Leiden Gemeente overstelpt met plannen beter leefmilieu Kunstenaars in de knel Vogelwijk is boos over 'puinhoop' Annakliniek Doodzondevan zo'n degelijk gebouw' Vrijwilligers nodig voor opvang van vluchtelingen Leiden weer vijf miljoen gulden over de begroting SP pleit voor Leids gezondheids onderzoek TATERDAG 25 JUNI 1994 Hangplek A Q De jeugd in Leider- I J dorp krijgt een hangplek bij het sportpark De Bloemerd. »F.„ -chef hans koenekoop. 0 In kader van campagne Wijkinitiatieven Het aantal inzendingen voor de campagne Wijkinitiatie ven, een soort 'prijsvraag' waarvoor de gemeente 150.000 gulden uittrekt, is dit jaar zo groot dat er een extra selec tie moet worden toegepast. Maar liefst 41 buurtgroepjes, wijkverenigingen, instellingen, particulieren en ook de politie dienden projecten in ter verbetering van de leefomstandigheden in Leidse buurten. leiden. ann et v De gemeente ziet zich nu ge noodzaakt een aantal plannen t de lijst te schrappen voor dat het gemeentebestuur de prijswinnaars kan kiezen. ,,Er is voor minstens een half miljoen gulden aan plannen ingediend we kunnen maar voor 150.000 gulden toekennen", zegt C. Smit, beleidsmedewer- van wethouder J. Laurier. „We proberen nu zoveel moge lijk plannen uit de inzendingen ven, die ook via de regulie- Brandje verwoest keuken leiden De keuken van een woning aan de Waardstraat is gister morgen door een brandje verwoest. Politie en brandweer ver moeden dat de brand is ontstaan door een oververhitte pan op het vuur. Daardoor zou ook een stuk van de gasleiding zijn ge sprongen. Er was geen explosie. De brand werd ontdekt door een buurvrouw die rook uit de keu ken van de woning zag komen. De bewoners waren op dat mo ment niet thuis. De brandweer had het vuur snel onder controle. Gouden medaille voor Bram Pater leiden/katwuk aan zee Adjudant-officier van de bijzondere dien sten Bram Pater uit Leiden heeft gisteren een gouden medaille uitgereikt gekregen. Die kreeg hij in verband met zijn 'langduri ge, eerlijke en trouwe dienst gedurende 30 jaren'. De uitreiking had plaats op het marinevliegkamp Valkenburg. Gammele bordjes verdwijnen leiden» aap rietveld Wandelaars in de Leidse bin nenstad kunnen binnenkort weer wat gemakkelijker hun be stemming vinden. Burgemees ter en wethouders hebben 118.450 gulden uitgetrokken voor 38 nieuwe voetgangers- bordjes naar ondermeer toeris tische bezienswaardigheden. „Als je als stad pretendeert veel bezienswaardigs te hebben moet je er ook voor zorgen dat mensen ze weten te vinden", zegt woordvoerder R. van Gu- lick van de gemeente. De huidige pijlen, inmiddels alweer meer dan tien jaar oud, voldoen niet meer. Ze wijzen al le mogelijke kanten op, maar Ten minste drie ateliers per jaar erbij Van de 217 Leidenaars die als beeldend kunstenaar te boek staan zitten er 28 zonder atelier en zijn er 49 op zoek naar een betere werkruimte. Dat blijkt uit een onderzoek dat de gemeente onder de kunstenaars heeft ge houden. Om de ergste nood te lenigen zouden er tussen nu en 1998 jaarlijks drie ateliers bij moeten komen in Leiden, vindt de sector kunsten van de ge- De gemeente vindt dat ten minste de zes door de provincie erkende beeldend kunstenaars, die nu nog aan de keukentafel moeten werken, aan een atelier moeten worden geholpen. Zij heten in het onderzoeksrapport van de .sector kunsten 'urgente gevallen'. Als ruimten in scho len of gemeentelijke gebouwen vrij komen, zou altijd de moge lijkheid onderzocht moeten De stichting Vluchtelingenwerk Oegstgeest is naarstig op zoek naar vrijwilligers voor de op vang van asielzoekers in de ge meenten Oegstgeest en War mond. Deze vrijwilligers