Brazilianen breken de boel af Amerikanen dik evreden over WK Rode kaart' dreigt Voor scheidsrechters \a/k op tv donderdag 23 juni WK-Voetbal Keeper gruwelt van 'toverbal' >C 1 INDERDAG 23 JUN11994 WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het WK voetbal is nog geen week oud en de Amerikaanse or ganisatoren en de FIFA zijn al dolenthousiast over het gebo- dene. ,,We konden niet meer tevreden zijn", zei voorzitter Alan Rothenberg van het WK-comité. „De omvang en het en thousiasme van het publiek zijn precies wat we wilden. De wereld heeft de interesse voor voetbal in Amerika onder schat." Er hebben zich tot nog toe nergens incidenten met suppor ters voorgedaan. In Washington had de politie het lastiger met zwarthandelaren in kaartjes dan met de uitzinnige Ne derlandse, Noorse en Mexicaanse fans. De tv-kijkcijfers stem men de voetbalbonzen tot nog toe ook tevreden. De best be keken wedstrijden zijn uiteraard die van de VS, waarop 6,2 miljoen tv's zijn afgestemd. Daarna volgde Mexico-Noorwe gen (2,9 miljoen), Colombia-Roemenië (2,3 miljoen) en Duitsland-Bolivia (2,1 miljoen). De wedstrijd Nederland- Saudi-Arabië werd in 630.000 huishoudens bekeken. Alle media zijn tot nu toe zeer te spreken over het spelpeil. „Er is veel opwindender voetbal te zien dan in Italië 1990", schrijft The Washington Times. De drie punten voor een zege en het verbod op tackles van achteren hebben het spel leuker, aanvallender gemaakt. De tweede helft van Nederland-Saudi- Arabië wordt daarbij als voorbeeld aangehaald. „Dat was voetbal op zijn best", schrijft The Washington Times. De kranten raakten gisteren niet uitgeschreven over de overwinning van Nigeria. „Nigeria's debuut overdonderend", schrijft The Washington Post over het team van Clemens Westerhof. De krant vergelijkt Nigeria al met het Kameroen van 1990. [J7[FA kondigt maatregelen aan üi; j). )e FIFA heeft gisteren met Dttig naatregelen gedreigd tegen 12- S icheidsrechters die zich tijdens 1 B Ie eindronde van het WK niet lan de afgesproken, strenge re- ;els houden. Secretaris-gene- aal Sepp Blatter uitte zijn on- rede over het arbitrale optre- len tot nu toe. De Zwitser zei ich geërgerd te hebben aan de reacties op de tackle van rhteren. De aanslag op de ichillespezen zou volgens de ^jchtlijnen moeten leiden tot jen rode kaart. •Blatter vindt dat de spellei- lers de sterren van het toer- »oi, zoals Romario en Marado- onvoldoende in bescher ming nemen tegen hun bewa- De FIFA-secretaris ver klaarde dat de scheidsrechters- commissie bijeen is geroepen om het probleem te bestuderen. Mogelijk komt er ook een aantal arbiters om aan dé hand van vi deo-beelden hun optreden te analyseren. Namen noemde Blatter niet. Wel zei hij dat de scheidsrechters die zich ni^t verbeteren na de eerste ronde naar huis kunnen. „Het algemene niveau van fluiten is goed, zeer goed", zei Blatter otJk, „maar er zijn uit zonderingen geweest." De FI- FA-bons rekende voor dat in de eerste dertien wedstrijden maar twee spelers uit het veld zijn ge stuurd, maar geen van beiden na een grove overtreding van achteren. „En we hebben ze wel degelijk gezien. Dat verontrust ons." SCOREBORD Btroit. Roemenië - Zwitserland 1-4 (1-1). 16. hitter 0-1. 36. Hagi 1-1. 