Eltingh vindt het 'waardeloos' KNVB waardeert de bekerstrijd op Richard beleeft primeur in Ronde van Zwitserland Veel leed bij training TT Assen Van Basten besluit tot derde enkeloperatie Volleybalsters ontfermen zich over zwerfkinderen Sport Ook Edberg en Courier naar huis VRIJDAG 24 JUNI 1994 MVV lijft Jeffrey van As in Maastricht De eredivisieclub MW heeft gisteren Jeffrey van As voor twee seizoenen aan zich gebonden. De 22-jarige Van As speelde de laatste twee seizoenen op huurbasis bij de Maast richtse club, maar was in die periode eigendom van Ajax. Beide clubs werden het eens over een niet nader bekend gemaakte transfersom. MW bereikte eveneens overeenstemming met Raymond Libregts. De Rotterdammer, die aan zijn vijfde seizoen bij de club begint, tekende voor één jaar bij. Eerder deze week nam MW Roberto Straal over van Vitesse. Gemeenteraad steunt ADO Den Haag De Haagse gemeenteraad s w w t het noodlijdende FC Den Haag. De raad keurde gisteren het voorstel van het college van B en W goed de helft van de 915.000 gulden schuld om te zetten jn een achtergestelde lening. De club, die nog steeds hoopt een licentieverguning voor komend seizoen te verkrijgen, moet het bedrag in drie jaar aflossen. Over het andere deel (450.000 gulden) nemen de beleidsbepalers pas over drie jaar een beslissing. rome» Marco van Basten heeft donder dag bekendgemaakt dat hij in de tweede week van juli nog maals een operatie aan zijn en kel zal ondergaan, in een laatste poging zijn voetbalcarrière te redden, heeft het Italiaanse persbureau ANSA gezegd. Als de operatie lukt zal Van Basten zeker een half jaar moe ten revalideren, heeft zijn be handelend arts eerder deze week gezegd. Van Basten zei tot de - derde - enkeloperatie te hebben beslo ten omdat hij anders zijn carriè re nu al vaarwel moet zeggen. „Het geld maakt niet uit. Het enige wat telt is om weer als professioneel voetballer te kun nen terugkomen voor mijn fans en mijn club", zei Van Basten. ANSA zei dat Van Basten en zijn club, AC Milaan, overeen waren gekomen dat de voetbal ler gedurende zijn herstelperio de normaal wordt doorbetaald. Kan hij in het elftal terugkeren, dan speelt hij eenzelfde periode onbetaald. Lukt dat niet. dan moet een regeling worden ge troffen voor een uitkering, die zal worden aangevuld met ver zekeringsgeld. LEEK CPD De Brazilianen liggen wakker Romario en Bebeto, twee ver wende kinderen die geacht wor den hun land wereldkampioen voetbal te maken. Voor de da gelijkse overlevingsstrijd van de duizenden straatkinderen heeft Brazilië even geen tijd. Sorry. De Nederlandse volleybalsters wel. Zij willen de komende maanden 25.000 gulden inza melen om 300 straatmeisjes in de Copacabana te helpen. Een druppel op een gloeiende plaat? Cyntha Boersma vindt van niet. „i,\ke,druppel is w één, Boersma is momenteel ge blesseerd aan haar linkerenkek Zolang ze niet kan spelen neemt ze bij de oefenserie van Oranje, dat gisteren de eerste van vier wedstrijden tegen Frankrijk met 3-0 won, de col lectebus ter hand. „Niets doen helpt helemaal niet. Ik heb een hekel aan mensen die hun rot zooi niet in een vuilnisbak gooi en, omdat anderen dat ook niet doen. Begin bij jezelf." De afgelopen maanden» ging alle aandacht uit naar het man- nenteam, dat in de World Lea gue de show stal met drie zeges op Cuba. Zonodig gebruikten de mannen van bondscoach Al- berda de tv-camera's ook om fi nanciële zaken te regelen. De heren Zwerver en Blangé wensten zich door de NeVoBo niet af te laten schepen met een fooi. Met de komst van de Kra sloterij als sponsor was het fi nanciële leed geleden. Ook het profiteerde. In- Amateurs in De Kuip Volgend seizoen geen 'nietszeg gende' toernooitjes meer om de 'grote' amateurbeker in een pe riode dat niemand meer wil