94 Het belangrijkste is dat we weten wat er fout is gegaan9 'Wij Belgen kijken toch wat meer de kat uit de boom' Eén supporter in cel, drie teruggestuurd Peruaan Noriega fluit Nederland-Marokko HHP Ver weg van huis, in de broeikas van Orlando, be leeft de 'derby der lage lan den' vanmiddag om half één plaatselijke tijd (18.30 uur Nederlandse tijd) zijn 117e aflevering. De laatste keer dat er een Holland- België werd gespeeld, was op 9 september 1987 in Rotterdam (0-0). Het ging toen nergens om. Nu wel. Net als in het najaar van 1985 toen de twee landen in een dubbele barrage moesten uitmaken wie naar het WK in Mexico ging. De Rode Duivels wonnen die tweestrijd op doelsaldo (1-0, 1-2) en lachten 'den Ollanders' van het trainersduo Been hakker-Advocaat vierkant in het gezicht uit. 'België wint liever van Nederland dan van Marokko', schetst Mare Degryse het 'Hol land-complex'. 'Het is een wedstrijd met bepaalde emoties', kent Jan Wouters zijn klassieken. Jan Wouters was jarenlang de weegschaal van Oranje. Altijd in balans. Hij was een onmisbare schakel in het aan- en afvoersysteem van het Nederlands elftal, de katalysator tussen spe lers, die alleen maar naar voren denken. Het cement tussen de stenen. Eerder bij Ajax en Bayern Mün- chen, nu bij PSV. En na tuurlijk Oranje. orlando albert geesing gpd-verslaggever Corrigeren, incasseren en uitde len, het werd in de loop der ja ren het handelsmerk van Jantje Beton. Maar daarmee doe je zijn kwaliteiten als voetballer te kort. Niet voor niets roemde Ri- jius Michels hem bij het EK'88 om zijn spelinzicht en droeg hij de Europese titel voor een be langrijk deel op aan Jan Wou ters. De Jan Wouters van nu is nog steeds dezelfde, alleen een paar jaar ouder. Bijna 34 inmiddels. Maar hij is zelf nog steeds in ba lans, hij heeft nog dezelfde kromme benen, maar hij is niet meer de spil om wie alles draait. Wouters staat bij Oranje niet meer op de plek die hem in feite toebehoort. Centraal op het middenveld. Maar die plaats is vergeven aan de stilist Wim lonk. Daar is geen speld tussen tekrijgen. Wouters op zijn beurt is verbannen naar links en komt daar veel minder tot z'n recht. De balans in hèt elftal is ver stoord. Op het middenveld en achterin. Dick Advocaat spaart, zo lijkt het, de kool en de geit. En rea geert geprikkeld op de vraag of de rechtspoot links niet onvol doende uit de verf komt. „Zo'n vraag slaat nergens op. Die is onzinnig. Ik denk dat we in de tweede helft tegen Saudi-Arabië weer een ouderwetse Wouters hebben gezien. Hij ging voorop in de strijd. Ook verbaal." Erecode Hij mijdt de discussie en ver wijst iedereen door naar de bondscoach met wie hij bij FC Trevor Oranje kan Jan Wouters niet missen, geen dag Utrecht nog een blauwe maan dag samen heeft gevoetbald. Een voorbeeldige prof als hij is, zul je Wouters er nooit op kun nen betrappen dat hij de ereco de van de kleedkamer schendt. Zeker niet nu hij bezig is aan het laatste kunststukje in een indrukwekkende interlandcar rière van (nu al) 67 caps. Daar van speelde hij er tussen 21 no vember '90 en 19 januari '94 maar liefst 29 op rij. Een uni cum. De karaktervoetballer uit Utrecht, die tegenwoordig in •het Belgische woont, schikt zich in zijn lot. Zonder morren, zo lijkt het. Maar niet van harte, zo liet hij zich in een onbewaakt ogenblik ontvallen. ,,Ik functio neer gewoon het beste in het