moe ten minimaal een halve dag per week helpen bij de opvang van re begroting kunnen worden bekostigd." Gedacht zou daarbij moeten worden aan bijvoor beeld plannen voor groenvoor zieningen en speeltuinen. De inzenders hebben de meest uiteenlopende plannen bedacht om het Leidse leefmil ieu te verbeteren. Zo wil bij voorbeeld de bewonerscommis sie Valeriusstraat en omgeving vier in de muziekwijk passende muurschilderingen op gevels aanbrengen, vraagt de politie van wijkbureau Zuidwest geld om een aantrekkelijke c tingsplek met waterspeelplaats te maken voor jongeren rond de Veilingkade/Meloenstraat en wil het pastoraal Buurten Werk Leiden financiële ondersteu ning voor het geven van taal cursussen aan migrantenvrou wen in de Slaaghwijk. Grachten Het buurtcomité Noordvest, dat zich ergert aan de toestand waarin de Leidse grachten ver keren, wil in samenwerking met andere buurtcomités grachten gaan ontdoen van zwerfvuil. Deze indienervraagt tweedui zend gulden voor de aanschaf van gereedschappen, die op on geveer dertig plekken langs de grachten zouden moeten wor den opgeborgen. De bewoners van de Lage Mors en Transvaal willen een rosarium aanleggen waarbij rozenliefhebbers via bordjes een route kunnen vol gen langs voortuintjes vol geuri ge rozestruiken. Terminal Jongeren in de oostelijke bin nenstad gaan zich - als ze tot de prijswinnaars behoren - uitle ven in een zelfgemaakte mu ziektheaterproductie, terwijl de bewoners van de Koddesteeg geld vragen voor een anti-hon dendrollen-campagne. Een be woner van de Griegstraat wil op een centraal punt in zijn wijk een computerterminal in een vandalismebestendige zuil plaatsen, waar wijkbewoners al hun wensen en grieven kunnen De definitieve en ingekorte lijst met inzendingen wordt vol gende week donderdag onder handen genomen door de leden van de commissie voor werk, sociale zaken en wijkbeheer. leiden rijk voor nieuwbouw van de scholen De Brug en Zijlwijk vie len zwaar tegen. Leiden moest daar ruim 4,5 ton op toeleggen. De kosten voor leerlingenver voer, onderhoud van molen De Valk en verslavingszorg waren aanzienlijk hoger dan verwacht. Ook bij milieu en beheer wa ren de kosten hoger en de in komsten lager dan venvacht. De verwerking van huisvuil bijvoor beeld kostte 784.000 gulden meer dan begroot. Aan haven en liggelden kreeg de gemeente 275.000 gulden minder binnen dan verwacht. De eerste drie maanden van dit jaar heeft de gemeente Leiden afgesloten met een tekort van vijf miljoen gulden op de begro ting. De grootste klappen vallen- bij de afdelingen cultuur en educatie (1,4 miljoen gulden) en milieu en beheer (1,7 mil joen gulden). De gemeente neemt nog geen maatregelen om de uitgaven weer in het ga reel te krijgen. Dat gebeurt pas over drie maanden. Bij de dienst cultuur en edu catie is onderwijs de grote slokop. De bijdragen van het De bewoners van de Vogelwijk zijn verontrust over de 'puinhoop' die in hun wijk is ontstaan door een gedeeltelijke sloop van de voormalige Annakliniek. Ze vrezen nog jaren tegen een half afgebroken pand aan te lajken, omdat nieuw bouw nog lang niet in zicht is. „We lopen een gerede kans dat die pestzooi hier nog jaren zo staat en dat gaat natuurlijk een keer fout," zegt C.M. Breeuwsma uit de Leeuwerikstraat. Om te voorkomen dat de Annakliniek. wordt gekraakt heeft de stichting Annapark, eigenaar van het gebouw, het gehele interieur onlangs gesloopt. Het aanzien van de buurt is daardoor flinjc aangetast, stellen omwonenden. Ze vrezen dat het onbeheerde, onklaar gemaakte pand brandgevaarlijk is. „Omdat het gebouw mis schien nog tijden zo moet blijven staan kunnen ze het