52. Chapuisat 1-2. p 1-3. 73. Knup 1-4. Scheidsrechter e|i Jouini (Tun). Toeschouwers 61 428 Ro- 74 Vladoiu (Roe). Gele kaart: Mihali. Belodedici (Roe) ds Angeles. Verenigde Staten - Colombia 2-1 1-0). 33. Escobar 1-0 (e.d.), 52. Stewart 2-0, O.Valencia 2-1. Scheidsrechter. Baldas (Ita). foeschouwers- 91.200. Gele kaart Lalas IVSt). DeAvila(Col). TOPSCORERS Batistuta (Arg) 3, 2. Goicoechea (Spa), Hagi lïIRoe), Klinsmann (Dui), Knup(Zwi). Raducioiu Valencia (Col) 2. 8 Amin (Sau), Amoka- (Nig), Amunike (Nig). Bregy (Zwi). Cha- sat (Zwi), Dahlin (Zwe), Degryse (Bel), Em- (Kam), Hong Myung Bo (ZKo), Houghton (Ier), Jonk (Ned), Ljung (Zwe). Maradona (Arg). Omam-Biyik (Kam). Rai (Bra), Rekdal (Noo), Na d< Etcheverry (Bol), Nadal (Spa), Vladoiu (Roe). WK-koorts slaat over in hysterie bij Zuidamerikaanse media Romario (Bra), Salinas (Spa), Seo Jung V (ZKo), Stewart (VSt), Sutter (Zwi), Taum (Ned), Wynalda (VSt), Yekini (Nig) 1. GELE KAARTEN Caceres (Arg), Grun, Weber (Bel), Soria, Baldi- vieso, Borja. Quinteros (Bol). Lechkov (Bul), Herrera. Valderrama. Alvarez. De Avila (Col). Kohier, Möller, Effenberg (Dui). Tsalouhides, Manolas (Gri), Phelan, Coyne, Irwin (Ier), Sig- nori (Ita), Mbouh-Mbouh (Kam), Naybet, Daou- di, Azzouzi (Mar), Suarez (Mex), Van Gobbel, Frank de Boer (Ned), Amunike (Nig), Haaland, Leonhardsen (Noo). Raducioiu. Mihali, Lupes- cu. Belodedici (Roe), Chlestov, Nikiforov. Koe- znetsov (Rus), Al Dossari, Al Jawad. Amin (Sau). Luis Enrique, Caminero. Salinas, Abelar- do, Hierro (Spa). Harkes, Lalas (VSt), Kim Yoo Sung, Choi Young II (ZKo), Dahlin (Zwe), Herr, Subiat(Zw' 'Romario, Romario, Roma- riooo, gooooool'. Met de vuisten in de lucht, het schuim op de mond en de microfoon bijna vermoor dend stonden ze op de banken. Het publiek in aangrenzende vakken van het kolossale stadion in San Francisco keek even verwonderd als geamu seerd toe. Amerikanen houden wel van een beetje sfeer, maar wat de Brazilia nen doen op het gebied van voetbalverslaggeving gaat elk voorstellingsver mogen te boven. SAN FRANCISCO MARCEL VAN DER KRAAN De FBI, de CIA, bijna elke anti misdaadorganisatie in de Vere nigde Staten was vooraf inge schakeld met het oog op de komst van voetbalvandalen uit de hele wereld. De grootste uit barstingen van supportersge- weld zou men kunnen pareren. Zelfs voor aardbevingen tijdens het wereldkampioenschap voet bal in het gebied rond Califor- nië, waar twee van de acht WK- steden zijn gelegen, ligt nog steeds een draaiboek klaar. Overal was op gerekend, behal ve op de ellende en chaos die 680 geestdriftige en bijna krankzinnige Braziliaanse jour nalisten zouden veroorzaken. Het WK trekt zo'n kleine ze venduizend mediavertegen woordigers uit alle uithoeken van de wereld naar Amerika. Over het algemeen een be schaafd volk. In Brazilië heerst evenwel een andere cultuur. Als in Zuid-Amerika een speler ge blesseerd raakt, ligt een radio verslaggever sneller naast hem in het gras dan de verzorger. Miljoenen luisteraars blijven verstoken van woorden, maar de interviewer is al gelukkig als hij het gekreun en het gejam mer van de speler de ether in kan gooien. Luisteraars horen spelers vloeken en schelden in een wedstrijd. En als het een beetje meezit krijgen zij de eer ste