'Sterke machtsbasis noodzakelijk' Kerk Samenleving Zimbabwaan nieuwe secretaris-generaal LWF DONDERDAG 23 JUNI 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BUITENLAND KORT Vroiiwenberaad pal voor vrouwenbelangen in ontwikkelingsbeleid Uitwijzing priester Mexico heeft deze week een rooms-katholieke priester het land uitgezet. De priester. Marcos Gonzalo Hallo del Salto, zou volgens het minis terie van binnenlandse zaken een gewapende groep heb ben geleid en honderden mensen van wapens hebben voorzien. De 59-jarige pries ter gaf zich zonder verzet te bieden over aan de politie. Hij werd op het vliegtuig ge zet naar zijn geboorteland Equador. F.nkele parochiele den hadden bij de bisschop aangedrongen op zijn ver trek. Volgens hun zou hij de oppositie tegen de regerende Revolutionaire Institutionele Partij PRI hebben geleid. Daarop had de bisschop de overheid gevraagd tegen de priester op te treden. Wapenexport (1) De bisschoppen van Zuid- Afrika hebben de nieuwe re gering van dat land gewaar schuwd tegen de stijging van de wapenexport. In een brief aan minister Joe Modise van defensie vragen ze de buur landen te helpen bij de we deropbouw in plaats van hen wapens te leveren. De rooms-katholieke vredesbe weging Pax Christi in Neder land had kortgeleden de Zuidafrikaanse bisschoppen conferentie gewezen op de betrokkenheid van Zuid-Afri- ka bij de burgeroorlogen in Rwanda en Sudan. De ophef fing van het wapenembargo door de Verenigde Naties biedt de Zuidafrikaanse wa penindustrie de mogelijkheid de export te verveelvoudigen. Wapenexport (2)) Pax Christi noemt het cy nisch dat. terwijl in Zuid- Afrika de democratie op bloeit. in Rwanda en Sudan met Zuidafrikaanse wapens een burgeroorlog wordt uit gevochten. De bisschoppen vragen de Zuidafrikaanse re gering geen wapenexport toe te staan naar landen die de mensenrechten schenden of die bij een oorlog zijn be trokken. Ook moet Zuid-Afri- ka het wapenembargo van de Europese Unie tegen Rwanda onderschrijven. De wapenindustrie van het land moet overschakelen op civie le produktie, aldus de bis schoppen. Zij wijzen op het woord van de profeet de zwaarden om te smeden tot ploegscharen. Ingrijpen Rwanda 1) De Wereldraad van Kerken heeft Frankrijk opgeroepen geen troepen naar Rwanda te zenden. De pogingen van de Veiligheidsraad om een wa penstilstand te bereiken, worden hierdoor bijna zeker bemoeilijkt, aldus secretaris generaal Konrad Raiser in een brief aan minister Alain Juppé van buitenlandse za ken. De Wereldraad heeft ernstige twijfels over de be doelingen van Frankrijk, dat zegt de humanitaire hulp te willen beschermen. Ingrijpen Rwanda (2) De Zuidafrikaanse aartsbis schop Desmond Tutu (angli caan) betwijfelt of Franse mi litairen als vredestichters in Rwanda kunnen optreden. Psychologisch gezien is het beter als Afrikaanse troepen een vredesmacht zouden zenden, zei Tutu. die deze week in Europa is. In een ge lijktijdig verzonden brief aan de Verenigde Naties vraagt Raiser secretaris-generaal Boetros Ghali de Veiligheids raad te wijzen op de bezwa ren tegen het zenden van Franse troepen. Het Vrouwenbe- raad (zoals de organisatie vaak kortweg genoemd wordt) heeft zijn taak in de loop van de jaren zien verande ren. „Tegenwoordig is ie dereen het er wel over eens, dat je bij ontwikke lingsprojecten moet letten op de positie van de vrouw", zegt coördinator Lillian van Wesemael-Smit. „Waar we ons nu mee be zighouden, dat zijn de machtsverhoudingen tus sen mannen en vrouwen, en de machtsbasis van de vrouwen." OEGSTGEEST MONIQUE VAN EEDEN De term 'machtsbasis' is niet voor iedereen direct duidelijk. „Het