voetballen. De KNVB gaat de fi nale van de bekerstrijd opwaar deren. Volgend jaar op Hemel- vaartdag spelen de amateurs hun finale vóór de profvoetbal lers. Met een beetje geluk spe len de 'onbetaalde' spelers in de dan volledig gerenoveerde Feyenoord-Kuip voor zo'n 40.000 toeschouwers. Dat is andere koek dan de 300 man die afgelopen weekeinde tijdens de 'bijeenkomst' van de zes bekerwinnaars het veld van Germanicus in Coevorden om zoomden. De wegblijvers had den het grootste gelijk, want de meeste van de zes ploegen (waaronder de latere winnaar FC Lisse) stuurden twee derangs, soms derderangs elf tallen. Zoals De Treffers bijvoor beeld. De A-selectie had een uitje gepland, zodat een verza meling tweede- en derde-elftal- spelers hun opwachting maak te. FC Lisse pakte de zaken wel serieus aan en won prompt.. Zesluik In het verleden stond er nog iets op het spel tijdens de zesluik. De eerste drie elftallen plaatsten zich voor het grote KNVB-be- chef willem si Nederlanders op Wimbledon ver onder de maat eens was er genoeg geld om het drukke programma (World Grand Prix, Goodwill Games, trainingsstage en WK) in zijn geheel af te werken. Toch willen de volleybalsters meer geld. Niet voor zichzelf, maar voor de Braziliaanse straatmeisjes. Het idee is van coach' Bert Goedkoop, de uit voering is handen van zijn speelsters. Goedkoop: „Een sportteam kan zich ook op een andere manier profileren. Ze weten dat ze naar Brazilië gaan voor het WK. Naar een land met duizenden zwerfkinderen. Een aantal speelsters is met dat ge geven aan de slag gegaan. Zij hebben een project gezocht, ik niet." Boersma doceert: „De enige manier voor Braziliaanse straat meisjes om te overleven is pros titutie. Vaak worden ze zwan ger, maar hun kinderen mogen ze niet houden. Van ons geld kan een .Nederlandse dokter, die we hebben benaderd, een sociaal werkster en een advoca te aanstellen om de meisjes te helpen. De bedoeling is dat we de 25.000 gulden op 4 juli bij el kaar hebben, want dan vertrek ken we voor een trainingsstage naar Brazilië." Volgens coach Bert Goedkoop moet er dan nog wel wat aan de presentatie gedaan worden. „Het was hier in Leek nog een beetje mager, ze moeten het be ter verkopen. Alleen een praatje door de microfoon en collecte bussen laten rondgaan is niet genoeg. Zo komen die bussen niet vol." Het was al helemaal uitgeplozen. Eerst Lareau, een kwali ficatiespeler, dus dat moest kunnen. Dan Prinosil, num mer 117 van de wereld, dat moest ook kunnen. Dan Volk- ov of Steven, al iets moeilijker, maar niet onmogelijk. Tenslotte de klapper, maandag op centre court: Eltingh - Ivanisevic. Maar David Prinosil maakte een andere prog nose. De Duitser sloeg de laatste Nederlandse tennisser gisteren met 3-6, 6-2, 6-3 en 6-4 uit het 108-ste Wimbled- ontoernooi. En omdat Brenda Schultz er ook uitging is er nog maar ééntje over in Londen: Kristie Boogert uit Zuid- beijerland. nog tot de laatste 16, nu slechts tot de beste 64. Geen reden om trots te zijn, vond hij. „De beste Nederlander in de tweede ron de eruit, dat is natuurlijk toch waardeloos". GPD-VERSLAGGEVER Eltingh struikelde gisteren voor al over de 24 aces die Prinosil sloeg. En de meesten sloeg de Duitser als hij in de problemen zat. Zo sloeg hij in de openings- game van de tweede set bij 15- 40 twee aces. En toen Eltingh bij 2-4 zijn ingeleverde servicega- me weer dacht terug te pakken, veegde Prinosil nog eens twee breekpunten weg met evenzo- vele aces. Eltingh daarentegen serveerde en volleerde niet zoals hij in goede doen kan. „Prinosil was vandaag gewoon beter." Na de uitschakeling op Wim bledon had de Heerdenaar veel minder de pest in dan in Ros malen, waar hij twee weken te rug in de tweede ronde van Da vid Adams verloor, een speler die rond de 200-ste plaats