Oranje-dorp een betaalbare attractie USA94 België lijdt nog niet aan WK-koorts WorldCup Thomas Berthold verbreekt stilzwijgen VRIJDAG 24 JUNI 1994 Van der Ende Mario van der Ende komt zon dagavond voor de tweede keer in actie. Hij leidt in groep A de wedstrijd Verenigde Staten - Roemenië in de Rose Bowl in Los Angeles. Zware straf De Roemeen Ion Vladoiu is door de strafcommissie van de FIFA voor drie wedstrijden ge schorst. De speler van Rapid Boekarest kreeg in het duel te gen Zwitserland de rode kaart na een zware overtreding op Christophe Ohrel. De schorsing geldt met ingang van de wed strijd van zondag tegen de Vere nigde Staten. 'Giraf wil water Het verzoek van Jack Charlton om tijdens de wedstrijden water aan de spelers morgen uitrei ken, is door de FIFA gehono reerd. Volgens de coach van Ier land was een aantal spelers na het duel met Italië bijna uitge droogd. Van de FIFA mocht er alleen aan de zijlijn worden ge dronken. Nu mogen de spelers ook zakjes met water mee het veld in nemen. „We hebben dat vocht vandaag tegen Mexico nodig, anders gaan we door de zelfde hel als tegen Italië", aldus 'De Giraf. Zelfde shirt De spelers van het Nederlandse elftal en die van het Belgische dragen morgen bij de warming- up van hun onderlinge wed strijd in Orlando hetzelfde T- shirt. De tekst op de kleding is Euro 2000. Op deze wijze pro beren beide landen zich sterk te maken voor de organisatie van de Europese titelstrijd in het jaar 2000. Nederland en België willen het evenement gezamen lijk op poten zetten. De kans dat de 'lage landen' de organisatie krijgen toegewezen, is groot. UEFA-voorzitter Jo hansson heeft al laten weten achter het plan te staan. Het zal de eerste keer zijn dat een EK in twee landen plaats heeft. Het eerstvolgende Europees kam pioenschap is over twee jaar in Engeland. Hulpverleners In de Citrus Bowl staat morgen bij Nederland-België een leger van 62 artsen, verpleegsters en gediplomeerdehulpverleners klaar om meteen te kunnen in grijpen. De verwachting is dat de hulpverleners het druk krij gen. De wedstrijd begint 's mid dags om half een plaatselijke tijd. De temperatuur kan dan oplopen tot rond de 35 graden. De politie heeft geen speciale maatregelen getroffen om Or lando rond de wedstrijd 'droog' te leggen. Zelfs binnen het sta dion is bier verkrijgbaar. Dat blijft echter wel beperkt tot de eerste helft. Na de rust zijn al leen nog maar frisdranken te verkrijgen. Ierse fans gered Voor de 79 Ierse fans die bij aankomst in Amerika hun we reld zagen instorten omdat hun touroperator geen kamers en kaartjes had gereserveerd, kan het WK toch niet meer stuk. In de Amerikaanse kranten haalde het leed Van de Ieren de voor pagina's, waarop verschillende weldoeners tevoorschijn kwa men. Zo konden de supporters in Boston gratis de wedstrijd Ar- gentinië-Griekenlandbijwonen. Bovendien kregen zij een goed koop vliegticket naar Orlando, waar Ierland vandaag tegen Mexico speelt. De toegangs kaartjes zijn door donateurs be taald. „Dit is nergens anders in de we reld mogelijk. Voor mij is dit de Amerikaanse Droom", zei de dolgelukkige supporter Ray Foody. WK temt boeven Boeven houden ook van voet bal. Die conclusie kan worden getrokken in Moskou, waar de misdaad door het WK drastisch is gedaald. Aleksandr Kanesev, comman dant van een politiedistrict in Moskou, zei dat de misdaad met 70 procent daalt als er WK- wedstrijden op de televisie zijn. Wat de Moskouse politie betreft mag het toernooi dus nog wel - even blijven duren. .Alleen het aantal echtelijke ruzies is gelijk gebleven. In de meeste gevallen worden die veroorzaakt door vrouwen die kwaad zijn omdat hun mannen televisie willen kij ken", aldus Kanesev. Door het tijdsverschil is het in Moskou al lang nacht als de rechtstreekse WK-uitzendingen op het scherm komen. Overdag zijn er herhalingen, waardoor veel fans wegblijven van school of werk. Het parlement is geen uitzondering. Ivan