is de positie, de status van waaruit je macht kunt uitoefe nen", legt Van Wesemael uit. „Je machtsbasis wordt bepaald door je vermogen, je beroep, je afkomst, vaak ook door je huidskleur, je godsdienst en je sekse. Als je machtsbasis sterk is. kun je zelf bepalen wanneer je waarop invloed uitoefent. Wij vinden het belangrijk dat vrou wen een sterkere machtsbasis krijgen, zodat ze zelf kunnen beschikken over hun lichaam en hun leven, en iets te vertellen hebben in de maatschappij." Het Vrouwenberaad ontstond in 1978 uit een overleg van en kele vrouwen, afkomstig van de overheid, universiteiten en niet- gouvemementele organisaties (ngo's). Aanvankelijk was het doel om universitair onderzoek af te stemmen op beleidsvragen uit de praktijk, om ontwikke lingsprojecten aan te laten slui ten op de specifieke behoeften van vTouwen en zo de achter stand van vrouwen te vermin deren. De eerste drie jaar van zijn bestaan was het Vrouwenbe raad een werkgroep. In 1981 werd het een netwerk. Deze overgang was niet alleen nood zakelijk vanwege het toenemen de aantal leden; het Vrouwen- beraad wilde ook invloed gaan uitoefenen op het beleid rond ontwikkelingssamenwerking (en dus niet meer alleen advie zen geven). De beslissing om een netwerk te worden, ging sa men met een verscherping van het doel: Vrouwen en Ontwik keling inbouwen fn onderzoek, beleid en praktijk. In 1986 kon het Vrouwenberaad professio neler gaan werken, omdat het subsidie kreeg voor een betaald secretariaat. Vier jaar later werd het beleid opnieuw gewijzigd. In de mees te organisaties is er nu een me dewerkster voor Vrouwen en Ontwikkeling. Het is niet meer dan normaal om een vrouwen- beleid te ontwikkelen. Het ac cent kan nu verlegd worden. Niet de positie van de vrouw staat centraal, maar de verhou ding tussen mannen en vrou wen. Voortaan streeft het Vrou wenberaad uitdrukkelijk naar een rechtvaardigere duurzame ontwikkeling waarbij vrouwen de volle zeggenschap hebben over hun lichaam en hun leven, en een evenredige invloed kun nen uitoefenen in de maat schappij. Daarbij geeft het Vrouwenberaad rond specifieke thema's (zoals het milieu, het bevolkingsbeleid en de alfabeti sering) richtlijnen aan voor het behartigen van de belangen van vrouwen. Het Vrouwenberaad werkt met een vaste staf van vier me dewerksters. die allemaal een deeltijdfunctie hebben. De le den zijn allemaal verbonden aan één of andere organisatie die zich bezighoudt met ont wikkelingssamenwerking; bij voorbeeld de vier mede-finan cieringsorganisaties (Cebemo, Novib, ICCO en Hivos), het Mi nisterie van Buitenlandse Za ken. en kleine kerkelijke organi saties die projecten in het Zui den ondersteunen. Daarnaast behoren ook universiteiten en vakbonden tot de lidorganisa ties. Uiteraard zijn de leden van het Vrouwenberaad die vrou wen die zich binnen de lidorga nisaties bezighouden met Vrou wen en Ontwikkeling. Sinds kort zijn er ook twee mannen lid. „Nee, dat. gaf intern geen problemen", glimlacht Van We semael. „Wij zien het lidmaat schap van mannen als een lo gisch uitvloeisel van de integra tie. Het probleem van de onge lijke machtsverhoudingen is ook een zaak van de mannen. We zijn alleen maar blij als mannen daar ook zo over den ken." De lidorganisaties vormen een bonte mengeling van doel stellingen en levensbeschou wingen. Het grote voordeel daarvan is, dat vele groepen vertegenwoordigd zijn. Het na deel is natuurlijk dat ieder groepje zijn eigen wensen en belangen heeft. De leden bren gen deskundigheid in en dragen centrale thema's aan. Ook zijn zij degenen die boodschappen doorgeven van vrouwenorgani saties in