Uitkeringen blijven PvdA en VVD verdelen Lach op de iedereen uit. Binnenland Criminelen krijgen meer greep op afvalverwerking Aardappel is op de weg terug k Vulpistool wordt kassucces Roze Zaterdag wordt massale manifestatie Den Engh dwingt jonge crimineel tot behandeling IAANDAG 27 JUNI 1994 CPD Geassocieerde Pers Diei politie rolt grote XTC-lijn op ireda Met de arrestatie van vier Bredanaars en de inbeslagna- ne van een compleet laboratorium, een half miljoen gulden aan fontanten, twaalf voertuigen, sieraden en schilderijen, denkt de Jl jplitie in West-Brabant een grote XTC-lijn opgerold te hebben, ei Tijdens huiszoekingen zaterdag zijn op negen adressen in Bre- j ja, in twee boten in Moerdijk en Drimmelen en in een chemisch jpdrijf in Roosendaal voorraden XTC-tabletten en halffabrikaten aangetroffen. Als dekmantel gebruikte de groep in Breda een stoffenwinkel. "Brand in flat eist leven kleuter 30nl Amsterdam Een uitslaande brand in een flat in de Bijlmermeer fl heeft zaterdag het leven gekost aan een 4-jarig meisje. Haar moeder en een tweeling van zeven maanden oud zijn met rook vergiftigingsverschijnselen opgenomen in het ziekenhuis. Een van de baby's is er ernstig aan toe. Een agent die buiten dienst ioodschappen aan het doen was, ontdekte het vuur. Een red dingsploeg trof de vier gezinsleden bewusteloos aan in de wo ning op de zevende etage. De kleuter bleek niet meer te redden. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in de woonkamer als gevolg ji kortsluiting. ?Wib( con opV< n H_ lijkh v'ai e Man (20) dood na overdosis XTC arnhem Een twintigjarige Arnhemmer is zaterdag overleden aan een overdosis XTC-pillen, mogelijk in combinatie met co- tcaïne. De man was in de nacht van vrijdag op zaterdag met ■vrienden naar een houseparty geweest. Hij logeerde bij vrien den. In hun woning werd hij zaterdagmiddag dood gevonden. FSV'ers verwerpen CAO met NS «utrecht De leden van de spoorwegvakbond FSV willen dat hun bond opnieuw gaat onderhandelen met de NS over het aantal I ^yan 126 zogeheten overcomplete conducteurs en machinisten, eeü Pe 'ec*en willen dat aanzienlijk minder collega's dat stempel Jlcrijgen opgedrukt. De verklaring van NS dat er onder het rijdend personeel 472 werknemers te veel waren, was de directe aanlei- 'ding tot de staking van twee weken geleden. In combinatie met njaatregelen in de nieuwe CAO was de NS bereid dat aantal te- pig te brengen naar 126. FSV-voorzitter Hardeveld sluit een nieuwe staking niet uit als er in de komende bespreking met de ^S-directie te weinig resultaat behaald wordt. Veehouder verwaarloost varkens raamsdonk» De politie heeft zaterdag een 38-jarige veehouder uit Raamsdonk aangehouden omdat hij ruim vierhonderd var kens zo erg heeft verwaarloosd dat een groot deel van de dieren doe :is overleden. De rest is zaterdag door een veearts afgemaakt. De politie van Raamsdonk en de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw troffen de dieren zaterdagmor gen vroeg aan in een afgesloten stal met uitgeschakelde ventila toren. De 428 dieren zouden een maand lang nauwelijks te eten én te drinken hebben gehad. Dat heeft geleid tot kannibalisme ing< Tonder de dieren. De 38-jarige veehouder is volgens de politie psychisch in de war. Overleg vandaag moet duidelijkheid brengen over paars Vrouw schrikt zich dood bij botsing echten anp Bij een aanrijding in het Friese Echten zijn vrijdagnacht twee doden gevallen. Een 44-jarige motorrijder uit Vollenhove klapte op een personenwagen, waarbij hij op slag dood was. Een 66-ja- rige vrouw die in de buurt woonde, belde de politie, waarna ze op verzoek van de agent