/roch 40 aanleunwoningen bij nieuw Huize Jacobus Alphenaar draait kippen de nek om Een vikingschip in de Hazerswoudse polder Steva en Gouwe college bundelen hun krachten Garage Van der Voet alsnog naar Lasso Twee jaar cel voor Alphenaar Strijd tegen monorail wordt stuk grimmiger Inbraken in Woubrugge Harlekino in Rijpwetering Rijn Veenstreek §>jBij het nieuwe verzorgingshuis Jacobus in Oude Wetering komen zo goed als zeker toch veertig aanleunwoningen. J^Het provinciebestuur van Zuid-Holland neemt daarover wellicht dinsdag al een besluit. alkemade marieta kroft Het nieuwe verzorgingshuis komt op de hoek van de Rem brandt van Rijnsingel en de Wa tergang. Ambtenaren hebben gedeputeerde staten voorge steld hierbij de 40 aanleunwo ningen te bouwen. Dat beves tigt een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland. Waarnemend directeur ge meentewerken van de gemeen te Alkemade H. Smit is blij met 'de positieve reacties op ambte lijk niveau'. Tot nu toe gaf de provincie slechts toestemming voor 15 aanleunwoningen. Als GS nu ook nog akkoord gaan, is de stap om een nieuw verzor gingshuis met dienstencentrum te bouwen weer dichterbij ge komen. De aanleunwoningen drukken immers de exploitatie kosten van het geheel. „De ar chitecten houden er al voor- Fietsers botsen alphen aan den run Bij een aanrijding op de kruising Churchill- laan en de Oudshoornseweg in Alphen is gistermorgen jarige Alphenaar gewond geraakt. Hij is met hoofd- en buikletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De man gaf volgens de politie geen voorrang toen hij vanaf de Oudshoornse weg de Churchilllaan opreed. Hij botste op een 28-jarige wiel- rijdster uit Alphen. Die bleef ongedeerd. Bermbrand in Alphen n run» Op de Goudse Schouw in Alphen is gister eter berm verbrand. De brandweer van Alphen r geblust. Vermoedelijk hebben kinderen de brand middag 75 r heeft het vu gesticht. Inbreker dreigt met vuurwapen alphen aan den run Een bewoner van de Lupinesingel in Alphen is gisteravond met een vuurwapen bedreigd. De man en zijn vrouw hoorden, toen zij in de slaapkamer waren, lawaai van brekend glas in de huiskamer. Toen de man een kijkje nam stap te een indringer door het gat naar binnen. De overvaller, die een bivakmuts droeg, bedreigde de man met vermoedelijk een vuur wapen, haalde de voordeur van het slot en verdween. Tijdens een onderzoek vond de politie op het balkon zes scherpe patro- Bromfietsers krijgen prejit alphen aan den run Drie Alphense bromfietsers zijn gisteren aangehouden omdat zij zonder helm reden en van een deel het voertuig technisch niet in orde was. Een van de jongens reed on verzekerd rond en wilde aanvankelijk ook niet mee naar het po litiebureau om proces-verbaal op te laten maken. kees van kuilenburg Een 33-jarige Alphenaar heeft bekend dat hij de afgelopen maanden een groot aantal kip pen in de kinderboerderij in het Alphense Bospark heeft omge bracht. De man was vorige week in de nachtelijke uren ge zien door een vrouw die haar hond uitliet. Zij zag de Alphe naar over een hek van de kin derboerderij klimmen. De man had een hond bij zich. De getuige waarschuwde de volgende dag de beheerder van de kinderboerderij, die de poli tie op de hoogte bracht van het voorval, dat zich die nacht had afgespeeld. Aan de hand van het signalement kwam de poli tie achter de identiteit van de man. Op verzoek van de politie heeft hij zich op het bureau ge meld. Daar bekende hij de De strijd tegen de monorail tus sen het Alphense NS-station en archeologisch themapark Ar- cheon wordt grimmiger. Vere nigd in een actiecomité maken de bewoners van de wijk Kerk en Zanen zich op voor acties. De monorail zou dwars door hun wijk gaan lopen. De toene mende actiebereidheid bleek gisteren tijdens de tweede infor matie-avond over het openbaar vervoer naar Archeon. Ongeveer tweehonderd be woners hoorden V. Klok van Westnederland nog eens uitleg gen waarom de monorail de voorkeur verdient boven de bussen die nu tussen het station en Archeon heen nj- Het wil er bij de bewoners niet in dat de 'hangbaan' de beste oplossing is voor het reizi gersprobleem. Sterker nog: vol gens hen is er helemaal geen probleem. ,,U