Bouterse verdachte in grote cokezaak Binnenland Brigade in de motteballen Randstad niet meer exclusieve motor economie Extra tijd gemeenten voor opvang asielzoekers 'Gouverneur frustreerde onderzoek Gonsalves' 'Experiment met Herman doorzetten' Onbegrip, angst en wanhoop bij herkeurde WAO'ers 'Onvoldoende actie uitlevering Kipp' telaviv» Nederland maakt zich er te gemakkelijk van af als het concludeert dat er geen kans bestaat op uitlevering van de in Ar gentinië wonende oorlogsmisdadiger Abraham Kipp, zo heeft directeur Zuroff van het Simon Wiesenthal Centrum aan demis sionair minister van justitie Kosto laten weten. Het Wiesenthal Centrum vroeg Nederland vorige maand bij Argentinië aan te dringen op de uitlevering van de bij verstek ter dood veroordeel de Kipp nadat een Argentijns televisiestation Kipps verblijfplaats had opgespoord. Kosto liet het centrum toen weten dat Argenti nië al eerder heeft laten weten Kipp niet te zullen uitleveren. Moord op inwoner Reuver opgelost reuver De politie heeft de moord op een 53-jarige man uit Reu ver op 20 januari van dit jaar in diens woning opgelost. Er zijn vier verdachten uit Venlo aangehouden. Twee mannen van 19 en 21 jaar worden verdacht van de moord. De andere twee zou den de schietpartij hebben uitgelokt. Een justitiewoordvoerder zei niet te weten wat het motief van de daders is geweest. Uit het feit dat het slachtoffer bewaker was van een hennepkwekerij, leidt de politie af dat het wellicht gaat om een afrekening in de drugwereld. CNV'ers accepteren NS-akkoord woerden De leden van de Vervoersbond CNV hebben in een t ook ii referendum met tegenzin ingestemd met het akkoord dat de vakbonden vorige week hebben bereikt met de NS-directie. Hoewel driekwart het akkoord steunt, maken de CNV-bestuur- ders uit allerlei opmerkingen op de stembiljetten op dat het on genoegen voortduurt. De belangrijke Utrechtse afdeling van de spoorwegvakbond FSV keurde gisteren het akkoord in meerder heid af. Echtpaar omgekomen bij auto-ongeval zeist Bij een auto-ongeval in Maartensdijk zijn gisteren een 25- jarige man uit Bilthoven en zijn 27-jarige vrouw om het leven gekomen. De auto van de slachtoffers kwam, waarschijnlijk door een inhaalmanoeuvre, op de linkerweghelft en botste frontaal op een tegemoetkomende vrachtwagen. De klap bij de botsing was zo groot dat de personenauto door de lucht vloog en onderste boven in een sloot belandde. Het echtpaar was op slag dood. De chauffeur is met licht beenletsel en nekklachten naar het zieken huis gebracht. Kerncentrales voldoende veilig den haag De veiligheid van de kerncentrales in Borssele en Do- dewaard voldoet aan de internationaal geformuleerde eisen. De kerncentrale in Borssele voldoet nu al aan de eisen waaraan nieuwe kerncentrales moeten voldoen, terwijl de voorzieningen in Dodewaard in overeenstemming zijn met de eisen die aan be staande centrales gesteld worden. Over vier jaar r Dodewaard de veiligheidssituatie aan de eisen vo trales voldoen. Na de kernramp in Tsjernobyl is internationaal afgesproken de veiligheid van bestaande centrales te verhogen volgens de laatste technische inzichten. Koninginnedag 1995 dag eerder den haag Koninginnedag wordt in 1995 op zaterdag 29 april ge vierd. Het kabinet heeft dat gisteren besloten omdat 30 april vol gend jaar op een zondag valt. Waar koningin Beatrix en haar fa milie Koninginnedag méévieren, is nog niet bekend. Boete Paktank voor dodelijke explosie Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft het tankopslagbe- drijf Paktank gisteren schuldig bevonden aan de dood van drie werknemers van een onderaannemer en aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel van een vierde man. Het bedrijf heeft volgens de rechtbank onvoldoende toezicht gehouden op sloop werkzaamheden aan een opslagtank met het uiterst explosieve acrylonitril, waardoor de tank ontplofte op 9 oktober 