reacties al onder de douche door de transistor heen. Die methodes worden door de FIFA (de wereldvoetbalbond) op het WK niet getolereerd, maar men slaagt er vooralsnog niet in de nieuwe regels en wet ten aan de Brazilianen duidelijk te maken. Met als gevolg zwaar Romario is de chaos die de Braziliaanse pers creëert, even ontvlucht. In het gelegenheidsbandje bespeelt de spits de trommel. overspannen persvoorlichters, vechtpartijen in de gangen van stadions en compleet gesloopte persruimtes. Na ^floop van de wedstrijd Brazilië-Rusland hadden de or ganisatoren keurig enkele hon derden stoelen in een zaal ge plaatst. Amerikaanse en buiten landse journalisten namen eer biedig plaats. Maar op het mo ment dat de Braziliaanse bondscoach binnenwandelde hoorden of zagen zij niets meer. De Braziliaanse media storm den met honderden tegelijk op hem af, met microfoons en ca mera's vallend over elkaar en het meubilair voor een groot deel vermorzeld achterlatend. In het trainingskamp van de Braziliaanse ploeg gaat het er al niet veel anders aan toe. Roma rio en zijn makkers zijn dage lijks op het universiteitscomplex van Santa Clara, zo'n zeventig kilometer ten zuiden van San Francisco, te bewonderen. Daar klinkt zelfs het 'gooooool' tij dens de trainingen, die door zestien radiostations live wor den verslagen. „De organisatie van dit WK," zegt Deni Menezes van Radio Globo in Rio de Janeiro, „heeft er geen enkel idee van hoe het voetbal leeft in Brazilië. Ons land telt 150 miljoen inwoners, 90 procent daarvan wil alles we ten van de spelers en de coach. Als Romario met hoofdpijn wakker wordt, willen ze weten hoe zeer het doet en wanneer hij zich weer beter denkt te voe len. Het is onze cultuur en de spelers doen er niet moeilijk over." Een week voor de start van het WK speelde Brazilië nog een vrienschappelijk partijtje tegen El Salvador. Na afloop braken er massale vechtpartijen uit toen de Amerikaanse politie en vei ligheidsmensen het in hun hoofd haalden om de media de toegang te ontzeggen tot de kleedkamers van de Braziliaan se ploeg. Menezes behoort tot een groepje slimme jongens op het WK. Hij heeft zich geaccredi teerd als fotograaf, kan echter nog geen dia van een zwart-wit film onderscheiden, maar zit vrolijk met een draagbare tele foon achter het doel. „Ik doe li ve verslag. En als Romario over een reclamebord springt, ben ik als eerste bij hem. Wij worden gedwongen agressief en slim te werk te gaan. Ik vind het ook een sport om zoveel mogelijk emoties op de radio te brengen. In Brazilië heb ik spelers vaak genoeg geïnterviewd als ze op het veld nog liepen te juichen en keepers als ze de muur bij een vrije trap stonden te organi seren..." De Amerikaanse politie deinst er na de laatste rellen met de Braziliaanse media niet voor te rug om na afloop van wedstrij den honden in te zetten. Marcio Guedes van O Dia, het grootste dagblad in de Braziliaanse hoofdstad, heeft al kennis ge maakt met de 'dobermans'. „Een van ons is in zijn benen gebeten. Omdat hij dwars door een cordon van politiemannen brak. Maar we hebben het er al lemaal voor over. Voor miljoe nen Brazilianen bestaat er niets anders dan voetbal in het leven. Met de economie gaat het niet goed in ons land. De armoe