Zwitsers gaan 'fluitend' door USA94F SP Roemenië zuinige (groeps)winnaar WorldCup- WK-Voetbal Bulgarije en Griekenland zijn de stiefkinderen van het WK MAANDAG 27 JUNI 1994 Jack Charlton verbannen en beboet dallas De Ierse bondscoach Jack Charlton dient bij de laatste groepswedstrijd, morgen in New York tegen Noorwegen, op de tribune plaats te nemen. Bovendien moet de kleurrijke trainer een boete van ruim 25.000 gulden betalen. De tuchtcommissie van de FIFA strafte de Engelse oud-international wegens wange drag tijdens de wedstrijd tegen Mexico (1-2). Dat gebeurde na bestudering van video-beelden van dat duel. Volgens de FIFA heeft Charlton langs de lijn de grensrechter en de scheidsrechter veelvuldig beledigd. De tuchtcommissie noemde het optreden van de Ierse volksheld ..onsportief Om dezelfde reden kreeg ook het bestuur van de Ierse voetbalbond een boete van zo'n 28.000 gulden. Invaller John Aldridge moet voor het uitschelden van FIFA-officials een bedrag van 3500 gulden betalen. De Ier vloekte een paar man stijf toen hij naar zijn zin te lang moest wachten voordat hij het veld mocht betreden. Caniggia maakt 1500ste WK-treffer boston De Argentijnse spits Claudio Caniggia heeft het duel met Nigeria de 1500ste treffer in de geschiedenis van het WK voetbal gemaakt. Het jubileumdoelpunt (zie foto) viel in de 22e minuut en betekende 1-1. De 1000ste treffer kwam in 1978 op het WK in Argentinië van de voet van Rob Rensenbrink in het duel met Schotland (2-3). In 1958 maakte de Schot Collins tijdens de titelstrijd in Zweden het 500ste WK-doelpunt. De eer ste treffer tijdens een WK kwam in 1930 op naam van de Frans man Laurent. foto ap Pagliuca twee wedstrijden geschorst dallas De Italiaanse doelman Pagliuca is door de strafcommis- sie van de FIFA voor twee wedstrijden geschorst. Hij ontving donderdag in het duel met Noorwegen de rode kaart nadat hij de bal buiten het strafschopgebied met de hand beroerde. De Kameroener Song kreeg voor zijn rode kaart, in het duel tegen Brazilië, één wedstrijd schorsing opgelegd. Voor het verkrijgen van hun tweede gele kaart moeten één wedstrijd, de laatste groepswedstrijd, toekijken: Cristaldo (Bol), Gorlukovitsj (Rus), Baldivieso (Bol), Irwin (Ier), Phelan (Ier), Haaland (Noo), Dahlin (Zwe). Dino Baggio naar Parma parma De Italiaanse international Dino Baggio speelt de ko mende vier jaar voor Parma. De middenvelder van Juventus, die donderdag de enige treffer maakte in het duel met Noorwegen, tekende vrijdag in New York het contract. In een eerder stadium bereikte Baggio met de Parmezaanse club al overeenstemming over zijn persoonlijke eisen. Favoriet Colombia verdwijnt via zijdeur van WK-toneel Zonder zich daadwerkelijk te hoeven inspannen, hob belde Zwitserland door naar de laatste zestien van het WK. In het bloedhete Stanford-stadion van San Francisco had het elftal van de Britse coach Roy Hodgson zelfs op berg schoenen en in 'lederho- sen' kunnen aantreden om zich te verzekeren van ver dere deelname. De 2-0 ne derlaag tegen Colombia kon, mede door het verlies van Amerika, de tweede plaats in groep A niet meer in gevaar brengen. san francisco marcel van der gpd-verslaggever Voor de Zwitsers een fantastisch resultaat. De bevolking in het Alpenland was al in extase ge raakt door het bereiken van de eindronden na 28 jaar. Nu Roy Hodgson erin is geslaagd om met zijn elftal ook nog de eerste ronde te overleven, weet het al decennia van internationale successen verstoken Zwitser