midden. Ik vind dat ik daar van meer waarde ben dan op links. Een rechtspoot op links, in mijn ogen duurt dat altijd net iets te lang." Voor het evenwicht kan het echter geen kwaad. Jonk en hij samen in één elftal, dat moet kunnen, vindt hij zelf. ,,Als jij twee spelers weet, die elkaar zo aanvullen, mag je ze opnoe men. De een zorgt in aanval lend opzicht voor ideale oplos singen, de ander knapt verdedi gend werk op. Ik vind het nor maal dat je voor een speler met de kwaliteiten van Jonk een op lossing zoekt. Die mag je nor maal gesproken niet buiten de basis laten." Maar als bikkelaar, bal-afpak - ker en gatendichter kan Oranje hem niet missen. Er is gewoon geen betere. Van dat soort zijn er gewoon te weinig, dat is de kern van het Oranje-probleem. „Dat is het hele probleem van het Nederlandse voetbal", zegt Wouters aan de vooravond van zijn eerste Holland-België. „In '74 had je Neeskens, Van Hane- gem, Suurbier en Rijsbergen. Dat waren voetballers die in dienst van een ander konden spelen, maar die ook een goede actie of pass in de benen had den. Als op het strijd aankwam, stonden ze hun mannetje. Dat is het grote verschil met nu." Leergeld Daardoor kon een toch tamelijk armoedig voetballand als Saudi- Arabië de Oranje-ballon maan dagnacht gemakkelijk doorprik ken. Wouters hoopt dat het elf tal in Washington leergeld heeft betaald. „Het belangrijkste is dat we weten wat er fout is ge gaan. We zijn veel te slap be gonnen, lang niet agressief ge noeg. En in veel te laag tempo." Dat heeft volgens hem meer te maken met het type spelers en minder met het systeem. „Door een goed positiespel probeert Ajax de fysieke kracht van de te genstander te ontlopen. Dat is met het Nederlands elftal pre cies hetzelfde. Zo hebben wij al tijd gespeeld." Die speelwijze kan echter al leen tot succes leiden als ieder een honderd procent bij de les is. Daar ontbrak het aan. Wou ters deelt die kritiek. „Fysiek hebben we niet zoveel. Toch moet ik nog zien hoe ploegen die het vooral daarvan moeten hebben zich in de rest van het toernooi ontwikkelen. Wij kun nen het gemis aan fysieke kwa liteiten alleen een beetje gelijk trekken door heel agressief en kort te dekken. Dan kunnen wij een wedstrijd met de voetbal kwaliteiten die wij hebben in ons voordeel beslissen. Maar als je niet scherp en agressief be gint, lopen wij achter de feiten aan. Wat dat betreft was Saudi- Arabië een goede les." „Maar je hebt wel met men sen te doen", houdt Wouters ons de spiegel voor. „Als het niet loopt, krijgt het Nederlands elftal moeilijkheden met om schakelen." Om de simpele re den dat Oranje er niet de ploeg naar heeft om de tegenstander met fysieke middelen te bestrij den. „We moeten ons eigen spel spelen en dat koppelen aan fy sieke kracht. Daar heeft het maandag aan ontbroken." En niet met onderschatting of zelfs met overschatting van de Saudi's, zegt hij. „Het zou best kunnen dat de vleugelspelers er problemen mee hadden pm zich terug te laten zakken. Ge woon, omdat ze dat niet ge wend zijn. Maar als de tegen stander in jouw ruimte komt, zul je hem toch af moeten ja gen. Dat is iets wat zich afspeelt in de bovenkamer." Belangen Als geen ander is Jan Wouters zich bewust -van de belangen die tegen België op het spel staan. „Het is een wedstrijd met bepaalde emoties, maar het is geen Nederland-Duitsland. De rivaliteit met België is toch