Uitputtingsslag zonder winnaar Roger Milla heeft zijn eigen regels en wetten ^Reputaties tellen niet meer op WK 'Amerikanen kunnen dus écht voetballen' WK-Voetbal ORLANDO HANS DE BRUUN I CORRESPONDENT De Amerikaanse triomf op WK-favoriet Colombia is in de Verenigde Staten als een bom ingeslagen. „Wow, USA wins!", was gisteren een vette kop in de krant USA Today. „VS schok ken Colombia", schreeuwt de Orlando Sentinel. Algemeen wordt de zege beschouwd als de meest historische van het Amerikaanse team, al is men op dit punt natuurlijk nog wei nig gewend. Alleen de winst van de VS op Engeland tijdens het WK van 1950 wordt nog opzienbarender genoemd. Dat was trouwens ook de laatste overwinning op een WK-toer- nooi. De VS hoeven niet zich niet meer "te beperken tot het pro beren om de tweede ronde te halen, schrijft USA Today. „We moeten nu gewoon mikken op de eerste plaats in de poule (die waarschijnlijk Spanje of Zuid-Korea als tegenstander geeft)." The New York Times zegt dat de Verenigde Staten ruim veertig jaar hebben gewacht op dit moment, waarop voetbal uit de achterkamertjes naar het front van de sportieve belangstelling in de VS komt. Algemeen krijgt coach Bora Milutinovic het krediet voor de opmerkelijke Amerikaanse prestatie. „OK, Bora kan op water lopen. Hij kan 5000 mensen te eten geven. En hij kan de voet bal-doden tot leven wekken", aldus USA Today. Hij wordt een taktisch genie genoemd. „Net als Hannibal bij Cannae en Napoleon bij Austerlitz." Er wordt op gewezen dat Milutino vic op eerdere WK's ook al Mexico en Costa Rica naar de tweede ronde bracht. „Hey, USA, Amerikanen kunnen dus écht voetballen!", zo meldt de Orlando Sentinel. Die fans beginnen zich steeds meer te gedragen zoals hun Europese en Latijnsamerikaanse soortgenoten. In Los Ange les was woensdag sprake van uitzinnige taferelen, Amerika nen met de Stars and Stripes op hun gezicht geschilderd en veel vlaggen. Dat zijn Amerikanen niet gewend. „Maar dit is een gezond soort nationalisme", aldus USA-Today. De fans moesten aanvankelijk tegen 40.000 Colombiaanse 'tegenstan ders' opboksen, maar wormen net als de spelers uiteindelijk het pleit. e,( SANJOSE RTR Reputaties tellen niet tijdens het wereldkampioenschap voetbal. verlies van Colombia tegen de Verenigde Staten is volgens Romario een levend bewijs. „De nederlaag is zonder twijfel een waarschuwing voor ons", zei de Braziliaanse spits, die maandag tegen Rusland (2-0) een hoofd rol speelde. „In het veld is ie dereen gelijk. Tijdens dit toer nooi heb je met de wereldtop te maken." Bondscoach Parreira schaar de zich achter de wijze woorden van zijn sterspeler. Hij probeer de de favorietenrol van zijn ploeg naar de achtergrond te verdringen. „De laatste vijf toer nooien om de wereldtitel zijn we telkens als belangrijke kans hebber betiteld. De laatste keer dat we wereldkampioen werden is al een kwart eeuw geleden. Laten we maar eerst het duel me^ Kameroen tot een goed einde brengen. En dan zien we wel verder", meende Parreira. Brazilië speelt vandaag tegen de 'Ontembare Leeuwen'. SCOREBORD ui i 5lhuc.iv 'Ol de Groep C 1)tfJ Boston. Zuid-Korea Bolivia 0-0 (0-0). Scheidsrechter: Mottram (Sch). Toeschouwers aa 53 64 4 Rode kaart: 83 Cristaldo (Bol) (2* dai gee') Gele kaart. Rimba, Cesar, Cristaldo (Bol), j Shin Hong-Gi, Ko Jeong-Woon, Park Jung-Bae k Groep E k. Italië - Noorwegen 1-0 (0-0) 69. Di- - —ogio 1-0. Scheidsrechter Krug (Dui). ersfToeschouwers: 76 000. Rode kaart: 23. Pagli- :a (Ita). Gele kaart: Bjórnebye, Haaland too), Casiraghi (Ita) ee nd (Roe TOPSCORERS 1. Batistuta (Arg) 3. 2. Goicoechea (Spa), Hagi Roe), Klinsmann (Dui), Knup (ZwiH Raducioiu d (Roe), Valencia (Col) 2. 