üffla Jeltsins strijd tegen misdaad gaat door New York herdenkt homo-opstand 3! Buitenland Brand Beierse filmstudio' Oorlog in Rwanda dreigt chaos in Zaïre te vergroten Goldstein enige dader van bloedbad in Hebron Politie Napels arresteert spijbelende straatvegers WEU belooft steun aan Franse missie in Rwanda ZATERDAG 25 JUNI 1994 Anglicaanse priester baart baby londen De eerste anglicaanse priester heeft een kind gebaard. De 34-jarige Susan Mayoss-Hurd, die in mei werd gewijd in de St. Philip's kathedraal in Birmingham, schonk afgelopen zondag het leven aan dochter Anya Rachel. „Ik ben ik de wolken", zei de jonge moeder'. „Het is toch uniek om als priester moeder te wor den." Ze heeft zelf haar kind gedoopt. Boef zaagt maandenlang aan tralies brussel Onopgemerkt heeft een beruchte Belgische gangster maandenlang aan de tralies in zijn streng bewaakte cel kunnen zagen. Cipiers betrapten hem donderdag, nadat ze een vreemd geluid hadden opgemerkt. Behalve een meesterboef is de man ook genoemd in verband met de bloedige aanslagen van de bende van Nijvel een meester in ontsnappen. In een tijdsbe stek van tien jaar is hij al vijf keer uitgebroken. De laatste keer, rorig jaar, door bewaarders en de inspecteur-generaal van het gevangeniswezen te gijzelen. Graven ontdekt bij uitbreiding metro londen Bij graafwerkzaamheden voor de uitbreiding van het metronet van Londen zijn de skeletten gevonden van dertig Middeleeuwse monniken. Archeologen maakten gisteren be kend dat de graven zijn blootgelegd op de plaats waar vroeger het 12de-eeuwse klooster St. Marrey's Abbey stond. Binnenkort zal hier worden begonnen met de aanleg van een remise. Schietpartij in centrum Frankfurt frankfurt Een met een machinepistool gewapende ex-Joego- slaaf, die door de Duitse politie wegens moord werd gezocht, is gisteren in het centrum van Frankfurt in het wilde weg om zich heen gaan schieten. Zijn actie kostte aan een eveneens uit het voormalige Joegoslavië afkomstige man het leven. Zeker drie omstanders raakten zwaar gewond. Een van hen verkeert nog in levensgevaar. Truckers blokkeren brug over de Taag lissabon Portugese vrachtwagenchauffeurs hebben gisteren de enige brug over de rivier de Taag in Lissabon geblokkeerd uit protest tegen verhoging van de toltarieven met 50 procent. De oproerpolitie greep in de loop van de dag met harde hand in. Enkele betogers werden tegen de grond geslagen. Stunt: Reagan als AIDS-patiënt rome» Benetton blijft provoceren. De nieuwste stunt van recla meman Oliviero Toscani is een nep overlijdensbericht van Ro nald Reagan, inclusief foto waarop de Amerikaanse oud-presi dent staat afgebeeld als AIDS-patiënt. De nieuwe stunt is gepu bliceerd in een speciaal nummer van het Benetton-tijdschrift Colors, waarin Reagan wordt aangevallen omdat hij heel laat zou hebben gereageerd op het uitbreken van de AIDS-epidemie. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR Luchtsteun na aanval op VN in Bosnië NAVO-vliegtuigen hebben don derdag in Bosnië waarschu- wingsvluchten boven Servische troepen gemaakt nadat Neder landse VN-troepen waren aan gevallen. In het hulpkonvooi dat zij begeleidden, liep niemand verwondingen op en werd geen schade aangericht. Aldus VN- woordvoerder majoor R. Annink gisteren in de Bosnische hoofd stad Sarajevo. Daarop verzoch ten de VN-troepen voor het eerst in weken om luchtsteun. Het incident vond plaats op on geveer 30 kilometer ten noord oosten van Tuzla. „De toestellen schoten licht- kogels af als waarschuwingssig naal", aldus Annink. Het minis terie van defensie in Den Haag heeft het incident bevestigd. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat er geen rucht baarheid aan was gegeven om dat er geen gewonden zijn ge vallen. 'Decreet strijdig met Grondwet en Strafrecht' Het Russische parlement is er gisteren niet in geslaagd het anti-misdaadoffensief van president Jeltsin te stuiten. Vriend en vijand zijn het erover eens dat het Jeltsins de creet waarmee hij vorige week de georganiseerde mis daad de oorlog verklaarde strijdig is met Grondwet en strafrecht. Maar de politici constateren ook dat Jeltsins robuuste aanpak het in de publieke opinie goed doet. tiseren. Resultaat was dat geen enkele resolutie werd aangeno men en Jeltsins decreet van kracht is en blijft. Daarmee heeft de president de buit binnen. Het Russische publiek ziet dat het parlement wel veel kletst, maar onmachtig is op korte termijn effectieve wetgeving te produceren die de sterke arm in staat stelt de mis daad aan te pakken. En de tele visie toont dageüjks de beelden van Jeltsins succes: tot de tan den bewapende, gemaskerde poütiemannen en militairen, op patrouille in de grootstedelijke straten of in actie bij invallen in 'maffia-holen'. Dat geeft de Russische burger een veilig ge- MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT De leden van de Federatieraad, het Hogerhuis van het parle ment, probeerden gisteren een formule te vinden om het parle ment te laten delen in het pu blicitaire succes van Jeltsin. De oproep van de Doema, het La gerhuis, vorige week aan Jeltsin om het decreet op te schorten, was namelijk erg slecht gevallen bij pers en publiek. De Federatieraad kwam er gisteren echter niet uit. In tal van ontwerpresoluties poogde men Jeltsins aanpak te prijzen, maar tegelijkertijd het ongrond wettige karakter ervan te bekri- voel. Geen mens maalt erom dat de meeste bende-leiders al lang de wijk hebben genomen naar veilige plaatsen buiten Ruslands grenzen. Ook van de tegenvallende buit bij nachtelij ke anti-misdaadacties in Mos kou, te wijten aan 'lekken' naar de maffia, ligt niemand wakker. „Het gaat erom dat de misdaad daalt en dat wordt ook bereikt als de misdadigers de vlucht ne men". vice-minister Jegorov (binnenlandse zaken), de gees telijke vader van Jeltsins de- Jegorov en Sergej Stepasjin, chef van de geheime dienst FSK (opvolger van de KGB) geven grif toe dat schending van men senrechten en vrijheden moge lijk is als de gewapende macht verdachten tot dertig dagen mag opsluiten zonder enige vorm van proces of naar belie ven bedrijven en privé-wonin- gen mag binnenvallen en door zoeken. Maar nood breekt wet ten, is het argument. Socialisten en liberalen gaan Hongarije regeren BOEDAPEST Rtr De socialisten en liberalen in Hongarije zijn gisteren over eengekomen een coalitie te vormen die economische hervormingen moet door voeren en de banden met de rest van Europa verder wil aanhalen. Na drie weken van onderhandelen is een nieu we regering samengesteld, waarin zowel oudgedienden zitten van het vroegere com munistische regime als voor malige dissidenten. „De twee partijen hebben een overeenkomst onderte kend die van historisch be lang is", aldus premier Gyula Hom, een hervormingsge zinde ex-communist die nu leider is van de Hongaarse Socialistische Partij (HSP). De socialisten wonnen bij de verkiezingen van vorige maand 209 van de 386 parle mentszetels. De liberalen sleepten slechts 69 zetels in de wacht. De AFD krijgt waarschijnlijk de ministeries van binnenlandse zaken, on derwijs en transport. De ove rige portefeuilles gaan naar de socialisten. Straatroof in Londen stijgt De misdaad in