iets minder." Maar of dat ook voor Wouters geldt.... Elke wedstrijd is voor hem erop of eronder, een tussenweg bestaat er niet. Hij wil winnen, altijd en overal. „Als ik wil winnen", bekende hij al eens, „word ik gemeen. Als een ingooi voor de tegenstander is, zal ik niet zeggen: asjeblieft, die is voor jou. Dat kan ik ge woon niet. Ik kan zelfs kwaad worden als iemand anders van mijn team wel zo beleefd is. Dat kunnen ze onsportief noemen. Nou, dan is het maar onspor tief. Ik wil winnen." Zeker van orlando anp De politie in Orlando heeft gis teren op de luchthaven één Ne derlandse supporter uit Pijnac- ker aangehouden. Op het vlieg veld van Detroit hebben op nieuw drie Oranje-fans geen toestemming gekregen de Vere nigde Staten binnen te komen. Zij werden op het vliegtuig te rug naar Nederland gezet. De supporter die in Orlando werd aangehouden maakte bij aankomst op de luchthaven eerst problemen bij de douane formaliteiten en duwde daarna een politieman omver. De man werd vervolgens gearresteerd en achter slot en grendel gezet. Het is nog onduidelijk welke straf hij krijgt. De Nederlandse politie- delegatie in Orlando houdt er rekening mee dat hij het land wordt uitgezet. Het drietal supporters dat in Detroit werd teruggestuurd naar Nederland maakte zich schuldig aan wangedrag. Eerder al kreeg een groep van negen tien Oranje-fans geen toestem ming in Detroit de Verenigde Staten binnen te komen omdat twaalf van hen in aanraking zijn geweest met justitie. In Detroit komen vooral sup porters aan die zelf hun (goed kopere) reis naar de Verenigde Staten hebben geregeld. De meesten hebben wel kaartjes voor de wedstrijden van het Ne derlands elftal, maar riog geen hotelaccommodatie. Vrijwel alle georganiseerde reizen vliegen direct op Orlando, waar gisteren ruim vijfduizend Oranje-fans arriveerden. In totaal zitten vol gens schattingen van de politie vandaag minimaal vijftiendui zend Hollanders op de tribune bij Nederland-België. dallas dpa De Peruaan Tejada Noriega fluit de laatste groepswedstrijd van het Nederlands elftal, tegen Marokko. Het duel vindt op 29 juni in de Citrus Bowl in Orlan do plaats. De FIFA heeft voor de laatste twaalf groepswedstrijden de volgende scheidsrechters aangewezen: Groep A (26 juni) Verenigde Staten-Roemenië: Van der Ende (Ned), Zwitserland-Colombia Mikkelsen (Den).-Groep B (28 juni) Rusland-Kameroen: Al- Sharif (Egy), Brazilië-Zweden Puhl (Hon). Groep C (27 juni) Bolivia-Spanje: Badilla Sequeira (CRi), Duitsland-Zuid-Korea Quiniou (Fra). Groep D (1 juli) Griekenland-Nigeria Mottram (Sch), Argentinië-Bulgarije: Jouini (Tun). Groep E (28 juni) Ierland-Noorwegen: Torres Ca- dena (Col), Italië-Mexico: Lam- olina (Arg). Groep F (29 juni) Nederland-Marokko: Tejada Noriega (Per), België-Saudi-Ara- bië: Krug (Dui). ABC en ESPN, de twee televi siezenders die het WK-voetbal in Amerika op de buis brengen, zijn zeer tevreden over de inte resse bij het kijkerspubliek. Ge middeld is de afgelopen week in 2,3 huishoudens naar voetbal gekeken en dat is meer dan waarop men had gerekend. Ter vergelijking: de finale van de play-offs in het basketbal tussen de Houston Rockets en de New York Knick werd door 50 mil joen Amerikanen bekeken. Maar het succes van het Ame rikaanse team (een gelijkspel te gen de Zwitsers, winst op Co lombia en vrijwel zeker van de tweede ronde) heeft de belang stelling