen steigerpijpen in de Gerrit Kapteynstraat. De man struikelde ver volgens over pijpen die op straat lagen. Hij lag een uur gewond in de bosjes voordat hij werd opgemerkt. Vermoedelijk heeft hij een gebroken been aan de valpartij overgehouden. Volgens de politie had hij niets gedronken. n Tarieven niet omlaag Leiden, Leiderdorp en Ter Aar deden gisteren een ver geefse poging een deel van de winst van nutsbedrijf EWR ten goede te laten komen aan de gebruikers van gas, wa ter en licht. Een krappe meerderheid van de aandeelhou ders gaf er de voorkeur aan om 10,9 miljoen gulden toe te voegen aan het eigen vermogen van de EWR. De EWR (Energie- en Water voorziening Rijnland) heeft vo rig jaar 14,9 miljoen gulden winst gemaakt. Dat is zo n drie miljoen meer dan was begroot. De Leiderdorpse wethouder C. Huigen (WD) stemde voor deze den een kleine stapje der- 'meevaller' t tariefsverlaging. „Als ei gelijk mooi resultaat i dé verbruikers daar profiteren.'' Behalve door Lei- t derdorp en Ter Aar werd dit breiden EWR. Het eigen vermogen van het nustbedrijf is volgens Ha- ijkens nog veel te klein. „We moeten finarfcieel weerbaarder worden. De concurrentie doet in deze bedrijfsstak zijn intrede. We doen met 10,9 miljoen gul- de goe- leiden erna straatsma De - overal in Leiden oprukken de - hoogbouw heeft nu ook in Leiden-Noord zijn intrede ge daan. Op de hoek van de Kooil- aan/Willem de Zwijgerlaan is woontoren De Waaijer in ge bruik genomen. De eerste 55- plussers arriveerden deze week in het tien verdiepingen tellen de, kleurrijke gebouw. Tussen de in bruine baksteen opgetrokken laagbouw van Lei den-Noord springt de hoge, pastelgele Waaijer onmiddellijk in het oog. Een waaiervormig gebouw, dat pal achter buurt huis 't Spoortje staat. Bewoners van het nieuwe appartementen complex hebben volgens wo ningbouwvereniging De Sleu tels een fraai uitzicht over de stad. Het gebouw bestaat uit 46 'royale' driekamerappartemen ten. Verdeeld over elf woonla gen bevinden zich 44 woningen voor ouderen. Op de begane grond zijn naast de gemeen schappelijke bergingen twee minder-validenwoningen. Op drie na zijn alle woningen in middels verhuurd. De wonin gen kosten 655 gulden netto per maand. De bebouwing van het terrein achter 't Spoortje heeft een lan ge geschiedenis, die begon in 1987. In de gemeentelijke dis cussie over 'bouwen in bestaan de wijken' werd de hoek Kooil- aan/Willem de Zwijgerlaan op een lange lijst van mogelijke bouwlocaties geplaatst. In 1991 presenteerde de ge meente het plan om ter plekke een vier verdiepingen hoog ge bouw te plaatsen. In de wandel- Tien verdiepingen telt het kleurrijke flatgebouw de Waaijer op de hoek Willem dë Zwijgerlaan/Ko gangen werd dit lage, brede ge bouw omschreven als De Ba naan: vanwege de kromme bouwvorm. De buurt .was niet echt echt enhousiast over het plan. Het gebouw zou door zijn breedte het uitzicht belemme ren van bewoners in de Bern- hardstraat. Bovendien zou het gebouw niet erg economisch zijn: om het geschikt te maken voor senioren had er een flink aantal liften in moeten komen. De gemeente besloot het daarna over een andere boeg te gooien. In tweede instantie werd het plan voor een woonto ren gespresenteerd. Door de lucht in te gaan zou het gebouw smaller worden en het uitzicht voor omwonenden minder be lemmeren. De buurtbewoners liepen wederom niet echt warm voor het bouwplan. „Er is een de richting, maar eigenlijk is dat nog minimaal." Haijkens verwacht dat de EWR de komende jaren nog veel méér moet sparen voorstel ook gesteund door Ze- gezonde positie op de markt t venhuizen. „Alles wat minder kan is meegenomen", aldus de Ter Aarse burgemeester W. Vroegindewey. „We moeten op He dubbeltjes letten." EWR-directeur J. Haijkens voelde niets voor een tariefsver laging. Hij pleitte voor het uit houden. „Het zal juist sneller moeten, want we zijn er nog niet. De groei van het eigen ver mogen gaat eigenlijk te lang zaam." Een betere financiële positie komt, zo stelde Ha ijkens, uiteindelijk ook ten goe de aan de verbruikers. leiden loman leefmans Radio Freewave, Omroep Rijn land en de Stichting Overkoepe lende Omroep (SOL) verwach ten dat de fusie