de straten van Londen is het afgelopen jaar met 41 procent toegenomen. Dat blijkt uit een rapport dat gisteren werd gepresenteerd. Vooral de toeristen in West minster, de buurt waar het par lement. Buckingham Palace en Hyde Park liggen, worden ge plaagd door straatrovers en tasjesdieven. „De cijfers zijn verrassend, omdat zij duidelijk niet in de pas lopen met misda den, zoals inbraak die juist af nemen", aldus de vice-voorzit- ter van de wijkraad van West minster. saskia belleman New York maakt zich op voor een jubile umdemonstratie die morgen enkele tien duizenden, wellicht zelfs honderdduizend homoseksuelen op de been brengt. Met het ^venement worden de zogenoemde Stone-/ wall-rellen herdacht, die een ommekeer bij de homobeweging markeerden. Voor het eerst lieten homo- en transseksuelen zich niet meer in een hoek drukken, maar voch ten ze letterlijk terug. De herdenking dankt zijn naam aan de plaats waar het een kwart eeuw geleden al lemaal gebeurde: de Stonewall Inn in Greenwich Village, nog steeds het hart van homoseksueel New York. Zoals iedere avond, vonden daar op de avond van 27 ju ni 1969 homo's elkaar in een beschermde omgeving. Toch viel de politie regelmatig binnen en had het vooral voorzien op de drag-queens, transseksuelen die vanwege hun extravagante uitdossing het meest in het oog sprongen. Op 27 juni 1969 vloog de deur open en stormden zes politieagenten naar binnen. Een paar bezoekers kregen rake klappen met de wapenstok. Maar in plaats van het hoofd te buigen en zich af te laten voeren, sloeg er een golf van woede door de bar. Drag-queens schopten hun pumps uit en timmerden de agenten ermee op het hoofd en in een mum van tijd werden de beamb ten omringd door tweehonderd schreeu wende mensen. De agenten waren verbijsterd. Tot dan toe werd het opjagen van homo's nooit ge zien als een gevaarlijke bezigheid. Dit keer bleef de agenten niets anders over dan zich te verschansen in de bar, terwijl buiten een woedende menigte ramen insmeet, pro beerde de zaak in brand te steken en dreig de de politiemensen te verkrachten. Het strijdtoneel werd pas tegen drie uur rustiger, hoewel in de dagen erna af en toe gevechten oplaaiden. De straat was bedekt met afval en bebloede kleding. Een onbe- Spanje geeft dienstplichtigen meer vrijheden In een poging de groeiende aversie tegen de dienstplicht weg te nemen, heeft de Spaanse regering dienstplichtige militai ren meer privileges en vrijheden gegeven. Soldaten mogen voortaan thuis slapen, bevelen weigeren die als illegaal worden beschouwd en zich bij mishan deling melden bij het hoofd van het personeel in plaats van hun directe meerdere. Het kabinet nam de beslissing op een moment dat het aantal gewetensbezwaarden sterk groeit. De Spaanse regering weigert de dienstplicht af te schaffen, hoewel de dienstplich tigen niet hoeven mee te doen aan bijvoorbeeld VN-vredes- Nigerianen de straat op voor vrijlating Abiola münchen Bij een brand in de Bavaria-filmstudio's in München is in de nacht van donderdag of vrijdag voor 1,5 miljoen D-Mark schade aange richt. Dat heeft de politie meegedeeld. Bijna tweehonderd brandweerlieden bestreden het vuur. Bij de brand raakte niemand gewond, wel werd een groot deel van de decors verwoest. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. kinshasa mark fl De Nigeriaanse oppositie heeft gisteren op tal van plaatsen ge protesteerd tegen de arrestatie van haar leider Moshood Abio la. In de straten van de hoofd stad Lagos gebruikte de politie traangas om een demonstratie van meer dan duizend markt vrouwen uiteen te jagen. Het militaire regime liet de zakenman-miljonair in de nacht van woensdag op don derdag oppakken nadat die had gesproken op een politieke massabijeenkomst. Algemeen wordt aangenomen dat Abiola de vorig jaar op het laatste mo ment geannuleerde presidents verkiezingen zou hebben ge wonnen. Eerder deze maand riep hij zichzelf uit tot presi dent. De NLC, met 3,5 miljoen le den de grootste vakbond in Ni geria heeft de onmiddellijke vrijlating van Abiola en andere politieke gevangenen geëist. In een verklaring waarschuwde de bond voor escalatie van het ge weld. Steve Shyaka en zijn compagnons verko pen bonen in de grote stad en bier in de jungle, heen en weer vliegend met hun eigen Boeing 727. Het in de chaos van Zaïre verdiende geld stoppen ze voor een deel in de oorlog in Rwanda. „We dragen ons deel bij. We zijn Tut si's", zegt de bebrilde zakenman, een in Zaïre geboren Tutsi die zichzelf als lid van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) beschouwt, de rebellenbeweging van de Tutsi's. De 27-jarige Shyaka maakt deel uit van de grote, zowel uit Hutu's als Tutsi's be staande Rwandese gemeenschap in Zaï re. Hel gevaar bestaat dat het conflict in Rwanda, dat in bijna drie maanden tijd naar schatting een half miljoen slachtof fers, voornamelijk leden van de Tutsi- minderheid, heeft geëist, ook het buur land Zaïre bereikt. Zaïre is een enorm land met 40 miljoen inwoners dat zo goed als niet wordt ge regeerd en waar etnische conflicten, plunderende soldaten en naar afschei ding strevende provincies voor genoeg problemen zorgen. „Aangezien Zaïre een grens deelt met Rwanda hebben problemen daar onveiligheid hier tot ge volg", zegt Leon Kengo wa Dondo, een van de twee mannen die zichzelf als pre mier van het land beschouwen. De beslissing van Frankrijk om troepen naar Rwanda te sturen vormt een nieu we bijdrage tot de problemen. De groot ste oppositiegroep in Zaïre beschuldigt Frankrijkervan dictator Mobutu Sese Seko te steunen, net zoals de Tutsi-re- bellen in Rwanda Frankrijk ervan be schuldigen de Hutu-regering te steunen. „Frankrijk stookt de situatie in beide landen op", zegt oppositieleider Frede ric Kibassa Maliba. Op het ogenblik vormt Rwanda voor Zaïre zelf nog slechts een ondergeschikt probleem. Behalve uit Rwanda heeft Zaï re ook een groot aantal vluchtelingen uit de buurlanden Burundi, Sudan, Uganda en Angola binnen zijn grenzen. De meest onoplosbare problemen zijn ech ter puur binnenlands van aard. De poli tieke impasse tussen Mobutu en diens tegenstanders heeft hel land in een staat van wetteloosheid doen belanden en er voor gezorgd dat westerse weldoeners hun biezen hebben gepakt. „We bevinden ons in een gecompliceer de noodsituatie", zegt Isaac Gomez, di recteur van Unicef, het VN-kinderfonds, in Zaïre. „Zaire is een mislukt land. Ie dereen doet wat hij wil. Kinderen ster ven als gevolg van talloze epidemieen. Overal in het land wordt geplunderd. Al die etnische conflicten in de regio's. De verwarring is compleet. Even leek het erop dat Zaïre een sprong voorwaarts zou gaan maken. Dat was in 1991, toen een nationale conferentie op positieleider Etiene Tshisekedi tot pre mier benoemde. Mobuto probeerde hem echter te ontslaan en heeft de afge lopen vier jaar evenzoveel premiers be noemd. De laatste van de vier is Kengo, die het grootste deel van de jaren '80 als premier diende onder Mobutu en vorige week door het parlement opnieuw tot minister-president werd gekozen. Kengo zegt dat hij bereid is compromis sen te sluiten met Tshisekedi, die ge noeg steun onder de bevolking heeft om dwars te liggen, maar