Leiderdorp peilt woningbehoefte Partijen Leiderdorp voor woningbouw Doeskwartier Bouw geluidsschermen langs spoor Voorschoten begonnen Leiden Regio Wethouder heeft maling aan besluiten oude raad Lange Mare ziet dubbel 'Die minuten staan voor eeuwig in m'n geheugen gegrift' Bruidspaar mag trouwen in kasteel Oud Poelgeest Dief laat bloedspoor achter Top-ambtenaar wordt ridder Trucker raakt bakkie kwijt Nieuwe plannen voor Klinckenbergerplas JINSDAG 28 JUN11994 Resultaten onderzoek 1992 nu al verouderd Leiderdorp peilt de behoefte aan goedkope, duurdere, en dure huizen in de gemeente opnieuw. Het laatste wo ningbehoefte-onderzoek dateert van september 1992 en is vermoedelijk verouderd. De resultaten van het nieuwe onderzoek worden betrokken bij de bouw van de nieuwe wijk Ley hof. werkgroep voor. De gemeente kiest bij de ontwikkeling van de eerste fase van Leyhof voor zo geheten publiek-private samen werking. Dat betekent dat de gemeente zoveel mogelijk za ken uit handen geeft. Per fase wordt bekeken of deze manier van werken bevalt. Wethouder Van Dijk zegde leiderdorp -judy nihof Tot dusver hanteerde de ge meente Leiderdorp steeds het uitgangspunt om eenderde vrije sector-, eenderde premie-vrije sector- en eenderde sociale huur - en koopwoningen te bouwen. Cijfers die waren geba kerd op het woningbehoefte onderzoek uit 1992. De ge- eente wil de situatie op de woningmarkt echter opnieuw bekijken omdat deze vanaf vol gende maand ingrijpend veran dert. Dan kunnen inwoners uit Leiderdorp een beroep doen op woningen in de Leidse regio, en dat geldt ook andersom. De commissie voor ruimtelijke or dening ging gisteravond ak koord met het actualiseren van het vorige onderzoek door een onafhankelijk bureau. Het is de bedoeling dat in Leyhof ongeveer 800 woningen komen. Het gaat om ongeveer 35 woningen per hectare, in hoofdzaak laagbouw. De amb telijke werkgroep Leyhof, waar in onder meer welstandscom missie en Vrouwen Advies Commissie zitten, adviseert het college over alle aspecten van de nieuwe wijk, van sociale vei ligheid tot de plaats van milieu- comers. Een 'proces-manager' - niet van de gemeente - zit deze gisteren toe ervoor te zorgen dat in Leyhof zoveel mogelijk cate gorieën woningzoekenden aan hun trekken kunnen komen. Of dat nu mensen zijn die zelf een kavel willen kopen en hun eigen woning willen ontwerpen, of ouderen met specifieke woon wensen. Ook wordt bekeken of de meervoudig gehandicapten van Nieuw Buitenzorg, die nu worden verzorgd ip een pand aan de Elisabethhof, een plek kunnen krijgen in Leyhof. Nieuw Buitenzorg zou de wens kenbaar hebben gemaakt voor een onderkomen in een woon wijk. Wethouder A. van Dijk (BurgerBelangen/Ruimtelijke Orde ning) heeft maling aan raadsbesluiten die zijn genomen tijdens de vorige collegeperiode. Met een opmerking in die trant haal de hij zich gisteravond tijdens een commissievergadering de woede op de hals van CDA-burgerlid G. Hogervorst. „Dan zit ten we hier dus voor de kat z'n viool", bracht Hogervorst uit. Ook de andere leden van de commissie waren met stomheid geslagen. Het CDA-burgerlid vond dat de wethouder rekening moest houden met een raadsbesluit over het inschakelen van een aantal Leiderdorpse aannemers bij de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Leyhof. „Dat is toch werkgelegenheid voor on ze bevolking", zei Hogervorst met klem. Wethouder Van Dijk was het daarmee niet eens. „Leiderdorpse aannemers künnen in aanmerking komen, maar dat hoeft niet per se. Ik voel me niet gebonden aan eerder genomen