Onze Top 5 van deze week. chi Natuurbeleid komt niet van de grond Kristalaanbiedingen. 'Duitsers valt helemaal niets te verwijten' Advocaat: OM mag niet vervolgen in AH-zaak Binnenland 1.29 1.59 1.99 10.- 2.59 sjr 3.39 Pitbull-liefhebber verdedigt zijn hond tot het bittere einde Strijd om oceaan herdacht Kans op al dan niet tijdelijk alleenwonen groter dan ooit JINSDAG 28 JUNI 1994 zijn er gisteren niet in geslaagd overeenstemming te bereiken met het Landbouwschap over het mestbeleid na 1995. De minis- ete| ters willen in 1996 een forse heffing invoeren op te veel geprodu ceerde mest. Deze heffing is zo hoog dat ze onherroepelijk leidt tot inkrimping van de veestapel. Het Landbouwschap vindt dat onaanvaardbaar. Het Landbouwschap vindt dat veehouders die een mineralenboekhouding bijhouden geen heffing mogen krij gen. Met de mineralenboeldiouding wordt in kaart gebracht hoeveel fosfaten er per bedrijf in het milieu verdwijnen. De mi nisters vinden dit systeem te fraudegevoelig. eni Hond sterft na koude douche seleen Een Engelse bulldog heeft in Geleen een koude douche met de dood moeten bekopen. De hond stierf ter plekke aan een hartstilstand nadat iemand een emmer koud water over zijn rug had gegooid. Het aangelijnde dier had het op dat moment aan |de stok met twee soortgenoten. Limburg gaat heggen beschermen Maastricht Limburg gaat vierhonderd kilometer heggen in het zuiden van die provincie beschermen. De regeling Landschaps elementen is zodanig verruimd, dat voortaan 2.142 heggen in Zuid-Limburg worden beschermd. Binnenkort wil de provincie het behoud van hoogstamboomgaarden ook onder de maatregel laten vallen. Wild-west na diefstal van fiets eusden Na een wilde achtervolging en een schietpartij heeft de jolitie van Amersfoort gisteravond een 25-jarige verdachte aan gehouden die eerder op de avond in Zeist een fiets had gestolen. De politie zag de verdachte rond tien uur rijden in een gestolen jauto waarin ook de fiets bleek te liggen. Er volgde een achtervol ging over rijksweg A28 naar Amersfoort en via de provinciale weg naar Nijkerk weer terug over de A28 naar kruispunt Hoeve laken. Een agent vuurde op hem, maar de man bleef ongedeerd. Bij Hoevelaken kon de man uiteindelijk worden aangehouden. Geen akkoord over mestbeleid den haag De ministers Alders (milieu) en Bukman (landbouw) Lager waterpeil funest voor grutto waterland Het gruttobestand in Nederland loopt alarmerend terug. De stichting Dondervogel concludeert dat vandaag na analyse van vogeltellingen in veenweidegebieden rond Zaan stad. De Amsterdamse plannen om het grondwaterpeil in de poldergebieden verder te verlagen hebben volgens de stichting rampzalige gevolgen voor de grutto. Koffieprijs opnieuw fors hoger londen De koffieprijzen zijn gisteren als een raket omhoog ge schoten. Op de termijnmarkt van Londen deed een ton 3000 dollar bij levering in september. Dat is 33 procent hoger dan af gelopen vrijdag. Oorzaak is de angst dat vorst zo'n vijftien pro cent van de oogst in Brazilië zal beschadigen. Koffie is dit jaar in prijs verdubbeld. Dat heeft bij Sara Lee/DE (Douwe Egberts, Van Nelle en Kanis Gunnink) al drie keer geleid tot verhogingen van twintig en twee keer vijftien cent per pak van 250 gram. urnhem anp Het openbaar ministerie (OM) heeft niet het recht de 30-jarige lussumse overvaller van AH-fi- lalen in Oosterbeek en Baarn te rvolgen. Bij het verzamelen bewijs is gebruik gemaakt in telefoontaps, hoewel daar ;een wettelijke bevoegdheid ior was. Dat