Vredesapostel naar Sarajevo De Bazuin: een op vijf priesters homoseksueel Kerk Samenleving Feestelijke terugkeer Van der Valk naar 'Roermond' MAANDAG 27 JUNI 1994 REDACTIE DICK VAN DER PI BUITENLAND KORT Discriminatie (1) Griekse protestanten on dervinden in het algemeen geen problemen om als ambtenaar of leraar werk zaam te zijn. Dit antwoordt minister Kooijmans van buitenlandse zaken op vra gen van de RPF-Kamerle- den Rouvoet en Stelling werf. Wel worden Jehova's ge tuigen soms gediscrimi neerd bij het vinden of be houden van banen in het onderwijs. Discriminatie (2) Enkele gevallen van (ver meende) discriminatie van Jehova's getuigen zijn bij de Griekse, rechter aanhangig gemaakt, aldus de minister. Hij wijst er verder op dat de Griekse grondwet vrijheid van godsdienst en geweten garandeen. maar de gods dienstuitoefening beperkt door verbod op proselitis me (zieltjeswinnerij). De grondwet verbiedt even eens discriminatie van godsdienstige minderhe den. Record inkomsten (1) De Lutherse Wereldfedera tie heeft vorig jaar recordin komsten geboekt, vooral voor noodhulp en ontwik kelingswerk. Van de 210 miljoen gulden was ruim 180 miljoen bestemd voor humanitaire projekten, met name in Sudan, de Hoorn van Afrika en het vroegere Joegoslavië. Dit maakte fi nancieel directeur Friedrich Manske bekend tijdens de vergadering van het LWF- bestuur in Genève. Weliswaar was de LWFT in 1993 na lange jaren weer uit de rode cijfers, maar Mans ke houdt rekening met te korten over het lopende en het komende jaar. De zwak kere Duitse mark. de eco nomische recessie en de moeilijke financiële positie van veel kerken zijn volgens hem daarvan de oorzaken. Recordinkomsten (2) Secretaris-generaal Gunnar Staalsett kondigde dan ook bezuinigingen op perso neelskosten en bij pro gramma's aan. Sinds 1990 is de staf van de LWF met een derde tot ongeveer 100 personeelsleden terugge bracht. Verder riep hij de kerken in de rijke landen op nog meer te betalen. Nu reeds brengen de Duitse kerken 40 procent van het budget van bijna 20 miljoen gulden op, terwijl het aan deel van de Scandinavische kerken 30 procent en van de Amerikaanse 20 procent WEERT ANP Vele honderden Limburgers hebben zondag massaal blijk gegeven van hun instemming met het besluit van bis schop Wiertz van Roermond om oud- kannunik Van der Valk te laten terugke ren. De dekenale St. Martinuskerk was afgeladen vol toen Van der Valk werd ge- installeerd als pastoor-deken van Weert. Nadat Van der Valk in 1989 in het open baar kritiek had geuit op het beleid van Gijsen, was hij bij de toenmalige bis schop in ongenade gevallen. Sindsdien woonde hij in Antwerpen. Tijdens zijn installatie maakte hij een toespeling op dit conflict door Wiertz dank te zeggen voor de wijze waarop de ze zich een echt bruggenbouwer had ge toond. »,Bisschop Wiertz is erin geslaagd de kloven in het bisdom Roermond te overbruggen", aldus Van der Valk. De installatie door de vicaris-generaal van het bisdom Roermond, mgr. R. Maessen, geschiedde met veel pracht en praal, die aan Het Rijke Roomse Leven deed terugdenken. Er kwamen koren, solisten, een schutterij en de kerkelijke harmonie St. Joseph aan te pas. Dekens die eertijds de kant van de kannunik hadden gekozen, bezetten de ereplaat sen op het priesterkoor. Na de dienst speelde zich in de tuin van de pastorie een zomers feest af. Voor de ruim dui zend kerkgangers stonden buffetten met drank en hapjes opgesteld. Ter verho ging van de stemming speelde er een strijkje, het trio Schmuck. Heel Weert gaf acte de présence. Bur gemeester L. van Maaren-Van Balen bood deken Van der Valk een boek aan getiteld De weg naar de Hemel, waarbij ze opmerkte te hopen dat Van der Valk in Weert de hemel zal verdienen. Aan één dag feest rond de terugkeer van de oud-kannunik had Weert niet genoeg. Zaterdagmiddag kwam Van der Valk per trein in Weert aan, waar een luisterrijke stoet hem hij op het station opwachtte. Gezeten in een open landauer maakte de nieuwe deken een ware triomftocht door de binnenstad, geëscorteerd door de ste delijke harmonie en het schuttersgilde van Sinte Catharina. Op de Markt volgde de installatie van deken Van der Valk tot beschermheer van de schutterij. 