Een eeuw Adolphe Sax De artiest George Michael wil niet tot software worden teruggebracht Hij was pas zes maanden toen zijn ouders naar Brussel verhuisden, maar voor zijn geboortestad Dinant is dat geen enkele reden om het bescheiden aan te doen bij de honderdste herdenking van zijn sterfjaar. Adolphe Sax, bedenker en maker van onder meer de saxofoon, is en blijft 'le bébé de Dinant' en de 'geniale Dinantenaar', die de wereld versteld deed staan met zijn talloze uitvindingen. Hoogtepunten van het Adolphe Sax-jaar in Di nant: Donderdag 21 t/m zaterdag 23 juli: 15 jazzconcerten met 100 musici uit 10 landen onder de titel Jazz for Mister Sax. Deelne mers zijn onder anderen Chico Freeman, Sam Rivers, Joshua Redman en Joe Henderson. Maandag 5 september, vijftig jaar bevrijding in Dinant: con- cèrt van het Groot Harmonie orkest van de Belgische Lucht macht en The Band of the Uni ted States Air Forces in Europe. Zondag 25 september: 27 har monie-orkesten en fanfares uit België, Frankrijk, Nederland, Duitsland en Engeland spelen in de hele stad, met een geza menlijke finale in het centrum. Van 30 oktober tot 5 november vindt de eerste Internationale Klassieke Saxofoonwedstrijd Adolphe Sax plaats, waarvoor zich al 150 kandidaten hebben ingeschreven: een soort Eliza- bethconcours voor saxofonis ten. Zaterdag 5 november komen duizend amateur- en beroeps saxofonisten bijeen om bij de inhuldiging van het Sax-monu ment in Dinant de wereldpre mière van een nieuwe composi tie spelen. De partituur wordt aan iedereen toegezonden die wil meedoen. Voor alle inlichtingen: Comité A. Sax 1994, Rue Grande 23, B- 5500 Dinant, België. Tel. 0032- 82-22.45.53/22.62.58. Fax: 0032- 82-22.72.43. Aldolphe Sax met een van zijn vindingen, een tuba-achtig blaasinstument. ALY KNOL In Dinant is er geen ontkomen mebr aan. De bak kers hebben hun etalages vol liggen met speciaal vervaardigde 'couques de Dinant (een soort krui sing tussen taai en speculaas) met daarop de afbeelding van Sax, de saxofoon en de citadel die sinds eeuwen bo ven de stad uittorent. Bij de koffie op het terras van café Le Sax krijgt men chocolaatjes met een saxofoon erop. Bij de juweliers liggen horloges met het instrument in goud op de wijzerplaat. Bij de talloze delicatessenwin- kels met Ardense specialiteiten kan men een setje van drie flessen Meursault-wijn onder de naam La Cuvée de Adolphe Sax kopen en horeca-gelegenheden hebben Leffe Sax op de kaart gezet, Leffe-bier met een scheut zoete grenadine erin." Alleen het Comité Adolphe Sax 1994 onthoudt zich vart commerciële uitbuiting van het Sax-jaar. Dat be perkt zich tot het wezen van de herdenking: de muziek en dan speciaal de jazz-muziek die Adolphe Sax met zijn uitvinding voor altijd veranderde. De komende maan den zijn er ieder weekeinde groté en kleine muzikale festijnen. Ongeluk Het levensverhaal van Antoine-Joseph Sax, de naam waaronder de uitvinder in 1814 in Dinant werd geboren, is een aaneenschakeling van ongelukken, tragedies, haatcampagnes, slopende processen en faillietverklarin gen. Soms is het moeilijk voor te stellen dat hij tussen al le dieptepunten in de moed en de energie opbracht om zoveel nieuwe dingen op de wereld te zetten. Moeder Sax gaf haar oudste zoon meermalen op. „Dit kind is geboren voor het ongeluk; hij zal niet lang le ven." Als jongetje viel Sax van de derde verdieping van een huis. Andere keren slikte hij een naald in, dronk een glas zwavelzuur, verbrandde aan één kant bij een explo sie, kreeg een straatsteen tegen zijn hoofd en viel in een rivier. Sax overleefde alles op wonderbaarlijke manier. Terwijl moeder Sax handenwringend