Kritiek op voorlichting HSL Rijnwoude: subsidie voor godsdienstles gehandhaafd Hondenveldje nog niet van de baan Rijn Veenstreek Huurwoningen maken plaats voor koophuizen Pleidooi voor ruiterpaden rond Achtèrmiddenweg Lek- en Usseltochten Raad Alkemade wil snel besluit over afstoten reinigingsdienst DINSDAG 28 JUN11994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356413 Gemeenteraad Alkemade neemt motie van afkeuring aan De gemeenteraad van Alkemade heeft zware kritiek op de manier waarop het ministerie van verkeer en water staat de voorlichting van de HSL in Rijpwetering heeft verzorgd. Daartoe ondersteunde hij gisteravond unaniem een motie van afkeuring van de PvdA. Burgemeester en wethouders kregen de opdracht die motie onder de aan dacht te brengen van het departement en de Tweede Ka mer, met uitzondering van de Centrumdemocraten. WD-fractievoorzitter H. van Duijkeren kreeg het gevoel tij dens de ayond dat 'de kaarten al lang waren geschud'. „Zeer onbevredigend", luidt zijn con clusie. J. Uit den Boogaard (CDA) ergerde zich aan de 'arrogante wijze waarop verte genwoordigers van de rijksover heid de mensen benaderde'. „Het leek wel op een hersen spoeling." Volgens de indieners van de motie mag een bijeenkomst in het uitpuilende dorpshuis - op 14 juni vanaf kwart voor acht tot kwart over een 's nachts - de naam van voorlichtingsavond niet hebben. Het was een bij eenkomst was 'waarin de inwo ners slechts werden sufgepraat en platgewalst'. Het was boven dien een bijeenkomst waarin niet gereageerd werd op ideeën, anders dan dat er geen geld voor was. Verder was het een bijeenkomst waarin de inwo ners. van wie er velen niet in de gelegenheid werden gesteld om hun vragen te stellen, moede loos de zaal verlieten. In de motie spreekt de voltal lige raad zijn ongenoegen uit over de avond. De raad voelt zich 'net als de inwoners op on rechtvaardige en onrechtmatige manier letterlijk uit het veld ge slagen'. Hij heeft het gevoel 'niet te zijn voorgelicht over de noodzaak en gevolgen van de voorstellen van het Rijk'. Volgens burgemeester A. Meerburg is er wel een verkla ring te vinden voor de houding van de voorzitter en zijn panel. „Ze hebben een training achter de rug. Daarom gaan ze door zonder zich ergens iets van aan te trekken." Om geen mogelijkheid onbe nut te laten om aan te tonen dat de flitstrein naast, op of onder het bestaande spoor kan rijden, stemde iedereen gisteravond ook in met de bijdrage van 29.000 gulden voor een onder zoek. De resultaten worden ui terlijk half augustus verwacht. Zoeterwoude schrijft voor Amnesty zoeterwoude De werkgroep Amnesty-Zoeta woude schrijft op donderdag 3 juni weer brieven voor politiek gevangenen. In de openbare bi bliotheek aan de Schenkelwe) kan tussen 19 en 21 uur de pei ter hand worden genomen. Dl brieven gaan dit keer naar Indo nesië, waar een 25-jarige vrouv vorig jaar werd gemarteld, ver kracht en vermoord vanwegi haar activiteiten voor de vak bond. Een officier uit het lege was daarvan op de hoogte maar niemand is nog gearres teerd. Ook naar Marokko wordei brieven geschreven. Daar zi een 35-jarige man al vanaf 1985 in de gevangenis omdat hi pamfletten voor een illegalf linkse groepering verspreidde Hij is gemarteld. De brievei moeten tot zijn vrijlating leiden VRIJE TIJD Rijntamboers De Rijntamboers uit Zoeter woude-Rijndijk voeren op zon dag 3 juli om 13.00 uur een zet merconcërt op aan de Linde laan in