land helemaal niet meer hoe het zijn 'helden' moet omar men. Hodgson: ,,De nederlaag is slechts een kleine tegenvaller. Het voornaamste doel was voor ons verder te komen. Of we daarvoor naar Los Angeles of Washington zouden moeten reizen, maakte mij niet zoveel uit." Dat Zwitserland het in San Francisco moeilijk zou krijgen, wist Hodgson bij voorbaat. ,.De Colombianen hadden iets recht te zetten en met de droge hitte in het stadion, die voor Zwitsers echt ongekend is, waren zij nog in het voordeel ook. Het spel van Colombia zag er bij vlagen geweldig uit, maar op dit toer nooi is al vaker duidelijk gewor den dat schoonheidsprijzen niets opleveren. Ik ben trots op mijn jongens, die na deze ne derlaag thuis niet zullen worden overladen met kritiek. Daarvoor hebben zij al te veel gepres teerd. We gaan fluitend met het vliegtuig naar Washington." Het blijft evenwel de vraag hoe lang die zogenaamde hel den nog zullen overleven. Zwit serland heeft een aardig elftal, haalde tegen de Roemenen ver rassend uit, maar het lijkt de (individuele) klasse te ontberen om dit toernooi een echte top prestatie neer te zetten. Alain Alain Sutter (rechts) werkt zich langs de Colombiaan Adolfo Valencia. De vedette van de Zwitsers kon gisteren geen stempel drukken op de laatste groepswedstrijd. foto rtr Sutter, de John de Wolf van Zwitserland, wordt door de me dia in zijn vaderland beschre ven als de absolute ster. Een mooie, langharige blonde 'god' voor het vrouwelijk publiek, maar op het veld nog niet in staat zijn ploeg op sleeptouw te nemen. Tegen Colombia stond hij in de schaduw van Carlos Valder- rama, die zich realiseerde dat hij met zijn team al voor de af trap zo goed als zeker was van uitschakeling. Valderrama trachtte er, met het nodige ve nijn, een individuele show van te maken, zodat hij alsnog in de herinnering van menige voet balliefhebber zal voortleven. Maar verliezers zijn nu een maal snel vergeten. Colombia verdween gisteravond door een zijdeur uit het Amerikaanse WK-theater. Het hoofd diep ge bogen, de laatste overwinning ten spijt. De teleurstellende prestaties tegen het gastland en tegen Roemenië hebben de Co lombianen in hun vaderland tot martelaars gemaakt. De bedrei gingen met de dood van verde diger Gabriel Gomez maakten de ellende de afgelopen week alleen maar groter. Colombia's bondscoach Francisco Maturana, een brok integriteit temidden van de vele door criminele organisaties en drugsbaronnen beïnvloede voetbalgrootheden in zijn land. had er alle respect voor dat Gomez niet meer in actie wenste te komen op het WK. Maturana liet voor de wedstrijd tegen de Zwitsers al weten meer waarde te hechten aan 'het le ven' dan aan een wereldtitel. Maturana: ,,Ik begrijp dat Ga briel Gomez niet meer wil te rugkeren naar Colombia. Hij blijft met zijn gezin en andere familieleden in de Verenigde Staten en denkt er zelfs over om een punt achter zijn voetbal loopbaan te zetten. Triest, heel triest." Maturana, van wie min of meer werd verwacht dat hij na de sensationele optredens in de kwalificatieperiode de wereld beker naar Colombia zou halen, moet zich gelukkig prijzen dat hij zelf ook niet hoeft terug te keren naar Colombia. Hij teken de voor het WK al een lucratief contract bij Atletico Madrid en zal het einde van het WK-toer- nooi alleen nog volgen om ver sterking te zoeken voor zijn nieuwe Spaanse werkgever. De Colombianen toonden te gen de Zwitsers voor het eerst, naast hun eeuwige gebrei op de vierkante meter, een