raadsbesluiten", aldus Van Dijk. Politiek reserveert 120.000 gulden voor onderzoek leiden Veel gedachten zijn mogelijk bij het zien van dit plaatje op de Lange Mare in Leiden. Is de extra lantaarnpaal er geplaatst met het oog op de sociale veiligheid? Of bestaat het model lamp dat in de oude paal hoort niet meer en is daarom maar een hele nieuwe neergezet? Er zal ongetwijfeld een andere, logi scher verklaring voor zijn, maar een raar gezicht blijft het. foto reinout van culick leiderdorp judy nihof \eiderdorp onderzoekt verder of het Vegmoterrein aan de Tuinstraat in combinatie met het naastgelegen weiland aan de Ruigekade een woningbouw locatie kan worden. Een meer derheid van de commissie ruimtelijke ordening stemde gisteravond onder bepaalde voorwaarden in met het colle gevoorstel om hiervoor 120.000 gulden beschikbaar te stellen. Alleen Groen Links is tegen. Tegen bebouwing van het Vegmoterrein heeft Groen Links geen bezwaar. Maar het lande lijke gebied aan de Ruigekade moet volgens deze partij intact blijven. „We moeten geen stuk ken van het Groene Hart af knabbelen", zei fractieleider C. Bos. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat woningbouw al leen financieel haalbaar is voor beide terreinen in het Does- kwartier. Hoewel de meeste partijen wel verder wilden gaan op de ingeslagen weg, plaatsten ze wel een groot aantal kanttekenin gen. Zo is nog steeds niet duide lijk in hoeverre de bodem onder de kassen van Vegmo is ver vuild. Daarover wensten de fracties eerst meer duidelijk heid. „Er wordt gezegd, Vegmo betaalt de sanering wel, maar de directie zal toch eerst wel willen weten hoeveel dat gaat kosten", aldus PvdA-burgerlid R. Thunnissen. Ook vindt de politiek dat de kleinschalige bedrijven in het gebied moeten blijven, als er woningen komen. Voor bedrij ven die mogelijk overlast ver oorzaken moet - in overleg - een andere' locatie worden ge zocht. De fracties waren het niet eens met een van de argumen ten van wethouder A. van Dijk (BurgerBeLangen/ruimtelijke ordening) voor woningbouw. De wethouder vindt de nieuwe huizen in het Doeskwartier no dig voor de Leiderdorpers die straks misschien hun woning kwijtraken als de A4 wordt ver breed. „Dat is wel erg voorba rig", vond CDA-fractievoorzitter T. Meijer. De gemeente houdt in sep tember een hoorzitting voor be woners van het Doeskwartier over de woningbouwplannen. voorschoten dorith ligtvoet De Nederlandse Spoorwegen zijn begonnen met het plaatsen van geluidsschermen aan de Voor- schotense kant van het spoor. De geluidswal komt tussen verzorgingshuis 't Hofflants Huys en het Wedde in. De wal beschermt de oren van om wonenden tegen de geluidsoverlast die het gevolg is van de spoorwegverdubbeling tussen Leiden en Den Haag. Omdat het verzorgingshuis een stuk hoger is dan de omringende bebouwing worden de scher men bij 't Hofflants Huys twee meter hoog. Half juli moeten de schermen, net voor de bouwvak vakantie, zijn geplaatst. Op de rest van het traject worden ze een half metertje lager. Ze bieden straks dezelfde aanblik als de schermen die al aan de kant van de Leidse Stevenshof staan. In een later stadium komt er ook een geluids wal ter hoogte van het nieuwe Voorschotense sta tion. Daar zetten de NS geen grijze maar transpa rante schermen neer. „Hierdoor wordt van buiten af het zicht op het station niet afgesloten", meldt een Voorschotense gemeentewoordvoerder. In september 1995 moet de hele spoorwegverdub beling en alles wat daarbij komt kijken zijn afge rond. De aanleg van alle Voorschotense geluidsscher