Zoeterwoude-Rijndijk. Tijdens het concert zal het be drag bekend worden gemaakl dat het VSB-fonds Den Haag aan De Rijntamboers heeft ge schonken. Het geld is bestemd voor de aanschaf van muziekin strumenten voor nieuwe leer lingen. Fancy fair Voetbalvereniging MMO, hand balvereniging MMO en de mu ziekvereniging De Heerlijkheid houden op zondag 3 juli een Fancy Fair in de Schuur aan de Kerkstraat in Hoogmade. Er zijn veel activiteiten waarbij prijzen te winnen zijn. Op de 'Fair' wor den de Hoogmadese kampioen schappen stenen tillen gehou den en bestaat de mogelijkheid om een rondvlucht boven Hoogmade te maken. De Fancy Fair duurt van 12.00 tot 24.00 Oudheidkamer In de Oudheidkamer van Kou dekerk aan den Rijn, Dorps straat 55a, zal op zaterdag 2 en 16 juli van 10.00 tot 12.00 uur een informatie-ochtend over het verenigingsleven van Kou dekerk worden gehouden. Het ziet ernaar uit dat de ge meenteraad van Rijnwoude na de zomer zal besluiten om het godsdienst-onderwijs op open bare basisscholen te blijven subsidiëren. Eind vorig jaar be sloot de raad - met instemming van de CDA-fractie - nog om de subsidie voor volgend school jaar te halveren en vanaf 1995-1996 volledig af te schaf fen. Onder druk van de achter ban zijn de christen-democra ten echter op hun schreden te ruggekomen. In een brief aan burgemeester en wethouders waagt de fractie om het gods dienstonderwijs toch nog te blijven subsidiëren. Gemeenten zijn verplicht om voor het godsdienstonderwijs op openbare basisscholen een verwarmd lokaal ter beschik king te stellen. Verder heeft de gemeentelijke overheid geen verplichtingen op dit terrein. Maar over het algemeen ver strekken gemeenten toch subsi die voor het'niet verplichte vak. Rijnwoude was er het afgelopen jaar 12.300 gulden aan kwijt, voor alle vier de openbare scho len bij elkaar. In de bezuinigingsronde van eind vorig jaar sneuvelde het subsidiebedrag echter. Het toenmalige CDA/WD-college oordeelde dat het verzorgen van godsdienstonderwijs op open bare scholen geen 'kerntaak' was van de gemeente. Als de kerken de taak op zich wilden nemen was dat prima, maar dan wel zonder gemeentelijke bijdrage. Pikant detail is dat de PvdA, de partij van de huidige onderwijswethouder G. van der Lecq-de Knikker, indertijd té gen de afschaffing van de subsi die was. De sociaal-democraten oordeelden dat kennis van de godsdiensten niet voorbehou den moet blijven aan de leerlin gen van het bijzonder onder wijs. De christen-democraten za gen pas laat het licht en moes ten daarbij nog worden geleid G. van der Lecq-de Knikker (PvdA): I dienstonderwijs. door de achterban. De kerken keurden de bezuinigingsmaat regel van de gemeente massaal af. Zes kerken en de gemeente lijke medezeggenschapsraad maakten officieel bezwaar. Een discussie in de CDA-fractie naar aanleiding van de bezwaren van kerkelijke zijde, mondde erin uit dat een meerderheid in de frac tie de subsidie op het gods dienstonderwijs toch wilden handhaven. In het godsdienstonderwijs op openbare scholen worden de leerlingen vertrouwd gemaal met de beginselen van h< christelijk geloof. Ook worde de andere wereldgodsdienste in het onderwijs behandeld. D lessen worden buiten het gewo ne rooster gegeven aan uitslui tend de leerlingen die voor d lessen zijn opgegeven. In Kou dekerk en Benthuizen volgen d meeste leerlingen van de open bare scholen het niet verplicht godsdienstonderwijs. In Hazers woude is de belangstelling eei stuk