Roer gaat om bij Oranje 1 Hoofd van Marokkaanse bondscoach ligt op hakblok c 'De Boertjes' doen het goed in Amerikaanse media 'Rel van Bell' schokt Kameroen a Volgende wedstrijd wacht ORLANDO «JAN MENNEGA CPD-VERSLAGGEVER De bondscoach van Marokko heet Abdellah Hajri, maar bijna niemand kent hem bij die naam. De rijkelijk besnorde man met het imposante fi guur gaat door het leven als Blinda, wat bluffer betekent. Zijn bijnaam heeft hij te danken aan zijn voorlief de voor kaarten. Pokeren is zijn favo riete spelletje. Tegen België (1-0 ne derlaag) en Saudi-Arabië (2-1 neder laag) lukte het hem niet zijn troef kaarten uit te spelen. Maar wellicht legt de man uit Rabat morgenavond tegen het Nederlands elftal ineens vier azen op tafel. Hoe het ook zij, in de Citrus Bowl van Orlando ligt het hoofd van Blin da op het hakblok. De bijl suist on herroepelijk naar beneden als de 'Leeuwen van de Atlas' ook van Oranje zouden verliezen. De Noord afrikanen zouden in dat geval punt en roemloos van het WK-podium verdwijnen. Vooral de nederlaag te gen België is in het Marokkaanse kamp als een mokerslag aangeko men. „Dat was een drama, waarvoor wij ons allemaal diep moeten scha men, aldus Nacer Abdellah, de graag provocerende verdediger van Ware- gem. De nummer twee van Marokko, die verklaart het hoofdstuk-Waregem te hebben afgesloten en België het liefst de rug toe zou keren („Er wordt daar heel erg gediscrimineerd) blijft de moed er desondanks inhouden. „Tegen Nederland krijgen we de kans ons te revancheren. We hoeven niet bang te zijn, zonder Gullit en Van Basten is Oranje een stuk min der sterk dan vroeger. En als we win nen kunnen we ons1 met een beetje geluk misschien toch nog als derde van de groep kwalificeren voor de volgende ronde. Blinda voelt er niets voor de tegen stander vooraf alvast te prikkelen en noemt Nederland nog steeds van wereldklasse. Debondscoach van Marokko is 42 jaar, maar oogt al als een vroege vijftiger. De job bij de Fé«- dération Royale Marocaine de Foot ball valt hem zwaar en de stress van het WK is al helemaal geen pretje. Dat hij bij een nieuwe nederlaag op zoek moet naar een andere baan, be seft hij terdege. In navolging van zijn Colombiaanse collega Francisco Ma- turana speelt de geplaagde coach ernstig met de gedachte in dat geval zelf zijn ontslagbrief te versturen. „In dat geval, wast Blinda nu reeds zijn handen in onschuld, „hoef ik mezelf niks te verwijten. Ik heb de ploeg grondig op het WK voorbe reid". In eigen land stond Blinda al ter discussie ver voordat op het WK de eerste bal aan het rollen werd ge bracht. De kritiek gold vooral het oefenprogramma op weg naar Ame rika, met teveel wedstrijden tegen te zwakke tegenstanders. Verder werd hem voor de voeten geworpen dat hij te veel voetballers in buitenlandse dienst selecteerde. Vanwege de vele wijzigingen die hij voortdurend in zijn ploeg aanbracht, werd hem ook nog eens verweten dat hij geen rech te koers voer. Blinda bleef doof voor de aanmerkingen van zijn critici. „Ik leef van wedstrijd naar wedstrijd. Ik ben alleen verantwoording verschul digd aan de koning." Zwak Kennelijk heeft Koning Hassan II een zwak voor hem, anders zou Blinda al lang aan de kant zijn geschoven. On danks de luide roep om een nieuwe sterke man, waarbij de namen van Raymond Goethals, Georg Kessler en Arie Haan vielen, bleef 'Zijne Hoog heid' hem de hand boven het hoofd houden. Om invloed te kunnen blij ven uitoefenen op opstelling en tak- tiek, zo wordt gefluisterd. Zo belde Koning Hassan II in de rust van de kwalificatiewedstrijd tegen Senegal op vanuit zijn paleis met de opdracht dat er absoluut gewonnen moest worden. Blinda: „De koning is een enorme liefhebber van voétballen en hij heeft er ook veel verstand van. De vedette van de Marokkaanse ploeg is