tussen de om roepen dit najaar kan worden afgerond. Dat zegt voorzitter H. Zuurmond van de werkgroep die de samenwerking voorbe reidt. „Het besluit is een paar maanden uitgesteld, maar het ziet er nog steeds goed uit", zegt hij. Oorspronkelijk zouden de drie omroepen al op 1 juli sa mengaan tot een lokale radio- omroep voor het gebied Leiden, Zoeterwoude, Voorschoten en Oegstgeest. „De tijd die we voor onszelf hadden gesteld, bleek wat krap maar er is geen vuiltje aan de lucht", aldus Zuurmond. Met het samengaan van de drie komt een einde aan een bijna tien jaar durende vraag wie zich dé lokale radiomaker mag noemen. In 1985 begon Rijnland met regionale radio programma's voor Leiden en omgeving en de Duin- en Bol lenstreek. In de loop der jaren kregen steeds meer gemeenten een eigen plaatselijke omroep. Zo kreeg Rijnland in Leiden i de ex-piraat Freewave en later van SOL, die op advies van de gemeente ont stond. In de afgelopen anderhalf jaar deelden Freewave en Rijnland de Leidse radio-frequentie en vierden afgelopen weekeinde samen hun 10-jarig bestaan. De fusie, waaraan ook SOL deel neemt, moet komend najaar lei den tot een nieuwe stichting met een nieuwe naam. Zij heeft als hoofdtaak het produceren van muziek, het maken van lo kale informatie-programma's en het verdelen van zendtijd onder plaatselijke instelling. Studenten Hogeschool trekken er een jaar op uit ?n gaat een jaar naar Indo- de ander zoekt zijn heil in de Verenigde Staten. Mariëlle van den Brink en Arjan Schone- veld hebben vorige week een VSB-beurs gekregen. Voor de twee studenten van de Leidse helikopter nodig om straks de woningen te bereiken", luidde het lid van de wijkgroep sociale ver nieuwing. Op de daaropvolg- dende inspraakavond legden de wijkbewoners zich bij de vol gens hen onvermijdelijke wo ningbouw neer. 'Als het dan toch moet' zou een woontoren 'met speelse vormen en mooie kleuren' minder slecht zijn dan FOTO HENK BOUWMAN een laag breed gebouw. „In de ze toch vrij saaie wijk kan dat een heel prettig aangezicht zijn." Woningbouwvereniging De Sleutels kreeg de ouderenwo ningen toegewezen om ze te verhuren aan 55-plussers. De woningen zijn afgestemd op de wensen van 55-plussers, zoals de maaltijdvoorziening Tafeltje Dek-Je en alarmfaciliteiten. In de laatste dagen voor de zo mervakantie houdt de vereni ging Leidse schooltuinen (VLS) nog vier open dagen op ver schillende schooltuincom plexen. De reeks open dagen begint op zaterdag 2 juli, wan neer van 11-14 uur de poorten van het polderpark Cronesteyn openstaan. De dag erna kunnen bezoekers van 12-15 uur terecht in het tuincomplex in het Ste- venshofpark. Donderdag 7 juli houden de schooltuinen van de Margrietschool bij bejaarden centrum Rijn en Vliet open huis. Op zaterdag de negende is het tenslotte van 11-14 uur de beurt aan het tuincompex Mar- nixstraat in het Noorderpark. In alle vier de complexen zijn tijdens de open dagen verschil lende dingen te zien en-te doen. In elk geval lopen er wel trotse kinderen rond die graag het een en ander vertellen over hun tuintjes. Wond door grap Een grapje leidde gisteravond tot een ongeluk op het terrein van nutsbedrijf EWR in de Groenoordstraat. Een 13-jarige jongen raakte aan zijn arm ge wond nadat een vriend hem voor de lol vertelde dat de poli tie er aan kwam. De jongen had zo'n haast het terrein te verlaten dat hij met zijn arm onder de punt van een hek bleef haken. Een grote vleeswond was het Op initiatief van directeur Cor Bronk van het Leidse CB Amusement heeft gisteren een gesprek plaatsgehad tussen de verschillende partijen over de problemen van café 't Derde Deurtje aan de Morsstraat. Volgens hem is de lucht weer opge klaard en zijn de problemen de wereld uit. Giste ren meldde deze krant dat de eigenaar van dat horecabedrijf zijn deuren heeft gesloten nadat hij vrijdagavond wederom het slachtoffer was gewor den van agressie. De problemen van de afgelopen maanden, waarbij tot drie keer toe gokkasten met pur- schuim werden vernield, houden verband met een ruzie tussen twee gokkastexploitanten. De voormalige bedrijfsleider van 't Derde Deurtje sloot vorig jaar een contract voor plaatsing