dosis pit en lef. Carlos Valderrama ging in de strijd voorop. De aanvoer der, die zich zoveel van zijn laatste internationale toernooi had voorgesteld, vergreep zich aan het einde van de eerste helft zelfs aan zijn Zwitserse be waker Ciriaco Sforza. Die bleef minutenlang, half groggy, in het gras liggen. Colombia profiteer de direct van de numerieke meerderheid door via verdedi ger Herman Gaviria een voor sprong te nemen. Valderrama werd prompt het mikpunt van kritiek bij duizen den Zwitsers. Hij werd uitgeflo ten, uitgejoeld en door de Zwit serse spelers genadeloos aange pakt. De man die had moeten uitgroeien tot een van de groot ste sterren op het wereldkam pioenschap en in de rust de tus senstand van Amerika-Roeme nië (0-1) had vernomen, gaf zich daarna over aan zijn frus traties. Na een harde tackle op Sforza ontving hij zijn* tweede gele kaart. 'Out for next match', kraaide een Amerikaanse ver slaggever op de tribune. Het deed er allemaal weinig toe, de hele Colombiaanse ploeg was al 'down and out'. Daar kon zelfs het tweede doelpunt van John Harold Lozano, kort voor het einde, niets meer aan verande- ZWITSERLAND: Pascolo; Hottiger. Geiger, Herr en Quentin; Ohrel, Sforza, Bregy en Sutter (82. Grassi); Chapuisat en Knup (81. Subiat). colombia: Cordoba; Herrera, Perez, Escobar en Mendoza; Alvarez, Gaviria (79. Lozano), Valderrama en Rincon; Valencia (64. De Avila) en Asprilla. los angeles anp Met enthousiasme alleen win je geen wedstrijden. De Verenigde Staten, dé verrassing van het toernooi, konden gisteren niet beter tegen de lepe Roemenen. De Oosteuropeanen scoorden één keer en speelden het slot- duel in groep A rustig uit. De Amerikaanse bondscoach Milutinovic was ondanks de ne derlaag tevreden. „We wilden vier punten halen uit de voor ronde en die hebben we nu. Misschien hebben we vandaag niet voldaan aan de verwachtin gen van sommige mensen, maar volgens mij hebben we te gen Roemenië onze beste wed strijd van het toernooi gespeeld. Het enige verschil met de te genstander was dat zij scoorden en wij slechts de paal troffen." Door de zuinige zege én het verlies van Zwitserland tegen Colombia, verzekerde Roeme nië zich van de eerste plaats in de poule. Daardoor mag de ploeg van bondscoach Iordane- scu in Los Angeles blijven. Nummer twee in de groep, Zwitserland, verhuist naar Was hington, waar het zaterdag 2 juli speelt tegen de nummer twee uit poule C. Na de desastreuze nederlaag op woensdag tegen Zwitserland (4-1), verving Iordanescu twee spelers. Doelman Stelea verloor zijn plaats aan Prunea van Di- namo Boekarest. Verdediger Se- lymes van Cercle Brugge was de vervanger van Mihali. „We wil den de wedstrijd tegen Zwitser land vergeten", zei Iordanescu. „Het verlies in dat duel was een ongelukje." Roemenië was erop gebrand het prestige te herwinnen. Im mers, in het openingsduel met Colombia hadden de Oosteuro peanen laten zien wel degelijk fantastisch te kunnen voetbal len. Maar hun spel is het spel van Hagi. Als de vedette van de ploeg goed draait, dan speelt Roemenië goed. Hagi's magi sche linkervoet doet in hoogtij dagen denken aan „de linker" van Maradona. Niet voor niets luidt de bijnaam van Hagi dan ook 'Maradona van de Karpa- '"«Ïkl SS* Jfx ïisstsbu <4-v ----r _- 5A v - M De Roemeen Petrescu beslist het treffen met de Verenigde Staten. Slim schuift hij de bal in de korte hoek langs doelman Tony Meola. foto rtr Tegen de Amerikanen hoefde de voormalige speler van Real Madrid maar af en toe zijn