beter tijdelijk verhuren als anti-kraak", stelt Breeuwsma. Een woordvoerder van de gemeente spreekt r een 'pestzooi'. „Ze hebben flink huis gehouden, het ziet er niet uit. Maar het is eigen terrein en dan kan de gemeente moeilijk optreden. En eigenaren hebben natuurlijk het recht om maatregelen te treffen die kraakacties moeten voorkomen." Slopen van het gehele gebouw is daarentegen verboden. De gemeente verstrekt daarvoor pas vergunning als een nieuwbouwplan voor woningen is goedge keurd. Woningbouw lijkt evenwel lang op zich te la ten wachten omdat de gemeente nog in onder handeling is met de stichting Annapark over aankoop van de grond. Voorzitter van de stichting Annapark, H.W. Dielesen, verwacht dat de twee voormalige bij gebouwen van de Annakliniek spoedig hele maal worden gesloopt. Op een vergunning daarvoor zou de stichting niet hoeven wachten: „We hebben nog een oude sloopvergunning die is afgegeven voor de sloop van de rest van de Annakliniek." Deze vergunning is in 1977 af gegeven, toen het ziekenhuisgedeelte van de Annakliniek tegen de vlakte ging. zelden naar het gebouw waar van de naam op het bordje ver meld is. „Ze zijn gammel en verbogen", zegt Van Gulick. „Sommige wijzen zelfs naar de lucht. Het is echt dringend no dig dat die dingen vervangen worden." De nieuwe borden verwijzen niet alleen naar zaken als mu sea en kerken, maar ook naar de VW, het stadhuis en het politie bureau. „En naar de parkeerga rages. Zodat mensen ook hun auto weer kunnen terugvin den." Het ontwerp voor de bor den is gemaakt door Peter Krouwel van het Leidse bureau Industrial Design Ninaber-Pe- ters-Krouwel. De Noorderkring vlak voor 40-jarig jubileum gesloopt worden er een atelier in te vesti gen. Om nog meer erkende kun stenaars aan een goede werk ruimte te helpen moet de ge meente regelmatig controleren of ruimten die als atelier wor den verhuurd, ook daadwerke lijk door kunstenaars worden gebruikt. Mensen die 'misbruik' maken van een van de dertig gemeentelijke ateliers, kunnen er op rekenen dat de huur wordt opgezegd. 'Kunsten' dringt er bij de ge meenteraad op aan vrouwen en allochtonen voorrang te geven bij het verdelen van de ateliers. Leiden telt 59 door de provincie erkende beeldend kunstenaars, onder wie 27 vrouwen. Van de 30 gemeentelijke ateliers wor den er slechts tien bezet door vrouwen. Zodra die verhouding recht getrokken is, wordt het voorrangsbeleid voor beëindigd. met name vluchtelingen met een verblijfsvergunning die ge ïntegreerd moeten worden in de Oegstgeester samenleving^ Het werk wordt ondersteund door de landelijke vereniging Vluchtelingenwerk en er staat een kleinen onkostenvergoe ding tegenover. leiden erna straatsma De veertig jaar haalt basisschool De Noorderkring net niet. Een paar maanden voor die verjaar dag gaat het gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan tegen de vlakte. Oud-leerlingen en -leer krachten zullen met 'bloedend hart' toekijken als de sloopha mer erin gaat. „Die school is ge woon een plaatsbepalend iets. Doodzonde dat zo'n degelijk, mooi gebouw verdwijnt." De sloop van de school maakt de bouw van een verpleeghuis mo gelijk. De Noorderkring gaat het ko mend seizoen verder met de Marnixschool onder de nieuwe naam Parkschool. De fusie is nodig omdat beide scholen niet genoeg leerlingen hebben. De Noorderkring telt 94 leerlingen, de Marnixschool 109. Het mi nisterie van onderwijs stelt de ondergrens op 125 leerlingen. Dit minimum gaat 1 augustus 1995 omhoog naar 195. Frans Smit (51) en Ton van der Wiel (49) herinneren zich de bouw van hun school nog goed. „We hebben het gebouwd zien worden en nu zullen