voor voetbal een enor me push gegeven. Elke Ameri kaanse krant bracht de winst op Colombia donderdag, en zelfs gisteren nog, op de voorpagina. ABC, dat aanvankelijk slechts 11 van de 52 WK-duels zou bren gen, is van plan de resterende wedstrijden van het Amerikaan se team van de sportzender ESPN over te nemen. Mare Degryse van plattelandsjongen tot vedette dayton a beach jan mennega gpd-verslaggever Mare Degryse heeft verkering met Nicole van Wijk. Zij wonen in het tegen Brussel aangeplak te Dilbeek. Nicole van Wijk is een Nederlandse juffrouw en de dochter van Hassie, jarenlang jeugdtrainer van Ajax totdat hij ernstig gewond raakte door het instorten van een dug-out. In gezelschap van de andere vrou wen van de Belgische spelers is zij woensdagavond aangeko men in Daytona Beach, de uit valsbasis van de beste voetbal lers van onze zuiderburen in de eerste ronde van het WK. Vandaag zit Nicole van Wijk op de tribune van de Citrus Bowl in Orlando, waar Neder land en België de degens krui sen voor de 117e Derby der La ge Landen. „Ik denk dat ze zich een beetje neutraal zal opstel len", lacht Mare Degryse. „Nor maal is ze voor Nederland, maar ik denk dat ze nu ook sup porter is van mij en van de Rode Duivels." Mare Degryse, spreek uit De- grijze, is een zoon van het Vlaamse land. Hij werd op 4 september 1965 geboren in Roeselare en woonde tot zijn 21e bij zijn ouders in Ardooie, een Westvlaams boerengat. Hij werd streng katholiek opgevoed en bezocht elke week trouw de kerk. Op school was Markske, zoals hij vanwege zijn kleine ge stalte (1.71 meter) tot op de dag van vandaag nog wordt ge noemd, een vlotte leerling. Hij studeerde Latijn en wiskunde en werd opgeleid om later le raar aan een hogeschool te kun nen worden. Mare Degryse kon niet alleen goed leren, bij de plaatselijke voetbalclub VC Ardooie gaf hij er wekelijks blijk van ook heel goed te kunnen voetballen. Zo maar op een dag stond Georg Kessler op de stoep, de trainer van club Brugge. „Méneer Kes sler", herinnert Mare zich, „maakte een goede indruk op m'n ouders en zij gaven me toe stemming om het twee jaar als profvoetballer te proberen. Bevrijding Krap achttien lentes jong maak te Mare Degryse bij Club Brug- ge-KV Kortrijk al zijn opwach ting in de hoogste Belgische af deling. Minder dan een jaar la ter speelde hij ook al zijn eerste interland, een oefenwedstrijd tegen Argentinië. Pas vijf jaar na zijn debuut, om precies te zijn op 29 april 1989, in het WK- kwalificatieduel tegen Tsjecho- slowakije (2-1), veroverde hij een vaste stek in de nationale ploeg. „Ik speelde niet eens zo goed, maar ik maakte wel twee belangrijke doelpunten. Ze kwamen voor mij als een bevrij ding, want aanvankelijk werd van mij gezegd dat ik alleen in de competitie kon scoren en dat ik niet thuis gaf als het echt moeilijk begon te worden." In zijn beginperiode in Brug ge, waar het gerstenat vrolijk schuimt en de madammekes uitnodigend lonken, zeker als het een bekende voetballer be treft, raakte Mare Degryse ook enige tijd ietwat de weg kwijt. De schuchtere en brave platte landsjongen uit het doodse Ar dooie stortte zich vol overgave in het bruisende stadsleven van één van de gezelligste steden van België en nam het daarbij niet zo nauw. Zeer tegen de zin van zijn ouders besloot hij ook op zichzelf te gaan wonen. „Zij Marc Degryse: „Een gelijkspel is niet ons