Nederland telt niet erg veel ambtenaren Overheidsbureaucratie kost twintig miljard per jaar Binnenland Verdwenen paar vluchtte voor 'einde der wereld' Kerkganger eist excuses voor rel rond hostie Slopen tegen de braaksellucht Milieuramp op nippertje voorkomen Schoonheidsfoutje van Postbank schokt kersverse aandeelhouders Einde paniekgolf bij zigeuners is raadsel DONDERDAG 23 JUNI 1994 Drie dorpen bellen maanden gratis hoonhorst» Een onverwacht meevallertje voor telefoonabon nees in de Overijsselse dorpjes Wythem, Hoonhorst en Laag Zu- them, ten oosten van Zwolle: vanwege een foutje in de admini stratie zal PTT Telecom over de maanden april en juni voor ruim duizend abonnees geen gesprekskosten in rekening brengen. Iedereen met het kengetal 05290 cn een telefoonnummer tussen 1200 en 2199 heeft inmiddels bericht gekregen dat er vanwege een 'verstoring in het notaproces' op de PTT-burelen geen ge sprekskosten zijn geregistreerd. Grafschennis in Brunssum brunssum Op de algemene begraafplaats in Brunssum zijn rond twintig grafstenen uit de grond gerukt en grotendeels vernield. Het gaat vooral om graven van kinderen en van kloosterzusters, aldus de politie. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. De po litie zegt geen aanwijzingen te hebben dat het om een gerichte actie gaat. Zij denkt eerder aan een incident. Morsen bij tanken verleden tijd Rotterdam Het is eind dit jaar gedaan met het morsen van ben zine tijdens het tanken. Dan komt een vulpistool met morsvrije tuit op de markt. Het Specialistisch Innovatiecentrum voor Uit vindingen in Rotterdam beloonde deze vinding gisteren met de jaarprijs 1994. Het nieuwe vulpistool is uitgerust met een een voudig klepje dat de tuitmond afsluit zodra met tanken wordt gestopt. Het pistool heeft een zodanige vorm dat eventuele druppels alsnog in de tank vallen of in het lekbakje terechtko men. Het bakje leegt zich dan weer in de tank van de volgende klant. Vooral het milieu is gebaat bij deze uitvinding, aldus het Centrum. Door het morsen bij tankstations verdwijnen nu jaar lijks honderdduizenden liters brandstof, en dus voor miljoenen guldens, in de bodem. Cel geëist voor incest met dochters zutphen Voor de Zutphense rechtbank is gisteren tegen een 65- jarige Zutphenaar 2,5 jaar cel geëist vanwege incest gedurende zeven jaar met twee dochters uit zijn tweede huwelijk. Met vier dochters uit zijn eerste huwelijk jarenlang pleegde de man ja renlang incest, maar die feiten zijn verjaard. De bal kwam aan het rollen toen zijn tweede vrouw in 1992 aangifte deed. Het paar is sindsdien gesheiden. De man ontkende. Hij gaf wel toe op seksueel gebied 'erg ruimdenkend' te zijn: ,,Ik douchte met hen, waste hen en heb hen, op hun verzoek, ook laten zien hoe sperma er uit ziet". Officier Van Heek noemde de aangifte van de moeder de 'reddende stap' die een einde maakte aan 'zeven bange jaren waarin uw beide dochters een akelig, angstig en zeer isolerend geheim' hadden Alleen in Duitsland minder overheidsdienaren Het valt best mee met het aantal ambtenaren en semi- ambtenaren in Nederland. Nog geen kwart van de totale werkgelegenheid was in 1991 te vinden bij de overheid en in de gepremieerde- en gesubsidieerde sectoren zoals de gezondheidszorg. In Denemarken, Zweden en België lag het percentage aanmerkelijk hoger, in Groot-Brittan- nië was het vergelijkbaar en in het voormalige West- Duitsland lag het lager. king direct of indirect voor de overheid. In België is dat 30 procent en in Denemarken zelfs 35 procent. Alleen het voormali ge West-Duitsland scoorde la ger dan Nederland met 19 pro- Een 40-jarige vrouw uit Harden- berg en een 43-jarige man uit Vriezenveen die sinds 9 juni spoorloos verdwenen leken, zijn die dag op de vlucht geslagen uit vrees voor het einde der we- Treld. Het paar, beiden Jehova's getuigen, verdween op de och- ,tead van 9 juni nadat een kind van de vrouw bij school was af gezet. De echtgenoten van de twee sloegen alarm. Zij vrees