Ambtenaar Leiderdorp aan leiband 'Morgen loopt half Leiden in Mexx' Waardering voor kinderopvang Leiden Regio Vechtpartij in Wassenaar Pistool in auto Achttien maanden voor Sobere opknapbeurt speelplaatsjes Leiderdorp Leidse drughandelaar Schulpen Schuim komt omwonenden tegemoet 1 VRIJDAG 24 JUNI 1994 leiderdorp. judy nihof Vervolg van voorpagina Uit de gedragscode voor ambtenaren van de gmeente Leiderdorp blijkt dat het college van B en W wil voorko men dat één ambtenaar de vrije hand krijgt bij belangrij ke transacties. Daarom is bepaald dat altijd twee mede werkers een aanvraag voor een uitkering of een vergun ning moeten behandelen. Ook het onderhandelen over aanbestedingen en het verlenen van opdrachten mag niet door één ambtenaar gebeuren. Het sectorhoofd moet hierop toezien. bij corruptie en fraude' staat te lezen welke stappen een ambte naar moet zetten die vermoedt dat er op het gemeentehuis wordt gesjoemeld. Hij of zij kan zich dan wenden tot de chef, het sectorhoofd, de afdeling Personeel, of gemeentesecreta ris of burgemeester. „Een der gelijke melding mag uiteraard niet in de doofpot worden ge stopt", schrijft het college. Als de medewerker ontevreden is over afhandeling van de zaak door de gemeente, kan hij zich wenden tot de politie. In de gedragscode is verder veel aandacht voor bijbaantjes. Ambtenaren die nevenwerk zaamheden willen verrichten moeten hiervoor toestemming vragen aan het college. Alle ambtenaren kunnen over dit onderwerp binnenkort een brief verwachten. Wethouder Kerner wil benadrukken dat het ont wikkelen van een gedragscode niet typisch iets is van Leider dorp. „Er is landelijk een dis cussie over gedragscodes. Veel gemeenten zijn ermee bezig." De commissie voor sport-, welzijns-, en personeelszaken buigt zich dinsdag 28 juni over de concept-gedragscode. Alsof het werd weggegeven. In de eerste vier uur passeerden al rond de 1500 klanten de kassa's. De massale magazijnverkoop van kledingfirma Mexx in haar loods aan de Rooseveltstraat in Leiden zorgde gisteren voor files in de straat, terwijl hordes te vreden klanten met goed gevul de, blauwe vuilniszakken het magazijn verlieten via de tuin van buurman Leidsch Dagblad. Binnen in de 6000 vierkante meter ruime hal krioelde het vodral van kooplustige vrouwen die het buitenkansje van afge prijsde merkkleding voor een prikkie niet aan zich voorbij wil- Koopjesjagers bezoeken massaal magazijnverkoop kledingfirma den laten gaan. „Want onze naamsbekendheid bij vrouwen is erg groot", aldus hoofd distri butie Joop Blonk. Tientallen handen graaiden tussen duizenden ijzeren rek ken en kunststof kratten waar tienduizenden broeken, T- shirts, hemden, polo's, boxers, riemen, jassen en jasjes al snel door elkaar lagen. Het ontbre ken van pashokjes in de drie daagse textielsupermarkt leek weinigen te deren. Jonge vrou wen gooiden zonder enige schroom kleren van zich af om vaak midden in een gangpad iets nieuws te passen. De bedrijfsleiding van Mexx had, gezien het aantal personeel dat was ingezet ook gerekend op een grote belangstelling. Die werknemers waren er niet al leen om de vaak kilo's katoen per persoon af te rekenen maar ook om het verkeer te regelen en te zorgen dat de parkeer plaatsen van naburige bedrijven vrijbleven. Het hoofdkantoor van Mexx is gevestigd in de voormalige zil- verfabriek in Voorschoten en de distributie van kleding van en naar 34 landen wereldwijd loopt vanuit het pakhuis aan de Rooseveltstraat. Volgens Blonk is het de eerste keer dat zijn be drijf daar een openbare maga zijn verkoop van restpartijen houdt en gezien de belangstel ling zal het waarschijnlijk niet de laatste zijn. „We hebben niet geadverteerd. Officieel is het al leen voor personeelsleden, hun familie en j^ennissen. Nu denkt u misschien, zo druk als het is, dat kan echt niet alleen perso neel zijn, maar bedenk dat we alleen al aan oproepkrachten 150 dames hebben. En die heb ben allemaal een gezinnetje en zovoort, enzovoort", aldus Blonk. De Leidse kledingmidden- stand wordt volgens Blonk niet in de weg gezeten door de ver- Van bezoekjes aan de tandarts in werktijd, het aannemen van cadeautjes en geld tot het tele foneren met familie en vrien den: uit