de kinderjaren volgde, nam vader Sax, zelf musicus en instrumenten bouwer, de opleiding van zijn oudste kind ter hand. Al op 16-jarige leeftijd debuteerde Adolphe Sax op de Ex position de l'Industrie in Brussel met fluiten en klarinet ten in ivoor. Hij was twintig toen hij een totaal nieuwe klarinet met 24 sleutels uitvond, even later gevolgd door een basklarinet, die hij volgens de overlevering op virtu oze wijze bespeelde. „Voor hem werden werken ge schreven die na zijn vertrek door niemand nog werden uitgevoerd, zo moeilijk waren ze", schrijft zijn biograaf. Gordijn In 1840 Sax was amper 26 jaar stond hij met niet minder dan negen uitvindingen op de Brusselse indus- triebeurs. Maar de eerste medaille werd hem geweigerd, omdat hij 'te jong is en men hem het volgende jaar niets meer zou te bieden hebben'. Gekwetst weigerde Sax de vergulde medaille die hem in plaats van de eerste prijs werd aangeboden, keerde België de rug toe en vertrok in 1842 met dertig franken op zak naar Parijs, waar hij een eigen atelier opende. Het zou het jaar worden, waarin de saxofoon zijn offi ciële intrede in de muziek deed. Al één keer had Sax hem bespeeld, in 1841 op de Brusselse industriebeurs, maar daarbij had de uitvinder zich achter een gordijn verscholen. Het instrument was voor zijn gevoel nog niet helemaal af en bovendien nog niet gepatenteerd. In Parijs verenigden zich al spoedig jaloerse tegen standers, concurrenten en namakers in een verbeten strijd tegen Sax. Het werd musici verboden om zijn in strumenten te bespelen. In de pers werden 'hatelijke ar tikels gepubliceerd, opgefrist met kwetsende karikatu ren'. Op één saxofoon werd het merk Sax zorgvuldig weggevijld. Hij werd geëxporteerd en in iets gewijzigde vorm en met een ander logo met veel bombarie weer in Frankrijk ingevoerd, alleen maar om Sax dwars te zitten. De componist Hector Berlioz, die Sax in 1842 leerde kennen, vatte het eens zo samen: „De vervolgingen die tegen Sax worden ingezet, lijken erg op die van de mid deleeuwen... Zijn beste ambachtsmannen worden ont voerd, zijn ontwerpen worden gestolen, het gerucht wordt verspreid dat hij gek is, er worden processen te gen hem aangespannen, als ze durfden zouden ze hem vermoorden. Zo groot is de haat die uitvinders wekken bij hun rivalen die helemaal niets uitvinden." Superkanon Ondanks alle nijd waartegen hij moest opboksen, bleef Sax de wereld onverdroten met nieuwe uitvindingen be stoken. De saxofoon groeide uit tot een hele familie in strumenten van saxhoorns, saxtromba's en saxtuba's. Maar Sax deed nog veel meer. Hij hervormde met groot succes de militaire muziek, maakte een nieuw notenschrift, componeerde, stelde een schoolplan voor uitvinders op, verbeterde de meeste koperen en houten instrumenten, bedacht een nieuwe versie voor de stoomfluit op treinen, schreef een studie over de akoestiek van concertzalen, vond een 'rookdoos' uit die aangename dampen voor de longen verspreidde (Louis Pasteur zou er later enkele exemplaren van be stellen) en ontwierp zelfs een superkanon avant-la-let- Terwijl hij maar doorging met uitvinden, bleven de rampen Sax achtervolgen. Hij ging achtereenvolgens in 1852, 1873 en 1877 failliet. Zijn atelier brandde bij een aanslag gedeeltelijk uit. Hij kreeg lipkanker, maar genas. Zijn levensgezellin, met wie hij nooit officieel was ge trouwd, stierf op 30-jarige leeftijd nadat ze Sax vijf kin deren had gebaard. Deze vrouw, de Spaanse Louise- Adèle Maor, verscheen overigens nooit in het openbaar. Sax zou haar van te nederige komaf hebben gevonden. Adolphe Sax maakte de doorbraak van de saxofoon in de jazzmuziek niet meer