kun sten vertonen. De thuisspelende ploeg, luid aangemoedigd door het „deskundige" publiek in de Rose Bowl in Los Angeles, be gon enthousiast. De aanvallers Stewart en Wynalda sprintten voortdurend de vrije ruimte in. v In de achtste minuut leidde het offensief tot het eerste doelge- vaar. Harkes' schot raakte snoeihard de paal. De Roemenen bleven in hun schulp zitten. Loerend op de counter. Gereed om het naïeve voetbal van hun tegenstander af te straffen. In de zeventiende minuut was het zover. Bij de eerste geslaagde aanval ging de snelle spits Raducioiu op rechts met de bal ervan door. Via een steekpassje achter de rug van verdediger Harkes langs bereik te hij Petrescu die keeper Meola totaal verraste met een laag schot in de korte hoek, 1-0. In het verdere verloop van de partij deden de sluwe Roeme nen geen stap te veel meer, waardoor de wedstrijd lang zaam maar zeker dreigde dood te bloeden. „De Verenigde Sta ten speelden goed, maar wij hebben de wedstrijd danlczij onze technische capaciteiten uitgespeeld, zoals we vooraf hadden gehoopt", aldus Iorda nescu. Dat de partij daardoor aan schoonheid verloor, deerde de bondscoach niet. Daar kon ook de prima leidende scheidsrech ter Mario van der Ende niets aan doen. Hoewel hij nog voor enige commotie zorgde door de gele kaarten voor de Amerikaan Harkes en de Roemeen Radu cioiu. Beiden liepen tegen hun tweede prent op het WK aan, waardoor ze het duel in de achtste finales moeten missen. De Amerikanen bleven in de tweede helft met veel mensen achter de bal spelen en durfden geen risico's te nemen. Passend bij het karakter van Milutinovic, die met „kleine ploegen", zoals Mexico en Costa Rica, op voor gaande WK's met een verdedi gende speelwijze succes boekte. Pas in de 75e minuut bracht de Serviër een extra aanvaller in de ploeg. De bij Coventry City spelende Wegerle verving ver dedigende middenvelder Sor- ber. Veel hielp de omzetting niet. De Amerikanen kwamen simpelweg voetballend vermo gen tekort. VERENIGDE STATEN: Meola; Clavijo, Balboa, Lalas, Caligiuri; Ramos (64. Jo nes), Sorber (75. Wegerle). Dooley, Harkes; Stewart. Wynalda. ROEMENIË: Prunea; Petrescu, Prodan. Bclodedici (87. Mihali), Selymes: Mun- teanu, Lupescu, Popescu, Hagi; Radu cioiu (85. Galea), Dumitrescu. chicago» anp Bulgarije heeft bij het WK voet bal weinig te zoeken. Grieken land nog minder. Het duel tus sen de twee stiefkinderen van het toernooi eindigde gisteren in een geflatteerde overwinning voor Bulgarije: 4-0. Het was de eerste WK-zege voor dat land in achttien wedstrijden. De win nende trainer Penev sprak daar om van een „historische ge beurtenis". Stoitsjkov was de man van de (slechte) wedstrijd. Hij scoorde zowel in de eerste als tweede helft uit een strafschop en had een belangrijk aandeel in de vierde treffer. Verder viel er hoegenaamd niets op het Sol dier Field van Chicago te bele ven, of het moeten de acht gele kaarten zijn die de Arabische ar biter Bujsaim keurig over beide ploegen verdeelde. „Hij heeft de wedstrijd voor ons verpest, ze ker met die onnodige straf schoppen", bromde de verlie zende coach Panagoulias. Het van ouderdom krakende Griekenland, eerder al door Ar gentinië met 4-0 weggespeeld, is na de tweede nederlaag in groep D uitgeschakeld. Bulga rije heeft nog een kansje op het bereiken van de tweede ronde, maar moet dan wel vrijdag het voorlopig superieure Argentinië weerstaan. Eerder ging de wed strijd tegen concurrent Nigeria met ruime cijfers (3-0) verloren. „Na