Rybkin, voorzitter van het lagerhuis, heeft de volksvertegenwoordi gers gesmeekt naar de begro tingszitting te komen. Woens dag sliepen na een nachtelijke voetbalmarathon zo veel afge vaardigden uit dat de wet niet in stemming kon worden ge bracht. De 17-jarige Brazilaan Ronaldo houdt zijn ploeggenoten nauwlettend in de gaten tijdens de training aan de vooravond van de wedstrijd tegen Kameroen. foto anp chicago «sid/rtr De Duitse bondscoach Berti Vogts staat aan hevige kritiek bloot. Hoewel Duitsland zich na het gelijke spel tegen Spanje en de zege op Bolivia vrijwel zeker weet van een plaats in de vol gende ronde, staat de verdedi gende speelwijze ter discussie. Zowel de kranten in Duitsland, die Vogts manen orde op zaken te stellen, als sommige spelers brengen hun ongenoegen naar buiten. Verdediger Thomas Berthold gaat het verst in zijn kritiek. Vol gens hem schort er van alles aan de tactiek. „Het heeft geen enkele zin dat de bondscoach na elke wedstrijd zegt dat we goed hebben gespeeld", aldus Berthold, „terwijl de hele wereld heeft gezien dat dat niet zo is." De speler van VfB Stuttgart pleit voor een terugkeer van Lo- thar Matthaus naar het mid denveld. Volgens hem is de laatste man van Bayem Mün- chen in die linie van veel meer waarde dan achterin. „We moe ten naar een verdediging van vier man, zodat Lothar kan doorschuiven. Op het midden veld is hij veel gevaarlijker, daar kan hij de ploeg op sleeptouw nemen. De aanvoer naar de spitsen moet veel beter. Lothar is daarvoor de aangewezen Ook Vogts is niet helemaal te vreden over de rol van de 114- voudige international. „Lothar moet meer deelnemen aan het spel. Hij moet van achteruit de opbouw verzorgen en de ploeg dirigeren. Dat deed hij pas in de tweede helft van de partij tegen Spanje." De meeste internationals zwijgen over de tactische pro blemen. Zij willen geen onrust zaaien. „Zwijgen helpt ons niet verder", zegt Berthold. „We moeten nog meer zelfkritiek hebben, want reken er op dat er straks sterkere tegenstanders komen dan Bolivia en Spanje." Deuren staan open voor Nederlanders, Belgen en Ieren De tienduizenden voetbalsupporters die in Orlando zijn neergestreken voor het WK kunnen de komende dagen behalve Disneyworld, de Universal Studio's en Sea World nog een attractie bezoeken. Een attractie die in geen van de toeristische foldertjes van de stad voorkomt: Dutch Orange Village. Tegen de bezoekersaantallen van de gro te pretparken kan het Oranje-dorp niet op, maar de Ne derlanders, Belgen en Ieren kunnen er niet omheen. orlando hans de bruun correspondent Het dorp - dat niet meer is dan een podium en een verzameling eet- en drinktenten - moet de voetbalfans, en dan vooral die van Nederland, 'van, de straat houden'. Orlando heeft in de avonduren weinig vertier te bie den en feestvieren op straat wordt door de politie niet op prijs gesteld. In het Oranje-dorp kunnen de supporters zich wel volledig laten gaan. Er mag in de open lucht gedronken wor den, er is muziek, op grote tv- schermen worden elders ge speelde voetbalwedstrijd ge toond en er komt een aantal topattracties. Bart Peters en de Radio's, Corrie Konings, de 'Deurzak kers', Ronald, Arie Ribbens en de Havenzangers moeten de meute - er worden dagelijks tien tot vijftienduizend mensen verwacht - bezighouden. Maar over een aantal nog grotere at tracties deed organisator Mi- chiel Koot gisteren nog wat ge- heimzinning. Vooral vrijdag - die na de wedstrijd Ierland- Mexico tot 'Ierse Dag' wordt ge bombardeerd - wordt een aan tal sterren van wereldformaat venvacht. In elk geval komt Bob Geldof met zijn band, enige leden van Emotional Fish zullen optreden en ook de Hot House Flowers. Over het gerucht dat ook U2 komt - zij het mogelijk zonder Bono - wil Koot niets kwijt. „Er komt een hele grote attractie", zegt hij slechts. „Maar als ik openlijk ga zeggen dat U2 komt, dan staan hier morgen hon derdduizend mensen voor de