het Zuiden. Lobbyen en waar nodig peti ties opstellen, ziet het Vrouwen beraad als een belangrijke taak. Verder wordt er veel tijd gesto ken in het ondersteunen van de lidorganisaties en vrouwenorga nisaties in het Zuiden. „Op dit moment zijn we ook bezig met de voorbereiding van de vierde Wereldvrouwenconferentie in 1995 in Peking", vertelt Van Wesemael. „Minister Kooij- mans kreeg, toen wij hoorden De 50-jarige theoloog Ishmael Noko uit Zimbabwe is gisteren unaniem gekozen tot secretaris-generaal van de Lutherse Wereld federatie (LWF). Hij is de eerste Afrikaan aan het hoofd van de LWF, waarbij 114 ker ken met 55 miljoen leden zijn aangesloten. Per 1 oktober volgt hij de Noor Gunnar Staalsett op, die deze functie negen jaar heeft bekleed. De nieuwe secretaris-generaal werkt sinds 1982 bij de LWF in Genève. Eerst was hij secretaris voor vluchtelingenzaken, sinds 1987 is hij als directeur van de afde ling zending en educatie verantwoordelijk voor ruim 500 projecten op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, vrouvvenstrijd enjongerenvraagstukken. Ishmael Noko werd op 29 oktober 1943 in Rhodesië (het huidige Zimbabwe) geboren. Zowel zijn vader als zijn grootvader was lu therse predikant. Hij studeerde theologie in Zuid-Afrika en Canada. Voordat Noko bij de LWF in Genève kwam werken, doceerde hij aan de theologische faculteit van de Uni versiteit van Botswana. Zijn voorgangers bij de bijna 50 jaar oude LWF waren Silvester Michelfelder (VS), Carl Lund-Quist (VS), Kurt Schmidt-Clausen (Duitsland), André Appel (Frankrijk), Carl Mau (VS) en Gunnar Staalsett (Noorwegen). Noko, die visser had willen worden, kent de onderdrukking van nabij. In de jaren ze ventig verliet hij Rhodesië om volgens eigen zeggen „in ballingschap" naar Canada te gaan. Het is dan ook niet toevallig dat hij daar promoveerde op een proefschrift over zwarte theologie. De politieke lijn, die zijn voorganger Staalsett bij de LWF heeft uitge zet, wil hij voortzetten. De Zimbabwaan noemt zijn benoeming „een test voor de lutherse gemeenschap", waarin de lutheranen uit Amerika, Duits land en Scandinavië nog steeds de over hand hebben. dat hij naar China zou gaan, van ons een brief met het ver zoek om daar een paar belang rijke dingen aan de orde te stel len: de kernproeven, het bevol kingsbeleid en de Wereldvrou wenconferentie. Die moet be zocht kunnen worden door alle vrouwen, ongeacht afkomst, godsdienst of seksuele geaard heid. En de vrouwen die aan de conferentie deelnemen, moeten verzekerd zijn van hun vrijheid van meningsuiting. Dat ze niet na afloop alsnog worden opge pakt." Thema's en doelstellingen mogen veranderen als de tijd dat eist, één ding is in de zestien jaar dat het Vrouwenberaad nu bestaat, hetzelfde gebleven. „Centraal blijft staan dat je een wisselwerking op gang brengt tussen vrouwen in het Zuiden en in het Noorden. En dat daar dan actie op volgt." BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Huizen A.A. Floor te Har derwijk; te Oss(SOW) mevr. M E. van Leeuwen te Hilversum (part-time); te Zuidland J.W. Kirpestein te Gouda; Bedankt voor Zwolle (wijk 9) S. Jume- let te Waardenburg-Neerijnen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Brakel, te Dirksland. te Hoofddorp, te Middelburg-Zuid, te Naaldwijk, te Nieuwdorp. te Ooster- land, te Poortvliet, te Rotterdam-Cen trum, te Rotterdam-IJsselmonde, te Zoetermeer M. Karens, kandidaat te Zoetermeer; te Hendrik-ldo-Am- bacht. te Hoogvliet, te Rotterdam- Zuidwijk en te Scherpenzeel mr. W. Silfhout, kandidaat te Benthuizen; te Haarlem en te St. Annaland A. Ver- meij, kandidaat te Ridderkerk. HET