/EIDEN Herhuisvesting gemeente zeven miljoen duurder eestvierders dienen klacht in over hardhandig optreden politie Reeks toezeggingen Zeeheldenbuurt rr Graanschepen varen weer door Leiden Subsidies voor verbouwing Stadsgehoorzaal in gevaar 'We zijn geen 'probleem', maar worden het wel' RIJDAG 24 JUNI 1994 Massaal a Koopjesjagers be- I zoeken massaal magazijnverkoop kleding- firma. 'Morgen loopt half Leiden in Mexx'. Kippen omgebracht Q Een Alphenaar I heeft bekend tien tallen kippen de nek te hebben omgedraaid in de kinderboerderij van het Bospark. as een flink feest, dat ge- gewoon toe. En het was n de nacht, dus de buren •n wel het een en ander jehoord hebben. Maar wat de jvveeling Angelique en Dick de traaf nog steeds niet begrijpen, p het - zoals zij zeggen - brute iolitie-optreden dat het feest Ijteindelijk stil legde. De twee lebben samen met een paar (Tienden een aanklacht inge diend tegen de politie-agenten, die met wapenstokken hun ach tertuin aan de Genestetstraat leegveegden en weer vertrokken met twee arrestanten en de ge luidsapparatuur. Het feest is al weer van afge lopen weekend, maar de schrik zit er nog steeds in bij de feest vierders. ,,Het was gewoon ver schrikkelijk", zegt Angelique de Graaf. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. De manier waar op z t zijn t i po litiehond kwamen binnenstor men... Onze vriend Wim Water- veer sloegen ze direct in de boeien en terwijl hij daar weer loos stond, werd hij met een gummieknuppel op zijn rug ge slagen. Een andere gast - oké, hij stond te schelden - werd bij de buren twee deuren verderop door een ruit geduwd. Hij is ook meegenomen naar het bureau. Het leek wel oorlog. Als ze nu gewoon rustig naar binnen wa ren gekomen en naar mij had den gevraagd, waren er geen schermutselingen geweest." Andere versie De politie geeft een andere ver sie van het verhaal. Drie men sen zouden er zijn meegeno men omdat zij zich - volgens de politie - hevig verzetten toen de geluidsapparatuur in beslag werd genomen. Ze zouden de politie hebben geslagen en uit gescholden. Bovendien, zo leioen Een vertrouwd beeld is teruggekeerd in Leiden: schepen in de Zijlsingel die worden gevuld met duizenden kilo's graan uit de silo's van de meelfabriek. De komende weken vaart er weer ouderwets zo'n twee keer per dag een grote rijnaak door de singel en de Oude Rijn richting Rotterdam. Daar wordt het graan - in dit geval gerst - overgeladen op zeeschepen die de lading dan weer afleveren ergens buiten Europa. De gerst werd overigens drie jaar geleden al aangevoerd in de meelfabriek. Het was een overschot van de Duitse interventie-organisatie. Al die tijd hebben de duizenden tonnen opgeslagen gelegen in de silo's van het massieve pand aan de Oosterkerkstraat. „Maar dat kan geen kwaad. Ze hebben ooit in piramides in Egypte graan van duizend jaar oud gevonden dat nog goed was. Als het maar droog en koel wordt be waard, is er niets aan de hand", zegt een woordvoerder van Meneba, de eigenaar van de Leidse meelfabriek. Deze week is het laden van de rijnaken begonnen. De zware schepen hebben trouwens de nodige moeite om het water van de Oude Rijn te doorklieven. Vooral op het stuk tussen de Schrijversburg en de Sumatrabrug gaat het erg langzaam, omdat het water daar op sommige plekken erg ondiep is. „Er zijn al lange tijd geen grote schepen meer door dit stuk gevaren. De vaargeul is er hooguit twee tot tweeënhalve meter diep, dus dan is het uitkijken voor die aken dat ze niet vastlopen", zegt Van der Waal. FOTO HENK BOUWMAN Tien auto's vernield leiden Bij een garagebedrijf aan de Rijndijk in Leiden is in de nacht van woensdag op donderdag een deel van het wagenpark vernield. De medewerkers troffen gistermorgen tien wagens aan, waarvan de lak was bekrast en de banden waren lekgestoken. De schade bedraagt 12.000 gulden. Vier auto's op elkaar leiden Onoplettendheid van een 25-jarige automobilist uit Hil- legom had gistermiddag flinke materiële schade aan vier auto's tot gevolg. De man, die op de Willem de Zwijgerlaan reed, had te laat in de gaten dat de drie auto's voor hem remden voor het verkeerslicht ter hoogte van de Marnixstraat. Twee automobilis ten liepen bij het ongeluk licht nekletsel op. leiden aad rietveld Scriptie na de zomer aan de orde De Leidse faculteit sociale