8. Amin (Sau), Amoka- chi (Nig), Amunike (Nig), Dino Baggio (Ita). Bregv (Zwi), Chapuisat (Zwi), Dahlin (Zwe), De- :d( gryse (Bel). Embe (Kam). Hong Myung Bo jZKo), Houghton (Ier), Jonk (Ned), Ljung ve). Maradona (Arg), Omam-Biyik (Kam). Rai 21.25 07.00 i 07.00 O 00 O Bolivia en Zuicl-Korea wachten nog op eerste WK-zege Cool! GELE KAARTEN Caceres (Argentinië). Grun, Weber (8el). Soria, Baldivieso (2), Boria, Quinteros, Rimba, Cris taldo (2)(Bol), Lechkov (Bul), Herrera, Valder- rama, Alvarez, De Avila (Col), Kohier, Möller, Effenberg (Dui), Tsalouhides, Manolas (Gri), Phelan, Coyne, Irwin (Ier), Signori, Caslraghi (Ita), Mbouh-Mbouh (Kam). Naybet, Daoudi, ■Azzouzi (Mar). Suarez (Mex), Van Gobbel, Frank de Boer (Ned), Amunike (Nig), Haaland (2). Leonhardsen, Bjórnebye (Noo), Raducioiu. Mihali. Lupescu. Belodedici (Roe). Chlestov, Nikiforov, Koeznetsov (Rus). Al Dossari, Al Jawad, Amin (Sau), Luis Enrique, Caminero, Salinas, Abelardo, Hierro (Spa), Harkes, Lalas (VSt), Kim Yoo Sung, Choi Young II, Ko Jeong- Woon, Shin Hong-Gi, Park Jung-Bae (ZKo), Dahlin (Zwe). Herr, Subiat (Zwi). RODE KAARTEN Scheidsrechter Mottram stak ze de helpende hand toe. Ze baatte niet. De Schot Het Zuid-Korea en Bolivia gisteravond in Bos ton 105 minuten voetbal len. Desondanks werd er niet gescoord, 0-0. Mede dank zij de fabelachtige reddingen van Trucco in het doel van de Zuidameri kanen. De Bolivianen wachten nog steeds op de eerste overwinning in een WK-toernooi, evenals de Zuid-Koreanen, die in Groep C het tweede gelijk spel boekten na de verras sende puntendeling (2-2) tegen Spanje op de ope ningsdag. BOSTON ANP „Ik ben een beetje teleurge steld", oordeelde Kim Ho, trai ner van Zuid-Korea. „We heb ben het overwicht niet in doel punten kunnen uitdrukken. Ik vermoed dat de druk op de spe lers te groot was. We hebben echter nog kans de achtste fina les te bereiken. Duitsland is sterk, maar niet onverslaan baar." De confrontatie tussen de Zuidamerikanen en de Aziaten leverde de eerste doelpuntloze uitslag op van de eindronde om de wereldtitel in de Verenigde Staten. En een rits aan gele kaarten. Zes, ieder drie. Bolivia diende de laatste zeven minu ten met tien man te spelen om dat Cristaldo uit het veld werd gestuurd na de tweede gele kaart. Het was de tweede rode kaart voor het elftal. Tegen Duitsland ging Etcheverry op de bon. Zuid-Korea-Bolivia was een wedstrijd waarin niemand de schoonheidsprijs verdiende. Wel zouden beide ploegen be loond mogen worden voor hun inzet. „Ik ben van mening dat het een goede wedstrijd was", oordeelde Xabier Azkargorta, de coach van Bolivia. „Helaas heeft niemand gewonnen. We kun nen nog altijd vier punten ha len. En de achtste finales berei ken, ook al is dat geen gemak kelijke opgave omdat we naast Etcheverry en Cristaldo ook Bal divieso wegens een schorsing moeten missen." Het duel was een uitputtings slag met de Zuidkoreanen als niet te stuiten gangmakers en de Bolivianen als goede stayers die af en toe moesten lossen. De held van de Aziaten, Seo Jung- Voetbal als balletvorm. Luis Ramallo Van Bolivia (links) en Park Jung-Bae (Zuid-Korea) bewegen zich synchroon naar de bal. Won, dè man van de gelijkma ker tegen Spanje, werd beloond met een basisplaats. Dat was de enige wijziging in het elftal in vergelijking met de wedstrijd te gen de Spanjaarden (2-2). 