overheerst en voetbal is nog de enige uitlaatklep voor het volk. Als Brazilië de wereldbeker wint, is dat voor lange tijd de enige vorm van geluk die er be staat." De Brazilianen zijn met 26 ra dio-stations aanwezig in Cali- fomië, bijna honderdtwintig kranten en tientallen week- en sportbladen. Alan Rothenberg, de hoogste baas bij de Ameri kaanse WK-organisatie, zit enigszins met de situatie in zijn maag. „Als het aan ons had ge legen, hadden we alle poorten opengezet voor de Brazilianen. Maar de FIFA heeft ons opge dragen om journalisten na af loop buiten de deur te houden. Men is bang voor de veiligheid van de spelers. Dat hebben wij te respecteren." Nieuwe 'vijffes' kunnen Michel Preud'homme niet bekoren RODE KAARTEN DAYTONA BEACH JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Het WK in Amerika is tot dusver het toernooi van Gabriël Ba tistuta, de Argentijnse spits die driemaal scoorde tegen Grie kenland. Van Romario de Souza Faria, de even geniale als on handelbare vedette van favoriet Brazilië. Van Jack Charlton, de onverstoorbare coach van Ier land. En van Clemens Wester hof, de Nederlandse bluftrainer van de 'Super Eagles' uit Nige ria. Het is in ieder geval nog niet het toernooi van de ballenvangers. Of misschien juist toch wel. De één blundert nog erger dan de ander. Michel Preud'homme, volgens John Bosman de beste keeper ter wereld, kent de oor zaak. „Het ligt aan de nieuwe bal waarmee wij spelen," stelt de doelman van België gedeci deerd vast. Ieder WK heeft zijn eigen bal. Werd vier jaar geleden in Italië de Adidas Etrusco gebruikt, op het galabal in de VS wordt tegen de Adidas Questra getrapt. Deze bal, met de hand genaaid in een fabriekje in La Walck, een stadje in het noorden van de Elzas, is vervaardigd van een syntheti sche stof, polyethylene geheten. De Questra weegt 430 gram en is lichter dan vorige exempla ren. En precies daér zit hem volgens Michel Preud'homme de kneep. „De nieuwe bal is niet alleen lichter, maar ook kleiner dan de conventionele bal. Hij is daardoor een stuk sneller. Ik denk zelfs wel vijftien procent." In de nieuwe toverbal, waar aan door knappe koppen jaren lang intensief is gewerkt, is ook een laag absorberend schuim verwerkt. Daardoor kan er, zo heeft Preud'homme ontdekt, harder mee worden geschoten. „Bovendien volgt de bal vaak niet de baan die het begint. De bal begint ook al heel vroeg te draaien en valt daarna plotse ling stil. De Questra wordt niet voor niets de speelbal van de wind genoemd. Hij blijft veel langer dan normaal in de lucht hangen. Het doelpunt van Hagi tegen Colombia was daar een schoolvoorbeeld van. Niet alleen bij de treffer van de Roemeen met het briljante linkerbeen stond de keeper voor joker. Bij veel meer doelpunten was dat het geval. Gianluca Pag- liuca van Italië verkeek zich op een afstandsschot van de Ier Ray Houghton, de Marokkaan Chalil Azmi liet zich verrassen door de Belg Mare Degryse, de Boliviaan Carlos Trucco deed de Duitser Jürgen Klinsmann een treffer cadeau, Bodo Illgner van Duitsland liet zich bij de neus nemen door de Spanjaard Andoni Goicoechea, en een misgreep van Mohammed Al Deayea van Saudie Arabië was er de oorzaak van dat Gaston Taument even een nationale volksheld was. Ondanks