Alphens Studiecentrum in handen van Praehep Thuis bloemen kopen via TV heeft toekomst Restauratie De Rooie Wip begint na bouwvakvakantie Ik zie en hoor hem nog steeds komen' Rijn Veenstreek Huis op wielen te koop (ATERDAG 25 JUN11994 Met ingang van 1 augustus [let Alphens Studiecentrum (ASC), gevestigd aan de Mo lenvliet, komt 1 augustus van dit jaar in handen van het (andelijk onderwijsinstituut Praehep. Het voortbestaan van ASC is hierdoor in de toekomst gewaarborgd. Voor het personeel - administratief en docenten - verandert er praktisch niets. verbonden. Beide directies zeggen 'blij' te zijn met elkaar. Tukker ziet de samenwerking als een verster king van de positie van het Alp hens Studiecentrum. De cursus sen voor dit jaar zijn reeds ge pland. Maar, verwacht Tukker, het komend jaar Zal Praehep daaraan zeker een programma aan toevoegen. Anders gezegd: de studenten hoeven het stu diejaar dat eraan komt geen grote veranderingen te ver wachten. Volgend jaar worden zij in de gelegenheid gesteld om door te stromen naar de hogere (an westerlaken [let initiatief om beide institu ten te laten samensmelten is Van directeur H. Tukker van ^SC. Het studiecentrum is tot 1 jugustus een zelfstandige on derwijsinstelling. Tukker, in middels 62 jaar, wil dat ASC ook in de komende jaren openblijft. Dm daar zeker van te zijn zocht hij contact met Praehep. En dat mondde uiteindelijk uit in de Vorm van samenwerking waar- Voor nu definitief is gekozen. Tukker blijft aan administratieve opleidingen die Praehep verzorgt. Bovendien mogen de studenten van het Alphens Studiecentrum deelne men aan seminars, die Praehep organiseert. Goedgekeurd ASC mag officieel cursussen verzorgen op het terrein van hogere marketing, management en financieel-economisch staf medewerker. Het instituut in Al phen kreeg daar onlangs toe stemming voor van het ministe rie van onderwijs. Een beslis sing waarmee Tukker bijzonder ingenomen is. Zo'n opleiding, zegt hij, past precies in het straatje van het Studiecentrum. Dit gaat, na de overname door Praehep, gewoon onder dezelf de naam verder. Praehep-directeur J. Potgieser sr. zegt dat beide onderwijsin stituten 'lekker gaan s ken'. Hoewel ASC een breder pakket aanbiedt dan zijn instel ling, ziet hij heel duidelijk de voordelen van de samenwer king. Praehep, zegt hij, brengt zijn specialisme in, in het Alp hens Studiecentrum. Potgieser: ,,Het belangrijkste is dat de continuïteit van ASC nu gewaarborgd is. Wij zijn een stuk groter dan Alphen, wij heb ben een body. En daar kan ASC nu ook op steunen. Praehep leidt jaarlijks rond de 15.000 cursisten op." De Praehep-directeur beves tigt, dat er op zeer korte termijn het aantal cursussen niet wordt uitgebreid. De kans is groot, zegt hij, dat volgend jaar de op leiding administratief consulen t/assistent accountant kan wor den gevolgd. Volgens hem zal het onderwijspakket in Alphen alleen maar groeien. Piet Vree ridder Van der Salm onderzoekt nieuwe veilmethode in Roelofarendsveen m.phen a Tijdens de receptie ter gelegen heid van zijn afscheid als direc teur van de Alphense Ichtus- hiavo is Piet Vree gisteren be- ïoemd tot ridder in de orde van )ranje-Nassau. De onderschei ding en de bijbehorende ver- .ierselen werden hem uitgereikt door burgemeester M. Paats. Na 41 jaar in het onderwijs, waar van de helft in Alphen, is Vree met de VUT gegaan, i Naast zijn werk als schooldi recteur was Vree actief in diver- besturen op het gebied van protestants-christelijk on- lerwijs en vormingswerk. Bo- 'endien is hij sinds jaren lid van college van bestuur van de iindskerk. Sinds april zit hij amaast namens het CDA in Alphense gemeenteraad. Bomber-jack (e koop voor goed doel alphen aan den run» De bioscoop Euro Cinema in kiphen aan den Rijn zoekt bie ders voor een zogenoemd bom- ber-jack met het logo van Alad- jdin. De bioscoop zal het geld van de hoogste bieder aan de Stichting Bio Kinderrevalidatie jschenken. Euro Cinema heeft liet jack gekregen *van Buena Vista omdat de bioscoop zich verdienstelijk had gemaakt met jpromotieactiviteiten rond de film Aladdin. Bieders voor het (jack kunnen zich tot en met maandag 4 juli inschrijven. Het geld van de hoogste bie der zal op vrijdag 15 juli aan W. Van Tuyll van