men kost 2,4 miljoen gulden. Dit wordt betaald door het ministerie van verkeer en waterstaat. Harrie Perfors is verjaardag van prins Bernhard in 1940 nog niet vergeten voorschoten kees van kuilenburg De lift naar zijn etagewoning in het Voorschotense flatgebouw is geleverd door fabrikant Schindler. Maar dat is niet inte ressant voor Voorschotenaar Harrie Perfors. Ook al heeft hij veel belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog, de rol prent over de liftenfabrikant die duizenden joden het leven heeft gered, is aan de Voorschotenaar niet besteed. „Als je de oorlog hebt meegemaakt weet je vol doende. Daar hoef je niet voor naar de bioscoop", aldus de 74- jarige. Niet alleen heeft hij de ellen de aan den lijve ondervonden, de oud-eigenaar van de be roemde koffietent 'Eiland van ome Niek', heeft een uitgebrei de documentatie over de perio de 1940-1945. „Het boeit me al vanaf mijn vroegste jeugd. Ri- nus van der Lubbe, die in 1934 in Duitsland ter dood werd ge bracht omdat hij de Rijksdag in Berlijn in brand zou hebben ge stoken, was een buurjongen van mijn ouders in Oegstgeest. Sinds die schertsvertoning bij het proces in Leipzig was ik mij bewust van het gevaar van de nazi's", legt Perfors uit. „Ook al was ik toen nog maar een jon gen." Dat was op zaterdag 29 juni 1940 ook de achterliggende ge dachte van het protest dat Per fors, die destijds in Oegstgeest woonde, en zijn vrienden Piet Leemans, Wim van der Kooy, Wim lansen en Dick van der Kwaak in Leiden hielden op de verjaardag van prins Bernhard. Getooid met een oranje gouds bloem en een witte anjer para deerden de vijf door het een- De vijf Oegstgeester vrienden op 29 juni 1940 op weg naar de Leidse binnenstad. Van links naar rechts: Piet Leemans, Wim van der Kooy, Wim Jansen, Harrie Perfors en Dick van der Kwaak. Perfors, Van der Kwaak en Van der Kooy werden later die dag opgepakt door de politie. foto h. perfors trum van de Sleutelstad. „Wij niet alleen, maar vele Leide- naars grepen die zaterdag aan om in stilte te protesteren tegen de bezetter", legt Perfors uit. Een protest met gevolgen. „De NSB'ers begonnen de Lei- denaars te provoceren en uit te lokken. Op een gegeven mo ment ontstonden er vechtpartij en waar flinke klappen en schoppen werden uitgedeeld. Zelfs werd een aantal proteste renden opgepakt en afgevoerd naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat. Dr. Lou de Jong maakt in zijn boeken mel ding over hevige relletjes in Lei den", kijkt de Voorschotenaar terug. Bij degenen die werden ingerekend waren ook Perfors en zijn makkers Van der Kwaak én Van der Kooy. Met hun actie hadden zij de Duitsers beledigd werd hun al snel en hardhandig duidelijk gemaakt. De eerste ogenblikken op het politiebureau deden volgens de Voorschotenaar het ergste vre zen. Het drietal werd in het bij zijn van de Duitse soldaten en hun Nederlandse handlangers door de dienstdoende politie man de huid volgescholden. „Dat moment vergeet ik nooit meer, zo ongenadig kregen wij er van langs. Waar haalden we het lef vandaan om zoiets te doen. We dachten dat het met ons was afgelopen. Die minuten staan voor eeuwig in m'n ge heugen gegrift. Na enige tijd verdwenen de Duitsers en hun handlangers. Vanaf dat ogenblik veranderde de politieman. Het bleek een goede te zijn. We kre gen koffie, maar ook de raad om dat nooit meer te doen. 