School maakt leraren ziek Besmetting op afdeling te vroeg geboren baby's ^ainidam Artis kijkt al zeventig jaar uit naar uitbreiding Randstad Geslaagd! Retourtje Johannesburg/Kaapstad BonkMkerij/Jeawiti —J 1INSDAG 28 JUN11994 Speculatie woningcorporatie aangepakt den haag Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) neemt maatregelen tegen woningbouwverenigingen en -stichtingen die via de optiehandel speculeren met gemeenschapsgeld. De be windsman vindt riskante transacties, onder meer bij corporaties in Nieuwegein en Utrecht, in strijd met wettelijke bepalingen. Hij heeft dit gisteren gezegd in een gesprek met vertegenwoordi gers van de Nationale Woningraad (NWR) en het NCfV, de 'koe- !pel' van christelijke corporaties. Het is nog onbekend welke maatregelen worden genomen. Het ministerie wil eerst een on- jderzoek afronden naar de precieze omvang van de verliezen. Vrouw uit Zoetermeer blijkt vermoord ?oetermeerDe 55-jarige vrouw, die vorige week woensdag dood werd aangetroffen in een woning aan het Leiwater in Zoeter meer, is door een misdrijf om het leven is gekomen. De vrouw is net een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Dat blijkt uit on- erzoek van de politie. Het lijk werd gevonden door de echtge noot van de vrouw in hun woning. Het politie-onderzoek is nog gaande. Gisteren is de de vrouw, moeder van zes kinderen en al 25 jaar lerares op een basisschool, onder grote belangstelling be graven. Taxichauffeurs helen gestolen goederen Amsterdam Vier taxichauffeurs van de standplaats Nieuwmarkt in Amsterdam zijn onlangs gearresteerd op verdenking van he ling. De chauffeurs namen gestolen goederen af van een drugs verslaafde die vermoedelijk voor enkele tonnen buitmaakte bij autokraken en andere soorten diefstal. De autokraker zit nog vast. De drugsverslaafde had al vijftien maanden in de gevange nis gezeten, maar is direct na zijn vrijlating verdergegaan met inbreken. De politie heeft vervolgens uitgebreid gerechercheerd om hem voor langere tijd van de straat te krijgen. Overigens is er door de omwonenden nooit melding gemaakt van het feit dat de man allerlei goederen, waaronder dure terreinfietsen, lange tijd via zijn raam naar binnen bracht; hij was de sleutel van zijn wo ning kwijt. amsterdam anp Zeventig jaar geleden werd er voor het eerst over uitbreiding gepraat, eind dit jaar hoopt Ar tis dat er een definitief besluit ligt. 's Lands oudste dierentuin, opgericht in 1838, wacht nog op de toestemming van de provin cie voor gebruik van een strook grond aan de achterzijde. Ande re mogelijkheden voor uitbrei ding zijn er niet aan de Amster damse Plantage Kerklaan. ,,Het is snakken", zegt directeur M. Frankenhuis. De circa zestig meter brede strook aan de achterkant van Artis loopt over de hele lengte (650 meter) en zou 3,8 hectare opleveren. Vroeger was de grond van de Spoorwegen, nu willen woonbootbewoners die er afgemeerd liggen de dieren tuin op afstand houden omdat ze anders hun ligplaats kwijt ra ken. ,,We hebben alleen die plek, voor de rest zitten we al ingesloten in de stad", stelt Frankenhuis. Als de nieuwe ruimte er niet komt, moet Artis een aantal van de ongeveer zes duizend dieren (inclusief vissen en insecten) weg doen. De nieuwe opvattingen over het houden van dieren, met meer ruimte in een natuurlijke omgeving, zijn al voor een groot deel doorgevoerd in de Amster damse Zoo. Maar er zijn bij voorbeeld nog problemen met de huisvesting van roofdieren. De 'katten' zitten achter 130 jaar oude tralies. En op het hui dige terrein van tien hectare groot valt w,einig meer te schui ven. Frankenhuis heeft al wel idee- en over het gebruik van de nieuwe strook grond. „Het kan een soort 'supervoedselketen' worden, waar je Afrikaanse leeuwen, hyenahonden, zebra's, gnoe's, antilopen en gieren laat zien." Artis heeft nog veel meer the ma-plannen die tientallen mil joenen aan investeringen ver gen. Voor Frankenhuis hebben de „spektakeiachtige elemen ten" niet direct met concurren tie te maken, al wordt het be reisde publiek natuurlijk wel steeds kritischer. „Ik vind dat een dierentuin meer moet zijn dan een klont gewervelde die ren in een park. Zo zijn we ook af van het idee dat je tien soor ten runderen moet laten zien. Je kunt beter één kudde tonen, op een leuke manier