1989. De rechtbank heeft het bedrijf boetes opgelegd van in totaal 267.000 gulden. Of Paktank tegen de uitspraak in hoger beroep gaat hangt met name af van de vraag of het Openbaar Ministerie ze ven individuele werknemers nog zal vervolgen. Als het OM tot vervolging overgaat, zal Paktank vrijwel zeker afzien van hoger beroep omdat hiermee de belangen van de werknemers kunnen worden geschaad. Dopharma krijgt boete van 1,5 miljoen breda De Bredase rechtbank heeft diergeneesmiddelenprodu cent Dopharma veroordeeld tot een geldboete van anderhalf miljoen gulden wegens jarenlange handel in het verboden mid del clenbuterol. Directeur De Bruijn kondigde onmiddellijk ho ger beroep aan. Clenbuterol is een anti-hoestmiddel, maar toe gepast in grote concentraties werkt het groeibevorderend omdat het vet omzet in vlees. Het kan veehouders een voordeel opleve ren van enkele honderden guldens per koe. Het is verboden het middel voor dit doel te gebruiken. De afgelopen maanden wer den andere werknemers van Dopharma en veeartsen veroor deeld tot gevangenisstraffen oplopend tot zeven maanden en forse geldboetes. Benzinedieven gebruikten lijkwagen als brandstoftank genomen. Na zijn vrijlating ging de man op dezelfde voet door, Met onder meer een tot benzi- deze keer met de lijkwagen, netank omgebouwde lijkwagen De politie heeft nog vier an- heeft een bende zich de afgelo- dere bendeleden aangehouden, pen zestien maanden op grote evenals twee beiers. schaal beziggehouden met het stelen van benzine. Het voertuig een extra tank m Politieteam al jaren bezig met onderzoek naar Surinaams kartel De voormalige Surinaamse legerleider Bouterse en zijn vroegere rechterhand Boerenveen, tegenwoordig topad viseur bij het ministerie van defensie in Suriname, wor den ervan verdacht lid te zijn van een groot drugkartel dat zich bezighoudt met cocaïnehandel en het witwassen van druggelden. Officier van justitie Zandbergen onthul de gisteren dat tegen beiden een gerechtelijk vooronder zoek loopt. Bouterse en Boerenveen kunnen niet aan Ne derland uitgeleverd worden. Het verdrag hierover is wel door Nederland, maar nog niet door Suriname onderte kend. den haag anphouden zich meer dan honderd politiemensen met deze gigan- Het onderzoek naar het Suri- tische zaak bezig. Onder de naamse drugkartel dat vanuit naam Copa-team (afkorting van Paramaribo opereert, loopt al Colombia-Paramaribo) werkt een paar jaar. In Nederland een speciaal interregionaal poli tieteam in het diepste geheim aan de zaak. Deze week nog werd gelijktijdig in binnen- en buitenland een groot aantal huiszoekingen gedaan. In mei dit jaar gebeurde dat ook al. Aanhoudingen zijn niet ver richt, aldus justitie. Officieel zijn er vier verdach ten, onder wie Bouterse en Boerenveen. Surinaamse leger officieren worden vaker ge noemd in verband met drugza ken. Zo werd begin dit jaar een Surinaamse legerofficier in Pa ramaribo gearresteerd op ver denking van cocaïnehandel. Hij moest kort daarop wegens ge brek aan bewijs worden vrijge laten. Het Copa-team onderzoekt de cocaïnehandel en de geld stromen tussen Zuid-Amerika en Nederland. Daarvoor wordt samengewerkt met politie en justitie in landen als Groot-Brit- tannië, Togo, Frans-Guyana, Panama, Aruba, Nederlandse Antillen, Luxemburg, Zwitser land, België en de Verenigde Staten. Meer dan ooit maakt de drugmaffia gebruik van routes via Frans-Guyana (buurland van Suriname), Frankrijk, de Nederlandse Antillen en Groot- Brittanië. Het witwassen van de met de drughandel verdiende kapitalen zou vooral in Miami (Florida) gebeuren. In Nederland waarschuwt de havelte Een groot deel van de Nederlandse legertop was gisteren paraat in de Johannes Postkazerne in Havelte. Daar werd de 93ste gemechani seerde brigade officieel opgeheven. De brigadegeneraals Reitsma, Koopmans en Strik, genaraal-majoor Kosters, luitenant-generaal Schouten en bevelhebber Couzy (vlnr) salueerden voor een laatste keer voor de brigade. foto an amsterdam Economische groei en dynamiek zijn bin nen Nederland niet exclusief voorbehou den aan de Randstad. Integendeel: de ge bieden die aansluiten op de Randstad, zoals Flevoland en delen van Utrecht, zijn succesvoller. Verder blijken sommige grensregio's het economisch bijzonder goed te doen, met name Brabant, Mid den-Limburg en de Achterhoek. Dit concludeerde onderzoeker Wenne- kes van het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM) gisteren tij dens een bijeenkomst van Kamers van Koophandel in Amsterdam. Daarmee re kende hij af met het heersende idee dat de economie in Nederland begint bij de Randstad, vervolgens uitstraalt naar de re gio's eromheen en vervolgens stagneert in de grensregio's. „Dat model is een te grote simplificatie van de realiteit." Het EIM meet jaarlijks de dynamiek van het bedrijfsleven, waarbij de score wordt bepaald door het starten, opheffen en ver plaatsen van economische activiteiten. Op de langere termijn heeft deze bedrijfseco nomische dynamiek een positief effect op de werkgelegenheid. De vereniging van Kamers van Koop handel meldde bij dezelfde gelegenheid dat het aantal startende ondernemers in 1993 opnieuw is gegroeid in vergelijking met het jaar daarvoor. In totaal werden vorig jaar 47.000 nieuwe bedrijven opge richt, 3000 meer dan in 1992. den haag gpd Gemeenten krijgen meer tijd om voldoende woningen te vin den voor-asielzoekers die in Ne derland kunnen blijven. Tevens zullen maatregelen genomen Worden om leegstand van asiel zoekerswoningen te voorko men. Op korte termijn zal voorts de huisvestingswet wor den aangepast zodat ook asiel zoekers met een voorwaardelij ke verblijfsvergunning in hun eigen bestaan kunnen Dit is gisteren afgesproken tussen een delegatie van het ka binet en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Besloten is dat de gemeenten tot 1 maart 1995 de tijd krijgen om in totaal 37.000 opvangplaatsen toe te wijzen aan verblijfsgerechtigde asielzoekers, zogenoemde sta tushouders. Volgens eerdere af spraken hadden de gemeenten al eind december 37.000 ver blijfsgerechtigden moeten on derbrengen. Onlangs is echter gebleken dat honderden woningen voor asielzoekers bleven leegstaan omdat er onvoldoende status houders waren. Oorzaak was de trage afhandeling van asielver zoeken door het ministerie van justitie. Door de formatie kan de af handeling van asielaanvragen overigens een verdere vertra ging oplopen. PvdA en D66 ma ken zich sterk voor de herinvoe ring van het hoger beroep voor afgewezen asielzoekers. WD'er Bolkestein is daar fel op tegen. „We hebben het net afgeschaft en dan moeten we het besluit niet na een half jaar terugdraai- Het demissionaire kabinet heeft ervan afgezien met de VNG tot afspraken te komen over het aantal statushouders dat in 1995 moet worden ge huisvest. Een definitief besluit zullen VNG en het nieuwe kabi net in september nemen. Centrale Recherche Informatie dienst er al jaren voor dat Ne derland een steeds belangrijker doorvoerland wordt voor cocaï ne uit Zuid-Amerika. Ook de Colombiaanse geheime dienst DAS wees veelvuldig op het be lang van de Nederlandse ha vens bij de bevoorrading van heel Europa. In maart dit jaar nog trof de douane in Vlissin- gen een partij cocaïne aan in een lading vis uit Suriname. Volgende week vrijdag staan de drie Surinaamse verdachten in die zaak terecht in Middelburg. De zwijgzaamheid en ge heimzinnigheid waarmee de Nederlandse justitie in deze zaak opereert, zette in mei kwaad bloed bij de Surinaamse tegenvoeters. Zo zei de Suri naamse minister van justitie en politie Girjasing, toen vraagte kens te plaatsen bij dit Neder landse optreden. Volgens hem had, bij de eerste mammoetac tie in mei, Paramaribo op zijn minst in kennis gesteld moeten worden 'vooral nu het rechts hulpverdrag ondertekend gaat worden'. Dat