mee. Hij stierf op 7 februari 1894, 79 jaar oud, en werd op Montmartre begraven. Eén van zijn kinderen zette de zaak in Parijs voort, maar moest hem in 1928 aan het huis Selmer verkopen, thans nog steeds één van de grote saxofoonmerken ter wereld. Het geboortehuis van Sax in Dinant bestaat niet meer. Het werd op 23 augustus 1914 vernietigd toen de Duit sers Dinant bestormden en 674 burgers van de stad om kwamen. Alleen een onooglijke plaquette naast Galeries Sax herinnert nog aan de plek waar het stond. Dinant bezit al evenmin originele instrumenten van Sax. Daar voor moet men naar het Instrumentenmuseum aan de Kleine Zavel in Brussel. Maar de stad voelt zich nu ver plicht meer aandacht aan zijn bébé te besteden. In no vember dit jaar wordt een standbeeld voor Sax onthuld en men heeft zich vast voorgenomen dat er in de toe komst ook een Sax-museum moet komen. Hèt citaat. Tijdens de finale zit ting van het proces dat George Michael de afgelopen maanden heeft aangespannen tegen zijn platenmaat schappij Sony, voerde de mega-ster deze week nog even zélf het woord. Hij vatte sa men waarom hij wilde scheiden. In tegen stelling tot wat de media van het 74 dagen durende proces voor het High Court in Lon den vonden het ging niet primair om geld. Michael: „Hoewel ik mijn werk zowel heb gecreëerd als ervoor heb betaald, zal ik het iit bezitten of het copyright ervan kunnen toepassen. Er bestaat niet zoiets als begrip oor een artiest in de muziekindustrie. In fei- teken je een stukje papier aan het begin an je carrière en wordt er van je verwacht dat je met die beslissing of ie nou goed of slecht was de rest van je professionele le- 'en vrede kunt hebben." De rechter, the right honourable Justice Jo nathan Parker, sprak desalniettemin uit dat George Michael zijn uit 1988 stammende tract met Sony moet nakomen. De voor waarden noemde hij 'redelijk en fair'. De me gaster zelf kondigde vervolgens aan nooit ?r voor Sony te werken, eventueel een ra diostilte van negen jaar te betrachten en in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak. De proceskosten, oplopend tot inmiddels tien miljoen, vormden daarbij geen belemering. De muziekindustrie reageerde juichend en opgelucht. Pete Waterman, een van de glad- producers die het vak kent, Jegde nog is uit dat iemand die ruim 200 miljoen gulden bezit, niets te klagen heeft. Zo leek het proces op een overwinning van Sony op één van de weinige artiesten die de almachtige muziekindustrie niet alleen durf- lan te pakken, maar dat ook kon betalen. Georgios Kyriacos Panayiotou (vandaag 31 jaar), zoals Michael in werkelijkheid heet, stond bovendien een beetje in zijn hemd omdat de rechter kritiek had op de handels wijze van zijn manager, die Sony gedurende het proces nog een poot(je) probeerde uit te draaien. Pyrrhusoverwinning Toch is het een Pyrrhus-overwinning. Sony kan voorkomen dat Michael bij de concur- t aan het werk gaat, maar het contract dat met hem hebben verplicht hem niet te zingen als hij niet wil, of te componeren als hij zich daartoe niet bij machte voelt. Die sig naalwerking is in een industrie waarbij de verwevenheid tussen producent en toeleve rancier zo ver gaat dat de fabrikant de crea- tieveling in artistieke en creatieve keuzes be geleidt, niet onbelangrijk. Bovendien staat Sony er gekleurd op als George Michael voor de rechter vertelt hoe de maatschappij heeft ingegrepen in zijn werk (een producer remix- te de hit Too Funky zonder dat George er van wist) en zijn verkopen laag hield door de pro motiebudgetten terug te brengen. De kern van dit conflict voert terug op het jaar 1988, toen de Japanse