kleiner. Het moet mogelijk zijn om rond de Aarlanderveense Ach termiddenweg ruiterpaden aan te leggen. De provincie heeft voor dit soort voorzie ningen speciale potjes, waar de gemeente Alphen aan den Rijn een beroep op kan doen. Dat stelt ruitersportvereniging De Ziende in een brief aan het Alphense gemeentebestuur. De mogelijkheid om bij de provincie subsidie aan te vra gen voor ruiterpaden is vol gens de ruiters bij de meeste gemeenten niet bekend. In een eerste reactie Op de brief heeft de gemeente in Den Haag inmiddels navraag ge daan naar de mogelijkheden. De ruitersportvereniging aan de Achtermiddenweg telt ongeveer tweehonderd leden. Velen willen af en toe wel eens buiten de manege een rondje rijden, maar de wegen rond de manege zijn volgens de ruiters te druk. Zij doen daarom een dringend beroep op de ge meente om zich in spannen voor de aanleg van ruiterpa den in dit gebied. In het Ze- gerslootgebied in Alphen zijn in het verleden al eens ruiter paden aangelegd. Toen is dat gebeurd zonder provinciale subsidie maar mèt bijdragen van de ruiterverenigingen, zo meldt een woordvoerder van de gemeente. alphen aan den run» Fietstoerclub Avanti uit Alphen aan den Rijn houdt op zaterdag 2 en zondag 3 juli de jaarlijkse Lek- en Usseltochten. De kortste route is een gezinstocht van 35 kilometer. Ook kan een 70 kilometer lan ge trainingstocht worden gefietst. Op beide dagen zijn er ook Fiets tochten van 140 kilometer en op zaterdag nog een rit van 210 kilo meter. De start is vanaf clubhuis De Start in sportpark Zegersloot- Zuid aan de Westkanaalweg. De vertrektijden zijn op beide dagen voor de 35 kilometer-tocht tussen 9.00 en 13.00 uur en voor de 70 kilometer-tocht tussen 8.00 en 13.00 uur. De kosten bedragen 4,50 gulden. maar de omstandigheden mo gen we ook niet vergeten", zo zei ze. „Ik hoop dat het u lukt het gevecht af te maken." Uitbarsting Het overkomt iedere automobi list wel eens. Je maakt een fout je in het verkeer en iemand steekt een middelvinger naar je op of maakt een ander obsceen laar. Een verstandig mens haa't dan z'n schouders op en denkt 'ik ben wijs en hij is gek' en rijdt gewoon door. Maar sommige mensen verliezen alle controle en gaan volledig door het lint. Zo ook een 43-jarige Noordwij - ker. Na een klein verkeers-akke- Fietje stak de andere automo- blist zijn middelvinger naar hem op en dat pikte hij niet. De Noordwijker reed de andere be stuurder klem en er onstond een ruzie. Een ruzie die zelfs zo hoog opliep dat de Noordwijker de andere man in het gezicht sloeg zodat deze een gescheur de tong opliep. Ook bewerkte hij met zijn klomp het dak van de auto van de andere automo- blist. Volgens de Noordwijker was het allemaal zo uit de hand gelopen omdat hij onder stress stond. „Ik had toen problemen met m'n huwelijk en het werd me gewoon allemaal te veel." Toch had de man nu wel spijt van zijn uitbarsting. „Ik heb gelijk de schade betaald en een tijdje daarna heb ik ook nog gepro beerd mijn excuses aan te bie den", vertelt hij. „Maar toen die man mij aan zag komen reed hij snel weg. Hij was bang van me, dus ik heb het maar'niet meer geprobeerd." Toch had de officier van justitie geen begrip voor de daden van de Noordwijker. „Het is mooi dat de schade is betaald, maar dit soort feiten zijn gewoon heel smerig." Zij eiste dan ook een boete van 500 gulden. De poli tierechter kon zich daar in vin den. „Dat zijn dan wel een paar dure klappen geweest he?" sprak