9 Roeiers Njord willen Het Kanaal over Rolf Muntz op 'strafexpeditie' Holland Beker voor Aardewijn Sport Beachkorfbal: afvangen en schieten WIE ZEI DAT BAANDAG 27 JUNI 1994 Lange-afstandroeien is al jaren een bekend fenomeen. Met een roeiboot Het Kanaal over is door een Nederland se ploeg echter nog nooit gepresteerd. Vier roeiers van Njord willen begin september een plaatsje in het Guiness Book of Records bemachtigen door binnen drie uur en een kwartier van Dover naar Calais te varen. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 VOERENDAAL. ANP IfIDEN WILLEM SPIERDIJK De fysieke prestatie is volgens roeiers geen probleem, de vraag is echter of het materiaal het houdt. In 1971 strandde een poging van de Amsterdamse roeivereniging De Hoop omdat de boot brak. Initiatiefnemer Oscar Boeder, roeiers Yvo Hamelynck, Daan Groot en Jan Paul Olijsla- ger en stuurman Mark van Rhijn hebben dan ook veel aan dacht besteed aan de zeewaar digheid van hun boot. Het drijf- vermogen van de boot is opge voerd zodat hij praktisch on- zinkbaar is, en er zijn met be hulp van Njord-bootsman Cor Hulskes 'zelflozers' aangebracht waardoor overtollig water imeteen weer uit de boot ver dwijnt. Dubbel vier De roeiers kozen voor een dub bel vier. Volgens Oskar Boeder een noodzakelijke keuze. „Een acht breekt te snel. Het is daar om een houten vier geworden, een zogenaamde C-4. Om ba lans te houden is het gemakke lijker om met een dubbel vier te roeien, met boordroeien (elke roeier ééen riem, red.) is dat veel lastiger." De Njord-ploeg heeft al geëx perimenteerd met het materiaal door van IJmuiden naar Sche- veningen te roeien. Tijdens de ze tocht bleek dat het materiaal voldeed. Ook bleek dat de boot voldoende snelheid heeft om straks binnen de gestelde tijd Het Kanaal over te steken. De 45 kilometer langs de Neder landse kust werd binnen vier uur afgelegd. Boeder: „We heb ben om het half uur een pauze gehouden, ik denk dat we het tijdens de oversteek met minder rust afkunnen." De deelnemers aan de over steek zijn allen voormalig wed strijdroeiers. „We wilden weer eens iets totaal anders doen. We hebben meegedaan aan een tocht over het Meer van Genè- ve, maar roeien op zee is weer een ander verhaal. In een skiff leek het me niet leuk, vandaar dat ik een ploeg bij elkaar heb gezocht", vertelt Boeder. De conditie van de roeiers is volgens Yvo Hamelynck ruim voldoende om de tocht met goed gevolg te beëindigen. „Het is een veel grotere vraag of het materiaal het houdt, of we niet te veel hinder van de scheep vaart ondervinden en of de gol ven niet te hoog zijn." Volgboot Om de veiligheid van de deel nemers te garanderen, gaat er ook een volgboot mee Het Ka- De vier van Njord. Achter stuurman Mark van Rhijn zitten Oscar Boeder, Daan Groot, Jan Paul Olijslageren Yvo Hamelynck. foto ben de bruyn naai over. Deze boot is uitgerust waarmee de Njord-roeiers aan een week de tijd om op ideale wordt verbeterd. Boeder: „Nu met radar om scheepvaartver- hun avontuur beginnen is vier. weersomstandigheden te wach- we er eenmaal aan begonnen keer tijdig op te merken. „Ik kan Tot die windkracht was ook een ten. De start heeft in Dover zijn, willen we ook per se het re- eigenlijk niets verzinnen waar- verzekeraar bereid het risico te plaats omdat het meestal wes- cord breken." door het nog fout kan gaan", dragen. Begin september is de tenwindis. zegt Boeder. kans op goed weer redelijk De oversteek is overigens pas De maximale windkracht groot. De ploeg heeft in totaal geslaagd als ook het record AMSTERDAM HELEEN HECKMAN ROEIMEDEWERKER De Holland Beker, een van de oudste en meest fel begeerde trofeëen voor skiffeurs, is weer terug in Nederlandse handen. Willem III skiffeur Pepijn Aarde- wijn mocht de beker en bijbe horende sjerp in ontvangst ne men. De meer dan honderd jaar oude beker heeft altijd een ster ke aantrekkingskracht uitgeoe fend op gevestigde namen als meervoudig ex-wereldkam pioen Thomas Lange en Vaclav Chalupa. Ronald Florijn en Nico Rienks, nu beiden deel uit ma kend van de Holland acht, heb ben zich ook ooit laten