redeneert met twee gezichten. Van de om en nabij 150.000 mensen die Ar cheon inmiddels hebben be zocht, hebben we maar weinig gemerkt. Moeten we daarvoor nu ik weet niet wat overhoop halen? We moeten die monorail gewoon niet hebben, we heb ben hem niet nodig", aldus een bewoonster van de wijk. Een zichtig rekening Smit. „Maar we zijn er nog niet", waarschuwt hij. „Dan nog zitten we met een financieel pro bleem." Hij doelt op het 'boek waardeprobleem': het verschil van zes miljoen gulden die in het oude Jacobus is gestopt, maar er niet uitkomt. De pro vincie zegde begin mei een be drag van één miljoen gulden toe. Volgens Smit is dat nog te weinig om het gat te dichten. Momenteel wordt berekend hoeveel geld het bestuur van Huize Jacobus tekort komt voor nieuwbouw. De provincie heeft de ge- Alkemade begin mei te vens al tien 'zwevende verpleeg huisbedden' toegezegd, hetgeen ook de exploitatiekosten drukt. Huize Jacobus kan immers de zorg voor de verpleeghuiszorg van tien inwoners van Alkema de thuis op zich nemen. Ook deze meevaller wordt in de be rekeningen meegenomen. De nieuwbouw van Huize Ja cobus is een project van Huize Jacobus, de gemeente Alkema de en de Woningbouwvereni ging Alkemade en bestaat uit drie delen: het verzorgingshuis met 45 kamers, het diensten centrum en de 40 aanleunwo ningen. alphen aan den run ruud sep De Steva en het Gouwe college zijn geen concurrenten meer op de markt voor taalonderwijs aan allochtonen. Vanaf komend schooljaar worden de taallessen in het dagonderwijs niet meer gegeven door de twee instellin gen apart, maar door de Taal school Alphen aan den Rijn, waarin de twee onderwijsinstel lingen intensief samenwerken. De samenwerking betekent dat het taalonderwijs efficiënter kan worden gegeven. Voorlopig blij ven de twee scholen de avond klassen nog apart van elkaar verzorgen. De Taalschool biedt haar onderwijs aan in drie ver schillende tempo's: laag, ge middeld en hoog. Door het rui me aanbod zal het in de toe komst niet meer voorkomen dat leerlingen boven of onder hun niveau moeten werken. In to taal kan de Taalschool onder wijs verzorgen voor 126 leerlin gen. Dat betekent dat naast de huidige leerlingen alle mensen die op dit moment op de wachüijst staan een plekje krij gen. En dan is er zelfs nog wat ruimte voor nieuwe aanmeldin gen. „Maar je weet nooit hoe veel nieuwe aanmeldingen we nog krijgen. Er zal altijd wel een aantal mensen op de wachtlijst blijven", veronderstelt M. van Schie v^n de Steva. Zij zou graag zien dat de Taalschool het aantal groepen kon uitbreiden. „Maar dat kan pas als er extra geld komt. Het onderwijs op de Taal school staat los van de taalles sen die de Steva geeft aan asiel zoekers. Voor die groep biedt heeft de Steva een speciaal pro gramma waarin volgend schooljaar plaats is voor nog eens zeventig leerlingen. rupwetering» Shows met beren, clowns, acrobatiek en magie. Het ontbrak gisteren nergens aan in de tent van circus Harlekino. Kinderen, ou ders en andere belangstellenden genoten volop van het twee uur durende programma. Het uit Brabant afkomstige circus staat ook vandaag nog op het parkeerterrein bij het Hertogspark in Rijpwetering. foto ben de bruyn Na drie maanden vertraging begint de familie Van der Voet toch met de bouw van een nieuw garagebedrijf inclusief plaat- en spuitwerk op de Las so-Zuid. Vanmiddag slaat de moeder van eigenaar A. van der Voet de eerste paal in Roelo- farendsveen. Het bedrijf heeft maanden lang in onzekerheid verkeerd of de bouw van het bedrijf wel kon doorgaan. Nadat ze een stuk grond hadden aangekocht, kreeg Van der Voet te horen, dat het plaat- en spuitwerk er niet is toegestaan omdat een en ander het milieu te zwaar belast. Een door de gemeente ingeschakel de milieudeskundige heeft na een onderzoek toch groen licht gegeven voor de nieuwbouw, waardoor de vergunning alsnog kan worden afgegeven. Van der Voet hoopt dat het bedrijf in februari in gebruik kan worden genomen. Zijn zoons E. en J. van der Voet wor den respectievelijk eigenaar van het autobedrijf en de spuitwer- kerij. Zelf blijft Van der Voet het huidige bedrijf aan de Korte Goog voorlopig voortzetten, zij het in mindere