de Questra blonk Michel Preud'homme wel uit in het eerste duel met de Marok kanen. De Belgen hadden het niet in de laatste plaats te dan ken aan de 35-jarige gewelde naar uit Keerbergen, die KV Mechelen volgend seizoen in ruilt voor Benfica Lissabon, dat zij de krachtmeting met met drie punten in de achterzak konden afsluiten. Met een twee tal schitterende reddingen stel de hij de kleine overwinning op Marokko veilig. „Ik ben niet de enige die goed heeft gekeept", stelt hij zich bescheiden op. Pas in de voorbereiding op het WK maakte Preud'homme voor het eerst kennis met de Questra. „Eigenlijk is dat te kort om er helemaal aan te wennen, maar ten opzichte van veel col lega's heb ik het voordeel dat ik al heel wat jaren meeloop. Ik heb veel ervaring en weet mij veranderingen vaak snel eigen te maken. Dat neemt niet weg dat ook ik het een rotbal vind. Voor ons is het met die bal al leen maar moeilijker geworden. De aanvallers zijn in het voor deel." Michel Preud'homme wordt op de training omringd door een paar 'to verballen'. „Voor ons is het met die bal alleen maar moeilijker gewor den. De aanvallers zijn in het voordeel." foto reuter Valse goden Nog één keer O.J. Simpson. U weet wel, dejohan Cruijff van het American Football, die volgens justitie vorige week zijn ex-vrouw en een vriend dood stak, daarna hun begrafenis bij woonde, vervolgens nagejaagd door tientallen politieauto's en via de tv live door miljoenen ga degeslagen op de vlucht sloeg terwijl hij een pistool tegen zijn hoofd hield, en die nu onder 'zelfmoord-bewaking' in een cel in Los Angeles zit. Die O.J. Simp son dus. Triest geval, natuurlijk. Maar O.J. hoeft nog niet te wanhopen. Bij de gevangenis zijn al duizen- denaanhankelijkheidsbetuigen binnengekomen. Voor de deur van de rechtbank waar hij dins dag werd voorgeleid stonden mensen met borden "We love you O.J.Het wil er bij miljoenen Amerikanen niet in dat een le gende als O.J. in staat is tot het ergste. Uit een enquête - de stem des volks - blijkt dat 53 procent van de Amerikanen denkt dat O.J. onschuldig is. Zonder ook maar een letter van het bewijs materiaal te kennen. Dat Simpson twee mensen heeft vermoord wil er niet in. Ook niet nu men weet dat hij in 1989 zijn vrouw al eens zwaar heeft mis handeld. O.J. was helemaal niet zo'n lieve jongen. En nu is er de schrijfster Mariah Burton Nelson, die beweert dar dat niet verwonderlijk is. Zij heeft een boek gesch reven, 'Hoe sterker vrouwen worden, hoe meer mannen van football houden', waarin zij stelt dat topsporters - en vooral van machosporten als football' - een neiging hebben tot geweld tegenover vrouwen! Zij somt een inderdaad opmer kelijk lange reeks op van top- honkballers, footballers, basket ballers, ja zelfs een golfer, die de laatste jaren met het gerecht in aanraking zijn geweest omdat zij hun eega's sloegen. Deson danks zijn het in de ogen van het publiek sterren gebleven. Nelson over Simpson: „Mensen blijven hem zien als een gewel dige vent. Maar dat is hij niet vanuit een vrouwelijk gezichts punt. Hij sloeg zijn vrouw. Man nen schijnen dat gewoon te wil len vergeten". Volgens Nelson is de Amerikaan se sportcultuur anti-vrouw. Amerikanen zijn gek op harde sporten, zoals football, ijshockey