zei advocaat Bo- :ns gisteren voor de rechtbank Arnhem op de zevende zit- ingsdag rond de twee overval len op Albert Heijn-filialen. j"| De overvallen vonden plaats oktober 1989 (Baam) en in lei 1990 (Oosterbeek). Bij de laatste overval werden twee '*jVbersoneelsleden doodgeschoten 'en raakte een derde levenslang pnvalide. Vorig jaar zomer werden drie iensen aangehouden die de *°pvervallen zouden hebben ge- ileegd. De man uit Bussum is laar één van. Omdat de hoofd- erdachte in Chili op uitlevering ivacht en de rol van een derde ?e1 hij Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienst» Slavinken, kiloJL49ö~ 11.90 100 gram ooos Smiths Crispy chips, diverse smaken, zak 200 gram <m» Jr89" Zoete kersen, 500 gram Sélection Clémence wit of rood, 3 flessen 0.75 liter 12^5" Cfl Keukenrollen, kringlooppapier; pak r I-rollen Extra kristalzegel bij: X- Kellogg's cornflakes, pak 375 gram w» Oriënta kaas 50+, vers van 't mes, 500 gram «s 3&Y 8.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 Juli a.s. Zolang de 's Landsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Rekenkamer: Gebrek aan visie en inzicht Het overheidsbeleid om de natuur in Nederland te be schermen en uit te breiden komt niet goed uit de verf. Dat concludeert de Rekenkamer in haar juniverslag. Mi nister Bukman (landbouw, natuurbeleid en visserij) be strijdt de opvatting van de Rekenkamer. den haag anp De overheid wil de komende 25 jaar de oppervlakte natuurge bied flink uitbreiden. Daarvoor wordt jaarlijks 330 miljoen gul den uitgetrokken. De Rekenka mer vindt dat het ministerie van landbouw te weinig inzicht heeft in de uitgaven die met het natuurbeleid zijn gemoeid en in de resultaten die tot nu toe zijn behaald. Vooral het ontbreken van tussentijdse doelstellingen wordt gezien als een gemis. Daardoor is het onduidelijk op welke wijze het natuurbeleid moet worden uitgevoerd. De zwaarste kritiek betreft het uitblijven van zogenoemde ge- biedsvisies. Het ministerie moet vóór 1996 voor ongeveer hon derd natuurgebieden aangeven welk beleid moet worden ge voerd. Tot nu toe is slechts voor 45 gebieden een gebiedsvisie ontwikkeld. De Rekenkamer vindt dat nauwelijks sprake kan zijn van een goed natuurbeleid zolang die visies niet zijn opge steld. Minister Bukman wijst deze kritiek van de hand. Volgens hem wordt druk gewerkt aan de gebiedsvisies en is geen sprake van vertraging. De Rekenkamer verbaast zich er desondanks over dat Bukman geen haast maakt met de ge biedsvisies, terwijl die de kem vormen van het natuurbeleid. Ook het tegengaan van ver droging in natuurgebieden, een gevolg van het dalende grond waterpeil, verloopt moeizaam, constateert de Rekenkamer. Volgens cijfers van het ministe rie wordt de verdroging volgens schema teruggedrongen. De Re kenkamer weerlegt dat. De Tweede Kamer wil dat in 2000 een kwart van de verdroogde natuurgebieden weer over vol doende water beschikt. Zoals het er nu uitziet, wordt dat nog minder dan een procent, zo meent de Rekenkamer. amsterdam thea van beek Drie schedels zal hij de recht bank in Breda vandaag tonen. Die van een pitbull, van een border collie en een boxer. De conclusie is volgens Jan Dirk Ginneke eenvoudig: aan de ka ken is geen verschil te zien. Hij is vastbesloten aan te tonen dat de pitbull niet gevaarlijker is dan andere honden. Ginneke is voorzitter van de Animal Research Foundation Europe, die zich bezighoudt met bescherming en registratie van pitbulls. Ook was hij voor zitter van de inmiddels