wetenschappen vergadert pas na de zomer over de gang van zaken rond de omstreden scriptie van de Leidse student P. Bootsma. Het faculteitsbestuur had gisteren geen tijd en bespreekt het onderwerp na de zomervakantie op 25 augustus. Hoogleraar politieke wetenschappen, prof. G. Irwin, schreef onlangs in een ingezonden brief in deze krant dat Bootsma voor zijn werkstuk over wantoestanden bij het Oegstgeester gemeen tebestuur een onvoldoende had gekregen. Volgens de faculteit mogen cijfers van studenten helemaal niet openbaar worden ge maakt. Een lid van de faculteitsraad heeft vragen gesteld over de handelwijze van Irwin. Leiden loopt drie, en misschien wel zes ton subsidie mis voor de verbouwing van de Stadsge hoorzaal. Die vrees uit J. de Coo van de politieke partij Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Een subsidie van drie ton uit het Eu ropees Fonds zou al definitief verspeeld zijn, eenzelfde subsi diebedrag van het ministerie van WVC zou te laat komen. Volgens wethouder P. Langen- bèrg (D66/cultuur) is de vrees van De Coo niet helemaal zon der grond, maar wel voorbarig. De subsidie van het Europees Fonds is volgens De Coo al defi nitief verspeeld. En voor de bij drage van drie ton van het mi nisterie van WVC wordt pas dit najaar een aanvraag ingediend voor het jaar 1996. ,,Als we die subsidie nog krijgen komt 'ie als mosterd na de maaltijd", vindt De Coo. „Want de verbouwing vindt vermoedelijk plaats van mei tot en met november 1995. Ik heb eigenlijk het idee dat ze die subsidie-aanvraag gewoon vergeten waren." Als alleen de noodzakelijke reparaties worden verricht kost het karwei 3,5 miljoen gulden, als ook de indeling van de zalen wcqrdt veranderd komen de kos ten op 7 miljoen gulden. Wethouder Langenberg heeft ook vernomen dat Leiden bij de verdeling van subsidies uit het Europees Fonds buiten de boot is gevallen. „Maar het bureau in Zeist dat die aanvragen bij de Europese Unie voor heel Neder land indient en daar ook als eer ste uitsluitsel over moet krijgen is nog niets bekend." De kans op een subsidie van WVC voor de verbouwing is vol gens de D66-wethouder nog al lerminst verkeken. „De ambte naren van WVC weten dat die aanvraag eraan zit te komen. Maar daar moet een geweldige hoeveelheid papier voor wor den geproduceerd en daar zijn we nu mee bezig." leiden loman leefmans Afsluiting van de Oosterstraat wordt opnieuw onderzocht. Er komen wellicht stoeptegels met de tekst 'poep in de goot'. Een spreekuur van woningbouwver eniging Leiden (WBL) in de wijk staat op stapel en de nieuwe wijkagenten zullen meer aan dacht aan de buurt schenken. Vertegenwoordigers van ge meente, politie en WBL deden gisteravond tijdens een forum discussie in het buurthuis aan de Oosterstraat een reeks toe zeggingen aan bewoners van de Zeeheldenbuurt, het deel van Leiden met het hoogste aantal proteststemmers bij de ge meenteraadsverkiezingen. Het forum werd georgani seerd door de universiteit, waar een onderzoek gaande is naar de oorzaak van het stemgedrag irrde Zeeheldenbuurt. Extreem rechts kreeg op 2 maart onge veer twintig procent van de stemmen. De stemmen voor de SP meegerekend vulde eender de van de kiezers het hokje van een zogeheten protestpartij rood. Waar lag dat aan? De aanwezige buurtbewoners probeerden een aantal redenen te noemen. De wijk was na een ingrijpende renovatie in de ja ren tachtig te snel van structuur veranderd. De hechte band van de oorspronkelijke bewoners was verbroken door de in stroom van 'anderen', waarmee ondermeer allochtonen werden bedoeld. Daar houden met na me ouderen een onwennig en soms onveilig gevoel aan over. Verder zou de buurt door de gemeente 'vergeten' zijn waar het gaat om wijkvoorzieningen en het oplossen van problemen, zoals bijvoorbeeld het sluipver- keer door de Oosterstraat. Dat speelt al vijf jaar en het uitblij ven van een oplossing heeft het geloof in de Leidse politiek ze ker niet vergroot. „Ja, sinds de verkiezingen is er meer aan dacht", hoonde een bewoner. „Onzin", zei wethouder J. Laurier (Groen Links/wijkbe heer). Hij ontkende dat de Zee heldenbuurt vergeten was. „Na tuurlijk kan je altijd béter luiste ren naar de wensen van de be woners. Maar er zijn wijken in Leiden met aantoonbaar grote re problemen en daarom snap ik het stemgedrag hier