we de af braak meemaken." Op 18 april 1955 opende onderwijswethou der Van Schaik de Willem de Zwijgerschool. De Willem de Zwijgerlaan bestond nog niet. „Er was helemaal geen verkeer in de buurt, helemaal niets, al leen zand." Leiden-Noord was een wijk in aanbouw, waar zich veel jonge gezinnen vestigden. Een kinderrijke wijk, waar de scholen gestaag groeiden. Na opening van de Willem de Zwij gerschool verhuisden enkele klassen van de Maresingel- school, die bijna uit zijn voegen barstte, naar het nieuwe ge bouw, waaronder die van Smit en Van der Wiel. Glas in lood De eerste schooldag gingen de leerlingen onder begeleiding van meester Schuurman (Ma- resingel-onderwijzer die het hoofcj van de WdZ-school werd, red.) naar de nieuwe school. „Het zag er prachtig uit," zegt Smit. „Een mooie toneelzaal en ramen met glas in lood. Dat was heel bijzonder. En ik weet nog dat onze klas een papier achter de herdenkingssteen mocht leg gen. Daar hebben we allemaal onze namen op gezet. Dat moet er nu nog liggen." Smit wil, als „Nu de school afgebroken wordt, verdwijnt er een stukje Leidse geschiedenis. Veel kinderen hebben er toch z hij daartoe in de gelegenheid is, kijken of hij de 'akte' kan terug vinden als de school wordt ge sloopt. „Ik ben de afgelopen weken door verschillende leer lingen opgebeld die naar dat papier vroegen." Van der Wiel: „Een ding was jammer: er wès geen gymlo kaal." De gemeente had daar voor niet genoeg geld. „Onze school was een stuk duurder uitgevallen dan gepland", zegt L. van der Veen (51), die in 1962 als onderwijzer in dienst trad bij de Willem de Zwijgerschool. „Maar de gemeente heeft ons steeds beloofd dat die gymzaal er later zou komen. Het gras veld naast de school is daar ook altijd voor gereserveerd. Maar van uitstel kwam afstel. De gymzaal is er nooit gekomen." De leerlingen moesten voor gymlessen op visite bij andere lagere scholen in Leiden-Noord. Van der Veen begon met les geven in klassen van om en na bij de vijftig leerlingen. „In 1962 had ik een klas met 51 leerlin gen. Dat was in die tijd heel' ge woon. Het heeft jaren geduurd voor ik een klas had met 39 leerlingen. Dat was toen echt weinig." Geen moeite Ondanks de grote klassen had den de onderwijzers geen moei te de orde te handhaven. Niet dat het nou zo'n strenge school was, zegt Smit, maar 'je keek te gen de meester op'. „Natuurlijk waren we ook wel eens aan het keten, maar als de juf of de meester binnenkwam was het stil. Schuurman straalde rust uit en wist ons goed onder de duim te houden." Schuurman bleef tot 1970 verbonden aan de school en ging toen met pen sioen. De eerste hoofdonderwij zer is enkele jaren geleden over leden. In 1983 werd de Noorderkring geboren. De nieuwe naam was het resultaat van een fusie tus sen de Willem de Zwijgerschool en kleuterschool De Ronde dans. Met de fusie liepen de schoolbesturen vooruit op de wet op de basisvorming (1985), die de opheffing van alle lagere scholen en kleuterscholen tot gevolg had. Twee jaar na de fu sie verhuisden de kleuters van de Rondedans van de Bem- hardkade naar de Willem de Zwijgerlaan. Bijscholen Van der Veen zag haar werk de afgelopen 30 jaar 'gigantisch veranderen'. „Je moet je als on derwijzer, tegenwoordig groeps leerkracht, voortdurend bij scholen. Maar het onderwijs is er wel leuker op geworden, meer variatie. Naast rekenen en taal heb je nu ook vakken als geestelijke stromingen, sociale In handen gr Het Alphens Studie- I J centrum komt over ruim een maand in handen van het landelijk onder wijsinstituut Praehep. Leidse bruggen in de computer Studenten van de opleiding Ho ger Informatica Onderwijs