mate. slachting onder de tientallen kippen te hebben aangericht. Volgens de politie gaat het om een verslaafde, die in een geldnood verkeerde. Een labiele man, zoals zij hem omschrijft, waar maar weinig zinnigs uit kwam. Zo vertelde hij tijdens het verhoor bijvoorbeeld dat hij de kippen wilde opeten, maar niet wist hoe hij ze moest klaar maken. Wel heeft hij enkele ke ren het bloed van de omge brachte dieren gedronken. Bovendien hing 'hij enkele kippen op in de landerboerde- rij. De hond heeft er een paar opgegeten vertelde hij de poli tie. Daarnaast bekende de man nog meer dieren te hebben om gebracht, maar daarvan is tot op heden geen aangifte gedaan. De Alphenaar is naar huis ge stuurd, maar wordt wel door deskundigen begeleid. buurtgenoot telde op hemel vaartsdag, een topdag voor Ar cheon met 9000 bezoekers, slechts 250 bezoekers die de bus hadden gepakt. Dat ook de bewoners van Kerk en Zanen gebruik zouden gaan maken van de monorail werd gisteren door de bewoners zelf tegengesproken. Al was het alleen maar omdat het voor zo'n korte afstand een dure ver binding wordt: een enkeltje gaat twee gulden kosten. Van heel andere orde was de kritiek van actievoerder P. Taal. Hij rekende voor dat er per jaar een half miljoen moet worden afgeschreven op de monorail. „Ik neem aan dat u creatief pro beert te boekhouden, maar u kunt de afschrijving niet zomaar weg laten. Laat u geen zand in de ogen strooien met verhalen over winsten. Er moet altijd dik geld bij." Volgens een andere actievoer der kunnen verder acties niet uitblijven. Een groot aantal vra gen werd gisteren niet beant woord. Op het alternatieve treintje dat de IDA onlangs lan ceerde, werd zelfs helemaal niet ingegaan. Of zoals een wijkbe- woonster het tegen het eind van de avond uitdrukte: „Als je gaat aankruisen hoeveel vragen on beantwoord zijn gebleven, dan schrik je je rot." Jan en Fina van der Lip bij het vikingschip: 'Ik wilde iets aparts, maar dat toch herinnert aan het Rietveld'. foto ben de bruyn Veel voorbijgangers vragen zich af hoe dat grote vikingschip toch in dat kleine stukje water naast de kwekerij van Jan van der Lip is gekomen. Het water is toch alleen maar bereikbaar via smalle slootjes. De Hazers woudse kweker geeft zelf la chend de oplossing: het is een smal eilandje, dat is bekleed met hout en de vorm van een schip heeft gekregen. Een gek idee van de 44-jarige tuinder uit de Riethornsepolder in Hazerswoude-Dorp. „Ik ben geboren en getogen in het Ha zerswoudse Rietveld. Het bedrijf van mijn vader was alleen be reikbaar met een roeiboot. Dat verleden zit nog steeds in me, vandaar dat ik een boot bij mijn bedrijf wilde bouwen. Niet zo maar iets, maar eentje die wel opvalt", legt de kweker van hei deplanten uit. Een rondgang met de tuinder en zijn echtgenote Fina leert dat Jan een kweker is die het klus sen meer dan alleen maar een warm hart toedraagt. „Op de landbouwschool haalde ik de hoogste cijfers voor de techni sche vakken en de werkstukken. Als kind maakte ik al krossies. En als afleiding mag ik graag wat rommelen in de schuur. Op die manier werk ik de spanning, die het bezit van een eigen be drijf toch met zich meebrengt, weg." Het is dan ook duidelijk dat de kweker eigenlijk liever de techniek was ingegaan. „Maar op een gegeven moment kreeg ik een stuk grond van m'n vader en dan moet je wel die kant op. En alles bij elkaar heb ik het best naar m'n zin op het bedrijf. Lekker vrij in de natuur. Als ik 's avonds maar effe die schuur in kan en lekker klussen." Erfenis Het idee om de boot te bouwen is ongeveer een jaar geleden ontstaan. Jan van der Lip: „Uit het geld van de erfenis van mijn twee jaar geleden overleden va der kon ik een stuk grond naast mijn bedrijf kopen. Die grond was van mijn buurman, maar die deed er niets mee. Het lag vol met hout en het zag er niet uit. Het was me al jaren een doorn in het oog." Na enig denkwerk besloot kweker Jan een stuk van zo'n vijftig meter lengte en tien me ter breed te gebruiken voor zijn plan. Bij het waterschap De Gouwelanden vroeg hij toe stemming voor het maken van een schoeiing en de bouw van een looppbrug naar zijn nieuwe land. Toen een van de mede