gehuisvest. Zo hebben we ook één soort pin- quins (de Zuidafrikaanse zwart- voet) die het in dit klimaat goed doen. Andere tuinen hebben vier of vijf soorten in gekoelde ruimten. Wij hebben er hon derd die zich echt als pinquins De tijd is voorbij dat in tuinen dieren gehouden worden uit een hobby of omdat de direc teur er geen afscheid van kan nemen. „Educatie, in stand houden van bedreigde soorten, onderzoek en recreatie", somt de Artisdirecteur de doelen op. „Het is een wereld van verschil of je op de bank met een zak chips naar een leeuw kijkt of daar hier oog in oog mee staat." Twijfels over het laten zien van dieren in gevangenschap zullen er altijd wel blijven. Maar niet omdat daarvoor dieren ge vangen moeten worden, want dat komt nauwelijks meer voor. Het merendeel van de beesten is in dierentuinen gefokt, die bij elkaar kunnen 'bestellen'. Zo draait Artis mee in circa dertig internationale fokprogramma's. Soms wordt anti-conceptie toe gepast. Zoals op alle katachtige vrouwtjes in Artis. Die zijn aan de pil omdat er geen vraag is naar jongen. De Amsterdamse dierentuin trekt ruim een miljoen bezoe- eidse onderzoekers komen met reddingsplan Artis-directeur M. Frankenhuis: „Als we niet uitbreiden, moeten we dieren wegdoen." foto anp kers per jaar. Een deel daarvan ve attractie voor mensen die wel eens genoeg van hun bal- is echt toerist, maar er komen niet zo vlug naar het Rijks- of konnetje op het noorden, hier ook veel Mokumers. „Het is de Van Goghmuseum gaan. En kun je bij mooi weer lekker bui- enige echte cultureel/educatie- Amsterdammers hebben ook ten zijn." Minister stelt nadere voorwaarden aan contract met Nutricia hf de Het is de school die veel le- D raren ziek maakt, hebben onderzoekers van de Leid- se universiteit ontdekt. Dat zinloze vergaderen, de on doorzichtige verdelingen van taken en vooral: dat la ten aanmodderen. Leraren vormen vaak geen team, maar voelen zich juist al- leen staan in de worsteling met hun klas. Praten over hun problemen kunnen ze maar zelden met de geach te collega's. leiden paul van der kooü I w de leraar beter wil mak&n, moet dus ook de school gene zen. Leidse onderzoekers heb ben daarvoor een methode ont wikkeld, die op acht middelbare scholen is uitgeprobeerd. De 'Leidse methode' leek de stress te verminderen, maar harde conclusies over het ziektever zuim zijn nog niet te trekken na de eerste experimenten. In het nieuwe jaar kunnen ook lagere scholen, waaronder Leidse, de 'Leidse methode' uitproberen. De methode werkt op twee fronten: het melden en begelei den van de ziekte en het voor komen ervan. Omdat het twee de vaak wat gevoelig ligt, laten onderzoekers de scholen begin nen met de precedures rond ziekmeldingen. Waar moeten zieken zich melden? Bij een vreemde of bij iemand die di rect boven ze staat? Regelt de school direct inval-lessen of moet de leraar daar zelf achter aan? „Belangrijk is dat scholen den haag jan kuys Het contract tussen het Leidse bedrijf Gene Phar- ming en baby-voedingfabrikant Nutpcia is niet in strijd met de oorspronkelijke doelstellingen van het experiment met de stier Herman. Minister Bukman van landbouw zal daarom zijn toestem ming voor het onderzoek met Herman niet in trekken. Wel zal Bukman, op advies van de landsadvo caat, nadere voorwaarden stellen. Als Gene Phar- ming en Nutricia niet aan die voorwaarden wen sen te voldoen, kan de minister alsnog besluiten zijn toestemming voor experimenten met de stier Herman in te trekken. Gene Pharming probeert via genetische ingre pen in runderen de produktie van menselijke ei witten mogelijk te maken. De ontwikkeling van deze nieuwe technologie is door het ministerie aan strikte voorwaarden gebonden. Een van de uitgangspunten was dat het produceren van ver edelde koemelk voor de voeding van zuigelingen vooralsnog onaanvaardbaar was. Groot was dan ook de verbazing op het minis terie, toen begin deze maand bekend werd dat Gene Pharming een contract had met Nutricia over het verrijken van babyvoeding. Minister Bukman voelde zich gepasseerd en vroeg de landsadvocaat te onderzoeken of het experiment met Herman, de eerste transgene stier die het on derzoek heeft voortgebracht, kon worden stopge zet. Morgen praat de Tweede Kamer opnieuw over het experiment met de stier Herman. Honden