van speelautomaten met CB Amusement, terwijl reeds een overeenkomst bestond met het Haagse Willemsen BV. De eigenaar van het café wist niets af van de stappen van zijn overigens tekenbevoegde be drijfsleider die voor het contract met CB Amuse ment ook nog een onbekend bedrag aan geld kreeg. Nadat de bedrijfsleider opstapte en omdat het contract niet werd nagekomen, stelde CB Amusement de eigenaar aansprakelijk voor terug betaling van de schuld. "Tijdens het gesprek gisteren heb ik besloten dat bedrag kwijt te schelden. De eigenaar van 't Derde Deurtje is te goeder trouw, het is de schuld van de vertrokken bedrijfsleider die het geld in zijn zak heeft gestoken en waarvan de eigenaar nooit iets heeft gezien", aldus Bronk. Met het Haagse Willemsen BV is overeengeko men dat dat bedrijf de speelautomaten weghaalt uit het café. Voortaan betrekt 't Derde Deurtje gokkasten van CB Amusement. Directeur Bronk wil niet zeggen hoeveel geld daarmee is gemoeid, maar duidelijk is wel dat hij Willemsen heeft afge kocht: "Laat ik maar zeggen dat het mij aardig wat kost, maar ik wil van het gezeur af. Ik heb de indruk dat alle partijen weer tevreden zijn en daar was het mij om te doen." Zijn oplossing is geen schuldbekentenis. "Ik zie het als een zakelijke investering die zich op ter mijn weer terugverdient via de gokkasten. Mijn bedrijf heeft niets te maken met het vernielen van gokkasten in het café. Ik ken de verhalen die daar over de ronde doen, maar ik wijs er op dat die be schuldigingen ook juridisch niet staande zijn te houdenaldus de directeur van CB Amusement. Of 't Derde Deurtje weer open gaat. is nog on duidelijk. In de loop van vandaag heeft een ge sprek plaats tussen de eigenaar van het café, zijn huurbaas en CB Amusement. VSB-beurs voor 13 Leidse studenten leiden Dertien studenten van de Leidse universiteit hebben dit jaar de VSB-beurs gekre gen. Het gaat om Maaike Bruins (biologie), Steven Everts (politicologie), Patrick Gouka (culturele antropolo gie), Arthur Houweling (biologie), Rutger Huijg (in ternationaal recht), Ingeborg Kuijvenhoven (strafrecht). Def van Leeuwen (civiel recht), Erik Meijer (burgerlijk recht), Luitgard Mols (Arabi sche taal en letterkunde), Aernout de Mooij (geschiedenis), Imke Mus- terd (politicologie), Aisia Ok- ma (internationaal recht), Jeroen Westerman (kunstge schiedenis). Het VSB-fonds heeft dit jaar in totaal 228 beurzen toegewezen. Hiermee is een bedrag van circa 3 miljoen gulden gemoeid. Het fonds is ontstaan na de fusie van VSB en Amev in 1990. Besloten werd dat het hierbij vrijko mende geld ten goede zou komen aan studenten die na hun opleiding verder willen studeren. Volgens project leidster Jacqueline Detiger vragen vooral studenten met een opleiding op econo misch of bedrijfskundig ge bied een beurs aan. Dit jaar zijn er ook veel studenten recht bij. De krakers in het complex Morsweg IV moeten binnenkort hun woonruimte verlaten. Bij weigering heeft de gemeente het recht de panden te ontrui men. Dat is de uitspraak in een kort geding dat de gemeente te gen de bewoners van het ge kraakte complex had aange spannen. Binnen twee weken na bete kenis van het vonnis van rech ter F.C.H.M. Robbers moet een groep van ongeveer zestig kra kers Morsweg IV verlaten. Zo niet dan is de gemeente gerech tigd de panden onder politie- dwang te ontruimen. Robbers heeft gisteren uitspraak gedaan. De advocate van de krakers, I. van den Brule, wil geen com mentaar geven op de uitspraak. Het vonnis is haar nog niet be kend. De gemeente Leiden wil de gekraakte panden ontruimen omdat ze brandgevaarlijk zijn. De brandweer is van mening dat bewoning onaanvaardbaar is. Bij eventuele brand zou het gevaar voor persoonlijke onge lukken levensgroot zijn. Ander halve week geleden brandde de zolderverdieping van een van de bewuste panden uit. De krakers zijn van mening dat de panden met enkele sim pele ingrepen geschikt kunnen blijven voor bewoning. Ze vin den een snelle ontruiming voorts niet noodzakelijk omdat nieuwbouw wellicht nog lang wordt uitgesteld. Bouwbedrijf Burgy wil aan de Morsweg een nieuw kantoor bouwen, maar heeft daarvoor nog geen vergunning. Zierikzee