werkers van het waterschap kwam kijken naar het resultaat keek hij wel wat verrast toen hij het enorme vikingschip zag. Maar het is echt niet meer dan alleen maar een schoeiing. Dat kan niemand betwisten", zegt de Hazerswoudenaar lachend. „De schoeiing heeft alleen een wat merkwaardige vorm." De Garten-Viking zoals de schepping van Van der Lip heet valt dan ook duidelijk op in het poldergebied. „Dat is ook mijn bedoeling geweest. Ik wilde iets maken dat er duidelijk uit springt, maar dat toch te maken heeft met dat Rietveldse verle den van onze familie. Als eerbe toon aan mijn vader Huig, waar wij veel aan te danken hebben. Ik denk dat hij dit prachtig ge vonden zou hebben." Hij heeft er zo'n 1200 tot 1300 uur aan gewerkt. Vorig jaar december is Jan ermee begonnen. Hij heeft de klus min of meer in z'n een tje geklaard. Alleen zijn schoon vader heeft hem gedurend en kele weken geholpen. Bloei Op het eiland is duidelijk merk baar dat Van der Lip kweker is. Hij heeft de Garten-Viking inge richt als representatie-tuin voor zijn relaties met een zithoek. In totaal zijn er door de Boskoper Dik de Bruyn zo'n 100 verschil lende heide-plantjes in ver werkt. „Het gehele jaar door staat het schip dan ook in bloei", merkt de Hazerswoude naar op. De twintig meter hoge mast is uitgerust met een heus kraaienest. „Ik ben er een keer ingeklommen en dan heb je werkelijk een schitterend uit zicht over dat prachtige ge bied." Van der Lip heeft het schip uit het blote hoofd gemaakt. Al kostte hem dat wel wat hoofd brekens. Vooral het buigen van de latten voor de voorplecht was een hele klus „Gelukkig hebben we een ijsperiode ge had, zodat ik aan de buitenkant kon werken. Ik had het zo druk, dat ik niet eens heb kunnen schaatsen. Dat was eigenlijk wel een straf voor me, maar ik was zo lekker bezig. Dus ga je ge woon door." Twee jaar mag een 22-jarige Al phenaar in een strafinrichting gaan nadenken over zijn zon den. De Haagse rechtbank, die gisteren het vonnis velde, vond dat de man vanwege een lange lijst vergrijpen uit 1992 en 1993 maar eens een ruime tijd van straat moest worden gehaald. De officier van justitie had twee weken geleden tijdens de zitting 30 maanden cel geëist. De man, die al een behoorlijk strafblad heeft, zou volgens haar op een „nietsontziende manier door het leven gaan". Dit keer moest hij voorkomen voor openbare geweldpleging, afpersing, mishandeling en een inbraak. De Alphenaar ontken de twee weken geleden het me rendeel van de aan hem toegre- kende misdrijven. Ze zouden door andere leden van een groep, die in Alphen bekend staat als de Daltons, zijn ge pleegd. Leegloop bij CDA-Alkemade Het CDA-bestuur van Alkemade loopt leeg: vier bestuursleden treden dinsdag tijdens de leden vergadering af. Maar volgehs penningmeester A. Zaal is het allemaal niet zo dramatisch. „We hadden al een flink bestuur van elf mensen. Als we er dins dag twee of drie bij krijgen, ben ik tevreden." Momenteel wor den gésprekken gevoerd met de kandidaten. Alle kandidaten die afscheid nemen hebben zo hun eigen re denen, zegt Zaal. Bert van Leeu wen is in de raad gekozen en kan dus niet ook nog eens be stuurslid blijven. Loek van der Ham gaat buiten de gemeente wonen en kan ook niet meer in het bestuur blijven. Leon Olijer- hoek heeft, aldus Zaal, twee jaar geleden al aangekondigd dat hij ermee wilde stoppen in verband met andere bestuursfuncties die hij al heeft. Ten slotte neemt ook oud voorzitter Leo van der Meer af scheid. „Hij is al heel wat jaren lid geweest. Dat vindt hij wel genoeg", zegt Zaal. Zelf had hij er ook mee wallen stoppen. „Ik ben ook al tien jaar bestuurslid en heb alles al eens een keer meegemaakt. Maar er gaan er nu zoveel weg, dat ik nog maar een jaar wacht." woubrugge Bij een inbraak in een winkel aan de Boddens Hosangweg in Woubrugge zijn sigaretten en geld gestolen. De daders braken de deur van het magazijn open. De diefstal is gisternacht ge pleegd. In dezelfde nacht werd ook ingebroken in een winkel van de jachthaven aan het We teringpad. Hier werd geld gesto len uit een bureaulade. Positief voorstel provincie Zuid-Holland

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19