waarschijnlijk niet genoeg om daadwerkelijk de macht te veroveren. „Ik heb Tshisekedi de hand gereikt", aldus Kengo. „Ik sta voor hem open. Ik wacht erop dat hij een paar kandidaten voor mijn regering aan biedt." Tshisekedi, wiens halsstarrig compro misloze houding zijn oppositiecoalitie in toenemende mate heeft uitgehold en zijn westerse sympathisanten van zich heeft doen vervreemden, moet van dit alles niets hebben. „Hij heeft om een ontmoeting gevraagd, maar ik heb ge weigerd", aldus Tshisekedi. „Als de mensen die regering niet accepteren, heeft ze ook geen bestaansrecht." Ondertussen bereiden hulporganisaties aan de grens zich voor op een stroom vluchtelingen. De gevluchte Rwandese regering heeft naar verluidt Gesenyi reeds bereikt, slechts een paar kilome ters verwijderd van de Zaïrese plaats Goma. De Rwandese president Sindikubwabo en zijn ministers brachten vorige week een bezoek aan de Zaïrese hoofdstad Kinshasa, waar ze een ontmoeting had den met regeringsfunctionarissen. De Rwandese ambassadeur Senegegera ontkent echter dat de Flutu's door Zaïre worden gesteund, zoals zowel door Zaï rese Tutsi's als de oppositie wordt be weerd. Ook hulporganisaties zeggen dat bij Goma wapens de grens overgaan naar door Hutu's beheerst gebied. En het feit dat Franse soldaten Rwanda via Goma binnengaan, heeft die verdenking versterkt. Commissie laakt optreden Israëlisch leger Killing Yasser kend aantal mensen was gewond geraakt en zeker dertien waren gearresteerd. De betekenis van de rellen drong pas langzaam tot iedereen door en werd pas manifest toen een jaar later de eerste her denking werd gehouden waaraan al door vijfduizend mensen werd meegedaan. Dat aantal is sindsdien fors gegroeid. Sinds Stonewall zijn homoseksuelen in New York uit het schemergebied getreden en hebben ze hun krachten gebundeld. Maar het heeft tegelijkertijd een scheuring in de gelederen veroorzaakt. Vooroordelen zijn er namelijk nog steeds volop en in een poging maatschappelijke goedkeuring te verwerven, distantiëren homo's en lesbien nes zich van de sociaal minder breed geac cepteerde transseksuelen. Dat is jammer, zeggen mensen die er 25 jaar geleden bij waren. Want de veranderingen die Stone wall teweeg heeft gebracht zijn net zo goed te danken aan de transseksuelen. De extreem-rechtse Israëlische krant Jerusalem Post heeft in de week endbijlage een artikel gepubliceerd over hoe je PLO-voorzitter Arafat moet doden als hij een bezoek brengt aan Jeruzalem. Het stuk is ge schreven door Levy Cohen die niet alleen 'doorgewinterde moorde naars' oproept de loop op Arafat te richten, maar ook 'sportievelingen die zo hun grootste wens in vervulling zien gaan'. foto an v-gaza gpd-ap-afp Baruch Goldstein, de man die in februari in Hebron 29 biddende Palestijnen doodschoot, han delde alleen. Dat is volgens de Israëlische pers de conclusie van de commissie, die de afge lopen maanden een onderzoek heeft ingesteld naar de toe dracht van het bloedbad. Het onderzoeksrapport zal morgen worden gepubliceerd. Volgens het dagblad Yediot Acharonot beveelt de commis sie niet aan dat er koppen moe ten rollen. Maar wel zouden de samenstellers van het rapport tot de conclusie zijn gekomen dat het leger geen acht heeft ge slagen op waarschuwingen van de veiligheidsdienst voor ter reuracties door Israëlische kolo nisten. Ook hekelen ze de slech te bewaking van de Grot van de Aartsvaders, de plaats van het misdrijf. In de autonome Gazastrook is het gisteren tot een handge meen gekomen tussen Israëli sche militairen en Palestijnse politiemensen over de vraag wie