tooien met de bij de beker horende sjerp, die destijds voor twee gul- den en vijftig cent werd verkre gen bij de Winkel van Sinkel in Amsterdam. Wat Aardewijn's zege echter bijzonder fnaakt is niet alleen zijn internationale baanrecord en het feit dat hij de huidige wereldkampioen in de zware skiff, de Canadees Derek Porter versloeg. Even opmerkelijk was dat de Willem III skiffeur als lichtgewicht roeier (tot 72,5 kg.) de zware concurrentie het na kijken gaf. Dit verschijnsel doet zich in het algemeen alleen voor bij harde wind mee, waar bij de gewichts- en krachtcom ponent een minder grote rol spelen en een goede techniek doorslaggevend kan zijn. De krachtige meewind zorgde het hele weekeinde voor zeer snel weer. In totaal werden 18 nieuwe internationale baanre cords gevestigd, waarvan 15 door Nederlandse ploegen. De Holland acht bracht het zelfs tot een officieus nieuw wereldre cord voor roeibanen met stil staand water (5.23.10). Van Iwaarden, Van Steennis, Com- pagner, Van der Zwan, Zwolle, Rienks, Florijn, Krijtenburg en stuurman Duyster, lieten een sterke indruk achter. Ronald Florijn stond verbaasd van de progressie die in de afgelopen week gemaakt was: „Twee we ken geleden sloegen we nog bij na om, en nu dit. Soms weet je gewoon niet waar het aan ligt." Irene Eijs (Njord) behaalde een tweede plaats in de 'Ladies Trophy', twee seconden achter de Canadese skiffeuze Silken Laumann. Na het succesvolle optreden van Eijs in de skiff vo rige week in Parijs, is het plan voor een dubbel vier op de we reldkampioenschappen in In dianapolis definitief van de baan. Eijs richt zich volledig op de skiff en bondscoach Kris Korzeniowski houdt komende week een test op de Bosbaan om te bepalen wie de dubbel twee zullen vormen. Van Leidse kant was er een mooie overwinning in de lichte senior A twee zonder stuurman van Job Janssen (Njord), die met Bol (Skadi) de frustratie van een tot dusver matig seizoen van zich afroeide. Arne Wentholt (Die Leythe) haalde een uitzending binnen in de lichte senior B dubbel vier naar de Nations Cup, de wereldkam pioenschappen voor roeiers tot 23 jaar. Theo Noordman (Die Leythe) zal deze ploeg begelei den. Jasper de Roos en Bas Labor- dus (Die Leythe) zullen Neder land vertegenwoordigen op de Coupe de la Jeunesse. Zij wor den uitgezonden op grond van hun overwinning in de jongens 18 vier zonder stuurman samen met W. Bushuizen (Willem III) en J. Heyden (Gouda). Simone van der Veen (Die Leythe) treedt op als coach. De wijze waarop Rolf Muntz in Voerendaal het NedCar Natio naal Open won had veel weg van een strafexpeditie. Zijn voorsprong op Brian Gee be droeg na vier ronden negen sla gen. Een zeldzame prestatie in het Nederlandse golf. Het rustieke Hoenshuis in Voerendaal was echter geen feestzaal, maar wel een pande monium met en rond Chris van der Velde. De half-Amerikaan- /half Nederlander kreeg zater dag drie klachten van andere spelers over zich heen. Hem wacht minimaal een boete, zo niet een schorsing. De keurige sport golf kreeg in het diepe zuiden bij een hoog tepunt een ordinaire rel te ver stouwen. Maar Rolf Muntz trok zich er niets van aan. Hij ging onverstoorbaar zijn eigen gang. Na de eerste ronde (in 71 sla gen) deelde hij de eerste plaats met de Schotse immigrant Alan Saddington. Na de tweede om loop (in 69) stond hij bovenaan, na de derde (weer 69) kon hij niet meer verliezen, en na de vierde was hij de ware kam pioen der verzamelde professio nals en amateurs. Met een to taal van 281 slagen speelde hij, bij harde wind, als enige onder het baangemiddelde. En wel ze ven slagen. Zijn verdienste: 5850 gulden. „Daar kan ik weer een poosje mee vooruit." Muntz vergooide twee weken terug nog de Nederlandse titel aan Chris van der Velde door een blunder op de laatste hole. In Voerendaal nam hij revan che. „Ik heb wat geleerd in het NK", gaf hij een zwakke verkla ring voor de extra motivatie. Van der Velde had in Voeren daal geen kans tegen de ontke tende Muntz. Hij kwam, met ti telverdediger John Woof, op een gedeelde negende plaats met achttien slagen achterstand op