uitgangspunt. Ik wil altijd winnen." dachten dat zij het niet goed hadden gedaan en waren bang dat het dorp er schande van zou spreken." De vrede met zijn oudelui is allang weer getekend en Mare Degryse is inmiddels ook uit geraasd. Hij komt ook niet meer uit voor Club Brugge, niaar voor Anderlecht, dat in 1989 ruim drie miljoen gulden voor hem neertelde. In de nationale com petitie heeft de tweevoudig Bel gisch voetballer van het jaar in middels meer dan 130 keer ge scoord. Voor de Rode Duivels deed hij dat in 49 interlands 18 maal, afgelopen zondag in de met 1-0 gewonnen WK-wed strijd tegen Marokko voor het laatst. In tegenstelling tot Luc Nilis, die spuugzat is van de nationale competitie en naar PSV is ver kast, is Mare Degryse nog niet uitgekeken op de hoogste Belgi sche afdeling. „Ik ga beslist niet met tegenzin naar Lommei, Oostende of Charleroi", zegt hij. „Al zou ik natuurlijk ook wel eens in een echt groot voetbal land willen spelen. Maar ik be slis dat niet alleen. Ik ben af hankelijk van Anderlecht. Ik zit contractueel nog drie jaar aan de club vast. Ik ga er daarom vanuit dat ik voorlopig in Brus sel blijf. Waarbij ik wil aanteke nen dat het mij bij Anderlecht prima bevalt. Wij spelen bijna elk jaar in de Champions Lea gue en in het buitenland zijn weinig ploegen te vinden waar voor dat ook geldt." Zwarte beest Nederland-België of België-Ne- derland zijn voor Mare Degryse speciale wedstrijden. „Het zijn krachtmetingen tussen twee ploegen die wel dezelfde taal spreken, maar niet dezelfde mentaliteit hebben. Jullie Ne derlanders zijn zelfverzekerd, wij Belgen nemen toch wat meer een afwachtende houding aan, kijken de kat wat meer uit de boom. Dat is hun natuur en dat komt vaak ook tot uiting op het veld. Nederland is altijd een beetje het zwarte beest geweest voor ons Belgen, want wij heb ben veel wedstrijden van Ne derland verloren. Vanuit die frustratie is er bij ons iets ge groeid waardoor wij absoluut van Nederland willen winnen." Hoe graag België volgens Mare Degryse Nederland ook pootje licht, de kans is niet denkbeeldig dat beide ploegen vanavond bij een gelijke stand gaandeweg de wedstrijd beslui ten tot een status quo. Bij een gelijkspel hebben de buurlan den alletwee vier punten en we ten zij zich verzekerd van de achtste finales van het WK. De gryse: „Ik zou me kunnen in denken dat de rem er wordt op gegooid als het na een uur 0-0 is, of 1-1. Dat lijkt me logisch, maar een gelijkspel is niet ons uitgangspunt. Tenminste niet mijn uitgangspunt. Ik wil altijd In de taxi op weg naar de sauna van het Silverdome in Detroit, waar Zwitser land later die dag Roemenië zou oprollen, raakte ik aan de praat met de chauffeur. Een vriende lijke man. In voetbal geïnteres seerd, zei hij. Hij vroeg me waar ik vandaan kwam. Ik antwoordde naar waarheid. Hij keek me onder zoekend aan. Netherlands? Wordt er bij jullie gevoetbald dan? Ik knikte van ja. De man voelde zich kennelijk bezwaard doorzijn onwetendheid. De eu forie van "We gaan naar Rome", de zwembadheisa van 1974, de bal óp de paal van Rensenbrink. Alles was gebeurd zonder dat mijn taxichauffeur daar notie van genomen had. Toch was hij meer dan oppervlakkig in voet balgeïnteresseerd, hield hij vol: ,,Ik know two players! Pele en Trevor Francis. Pele en Trevor Francis. Trevor Francis, ik geef toe, in zijn dagen een begenadigd voet baller, maar