de gedragscode kunnen ambtenaren opmaken welke re gels voor hen gelden. Wie ze aan zijn laars lapt, kan 'discipli naire maatregelen' verwachten. Ontslag zonder recht op uitke ring van de gemeente is de zwaarste sanctie. Volgens wethouder C. Kerner (CDA/personeelszaken) was er onder Veel ambtenaren behoef te aan zo'n code. Zo zouden er misverstanden zijn over wat je als ambtenaar wel of niet kunt accepteren. „Na de dingen die hier gebeurd zijn, kregen som mige ambtenaren heel kramp achtige reacties. Ik weet bij voorbeeld van een ambtenaar die een CD-bon van iemand kreeg en deze onmiddellijk te ruggaf. Maar zo beledig je de gever natuurlijk wel." Sommige cadeautjes moeten volgens het college dan ook kunnen. Over het aannemen van ca deautjes en geld schept de ge dragscode duidelijkheid. In het hoofdstukje 'Hoe te handelen Koffertje gestolen uit auto leiderdorp Uit een aan de Kloosterhof in Leiderdorp geparkeer de auto zijn een attachékoffer en een radiocassetterecorder ge stolen. De inbraak is in de nacht van woensdag op donderdag gepleegd. Leiderdorper is drank kwijt leiderdorp» Een bewoner van de Koolmeesstraat in Leiderdorp is zijn voorraad drank kwijt. De man kwam gisteren terug na twee weken vakantie en ontdekte dat ongewenste gasten de spi ritualiën hadden ontvreemd. Vermoedelijk is gebruik gemaakt van een valse sleutel. Rijksweg 44 even afgesloten st Een omgeslagen aanhangwagen heeft gister avond op rijksweg 44 ter hoogte.van Oegstgeest voor het no dige oponthoud gezorgd. Door nog onbekende oorzaak be gon even na negen uur 's avonds de aanhangwagen van een 21-jarige Voorhouter te slingeren. Toen de man vervolgens remde, sloeg de aanhanger over de kop en kwam samen mei de bestelwagen van de Voorhouter dwars over de weg te staan. Door de ravage moest de weg ongeveer een kwartier lang worden afgesloten, wat in de richting Amsterdam een fi le tot gevolg had. Dertien jongens (16 tot 19 jaar) zijn gisteravond wegens een vechtpartij aangehouden. In de vooravond waren twee Wassen- aarders al met elkaar op de vuist gegaan. Een van hen kreeg een pak slaag waarop beide jongens versterking optrommelden. La ter ontmoetten de groepen el kaar weer en sloegen op elkaar in. De politie nam honkbal knuppels, boksbeugels, een dolkmes en een luchtdrukpis tool in beslag. De politie heeft gisteren een vuurwapen gevonden in de au to van vijf Rotterdammers (13 tot 30 jaar), die waren aange houden voor te hard rijden. Leidse agenten, die in een bur gerauto reden, constateerden de overtreding op de Rijks straatweg. Ze vroegen vervol gens assistentie van de politie in Wassenaar. Bij controle van de auto vanden ze het pistool. Inbraak Wassenaar Een 47-jarige man en drie vrou wen van 14, 27 en 39 jaar uit Wassenaar zijn gisteravond in Wassenaar aangehouden. De vier worden ervan verdacht geld te hebben gestolen uit een wo ning aan de Rijksstraatweg. De auto van de vier is in beslag ge- Scholen grijpen naast bouwprijs Twee genomineerde scholen uit Leiden hebben de Scholen bouwprijs 1994 niet gewonnen. De school voor speciaal onder wijs De Brug en basisschool Woutertje Pieterse maakten deel uit van negfen scholen uit Nederland die voor de architec tuurprijs in aanmerking kwa men. Basisschool Het Kompas uit Den Haag kreeg uit handen van minister van onderwijs Jo Ritzen de eerste prijs van twin tigduizend gulden uitgereikt. Leiden beloont directeur Besemer met Conielis Joppenszbeeldje Martha Besemer, scheidend voorzitter van de Centrale Orga nisatie Kinderopvang Leiden (COKL), kreeg gistermiddag uit handen van wethouder De Goe de het Cornelis Jopenszbeeldje. De gemeente Leiden kent dit beeldje aan mensen toe die zich voor Leiden verdienstelijk heb ben gemaakt. Besemer werd voorzitter toen de COKL in 1989 werd opgericht. Daarvoor was zij vanaf 1985 voorzitter van de Werkgemeenschap Kindercen tra Leiden (WKL) die de belan gen van de kinderopvang in Lei den behartigde. Besemer vindt de toekenning van het Cornelis Jopensz een vorm van waardering voor de manier waarop haar organisatie in korte tijd van een welzijns voorziening naar een bedrijf is veranderd. Zij betreurt echter de wachtlijsten voor kinderop vang die tot twee jaar kunnen oplopen. Besemer: „De lange wachtlijsten zijn het gevolg van de maatschappelijk ontwikke ling dat meer vrouwen zijn gaan werken. Dat is natuurlijk heel positief. Parallel aan die groei van wouwen op de arbeids markt is ook de kinderopvang gegroeid. We hadden hier in Leiden gehoopt dat de wacht lijsten korter zouden worden, maar dat is tegengevallen." Besemer uitte haar zorgen over de gesubsidieerde kinder opvang. „Hoewel ook de algme- ne toegankelijke plaatsen een kleine groei hebben ondergaan is er nog steeds niet genoeg plaats. Daarentegen zie ik in de i het bedrijfsle ven in de kinderopvang een po sitieve ontwikkeling. Steeds meer bedrijven huren kinderop vangplaatsen en in steeds meer bedrijven is de kinderopvang in de CAO geregeld", aldus de scheidend voorzitter. Besemer complimenteerde de gemeente Leiden: „Hier zit een positief en creatief meedenkend gemeentebestuur. Dat zie je el ders niet zoveel. Ondanks be zuinigingen op welzijn zal het college niet op kinderopvang Bewoners Binnenhof en Winkelhof tevreden leiderdorp»judy nihof den haag/leiden Een 38-jarige Leidse is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf. Rechtbankpre sident L. Verheij acht het bewe zen dat de wouw in haar huis aan de Morsweg handelde in verdovende middelen. De zaak kwam aan het rollen toen drie verslaafden voor de wouw be lastende verklaringen aflegden. Tijdens de zitting twee weken geleden ontkende de Leidse ten stelligste ook maar ooit drugs te hebben gedeald. De verslaaf den, die regelmatig het adres aandeden, zagen haar huis meer als een toevluchtsoord. „Ik ben hun tweede moeder", verklaarde de wouw tijdens de zitting. Haar onschuld bleek volgens advocate M.C. Kaptein ook uit het feit dat er ten tijde van haar aanhouding geen harddrugs in de woning waren gevonden. Wel bekende ze ge stolen goederen van haar 'kinderen' te hebben gekocht. Het pleidooi van de raads- wouw, dat haar cliënte onschul dig is, vond gisteren geen ge hoor bij rechtbankpresident Verheij. leiden aad rietveld verharde ondergrond. De speelplaatsjes gaan de den opgeknapt, en het asfalt ken. De gemeente had de brief 'omwonenden na aan het hart. weggehaald omdat dit te ge- echter zo opgesteld, dat deze Dat bleek enige tijd geleden al, vaarlijk zou zijn. Dat heeft de wel zo werd opgevat. „Het was toen de gemeente de bewoners gemeente geweten. De brief bedoeld als inspraakbrief. He in een brief kenbaar maakte een ontketende een storm van pro- laas ontbrak die ene zin: kom aantal speelplaatsen te willen testen. Volgens de wethouder met uw reacties", aldus Kenter, opheffen. De overige plaatsen was het nooit de bedoeling om In allerijl stelde de gemeente zouden dan zeer grondig wor- het plan er doorheen te druk- het plan bij zodat alle speel- FOTO BEN DE BRUYN plaatsen mochten blijven be staan. Het budget voor renova tie bleef echter hetzelfde, zodat de speelplaatsjes geen grondige, maar een 'gewone' opknap beurt konden krijgen. „We heb ben soberheid in acht nemen", aldus Kerner. De protesten van bewoners van de Hoge Morsweg hebben re sultaat gehad. Twee weken ge leden maakten zij ernstig be zwaar tegen uitbreiding van het bedrijf Schulpen Schuim aan de kant van hun weg. De directie van het bedrijf onderzoekt in middels de mogelijkheid van een uitbreiding op het huidige binnenterrein aan de Turkooi slaan. Bebouwing van het binnen terrein was het alternatief dat omwonenden twee weken gele den aandroegen in de commis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De uit breiding aan de Hoge Morsweg zou hen zonlicht en privacy kosten, en aan de andere kant meer lawaai, gevaar en zwaar verkeer voor de deur opleveren. De commissie besloot twee weken terug dat omwonenden en bedrijf maar eens met elkaar moesten gaan praten. Schulpen Schuim is nu bereid de moge lijkheid van uitbreiding aan de achterkant van de fabriek te be studeren. Bovendien heeft het bedrijf beloofd te onderzoeken, of het misschien met wat min der vrachtwagens toe kan. Als Schulpen Schuim er in slaagt een alternatief plan te maken wordt dat na de zomer aan de gemeente aangeboden. Maar wethouder T. van Rij (PvdA) waarschuwde de com missie gisteravond al, dat het niet denkbeeldig is dat tegen zo'n