'Speedy Seo' deed meteen van zich spreken. Na nauwelijks vijf minuten passeerde hij op volle snelheid twee Zuidamerikanen. Via een Boliviaanse verdediger verdween het leer bijna achter de onthutste Trucco. Bolivia had aanvankelijk veel moeite met de veel en hard lo pende Koreanen. Trainer Azkar gorta had zijn ploeg vooraf ge waarschuwd. Hij schatte de op ponent hoger in dan de Duit sers en de Spanjaarden. „Vooral omdat ze onverzettelijk zijn. Ze geven nooit op." Het respect dat de Baskissche 'Reuzesnor' toonde voor de Zuid-Koreanen leek aanvanke lijk een averechts effect te heb ben op zijn spelers. Ze leken onder de indruk van het loop vermogen van de Oosterse hardlopers, van wie sommigen geen slecht figuur zouden slaan op de tartanbanen. Op de gras mat liepen ze zich echter gere geld vast. De acties waren van ieder overzicht en inzicht ge speend. Opportunistisch werd in de diepte gespeeld, gokkend op de snelle aanvallers werd het doel van de Bolivianen gezocht, dat even zo vaak werd gemist. Gaandeweg de eerste drie kwartier kregen de Zuidameri kanen meer greep op het spel van de Aziaten, die Bolivia al bij de middenlijn opwachtten. Na een kwartier kopte Baldivieso een voorzet van Christaldo net over. Bijna vijftien minuten la ter liet Hwang de buitenkans op de openingstreffer glippen. Rimba was in de fout gegaan, Kim onderschepte de bal, doel man Tmcco had zijn doel verla ten, Hwang schoot echter hoog over. Vijf minuten voor de pau ze kreeg Bolivia de beste moge lijkheid uit de eerste helft. Met een katachtige reactie tikte Choi de bal na een schot van San chez uit doel. Alsof voor de rust het tempo nog niet hoog was geweest, schakelden de partijen na de hervatting nog een paar tandjes hoger. Zuid-Korea bepaalde de snelheid, Bolivia paste zich aan. Met als gevaarlijkste man San chez die uit alle standen het Ko reaanse doel onder vuur nam. De Koreanen lieten zich echter ook niet onbetuigd. 'Speedy' Seo schoot voorlangs en Hwang dwong Trucco tot een uitstapje buiten het strafschopgebied. Van enige tactiek was geen sprake meer. Beide teams leken onuitputtelijk. Alsof hun leven ervan afhing werd gejaagd op foto afp de eerste winst tijdens een WK- toernooi. Zonder tot oogstre lend voetbal te komen, maar wel spectaculair voor de ruim 53.000 toeschouwers in het Fox- boro Stadium, met als aanjager Hwang aan Aziatische zijde. Doelman Trucco behoedde zijn ploeg echter voor de tweede ne derlaag en definitieve knock out. In blessuretijd - de scheids rechter liet meer dan acht mi nuten doorspelen, in de eerste helft ruim vijf - ranselde de goa lie nog een schot van de vrij staande Ha uit zijn doel. ZUID-KOREA: Choi In-Young; Kim Pan-keun, Hong Myung-Bo. Park Jung-Bae en Shing Hong-Gi, Lee Young-Jin, Noh Jung-Yoon (70. Choi Young-Il) en Kim Joo-Sung en Ko Jeong-Woon: Seo Jung-won 65. Ha Seok-Ju) en Hwang Sun-Hong. BOLIVIA: Trucco; Rimba, Quinteros, Sandy en Cristaldo: Borja, Melgar, So ria en Sanchez; Baldivieso en Ramallo (67. Pena). Alexi Lalas, de opval lendste persoonlijk- t heid van het Ameri kaanse voetbalteam kon de overwinning op Colombia nau welijks bevatten. „Het is onge looflijk, het is historisch, het is on wijs cool man!" De tweede ze ge pas van een Amerikaans team op een wereldkampioenschap. Misschien niet de meest opzien barende, dat was de 1 -0 winst op Engeland in 1950, maar wel de belangrijkste. Voor de start van het WK was het al vele malen gezegd. De toe komst van het voetbal in de Ver enigde Staten zal in belangrijke mate afhangen van de prestaties van het Amerikaanse team. Worden de States er al in de eer ste ronde uitgegooid, dan kun nen we wel vergeten dat voetbal hier zal aanslaan als toeschou- werssport. Amerikanen willen winnaars. Op winnaars komen vette sponsors en de tv af. En zonder sponsors en tv heeft voet bal geen enkele kans. De vreugde in het Amerikaanse kamp over het succes is dan ook begrijpelijk. Het beteken t dat de VS in staat zijn om te winnen van zelfs de beste teams ter we reld. Zelfs als het WK voor hen in de tweede ronde eindigt, dan is er