van de Hogeschool Rotterdam en Omstreken presenteren op dinsdag 28 juni in het stadhuis van Leiden een zogenoemde multimedia database over de bruggen in de Leidse binnen stad. Voor dit ultramoderne ge computeriseerde gegevensbe stand is gebruik gemaakt van het bruggenregister Leiden - het bruggenboek - dat in 1983 door de directie civiele werken van de gemeente Leiden is uit gegeven. De studenten namen in hun database naast beschrijvingen van bruggen ook zogenoemde multimedia-beschrijvïngen op. Teksten over bruggen kunnen door de computer worden uit gesproken en op het beeld scherm kunnen bewegende beelden worden getoond. Dit kan gepaard gaan met anima ties en videoclips. De videoclips bestaan uit historische frag menten, zoals Churchill die over de Nonnenbrug op het Ra penburg loopt en burgemeester Goekoop die de Amerikaanse president Bush toespreekt. leiden «aap rietveld Er moet onderzoek gedaan wor den in Leiden naar de vraag, of mensen met minder geld ook een kortere levensverwachting hebben. Dat heeft SP'er D. Sloos gevraagd aan wethouder H. Koek (PvdA/volksgezondheid) bij de aanbieding van een rap port van zijn partij over de rela tie tussen inkomen en gezond heid. Volgens Koek kan een aantal van de gegevens waar Sloos be nieuwd naar is naar voren ko men bij het samenstellen van de sociale kaart van Leiden. Aan die kaart wordt nu gewerkt. Landelijk onderzoek van SP- artsen, in samenwerking met de Rotterdamse Erasmusuniversi- teit, zou hebben uitgewezen dat 'arme' mensen gemiddeld vijf jaar korter leven dan 'rijke' mensen. „En dat is voor de SP niet te verteren", zegt Sloos. De SP'er heeft de wethouder uitgenodigd voor een discussie met vertegenwoordigers van zorginstellingen, de GGD, de medische faculteit van de uni versiteit Leiden en leden van de gemeentelijke commissie volks gezondheid over de relatie tus sen maatschappelijke positie en gezondheid. Dat die relatie er is staat volgens Koek wel vast. „Maar dat mensen met weinig geld vijf jaar korter leven kun je zo absoluut niet zeggen." Eerste paal voor nieuw dierensasiel vaardigheden en wereldoriënta tie. De Noorderkring is boven dien een van de Leidse scholen die van een 'witte' school is ver anderd in een nagenoeg 'zwar te' school: bijna alle leerlingen van de Noorderkring zijn van Turkse of Marokkaanse af komst. Voor Van Veen is het einde van De Noorderkring tevens het einde van haar carrière. Ze kan vanwege de fusie vervroegd met de vut. „Een mooi moment om er mee op te houden, lijkt me." Ze nam donderdag afscheid, na 32 jaar lesgeven. De sloop van de school gaat de onderwijzeres zeer aan het hart. „Met bloed end hart zie ik dat gebouw ver dwijnen. Van de week zei ie mand nog tegen me: als die school weggaat verdwijnt een stukje Leidse geschiedenis. Veel Leidse kinderen hebben daar toch zes jaar van hun leven doorgebracht." De eerste paal voor het nieu we dierenasiel gaat woens- l 29 juni om 12.00 uur de grond in op het adres Kenau- weg nummer 1Daar staat al een gebouw dat echter moet worden verbouwd om het asiel een bruikbaar onderko- n te verschaffen. Daarbij komt een nieuw hondenver- blijf en een huis voor de be heerder. Het dierenasiel is sinds 1960 gevestigd aan de Bes jeslaan in de polder Room burg. Dat vindt de gemeente al jaren geen juiste locatie, mede omdat er in de omge ving gebouwd gaat worden. Uiteindelijk vond het dieren asiel een nieuwe stek aan de Kenauweg. Het asiel denkt binnenkort ook een mijlpaal kunnen bereiken. Het 25.000-ste dier wordt opge vangen. Huis zoeken? Fick Makelaardij opent de juiste deuren voor u! EÜ3 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11