besnuffelen luchtreizigers op Schiphol schiphol «anp Speciaal opgeleide honden zul len voortaan passagiers op Schiphol besnuffelen op de aanwezigheid van harddrugs. Als de honden zulke verdoven de middelen ruiken, beginnen ze niet te blaffen, maar gaan ze direct zitten. Dat zei een verte genwoordiger van de douane gisteravond in de actualiteiten rubriek Hier en Nu van de NCRV-televisie. Tot nu toe liet de douane honden alleen in de bagageruimte honden naar drugs zoeken. Om de passagiers op de luchthaven niet te veel af te schrikken, wordt gebruik ge maakt van vriendelijk ogende honden, zoals Labrador-retrie vers. Met de nieuwe methode is de afgelopen maanden intensief getraind. De nieuwe aanpak past bij de verscherpte controle op Schiphol, dat na het wegval len van de binnengrenzen in de Europese Unie een van de bui tengrenzen van Europa is ge worden. Om de buitengrenzen te versterken zet de douane vanaf deze week ook twee mo biele 'scans' in. Dit zijn ver plaatsbare röntgenapparaten die vooral op Schiphol en in de Rotterdamse haven grote hoe veelheden vracht kunnen door lichten op de aanwezigheid van drugs. De Leidse onderzoekers P. Vroegop (I) en L. Melchers leggen op het bord uit hoe zij scholen beter willen maken. minder afwijzend. „Oh, daar heb ik nooit moeite mee", ho ren ze dan vaak. „Zeker voor keuzes maken. Nu zijn de pro- jonge docenten is het niet leuk cedures vaak onduidelijk en durven scholen een zieke niet eens te bellen of een bloemetje te sturen, bang als men is dat dat als controle wordt gezien", zegt mevrouw L. Melchers van de Interfacultaire Vakgroep Le rarenopleiding (IVLO) van de Leidse universiteit. Ziekteverzuim Het brengt de onderzoeker, die de methode ontwikkelde met het Leids instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek, op de constatering dat ziektever zuim als een taboe wordt ge zien. Als een docent ziek is, heet hij al snel overspannen te zijn. En vervolgens trekken veel col lega's hun handen van hem af. Als een docent vertelt dat-ie zo'n moeite met een bepaalde klas heeft, is de reactie niet om steeds maar te horen dat ze het dus niet kunnen." Collega-onderzoeker P. Vroegop, ook van de lerarenop leiding, constateert dat geen en kele andere beroepsgroep zo roekeloos omgaat met afgestu deerde academici als het onder wijs: „Als je bij een advocaten kantoor begint, ben je eerst twee jaar junior. In het onder wijs kun je meteen op een volle baan worden gezet." „De steun laat soms te wensen over. Als le raren leerlingen de klas uit stu ren, roepen conrectoren ze nog wel eens achteraf op het matje." Het ziekteverzuim in het on derwijs is dan ook hoger dan in andere beroepen waar acade mici werken: acht procent, met uitschieters tot vijftien procent. Nog geen vijf procent van de docenten haalt de pensioenge rechtigde leeftijd. Kritiek uitoe fenen is moeilijk: „Want in het onderwijs moet men nog echt beginnen met functioneringsge sprekken, waarin leraren niet al leen over hun eigen functione ren kunnen spreken, maar ook over de school." V uilnisbakbesluiten Vergaderen doen scholen vaak met zo'n 100 personeelsleden tegelijk. „En dat nodigt niet be paald uit om je hart te luchten zegt Melchers. De besluiten die er worden genomen, noemt Vroegop 'vuilnisbakbesluiten': „Een jaar later weet niemand meer wat er besloten is. Nie mand voelt zich verantwoorde lijk, veranderd is er niets." Soms ook merken docenten dat colle ga's leukere taken hebben ge kregen, zonder dat zé weten hoe daarover is beslist. De vraag of sommige taken nog wel ver vuld moeten worden, komt al helemaal niet aan de orde. En dat terwijl er toch al ge noeg veranderingen op docen ten en hun scholen afkomt. Fu sies dwingen scholen om pre cies te formuleren waar ze naar toe willen. „En veel veranderin gen gaan dwars door de vakken heen", vertelt Vroegop. „Als taalonderwijs communicatiever moet worden, moeten de ver- foto ben de bruyn schillende taaldocenten hun lessen op elkaar afstemmen. Anders weet de leerling niet waar-ie aan toe is." De leraar moet dus steeds meer uit de schulp van zijn klas kruipen. Maar om dat goed te kunnen doen, moet het natuur lijk wel snor zitten met de school. In het tweede deel van Leidse methode, inventariseren leden uit alle hoeken van de school, eerst de slechte