een hoop positieve publici teit geweest. En daar moet de professionele competitie, die vol gend jaar van start gaat, van profiteren. In april 1995 begint die prof competitie met twaalf teams. In middels zijn zeven licenties (New York, New jersey, Los An geles, Boston, Washington, Co lumbus en San fose) vergeven. Zo gaat dat hier: omdat er geen clubs zijn, worden ze speciaal voor de gelegenheid gevormd. De vijf andere deelnemers worden begin augustus bekend gemaakt. Overigens heeft de Amerikaanse voetbalbond wegens gebrek aan belangstelling de eisen al moeten bijstellen. Eerst moest elke stad garanderen dat tienduizend seizoenkaarten verkocht zouden worden, nu hoeven dat er nog slechts 4000 te zijn. Maar ook die zijn er nog niet. Evenmin als spelers of sponsors. Er is alleen een W-con tract met ABC en ESPN, want zonder w begin je helemaal niets. Elke stad moest aanvanke lijk tien miljoen dollar op tafel leggen, maar dat bedrag is later gehalveerd. Met die wetenschap is het dus begrijpelijk dat de Amerikaanse voetbal-bobo's na de winst op Colombia volledig uit de bol gingen. Hun wereldje, dat na de teleurstellende remise tegen Zwitserland op instorten stond, ziet er ineens weer een stuk zon niger uit. Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS. Oude leeuw wil in de VS nóg een keer brullen SAN FRANCISCO MARCEL VAN DER KRAAN De serene rust van het universi teitscomplex in de bossen bij Moraga, een dorp aan het eind van de slingerende rijksweg die bij de Golden Gate Bridge van San Francisco begon, wordt ver stoord door de bulderende lach van een vrolijke, oudere Afri kaan. In de vallei, waar de tem peratuur op het heetst van de dag tot- 36 graden is gerezen en de Franse bondscoach Henri Michel vergeefs tracht de selec tie van Kameroen op gang te brengen, heeft een 'ontembare leeuw' het hoogste woord. Het shirt uit de broek, de kou sen half afgezakt en de voetbal schoenen los onder de arm. Het fluitje van de coach gaat aan hem voorbij. Roger Milla (42) drijft de spot met de discipline, heeft kennelijk zijn eigen wet ten en regels. Of geniet van de aandacht van de media, die als bijen om hem heenzwermen. Henri Michel, van afstand toe kijkend, heeft het lef niet om in te grijpen. Milla is tenslotte ook nog zoiets als directeur van de 'Federation Camerounaise de Football'. Voor het WK had de ster van de Mondiale in 1990 even die functie opzij willen leggen. Een dreigende muiterij in de spe lersgroep, die al maanden geen dollar meer uitgekeerd hebben gekregen, bracht hem tussen de wedstrijden door weer even aan de onderhandelingstafel. Milla beweert dat het allemaal gesust is en dat de spelers het niet in hun hoofd zullen halen om te gen Brazilië de handdoek te gooien. Al schijnt het drie dagen lang gedonderd te hebben in het hotel van Kameroen. Op de trainingen maakt u een fitte indruk. Maar het blijft raar, iemand die vier jaar niets doet en dan op z'n 42e weer z'n schoenen uit het vet haalt voor een WK. Milla: „Mijn eigen collega's hebben me bespot. Bondscoach Henri Michel heeft lang gepro beerd mij tegen te houden. Maar ik heb steeds gezegd dat het nationale elftal eigendom is van het volk van Kameroen. En als dat volk wil dat ik naar het Roger Milla onder vuur bij de reporters. De 42-jarige veteraan keerde door de dreigende staking even terug aan de onderhalingstafel als-di recteur van de voetbalbond van Kameroen. foto epa WK ga, dan ga ik. Het is ook niet gedaan, met een 'wereldelftal' zo dat ik de laatste vier jaar on- wat toernee's gemaakt. Verder der een palmboom heb gelegen, werkte ik als directeur bij de Ik heb aan tennis en basketbal bond in de hoofdstad Yaounde. Over mijn conditie hoeft nie mand zich