'Straks hebben we jongens als jullie nog hard nodig', was ook nog een van zijn opmerkingen. Na de oorlog hoorde je nog wel eens dat veel Nederlandse poli tiemensen fout zouden zijn ge weest. Toen en ook later heb ik gemerkt dat veel agenten hun hart op de juiste plek hadden zitten. Alleen werkten ze onder moeilijke omstandigheden, ze werden constant op hun vingers gekeken." Met nadruk stelt Perfors dat hij zich niet op de borst wil slaan over het voorval. „Het was geen heldendaad. Alleen wil ik duidelijk maken wat je kunt overkomen als een volk wordt onderdrukt." Dat de Voorscho tenaar juist nu met het voorval naar buiten komt heeft volgens hem een duidelijke reden. „De opkomst van fascistische partij en in Nederland baart me veel zorg. Ik heb meegemaakt waar haat toe kan leiden. Dat mag niet meer gebeuren. Wellicht dat mijn verhaal mensen die in teresse in die gevaarlijke partij en hebben, de ogen opent." Haat ten opzichte van het Duit se volk heeft de Voorschotenaar er niet aan overgehouden. „Er zijn ook vele Duitsers omge bracht door de nazi's. Dat heb ik mij altijd voor ogen gehou den." chef* hennyv 14. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Oegstgeest maakt uitzondering oegstgeest - loman leefmans Een bruidspaar uit Oegstgeest dat op 24 september in het raadhuis van Oegstgeest dacht te gaan trouwen, krijgt van de gemeente de mogelijkheid ge boden om dat in kasteel Oud Poelgeest te doen. Deze eenma lige uitzondering moet nog wel door de gemeenteraad worden bekrachtigd. Op die bewuste datum wordt in het raadhuis de zogeheten Gemeentedag gehouden. Een soort open-huis bij de lokale overheid. Het aanstaande bruidspaar had echter al afge sproken op die dag door een Oegstgeester ambtenaar van de burgerlijke stand in de echt te worden verbonden. Beide acti viteiten kunnen niet worden verplaatst en niet gecombi neerd. Het college van B en W moest er aan te pas komen om dit eu vel te verhelpen. Het dagelijks bestuur van Oegstgeest stelt nu voor om kasteel Oud Poelgeest voor één dag om te dopen tot raadhuis, zodat het aanstaande echtpaar daar kan trouwen. Om een ander gebouw als raadhuis aan te wijzen, moet echter toe stemming aan de gemeenteraad worden gevraagd. En die vraag komt bij de eerstkomende ver gadering op donderdag 7 juli aan de orde en wordt naar ver wachting positief beantwoord. Dertig bonnen bij snelheidscontrole Dertig automobilisten zijn gisteravond bekeurd tijdens een snel heidscontrole op de Rijksstraatweg in Wassenaar ter hoogte van Maaldrift. De politie controleerde op de weg in de richting Den Haag, waar door werkzaamheden maximaal 70 kilometer per uur mag worden gereden. Totaal passeerden 636 auto's het meetpunt. De hoogst gemeten snelheid was 91 kilometer per uur. Auto slaat over de kop door dutje Een 25-jarige vrouw uit Leidschendam is gistermorgen in haar auto op de Landscheidingsweg in Wassenaar over de kop gevlogen. De politie vermoedt dat zij tijdens het rijden in slaap is gevallen. Nadat zij de middenberm en een verkeerszuil had geraakt, vloog de auto over de kop. De vrouw is met lichte verwondingen naar een zieken huis gebracht, maar kon al snel weer naar huis. Een spoor van bloed en ijlings weggeworpen gestolen goederen. Dat trof de politie gistermorgen aan in een autoschadebedrijf aan de Rhijnhofweg in Oegstgeest. Het letsel had de dader opgelopen bij het inslaan van een ruit van het bedrijf. Vervolgens moest hij be nen maken omdat het alarm afging. Toch lukte het de dief om nog enkele goederen mee te nemen. Wat er is gestolen was bij de politie nog niet bekend. voorschoten R.J. Samson uit Voorschoten heeft vanmorgen uit handen van Hedy d'Ancona, minister van WVC, op het departement in Den Haag een koninklijke