en basketball. In de kleedkamers zou een absoluut vrouwonvrien delijke stemming heersen. „Ikga naar huis en ga mijn vrouw slaan zei football-coach Joe Paterno voor de grap?) eens op een persconferentie na een zwaar verlies. Wat Nelson het meest steekt is „dat onze samen levingatleten eert, ongeacht hun gedrag buiten het veld". Heel wat Amerikaanse politici zou den dat ook wel willen, hè Bill? Toen O.J. in 1989 werd veroor deeld, had dat geen enkele in vloed op zijn carrière als tv- sportverslaggever, als boegbeeld in reclamecampagnes van een autoverhuurbedrijf of als film ster in succesvolle Holly wood- produkties. Hij bleef een god. Maar als er iets is dat we kun nen leren van de gebeurtenissen van vorige week, schrijft colum niste JudyMann in The Was hington Post, „dan is het dat er valse goden bestaan. Hans de Bruijn is onze corres pondent in de VS. Staking in Seoul De vakbond van zo'n 25.000 werknemers van Hyundai Heavy Industries, 's werelds grootste scheepswerf in het Zuidkoreaanse Ulsan, heeft een werkonderbreking van drie uur gepland op de uren dat morgen de WK-voetbalwedstrijd Zuid- Korea tegen Bolivia wordt uitge zonden. De vakbond onderhan delt over loonsverhoging en wil op deze manier druk uitoefe nen. Veel Zuidkoreaanse werk nemers gingen zaterdag niet naar hun werk, of verschoven hun diensten om de wedstrijd tegen Spanje te zien, waarin het Zuidkoreaanse team in de laatste zes minuten een gelijk spel uit het vuur sleepte. Olive Q samenvatting ^voorbeschouwing 0 herhaling 0 eerder opgenomen wedstrijd Q reportage 19/6 Ver. Staten - Zwitserlanc 1-1 19/6 Kameroen - Zweden 2-2 17/6 Duitsland - Bolivia 1-0 21/6 Argentinië - Griekenland 4-0 18/6 Italië - Ierland 0-1 19/6 België - Marokko 1-0 Colombia - Roemenië 1-3 20/6 Brazilië - Rusland 2-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Nigeria - Bulgarije 3-0 19/6 Noorwegen - Mexico 1-0 20/6 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 22/6 Roemenië - Zwitserlanc 1-4 24/6 Brazilië Kameroen 21/6 Duitsland - Spanje 1-1 25/6 Argentinië - Nigeria 23/6 Italië - Noorwegen 25/6 Saudi-Arabië - Marokko Ver. Staten - Colombia 2-1 Zweden - Rusland 23/6 Zuid-Korea - Bolivia 26/6 Bulgarije - Griekenland 24/6 Mexico - Ierland België - Nederland 26/6 Ver. Staten - Roemenië 28/6 Rusland Kameroen 27/6 Bolivia - Spanje 30/6 Griekenland - Nigeria 28/6 Ierland - Noorwegen 29/6 Marokko - Nederland Zwitserland - Colombia Brazilië - Zweden Duitsland - Zuid-Korea Argentinië - Bulgarije Italië - Mexico België - Saudi-Arabië 40* MJeó,e<v .e6' 4i* S .e4' ,e6" 4* V\6 6°cV ó^S li 2 ZWITSERLAND 110 4 5-2 Ti 1 BRAZILIË 0 0 3 2-0 2 1 JUITSLANE 1 0 4 2-1 1i 1 A 1 RGENTINI 0 0 3 4-0 tl 1 1 IERLAND 0 0 3 1-0 1, 1 NEDERLAN 1 0 0 3 2-1 2f 2 VERENIGDE STATEN 110 4 3-2 2 1 0 CAMEROEt 1 0 1 2-2 2 2 0 SPANJE 2 0 2 3-3 1 0 NIGERIA 0 0 3 3-0 2§ NOORWEGEN 10 0 3 1-0 2: 1 1 0 BELGIË 0 0 VAROKKC 0 1 3 0 1-0 0-1 3| 2 1 ROEMENIË 0 1 3 4-5 3 1 0 ZWEDEN 1 0 1 2-2 3 1 ZUID-KOREA 0 10 1 2-2 3 1 0 BULGARIJE 0 1 0 0-3 3| 1 0 ITALIË 0 1 0 0-1 3 1 4 2 0 ZOLOMBIA 0 2 0 2-5 4 1 0 RUSLAND 0 1 0 0-2 4 1 0 BOLIVIA 0 1 0 0-1 4 1 GIEKENLAND 0 0 10 0-4 4 1 0 MEXICO 0 1 0 0-1 4 1 SAUDI- 0 0 ARABIË 1 0 1-2

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27