deur. Dat kan ik niet maken." Dus toch? Over zijn gezicht trekt slechts een veelbetekenen de glimlach. En daarmee is de koek niet op, laat hij doorschemeren. Ook zaterdag, de 'Hollandse Dag' na België-Nederland, komen enke le toppers. Maar wie dat zijn wil hij evenmin kwijt. „Die worden pas op het allerlaatste moment uit Nederland overgevlogen." Koot is 'een Amsterdamse uit gever met veel relaties in de popwereld' die de afgelopen vier maanden al zijn vrije tijd, en veel meer, in het mede-orga niseren van het Orange Village heeft gestoken. Het is oorspron kelijk het idee van de Ooster- beekse reisorganisator Joop Le ver. Tijdens het WK van 1990 in Italië was er al een soort Hol lands dorp, waar de vele Oran je-supporters zich konden uitle ven. Direct na de WK-loting in de cember werden plannen ge maakt om ook in Orlando, waar Oranje twee wedstrijden speelt en gedurende zijn eerste Ameri kaanse weken zijn trainings kamp heeft opgeslagen, iets dergelijks voor de trouwe fans te organiseren. Langs Interna tional Drive, de lange weg waar aan tientallen hotels en restau rants liggen, werd een leeg staande fabriekshal gevonden met een groot parkeerterrein, waar wat van te maken viel. De hal is een VIP-verblijf ge worden, waar de Oranje-spon sors voor honderd dollar per dag inclusief eten en drinken, hun relaties en personeel kun nen fêteren. Het dorp werd gis teravond geopend door Orlan do's burgemeester Glenda Hood, in de aanwezigheid van onder anderen defensieminister Relus ter Beek en onderwijs-mi- nister Jo Ritzen, die 'toevallig' ook in de VS zijn. De organisa toren hopen dat na zaterdag ook de Oranje-spelers en mis schien kroonprins Willem- Alexander zich er zullen laten zien. De voetbalsupporters betalen voor een middag en avond top- amusement slechts tien dollar. Een schijntje vergeleken bij de toegangsprijzen van de pretpar ken in Orlando, waar je voor Disneyworld, het Epcot-center en de filmstudio's elke keer al gauw 40 dollar (75 gulden) per persoon neertelt. Het Oranje dorp zorgt dat de mensen, die vaak al diep in de portemonnee hebben moeten tasten om Oranje naar Amerika te volgen, hun geld in de zak kunnen hou den. Nederland zorgt daarbij bo vendien voor een stukje ver broedering door ook de Ieren en Belgen uit te nodigen. Hoe dat met de Belgen moet na de wedstrijd van zaterdag is trou- De demissionaire onderwijsminister Ritzen (links) vlak voor zijn vertrek naar Orlando in gezelschap van Tweede Kamer-voorzitter Deetman. Ritzen is al gekleed voor een bezoek aan het Oranje-dorp. foto ai wens nog even de vraag. Moet je gaan feestvieren met de te genstander die je net heeft ver slagen? Een gelijkspel zou voor de goede verstandhouding mis schien wel het beste zijn. Met de Ieren hebben de Oranjesupporters geen 'proble men'. Wie herinnert zich niet hoe zij bij het EK in 1988 en het WK in 1990 samen feestvierden? Wat het Oranje-dorp kost wil len Lever en Koot niet kwijt. Als er elke dag tienduizend suppor ters komen, komt er al hon derdduizend dollar per dag bin nen. „Maar je moet hier voor el ke gulden een dollar rekenen en dan gaat het er zo weer uit ook", zegt Koot. Zijn staf be staat uit vijftig Nederlandse vrij willigers, die er een leuke werk vakantie door hebben, en een handvol Amerikanen, alsmede een klein legertje aan bewakers. Voor grote ordeverstoringen zijn de organisatoren niet bang, al zal er heel wat alcohol door heen gaan. Maar de supporters worden na de wedstrijden met bussen regelrecht van het sta dion naar het Oranje-dorp gere den, en na afloop kunnen ze met bussen weer naar hun ho tels. Omdat het dorp op privi terrein ligt zal de politie van Oi lando alleen optreden als buite de hekken van de het dorp oi rechtmatigheden plaatsvinden Vooralsnog sluit Dutch Orai ge Village op 30 juni, na wedstrijd tegen Marokko, zij deuren. Mocht Nederland ech ter poulewinnaar worden da speelt het zijn volgende strijd op 4 juli ook in