de winaar. De man uit Atlanta, sinds hij vijf jaar geleden over waaide uit de Verenigde Staten veruit de beste Nederlandse golfer, wist zich voor het begin in topvorm. „Ik sloeg de bal zo gemakkelijk, magisch gewoon." Op de greens weigerde Van der Veldes putter. Sommige van de gemakkelijkste laatste zetjes te gen de bal naar het gat gingen nog mis. Van der Velde werd wanho pig. Hij reageerde zijn frustra ties af op zijn caddy Scotty Mor- rell, een vriend uit Atlanta. Hij ging tijdens de tweede en derde ronde zo te keer tegen zijn tassendrager, dat de meelopen de toeschouwers zich boos af wendden. Zijn medespeler Ian Scott rapporteerde het wange drag bij de wedstrijdleiding. De toestand culmineerde vrij dag tijdens de derde ronde. Na weer een '3-putt' smeet Van der Velde zijn putter boos richting caddy. Het ijzer vloog door de lucht en kwam bij de nabijgele gen afslagplaats terecht waar Ian Forrester en Brian Helsby zich een ongeluk schrokken. „Schande", vonden beiden, „hij had ons wel kunnen raken. Chris maakte niet eens excuus." Forrester en Helsby legden eveneens een klacht neer bij de wedstrijdleiding. Toen Van der Velde en Helsby elkaar zaterdag tegenkwamen ontspon zich op nieuw een ruzie. Van der Velde speelde de laatste ronde keurig. Na afloop zocht hij niet naar ex cuses, vond de collegialiteit on der de professionals in Neder land ver te zoeken. „Ik was ge frustreerd omdat het putten zo slecht ging. Wat er tussen mij en de caddy gebeurde, gaat nie mand iets aan. Dat hoort bij het spel, een caddy krijgt altijd veel over zich heen. Scotty vond het ook normaal." De caddy verklaarde inder daad het wangedrag van Van der Velde te accepteren. Daar mee is Van der Velde niet uit de problemen. „Als men mij een boete wil geven, dan moet ik dat maar accepteren." Het is voor hem te hopen dat het bij een geldstraf blijft. Het Nationaal Open was weliswaar gesloten voor buitenlanders maar het toernooi had wel een plaats op de kalender van de Europese Challenge Tour. De klachten worden daardoor ook doorgespeeld naar de Europese PGA. Daar heeft Van der Velde nog een akkefietje staan. Hij werd een paar jaar geleden aan geklaagd voor het strooien van konijnekeuteltjes, een bekende truc uit golf om via de regle menten gunstiger balligging te krijgen. Toen kwam hij er met een ernstige waarschuwing van af. Als het incident van toen echter nog wordt meegerekend bij de beoordeling van de ge beurtenissen van zaterdag, is de kans dat het tot een schorsing komt niet denkbeeldig. Alecto-voorzitter Wim Schellekens in Hockeymagazine over de vermeende overtre ding van de reglementen door. zijn club bij de overgang van jeugdspeler Michiel van der Hoeven van HGC naar Alecto: „De onvrede van HGC-trainer Hans Streeder over het vertrek van Michiel van der Hoeven komt vreemd over in het licht van de manier waarop HGC jaarlijks actief jeugdspelers weg haalt bij de clubs uit de regio. Pieter Paul Spoek, speler vete ranen B van Alectie in Hockey magazine: Opmerkingen over ronselprak tijken door de hoofdklassevere- niging moeten dan ook met een schouderophalen worden afge daan. Radio-verslaggever Theo Bak ker in Langs de Lijn: Stich wint de Grand Slam Cup en verliest in Australië. Hij speelt goed tijdens de Na tions Cup en verliest de eerste ronde in Roland Garros. Hij wint in Halle en gaat er een week later weer in de eerste ron de uit. Een topten- nisser hoort te preste ren tijdens de Grand- Slamtoernooien. En als hij na afloop dan met het praatje komt dat-ie goed heeft ge speeld, word ik daar misselijk van. Ger Stolk in Voetbal Totaal: Hier en daar leidde woensdag 8 juni ook tot een situatie waarin spelers die al een overschrij vingsformulier invulden er niet meer voor voelden voor hun ou de club de eerste ronde te spelen van de strijd om de Amstel-Cup. Sommige van club wisselende trainers toonden zich ook meer betrokken bij de club, die ze ver lieten dan anderen. Alles bij el kaar kwam een en ander met het ijltempo waarmee het er doorheen werd gejaagd niet in aanmerking voorde schoon heidsprijs. Arie Haan in zijn