zij de Noordwijker streng toe. „Zorg ervoor dat het bij dit incident blijft." roelofarendsveen Als het aan de Woningbouwvereniging Alkemade ligt, worden op deze plek aan het Westeinde acht vrije sectorwoningen gebouwd. Het bestuur vraagt donder dagavond instemming van de leden. Vier woningen aan het Westeinde 12 tot en met 34 zijn al gesloopt. De andere acht, waarvan er nog drie bewoond zijn, volgen nog omdat ze in een dusdanige slechte staat verkeren dat herstel niet meer verantwoord is. Voor de twaalf woningen mogen er maar acht terug komen, zo staat in het bestemmingsplan. Volgens de WBA is de grond te duur óm er acht sociale huurwoningen te bouwen. De opbrengst wordt gebruikt om de huurprijs van woningen elders in de gemeente te beteugelen of meer be taalbare woningen te bouwen. foto ben de bruyn Autoradio's ontvreemd koudekerk aan den run/leimuidenEen televisie, twee autoradio's en tien cd's zijn in de nacht van zondag op maandag gestolen uit een woning aan de Van Poelgeestlaan in Koudekerk. De in brekers hebben een bovenlicht opengebroken. Uit een aan de Westban in Leimuiden geparkeerde auto is de autoradio gesto len. De daders braken het rechterportier open. Koudekerkse gewond alphen aan den run Een 17-jarige inwoonster van Koudekerk is gistermorgen rond acht uur gewond geraakt bij een ongeval in Alphen. Het meisje reed met haar bromfiets over de Sterrenlaan toen haar rok tussen de ketting kwam. Daardoor kwam zij ten val. Door een plaatselijke arts is zij behandeld aan enkele schaaf wonden. Beenbreuk Alphenaar alphen aan den run Bij een aanrijding op de Albert Schweitzer- brug heeft een 16-jarige Alphenaar gistermiddag een been en een enkel gebroken. De bromfietser kwam op de Alphense brug door nog onbekende oorzaak in botsing met een wielrijder. Hij is overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Het gemeentebestuur van Alke made moet opnieuw bekijken of er een uitlaatplaats voor hon den in Roelofarendsveen kan worden aangelegd. De raad floot gisteravond het college te rug dat al een brief had klaarlig gen met de mededeling dat er geen geld en geen ruimte is in het dorp voor een uitlaatplaats. Die brief zou worden gericht aan de twee initiatiefnemers van een vorig jaar gehouden ac tie voor een hondenveld, C. Kerkvliet en T. Buitenhuis. Vorig jaar haalden zij ruim 700 hand tekeningen op die pleitten voor een uitlaatplaats op de'Lasso. De raad vindt dat het college zich cr met de brief te gemakke lijk van af maakt. Het kreeg op dracht nog eens met de hon denbezitters te gaan praten. „Waarbij niet de verwachting moet worden gewekt dat wij de voorzieningen ook betalen", waarschuwde CDA'er N. Bak ker. Volgens PvdA-raadslid W. Groen zijn er ook nog mogelijk heden voor een uitlaatplaats achter het sportpark. C. Uit den Boogaard (WD) opperde het idee om het beoogde terrein aan de Lasso zolang in bruikleen aan de hondenbezit ters te geven, totdat het terrein wordt verkocht. Burgemeester A. Meerburg beloofde weer te gaan praten met de eigenaren van viervoeters. Kerkvliet en Buitenhuis toon den zich na afloop opgelucht. „Er is een opening en dus is er hoop op een uitlaatplaats", rea geerden ze. Ambtenaren buigen zich over offerte Haarlemmermeer Het ophalen van huisvuil in Alkemade door buur gemeente Haarlemmermeer 'hoeft niet goedko per of duurder te zijn.' Wethouder L. Beelen deed gisteravond tijdens de raadsvergadering nogal ge heimzinnig over de vorige