onderscheiding ontvangen. Samson is bevorderd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In 1964 begon hij zijn loopbaan op het toenmalige ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Momenteel is hij werkzaam als plaatsvervan gend directeur-generaal van de volksgezondheid bij het minis terie van WVC. De onderschei ding was Samson eind april al toegekend, maar door omstan digheden moest de overhandi ging worden uitgesteld. Een autoradio en een zendinstallatie ('bakkie') zijn afgelopen weekeinde gestolen uit een vrachtwagen die stond geparkeerd aan "de Simon Smitweg in Leiderdorp. Het tochtraampje van de auto werd opengebroken. In de nacht van zondag op maandag werd in de parkeergarage bij winkelcentrum Winkelhof een radio uit een auto gestolen. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit PV Leiderdorp T. Gijsman 1, 4; W. v. Oosten 2, 5; W. Jacobi 3; W. Habraken 6, 7,8; M Reij- erse 9; A. Petit 10. PV De Reisduif Comb. Hartevelt 1; R.P.C. v. Heuzen 2; N. de Groot Zn. 3, 9, 10; J. Smit 4; D. Albers 5, 6, 8; W. Ouwersloot 7 PV Het Oosten Comb. Mooten-v/d Hoogt 1,10; W. Kop 2, 8; W.F. de Jong 3. 9; A. Geyteman 4, 6; Bob v. Putten 5; F. Glasbergen 7. PV LPC W Siera 1; H. Pen 2, 9, 10; Groenen dijk Korte 3. 5. 6; A Bink 4; J. v. Rijn 7; Groenendijk/Heiden 8. PV De Vriendenclub A.J. Link 1; R. Metscher2; A. v/d Lee 3; L. Koopman 4; Comb. Bedijn en Zn. 5; Jac.J. de Schrijver 6, 8; W. Siera Jr.Wz. 7; Ch. v/d Voorn 9; R. v/d Dop 10. PV De Rijnklievers J. v/d Wal 1; G.H. v/d Poel 2; J. Kok 3; B. v. Mil 4; K W. Dokkum 5. 9-, F. Ladan 6; J. v. Laar Zn. 7; J.J. v. Leyden 8; M. Hogenboom 10. PV De Blauwkras H Koome 1; J. S.chouten 2, 4; Comb. Montanje3; P. Landesbergen 5,1. F. v/d Wetering 6; Comb, de Mooy 8; R. v/d Geer 9; Comb, v/d Blom 10. PV De Zwaluw V/d Kooy-de Best 1,2, 5, 6. 10; F. v. Heusden 3; W. v. Ómmen 4; A. v. Wis sen 7; N. Meeuwenorrd 8: J. Hooger- Provincie belegt informatie-avond oegstgeest- 1992 nog grote plannen. Surf en zwemstranden, ligweiden en wandelpaden zouden het voor malige zandwinningsgebied op sieren en er was zelfs sprake van een hotel. Echter, de essentiële wandel- en fietsbrug van de Oegstgeester Haaswijk naar het gebied, liet tot deze zomer op zich wachten. Van de andere faciliteiten is op twee toiletjes en een patat- kraam na vrijwel niets terecht gekomen. Ook tijdens het hui dige seizoen zal dat niet verbe teren. Even was er zelfs sprake van de komst van een jeugdge vangenis aan de Sassenheimse kant. Een woordvoerder van de provincie wil nog niets zeggen over de nieuwe plannen. Pas op de informatiebijeenkomst in het Witte Huis aan het Wilhelmina- park 33 in Oegstgeest wordt opening van zaken gegeven. Aanvang 20.00 uur. Nieuwe plannen voor de Klinc kenbergerplas. Die worden dinsdagavond 5 juli in Oegst geest gepresenteerd doer verte genwoordigers van de provincie Zuid-Holland. De bijeenkomst is bedoeld voor betrokken in woners van zowel Oegstgeest, Sassenheim als Warmond die willen weten wat de toekomst van de recreatiepias zal zijn. Het omvormen van het meer tje tot recreatiegebied heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Zo bleven geruchten over illega le puinstort en verontreinigde grond, hardnekkig de kop op steken. Onlangs bevestigde het gemeentebestuur van Oegst geest dat stukken grond ver vuild waren, maar zo licht dat saneren voorlopig niet nodig is. Illegale puinstort is nooit bewe zen. De provincie had bij de open stelling van het water in juli

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11