den een misdrijf. Het duo reed op de dag van verdwijning per auto naar het Frans-Duitse grensgebied bij Mulhouse. Na enige omzwer- vingen lieten zij hun auto op een bospad achter. Die werd daar vijf dagen later aangetrof fen, met daarin persoonlijke spullerr van de Nederlanders. Een uitgebreide speuractie volg de, met een helicopter, red dingshonden. brandweer en vrijwilligers. Het zoeken bleef zonder resultaat. Het tweetal meldde zich dins dag bij een inwoner van het Zuidduitse dorpje Lenzkirch. Nu blijkt dat de man en vrouw na het verlaten van de auto wa ren verdwaald. Ze hadden de laatste week niet gegeten en'al- leen water gedronken. Hoewel ze door voedseltekort zijn ver zwakt, is hun gezondheidstoe stand redelijk. Van een misdrijf is bij verhoor door de politie niets gebleken. Wel kwam toen de reden van hun vlucht aan het licht. De twee keren de ko mende dagen naar Nederland terug. Dat blijkt uit een onderzoek naar de publieke sector in zes Europese landen van het Insti tuut voor Arbeidsvraagstukken. Om de overheidsdiensten van de afzonderlijke landen met el kaar te vergelijken, kozen de onderzoekers ervoor alle dien sten die in Nederland door de overheid worden verricht of be taald, tot uitgangspunt te ne men. In Nederland werkt 24 procent van de beroepsbevol- Chinees laat eetpiraat de hele afwas doen In de volksmond worden er vaak grappen over gemaakt. Geen geld? Dan maar afwas sen. In Chinees restaurant De Blauwe Lotus in Zwolle werd deze week de daad bij het woord gevoegd. Een 27-jarige zwerver had voor 36 gulden z'n buik rond gegeten, maar liet het afweten toen het aankwam op betalen. Hij verklaarde doodleuk geld noch cheques bij zich te hebben. In overleg met de gealar meerde politie werd snel een oplossing bedacht. In de keu ken stond nog een flinke af was, goed voor een paar uur 'dienstverlening' ter compen satie van de genoten maaltijd. Om te voorkomen dat de eet piraat de benen zou nemen, nam de politie diens paspoort in beslag. Pas nadat hij het karwei had geklaard, mocht hij het paspoort weer ophalen. En zo geschiedde. Onder luid pro test toog de onvrijwillige vaat wasser aan de arbeid, nadat hij tevergeefs had gesmeekt om een proces-verbaal in plaats van een werkstraf. Pas enkele uren later kon hij de afwas- kwast neerleggen en de thee doek opbergen. Ook is onderzocht hoe de ver houding is op diverse deelter reinen, zoals onderwijs, veilig heid en welzijn. In Nederland bleek er voor één op de tien in woners tussen de vijf en dertig jaar (de groep die het meest on derwijs geniet) een leerkracht te zijn. In Zweden is dat hetzelfde, terwijl er in Denemarken voor elke acht jeugdigen een onder wijskracht is. In Duitsland moe ten 13,6 inwoners een leer kracht delen. Als het gaat om veiligheid (politie, gevangeniswezen en rechterlijke organisatie) stond Nederland op de eerste plaats met een verhouding van één functionaris op 42,6 mannen tussen de vijftien en vijftig jaar. In deze categorie is Groot-Brit- tannië de laatste met een ver houdingvan 1:67,1. Ook op het gebied van welzijn (gezondheidszorg, welzijn en sociale zekerheid) bekleedde Nederland de eerste plaats, in de categorie defensie de derde (na België en Denemarken) en in de resterende categorieën staat Nederland eveneens op de derde plaats. De onderzoekers trachtten de uitkomsten van hun studie gis teren bij de presentatie een po litieke lading mee te geven. Eén van de gespreksonderwerpen in de kabinetsformatie is immers minder ambtenaren. Volgens onderzoeker Van Dongen biedt het onderzoek wat dat betreft 'een aantal interessante beleids- aanknopingspunten'. Het aan deel van de publieke sector is niet bijster hoog, aldus Van Dongen. In het onderzoek worden echter voor een deel appels met peren vergeleken. Er is namelijk geen rekening gehouden met verschillen in kwaliteit en ar- beidsproduktiviteit van de werknemers. Dat geldt ook voor het beleid. In Nederland zit er bijvoorbeeld maar één gevange ne in een cel. In Groot-Brittan- nië kunnen dat er meer zijn, waardoor er in principe minder bewakingspersoneel nodig is. 