week binnengekomen offerte van Haarlemmermeer. Hij meent dat hij nog niets kan zeggen over het mogelijk afstoten van de reinigingsdienst naar Haarlemmermeer omdat de offerte momenteel door de ambtenaren wordt onderzocht. Voor zowel PvdA-raadslid F. Schoonderwoerd als voor GL-raadslid F. Koek was de reactie van Beelen in ieder geval duidelijk genoeg. „Willen we het ophalen van huisvuil uitbesteden aan Haar lemmermeer, dan moet dat een duidelijk voor deel geven. Beelen zegt dat het voordeel er om hangt. Dan kunnen we beter nu zeggen dat we niet privatiseren", betoogden de twee. Alle raadsleden pleitten ervoor om de knoop over het privatiseren van de reinigingsdienst in ieder geval zo snel mogelijk door te hakken. Als de privatisering niet doorgaat, moet namelijk zo snel mogelijk een nieuwe huisvuilwagen voor Alkemade worden besteld. Hoe eerder die er is, hoe korter de gemeente de wagen die nu de oude, kapotte vuilniswagen vervangt, hoeft te huren. De raad ging gisteravond wel akkoord met het beschikbaar stellen van 86.000 gulden voor de huur van de vuilniswagen voor een periode van zeven maanden, maar rekent er op dat de tijd wordt verkort. Burgemeester A. Meerburg beloof de de raadsleden een extra vergadering als er de komende weken meer bekend wordt over de of ferte van Haarlemmermeer. Gemeen trucje De 32-jarige Hagenaar had die week flink huis gehouden in Katwijk. Binnen een paar dagen had hij 3 auto's gestolen. En de tweede autodiefstal vond offi cier van justitie Van Belsen he lemaal brutaal. „Wat u die me vrouw aangedaan heeft is echt een schande. Dat sloeg hele maal nergens op", zo zei zij gis teren bij de rechtbank aan het Rapenburg. ,,U heeft misbruik gemaakt van de goedheid van iemand die u wilde helpen." Het was inderdaad een gemeen trucje. Toen de Hagenaar pech kreeg met de auto die hij als eerste had gestolen, hield hij een mevrouw met een rood autootje aan. Hij vroeg haar te helpen met slepen en dat wilde ze wel. Toen de vrouw even niet keek, stapte hij snel in haar auto en scheurde weg- Bij de laatste diefstal was de man minder 'succesvol'. Hij kreeg niet de kans om met de auto weg te rij den want de politie betrapte hem. Politierechter Timmermans vroeg zich vooral af waarom de Hagenaar dit nou allemaal ge daan had. „Ik zat in die tijd midden in een echtscheiding", legde de man uit. „Bovendien was ik ook nog verslaafd aan drank en aan heroïne. Ik weet niet of u weet hoe de combina tie alcohol en drugs werkt, maar op een gegeven moment zag ik gewoon apen en beren op de weg. Ik had last van achtervol gingswaanzin. Ik wist niet meer wat ik deed." Nu is de Hagenaar dankzij ver schillende afkick-programma's weer helemaal clean. „Ik ben nog maar 32 jaar en ik heb nog een heel leven voor me. Ik ge bruik nu geen troep meer, maar ik ben nog niet klaar. Ik moet nog veel problemen oplossen. Het is moeilijk, maar de wil is er." De officier van justitie vond de daden van de Hagenaar bijzon der verwerpelijk, maar toch wil de ze de persoonlijke omstan digheden van de man wel in haar eis meenemen. Daarom eiste zij twee maanden gevan genisstraf. waarvan een maand voorwaardelijk. De andere maand kon omgezet worden in 60 uur dienstverlening. „Mis schien is dat voor meneer wel een goede mogelijkheid om aan werk te komen", voegde zij daaraan toe. De politierechter vond dat een passende straf. „De vergrijpen zijn ernstig,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12