hardware-fabri kant Sony de Amerikaanse platengigant CBS ook beleidsinhoudelijk ging runnen de overname was van enkele jaren eerder. Het Japanse management trok de touwtjes aan Remember Pearl Harbor', riep de Amerikaan- showbusiness prompt) en voerde produk- tiemethoden van de hardware-afdelingen door in de software-branche. De artiest was 'product', zijn muziek was ook 'product'. Pu blic relations werd marketing. Een conctract 2st langjarig zijn teneinde de grote inves teringen er gegarandeerd uit te halen. In dat zelfde jaar maakte Michael een in grijpende persoonlijke verandering door. De jaren als teenage-hero in het duo Wham! had hij van zich afgeschud, zijn eerste, eigenzin- e album Faith was een fenomenaal suc- Zijn imago, zijn zelfrespect, moesten in overeenstemming worden gebracht met zijn ïwe mega-status. Eerst bedong hij betere contractvoorwaarden bij Sony, vervolgens ondervond hij, helaas al zeer snel, de stralcke- band met het Japanse management aan den lijve. In die tijd interviewde ik hem, nog oor er sprake was van de feitelijke een crisis n de relatie met Sony. George Michael toen: „De eisen die nu aan ien artiest worden gesteld voordat ze echt tan een wereldwijd succes kunnen ruiken, George Michael. archieffoto zijn zo hoog opgeschroefd... De dingen die je verplicht bent, het aantal keren dat je jezelf moet bewijzen, alleen maar om aan de gang te kunnen blijven... Dat is de afschuwelijke waarheid van de moderne popbusiness." „Je moet blijven gaan, je kimt over van al les en nog wat je nek breken. Je moet je ima ge intact houden, aan de lopende band vi deo's produceren, alles op tempo houden. Je kunt je niet permitteren op je lauweren te rusten en je tegelijk rustig muzikaal te ont wikkelen." „Mensen die vijftien jaar terug het hoofd boven water konden houden en konden functioneren als de gfoten in hun vak, komen er tegenwoordig niet meer aan te pas, omdat ze de snelheid niet meer kunnen bijbenen. Ze kunnen zich daardoor niet blijvend bewij zen en bezwijken onder de enorme last die op hun schouders wordt gelegd. ïk denk dat steeds minder artiesten dat kunnen opbren gen. Het Schema. De Produktiviteit. Het is niet meer genoeg om goeie muziek te ma ken. En het eindresultaat? Steeds minder echte artiesten, een steeds groter aantal weg- werpartiesten." Tot zover een 24-jarige George Michael. Bij de onderhandelingen tussen CBS en Sony is Michael P. Schulhof, thans vice-chairman USA van Sony, er niet minder van geworden. Hij onderhandelde namens CBS, werd 'top man van Sony en volgens bronnen in de mu ziekindustrie bedong Schulhof ook een vor stelijke premie. Twee jaar geleden, toen So ny. een inmiddels goeddeels mislukte nieuwe geluiddrager de mini-disc 'in Europa lanceerde, interviewde ik deze, gewezen CBS-topman in aanwezigheid van zijn Japan se superieuren. Hij sprak inmiddels de taal van de Japanners. Schulhof toen: „We waren al nauw verbon den met CBS sinds 1968, en dus vertrouwd met het bedrijf. Toen CBS aangaf dat het overgenomen wilde worden voelden we daarvoor. We hebben altijd een voorkeur ge had voor een combinatie van hardware en software. Het zijn twee wielen onder dezelfde auto. Zowel wat muziek als video aangaat, is het nodig om beide terreinen geheel te be heersen, wil je in staat zijn als onderneming de 21ste eeuw aan te kunnen." „We hebben CBS in feite pas onlangs over genomen en dus enkele jaren nodig gehad om een strategie te ontwikkelen, maar je zult de komende jaren zien dat de samenwerking tussen beide onderdelen van het concern zich snel zal ontplooien. Als topmanagement bekijken we deze bedrijfstak zelf als een en kel