'Pastoor vervolgde mij als een Don Camillo holtum gpd Verwarring over een wegge gooide hostie heeft in het Bornse kerkdorp Holtum ge leid tot een al weken durend conflict tussen een kerkganger en pastoor Quanjel. De pas toor achtervolgde 'als een Don Camillo' tijdens de zaterdag avondmis een gelovige die juist de hostie had ontvangen. Het voorval, dat reeds op 4 ju ni plaatsvond, heeft een staartje gekregen. De kerkgan ger, G. Smeets uit het Noord limburgse Velden, eist van de pastoor schriftelijk diens excu ses. Zo niet, dan schakelt Smeets het bisdom in. Over de oorzaak van het ge ruchtmakende incident, be staat weken later nog steeds onduidelijkheid. Volgens Smeets beschuldigde de pas toor hem ervan dat hij de hos tie had weggegooid. Volgens de kerkganger heeft de pastoor hem daarop 'als een wilde man' door de kerk achter volgd, de rij voor de commu nie in verbijstering achterla tend. Smeets: „Toen ik de pas toor liet zien dat de hostie nog op mijn tong lag, stond hij als aan de grond genageld. 'Dan hebt u geluk gehad', waren zijn woorden". Pastoor Quanjel wil niet in gaan op het voorval, maar ont kent dat hij dacht dat Smeets de hostie had weggegooid. Hij verwijt Smeets dat deze niet met hem is komen praten, maar twee dagen na het voor val een brief stuurde waarin de excuses werden geëist. Aanvankelijk wilde Smeets de zaak als vervelend incident afdoen, maar volgens hem wordt hij nu door dorpsgeno ten beschouwd als een soort ketter. Ook zijn vrouw wordt naar haar eigen gevoel door velen met de nek aangekeken. „Ik wil dit uit de wereld gehol pen hebben," schrijft Smeets in de brief naar de pastoor. Volgens Smeets kan dat alleen als de pastoor schriftelijk ver klaart wat de reden voor zijn gedrag was en zijn excuses aanbiedt. De pastoor weigert dat ech ter. Smeets overweegt nu 'alle stappen in het bisdom te zet ten' om de zaak rechtgezet te krijgen. utrecht» Een rijtjeswoning in de Utrechtse wijk Lunetten, waar al maanden een mysterieuze braak sellucht hangt, wordt momenteel steen voor steen door tal van des kundigen onderzocht. De oorzaak van de ziekmakende lucht blijft echter een raadsel. Tijdens een verjaardagsfeest in februari vulde de woonkamer van Ron en Maria Carter zich voor de eerste maal met een scherp, naar braaksel rui kend aroma. Het verschijnsel leek na een maand weer verdwenen, maar dook vorige week plotseling weer op. En net als de vorige keer hebben de buren nergens last van. Bij de Carters is het de afgelopen dagen een komen en gaan van deskundigen, die allen hun uiter ste best doen de oorzaak van de braakselgeurte ontmaskeren. Dat onderzoek heeft inmiddels geleid tot het hakken van gaten in de buitenmuur. Bij het besnuffelen van de gevel ter hoogte van de vensterbank was namelijk geble ken dat vermoedelijk daar ergens de bron moet zitten. „Vooral toen ze gingen hakken, was de stank verschrikkelijk", ver telt Maria Carter bij de gehavende buitengevel. Maar echt geholpen heeft het niet. Na enkele dagen ventileren van de spouw is de stank weliswaar wat afgenomen, maar nog steeds adembenemend aanwezig. Maria Carter: „De een meent dat het aan de plavuizen ligt en dat die er dus uitgesloopt moeten worden, de volgende heeft het over het plafond. En nu zijn ze met de buitenmuur bezig. Ik houd m'n hart vast want ze hebben al gezegd dat eventueel de hele buitengevel gesloopt moet worden". foto gpd annette vlug urk» Door snel ingrijpen hebben Rijkswaterstaat en het bergingsbedrijf BTS gistermorgen vroeg een kilome ter uit de kust bij Urk een milieuramp op het Usselmeer voorkomen. Rond half vijf liep de met 1100 ton stookolie geladen Duitse tanker Michael door de hoge golfslag vol water, waarna hij aan de grond liep. Het gevaar bestond dat de lading in het Usselmeer zou lekken, maar dat gebeurde niet. Het gealarmeerde ber gingsbedrijf was snel ter plekke met de