bij het ongeluk ging kijken. Daar aange komen schrok ze zo dat ze aan een acute hartstilstand overleed, aldus de politie. De 21-jarige bestuurster van de personenauto werd met lichte verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Het wordt vandaag alles of niets voor de paarse coalitie. Vanmorgen begonnen Kok, Bolkestein en Van Mierlo met het informateurstrio aan wat het beslissende gesprek moest worden. Een informeel beraad gistermiddag met de informateurs en D66-voorman Van Mierlo leverde de gewenste doorbraak niet op. De WD wil in het regeerak koord vastleggen wat er moet gebeuren in de sociale ze kerheid als er te veel uitkeringsontvangers blijven, de PvdA wil dat pas later bekijken. den haag gpd-anp Binnen de WD-fractie staat de overgrote meerderheid inmid dels zeer sceptisch tegenover regeren met PvdA en D66. Slechts ongeveer vijf WD'ers zijn ronduit voor, de rest wil een flink deel van verkiezingspro gramma in het regeerakkoord terugzien. Zij wijzen er daarbij op dat de VVD de verkiezingen geeft gewonnen en niet de PvdA. Deze liberalen wensen bovendien een cultuuromslag in het beleid waarin minder na druk wordt gelegd op consume ren en meer op investeren en presteren. ,,Er zijn zeer grote meningsverschillen. Ik ben vrij pessimistisch", aldus een libe raal kamerlid. Het gisteren gehouden be raad beraad van de drie fractie leiders en de informateurs was bedoeld om de definitieve be sluitvorming over de paarse co alitie voor te bereiden. D66- voorman Van Mierlo verliet het overleg na enkele uren via de achterdeur, volgens ingewijden omdat het slechts over een con flict ging tussen Kok en Bolke stein ging waarbij Van Mierlo niets meer te zoeken had. Na afloop weigerden de betrokke nen enig commentaar. De drie informateurs gingen gezamen lijk eten, naar vanmorgen bleek samen met drie politieke lei ders, in een poging impasse te doorbreken. Bij het overleg lagen nieuwe berekeningen van het Centraal planbureau (CPB) ter tafel. Daaruit bleek dat de beoogde twintig miljard gulden aan be zuinigingen betere resultaten oplevert dan het eerder afge sproken bedrag van rond de veertien miljard. Volgens het CPB leveren de extra bezuini gingen ongeveer 120.000 banen op. In de eerdere plannen was dat maar 80.000 banen. Wat de koopkracht betreft gaat volgens de nieuwe plannen vrijwel iedereen er tussen een half en één procent per jaar op achteruit. Door de aanvankelij ke voorstellen zou de koop kracht van de minima twee pro cent per jaar dalen en de koop kracht van mensen met een in komen van gemiddeld 45.000 gulden per jaar maar een half procent, hetgeen voor de PvdA onaanvaardbaar was. Kok zei vanmorgen mogelijk heden voor overeenstemming te zien op basis van de CPB-be- rekeningen, Bolkestein en Van Mierlo wilden geen inschatting geven van de kansen op succes. tilburg. anp Door naïviteit, het dragen van dubbele petten en nalatigheid van ambtenaren krijgt de milieumaffia steeds meer greep op de afvalsector, waar jaarlijks miljarden guldens in omgaan. Dat concludeert een team van de Nederlandse School voor Openbaar Bestuur in een on derzoek voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De Tilburgse onderzoekers bekeken de betrouwbaarheid van overheidsinstanties en ont dekten dat vooral in de afval branche zaken fout lopen. De overheid treedt onvoldoende te gen milieudelicten op, aldus onderzoeker Van Vugt. Er zou Pleziervaarder stikt door koolmonoxyde weesp anp Een 53-jarige man uit Zaandijk is gisteren in zijn plezierjacht gestikt door koolmonoxydever- gifting. Zijn 52-jarige vrouw is in zorgwekkende toestand opge nomen. De slachtoffers