Serooskerken, di- irecteur van Bio Kinderrevalida- itie, door de hoogste bieder wor den overhandigd. Gisteren was het hoogste bod 85 gulden. Bie- iders kunnen terecht bij Euro Ci- ema tel. 01720-21514, fax. 1720-24343. Autobusroute weer normaal ov pL A' I maanden run De reconstructiewerkzaamhe- en gedeelte van de Pieter Doelmanstraat in Alphen den Rijn zijn voorbij zodat ingang van vandaag de stadslijnen 75 en 76 en de streeklijnen 184, 197, 147, 166, 168, 167, 169 en 239 (alle vanaf het centraal station) van West nederland en Centraal Neder land weer de normale routes over de Pieter Doelmanstraat- Iphense brug rijden. VRIJE TIJD Tuinpaddag De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde orga niseert vandaag van 14.00 tot 17.00 uur een open-tuinpaddag in de tuin van Van Leeuwen aan de Zuidbuurtseweg 7a in Zoe- terwoude. Auto's kunnen bij de kerk worden geparkeerd. Schilderijen Sytze van Koningsveld, leraar muzikale vorming in Oegst- geest, en Martin Nijland, weg en waterbouwkundige in Kou dekerk aan den Rijn, exposeren van 27 juni tot 24 juli met schil derijen in de bibliotheek aan de Thorbeckestraat la in Alphen aan den Rijn. De schilders zul len op de zaterdagochtenden aanwezig zijn om belangstellen den te woord te staan. n den run Zelfs een douche, a conditioning, een draaibare tv-antenne en een mooi aangeklede badkamer ontbreken niet in deze luxe caravan. Het mobiele woon huis de zeer bekende Airstream is ge bouwd in 1962 in Amerika. Onder andere be kend als het kleurrijke en tijdelijk onderko men van Robert ten Brink, de presentator van het bekende Veronica-televisieprogramma All you need is love. Deze caravan heeft echter een zilvergrijze kleur en de buitenkant is ge heel vervaardigd van aluminium. De caravan is enige tijd geleden door een par ticulier geïmporteerd uit Florida. Het opval lende vakantiehuis op wielen staat te koop bij het Alphens bedrijf Cars Classic aan de Hoorn. Vanaf de Lage Zijde aan de overkant van de Oude Rijn is de caravan prima te zien tussen al die andere oldtimers. FOTO BEN DE BRUYN roelofarendsveen marieta kroft Thuis bloemen inkopen via het televisiescherm klinkt nog futu ristisch. Over twee jaar zou het wel eens volkomen ingeburgerd kunnen zijn. Dat zegt Diederik van der Salm. De 21-jarige stu dent aan de Hogeschool van Amsterdam met de studierich ting technische bedrijfskunde, .heeft de afgelopen twee maan den in de Veense bloemenvei ling onderzocht welke veilme thode het beste aansluit op de behoeften van de kopers. Zelf voelt hij veel voor het elektro nisch thuisveilen, dat naar zijn mening over enkele jaren tech nisch haalbaar zal zijn. Nu komen bloemisten en grossiers 's morgens vroeg naar Roelofarendsveen om hun pro- dukten voor de klok in te kopen. ,,Een vrij inefficiënt systeem", vindt Van der Salm. ,,De kopers hebben hun reistijd van en naar de veiling. Ze zien vervolgens 900 produkten voor de klok ver schijnen en kopen er misschien maar 30. Met het elektronisch thuisveilen is veel minder tijd gemoeid." Een voorwaarde voor het thuisveilen is wel dat er nieuwe kopers worden aangetrokken. Van der Salm: „Daarmee kim je moet je wel hebben, wil je in een nieuw veilsysteem investe-- Klokstop Op korte termijn ziet de student wel iets in het 'multi-transactie- veilen'. „Dat is een systeem waarbij meer kopers op de knop kunnen drukken. Nu is het zo dat de eerste die op de knop drukt, eigenaar is van de partij bloemen die op dat moment voor de klok was gebracht. Bij het multi-transactieveilen kun nen ook kopers een bepaald aantal seconden na de eerste stop op de knop drukken. Zo kunnen meer produkten per klokstop worden geveild en gaat het dus allemaal wat sneller", legt de student uit. Om als veiling beter op de wensen van de kopers in te spe len, noemt hij verder de moge lijkheid om een cash and carry in Roelofarendsveen in te rich ten. Kopers hebben dan ook de mogelijkheid om bloemen in deze winkel in te kopen. Voorts ziet Van der Salm voordelen om het veilen bij af slag te veranderen in die bij op bod. „Dan komt er een betere prijsvorming tot stand. Nu is het zo dat de wijzer van hoog naar laag loopt. Wie het eerst drukt, is de eigenaar van die partij. Als een koper zit te sla pen wordt de prijs