pompboot De Redder. De laadruimten werden vervolgens afgedicht. In de uren daarna is het water uit het gezonken schip gepompt. In de loop van woensdagochtend kon de Mi chael naar de haven van Urk worden gesleept. foto anp amsterdam anp Enkele duizenden beleggers in aandelen KPN reageerden giste ren als door een horzel gestoken toen zij een brief van de Post bank ontvingen met de afreke ning van hun inschrijving. Daarin was de vijf procent kor ting op de eerste 75 toegewezen aandelen niet verwerkt. De re kening gaf een bedrag van on geveer 185 gulden te veel aan. Een woordvoerster van de Postbank gaf toe dat er een fout is gemaakt. „Het regende van ochtend telefoontjes van men sen die meenden benadeeld te zijn. Het bleek dat er in een aantal afrekeningen een print- fout is geslopen. Financieel zal niemand er nadeel van onder vinden, want op de afschrijvin gen, die nog worden verstuurd, staan wel de correcte bedra gen". Gezien het grote aantal klach ten is op de effectenafdeling van de Postbank gisteren een band je ingesproken waardoor beleg gers worden gerustgesteld. „Ie dereen is momenteel in ge sprek. Indien u belt over de af rekening van uw ingeschreven KPN-aandelen kunnen wij u mededelen dat het juiste bedrag is vermeld op het afschrift van uw girorekening. Onze excuses voor het ongemak." Volgens de woordvoerster is het juiste aantal fouten niet aan te geven. „In elk geval enkele duizenden". Overigens is de vergissing alleen voorgekomen bij nieuwe beleggers. Klanten met een bestaande effectenre kening hebben een juist bericht gehad. Groningse onderzoeker: Regels eerst toetsen op kosten, dan pas invoeren groningen gpd De administratieve rompslomp rond de vier miljoen uitkeringen, de subsi dies en de belastinginning kost de overheid omgeveer twintig miljard gul den per jaar. Vooral de vermogensbe lasting, de bijstand, de WAO en de WW kosten relatief veel aan administratie kosten, zo heeft de Groningse econoom Maarten Allers (30) uitgere kend. Het is voor het eerst dat diep gaand onderzoek is gedaan naar de kosten van de overheidsbureaucratie- en. Jaarlijks gaat in de collectieve sector ongeveer driehonderd rhiljard gulden rond: gezinnen en bedrijven betalen belastingen en sociale premies, die vervolgens deels weer worden direct worden teruggesluisd naar de burgers via subsidies en uitkeringen. Allers be rekende dat het aan de gang houden van de pomp vijftien tot twintig miljard gulden per jaar kost. Volgens Allers is te lang 'onder de tafel geschoven' dat alle administratieve rimram niet alleen tijd en ergernis kost, maar ook geld. Allers beperkte zich tot de overheids regelingen waarin meer dan honderd miljoen per jaar omgaat. Regelingen zoals de studiefinanciering zijn niet eens meegeteld, omdat de gegevens ontbraken om de kosten te ktinnen be rekenen. Aan harde tellingen kwam Al lers op vijftien miljard, maar de nadere regelingen meegerekend is twintig mil jard 'nog aan de voorzichtige kant', zegt de econoom die op zijn onderzoek volgende week promoveert. Het schema dat Allers vier jaar gele den al maakte van de kosten van het bedrijfsleven werd toen door minister Andriessen van economische zaken aan de Tweede Kamer aangeboden. Sindsdien is er veel veranderd aan de regelgeving en is de WAO door de ge haktmolen gehaald, maar de hoge kos ten zijn gebleven. Tijdens wat een na tionaal economiedebat had moeten zijn op 24 maart, lanceerde diezelfde Andriessen een norm voor de admini stratieve kosten: tien procent minder over vier jaar. Een lachertje, zegt Allers. „In de eerste plaats heeft de minister de afgelopen vier jaar zijn regeprmacht niet gebruikt om er zelf wat aan te doen. En in de tweede plaats is An driessen vergeten te zeggen hóe het moet." Allers' recept om de twintig miljard te drukken: eenvoudiger regels en een efficiëntere uitvoering. „Van elke nieu we maatregel moet meteen gekeken worden naar de kosten van de invoe ring. De eigenschappen die een maat regel duur maken