'Ik wil nieT horen tot de mensen die straks zeggen: ik heb het niet geweten Michael Barak vaart de komende maanden een vredes- koers. Met zijn beurtschip Noordster gaat de 46-jarige Alkmaarder via de Europese wateren naar Sarajevo. Tij dens zijn vaartocht meert hij af in tal van plaatsen waar hij jongeren en ouderen aanklampt om een tekening te maken over de vrede. Miljoenen wil hij er verzamelen en in Sarajevo overhandigen met als doel de onderlinge haat te verminderen. „Ik wil niet tot de categorie mensen be horen die zegt: ik heb het niet geweten". lect werken. Het helpt toch niet. denken ze, dus doen ze niks. Wat in Bosnië gebeurt, is zeker zo erg als wat er in de Tweede Wereldoorlog is gebeurd. Voor mij een reden om wel wat te doen," zegt Barak, die zichzelf een joodse jongen noemt. Tij dens de zesdaagse oorlog in ju ni 1967 in het Midden-Oosten diende hij in het Israëlische le- ALKMAAR BERT POL/GPD De reis over water Only one to Sarajevo' staat er op de span doeken van de Noordster is een zuiver particulier initiatief van Barak die, eenmaal afge meerd, de wal opgaat om be drijven en scholen te bezoeken om te vertellen over zijn niet al ledaagse vaartocht naar Saraje vo. „Ik ga naar Bosnië om men sen in beweging te krijgen. Ik waag kinderen en volwassenen om een tekening te maken die duidelijk moet maken hoe zij over de oorlog of liever gezegd de vrede in Bosnië denken," al dus Barak. Hij heeft inmiddels al een aardige collectie tekenin gen binnen, waaronder ook fraaie afbeeldingen over de vre- desgedachte van dertig gedeti neerden uit de gevangenis in Haarlem. Veel kinderen hebben de meest uiteenlopende duiven getekend, met daarbij nog eens de dringende oproep: „Maak een eind aan de gevechten." Ook zijn er veel tekeningen bij met een hart die weer vergezeld gaan van andere teksten. Barak heeft ook brieven ge stuurd naar de vertegenwoordi gers van de Eerste en Tweede Kamer en aan minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king, ook met het verzoek om een tekening op te sturen. Maar tot nu toe heeft de politiek het laten afweten. Vooral het feit dat Pronk die zelf al eens in Sa rajevo is geweest, niets van zich heeft laten horen, vindt Barak onbegrijpelijk. „Dat zijn alle maal mensen die met hun intel- ger. Achterna In 1986 trok Michael Barak de publiciteit toen hij samen met zijn vrouw Heieen een kano-ex peditie maakte naar Indonesië. „Maar dat was meer een avon tuurlijke reis." De Sarajevo- schipper wordt op zijn reis ver gezeld door zijn trouwe viervoe ter Mira. terwijl zijn vrouw hem regelmatig achterna reist en dan een paar dagen aan boord blijft. Op deze wijze kan zij het Instituut voor Creatieve en In tuïtieve Ontwikkeling in Alk maar dat zij samen met haar man runt, normaal voortzetten. De Noordster, de woonboot van de familie Barak met een lengte van ruim twintig meter, zakt via Nijmegen de Maas af, om vervolgens door Maastricht naar Brussel te gaan. Vandaar wordt de tocht voortgezet naar Parijs, Straatsburg, Bonn, Frankfurt, Wenen, Bratislava en Boedapest. „Daar zal het nog cruciaal worderj, want vanaf Boedapest geldt een embargo op de Donau. Je mag er alleen maar met humanitaire goede ren door. We zien wel wat er straks gebeurt". Michael Barak en zijn vrouw Heieen op het schip Noordster. Paus leidt dienst Paus Johannes II zal ko mende woensdag voor het eerst na zijn beenbreuk eind april in het openbaar een dienst leiden. Ter gele genheid van het patro- naatsfeest van Petrus en Paulus gaat hij voor in de eucharistieviering in de Sint Pieter. Tijdens deze misvie ring geeft hij het pallium (een witte stola met zwarte kruisen) aan de nieuwbe noemde aartsbisschoppen, een gebruik dat elk jaar op deze rooms-katholieke s vindt. NIJMEGEN «ANP De paus verbleef ongeveer eerv maand in een Romeins ziekenhuis, waar hij aan zijn heupgewricht werd ge opereerd. Na zijn terugkeer in het Vaticaan vermijdt hij bijeenkomsten waarbij hij lang moet staan. Minstens een op de vijf priesters in de Rooms-Katholie- ke Kerk in Nederland is homoseksueel. Tot die conclu sie komt het progressieve rk weekblad De Bazuin in het artikel „Het priesterschap wordt steeds meer een ho- moberoep", dat aan de vooravond van Roze Zaterdag verscheen. Volgens auteur Jan van Hooydonk, die zich baseert op recent onderzoek, lijkt het „alleszins verantwoord het aandeel homo's onder de priesters te schatten op 20 procent". Dat is viermaal zo hoog als het aandeel homo's onder de bevolking als geheel. Tot hetzelfde percentage komen ook de meeste onderzoekers in an dere landen. Van de 4800 priesters in Nederland zou den een kleine duizend homoseksueel zijn. Er is volgens de auteur „alle reden om aan te nemen dat wereldwijd dit percentage al hoger is en nog toe neemt". Dat is het gevolg van het grote aantal (vooral