van hen een elfjarige Palestijnse jongen mocht arresteren we gens het gooien van stenen. Het incident gebeurde aan de rand van het dorp Beit Lahiya. Volgens de Israëlische radio vielen er tijdens de ruzie be hoorlijke klappen, waarbij een Israëlische soldaat gewond raakte. Een van zijn collega's loste enkele schoten in de lucht. De jongen werd uiteindelijk naar huis gestuurd. Zo'n 50.000 inwoners van de Gazastrook, voor het merendeel aanhangers van de fundamen talistische beweging Harnas, hebben gisteren gedemon streerd tegen de moord op een lid van Harnas. Aangenomen wordt dat de moord een wraak actie is van Palestijnen die met Israël samenwerken. Aan de de monstratie werd deelgenomen door hoge functionarissen van de Palestijnse politiemacht. rome eelco van der lindenten en andere illegale artikelen. correspondent Alle 160 is oplichting van de ge meente Napels ten laste gelegd. Het linkse gemeentebestuur wil dat er een voorbeeldfunctie uitgaat van zijn actie, die is om gedoopt in 'Operatie Schone Stad'. Wethouder Marone zegt dat Napels, juist nu de stad in de internationale schijnwerpers zal staan, afstand moet nemen van een wijdverbreide 'cultuur van de illegaliteit'. „Veel van de 3000 stadsreinigers zijn door de vorige gemeentebesturen aan genomen volgens het bekende voor-wat-hoort-wat. Niet allen werken slecht; het is echter zaak het kaf van het koren te schei den", aldus de wethouder. Het gemeentebestuur van Na pels is het zat. Ondanks alle po gingen om de stad toonbaar te maken in verband met de nade rende conferentie van de G-7, de zeven grootste industrielan den, blijft het vuilnis zich in de straten ophopen. De politie ging op onderzoek uit en arres teerde 160 straatvegers die zich met van alles bezighielden be halve met het schoonhouden van de stad. De straatvegers hadden keu rig hun presentiekaart afge stempeld om zich vervolgens te wijden aan de verkoop van schoenen, gesmokkelde sigaret- hU IU HtUItH brussel-kigali De meeste Europese landen hebben besloten financiële en humanitaire steun te verlenen aan de Franse missie in het Centraalafrikaanse Rwanda. De tien leden van de West- eyropese Unier (WEU) zullen een verbindingsofficier naar Rwanda sturen om de huma nitaire en logistieke steun aan de Fransen in goede banen te leiden. Spanje overweegt troe pen naar Ruanda te zenden voor de begeleiding van hulp- vluchten. Ook Italië wil solda ten naar het door burgeroor log geteisterde land sturen, maar alleen als beide strijden de partijen ermee instemmen. Intussen hebben de Franse troepen gisteren hun verken ningsmissies in het Centraal afrikaanse Rwanda opgevoerd. Hierbij hebben ze tot dusver geen weerstand ondervonden van leden van het door Tutsi's overheerste Rwandees Patriot tisch Front (RPF) of het rege ringsleger. In de hoofdstad Kigali be toogden de Tutsi's echter wél tegen de Franse interventie. 'Mitterrand Nee' scandeerden 4.000 Tutsi's die deelnamen aan een door de RPF georgani seerde betoging. Het RPF heeft gezworen tegen de Fransen ten strijde te trekken. Het front beschuldigt Parijs ervan de re gering te steunen en 'van wa pens te voorzien. De beweging Zwakte zijn dreigementen gisteren echter af. Een RPF-leider in Kigali zei niet zozeer vijandig tegenover de Fransen te staan, maar vooral sceptisch te zijn. Hij wacht af hoe de Fransen zich zullen gedragen. Franse troepen hebben in het westen van Rwanda enkele massagraven ontdekt. De Franse generaal Germanos wist echter geen bijzonderhe den over het aantal doden of hun etnische afkomst.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5