ge woonten op zo'n school. Vervol gens produceert de stuurgroep een serie aanbevelingen. Ieder een mag daarover praten, maar moet er vooral wat mee doen. Staat vraagt te weinig dividend van Schiphol den haag gpd Het genoegen nemen met een laag dividend kost de Neder landse Staat miljoenen guldens. Dit geldt in het bijzonder voor de staatsdeelneming in de NV Luchthaven Schiphol. Op deze wijze krijgt Schiphol jaarlijks een extra 'dividendsubsidie' van circa tien tot twintig miljoen gulden. Deze kritiek staat ver woord in het maandverslag van de Algemene Rekenkamer die de rijksoverheid controleert. Amsterdams VU-ziekenhuis beperkt opname vanaf PP Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Leiden, Breestraat 46, tel. 071 - 132390 Vliegtickets. Regel 't op het postkantoor Aan de Prins Willem-Alexan- derschool voor Chr. MAVO in Leiden slaagden de volgende kandidaten: Alex van Albada, Hassan Bena- lioui, Martijn Betgen, Sabina van der Blom, Colinda van der Bom, Brian Brewster, Marieke Brouwer, Mirjam Brugman, Lin da Cok, Agnes Crama, Emiel van Daalen, Bianca van Dam, Patricia Eerden, Chris Fitzpa- trick, Nico Frankhuizen, Susan- ne Goor, Wilfred van Goozen, Ronald de Groot, Heino Heere- ma, Bojoura Heshusius, Moni que van der Hoogt. Rishi Jhin- koe-Rai, Esther Keijzer, John Koot, Marleen de Leeuw, Jaclyn Leiwakabessy, Heieen van der Nagel, Raymond van Oosten, Anton Paschier, Sunita Phagu, Frank Pijknacker, Christian Röl- ing, Teuni Ruiten, Kasper Rus man, Maurice van Schoonder- woerd den Bezemer, Renze Sleeking, Barbara Vaane, René van der Valk, Kitty Verboon, Jo- chem van Westerop, Robert Wijsman, Antoinette Zuidijk. leiden Aan de Prof. Vliegenthart- school in Leiden slaagden de volgende kandidaten: WBO-BEDRIJFSADMINI- STRATIE Giel v.d. Bom, Jeroen Bruens, Olivier van Dee- len, Stefan Folkerts, Christiaan van Haestregt, Mare Hamawy, Harald ten Have, Sanders Hui- berts, Jeaan Naipal, Daniël Pou- leyn, Maarten Ros, Robert Schouten, Richard Tan, Richard Verboom. amsterdam gpp Het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam beperkt sinds giste ren de opname van te vroeg ge boren baby's. Aanleiding tot de maatregel zijn twee te vroeg ge borenen die ziekteverschijnse len vertoonden na besmetting met de Serratia bacterie. Het eerste infectiegeval deed zich eind april voor, op de ver- pleegeenheid waar te vroeg ge boren baby's worden verzorgd. Het ziekenhuis besloot daarop het patiëntje te isoleren en pas te het antibioticabeleid van de afdeling aan. Eind vorige week raakte een tweede baby geïnfec teerd met de bacterie. Vijf ande re baby's vertoonden besmet tingsverschijnselen. Het VU-ziekenhuis besloot daarop het zekere voor het on zekere te nemen. Om de bacte rie effectief te bestrijden geldt op de betrokken afdeling een opnamestop. Op dit moment liggen nog tien baby's op de verpleegeenheid. De Serratia bacterie is volgens het ziekenhuis in principe on gevaarlijk voor patiënten. Het is een gewone 'huis-tuin-en-keu- ken' bacterie, die kan voorko men in de darmflora, zonder dat het 'slachtoffer' daar iets van merkt. Gevaar dreigt wel voor baby's die na een zwanger schap van 34 weken of minder ter wereld komen, zoals op de VU-afdeling. Ze hebben nog geen goede afweer en kunnen flink ziek worden: bloedvergifti ging en minder beweging. Soms is ook extra beademing noodza kelijk. Vooral bij kunstmatige beademing neemt de kans op ziekteverschijnselen toe. Het VU ziekenhuis verwacht dat de opnamebeperking enkele weken zal duren. De maatregel heeft tot gevolg dat de ver pleegeenheid geleidelijk leeg komt te staan. Zodra er geen patiënten meer liggen, wordt al- l.es grondig schoongemaakt en gedesinfecteerd. Slagroomtaarten voor geslaagden Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van geslaag den. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, trekken we uit de lijsten een aantal namen. Zij krijgen van het Leidsch Dag blad gratis een slagroomtaart aangeboden. De gelukkigen kunnen bellen met Antoinette Vonk of Manuela Groeneweg (071 - 356401/356402). Zij nemen het adres op en ver sturen de brief waarmee de taart op onderstaand adres kan worden De winnaar van vandaag is Rishi Jhinkoe-Rai. Steenstraat 45/47 Leiden Tel. 142343

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13