niet." Onoplosbaar Lang niet alle perikelen in de wijk zijn oplosbaar. Het parke ren van bedrijfswagens die het uitzicht belemmeren, bedrei gingen waar geen geweld aan te pas komt, het poepen van hon den op de stoep en burenruzies kunnen noch door de gemeente noch door WBL of politie wor den verholpen, ook al omdat ze vaak niet worden gemeld. „Van de 1188 woninginbraken in 1993 in Leiden, zijn er acht uit deze buurt", verduidelijkte wijk agent Busscher. Toch ontkenden de vertegen woordigers van de drie instan ties niet dat er zaken beter kun nen in de Zeeheldenbuurt. En zowel Laurier, als SP-raadslid T. van Houten en wijkagent A. Busscher beloofden vaker op de fiets de Zeeheldenbuurt te doorkruisen. meldt een woordvoerder van de politie, was er eerder op de avond al twee keer gewaar schuwd dat de buurt last had van het feest. „We willen best toegeven dat het een flink feest was", zegt Dick de Graaf, de tweelingbroer van Angelique. „De buurt zal er ook wel last van hebben gehad, maar net als voorgaande jaren - het tuinfeest is een soort traditie op onze verjaardag - hadden we de buren gewaarschuwd. Er wa ren er zelfs, die hun tuinstoelen aan ons uitleenden. Wie er nu geklaagd heeft, weten we niet. Dat doet er wat ons betreft ook niet toe, we vinden het verve lend als er mensen zijn die echt last van ons hebben gehad. Maar de manier waarop de po litie hier naar binnen kwam zet ten, het leek wel een ME-oefe- ning. Overdreven machtsver toon. Vijf politie-auto's stonden er buiten en een hondenbusje." Wim Waterveer, één van mensen die is aangehouden: „Het rare is dat ze op het bu reau direct aanboden de schade te vergoeden. Dat geldt voor de ruit van de deur bij de buren die kapot is gegaan, maar ook voor de kleren van de andere jongen die is aangehouden. Want die waren gescheurd. Ik vind dat toch een beetje vreemd." Hun klachten zijn inmiddels gedeponeerd bij een klachten bureau dat speciaal is ingesteld voor mensen die ontevreden zijn over de politie. „We zeggen niets over het feit dat de appa ratuur in beslag is genomen. Onze klacht gaat over buiten sporig politiegeweld", zegt An gelique. „Het kan me niet schelen hoe ver ik moet gaan. Al moeten we de hele procedure doorlopen, we willen gewoon gelijk krij- 'Kapitale blunder' De herhuisvesting van gemeentelijke afdelingen in Lei den zoals sociale dienst, milieubeheer en het rekencen trum wordt zevén miljoen gulden duurder dan een jaar geleden nog werd aangenomen. De kosten stijgen van ongeveer 20 naar ruim 27 miljoen gulden. Van de sociale dienst en de milieudienst is drie jaar geleden bepaald dat die veel te krap zijn gehuisvest. Om dat probleem op te lossen, bedacht de ge meente een groot verhuisplan, waarbij nieuwbouw bij het Stadsbouwhuis zou worden be kostigd uit het verkopen van overbodig geworden panden. Alle publieksafdelingen zouden op de verbouwde begane grond van het stadhuis moeten wor den samengebracht. Van de 18 miljoen gulden die de gemeente toen voor die ope ratie dacht nodig te hebben, hoefde ze er maar zes miljoen zelf te betalen. En dat geld was al gereserveerd. De rest van de kosten zou gedekt worden uit de verkoop van panden, waar onder het Gulden Vlies aan de de BTW, miljoen, Breestraat. En er zou een finan cieel voordeel ontstaan doordat allerlei afdelingen niet meer verspreid zouden zitten over de hele stad. Maar de gemeente vergat dat bij die investering van 18 mil joen gulden nog ee een slordige twe moest worden opgeteld. „Een kapitale blunder", zei ambte naar H.C. van der Eijk gister avond in de commissie volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. Bovendien waren de kos ten te laag en de opbrengsten uit de verkoop van gebouwen die door de operatie leeg komen vermoedelijk een miljoen gul den te hoog geraamd. „Er doet zich een probleempje voor", zoals Van der Eijk zei. De commissie maakte weinig woorden aan vuil aan de mil joenenoverschrijding van de be groting. Alleen WD'er J.W. Kra- dolfer wees erop dat het tekort van zeven miljoen gulden in strijd is met de belofte, dat de herhuisvesting de gemeente niets zou kosten. Wethouder T. van Rij (PvdA) beloofde, dat burgemeester en wethouders zullen proberen de opbrengsten van de operatie te verhogen. Zo opperde hij het plan, de reke ning van Leidse milieu-ambte naren die voor de