onnodig laag. Bij het veilen bij opbod drukt iedereen de knop in. Wie het laatst de knop loslaat, is de eigenaar. Dat vergt veel meer concentratie." Volgens Van der Salm is Roelofarendsveen een mooie proeftuin. „Je kunt hier heel goed iets uitproberen omdat de veiling kleinschalig is. Ga je een nieuw systeem in Aalsmeer uit voeren en het slaat het niet aan, dan is er gelijk veel meer geld mee gemoeid." Het rapport wordt door de directie en het bestuur van de Verenigde Bloe menveilingen Aalsmeer, waar onder Roelofarendsveen valt, bestudeerd. Hoogmadese molenmaker werkt aan monument uit 1570 hazerswoude Het begint er nu eindelijk van te komen. Aan de Gemeneweg in Hazerswoude is een begin ge maakt met de restauratie van de molen De Rooie Wip. Weliswaar nog niet voor iedereen zicht baar, maar molenmaker Verbij uit Hoogmade is al druk aan de slag met het uit 1570 de Volgens de plannen van de Hoogmadese molenmaker wordt direct na de bouwvakva kantie begonnen met de werk zaamheden aan de buiten kant van de zowel in binnen- als bui tenland zeer bekende wipwater- molen. Onder andere het gevolg van het feit dat De Rooie Wip enige jaren geleden werd opge nomen in een serie Nederland se zomerpostzegels. Nieuwe roeden Al enige tijd geleden is het wie- kenkruis verwijderd, omdat deskundigen vreesden dat de najaars- en winterstormen schade zou veroorzaken. Bij een constructiebesdrijf worden nu nieuwe roeden vervaardigd. „Inmiddels is ook al het hout dat nodig is voor de restauratie Vijftig jaar geleden maakte B-17 noodlanding in Rijnsaterwoude besteld. Ook binnen de molen wordt al volop gewerkt", merkt Jan Boers op. Oud-aannemer Boers neemt binnen de stich ting die zich heeft ingezet voor het opknappen van het monu ment, de technische zaken voor zijn rekening. Zoals het er nu naar uitziet wordt De Rooie Wip volgend voorjaar weer opgeleverd. Het bestuur van de stichting wil op de landelijke molendag in mei 1995 het monument officieel weer ingebruik nemen. „Dat gaat gepaard met tal van activi teiten, maar welke precies moet nog worden doorgesproken", zegt Gejus van Diggelen van de stichting. Hij is verantwoorde lijk voor de publiciteit rond de restauratie van het Hazers- woudse monument. Met de molen is een bedrag van 250.000 gulden gemoeid. Daar van dragen provincie en het mi nisterie van wvc anderhalve ton bij. De rest van het bedrag moet door de stichting worden inge zameld. Onder andere door een actie van de verkoop van schil derijen. Op verzoek van de stichting hadden amateur-kunstenaars een tekening, schilderij of aqua rel gemaakt van De Rooie Wip. Dat bracht zo'n 10.000 gulden op. Daarnaast geld van spon sors en enkele fondsen. „Op dit moment hebben we nog enkele duizenden guldqns nodig. Dus moet het lukken om op korte termijn die ton bij elkaar te krij gen", aldus Gejus v runsaterwoude/leimuiden Op het grasland langs de pro vinciale weg in Rijnsaterwoude beleven Piet van Veen en Theo Obdeijn het voorval van 2 no vember 1944 opnieuw. Op die maandag in de Tweede Wereld oorlog maakte een enorme Amerikaanse B-17 voor hun ogen een noodlanding op het grasland. „Een dergelijke ge beurtenis blijf je steeds bij. Ik zie en hoor hem nog steeds ko men als ik daar in de buurt ben", zegt Obdeijn. Het voorval is zo in Leimui- den en Rijnsaterwoude blijven hangen dat er nu een comité is gevormd dat zich inzet om en kele bemanningsleden van het destijds gelandde toestel beide dorpen te halen. In het kader van het feest dat ons land volgend jaar viert, omdat het een halve eeuw geleden werd bevrijd van de Duitse bezetters. „Als we het nu niet doen, hoeft het niet meer", merken Van Veen en Obdeijn op. „Dan zijn de meesten mensen die het hebben meegemaakt De B-17 meer bekend on der de naam vliegend fort was op de terugweg van een bombardementsvlucht Duitsland. „In Merseburg, in de buurt van Leipzig, was een aan val uitgevoerd op een raffinade rij. Daarbij werd het toestel door Duits vuur geraakt, maar bleef gelukkig in de lucht. Door het geleidelijk aan uitvallen drie van de vier motoren het onmogelijk dat de thuisba-. sis in Engeland gehaald kon worden. Daarop besloot de pi loot om een noodlanding te maken. Dat werd het veld van boerderij van Van Os", vertelt Obdeijn. De