opge heven Pitbull Club Nederland. In april vorig jaar liet Ginneke zich opzettelijk verbaliseren door de politie, omdat hij wei gerde zijn elfjarige pitbull Hap py te muilkorven. In januari kwam zijn zaak voor bij de politierechter in Breda. Die vond de kwestie te ingewikkeld en principieel van aard. Hij verwees de zaak door naar de meervoudige strafka mer van'de rechtbank. Daar wil Ginneke in een proefproces aantonen dat nergens is bewe zen dat pitbulls gevaarlijker zijn dan andere honden. Ondanks veel protest van pitbull-bezitters moeten ze sinds 1 februari vorig jaar hun pitbulls muilkorven en kort aanlijnen. Bovendien moesten alle exemplaren worden geste riliseerd zodat de soort in Ne derland vanzelf zal verdwijnen. Volgens de Amsterdamse ad vocaat van Ginneke, Knoops, zijn bepalingen voor pitbulls oneerlijk en daarom zal hij om opheffing ervan vragen. ,,Die regeling is in strijd met een aantal rechtsbeginselen. De pitbull is namelijk de enige hond die als agressief is aange wezen. En dat terwijl andere hondetypes zeker zo risicovol zijn wat betreft bijtgedrag." Ginneke gaat nog een stapje verder: „Ik hoop dat die maat regel wordt verscherpt, maar dan niet voor één type hond. Als de pitbull nou de enige bij tende hond was, akkoord. Her dershonden bijvoorbeeld wor den niet op de korrel geno men". In Amsterdam, waar al lan ger een muilkorfgebod geldt voor pitbulls, wordt geen jacht op hen gemaakt. „Sinds de maatregel van kracht werd, hebben we er een stuk of twin tig in beslag genomen", zegt politiewoordvoerder Wilting. „Meestal reageren we op klachten uit de buurt. Onge acht het ras krijgt een hond een muilkorfgebod als sprake is van bijten. Bij een tweede overtreding volgt inbeslagne ming." uiteindelijk toch niet valt te be wijzen, bleef de Bussummer al leen over. Hij ontkent bij hoog en bij laag. Roddel, achterklap en 'bedverhalen' zouden hem in een kwaad daglicht hebben gebracht. Toch eiste officier van justitie Rijkers in april veertien jaar cel. Volgens Bovens is de in Chili verblijvende man schuldig, maar dit betekent niet dat ook zijn vriend uit Bussum moet hangen. Bovens' pogingen om de andere verdachte naar Ne derland te krijgen, lopen echter steeds op niets uit. Nederland en Chili hebben geen uitleve ringsverdrag en hoewel de man daar wel alvast achter de tralies zit in afwachting van een enkele reis Nederland, is het nog maar de vraag wanneer dat gebeurt. Voor de rechtbank is het ge duld op. In plaats van de twee gebruikelijke weken voor de uit spraak wordt volgende week vrijdag al over het lot -van de verdachte beslist. Reykjavik Tien veteranen van de Nederlandse koopvaardij hebben gisteren in de IJslandse hoofdstad Reykjavik de herdenking bijgewoond van de Battle of the Atlantic, de strijd om de heerschappij van de Atlantische Oceaan gedu rende de Tweede Wereldoorlog. Aan de door de IJslandse regering georganiseerde herdenking namen ruim tien lan den deel, waaronder Duitsland. Voor de Nederlanders was de aanwezigheid van de Duitsers geen reden niet te ko men. „Het is al zo lang geleden", zo vond één van hen. Hoogtepunt was het werpen van kransen door delegaties van alle landen in het water van de haven van Reykjavik, terwijl een eresaluut van 21 schoten klonk en een formatie van vliegtuigen uit verschillende landen overvloog, foto anp frans van der linde den haag gpd Verliefd, verloofd, getrouwd gaat voor de meeste jongeten niet meer op. De le vensloop van de jaren negentig is ver liefd, samenwonend en