op de wereldranglijst zweeft. „In Ros malen was ik topfit en gaf ik de partij zelf weg. Nu had ik hooi koorts en speelde Prinosil ge woon te sterk. Die hooikoorts is geen excuus, maar ik heb wel de hele wedstrijd het niezen lopen ophouden, heb pijn in mijn ogen, uitslag en jeuk. Ik was ook minder snel dan anders en 'las' de ballen iets langzamer. Het is geen excuus, maar daardoor is dit verlies makkelijker te accep teren dan Rosmalen." Dat Eltingh opnieuw verloor van een speler die beduidend lager op de wereldranglijst staat dan hijzelf deed hem niets. „Eind vorig jaar stond hij met zijn 60-ste plaats hoger dan ik. De ranking zegt momenteel weinig. Carlsen staat staat bui ten de top 100 en verslaat Ed- berg. Shelton staat ook buiten de top 100, maar maakt betere returns dan Stich en wint ook. Een paar mindere momenten kun je tegenwoordig op gras niet hebben. Dan ga je eraf." In Parijs schopte de Veluwe- naar het twee weken geleden ook al het verst van de Neder landse mannen. Toen reikte hij Schultz Brenda Schultz had Mary Joe Fernandez een wereldloting' gevonden. De Amerikaanse is weliswaar de nummer 11 van de wereld, maar op Wimbledon presteerde ze alleen in 1991 goed met een halve finaleplaats. Schultz gaf zich daarom best kansen, maar zat gisteren geen moment in de wedstrijd en ver loor kansloos met tweemaal 6- 4. Ze speelde weer eens een ty pische Schultz-partij: af en toe de mooiste ballen, maar vaker vlogen ze ver buiten de lijnen. En de opslag liep absoluut niet. „En dat helpt niet echt op gras", grijnsde ze met gevoel voor hu- Dat ze geen tel in de wedstrijd kwam, had voor haar gevoel te maken met het urenlange wachten op het einde van de partij Bruguera-Rafter. „Ik ben vier keer naar de baan geroepen en kon telkens weer terug. Toen ik eindelijk moest beginnen, was ik er gewoon niet bij." Kristie Boogert gaat wel door op Wimbledon. Ze speelde evenmin goed, maar won wel. Ook haar eerste opslag haperde, en dat is lastig voor een service volley speelster. Maar Dechau- me, een kleine Franse baseline speelster, was van een ander ni veau dan .Schultz' opponente. In de volgende ronde treft Boogert Lori McNeil, de Ameri kaanse die Graf naar huis stuur de. Dan zal de Zuidhollandse beter moeten spelen-dan giste- „Maar gelukkig is haar spel nog voor verbetering vatbaar", meende Betty Stove, die Boogert sinds begin dit jaar coacht en bij de Grand Slam- toernooien begeleidt. De 20-ja- rige Boogert is al een tijdje een grote belofte en lijkt nu op weg die in te lossen. Ze is tweede Nederlandse op de wereldrang lijst, achter Schultz (26), maar voor Rottier (59) en Oremans (66). Ze is pas voor de tweede keer „Ik verheug me hier het hele actief op Wimbledon, waar ze er seizoen op. Lekker naar het net, vorig jaar al in de eerste ronde korte punten spelen, heerlijk." uitvloog. Desondanks verlangde De aanvallers Stefan Edberg en ze het hele jaar naar een nieuwe Martina Navratfiova zijn niet kennismaking met Wimbledon, voor niets haar idolen. LONDEN GPD Het begon zo rustig Wimbledon 1994, met een unieke openings dag zonder gekke uitslagen. Maar daarna volgden de verras singen elkaar in hoog tempo op. Graf zit al thuis, Stich sneuvelde woensdag. Gisteravond vertrok ook Stefan Edberg met een treurig gezicht naar zijn huis in Kensington, een wijk met aardi ge optrekjes in Londen. De tweevoudige Wimbledonkam- pioen verloor - net als Stich - van een speler die al dolblij was dat hij mocht opdraven op Wimbledon. De Deen Kenneth Carlsen, 21 jaar en nummertje 113 van de wereld, klopte - na een 2-0 machterstand - de als derde ge plaatste Zweed in vijf sets: 6-7, 6-7, 6-2, 6-4, 6-4. En of dat nog niet genoeg was, vloog met het invallen van de schemering ook Jim Courier uit het toernooi. De Fransman Forget