WK-column voor NRC Handelsblad, vooraf gaande aan Nederland-België. „Er is ontzettend veel snelheid in het spel gekomen.. Met name op het middenveld. Daar wordt on gelooflijk gejaagd en heb je geen tijd meer om de bal traag rond te spelen, zoals Nederland doet. Andere landen gaan tot de mid denlijn en komen dan meteen versnelling. Oranje zal sterk moeten verbeteren. Maar eigen lijk geloof ik er al niet meer in. Idem: .Advocaat kiest tot nog toe voor de beste spelers, niet voor de bes te ploeg. Onlangs las ik een arti kel over Raymond Goethals. Hij discussieerde met Rik Coppens over de vraag waarom de Belgen zo goed gingen spelen, toen hij in de jaren zestig bondscoach werd. Goethals vertelde dat hij toen puur heeft gekeken naar het collectief. Hij gaf een paar aanvallers de vrije hand en liet de rest in dienst van de ploeg spelen." Voorzitter Michel D'Hooghe van de Belgische voetbalbond in de Haagsche Courant: „Ik hoor wel eens van de pers, waarom wacht u niet tot na de Mundial met het verlengen van het contract met Van Himst. Wat heeft dat er in hemelsnaam mee te maken? Guy Thijs heeft ook niet alleen maar succes sen gekend. Een bondscoach is geen clubtrainer. Een bondscoach is af hankelijk van de ge neraties die zich aanmelden. Die kan men toch niet na een paar mindere successen in de vuil nisbakgooien. Idem, over zijn pe riode bij Club Brugge waar hij als clubarts vijfjaar naast Ernst Happel op de bank zat: Ik denk dat Happel nooit een boek over voetbal heeft gelezen. Hij wist het. Hij was voetbal. Happel was de Erroll Garner van de voetbalsport. Erroll Gar ner heeft nooit een noot muziek gelezen, maar hij was de meest fenomenale pianist die ik van mijn leven gehoord heb. Nooit iets gelezen, nooit iets gehoord, maar hij kende het wel. Vanuit zijn ziel." Bryan Roy over het speciale karakter van de Derby der La ge landen in het AD: „Het is een WK-duel zoals alle andere. Het resultaat telt. De traditie doet me niets. Eerlijk ge zegd kan ik me ook niets herin neren over de derby's van vroe ger. Het komt nooit meer goed tus sen Mart Smeets en de korfbal lers. Het is alweer een paar jaar geleden dat de televisieverslag gever zich denigrerend uitliet over de enige gemengde team sport ter wereld, maar die op merkingen worden hem nage dragen tot in lengte van dagen. Niet de toenemende individua lisering van de samenleving, niet de groei van het aantal sporten, niet de korfbalsport zeifis de schuld van het teruglo pende aantal leden. Praat met een korfballer over de vermin derde belangstelling en hij of zij laat de naam Mart Smeets val len. Het Koninklijk Nederlands Korf- balverbond heeft een nieuw wa pen in de strijd geworpen tegen korfbalvijand nummer een en zijn volgelingen: beachkorfbal: Het middel is keurig afgekeken van de volleybalbond, die al enige jaren volleybaltoernooien organiseert op het strand. En dat is een doorslaand succes. Zaterdagmiddag werd het eer ste officiële beachkorfbaltoer- nooi gehouden op het noor- derstrand in Katwijk. Zestien ploegen, waaronder een senio renteam en drie juniorenteams van de organiserende vereni ging Madjoe, streden daar om de eer. En om deelname aan het Nederlands Kampioenschap Beachkorfbal dat op 13 augus tus in Scheveningen wordt ge houden. Denkt pr-man Dick Al- tena van de Rijnsburgse korf balvereniging op dat moment nog. Later op de middag hoort hij dat de bond vrijdag heeft be sloten om het NK af te gelasten. De topploegen zijn half augus tus alweer volop aan het trainen en een toernooi op het strand past niet in het schema. Om te voorkomen dat de helft van de verenigingen niet komt opda gen of zwakkere teams stuurt is de grote finale afgeblazen. Het eerste beachkorfbalseizoen bestaat nu alleen uit de vijf voorronden op verschillende stranden. Aanstaande zaterdag is er een toernooi in Noordwijk met onder meer TOP uit Sas- senheim, Fortuna Delft en Fides Pacta. Dat de Rijnsburgse club het eerste toernooi in Katwijk organiseert komt omdat er in Katwijk zelf geen korfbalvereni ging is. De badplaats is daar- voor te vol. Het komt Madjoe niet slecht