moeten zoveel mo gelijk worden weggelaten. Hou het simpel". Neem de WW. De toekenning van de uitkeringen, de controles en de admi nistratie kosten meer dan een-zevende deel (15,7 procent) van het totale bud get. Volgens Allers doordat de wet te zeer op het individu is toegesneden, daardoor complex is en dus erg ar beidsintensief. Allers: „Efficiëntie kan botsen met rechtvaardigheid, maar ik durf te stellen dat een belangrijk deel van de regels voortkomt uit pure regel zucht die niets met rechtvaardigheid heeft te maken". Volgens Allers lijden kleine bedrijven in vergelijking met grote bedrijven on evenredig zwaar onder de administra tiekosten. Er is zelfs sprake van oneer lijke concurrentie wanneer in ogen schouw wordt genomen dat kleine be drijven hun kosten vaak maar ten dele doorberekenen en een deel ten laste laten van de winst. Allers: „De overheid werkt mensen tegen die een eigen be drijf willen beginnen". De ruimte die Allers op de enquête formulieren had vrijgelaten voor com mentaar „droop van de frustraties. Be drijven hebben niet het idee dat ze zin vol werk doen en vinden het helemaal niet hun taak om BTW te innen". Allers stelt voor de lasten voor kleine bedrij ven te verlichten door de termijn waar op BTW moet worden afgedragen voor kleine bedrijven te verlengen. „Kleine bedrijven kunnen dan langer rente trekken van de BTW-gelden en zo ge compenseerd worden voor hun hogere kosten." nieuwegein gpd De plotseling weer ingetreden rust onder de Nieuwegeinse zigeuners na de recente pa niek rond een tweetal moor den stelt de politie voor een raadsel. „Want het is natuur lijk wel gek dat het ene mo ment de zigeuners in blinde angst hun koffers pakken, en het andere moment alle on rust weer even plotseling is verdwenen", verklaart een woordvoerder. Drie maanden geleden was de Nieuwegeinse zigeunerge meenschap nog in rep en roer. De angst zat er goed in voor een bende zware criminelen uit het voormalige Joegoslavië, die twee zigeuners uit Ede en Bennekom - zou hebben ver moord. Maar hoewel de da ders van die slachting nog steeds niet zijn gepakt, is er van de enorme paniek die op de moorden volgde niets meer te merken. „Uit de plotseling weer inge treden rust zou men kunnen concluderen dat de zigeuner gemeenschap kennelijk een en ander intern heeft geregeld, zodat men weer opgelucht adem kan halen", zegt de poli tiewoordvoerder, „maar zeker weten doen we dat niet. De kwestie blijft ook voor ons nogal wazig. We hebben er nooit goed de vinger achter kunnen krijgen, niet in de laatste plaats doordat de zi geunergemeenschap zeer ge sloten is voor buitenstaan ders." De Nieuwegeinse zigeuners die hals-over-kop op de vlucht sloegen naar het buitenland, zijn inmiddels bijna allemaal weer terug in hun huizen. Ook de extra surveillances die op last van de Nieuwegeinse bur gemeester Laan gingen rijden, behoren al weer enige tijd tot het verleden. De gruwelijke moord op twee zigeuners uit Ede en Bennekom lag ten grondslag aan de uitslaande paniek die behalve in Nieuwegein ook heerste in Ede en Amsterdam. In deze steden wonen de circa vijfhonderd leden van de Cag- nara-stam, waartoe ook de twee vermoorde mannen be hoorden. Hun ernstig ver minkte lijken werden terugge vonden in het Duitse Aken en het Belgische Luik. Het onder zoek naar deze moordpartijen loopt nog. Het vermoeden be staat dat de zigeuners het slachtoffer zijn geworden van een criminele afrekening. De twee zouden betrokken zijn geweest bij het doorsluizen van zwart geld en daarbij zelf te inhalig zijn geworden. Adviseur Van Eeuwijk van de zigeunervereniging Rom zegt blij te zijn dat de dreiging kennelijk uit de lucht is. Maar ook hij heeft er geen verklaring voor. „Toch leven veel zigeu ners nog steeds tussen hoop en vrees. Hoop dat het écht voorbij is en vrees dat de pa niek opnieuw de kop opsteekt. Want zolang de daders niet zijn opgepakt, kan dat elk mo ment het geval zijn."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5