versloeg de als vijfde geplaatste Amerikaan eveneens in een marathonpar tij: 3-6, 6-3, 3-6, 6-3, 6-4. Stich werd gistermorgen door de Britse pers volledig afgeser veerd. Niet alleen door de pulp- bladen, maar ook door een seri euze krant als The Times. Hij was zonder op zijn tegenstan der Shelton te wachten van de baan gelopen, een absolute doodzonde tegen de Wimble- donetiquette. En dat hij toe schouwers had laten wegsturen die over een muurtje keken werd hem ook niet in dank af-, genomen. Die behandeling zal Edberg niet krijgen. De Zweed, na een mindere periode toch weer te rug op de derde plaats van de wereldranglijst, is mateloos po pulair in Londen. Niet alleen omdat hij in Londen woont en gewoon zijn boodschappen doet in de supermarkt op de hoek. Maar ook omdat hij zich altijd vlekkeloos gedraagt, zoals de Britten dat graag zien. Hij ging gisteren ook als een kam pioen ten onder. Hij vocht en vocht, werkte vijf matchpoints van Carlsen weg, maar moest uiteindelijk toch capituleren. De toeschouwers zullen hem mis sen. Zelden struikelde hij in zo'n vroeg stadium van het toernooi. In 1984 verloor hij op Wimbledon voor het laatst in de tweede ronde, sinds 1987 zat hij altijd minimaal bij de laatste acht. Kenneth Carlsen is voor even een held. De kans dat hij dat blijft is echter klein, want hij zit in de speelhelft v si en en Todd Martin. wt kertoernooi. Dat is van de baan nu 'Zeist' een poulesysteem heeft ingevoerd en tegenwoor dig aan het eind van het seizoen direct kwalificatiewedstrijden om de zogenaamde Amstel-Cup laat spelen. Zoals FC Lisse en Quick Boys (de clubs plaatsten zich) overkwam. De loting voor die Cup vindt eind deze maand plaats. De eerste twee ronden worden gespeeld op 20/21 en 23 augustus. De Kuip De KNVB heeft dan eindelijk in gezien dat de strijd om de ama teurbeker er maar een beetje 'bij hing'. Een finale in een (bij na) volle Kuip is aantrekkelijk en daardoor zal de interesse van de clubs toenemen. Komend seizoen zal de competitieleider voorrang geven aan de strijd om de districtsbeker omdat de fina listen voor 25 mei 1995 bekend moeten zijn. In augustus en september worden drie voor rondes gespeeld: op 23 en 30 augustus en 4 of 11 september. Quick Boys en FC Lisse zijn vrij gesteld zolang die clubs in de Amstel Cup blijven. In het weekeinde van 8 en 9 oktober volgt de vierde ronde. De zes districtswinnaars spelen vervol gens in twee toernooitjes van drie ploegen om de twee fina leplaatsen. Lombardi (rechts) kijkt seriand op zak. heeft de laatste etappe v zürich/mieres/castres sid/afp/dpa Pascal Richard heeft gisteren voor het eerst in zijn carrière de Ronde van Zwitserland gewon nen. In 1991 eindigde de Zwit ser als tweede achter de Belg Luc Roossen. Eerder dit seizoen zegevierde Richard voor de twegde maal in de Ronde van Romandië. Zijn naaste belagers, de Oek raïner Poelnikov en de Italiaan Pierobon, konden in de tiende en laatste etappe, van Laussane naar Zürich, hun achterstand van ruim een minuut niet goed maken. De rit eindigde in een massasprint. De Italiaan Lom bardi versloeg de Belg Nelissen en de Duitser Kappes op de streep en pakte hiermee zijn tweede dagzege. De basis voor zijn overwin ning legde Richard in de vierde etappe. Tijdens de beklimming van de Flüela reed hij uit het peloton weg. Hij pakte daar waardevolle seconden mee die hij naar behoren verdedigde. De Zwitser start begin juli niet in de Tour de France. Hij viert op ver zoek van zijn familie vakantie. Kuiper In de Route du Sud was er een overwinnig met een Nederlands tintje. Alvaro Mejia uit de Mo- torola-fomiatie van Hennie Kui per schreef de ronde op zijn naam. Hij behield in de laatste etappe van Lavaur naar Castres negen seconden voorsprong op zijn naaste belager, de Frans man