verdrag is nog steeds niet geratificeerd. Bou terse en Boerenveen kunnen in Nederland nu dus niet terecht staan, mocht het onderzoek ooit tot een beschuldiging lei den. Von Meyenfeldt moest onderzoek stoppen 4 den haag gpd De toenmalige procureur-gene raal van Nieuw-Guinea Von Meyenfeldt is in zijn onderzoek naar misdragingen van be stuursambtenaar Gonsalves in de Baliemvallei stelselmatig te gengewerkt. Uit dagboeken van Von Meyenfeldt blijkt dat zijn onderzoek vooral werd gefrus treerd door de toenmalige gou verneur Platteel in Nieuw-Gui nea en de top van het ministerie van binnenlandse zaken. Dat bleek gisteren uit een tweede uitzending van het VPRO-pro- gramma Argos over het verle den van Gonsalves, de huidige procureur-generaal van Den Bosch. Gonsalves wordt in een '33 jaar oud dossier beschuldigd van doodslag, ernstige mishan delingen en bedreigingen in de Baliemvallei. Hij werkte daar toen als controleur en moest or de op zaken stellen. Gonsalves kreeg deze week na een gesprek met minister Kosto te horen dat er juridisch geen aanleiding is om zijn functie als procureur-generaal neer te leg gen. Indien er al sprake was van strafbare feiten, dan zijn deze verjaard. In zijn dagboeken schrijft Von Meyenfeldt dat hem stelselma tig werd voorgehouden dat een onderzoek naar de gedragingen van Gonsalves het landsbelang zou schaden. Uiteindelijk kreeg hij zelfs opdracht van gouver neur Platteel om het onderzoek stop te zetten. Von Meyenfeldt is toen opgestapt. Volgens de weduwe van Von Meyenfeldt hebben inspanningen van haar man om het recht zijn loop te hebben, ertoe geleid dat^iiens carrière stokte. Hij kon alleen nog maar officier van justitie in Utrecht worden op voorwaarde dat hij zijn mond zou houden. Ook de voormalige politie commissaris in Nieuw-Guinea Van Klinken meldde voor de ra dio dat het onderzoek van zijn ondergeschikten van bovenaf werd gefrustreerd. Van Klinken zelf werd overgeplaatst toen hij daartegen in verzet kwam. De Tweede Kamer praat vol gende week over de kwestie- Gonsalves. Commissie wil lactoferrine onderzoeken ming geeft de voorkeur aan de laatste methode. Volgens Kooreman zal elke methode een andere vorm van lactoferrine opleveren. Welke van de twee het beste is, kan pas worden vastgesteld na uit gebreid onderzoek. Daarvoor is nu nog niet voldoende lactofer rine voorhanden. Kooreman ad viseert daarom het experiment met Herman voort te zetten. Minister Bukman van land bouw laat momenteel onder zoeken of hij het contract met Gene Pharming, over Herman kan ontbinden. Zijn ministerie neemt via een onderzoeksinsti tuut deel aan het experiment. Nu onlangs is gebleken dat Ge ne Pharming ook een contract had met het voedingsmiddelen concern Nutricia voor de ont wikkeling van moedermelk ver vangende koemelk, overweegt Bukman de samenwerking te beëindigen. De minister informeert de Tweede Kamer daarover op kor te termijn. Het experiment met de gene tisch aangepaste stier Herman moet worden voortgezet. Tot die conclusie komt de commis sie-Kooreman in een rapport over de biotechnologische pro- duktie van het infectieremmen de eiwit lactoferrine via Her man. De Eerste Kamer had Buk man vorig jaar gevraagd te on derzoeken of lactoferrine ook op andere wijze kan worden ge maakt. De Dierenbescherming had beweerd dat het experi ment met de stier Herman overbodig is omdat er een alter natieve produktiemethode be schikbaar is. Kooreman vindt het nog te vroeg om uitsluitsel te geven. Volgens de commissie moeten eerst voldoende hoeveelheden lactoferrine beschikbaar zijn, al vorens een wetenschappelijk oordeel kan worden geveld. Lactoferrine kan worden ge maakt met behulp van transge ne koeien of met transgene schimmels. De Dierenbescher- van tweehonderd liter. Ook werden twee busjes ingezet die waren uitgerust met tanks van zeshonderd en duizend liter. De bende maakte gebruik van creditcards en