nieuwe topambtenaar leiden De gemeente Leiden heeft een nieuwe topambtenaar aangetrok ken. Burgemeester en wethouders hebben mevrouw M. Zierikzee benoemd tot de nieuwe directeur van de dienst cultuur en educa tie. Cultuur en educatie is een van de vijf grote diensten van de ge meente Leiden, die onder meer de sectoren welzijn, onderwijs, kunsten, het gemeentearchief en sport en recreatie omvat. Me vrouw Zierikzee werkte vanaf 1989 bij de Stichting Kunstzinnige Vorming Amsterdam, waarvan het laatste jaar als directeur. Zierik zee is een geboren Leidse en heeft opvoedkunde aan de universteit van Amsterdam gestudeerd. oi Hogeschool een uitgelezen kans se om onderzoek te doen, iets van de wereld te zien en hun kansen re om straks in Nederland aan. werk te komen te vergroten. Van den Brink is zojuist klaar met haar HBO-opleiding ver- pleegkunde. Ze kreeg de beurs - van de Verenigde Spaarbanken (VSB) om haar onderzoek naar pijnbestrijding bij kinderen voort te kunnen zetten. Acht ok- tober vertrekt de Leidse naar Indonesië. „Ik wil bekijken hoe 5 mensen daar met pijn omgaan en wat Indonesische verpleeg kundigen doen om pijn bij kin deren te verminderen." Door- dat Indonesische gezinnen gro ter zijn, door cultuurverschillen en het geloof in bovenaardse krachten, verwacht ze aanzien - 11 lijke verschillen tussen Neder land en Indonesië. Rijnsburger Schoneveld volg de Hoger Laboratorium Onder wijs. Hij liep stage bij TNO en deed er onderzoek naar auto- immuunziekten. „Het gaat daarbij om afweerreacties ge- 1 richt tegen het lichaam zelf', legt Schoneveld uit. Op een uni versiteit in Henover, nabij Bos ton, wil hij verder gaan met zijn onderzoek, dat zich vooral richt op de ziekten multiple sclerose en reumatische arthritus. Wens Beide studenten ontvangen een beurs van 12.000 gulden. De helft van dit bedrag is een ren teloze lening. Schoneveld zegt zonder omwegen dat zijn trip naar Amerika er zonder beurs niet in had gezeten. Dat zou hij hebben betreurd, want een trip naar het land van de onbe grensde mogelijkheden was al tijd al een wens van hem. Van Mariëlle van den Brink en Arjan Scl den Brink denkt dat ze ook zon der hulp van de VSB wel naar het buitenland was gegaan. „Na het VWO ben ik naar Engeland en Frankrijk geweest en dat is me zeer goed bevallen", zegt ze. „Daarom nam ik me begin dit jaar voor om weer naar het bui tenland te gaan. Zonder beurs was het alleen wel moeilijker geweest om mijn plannen te verwezenlijken. Dan had ik geld moeten lenen." Van den Brink is inmiddels druk bezig met het voorberei den van haar onderzoek. Omdat meveld ontvangen allebei een VSB-t veel Indonesische verpleegkun digen en ziekenhuisbezoekers geen buitenlandse taal beheer sen, is de Leidse wederom in de studieboeken gedoken. Dat be tekent twee uur per dag blokken op Indonesische woordjes. Voor Schoneveld ligt de zaak minder gecompliceerd. TNO heeft veel contacten met de Amerikaanse universiteit. „Ik ga er gewoon verder met datgene waarmee ik bij TNO al bezig was." Het En gels levert geen probleem op. Schoneveld zal het echter wel in zijn eentje moeten klaren, ïurs ter hoogte van 12.000 gulden. terwijl Van den Brink met een groep Nederlandse studenten in Jokjakarta belandt. Dat ze hier niet moederziel alleen terecht komt, was voor haar een reden om voor dit Indonesische pro ject te kiezen. „Ik vind het een voordeel om met een groep te gaan. Je hebt hbuvast aan elkaar en kan misschien met enige studenten woonruimte vinden." Schoneveld moet het doen met één Nederlandse TNO-mede- werker, die twee weken na zijn komst weer teruggaat. „Maar het is wel leuk om te kijken hoe FOTO HENK BOUWMAN ik mezelf weet te redden." Beide studenten verwachten na hun buitenlands verblijf in Nederland gemakkelijker aan de slag te komen. „Het is een opstapje naar een carrière, want de arbeidsmarkt is hier niet rooskleurig", zegt Schoneveld. „Als je een sollicitatie schrijft, val je op als je een jaar in het buitenland hebt gezeten", denkt ook Van den Brink. „Bo vendien heb ik straks een jaar werkervaring. En over een jaar is de arbeidsmarkt hier mis schien beter."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9