toen 13-jarige Lei- in de directe i boer aan het --fes «ÜiLigli mm* muidenaar omgeving bij werk. Volgens Van Veen e i Obdeijn werd er vanuit de bevolking di rect massaal gereageerd. „Velen kwamen naar het grasveld om te helpen. Onder leiding van het plaatselijk verzet werd de be manning uit het vernielde vlieg tuig gehaald en in veiligheid ge bracht. Waar die kleding zo snel vandaan kwam weet ik niet, maar binnen de kortste keren die bemanningsleden veranderd in boerenknechts die op het veld aan het werk waren geweest. Samen met de bevol king werden de Amerikanen van het veld weggejaagd", kij ken de 63-jarige Obdeijn en de 74-jarige Van Veen lachend te rug. „Als die Duitsers dat gewe ten hadden." Vervolgens werden zeven van de negen bemanningsleden on dergebracht in de molen in Rijnsaterwoude. „De molen waar later Andre van Duijn nog op heeft gewoond", legt Ob deijn uit. Vandaar werden ze een dag later naar de boerderij Olmenhorst in de Haarlemmer meer overgebracht. Uiteindelijk bleven ze tot en met de bevrij ding in mei 1945 in ons land ondergedoken. Gezagvoerder Bob Proudfit die inmiddels is overleden vluchtte de polder in en kwam in Langeraar te recht. Daar werd hij opgevan gen door huisarts Quartel en overgedragen aan het verzet. Ersel Hall werd bij de landing gewond en moest in het Acade misch Ziekenhuis worden be handeld. Daarna kwam hij in een kamp terecht. „Ook hij kon na de oorlog weer naar huis te rugkeren." Van Veen en Obdeijn vinden zaak dat het in de publiciteit hebben in- hun leven ge riskeerd. Prima dat we nu weer enkele bemanningsleden kun nen terugzien en voor hen wat terugdoen." Volgens de voorlo pige plannen komen Ashley Ivey, Leonard A. Pogue en Ri chard W. Stones volgend jaar land. „Voor andere be- manningsledbn is het een al lang afgesloten periode en voe len er niets voor. Daarnaast zijn de meesten de zeventig jaar al gepassdeerd. Dus blijft het waarschijnlijk beperkt tot de drie en hun echtgenoten", ver telt comitelid Rien de Koning, die de oorlog niet heeft meege maakt maar er wel sterk in is geinteresseerd. De kosten bedragen zo'n 11.000 gulden. Een deel daarvan wordt door sponsors betaald. Ook verschijnt er in november i dit jaar een boekje waarin de noodlanding van de B-17 en andere oorlogsverhalen uit bei de dorpen zijn beschreven. „We hopen dat daarvoor veel be langstelling is. De prijs wordt bewust laag gehouden. Als dat lukt hoeven we ons wat het geld betreft geen zorgen meer te ma ken", aldus Rien de Koning. ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU l Lange Voort 13D, 2343 CA Oegstgeest tel. 071-170624 - fax 071 -173517 STRIJK Wordt de fiscus geen te grote belasting voor u In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants. Accountants-administratieconsulenten. Fiscaal-juristen. Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs. Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad (Curagao). Peter van Nieuwkoop (60) overleden alkemade/voorschoten marieta kroft Na een kort en hevig ziekbed is Peter van Nieuwkoop afgelopen dinsdag op 60-jarige leeftijd in zijn woonplaats Voorschoten overleden. Van Nieuwkoop heeft vanaf begin jaren zestig tot 1990 in Roelofarendsveen gewoond. Daar stond hij be kend als een prominent en ge waardeerd lid van de Rotary- club Alkemade. Hij was een van de oprichters van de club in 1982 en was in '87 en '88 voor zitter. Van Nieuwkoop was de stu wende kracht achter de verwe zenlijking van de trimbaan aan het sportpad in Roelofarends veen en de restauratie van het kerktorentje bij Huize Jacobus. Verder is hij voorzitter geweest van het schoolbestuur De Weg wijzer in Oude Wetering en was hij jarenlang lid van de kerke- raad van de hervormde kerk in Oude Wetering. Peter van Nieuwkoop was werkzaam als senior-project manager bij de rijksgebouwen dienst. Onder zijn leiding is on der andere het nieuwe ministe rie van vrom gebouwd. Hij werd vorig jaar tijdens koninginnedag nog benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Van Nieuwkoop wordt van middag om half een begraven op begraafplaats Rosenburgh aan de Rosenburgherlaan in Voorschoten. Voorafgaand is er om elf uur een uitvaartdienst in de Dorpskerk in Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15