regio werken ook aan gemeenten in de regio te presenteren. De bedrijfscompetitie vqor tafel tennissers in buurthuis Mor- schwijck wordt met opheffing bedreigd. „Dit seizoen is wéér tegen ons ge zegd: jullie moeten er uit. We brengen waarschijnlijk niet genoeg geld in het laatje. Ze willen de ruimte voor andere activiteiten gebruiken." Martin de la Rie heeft het verhaal over de dreigende 'uitzetting' gehoord van de voor zitter van zijn tafeltennisclubje. Zelf be moeit hij zich niet met de gang van zaken in het buurthuis. „Elke donderdagavond ga ik tafeltennissen om even te ontspannen. Ze hebben me wel eens gevraagd hoor, of ik penningmeester of zo wilde worden, maar dan zeg ik dus 'nee'. Ik ben uitvoerder bij een aannemingsbedrijf en moet de hele dag al hard werken. Dan heb ik geen ambities om in m'n vrije tijd ook nog eens te 'organi seren'. Ik wil na mijn werk gewoon ont spannen." De tafeltenniscompetitie in Morschwijck werd opgezet vlak na de opening van het buurthuis. De la Rie was vanaf het eerste uur van de partij. En is het buurthuis trouw gebleven na een verhuizing, zo'n elf jaar ge leden, naar de Stevenshof. Daar kon de fa milie De la Rie, tot dan toe wonend in een flat aan de Agaatlaan, een huis met een tuin krijgen. „Ik ben in de beginperiode op tafeltennis gegaan. We zaten in die jaren allemaal in het buurthuis. Mijn vrouw gaf kookles, ik deed er ook nog een cursus Engels, 't Was altijd hartstikke gezellig. Toen onze kinde ren ouder werden gingen ze zelf eeft clubje leiden." Aan die beginjaren bewaart De la Rie de beste herinneringen. De medewerkers van Morschwijck deden alles voor hun clubhuis. Martin de la Rie: „Of we volgend seizoen te rug mogen komen is nog maar de vraag." FOTO BEN DE BRUYN De hoogtijdagen van het club- en buurthuiswerk zijn voorbij". Forse bezuinigingen en een ingrijpende reorganisatie van het welzijnswerk treffen de buurthuizen, die volgens sceptici verworden tot wijkcentra voor eerste hulp bij sociale problemen. De een vindt dat het allemaal best minder kan, want het huidige buurthuis is in feite een 'gesubsidieerd café'. De ander vreest dat een versobering van het sociaal-cultureel werk leidt tot een verslechterd leefklimaat in de wijk. Vandaag de vijfde en laatste aflevering over een van die buurthuizen; Morschwijck aan de Topaaslaan, dat wekelijks wordt bezocht door 650 buurtbewoners. Dag en nacht stonden ze klaar voor de buurt. „We hebben in die tijd verschrikke lijk veel feestavondjes gehad. Dan zaten we tot vier uur 's nachts in het buurthuis." Die gezelligheid verdween toen Morschwijck opging in de SK1L, de Stichting Sociaal Kul- tureel Werk in Leiden. „Toen Morschwijck naar de SKIL overging is het allemaal an ders geworden. De gezelligheid is een stuk minder geworden. Daarvoor kreeg de tafel tennisclub nog wel eens een paar honderd gulden als bijdrage voor de jaarlijkse fon due-avond, i rdats t dingen v Afgehaakt Het aantal deelnemers aan de tafeltennis competitie is met de jaren geslonken. Dat heeft niet zozeer met het buurthuis te ma ken, maar met externe factoren. „Vroeger deden bedrijven mee als 3M, Heineken, HCG en Van Gend Loos. Maar dat is veel minder. Nu heb je enkel teams van de buurthuizen Op Eigen Wieken, Mor schwijck en de bedrijven Oosthoek en de NZH. Veel bedrijven zijn afgehaakt omdat de competitie niet meer bij hen in huis ge houden mocht worden. Bedrijven willen het tegenwoordig niet meer hebben dat er 's avonds mensen in het gebouw zijn, van wege inbraken en alarminstallaties en zo. Van lieverlee haken die mensen dan ook af." „Een paar jaar geleden zei het bestuur voor het eerst dat we er uit moesten. 'We willen op de donderdagavond iets anders gaan doen', zeiden ze. Wat weet ik niet, dat is ons nooit gezegd. Gelukkig heeft de voor zitter dat tegengehouden, maa begon het bestuur er weer over. Dus of v volgend seizoen mogen komen is nog m „Als je directeur bent is het natuurlijk inte ressanter om in zo'n buurthuis activiteiten te organiseren voor buitenlanders, feminis ten of minder-draagkrachtigen. Daar kun je mee scoren. Als je voor die groepen iets doet ben je geweldig, maar je jaagt ons na tuurlijk wel weg. Wij zijn dan geen 'pro bleemgroep', maar we worden het wel, als erna straatsma

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15