deze overwinning is alles weer mogelijk", keek Stoitsjkov vol vertrouwen vooruit. De belangen van de „Balkan botsing" waren in Chicago dui delijk. Een nieuwe nederlaag betekende vroegtijdige elimina tie. Met een remise zouden bei de ploegen weinig opschieten. Te verwachten was dus dat de Europese teams vol op de winst zouden spelen. Griekenland trad met liefst zes wijzigingen aan. Zo dienden doelman Mi- nou en record-international Sa- ravakos op de bank plaats te ne men. Bulgarije telde slechts één mutatie: middenvelder Sirakov voor Borimirov. De ploeg van Penev begon goed en gecon- De Griek Spyridon Marangos heeft pijn. Hij kon verder spelen. centreerd aan het „alles-of- niets" gevecht. Al na vijf minu ten kwam Bulgarije op voor sprong. Het snelle doelpunt was een cadeautje van aanvaller Alexoudis, die bij een hoge bal in zijn strafschopgebied knullig met zijn armen op de bal ging liggen. Stoitsjkov benutte de strafschop koel, 1-0. Het was meteen gedaan met de Bulgaarse dadendrang. Op inzet en karakter trokken de Grieken het harde duel naar zich toe. Uitgespeelde kansen bleven in de povere eerste helft echter uit. Tot aan het strafschopgebied verliepen de combinaties rede lijk soepel, maar in de buurt van doelman Mihailov wisten de chaotische Grieken zich geen raad. Vlak voor de rust was aan valler Machlas, topschutter van OFI Kreta, met een kopbal (naast) nog wel dicht bij de ver diende gelijkmaker. De eigenzinnige Bulgaren maakten opnieuw een onsa menhangende indruk. De mid denvelders en aanvallers waren teveel met zichzelf bezig. Vooral Stoitsjkov was vrijwel constant uit op persoonlijk succes. De grillige aanvaller van Barcelona had weinig tot geen geslaagde acties. Uit onvrede over zijn zwakke spel zocht de heetgeba kerde Bulgaar ruzie met ieder een die hem voor de voeten liep. Ook Kostadinov, de man die Frankrijk tijdens de laatste kwalificatiewedstrijd in rouw dompelde, kon zijn reputatie niet waarmaken. Na de rust toonde Bulgarije, met Stoitsjkov als lichtend voor beeld, iets meer inspiratie en teamge'est. Kort nadat Kosta dinov een vrije schietkans had laten liggen, hield eerst Kalitza- kis en vervolgens doelman At- matsides Sirakov vast. Stoitsjkov schoot van elf meter opnieuw raak, nu in de andere hoek: 2-0. „Ik blijf dank zij mijn ervaring altijd kalm bij een strafschop", zei hij. Na een combinatie met de ijverige Sirakov in het cen trum tikte Lechkov beheerst 3-0 in. De Grieken bleven in de rommelige slotfase op een doel punt jagen. Invaller Dimitriadis en Nioplias hadden in de afwer king geen geluk. Bulgarije had in de laatste minuut nog wel succes. Een wegdraaiende vrije trap van Stoitsjkov sloeg doel man Atmasides voor de voeten van invaller Borimirov. De spits van Levski Spartak Sofia scoor de simpel, 4-0. „We missen te veel kwaliteit", erkende Pana goulias het grote krachtsverschil met de andere ploegen in groep D. BULGARIJE; Mihailov; Kremenlicv, Ivanov, Tzvetanov (78. Kirjakov) en Hubchev; Jankov, Balakov, Sirakov en Lechkov; Stoitjskov en Kostadinov (82. Borimirov). GRIEKENLAND Atmasidis; Aposto- lakis, Kalitzakis, Karagiannis en-Kara- taidis; Nioplias, Marangos, Hantzidis (46. Mitropoulos) en Kofidis; Machlas en Alexoudis (58. Dimitriadis). Ier 'Belgium! Het blijft een vreemd] gezicht. Vlamingen en Walen die, broe derlijk met een grote rood-geel- zwarte vlag om de schouders, zich de kelen schor schreeuwen. 