nieuw plan de bewoners van de Turkooislaan zullen pro koop die ook vandaag en mor gen nog wordt gehouden. „Het is een eenmalige gebeurtenis want het bestemmingsplan staat regelmatige verkoop niet eens toe. De zomeropruiming is bij de winkels al op gang en daarbij komt dat ons merk in Leiden zelf niet zo sterk is verte genwoordigd. Eén winkel ver koopt onze kleding en ook daar is de uitverkoop al ruim bezig." Aan uitbreiding van het win kelaanbod in Leiden hoeft Mexx na gisteren voorlopig ook niet te denken. Of, zoals een man die zelf een forse zak T-shirfs over zijn rug droeg, terecht opmerk te: „Morgen loopt half Leiden in Mexx." Dienstverlening voor inrijden op Leidenaars Twee Leidenaars hadden zich het vege lijf moeten redden toen een 40-jarige Zoetermeer- der in april vorig jaar in de Vrouwenkerkkoorsteeg in Lei den op hen inreed. Van de Haagse rechtbank, die gisteren uitspraak deed, mag de man voor die actie 238 uur alterna tieve arbeid verrichten. Hij krijgt daarnaast een voorwaar delijke straf van vier maanden. De officier van justitie, die tij dens de zitting twee weken ge leden liet weten poging tot doodslag bewezen te achten, had vijftien maanden cel geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. De advocaat van de verdachte hield het er toen op dat er „hoogstens sprake was geweest van een be treurenswaardig ongelukje Eén van de twee Leidenaars, die zichzelf voor de wielen van de wagen vandaan hadden moeten redden, liep indertijd lichte verwondingen op. De an dere man kwam met de schrik vrij. Beiden verklaarden dat de Zoetermeerder twee keer op hen was ingereden. De officier hield het daarom op een opzet telijke daad, volgens de advo caat van de Zoetermeerder on terecht. „Hij wilde gewoon snel weg." Wethouder: raad Leiderdorp moet veel meer zelf beslissen De gemeenteraad moet meer zelf beslissen en minder overla ten aan het college van burge meester en wethouders en de ambtenaren. Dat zei de nieuwe wethouder A. van Dijk gister avond op een ledenvergadering van zijn partij BurgerBelangen (BBL). „Ik ben geschrokken van het aantal besluiten dat door de raad is gedelegeerd aan B en W en ambtenaren. Natuurlijk goed voor de slagvaardigheid, maar als verantwoordelijk gemeente bestuur moet je verduveld goed opletten", zei hij. Zo'n twintig leden kwamen naar Muzenhof om te horen hoe het de raadsleden tot nu toe bevalt in de Leiderdorpse politiek. BurgerBelangen ont leent zijn bestaan aan het pro test tegen de ambtelijke fraude zaken die Leiderdorp vorig jaar teisterden. Dat leverde de partij bij de verkiezingen drie zetels op. Hoewel het goed bevalt, moet er nog veel gebeuren. „Er is te veel gehakketak in de raad. Neem de vergadering van afge lopen maandag. Er werd daar veel te lang gepraat over bij voorbeeld het aantal gaten dat een glasbak moet hebben", vond Van Dijk. Het liefst wil hij met de andere partijen rond de tafel om de onderlinge commu nicatie te verbeteren. Het ging gisteren trouwens ook over de interne communi catie binnen BBL. De partij is nog maar een groentje in de ge meenteraad, zodat aan de leden werd uitgelegd hoe de gemeen tepolitiek en de eigen organisa tie in elkaar zit. Aan het organi seren van discussieavonden of wijkbezoeken, belangrijke pun ten in het verkiezingsprogram ma van BBL, wordt voorlopig niet gedacht. Waar wel haast mee moet worden gemaakt, is een sneHere afhandeling van brieven die burgers aan de gemeente schrij ven. Een stokpaardje van BBL, waar nog steeds niets aan is ge daan. Daarin wil de kersverse collegepartij snel actie onderne men, want 'bij de volgende ver kiezingen zal BBL daarop zeker worden afgerekend', staat er in een intern 'praatstuk' te lezen. WET - Een thema-avond over de nieuwe wetten over verblijfs vergunningen en de legitimatie plicht wordt vandaag in het pand Wergroep Marokkanen aan de Langegracht 61 in Lei den wordt gehouden. Aanvang: 20.00 uur. Martha Besemer, voorzitter van de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) krijgt uit handen va Jopenszbeeldje. In het midden Huub Wijfjes, vice-voorzitter van de COKL. Ook hij nam gisteren afscheid. wethouder De Goede het Cornelis FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17