heteroseksuele) priesters die het ambt hebben verlaten. Als geen enkele priester de afgelopen 25 jaar het ambt zou hebben verlaten, had de RK Kerk nu nog zo'n 500.000 priesters gehad van wie een op de vijf homo. Daar zo'n 100.000 priesters echter zijn uitgetreden, zijn ervan de huidige 400.000 priesters een kwart homo, al dus Van Hooydonk. Verder is hun aantal onder priesterstudenten waar schijnlijk al hoger. Steeds meer heteroseksuele mannen zien het priesterschap als levenslange roeping niet als een serieuze mogelijkheid, zo citeert hij de Amerikaan se theoloog Richard P. McBrien van de rk Notre Dame Universiteit, die dit vraagstuk heeft onderzocht. Ingewijden schatten het aandeel van de homo's on der de ruim 200 priesterstudenten in Nederland al op zo'n 50 tot 60 procent, aldus Van Hooydonk. Het groot ste instituut, het seminarie Rolduc in het bisdom Roer mond, leverde ongeveer 150 priesters af. De bepaald niet homovriendelijke bisschop Gijsen heeft een aan-, zienlijke bijdrage geleverd aan de 'homoseksualisering' van de Limburgse clerus, zo schrijft Van Hooydonk met nauwelijks ingehouden pret. Het priesterambt is een van de weinige broepen waar ongehuwde homo's „hun ouderinstinct om voor men sen te zorgen kunnen uitleven", aldus de Engelse psy choloog Ben Fletcher, die het aantal homo's onder de anglicaanse geestelijken op 14 procent schat. Verder kan in een samenleving waarin homoseksualiteit nog steeds wordt gestigmatiseerd, het celibataire priester schap een alom gerespecteerd beroep zijn waarbij geen uitleg over de ongetrouwde levensstaat hoeft te worden verschaft. De RK Kerk is tegelijkertijd anti-homoseksueel en ho mo-sociaal, aldus De Bazuin. Enerzijds ziet de officiële moraal de homoseksuele geaardheid als een „min of meer sterke gerichtheid op een moreel slecht gedrag. Daarom moet de neiging als een objectieve ongeregeld heid worden beschouwd", aldus een verklaring uit 1986 van de congregatie voor de geloofsleer. Homoseksuelen zijn volgens het Vaticaan geroepen tot een leven in ont houding. Anderzijds is de hiërarchie van hoog tot laag een jon gensclub, een .exclusief-mannelijk genootschap dat overeind wordt gehouden door de gehoorzaamheid en loyaliteit van mannen aan elkaar. Van Hooydonk besluit zijn artikel met een verwijzing naar de campagne in het bisdom Roermond om jonge ren te interesseren voor de priesterstudie. Het artikel in het bisdomblad De Sleutel draagt als titel: „Wordt ver liefd op Jezus, de Christus". DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBI.AD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg, G P Arnold (adj), J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN RD Paauw.tel dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES. Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vrij van 8 30-17.00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet (ind BTW) peracc.giro autom.bi per maand per kwartaal 85,55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvnj 18 00-19 30 uur, zat 10 00-12 OOuur Tel 071-143241 29,30 84,55 328,30 HET WEER Zon krijgt de ruimte De aangekondigde tropische tem peratuur, die voor zaterdag op het programma stond, werd vrijwel ner gens bereikt. Alleen vliegveld Twenthe haalde net aan 30.2 gra den. In de regio's langs de west kust werd niet eens een zomerse dag van 25 graden gehaald. Op een tamelijk ongebruikelijk tijdstip, rond 10 uur in de ochtend al. schoten donderkopjes snel door naar het buienstadium. Vooral bo ven Noord-Holland was dit het ge val. Het waren kleine, uiterst felle onweerscellen, waaruit nogal wat wolk-aarde ontladingen werden ge zien. Op veel plaatsen viel nauwe lijks neerslag, maar op enkele loca ties kwam het tot plensbuien met 10-40 millimeter in korte tijd. Er volgde een broeierige middag; aan het eind van de dag viel er langs de gehele Hollandse kust een frisse zeewind in. Zondag spoedde zich een nieuwe hogedrukuitloper van de Azoren naar West-Europa en de wolkenvelden maakten in de loop van de dag steeds meer plaats vóór warme zonneschijn, die het kwik landinwaarts al weer opjutte naar 25 tot 26 graden. Vlak aan zee, waar een aanlandige wind stond, bleef het wat frisser met ea graad of 21 Vandaag ligt een kern van hoge druk boven ons land. De zon krijg volop ruimte en het wordt al weer een stukje warmer. De zeer warms lucht, die zaterdag over de oost grens werd verdreven, komt mor gen met oostenwinden weer terug Opnieuw komen tropische tempe raturen in zicht; nu is de kans daj op een stuk groter dan