zorgen te maken. Ik heb Henri Michel ook gevraagd om mij alleen op m'n prestaties in wedstrijden te beoordelen en niet op m'n leeftijd. Dat ik niet meer in staat ben om 90 minu ten vol gas te geven, lijkt me normaal. Maar ik kan wel een half uur grote kunsten vertonen. Toen Pele ouder werd, speelde hij ook niet meer de volle tijd." Is er voldoende respect of be schouwt men u als de 'opa' in de selectie? Milla, lachend: „Als je ouder wordt heb je meer tijd nodig om te hetstellen. Dus probeer ik mij zo goed mogelijk te verzorgen. Maar ik ben van nature een at leet, draag geen grammetje vet. 's Morgens vroeg, als die jonge ventjes slapen, sta ik op en ga ik 40 minuten hardlopen in de bossen en heuvels buiten San Francisco. Dat doe ik elke dag naast het normale trainingspro gramma. De vrije uren benut ik door te slapen en te rusten. Ge loof mij, als deze Roger Milla aan de bak mag, is hij scheip als in zijn beste dagen. Maar gebeurt dat nog? Tegen Zweden liet Michel u ijskoud de hele wedstrijd op de bank zitten. Milla: „Michel blijft de baas. Het is zijn tactiek en zijn beslissing om spelers niet op te stellen. Ik heb me er niet boos over ge maakt. Zekerheid dat ik tegen Brazilië wel mag invallen, heb ik niet. Maar ik reken er wel op dat ik dit WK nog iets mag laten zien aan de wereld. Dat ik daar mee het record zal breken van de oudste speler, interesseert me niet zo veel." Zien we u ook nog op het WK van 1998 in Frankrijk? Milla, grijnzend: „Hoe oud ben ik dan, 46? Nee, dat haal ik net niet meer. Misschien zou ik me er nog fit genoeg voor voelen. Maar laat ik het voetbal niet be lachelijk maken, ha, ha. Ach, misschien ben ik er als bonds coach. Ik zou best de eerste coach willen zijn, die een Afri kaans team in de finale brengt. Niemand kan ontkennen dat het Afrikaanse voetbal in op mars is. Nigeria en Kameroen zijn voetballanden die meetel len in de wereld." 0 herhaling samenvatting eerder opgenomen wedstrijd 0 voorbeschouwing 0 reportage 19/6 Ver. Staten - Zwitserland 1-1 19/6 Kameroen - Zweden 2-2 17/6 j Duitsland - Bolivia 1-0 21/6 Argentinië - Griekenland 4-0 18/6 Italië - Ierland 0-1 19/6 België - Marokko 1-0 22/6 Colombia Roemenië 1-3 20/6 Brazilië - Rusland 2-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 25/ Nigeria Bulgarije 3-0 19/6 Noorwege - Mexico 1-0 20/6 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Roemenië - Zwitserland 1-4 24/6 Brazilië - Kameroen 21/6! Duitsland - Spanje 1-1 Argentinië - Nigeria 23/6 24/6 Italië - Noorwegen 1-0 25/6 Saudi-Arabië - Marokko Ver. Staten - Colombia 2-1 Zweden - Rusland 23/6 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 26/6 Bulgarije - Griekenland Mexico - Ierland België - Nederland 26/6 Ver. Staten Roemenië 28/6 Rusland - Kameroen 27/61 Bolivia - Spanje 30/ Griekenland - Nigeria 28/6 Ierland - Noorwegen 29/6 Marokko - Nederland Zwitserland - Colombia Brazilië - Zweden Duitsland - Zuid-Korea Argentinië - Bulgarije Italië - Mexico België - Saudi-Arabië (Pè'. V ,eó- \jVNÓC<N X «ne&' «jj# 3 tf>é' 4-0 ,eó- SN#* "p 1 2 ZWITSERLAND 110 4 5-2 1 1 BRAZILIË 0 0 3 2-0 1 2 1 5UITSLANC 1 0 4 2-1 V 1 1 RGENTINI 0 0 1 1 IERLAND 0 0 3 1-0 T 1 NEDERLAND 10 0 3 2-1 i 3 2 VERENIGDE STATEN 110 4 3-2 2 1 0 0 (AMEROEf 1 0 1 2-2 2-2 2 3 2 2 0 SPANJE 2 0 2 3-3 2 1 0 NIGERIA 0 0 3 3-0 2 2 1 ITALIË 0 1 3 1-1 1-1 2 BELGIË 110 0 3 1-0 2 1 ROEMENIË 0 1 3 4-5 3 1 ZWEDEN 1 0 1 ZUID-KOREA 0 2 0 2 2-2 3 1 0 BULGARIJE 0 1 0 0-3 3 2 NOORWEGEN 10 13 3 1 MAROKKC 0 0 1 0 0-1 4 2 COLOMBIA 0 0 2 0 2-5 4 1 0 RUSLAND 0 1 0 0-2 4 1 0 BOLIVIA 1 1 1 0-1 4 1 GIEKENLAND 0 0 10 0-4 4 1 0 MEXICO 0 1 0 0-1 4 1 SAUDI-ARABIË 0 0 10 1-2

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25