werden ontdekt toen de eigenaar van een boot naast de hunne in de jachthaven van Weesp 's och tends om tien uur op het raam tikte en geen reactie kreeg. De koolmonoxyde is vrijgekomen doordat de afvoerpijp van de gaskoelkast aan boord was los geraakt. '^j Consumptie neemt toe na jaren van gestage daling leeuwarden gpd t hei, s Neerlands volksvoedsel nummer één, de aard appel, is weer in opmars. P,e aanvallen van Itali aanse pasta's en rijst op de plaats van de aardap pel op het etensbord lijken afgeslagen. De pieper klimt met onvermoede kracht uit het dal en zet •pasta en rijst op hun plaats als voorbijgaande k modeverschijnselen. 'j/orig jaar steeg de consumptie van verse aard appelen in Nederland na jaren van gestage daling opeens met twee procent ten opzichte van 1992. De Nederlanders aten vorig jaar 35 kilo per per soon, aldus het Nivaa, het Nederlands Instituut voor de Afzetbevordering van Akkerbouwproduk- ten. Hoe gering ook, de stijging is opzienbarend. Aan enorme reclamecampagnes kan het niet hebben gelegen: voor de promotie van de Neder- 001 landse aardappel was vorig jaar maar 600.000 gul- et0 dén beschikbaar en daar kun je niet veel mee in reclameland. Voor de aanprijzing van melk was bijvoorbeeld 7,6 miljoen gulden beschikbaar, 'vöor boter 3 miljoen en voor kaas zelfs 10,3 mil- 'jb'en. Voor zes ton krijg je geen reclamespots op tele visie. Het Nivaa koos daarom voor een strategi sche benadering van wat wordt genoemd 'de aardappelzwakke groepen': dat zijn vooral de jon geren, onder wie de pasta- en rijstcultuur hard heeft toegeslagen. Voor jongeren waren aardap pelen symbolen voor ouderwets, saai en tijdro vend eten. Boven 35 jaar eten de Nederlanders gemiddeld 44 kilo 'aardappelen per jaar, daaron der maar 20 kilo. Het Nivaa zocht daarom via tijdschriften con tact met de jongeren door middel van 'snelle' ver halen waarin het moderne en vooral gezonde ka rakter van de aardappel werd beklemtoond. En de jongeren vielen ervoor zoals ze eerder voor de spaghetti en de snelkookrijst waren gevallen. Aardappelen hebben kennelijk toch meer veer kracht dan sommige deskundigen dachten. Het Nivaa wijst erop dat er ook veel is verbeterd aan de kwaliteit van de aardappelen in de winkel (ze zijn minder vaak rot of beurs) en aan de verpak king, waarop beter is af te lezen wat voor ras met welke eigenschappen de consument* in de zak aantreft. Het bintje heeft overigens afgedaan. De hele aardappelwereld wil zo langzamerhand wel af van de bintjes, omdat die veel bestrijdingsmidde len nodig hebben. In Nederland is het aandeel van het bintje op de aardappelmarkt desondanks nog altijd 47,2 procent. Het milieubewustzijn van de consumertten lijkt wat dat betreft tegen te val len. Superidee bespaart 600.000 liter benzine vianen dirk-jan stip Het idee is simpel genoeg, maar zorg eens dat het technisch ook daadwerkelijk kan. Uitvinder Kersies uit Vianen lukte wat al zovelen voor hem nog niet had den kunnen perfectioneren: een vulpistool waar geen druppeltje benzine meer uit lekt. Hij kreeg er vorige week de prijs voor de beste uitvinding van het jaar voor. Het probleem is bekend: haal je na het tanken het vulpistool uit de auto, dan is het oppassen dat de laatste restjes niet over de handen of kleren gaan of op de grond belanden. Naar schat ting 600.000 liter brandstof gaat op die manier jaarlijks in Ne derland verloren. De vinding van Kersies lijkt simpel, maar is het niet. Want met zomaar een klepje aan het eind van het pistool ben je er niet. Het moet lekdicht zijn, zonder ook maar één uitsteeksel bevestigd zijn en zich automa tisch openen en sluiten zodra een