Rachid Daoudi, een 28-jarige pingeldoos met een sterk linkerbeen. Hij geldt als één van de beste Afri kaanse voetballers en wordt in eigen land kozend 'Magie Daoudi' en 'Le Canonnier Esthète', de sierlijke ka nonnier, genoemd. Andere sterke pionnen van Blinda zijn Mustapha Hadji, een 22-jarige middenvelder uitkomend voor Nancy, en de spij kerharde verdedigers Noureddine Naybet (24 jaar, FC Nantes) en Is mail Triki (26 jaar, Chateauroux). Ook Rachid Azzouzi (MSV Duisburg), Mohammed Chaouch (Nice), Mustapha El-Hadaoui (Angers), Has san Nader (Farense, Portugal) en Hassan Kachloul (Olympique Nimes) komen uit voor buitenlandse clubs. Net als Nederland liet Marokko tot dusver op het WK nogal wat doel kansen liggen. Bovendien bleek de anders zo betrouwbare doelman Khalil Azmi (29 jaar, Raja Casablan ca) in slechte doen. Hij maakte zowel tegen België als Saudi-Arabië beslis sende fouten. KNVB-spion Jan Rab bracht van beide duels rapport uit bij Dick Advocaat. Eerder bezocht hij ook al de oefeninterlands van Marokko tegen Finland en Luxem burg. De Oranje-spelers zullen deze dagen twee keer videobeelden bekij ken van wedstrijden van de Marok kaanse ploeg. Advocaat: „Normaal gesproken moet dat voldoende zijn". Verbroedering port verbroedert k (soms). Dat hebben we zaterdag in Orlando kunnen zien waarde verslagen Nederlanders en zegevierende Belgen samen een straatfeest bouwden. Maar dat hoeft niet altijd te gebeuren temidden van een grote plas bieren met schor geschreeuwde kelen. Er zijn be schaafdere manieren voor voet balfans om met elkaar te com municeren. Waar krijg je duizenden suppor ters bij elkaar om over voetbal len te praten. Over wedstrijden, spelregels, spelers, het WK of de lokale juniorenkampioenschap pen. Via de computer. Tiendui zenden voetbalfans in vooral de VS, maar ook daarbuiten heb ben de afgelopen maanden het elektronische medium ontdekt als dé manier om over hun ge liefde sport te discussiëren. Dat gebeurt via 'Internet', het wereldwijde netwerk van com puterdiensten, en via commer ciële computernetwerken als Compuserve, America Online en Prodigy, die in de VS tesamen meer dan vijf miljoen gebruikers hebben. Je zit thuis achter je computer met modem, draait een telefoonnummeren de hele wereld ligt voor je open. Je kunt van achter je bureau 'praten met mensen een straat verderop of aan de andere kant van de wereld. Veelal voor niet meer dan de kosten van een lokaal te lefoongesprek. Via die netiverken heeft zich dit jaar een intense communicatie tussen voetballiefhebbers ont wikkeld. Ook tijdens dit WK. Dagelijks tikken de elektronische supporters hun commentaren op wedstrijden in, stellen vragen over spelregels, bediscussiëren actie dit of dat van speler zus en zo, moedigen hun teams aan (een Koreaanse net-gebruiker schreeuwde vanmorgen via het beeldscherm slechts 'GO, KO REA, GO!'), bekritiseren de tv, maken ranglijsten en spelen voetbalpools. Op Prodigy kan ik zelfs foto's van net afgelopen WK-wedstrijden op het scherm toveren. Via computerschermen is de af gelopen weken ook een levendige zwarte handel in kaartjes ge voerd. Ik heb via deze weg voor mijn familie toch nog kaartjes voor het officieel uitverkochte duel België-Nederland kunnen krijgen. Iemand in Californië bood ze via de computer aan. Ik bestelde via het scherm. Hij stuurde de kaartjes per post op en ik deed hetzelfde met de che que. Ik heb de man zelf nooit ge zien. Voor de fans zijn de computer- netiverken een onmisbare infor matiebron geworden, omdat de Amerikaanse kranten nu een maal een zeer beperkte aan dacht aan het internationale voetbalgebeuren geven. Op de netiverken praten mensen mee uit Amerika, maar ook Italië, Engeland, Argentinië, Korea, België en Nederland. Zij houden elkaar op de hoogte van het voetballeven in hun land, leve ren kritiek en maken ruzie, of helpen elkaar juist de sport beter te begrijpen. De elektronische sportverloede ring mist natuurlijk het per soonlijke contact en de geur van bier. Maar je kunt alles tegen el kaar zeggen. En als je het met ie mand niet eens bent kun je hem tenminste niet op zijn gezicht slaan. Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS. Twee dagen hebben de spelers van het Nederlands elftal in grote spanning ge zeten. Maandag was het dan eindelijk zover; de volgende editie van US Today verscheen, met daarin de rapportcijfers van de Amerikaanse deskundigen aan de mannen van Oranje. De cijfers in de Amerikaanse media zijn voor Advocaat's selectie vooralsnog beter dan die op het veld. Slechts Rijk aard en de gebroeders De Boer, die wel vaker de schuld krijgen, kwamen er met een onvoldoende af. Verder beoordeel den de Amerikanen de prestaties van re delijk tot zeer goed. Voor Bergkamp was er een zelfs een negen weggelegd, De Goey en Koeman kregen een acht. Heb ik in de Neder landse media nog nooit gehad, zag men de aanvoerder denken. Het rapport zag er maandag voor Oranje als volgt uit: De Goey, 8, voortref felijke eerste helft, geen schuld aan doel punt; Valckx, 6, „steady" verdediger; Koeman, 8, heeft het geven van passes tot kunst verheven; Frank de Boer, 5, weinig in beeld, wel solide; Jonk, 6,5, re delijk als middenvelder, zou wat meer moeten aanvallen; Wouters, 6, man van ijzer; Rijkaard, 4,5, niet effectief, zag er nogal vermoeid uit; Taument, 7, veel ac ties, maar zou wat creatiever moeten zijn; Roy, 7, opwindend om te zien, zou de bal wat meer moeten zoeken; Berg kamp, 9, zeer gevaarlijk, ongelukkig in de afwerking, van ongekende klasse; Ro nald de Boer, 5< niet effectief. De inval lers: Witschge, 6, briljante werker op links; Overmars, 7,5, had een doelpunt verdiend. Uiteraard zagen de Amerikanen aan Belgische kant doelman Preud'homme als uitblinker. Hij kreeg een 9. „Hij stond er als hij er staan moest. Wereldklasse", was het commentaar. Bondscoach Advocaat laat een spits vallen 'Leeuwen van de Atlaswillen revanche tegen Oranje Oranje is terug op aarde. Gesloopt door de klamme hitte en gedwongen door het niet ingecalculeerde verlies te gen België is Dick Advocaat als een blad aan de boom omgedraaid. Het roer gaat om. De bondscoach heeft, zo lijkt het, eieren voor z'n geld gekozen en een systeem met vier spitsen afgezworen. „We hebben het zaterdag niet kunnen afmaken. Ondanks vier aanvallers. Het ren dement is te laag. Dus moet je daar iets aan doen". Dan is het credo van een bondscoach niet langer zaligma kend. ORLANDO ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Een goed verstaander heeft bij Advocaat maar een half woord nodig. In de tijd voorafgaande aan de derde en beslissende WK-confrontatie met Marokko, morgenavond in Orlando, wil hij gaan 'uitpluizen wat het bes te voor het elftal is'. Maar tien tegen een dat de bondscoach uitkomt op vier verdedigers (Blind, Koeman, Rijkaard, De Boer), drie man op het midden veld (Wouters, Jonk, Witschge) en drie aanvallers. Met Dennis Bergkamp als spits, geflankeerd door Taument of Overmars op rechts en met Roy of Van Vos sen op links. Die tamelijk rigoureuze om mezwaai middenin het toernooi is hoogst opmerkelijk, maar min of meer ingegeven door de omstandigheden. Maandenlang hield Advocaat bij hoog en laag vol dat de speelwijze zo vast stond als een huis. Daar zou niet aan gesleuteld worden. Zó speelde Oranje al vanaf 21 no vember 1990 (tegen Grieken land), dat was de charme van het Nederlands elftal. Dat er geen land ter wereld met slechts twee verdedigers speelt, kon de bondscoach niet op andere ge dachten brengen. Door niks en niemand. Daarin slaagden elf Belgen kennelijk wel. Of was het Ronald Koeman, die bij de