terrein: we doen niet aan hardware of software. We doen aan entertainment. Ie mand die een Sony-TV aanzet, heeft pro gramma's nodig waarnaar hij kan kijken." Freedom Insiders in de muziekindustrie willen liever niet bij name worden geciteerd, maar ze me nen dat de kem van het conflict tussen topar tiesten als George Michael en hun maat schappij hier ligt. In de videoclip van Free dom 90, een van de songs van Michael's laatste officiële album Listen without Prejudi ce, vol 1, komt hij zelf niet in beeld, maar mi men fotomodellen de tekst. Aan het eind van het filmpje verbranden ze George's oi stoere motorjack, terwijl het refrein there's something else I've got to be) nog even na- klinkt. Het gaat om de ruimte die een platen maatschappij in juridische zin vergelijk-; baar met een uitgeverij zijn creatieve ta lent gunt om zichzelf te zijn. Vroeger, in de tijd van Yetnikoff en hele maal in de dagen dat de broertjes Ertegun de scepter zwaaiden over Atlantic Records, be moeide de hoogste baas .zich met alle fasesi van het creatieve proces. Zijn artiest ging hem alleszins ter harte en als het klikte, kwa- men de cijfers vanzelf in het zwart. Dat c tieve management ontbreekt bij Sony in nemende mate. Dat is de reden dat George Michael Vol 2 van Listen without Prejudice terugtrok en de band met Sony helemaal wil doorknippen. Bij Sony, dat evenals Philips kampt i een teruglopende markt voor consumer elec tronics, levert de hardware geluidsinstalla ties, TV's en dergelijke minder op dan vroeger. Wie het jaarverslag van Sony Neder land over 1993 bekijkt ziet dat de software, de muziekbranche, daarentegen veel rendement oplevert. De winstpercentages in de rende rende platentak betalen zelfs voor een langrijk deel de investeringen in nie hardware, zoals bij het mini-discproject. Het is in dat verband niet raar dat mega-artiesten als George Michael kenbaar maken dat „ze daar geen muziek voor maken". Nog pikanter is dat de sjiekste van de Brit se boulevardbladen, The Daily Mirror, in de heisa rond George Michael afgelopen week opnieuw aanleiding zag om te melden dat hij al een onderhands contract had getekend met Warner Bros. Onnodig om te zeggen dat Sony's grootste concurrent op de Amerikaan se markt dergelijke berichten ontkent noch bevestigt. Bronnen binnen de muziekindustrie be vestigen dat het bericht niet zo ver gezocht is. In typische vakbladen als Billboard dook Mi chael de afgelopen maanden regelmatig op. Zo was hij present bij de aftershow van Ma donna in Wembley, waar hij samen met War ner-topman Mo Ostin op de foto ging. Geor ge zong bovendien een duet met Mick Hucknall (Simply Red), een megatype dat goed ligt bij de top van Warner. Dergelijke signaalberichten spelen een gro te rol in een branche, waar wereldwijd zo'n 30 miljard gulden aan geluiddragers (CD's, cassettes, beeldplaten, etc.) op jaarbasis om gaat. Het wijst bovendien nog eens op een vete die zich tussen CBS en Warner tijdens de jaren zeventig en tachtig ontwikkelde t die in het standaardwerk The Hitman be schreven staat. Walter Yetnikoff van CBS er Mo Ostin konden eikaars bloed wel drinken. In een concurrentiestrijd die veel lijkt op de vijandelijkheden tussen Pepsi en Coca Co la (vergelijk het standaardwerk The Cola Warskocht Yetnikoff James Taylor weg bij Ostin en sloeg Mo terug door Paul Simon e gigantisch contract aan te bieden. In beide gevallen kregen de sterren, naar verluidt, veel te veel. Maar prestige gaat voor alles. Als het eenmaal zo ver komt, zal een nieuwe platen maatschappij Michael's proceskosten graag voor lief nemen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35