pasjes die wer den gestolen uit vrachtwagens en bestelwagens van de PTT. Veelal werden bij die betaal- middelen ook de bijbehorende pin-codes bewaard. De bende tankte voornamelijk 's nachts bij onbemande benzinestations. In totaal sloeg de bende op die manier ongeveer duizend keer zijn slag. Daarbij werd 218.000 liter brandstof buitge maakt ter waarde van 344.000 gulden. De benzine werd op verschillende plaatsen in Sint- f Willebrord verkocht voor één gulden per liter. In dit Westbra bantse plaatsje heeft de politie verschillende ontmanteld. Hoofdverdachte is een 38-ja- - rige man uit Sint-Willebrord. Hij werd twee keer ingerekend en in beide gevallen na korte tijd weer in vrijheid gesteld we gens gebrek aan celruimte. Bij de eerste aanhouding werd zijn geprepareerd busje in beslag Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Als je naar het buitenland belt, kies dan geen 09 meer, maar OO. België OO Japan OO V.S. OO Peru OO Engeland OO Kameroen OO Australië OO Italië OO Argentinië OO den haag peet vogels Een continue stroom van verbijsterde, ge schokte en soms huilende mensen heb ben de telefonistes van de WAO-Klachten lijn de afgelopen- week te verwerken ge had. Gisteren waren de zes telefoonlijnen voor de zevende achtereenvolgende dag continu bezet. Ruim 1100 herkeurde WAO'ers maakten van de gelegenheid ge bruik hun gemoed te luchten. „Als we dertig lijnen hadden gehad zou den die ook continu bezet geweest zijn", meent woordvoerster Wewer van het Breed Platform Verzekeringen. Wewer is duidelijk geschokt door de verhalen die ze de afgelopen week te horen heeft gekre gen. „Vrijwel iedereen klaagt dat er niet wordt geluisterd naar de medische klach ten door de keuringsarts. Die mensen lo pen dan nog bij een specialist. Sommigen staan al na vijf minuten weer buiten, ter wijl de arts nog niet eens in het dossier heeft gekeken". Die vijf minuten werken nog lang na. Op basis van voorlopige cijfers blijkt dat 45 procent de uitkering geheel of gedeelte lijk verliest. Percentages die Wewer niet gek vindt als ze de verhalen van de her keurde WAO'ers hoort. „Een keuringsarts zei letterlijk: Als ze met twee benen en ar men en een hoofd hier binnenkomen keu- De pijn zit in de nieuwe, veel strengere criteria voor de keuring. In het oude WAO- regime werd uitgegaan van passende ar beid. Passende arbeid betekent dat geke ken wordt of de gehandicapte nog werk kan doen dat qua niveau vergelijkbaar was met zijn oude baan. Nu wordt alleen nog kan kijken wat een WAO'er nog kan, onge acht of dat werk past bij iemands oplei ding of werkervaring. Daarnaast moesten onder het oude regime vijf passende ba nen worden gevonden, nu hoeft dat in het uiterste geval nog maar één gangbare baan te zijn. Wewer: „Dat betekent dus dat iemand die volledig was afgekeurd nu ineens vol ledig is goedgekeurd, omdat hij nog loem- piavouwer kan worden. Een andere vrouw die voor de helft verlamd is, kan altijd nog brugwachter worden en een 29-jarige spastische vrouw is volgens de arts nog uitstekend inzetbaar bij het sorteren van mosselen". Wewer lepelt de voorbeelden met ge mak op. „Mensen reageren geschokt op dergelijke mededelingen. Ze zijn helemaal verdoofd in eerste instantie en daarna bel len ze ons in wanhoop en huilend op. Fi nancieel is het een behoorlijke klap. maar het is vooral een geestelijke dreun voor de mensen dat ze met hun klachten niet seri eus genomen voelen worden". Wewer verwacht dat de arrondisse- mentsrechters zich kunnen opmaken voor een golf van beroepszaken. Elke herkeur de heeft het recht tegen de uitspraak in beroep te gaan. WAO'ers die goedgekeurd worden, hebben immers niets te verliezen bij een beroepszaak. Van een beroep te gen de uitspraak gaat overigens geen op schortende werking uit. In de tussentijd zullen de WAO'ers het met de verlaagde uitkering moeten doen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3