automobilist de greep in drukt. De oplossing is een kegeltje in het uiteinde van het mondstuk dat met een staaldraad in de tuit verbonden is met de afslui ter in de handgreep. Kassa: het Innovatiecentrum Nederland keerde 15.000 gulden prijzen geld uit en de wereldwijde marktleider op het gebied van de fabricage van tankpistolen brengt de vinding nog dit jaar op de markt. „Ik verwacht er geen miljo nair van te worden, maar een goede boterham, dat moet wel kunnen," denkt Kersies, die straks een bedrag per verkocht vulpistool krijgt. Van het prij zengeld hoeft hij het echter niet te hebben: „Ik heb er al een veelvoud van dat bedrag inge stoken. Tot nu toe is dat schip met geld nog niet binnen, het zijn slechts schepen met geld die vertrokken zijn." „Als ik vind dat iets moet ge beuren en dat het kan, dan vind ik ook dat ik het moet kunnen," zegt Kersies. Opgeven is er dus niet zo snel bij, en al helemaal niet als alle anderen menen dat het onmogelijk is. „Vanaf 1992 ben'ik hiermee bezig. Het is toch belachelijk dat een benzi nestation lekdichte vloeren moet aanleggen, terwijl de ver oorzaker van het probleem - het pistool - niet wordt aangepakt? En het is toch te gek voor woor den dat .je mensen op de maan zet, maar geen klepje in een vulpistool kan maken?" Kersies wordt niet in eerste instantie gedreven door betrok kenheid bij het milieu of ander maatschappelijk moois, hij raakt vooral gemotiveerd door de technische (onoplosbaar heid van problemen. Zo ontwik kelt hij momenteel een systeem om de afstand tussen auto en caravan tot minder dan de helft terug te brengen met een spe ciale koppeling. En in zijn ach terhoofd heeft hij een idee voor een slot waarmee een fiets na diefstal volkomen onbruikbaar wordt. En daarbij ook nog een verpakking voor wasverzachter waarbij automatisch de juiste hoeveelheid uit het kartonnen pak stroomt. Motorrijder dood na botsing met spookrijder rotterdam anp Een 41-jarige motorrijder uit Spijkenisse is zaterdagavond op het Ketelplein dodelijk veronge lukt toen hij op een spookrijder botste. Zijn even oude passagier raakte ernstig gewond. De auto mobilist die het ongeluk veroor zaakte, reed op de A4 van Vlaar- dingen richting Beneluxtunnel toen hij merkte dat hij de ver keerde weg had genomen. De man keerde en reed tegen de rijrichting in terug met het fata le gevolg. amsterdam-new york gpd-dpa „Pfff, warm hoor", babbelt de travestiet naar het publiek vanaf 'haar' antieke rijtuig. Koket wipt haar tulen rokje omhoog. De lange kunstwimpers lon ken. Langzaam beweegt een kilometers lange stoet zich zaterdag door Amsterdam. Een bonte verza meling koetsen, praalwagens, motoren en opge tuigde. vrolijke demonstranten. Het is Roze Zater dag en dat brengt leatherboys en -girls, nonnen en kerkprelaten, travestieten, SM-meesters en hun ge ketende slaven en vrouwen met dildo's op de been. Gezeten in oude trams hebben homo-gemeente raadsleden plaatsgenomen. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat in New York Ci ty de Stonewall-rellen uitbraken. De homo's in de Stonewall Inn werd verrast door een inval van de politie. Het was voor het eerst dat zij zich niet lie ten aftuigen en arresteren, maar terugvochten. Ze kregen daarbij hulp van prostituées, studenten en buurtbewoners. Het incident leidde tot bloedige rellen waarbij ruim vijfduizend homo's slaags raak ten met de politie, gevolgd door een grote demon stratie. Door de Amerikaanse homobeweging wordt dit moment gezien als een ommekeer in de emancipatiestrijd. Sindsdien is de viering van Roze Zaterdag in veel landen een feit. De bonte stoet in Amsterdam is vooral