bondscoach aandrong op meer defensieve zekerhe den? „Wij willen altijd aanvallen en mooi .voetbal spelen", ging de libero na de kater tegen Bel gië bij Advocaat te biecht. Het kon volgens hem geen kwaad het accent wat meer op de ver dediging te leggen. Koeman had de kamer nog niet verlaten, of daar meldde zich Danny Blind. „Eerst laat je Van Gobbel spe len, daarna Valckx. Maar hoe staat het eigenlijk met mij?" Trauma De Ajacied, uitgerust met het rugnummer 15, hield aan het WK'90 en het EK'92 traumati sche ervaringen over. Op beide toernooien werd hem niet één minuut speeltijd gegund. „Je moeten je blijven concentreren op de rechtsback-positie", kreeg Blind van Advocaat te ho ren. „Als ik bondscoach was", meldt de meest constante ere divisiespeler van het voorbije seizoen, „zou ik Danny Blind al tijd opstellen". De laatste keer dat de schaduw-libero als rechtsback in Oranje speelde, was in januari in de oefeninter land tegen Tunesië. Hij viel toen na 32 minuten met een blessure uit. Eerder speelde hij op 23 september '92 in Oslo tegen de Noren als rechtsback. Het eerste slachtoffer van de koerswijziging is Ronald de Boer. Tweelingbroer Frank voelt zich al evenmin happy. „Straks in Orlando", uitte Advocaat al in Noordwijk zijn twijfels, „moet blijken wie wel of niet te gen de hitte kan". Frank de Boer dds niet. Hij klaagt steen en been. „Ik kan hier niet meer doen dan een beetje verdedi gen. Ik heb er helemaal de macht niet voor om aan te val len". Advocaat begrijpt er nochtans weinig van dat de Ajacied in de ontmoetingen tegen Saudi-Ara bië en België ver onder de maat bleef. „Tol in de voorbereiding toe was hij de meest constante speler. Het is vreemd dat een prof pur sang zo in de proble men komt". Frank de Boer zelf kent de oorzaak, zegt-ie. Hij vertrekt liever vandaag dan morgen uit het sprookjsparadijs in Lake Nona. Desnoods naar Chicago. „Dan moeten we te gen de Duitsers. Maar ach, wat maakt het uit. Als je wereldkam pioen wilt worden, moet je ze allemaal verslaan Oranje kan zich geen foutje meer permitteren. Dan wordt het Amsterdam en geen Dallas, Boston of Chicago. „We spelen vanaf nu alleen nog maar fina les", zo weet Advocaat. „Er zijn op dit toernooi maar heel wei nig ploegen die twee keer ach tereen gewonnen hebben. Te gen Marokko zullen we een goede prestatie neer moeten zetten. Plus een overwinning". De bondscoach beschouwt het als een voordeel, zegt hij, dat het Nederlands elftal er de laatste twee jaar aan gewend is geraakt om niet te mogen ver liezen. „Vanaf onze derde wed strijd in de kwalificatie zaten we in hetzelfde schuitje. De ploeg heeft bewezen daar goed mee om te kunnen gaan", meent de 'kleine generaal'. Rekenwerk Een nederlaag tegen Marokko is dodelijk, bij een remise wordt het rekenwerk en zal Oranje pas een dag later weten wat de uit komst is. De angst om de acht ste finales mis te lopen, heeft toegeslagen. Daarom neemt Advocaat het zekere voor het onzekere. „Achterin hebben wij te veel problemen, met Witsch ge op het middenveld is er meer evenwicht", leerde hem de tweede helft tegen België. „Wij kunnen niet op één lijn verdedi gen, dat hebben we al dertig jaar niet meer gedaan. Daar hebben wij de spelers niet voor". Dick Advocaat in discussie verwikkeld met een journalist over de speelwij digde aan met een spits minder te gaan spelen. Ook Dennis Bergkamp zal zich moeten schikken in het lot van Oranje. Zoete broodjes wor den na de nederlaag tegen Bel gië niet gebakken. Advocaat weet dat de spits van Inter Mi laan het liefst opereert vanuit het middenveld. „Maar we we ten nu ook", doelde hij op an derhalve wedstrijd WK-voetbal, „dat het Nederlands elftal dan kwetsbaar is. Je moet afwegen op dat op dit niveau wel kan. In de tweede helft tegen België heeft Bergkamp bewezen dat hij ook als