Virenque. Erwin Nijboer reed in de af sluitende rit samen met de Fransman Louviot en de Rus Saitov uit het peloton weg. Het drietal pakte een voorsprong van bijna elf minuten. De Ne derlander moest het in de sprint afleggen tegen zijn medevluch ters. Saitov toonde zich daarin de sterkste. Patrick Jonker was de beste Nederlander in het al gemeen klassement. Hij eindig de als vierde met één minuut en dertien seconden achterstand op Mejia. Ghirotto In de Ronde van de Mijnvallei- en toonde de Italiaan Massimo Ghirotto zich de sterkste. Zijn eindzege kwam in de afsluiten de rit van Tino naar Mieres niet meer in gevaar. De Spanjaard Uriarte pikte op de valreep een De meeste renners waren met hun gedachten al bij de natio nale kampioenschappen, ko mend weekeinde. Maar liefst 32 van de 94 gestarte renners ga ven er de brui aan. Daaronder bevonden zich ook Adri van der Poel, Jeroen Blijlevens, Danny Nelissen en Jelle Nijdam. Alleen Erik Breukink haalde de finish. In het algemeen eindigde hij als 24e op 7.34 v Ghirotto. Kevin Schwantz wenst zich nog niet te ver zoenen met het verlies van zijn wereldtitel. De Amerikaanse 500cc-motorcoureur liep op het TT-circuit in Assen tijdens de eerste kwalificatie-training voor de Dutch Grand Prix een gebroken linkerpols op. Schwantz hoopt zaterdag met enige medische hulp toch te kunnen racen. Schwantz schoof gisteren onderuit in de Mandeveen-bocht. Zijn Suzuki-motor land de op zijn linkerhand. In de mobiele kliniek werd een fractuur geconstateerd. „Ik ben gevallen", was het laconieke antwoord op de vraag naar de oorzaak van zijn blessure. Zijn vertrouwen in de Nederlandse dokto ren bleek groot. „We gaan proberen om een speciale brace rond de hand aan te bren gen, zodat ik toch kan rijden." Schwantz heeft in de loop der jaren betere herinne ringen aan Assen opgedaan Hij won in 1990, '92 en '93. uit Texas, sinds vier dagen dertig jaar, weet dat niet starten in Assen gelijk staat aan opgeven in de strijd om het wereldkampioenschap. Na zes Grote Prij zen is de titelverdediger tweede. De achter stand op leider Michael Doohan is aanzien lijk: 28 punten. De nummer drie, Schwant- z's landgenoot Kocinski, heeft al 57 punten achterstand op Doohan. De Australiër won vier van de zes races dit seizoen. In Ma leisië, Spanje, Oostenrijk en Duitsland. In Japan werd hij tweede (achter Schwantz), in Australië derde achter Kocinski en Cadalo- Risicovol Voor de 500cc-rijders is het racen over het Nederlandse asfalt een risicovolle onderne ming. In 1992 kwam Doohan ten val en brak zijn rechterbeen. Hij raakte daardoor zijn riante uitgangspositie in het WK-klasse- ment kwijt. Net als Schwantz liep ook Marcel Nooren een pijnlijke linkerpols op. Bij het trapje van de ziekenwagen trok de Nederlander aan zienlijk minder aandacht. Nooren, dank zij een wild card toegelaten tot het puikje van de 125cc, hield de schade beperkt tot een kneuzing. Hans Spaan, die twee weken ge leden op het circuit van Hockenheim een lelijke salto maakte, start zaterdag wel in de lichtste klasse. Zijn verwondingen zijn vol doende geheeld. „Al ben ik nog verre van honderd procent fit", aldus de Castricum- •Voor Bruno Casanova is het TT-circuit ook al geen gezonde plek. De Italiaanse motorcoureur liep in Assen voor het tweede achtereenvolgende jaar een ernstige blessu re op. Gisteren brak hij tijdens een val in de eerste kwalificatie-training een been. In 1993 kwam Casanova tijdens de twee de trainingssessie eveneens ten val, na een botsing met landgenoot Gresini. Toen was een fractuur in een middenvoetsbeentje het gevolg. Gisteren brak de Duitser Oliver Koch, ook in de 125 cc, bij een val zowel een sleutelbeen als een arm. Kevin Schwantz toont zijn gebroken pols.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27