Orlandi Hoewel dat officieel nog niet geregeld, gaan de organisatore er vanuit dat zij het dorp da ook nog vijf dagen langer mo gen openhouden. wedsAf 'Laat ons eerst de tweede ronde halen den haag ivar hoekstra gpd-verslaggever Morgen wordt voor het eerst op een WK-voetbal de wedstrijd Nederland-België gespeeld. Een derby vol sentimenten die Nederland volledig in de greep houdt. Posters in etalages met de weinig vleiende tekst: 'Pol (van Himst) lik me Hol (land)' geven aan hoe de derby van de lage landen hier leeft. Maar ter wijl in Nederland de 'Oranje koorts' de voetbalsupporter al weken in de greep heeft, wil in België de 'Roodvonk' nog niet overslaan. Natuurlijk: de Rode duivels zijn geliefd, maar dat uit zich niet in volledig versier de winkels of 'Rode Duivel' produkten in de supermarkt. Laat de Hollanders zich maar ziek eten aan oranje-vla en 'on ze jongens-zoutjes, de Belg waakt ervoor zich nu al over te geven aan de WK-gekte. „Laat ons eerst de tweede ronde ha len. Dan kunnen we altijd nog idioot doen." Wie niet weet dat deze weken het WK-voetbal gespeeld wordt, zal er in België moeilijk achter komen. In het Antwerp se café De Bengel leeft het WK ogenschijnlijk niet. Wie de bui tenkant van het etablissement beziet, ontwaart geen vlaggen of rode ballonnen. Binnen staat echter een groot tv-scherm en de bezoeker krijgt bij elk Bel gisch doelpunt een gratis 'pintje'. Gezien de weinig aan vallende speelstijl van de Belgi sche ploeg geen garantie om een avondje kosteloos dronken te worden. Zo'n opmerking is tegen het zere been van een groepje mannelijke stamgasten dat gemoedelijk keuvelt over de kansen van de Rode Duivels. „Ja, ja, wij Belgen spelen af braakvoetbal en Holland speelt de sterren van de hemel. Dat hebben we gezien tegen Saudi- Arabië. Dat is dan de grote Ne derlandse ploeg die wel eventjes wereldkampioen wordt. Hollanders lullen zich zelf al bij voorbaat in de finale." In het Vlaams café geen over spannen verwachtingen. Men bezondigt zich er liever aan nuchtere prognostiek. Want over de uitslag van de eerste België-Nederland in WK-ver- band zijn ze het allemaal eens: dat wordt 1-1. „Voor beide ploegen genoeg om een ronde verder te geraken, hé." Alleen de vraag wat nu de zwakke punten van de Belgische ploeg zijn, wil de gemoederen bezig houden. Tussen de supporters ontstaat een verhitte discussie over het al dan niet efficiënte spel van middenvelder Enzo Scifo. Weg gemoedelijke sfeer. In Antwerpen is Oranje wei nig geliefd. Volgens Peter Kint, eigenaar van studentencafé Pansjee, heeft dat alles te ma ken met de wekelijkse invasie van Nederlandse jongeren die de Antwerpse horeca in het weekeinde te verwerken krijgt. „Als Nederlanders met meer dan vijf man ergens uitgaan, is er geen land meer mee te be zeilen. Gaan ze schreeuwen en stennis maken. Het is niet ple zant om te zeggen, maar hier in Vlaanderen zullen we nóóit voor Nederland zijn. Nee, ook niet als België eerder uitgescha keld wordt dan Oranje. Dan zijn we nog eerder voor de Duitsers." In Brussel leeft het WK zo mogelijk nog minder dan in Antwerpen. Op de Grote Markt, waar EG-ambtenaren keurig in pak een biertje drinken in een van de luxueuze grand café's, is België-Nederland geen ge spreksthema. Op de vraag wat men verwacht van de wedstrijd België-Nederland wordt ver baasd gereageerd. „Wat België- Nederland? Gaat dat over voet bal?" De horeca net buiten het centrum is meer voetbalmin- ded. In een bruin café kijken drie verstokte Anderlecht-sup porters van middelbare leeftijd op een groot scherm naar de wedstrijd Duitsland-Spanje. Voor Oranje hebben ze respect. „Dat is een schone ploeg. Geen wereldkampioen, maar allee, dat is onze Belgische ploeg ook niet." Toch gaat Nederland het moeilijk krijgen tegen de Rode Duivels. „Oranje kan niet goed verdedigen en heeft te veel kansen nodig om te scoren. Als 'Joske' (Josip Weber, de tot Belg genaturaliseerde voormalige