zaterdag. Het hoogzomerse weer loopt woensdag een deukje op als een onweersstoring voorbijtrekt en de warmte tijdelijk plaatsmaakt voor een verfrissende westenwind. De zomer heeft de smaak nu echter goed te pakken. De warmte-storin gen, die soms passeren zorgen maar voor een tijdelijke onderbre king van een stabiele hogedruksi- tuatie. Donderdag legt het Azorenhooj een nieuwe uitloper over West-Eu ropa en er volgen een paar zonni dagen met maxima tussen 25 ei 30 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en vooral langs de westkust van tijd tot tijd regen. Mor gen in het zuiden geleide lijk opklaringen. Middag- temperatuur langs de westkust rond 16 graden, in het zuidoosten ongeveer 20 graden. Morgen in het zuiden warmer. Zweden: met flin ke zonnige perioden In het noorden nog langdurig wolkenvelden en kans op regen. Middagtempera- tuur eerst tussen 18 en 24 graden, morgen bijna overal zomers en rond de 25 graden. Denemarken: Geleidelijk flink wat zon en droog Middagtempera- tuur morgen ongeveer 25 graden, langs de meest kusten iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flink wat wolkenvelden, in het oosten qok geregeld zon. In Ierland. Schotland en later ook in Wales en het westen van Engeland van tijd tot tijd regen Middag- temperatuur 16 graden in het westen en ruim boven de 20 in het oosten. Noord- en Midden-Frankrijk: In de westelijke helft flink wat zon en droog. In het oosten eerst nog wolken velden en kans op een lokale regen- of onweersbui. Maxima van 22 graden vlak bij zee tot ongeveer 28 graden elders. Morgen nog iets warmer. Portugal: Overwegend zonnig. Morgen in het noordwesten afkoeling en wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. Middagtem- peratuur meest tussen 25 en 30 graden. Madeira: Wolkenvelden, vooral vandaag ook af en toe zon. Droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Droog en vrij zonnig. Morgen in het noordwesten wolkenvelden en fris. Mid- dagtemperatuur aan de Costa's tussen 25 en 30 graden, in het binnenland vooral in het zuiden plaatselijk 40 gra- Canarische Eilanden: Droog en vrij zonnig, aan de noordkant van de eilanden van tijd tot tijd veel wol ken. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: Droog en overwegend zonnig, aan het strand in de ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. In het oosten vandaag, en mogelijk eerst ook nog op morgen, een enkele regen- of on weersbui. Warmer met maxima van iets boven de 30 graden. Aan zee koeler. Mallorca en Ibiza: Droog en meest zonnig. Middagtempe ratuur ongeveer 30 graden. Italië: Veranderlijke bewolking en grote kans op een regen- of onweersbui. In het zui den eerst nog zonnig. Morgen in het noorden weer afnemende buienkans. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden, vandaag in-het zuiden boven de 30 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en eerst nog een en kele regen- of onweersbui. Maxima tus sen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Op de Egefsche Zee waait een harde meest noordelijke wind. Maxima aan de stranden oplopend naar 32 gra den, maar op de noordstranden op de Egeïsche Zee vanwege de wind enkele graden lager. Turkije en Cyprus: Veel zon. Langs de Turkse westkust een stevige noordelijke wind Middagtempe- raturen van 29 graden rond de Dar- danellen tot boven de 30 ten oosten van Antalya, morgen iets warmer. Duitsland: In het noorden flinke zonnige perioden, naar het zuiden toe meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma van 24 graden in het noorden tot ruim boven de 30 in Sachsen en Beieren. Morgen ook in het noorden dicht bij de 30 graden. Zwitserland: Veranderlijk bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. In de loop van morgen geleidelijk afnemende buienkansen. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Morgen iets hoger. Oosfènrijk: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui Morgen verder afnemen de buiigheid. Maxima van ongeveer 30 graden, in het westen iets koeler. Neerslagkans iimumtemp. Middagtemp Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 28 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22. Maan op 00.00 Maanonderllj j Waterstanden Katwijk Hoog water 07.18 19.52 Laag water 03.17 15.50 Weerrapporten 26 juni 20 uur: Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente n 13 25 20 Buenos Aires half bew./ Casablanca licht bew Johannesburg onbew/ New Orleans halt bew. New York licht bew

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8