feestelijk. Bij het homo-monument aan de voet van de Wes- terkerk heeft zich een grote menigte verzameld. Als de stoet arriveert van de Dam, wordt die met een ovatie ontvangen. Op forse motoren gezeten pas seren lonkende meiden in leren pakken. Vanaf een praalwagen strooien goudgekleurde Griekse goden kilo's witte confetti. De leerjongens laten zich met welgevallen in het kruis fotograferen. Op het Muse umplein verzamelt zich uiteindelijk een massa van naar schatting ruim zestigduizend mensen. In New York zelf waren honderdduizenden men sen op de been. Demonstranten uit zeventig lan den eisten voor het hoofdkwartier van de Verenig de Naties gelijke rechten op voor homo's, AIDS-pa- tiënten en seropositieven. Hoofdattractie van de veelkleurige Gay-Pride-Parade was een 350 kilo zware en 1,6 km lange 'vlag van de eenheid' in de symbolische regenboogkleuren van de homo's. New York was ook Neder land vertegenwoordigd. Maxim Bezembinder was wel zeer Nederlands aanwe zig als Volendamse vissers vrouw met een bosje tulpen. FOTO REUTER Op de meest merkwaardige manieren uitgedost namen ■i homoseksuele mannen en vrouwen zaterdag deel aan Roze Zaterdag in Amsterdam. zelfs sprake zijn van belangen verstrengeling tussen overheid en brancheorganisaties, waar door milieuwetten op grote schaal worden overtreden. Het onderzoeksteam stuitte op ge vallen van ambtenaren die snoepreisjes maken op kosten van bedrijven en hun relaties tippen als de politie van plan is een controle uit te voeren. De oorzaken zijn volgens het onderzoeksteam een tekort schietende milieuwetgeving en lakse autoriteiten. „Vergunnin gen en certificaten worden te lichtvaardig verleend en de con trole is onvoldoende. Louche af valmakelaars hebben in de praktijk vrij spel", aldus de on derzoekers. Rijnmond is wel schoner, maar niet leefbaarder rotterdam anp Het Rijnmondgebied is schoner geworden, maar beslist niet leefbaarder. Lawaai, stank, uit laatgassen en de uitstoot van het broeikasgas koolstofdioxyde zijn juist fors toegenomen. Dat valt op te maken uit nieuwe ge gevens over het Rijnmondge bied uit de periode 1985 tot 1993, verzameld door de Milieudienst Rijnmond DCMR. Voor het eerst heeft deze dienst het effect gemeten van milieu maatregelen op de lucht, de grond en het water. De ernstige vervuiling in het Rijnnmondgebied door vaak onzichtbare stoffen is bedui dend verminderd. Zo is de neer slag van zwaveldioxyde, verant woordelijk voor zure regen, sinds 1985 met dertig procent afgenomen. De uitstoot van kankerverwekkende koolwater stoffen verminderde met 95 procent. Lozingen van cadmi um en olie in het oppervlakte water zijn in dezelfde mate te ruggedrongen. De vervuiling is dan wel ver minderd, maar de norm wordt voor veel stoffen nog steeds niet gehaald. In het water is bij voor beeld het aantal kilo's kwik met dertig procent gedaald, maar er zit nog altijd meer kwik in dan is toegestaan. Koolwaterstoffen mogen helemaal niet in de lucht voorkomen, dus een afna me van 95 procent is onvol doende. De duidelijk merkbare vervui ling, zoals stank en lawaai, is de laatste jaren alleen maar toege nomen. Grootste boosdoeners zijn volgens de DCMR het vlieg verkeer en vrachtverkeer over de weg. In alle stiltegebieden en recreatiegebieden in het Rijn mondgebied is het geluidsni veau boven de norm. Klachten over stank en lawaai zijn vol gens de DCMR dan ook de laatste jaren toegenomen. De nieuwe meetmethode van de DCMR moet beleidsmakers en industrieën duidelijk maken waar de pijn in het milieu zit. Het meten van alleen de vervui ling aan de bron heeft weinig zin zonder het meten van de ef fecten. Zo hoopten beleidsma kers bij voorbeeld dat de kata lysator de zure regen zou ver minderen. In het Rijnmondge bied is deze verwachting niet uitgekomen doordat er ook meer auto's op de weg zijn ge komen die ook meer kilometers rijden. 