'Belgium, Belgium'. Het was overduidelijk een compromis tussen 'Belgique' en België', zo dat in elk geval in de zinderende hitte van de Citrus Bowl in Or- T lando de taalstrijd van onzezuibK derburen op een elegante ma nier werd opgelost. Hun land bestaat bijna niet meer. België/Belgique staat nog wel op de wereldkaart, maar Vlaanderen en Wallonië zijn I hun eigen weggegaan. Ze heb- £21 ben elk een eigen regering met een heuse minister-president en een eigen vlag en zij laten zich 1 ook in de rest van de wereld steeds vaker met een eigen ge- nt zicht zien. 'Made in Belgium' is eu 'Made in Flanders' en 'Fabriqué iaa en Wallonië'geworden. Een Vla-e ming woont eerst in Vlaanderen en pas dan in België. En dat geldt ook voor een Waal. Er zijn nog maar weinig gebie den waarop de Belgen zich als één natie kunnen doen gelden: Albert, Jean-Luc en de Rode Dui J>t( veis. Niet Philippe Albert, die te gen Nederland scoorde, maar dep koning, die nog steeds verwoede, maar ogenschijnlijk vergeefse, pogingen doet om net zoveel pu bliek gezag te verwerven als wij len zijn broer, die als de zorgza me 'vader' van een niet-be staand vaderland was. En stond België niet als één man achter Jean-Luc Dehaene in diens verwoede, en even vergeef se, pogingen de topman van de Europese Commissie te worden y In die laatste strijd ging het ook al om Belgie-Nederland - en wij hebben beide duels verloren. Die i 'rivaliteit met de noorderburen - waarbij de ene Ruud Lubbersta een al even slechte verliezer tei bleek als die andere (Gullit) - leek voorde politici in België ge noeg reden om de onderlinge strijdbijl vooreventjes te begra ven. En daarmee zijn we bij reden nummer drie: de Rode Duivels. In een land dat aan verdeeld heid ten onder lijkt te gaan, zijn de nationale voetballers een op merkelijke uitlaatklep geworden voor wat de Belgen nog aan na tionalistische gevoelens over hebben. Toen zij in 1986 de hal ve finales van het WK in Mexico haalden waren de Belgen nog verrast door het nationalisme dat die prestatie teweeg bracht. De vlaggenfabrikanten konden de vraag naar de Belgische drie kleur - waar nooit iemand naar omkeek - niet bijbenen, fn het puur-Vlaamse Leuven, waar ooit de Waalse studenten wer den uitgegooid, zong de studen tenmenigte België, België!'Net als nu in Orlando dansten toen op de Brusselse Grote Markt Wa mingen en Walen de polonaise. Maar de verbazing daarover is verdwenen. Het Belgische voet- balnationalisme is de enige ma nierwaarop Vlamingen en Walen zich in de wereld nog kunnen doen gelden. Het wach ten is slechts tot de FIFA Vlaan deren en Wallonië als zelfstandi ge leden erkent en Oranje de derby van de lage landen moet afwerken tegen de Vlaamse 'ZwarteLeeuwen'en de Waalse 'Rode Haantjes'. Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS. Doodgevochten De Belgische bondscoach Paul van Himst wijzigt zijn formatie voor het duel met Saudi-Arabië op woensdag waarschijnlijk op twee plaatsen. Een van de afval lers is bekend: Franky Vande- relst. „Hij heeft zich in de hitte bijna doodgevochten", zegt Van Himst. „Hem wil ik sparen." Ze ker is ook dat de „Rode Dui vels" het concept met twee spit sen, dat tegen Nederland sue cesvol was, handhaven. Doodziek Marokko treurt na de nederlaag tegen Saudi-Arabië. „Dag kalve ren, koeien en schapen", kopt de krant L'Opinion. „In de 28 maanden dat de bond het ge zicht van het Marokkaanse voetbal was, is het doodziek ge worden. De geschiedenis en de bevolking van Marokko zal hen dat nooit vergeven."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18