WEER Zomer werkt aan reputatie Als zomermaand heeft juni tot dus verre weinig indruk kunnen maken. Wisselvalligheid was troef in de af gelopen weken; de zon kwam te weinig aan bod en de temperatuur was aan de magere kant. Na de langste dag, als de voorzomer met zijn 'kinderziekten' voorbij is en de hoogzomer begint, breekt de tijd van de waarheid aan. Meestal wordt in de laatste week van juni of in de eerste tien dagen van juli het definitieve karakter van de zomer bepaald. Als we uitgaan van een normale situatie, gaat in deze pe riode de 'Europese zomermoesson' van start. Dit klinkt misschien wat nat en dreigend; feitelijk gaat het hier om een seizoensgebonden circulatie patroon. Door de maximale instra ling van de zon wordt het Europese vasteland sterk verhit, waardoor de luchtdruk daar in verhouding laag wordt ten opzichte van de aangren zende oceaan. Het gevolg is dat koelere lucht uit het westen of noordwesten landinwaarts wordt gezogen. We zien dat meestal ge beuren als het enkele dagen zeer warm is geweest boven het conti nent. Belangrijk daarbij is de her- halingsneiging van de atmosfeer. Is zo'n stromingspatroon eenmaal van startgegaan in deze tijd van het jaar, dan is de kans groot, dat er een zomer met Atlantische trekjes volgt: meestal vrij koel dus met en toe eens een warme dag. In mooie zomers, die hier nu eenm zeldzamer zijn, overheerst de in vloed van het Azorenhogedrukge bied, dat zich verder naar het nc den en oosten tot over Europa ui breidt. Dit type zomer is droog ei warm; er zijn wel onderbrekinge met koeler en natter weer, maar daarna herstelt de hogedruk ziel weer. Dit laatste scenario kenne we nog goed uit de jaren 1989 1992. De komende dagen gaat de zom van '94 wat aan zijn reputatie w ken. Een hogedrukcel boven Mk. den-Europa lanceert een korte, maar felle warmtegolf boven onjïi contreien. Morgen moeten de e laatste wolkenrestjes verdwijnen en met aflandige wind schiet he a kwik omhoog richting 25 graden Zaterdag bereikt de warmte een hoogtepunt; er is volop zon en overal wordt het zomers warm, n j[ schien wordt de 30-gradengren; het zuiden van het land bereikt, i Aan het eind van de dag is er kaï op een warmte-onweer. Zondag wordt waarschijnlijk al weer een 11 stuk koeler met een wind van ze 'c De hogedruk boven Europa is ge a' blijvertje; een hernieuwde wisse/c valligheid ligt na het weekeindejr; meest voorde hand. HET WEER IN EUROPA De geschiedenis van het gebouwencomplex 'Duin zicht' in Oegstgeest is nauw verweven met reli giositeit en hulp aan de naaste. In 1834 werd het landgoed aan de Rhijngeesterstraatweg gekocht door baron Van Wijckerslooth, die een jaar eerder tot bis schop was benoemd. Hij liet er eerst een bisschoppelijk paleisje annex huiskapel bouwen. In 1851 volgden on der meer een klooster voor zusters Francisca nessen, een kapel en een weeshuis. Anno 1994 wordt Duinzicht nog steeds bevolkt door 'bewogen mensen met het hart op de goede plaats'. In deze vijfdelige serie over de gebruikers van 'Duinzicht 40' aandacht voor het Vrouwenberaad Ontwikkelings samenwerking. Lillian van Wesemael-Smit: „Als je machtsbasis sterk is. kun je zelf bepalen wanneer je waarop invloed uitoefent." foto loek zuijderduin KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Denemarken: Wolkenvelden, ook gere- I zon en eerst nog kans op een bui. Vandaag nog veel wind. Middagtempe- ratuur ongeveer 17 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en rustig weer met in het zuiden perioden met zon, in het noorden ook wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur van 15 graden in het noordwesten van Ierland en Schotland tot 22 in de omgeving van Londen, morgen overal iets wanner. België en Luxemburg: Perioden met zon. maar eerst ook nog wolkenvel- den. Droog Middagtem- peratuur van 19 graden aan zee tot 23 plaatselijk i het oosten, morgen nog iets oplopen de maxima. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. In het noorden vandaag mogelijk nog enkele wolkenvelden. Warmer met middagtem- peraturen langs het Kanaal tussen 20 en 25 graden, morgen in het binnenland rond 30, bij Lyon tegen de 35 graden. Portugal: }g en zonnig, morgen in het uiterste noorden mogelijk wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur langs de kusten rond 30. m het binnenland ongeveer 35 gra den. Morgen langs de noordelijke kusten beduidend koeler. Spanje: Vrij zonnig en warm. Morgen in het noordwesten bewolkt maar waarschijn lijk droog. Maximumtemperatuur langs de kusten in het algemeen tussen de 25 en 30 graden, in het binnenland rond de 35 graden. Canarische Eilanden: Droog en vrij zonnig. In het noorden ook van tijd tot tijd wolken. Soms een stevi ge noordenwind. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig en warm. Maxima van 30 graden rond Bordeaux tot dicht bij de 35 in de Provence en Languedoc. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur aan zee on geveer 27 graden, landinwaarts iets bo ven de 30. Italië: zon en vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur 30 graden of iets hoger. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur van 28 gra den op Corsica tot iets boven de 30 op Sardinië. Griekenland en Kreta: In het noorden van Griekenland eerst nog enkele wolkenvelden en misschien een lokale onweersbui. Verder flink zon en droog. Op de Egeïsche Zee waait een harde noordenwind. Maxima aan de stranden rond 30 graden, maar op de noordstranden op de Egeïsche Zee van wege de wind enkele graden lager. Duitsland: Overgang naar droog en flink zonnig weer. Middagtemperatuur van 18 gra in Sleeswijk-Holstein tot ongeveer 29 graden ten zuiden van de Main Zwitserland: Vandaag vooral in het noorden kans op wolkenvelden, verder flink wat zon. Vrij wel overal droog. Middagtemperatuur oplopend tot circa 30 graden. Oostenrijk: Vandaag later op de dag in het noorden mogelijk enkele wolkenvelden. Verder flink wat zon. Droog. Middagtempera tuur vooral morgen rond 30 graden. Polen: Helder en winderig weer met geregeld zonneschijn, maar op beide dagen ook enkele buien. Maxima rond 20 graden. jaag in het zuiden en zuidoosten be duidend warmer. Tsjechië en Slowakije: Vandaag eerst wolkenvelden, vooral morgen flinke perioden met zon. op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur circa 27 graden. Hongarije: Zonnig perioden, nu en dan ook wolken velden. Vrijwel overal droog. Middag temperatuur iets onder de 30 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN VRIJDAG 24 JUN11994 Zon- en maanstanden Zon op 05.18 Zon onder Maan op 22.32 Maan onder0(js Waterstanden Katwijk Hoog water 04.19 16.50 Laag water 23.57 14.31 Weerrapporten 22 juni 20 uur: Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid spi.t6 Stockholm licht bew Warschau licht bew. Wenen onbew. Zurich licht bew Bangkok hall bew Buenos Aires onbew Casablanca onbew. Johannesburg onbew/ Los Angeles onbew New Orleans half bew. New York onbew Tel Aviv onbew Tokyo zwaar bew Toronto half bew '6 20 15 '3 20 16 '4 20 15 18 15 -6 21 16 18 15 20 16 i 20 16 1 18 15 21 17 17 32 29 23 20 >2 29 13 4 28 14 5 22 15 30 22 18 9 24 20 28 13 4 12 11 29 9 i 27 21 29 11 19 13 14 26 >6 35 19 29 14 22 15 6 19 15 3 33 17

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18