dan pas ge trouwd. Daarbij is de kans om een tijdje alleen te moeten wonen groter dan ooit. De Nederlandse Gezinsraad (NGR) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) presenteerden vanmiddag het boek 'Relatie- en gezinsvorming in de ja ren negentig'. Jongeren staan niet langer te trappelen het ouderlijke huis te verlaten. Ze stellen het zo lang mogelijk uit. De kwart mil joen jongens en meisjes die jaarlijks het warme nest verlaten, doen dat meestal om puur praktische redenen: om samen te gaan wonen of om te studeren. Bijna de helft van de vrouwen die eind jaren zestig zijn geboren, is niet het huis uit gegaan om te trouwen of samen te wonen, schrijft CBS-onderzoeker J. Lat ten in het laatste nummer van het tijd schrift Gezin. Zij hebben gekozen voor een studie en zijn daarna gaan werken. Deze trend zet nog steeds door. De meerderheid van de alleenwonen de middentwintigers is wel van plan uit eindelijk te gaan trouwen. Samenwonen is echter de eerste stap die wordt gezet. Samenwoners verbreken hun relatie sneller en vaker dan gehuwden, maar nemen hun relatie niet minder serieus. Ook bij een vólgende poging niet. Het CBS verwacht dat het totale aantal rela ties dat wordt verbroken, blijft stijgen. De kans om er ooit alleen voor te staan, ook al is het tijdelijk, neemt dus toe. Vaker zelfstandig wonen, meer onge huwd samenwonen en wisselende rela ties wil niet zeggen dat de wens om een geslaagde relatie en kinderen te hebben is afgenomen. Verreweg de meeste men sen zien twee kinderen als vanouds als het ideale aantal. De komst van een kind is voor de meeste samenwoners de re den alsnog te trouwen. De gemiddelde leeftijd waarop vrou wen hun eerste kind krijgen, is opgelo pen tot 28 jaar en stijgt met elke nieuwe generatie. Het volgen van een opleiding en werk zijn de belangrijkste redenen het moederschap uit te stellen. Als er een kind komt, stoppen minder vrouwen met werken dan voorheen. Clingendael-voorzitter Voorhoeve over mislukte top Corfu: DEN HAAG PAUL KOOPMAN Alsof er in het midden van de twaalf Europese stamhoofden een klein bommetje was ont ploft. Zo groot waren de teleur stelling en de verbittering na af loop van de jongste Europese Raad op het Griekse eiland Cor fu. Onbegrip over het Britse ve to tegen Dehaene, verslagen heid vanwege de nederlaag van Lubbers en irritaties over het gezamenlijke optrekken van Duitsland en Frankrijk. In de werkkamer van Joris Voor hoeve, directeur van het insti tuut voor internationale betrek kingen Clingendael, klinken echter sussende geluiden. „Kom, kom, kom", zegt de di recteur. „Sommigen spreken van een bloedbad, maar laten we de zaak niet overdrijven. Het feit dat op Corfu een miljard gulden is uitgetrokken voor het veiligmaken van Tsjemobyl is voor de Europese bevolking veel belangrijker dan het getouwtrek om de voorzitter van de Eu ropese Commissie. Dat Lubbers het niet is geworden, is natuur lijk verdrietig voor hem. Maar er zijn geen vitale Nederlandse be langen geschaad. Misschien zelfs integendeel. Dat moet Voorhoeve, in een vo rig leven fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, even toelichten. Sinds demissionair premier Lubbers zichzelf op 3 mei publiekelijk kandidaat stel de, werd de race om het voor zitterschap van het 'dagelijks bestuur' van Europa verheven tot landsbelang. Kabinet en fractievoorzittersverklaarden dat Nederland als een van de zes 'foundingfathers'van de ge meenschap nu aan de beurt is om een voorzitter te leveren. „Dat is dus