uit. De vereniging probeert leden te werven in Katwijk, nu de markt in Rijns burg wat verzadigd lijkt. Daar waar de zonaanbidders in rijen van tien liggen opgesteld, zijn met linten twee velden van twintig bij twintig meter ge maakt. Het kleine veld is niet het enige verschil met het nor male korfbal. Er staat slechts één paal, in het midden. Een normale geslaagde worp levert een punt op, wie vanuit een van de hoeken van het veld raak schiet krijgt twee punten. Wordt de bal onderschept, dan moet - ie eerst naar de hoek, voordat de partij die de bal heeft ver overd een aanval mag opzetten. Een strafworp mag vanaf elke plaats worden genomen, op 2,5 meter afstand van de paal. Een team bestaat uit vier spe lers, die doorlopend mogen wis selen. Een wedstrijd duurt niet 2 maal 35 minuten maar slechts een kwartier. En dat is maar goed ook, zegt Altena, want korfballen in het mulle zand is verschrikkelijk vermoeiend. Wie het noorderstrand betreedt, krijgt niet direct de indruk dat er een toernooi wordt gespeeld met zestien korfbalteams. Het lijkt erop dat op twee veldjes mensen recreatief aan het spe len zijn. Het is alleen een beetje gek dat ze hun officiële tenue dragen. Wie even verder kijkt ziet een luidspreker hangen en een tafel staan, waarachter mensen zitten te schrijven. Dat de deelnemers die op dat moment niet aan de bak hoe ven nergens te vinden zijn, komt omdat zij liggen te zon nen. En dus onherkenbaar zijn. De 19-jarige Elsbeth de Mooy uit Rijnsburg is een van hen. De speelster van Madjoe 1 heeft twee verloren wedstrijden ach ter de kiezen. Vermoeiende wedstrijden ook. „In dat zand kom je bijna niet omhoog. Maar gelulXig mag je constant wisse len." Ze vindt het leuk om mee te spelen, vooral met een klein team is het immers gezellig, maar erg onder de indruk is ze niet van het beachkorfbal. „Ie dereen probeert zo weinig mo gelijk te lopen en dus zit er niet echt spel in. Het is afvangen, schieten." Naast haar ligt Diana van Eg- mond, ook 19, ook uit Rijns burg, te bakken. Ze is van Mad joe overgestapt naar TOP waar ze in het tweede speelt, maar doet voor de gelegenheid met de Rijnsburgers mee. Haar vriendje korfbalt ook in dat team, dus dat komt goed uit. Ook Diana is niet zo te spreken over beachkorfbal. Het is veel minder leuk dan op het veld en vooral in de zaal, waar het spel veel sneller is en waar de bal tenminste niet dood valt maar stuitert. Ze begrijpt ook wel dat de strandgangers niet lang stil blijven staan om te kijken naar de verrichtingen op de twee vel den. „Het is niet echt boeiend", stelt ze vast. „Het is leuker om te doen dan om naar te kijken." Beiden zijn echter wel blij met de actie van de korfbalbond. Het is een goede manier om de sport wat meer onder de aan dacht te brengen, denken zij. „Veel mensen kennen de sport nauwelijks." Vaak horen ze er alleen negatieve opmerkingen over. Dat begrijpen zij niet. „Het is heel leuk om te doen, ook omdat het gemengd is. Al leen daarom al zou ik gaan korf ballen", zegt Diana van Eg- mond. Als de lucht donker is, maar de wolken nog steeds geen roet in het eten gooien reikt wethouder Floor Vletter van Rijnsburg de prijzen uft aan GKV Al uit Go- rinchem, dat in de finale Mad joe Al met 9-0 versloeg en aan de Parabool uit Groningen, dat met 6-4 won van GKV 2. De sportiviteitsprijs gaat ook naar de Groningse ploeg. Pr-man René Altena kan na af loop van het toernooi melden dat het evenement de Rijns burgse korfbalvereniging geen nieuwe leden heeft opgeleverd. „Maar dat zat er ook niet in, ge zien de belangstelling." Geluk kig hebben een paar mensen wel een foldertje meegenomen en dat betekent toch dat een van de doelen is bereikt: het korfbal krijgt wat meer bekend heid. Ergens moet Altena ook maar blij zijn dat de NK in Schevenin gen niet doorgaat. Dat zou op televisie worden uitgezonden. En je moet er als korfballer toch niet aan denken dat Mart Smeets die wedstrijd aankon- digt. Een juniorenteam van Madjoe trotseert het mulle zand en de hete zon op het noorderstrand in Katwijk. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23