nu door mijn taxi chauffeuropeen lijn geplaatst met Pele, komt mij in dit ver band voor als de Engelse uitgave van Co Stout. Henk Grim, Billy Bond, Hans Werdekker, wanneer hij mee naar voren gaat. Ronald Leng- keek. Pierre Vermeulen, Jo Bon- frère. Kurt Welzl. Dick van Dijk op Wembley. Sjaak Roggeveen van Holland Sport. Spelers die in een vergelijking met Pele evenzeer op hun plaats zijn als Trevor Francis. Het hoogste Francis-gehalte door de jaren heen, treffen wij aan bij PSV. Harry Lubse, Addick Koot (bij corners), Jurrie Koolhof (al zou ik Koolhof prefereren boven Francis, hoger rendementJo- han Devrindt, Edwin van Anke ren. Het gemakkelijkst is Trevor Francis waarschijnlijk te ver vangen door Stanley Bish. Pele en Bish! In gedachten hoorde ik de taxichauffeur over Bish uit wijden. I know two great players. Pele en Bish. Het klonk niet geforceerd. Het klonk goed zelfs. Pele en Bish, daar is geen achterhoede tegen bestand. Het leek mij nu, in mijn conver- statie met de taxichauffeur, de ideale timing om Diego Mara- dona te introduceren. Marado- na? Is that a Rumanian player? Wat Maradona voor de meeste Amerikanen is, was tot voor kort O.J. Simpson voor mij. Orenthal James Simpson, 46 nu, was tot 1979 de Maradona van de Buffalo Bills. Simpson was footballer, wat iets anders is dan voetballer. Simpson was 'run ning-back', een loper. In zijn beste jaar holde Simpson met de bal onder de arm 2003yards. Een record, wat hem toegang tot de Hall of Fame verschafte. In de nadagen van zijn carrière viel zijn oog op Nicole Brown, een 18-jarig serveerstertje, waar mee O.J. in 1985 in het huwelijk trad. Zij leefde niet langen was vaak ongelukkig, totdat zij aan de vooravond van het WK op de stoep voor haar villa in Brent wood, Los Angeles, werd aange troffen. Levenloos. Nicole, een fijn geschapen blon dine van 35 inmiddels en na een stormachtig huwelijk sinds kort gescheiden van O.J., was teza men meteen goede vriend door messteken omgebracht. Deze dubbele moord heeft Amerika nu al bijna tivee weken in de greep. Alles wijst erop dat O.J., tegenwoordig een geliefd tv- commentator en filmster (Roots, Towering Inferno en Naked Gun) de dader is, maar ook al leidde het bloedige spoor recht streeks naar de voormalige nummer 32 van Buffalo Bills, zijn arrestatie liet langer op zich wachten dan een gemiddelde af levering van Colombo. Maar vijf dagen na de moord werd de live-uitzending van de NBA-finals (New York vs. Hous ton) op televisie abrupt onder broken. O.J. Simpson, als in zijn beste dagen als 'running-back' was weer op de loop. In een Ford Bronco dit keer, op de San Diego Freeway, achtervolgd dooreen armada van politieauto's, toege- juichd door de menigte. O.J. was op de vlucht geslagen en alle grote zenders (ABC, NBCen CBS) brachten het live op de te levisie. Een urenlang drama, midden in de nacht beëindigd met de overgave van O.J., hield Amerika (en mij ook) aan de buis gekluisterd en haalde hoge re kijkcijfers dan het WK, ja zelfs de NBA-Finals of de World Se ries. in dit land ooit scoren. Over scoren gesproken, zoals na de 'autopsie' van nummer 32 niets meer resteerde dan een ge vangenisnummer, zo verander de Maradona na zijn doelpunt tegen Griekenland, toen hij zo wat de camera opat, heel even in Stanley Bish. Two great players: Maradona en Bish. Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23