niet waar", consta teert Voorhoeve. „Het ging hier niet om een nationale post waar wij recht op hadden. Over die opmerkingen heb ik me echt verbaasd. Omdat er zoveel tam tam is gemaakt, is het verlies nu ook pijnlijker." Pijnlijk voor Lubbers, maar niet voor Nederland, benadrukt Voorhoeve nog eens. „Waar gaat het om? De baan van de huidige Commissie-voorzitter Delors is een ambtelijke, diplo matieke positie waarbij degene die deze positie bekleedt nooit de indruk mag wekken dat hij zijn eigen land voortrekt. Het is misschien goed voor de natio nale trots dat een Nederlander voorzitter is, maar in de praktijk heb je er eerder last van dan voordeel." Voorhoeve plakt met die woor den een flinke pleister over het fiasco op Corfu. Maar daarmee blijft het 'raadsel Kohl' onopge lost. Waarom keerde de bonds kanselier, die vorig jaar nog per soonlijk Lubbers polste voor het voorzitterschap, zich van 'Freund Rudi' af? Voorhoeve heeft wel een idee: „Het verhaal gaat dat Kohl geïr riteerd was over de reserves van Lubbers bij de Duitse hereni ging. En dat Kohl het niet kon plaatsen dat Lubbers vorig jaar onhelder reageerde toen hij hem polste voor het voorzitter schap. Maar wat volgens mij misschien belangrijker was, is de verbazing van Kohl over de gang van zaken in het CDA het laatste jaar. Het feit dat Lubbers niet zijn volle gewicht achter zijn opvolger, Brinkman, heeft gesteld. Kohl vindt dat je in dit soort zaken helder en voorspel baar moet optreden". Dat vervolgens Kofils oog op de Belg Dehaene is gevallen, ligt voor de hand, meent Voorhoe ve. „België voert een meer com promisgerichte Europa-politiek. Dehaene heeft van het Belgi sche voorzitterschap van de Eu ropese Unie een groot succes gemaakt. Dan kun je het Kohl niet verwijten dat hij Dehaene een betere kandidaat vindt. Sterker: er valt de Duitsers niets te verwijten." Op dit punt aangeland heft Voorhoeve een waarschuwende vinger. De Nederlandse regering moet er enorm voor oppassen de Duitse regering niet tegen zich in het harnas te jagen. Van Koks eerste reactie op het deba cle van Corfu ('De Nederlands- Duitse relatie staat op scherp') en het commentaar van Lub bers ('Wij zijn niet gewend in de houding te springen') is de Clin- gendael-directeur geschrokken. „Dit soort opmerkingen kunnen alleen maar een negatief effect hebben. Ze zijn overdreven en niet gerechtvaardigd. De strategische boodschap van Voorhoeve is deze: wil Neder land op het internationale to neel nog iets bereiken, dan moeten we uit welbegrepen ei genbelang dichter tegen Duits land aanschurken. De directeur: „Politiek zijn we het met de Duitsers vaak eens. We hebben vergelijkbare belangen en idea len". Een beetje relativeringszin en sportiviteit zou ons passen, vat Voorhoeve samen. „Nederland is maar één van de vele landen in de wereld en dat betekent dat wij maar heel af en toe succes zullen hebben bij het getouw trek om internationale belang rijke posten. Als wij werkelijk ons eigen belang willen beharti gen, dragen wij ons verlies grootmoedig en wachten af wel ke initiatieven Kohl neemt om uit de impasse rond Dehaene te komen." PvdA en D66 tegen nieuwe kandidaat opvolging Delors den haag anp PvdA en D66 zijn tegen het voorstel van CDA en WD om alsnog een nieuwe Nederlandse kandidaat voor het voorzitterschap van de Europese Commissie naar voren te schuiven. Premier Lub bers trok zich het afgelopen weekeinde noodgedwongen terug voor deze functie. De buitenland-woordvoerder van de WD, Weisglas, ziet nog