Kroaat) 1-0 maakt, is het ge daan, hé. Oranje scoort niet te gen onze verdediging." Behalve als de voor An derlecht spelende spits Johnny Bosman een kans krijgt. „Die heeft een uitstekend seizoen gedraaid. Voor zijn kopkracht hebben de Belgische spelers veel angst", aldus de 'kenners'. In het Westbrabantse grens- plaatsje Putte plaatst de aan staande derby de winkeliers in een lastig parket. Wat te doen als de ene helft van je klanten Belgisch is en de andere helft Nederlands? De plaatselijke Al- bert Heijn heeft een oplossing gevonden: op de winkelruit staan aanmoedigingskreten voor Oranje ('Oranje dat kan je') en voor de Rode Duivels ('Rode Duivels pak ze') broe derlijk naast elkaar. In de win kel zelf overheerst het Oranje. „Rode Duivels artikelen zijn niet te krijgen. Dat leeft niet bij de Belgen", zegt eigenaar Broks. Putte leeft volgens Broks ontspannen naar de wedstrijd toe. „Hier gaan Belgen en Ne derlanders gemoedelijk met el kaar om. Rellen hoef je zater dag niet te verwachten." Het Puttense café Grenszicht ziet zich in een penibele situa tie geplaatst. De ingang van de kroeg ligt in Nederland, de uit gang in België. Voor het Neder landse echtpaar Auk en Fred geen beletsel om er een 'Oran je' 'walhalla van te maken. „Kom nou, ik blijf wel Neder lander. Iedereen die hier een wedstrijd van Oranje komt kij ken, krijgt direct een Oranje pet op zijn hoofd. Ook als het een Belg is", zegt eigenaar Fred. Dat wordt een van de aanwezi ge Belgische klanten toch iets te gortig. „Zo'n pet zet ik nóóit op", klinkt het stellig. „Oh nee!, reageert Fred, „Dat zeiden zes Belgen die hier laatst Neder land-Canada keken ook. Mooi dat ze met een oranje petje op hun kop via de achterdeur Bel gië inkropen. Ladderzat." Zwitsers 'uit hun bol' na WK-succes (jeneve ap 'Rej Roi Het waren on-Zwitserse tafe/?- - len. De normaal zo stijve Zw\v:-. sers omhelsden en kusten vól slagen onbekenden. Toeterde g onophoudelijk met hun auto® claxons. Vierden feest tot aa 53" het ochtendgloren donderdaj geel En dat allemaal omdat hu team op het WK in Ameril g Roemenië had afgedroogd mtN 4-1. Het was de eerste Zwitsers |e. WK-overwinning sedert 40 jaar. u Zelfs de beruchte anti-gf luidshinderbrigades knepen ee 'oor' dicht voor de grote luidsoverlast die de feestend ff meute veroorzaakte; terwijl d *F Zwitsers normaal gesproken in tolerant staan tegenover iedegi geluidje dat na tien uur 1 ji avonds gehoord wordt. Zo krij gen sommige woninghuurder (Sp zelfs te horen hun toilet na c' tijdstip niet meer door te spoe len, zijn er Zwitsers die over he vuurwerk tijdens de nationall y feestdag klagen en deelt de poli tie fikse boetes uit na de klein ste klacht over geluidshinde door een buur. Maar niets van dat alle woensdagavond. Na de over winning op Roemenië is Zwit seriand vrijwel verzekerd vai een plaats in de tweede rom' De Britse coach van het Zwit serse team, Roy Hodgson, is middels uitgeroepen tot nieuwe Wilhelm Teil omdat hi 'Roy's Boys' zo ver heeft ge hracht. Ierse zege maakt dorstig Het succes van Ierland tijden: het WK heeft stimulerend gejjy werkt op de verkoopcijfers var. Guinness-bier in Ierland er^ Groot-Brittannië. Volgens de Fi nancial Times hebben Britst pubs vijf keer zo veel van he donkergetinte drankje verkocht waardoor de voorraad dringen! aanvulling behoeft. Javier Clemente haalt weer uit Javier Clemente heeft zijn mond weer geroerd. De bondscoach van Spanje, die bekend staal om zijn gepeperde uitspraken, heeft de vele critici onder de Spaanse sportjournalisten neer gesabeld. „De meesten van hen hebben totaal geen verstand van voetbal. Veel journalisten zijn knettergek. Ik wil ze aanbe velen na het WK een paar dagen langer in Amerika te blijvea Hier zijn tal van goede inrich tingen voor zulke gevallen." Een bescheiden vorm van Belgische voetbalgekte: spelershoofden op Antwerpse bierglazen. foto ap

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24