't Is ZomerSALE bij KEA. Met kortingen tot wel 50%! AMSTERDAM •DELFTDUIVEN/ARNHEM EINDHOVENEKKERSRIJT SLEDRECHT den dolder jos vanüer meer Rijksinrichting voor jongens Den Engh in Den Dolder gaat, als eerste justitiële in stelling in het land, jongeren desnoods te gen hun wil behandelen. Te vaak staan hulpverleners machteloos door de opvat ting dat ze alleen mogen behandelen als hun cliënten daaraan meewerken. Maar de rechter heeft de probleemjongeren niet voor niets naar Den Dolder gestuurd, vindt de directie van Den Engh. Gefor ceerde hulp is het laatste redmiddel, aldus directeur Jonker. Het ministerie van justi tie subsidieert de nieuwe no-nonsense- aanpak vanaf 1 juli als experiment. Den Engh heeft een duidelijke gezagsver houding: de inrichting bepaalt welke be handeling ze oplegt. „Wij zeggen: bij ieder van de 52 jongens hier hebben we een klus te doen en die maken we af', aldus Jonker. „Of een jongen het leuk vindt of niet, er moet iets aan zijn gedrag veranderen. De rechter heeft immers beslist dat het gedrag van een jongere zo onmaatschappelijk is, dat er dringend iets moet gebeuren". Volgens psycholoog Konings van Den Engh is dit standpunt zeer ongebruikelijk binnen de hulpverlening: „Daar gaat men uit van klanten, die alleen zijn te helpen als ze zelf willen. Het gevolg is, dat de klant be paalt wat er gebeurt. En dat kan natuurlijk niet bij de jongens die wij opvangen". Aan de werkwijze ligt de opvatting ten grondslag dat de mens grotendeels zijn ei gen omstandigheden creëert. „Ieder mens neemt in het basisgezin een bepaalde posi tie in. Hij is geneigd die positie in volgende situaties weer in te nemen", zegt Jonkers. Samengevat, aldus de directeur: „Het pis paaltje thuis wordt, als er niks gebeurt, het pispaaltje op school, ema op het werk en uiteindelijk in het bejaardenhuis". Konings: „Wij proberen de negatieve pa tronen waarin onze pupillen telkens weer vervallen te pakken te krijgen. We roepen die op en leren de mensen aan dat ze daar in ook anders kunnen reageren. Op die ma nier is gedrag om te buigen". Hij geeft een voorbeeld. Een 17-jarige jongen functioneert op het niveau van een kleuter. Zijn moeder heeft hem op 4-jarige leeftijd in een kindertehuis laten opnemen, daarna heeft ze nooit meer naar hem om gekeken. In vorige inrichtingen heeft de jongen door agressief gedrag telkens nieu we afwijzingen over zichzelf afgeroepen. Dat doordrammen werd 'beloond' door het onbehandelbaar over hem uit te spreken en hem over te plaatsen naar een volgende in richting. In de nieuwe opzet pakt Den Engh dit. forceren door de jongen van afwijzingen juist aan, zegt Konings: .Andere inrichtin gen gingen door met afwijzingen oproepen bij de jongen, Den Engh doorbreekt dat pa troon door - begeleid - een situatie te cre ëren waarin de jongen opnieuw wordt afge wezen zónder dat hij kans krijgt in zijn ou de gedrag te vervallen. De jongen wordt on der een groepsleidster geplaatst die een moederrol vervult. Wij laten hem door haar 'in de steek laten'. Hij komt daardoor gega randeerd in een crisis terecht, en dat is het juiste moment om veranderingen bij hem te bewerkstelligen". Dit alles is in wezen het laatste redmiddel voor de jongen, want Den Engh is het eind station van de Jeugdbescherming, zegt Ko nings: „Bij ons zitten de jongens die ner gens anders meer te helpen zijn".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3