spits prima uit de voe ten kan". Het is voor Oranje alle hens aan dek. Warm of niet. ,Als ik normaal zeven acties maak en daar zijn er vier van goed, dan zegt iedereen dat ik een goede wedstrijd heb gespeeld. Maar door die hitte moet ik doseren. Als ik nu vier acties maak en daar gaan er twee van fout", klaagt Bryan Roy, „dan heb ik het slecht gedaan". De hitte van ze van Oranje. De bondscoach kon- foto anp Orlando heeft diepe sporen na gelaten. „Vanmiddag wordt er niet getraind. Het lijkt me ver standig om alle krachten te be waren voor woensdag". Voor Dick Advocaat en Oranje is het erop of eronder. De overmoed van twee weken geleden is ge smolten in de zon, de kritiek vanuit Barcelona (Cruijff) zwelt aan. Dat is het lot van iedere bondscoach. >- s- SAN FRANCISCO GPD 'e De Franse bondscoach Henri 11 Michel van Kameroen prijst de dag dat de rust terugkeert in zijn selectie. Al vreest hij dat hij ir dat op dit WK niet meer zal meemaken. Michel werd in de 'r voorbereiding geconfronteerd met muitende spelers, die mek- e kerden over tienduizenden dol- n lars die zij nog tegoed hadden. Vervolgens had hij te maken met de affaire Roger Milla, die hij het liefst thuis had gelaten, maar op aandringen van politici en bondsofficials een stoel in het vliegtuig moest geven. Pal voor de laatste wedstrijd in de eerste ronde, vanavond tegen tegen Rusland, zit hij in zijn maag met de 'rel van Bell'. Doelman Joseph-Antoine Bell ~^heeft van het bestuur van de voetbalbond een flinke draai om de oren gekregen. De uit- spraken van de drie-voudig kee- per van het jaar in Afrika over je nog immer voortslepende geldkwestie veroorzaakten zo veel beroering bij de bobo's van Kameroen, dat Michel al voor de wedstrijd tegen Brazilië op- ïR dracht kreeg om Bell uit de ba sis te laten. De coach besloot evenwel naar de spelersgroep te ed luisteren, die massaal achter de keeper van St. Etienne staat. Be- en grijpelijk, want Bell vecht ook yl voor hun zaak. De voorzitter van de voetbal bond heeft daarop zelf ingegre- e pen en Bell hoogstpersoonlijk verboden nog een minuut op dit WK in actie te komen. Bell zegt zich in zijn lot te zullen schikken: „Dit is de grootste klucht die ik in mijn carrière heb meegemaakt. Niet mijn keeperskwaliteiten staan ter dis cussie, maar mijn grote mond. De heren kunnen het niet heb ben dat ik de publiciteit heb ge zocht. Maar dat was ons laatste redmiddel. We worden al maanden aan het lijntje gehou den. We moeten de halve we reld rondreizen, de kleuren van ons land verdedigen, maar krij gen geen stuiver uitgekeerd." Joseph-Antoine Bell werd om dezelfde reden gepasseerd op het WK in Italië. Ook toen heet te hij een lastige klant te zijn. Bell: „Toen wist ik dat ik na dat toernooi weer een nieuwe kans zou krijgen. Nu realiseer ik mij dat dit het einde van mijn inter landcarrière is. Ik ben 39 jaar. Het is jammer dat een land zo met zijn vedettes omspringt." Henri Michel zal tegen Rus land doelman Thomas Nkono, die in Spanje bij Hospitaiet zijn brood verdient, onder de lat posteren. Nkono is niet onerva ren, omdat hij op het WK in Ita lië ook de honneurs voor Bell waarnam. Bell: „Dit draagt alle maal niet bij tot een geweldige sfeer binnen onze groep. Het is vanaf de eerste dag hommeles geweest. We hadden ooit een mooie reputatie, maar die zijn we snel aan het verspelen. De mensen in Kameroen begrijpen dit niet. Iedereen spreekt er schande van." san FRANSiscoHet WK-voetbal is een feest in de VS, maar voor deze werknemer is het elke keer aanpoten als het Stanford-stadion in San Fransico speelplaats is geweest van een wedstrijd, in dit geval Colom- bia-Zwitserland. En het volgende duel wacht alweer. Vanavond, Rus land-Kameroen. En daarna dus weer die rommel... foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15