steeds goede kansen voor een Nederlandse kandidaat. „De argu menten dat Nederland als klein land en een van de oprichtersta- ten nog nooit aan de beurt is geweest, blijven valide." Hij stelde zondag met CDA-kamerlid De Hoop Scheffer voor dat de fractie leiders van de vier grote partijen zich over een andere kandidaat zouden moeten beraden. Volgens diplomaten bij de Europese Unie is Bonn op zoek naar een nieuwe kandidaat die ook van de Britse premier Major het groene licht krijgt. Officieel steunt Duitsland de Belgische premier Dehaene, maar Kohl weigerde gisteren te bevestigen dat hij nog steeds achter de Belg staat. 'Voorzitter CDA hoeft niet per se katholiek te zijn' den haag gpd De nieuwe partijvoorzitter van het CDA hoeft niet per se katho liek te zijn. De kwaliteit van de persoon moet de doorslag ge ven. Deze opvatting, die in druist tegen de officiële partij lijn, laten twee kamerkringvoor- zitters weten in het partijblad CD/Aktueel. „Het moet gewoon de beste man of vrouw wor den", meent voorzitter Stordiau van de kamerkring Den Haag. De kwestie van de kerkelijke gezindte van de nieuwe voorzit ter ligt erg gevoelig in het CDA. Bij de verdeling van de posten in de partij wordt nog altijd zorgvuldig rekening gehouden met de 'bloedgroepen'. Fractieleider Brinkman is pro testant, zodat de partijvoorzitter katholiek moet zijn. Ook waar nemend voorzitter Lodders heeft dat onlangs verklaard. Het forse verlies van het CDA in het katholieke zuiden speelt daarbij een belangrijke rol. Beatrix streeft in populariteit Juliana voorbij apeldoorn anp De populariteit van koningin Beatrix groeit nog steeds. Dat blijkt uit een enquête van on derzoeksbureau Lagendijk. De vorstin is bij 94 procent van de Nederlanders geliefd, drie pro cent meer dan bij de vorige peiling in 1992. Prinses Juliana scoort ook goed. Met 92 procent staat zij op de tweede plaats. Prinses Margriet en kroonprins Wil- lem-Aiexander delen de derde plaats: zij zijn geliefd bij 77 procent van de bevolking. Prins Claus en zijn schoonva der prins Bernhard delen de vierde plaats met 72 procent. Prinses Irene mag zich in de populariteit van 68 procent verheugen. Mr. Pieter van Vol lenhoven ligt goed bij 63 pro cent. De monarchie is volgens La gendijk een onbedreigde staatsvorm in ons land. Negen tig procent is vóór, ook als Beatrix geen koningin meer is. Vier propent vindt dat de staatsvorm opnieuw moet worden bezien als Beatrix is af getreden. Vijf procent vindt dat zo snel mogelijk na de pe riode-Beatrix de republiek moet worden uitgeroepen. Drie jaar geëist voor doodslag op kapitein DEN HAAG ANP Voor het Haagse gerechtshof is gisteren wegens doodslag drie jaar cel geëist tegen een 28-jari- ge man uit Hoorn. Volgens de aanklager heeft de man op 15 februari 1989 voor de kust van Marokko de kapitein van de Breskens 6 tot moes geslagen en in zee gegooid. Tegen een 36-jarige Amster dammer werd ontslag- van rechtsvervolging geëist. Hij heeft meegeholpen de dode te laten verdwijnen, maar zou net lijk niet met kwade bedoelingen overboord hebben gegooid. De twee verdachten en twee anderen waren in januari met een 54-jarige Belgische kapitein uitgevaren om voor de Noord- afrikaanse kust te gaan vissen. De reis verliep slecht. De kapi tein was steeds dronken en had voortdurend ruzie met zijn pas sagiers. Bij een vechtpartij sloeg de hoofdverdachte hem vervol gens met een moker tegen de grond. De rechter doet op 11 ju li uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3