Graf struikelt over een 'dwerg' Pascal Richard komt niet in de problemen Beachvolleybal in Noordwijk zonder de beste spelers Zeiler Roy Heiner pakt Europese titel Sport Holland Acht samengesteld 'Wereldkampioen worden, dat willen we allemaal' Couto gaat naar Parma Broer Ulvang dood gevonden oslo» Bedroefd, maar opgelucht heeft de Noorse skiloper Ve- gard Ulvang gereageerd op het bericht dat het stoffelijke over schot van zijn broer Ketil is gevonden. De 32-jarige vroegere masseur van de Noorse skiploeg werd eind oktober vorig jaar tij dens een overlevingstocht door een sneeuwstorm overvallen. Hij wasvoor het laatst gesignaleerd in de buurt van Kirkenes, niet ver van de grens met Rusland. Een bemanning van een helicop ter ontdekte het lijk maandag drijvend in een meer. Tot voor Ikort was de plas dichtgevroren. Aan de zoekactie in een gebied van 200 vierkante meter namen ongeveer tweehonderd mensen deel. Ex-profs mogen starten bij amateurs den haag Het kort geding dat ex-profs Vink, Zuijderwyk, Goen- se, Dick Dekker en Bogaert hadden willen aanspannen tegen de KNWU, is van de baan. Gisteravond besloot de Wielren Unie dat de voormalige beroepsrenners zelf mogen bepalen aan welk kampioenschap ze aanstaand weekeinde in Meerssen deelne men. De titelstrijd voor de profs of amateurs. Tot maandag ston den de reglementen de vroegere broodrijders niet toe te starten bij de amateurs. Het vijftal dient wel te voldoen de voorwaarde dat zij zich hebben gekwalificeerd door middel van prestaties in de klassiekers, etappekoersen of buitenlandse wedstrijden. Fondriest blijft thuis milaan Maurizio Fondriest ziet af van de Tour de France. De Italiaan, die in april een rug-operatie onderging, maakte zijn be sluit gisteren in Milaan bekend. ,,Ik ben weliswaar volledig her steld", zei hij, „maar mijn conditie is nog niet toereikend voor een zware wedstrijd als de Tour. Ik richt mij liever op de najaars- klassiekers en het WK." Fondriest was in '93 de succesvolste ren ner in het profpeloton met 26 overwinnngen. De Zwitserse kanshebber Toni Rominger wordt in de komende Tour omringd door: Müller (Zwi), Echave, Unzaga, Gonzalez, Es- cartin, Olano (Spa), Bordonali en Tebaldi (Ita). Dino Tolhoek nu negende leiden Wielrenner Dino Tolhoek is gistermorgen elfde gewor den in de achtste etappe van de Ronde van België. De renner van Casba Wonen werd na de klimtijdrit van de ochtend vijfde in het tweede gedeelte van de dag. In het algemeen klassement is hij nu de tweede Nederlander op een negende plaats. Zijn teamgenoot Davy Dubbeldam won een omloop in het Belgische Barseveld. MW strikt Straal Maastricht MW heeft Roberto Straal van Vitesse overgenomen. De 27-jarige verdediger tekende gisteren in Maastricht een drie jarig contract. Volgens trainer Vergoossen is de nieuwkomer door zijn lengte en snelheid van extra waarde voor MW. Straal had ook een meerjarige aanbieding van Vitesse op zak. „Het be stuur had niettemin weinig vertrouwen in mij", verklaarde hij zijn keuze voor MW. Straal is de vierde versterking voor het Maastrichtse team. Eerder werden doelman Van Duynhoven (Helmond Sport), de Belgische jeugdinternational Haeldermans en verdediger Sanders (PSV) aan de selectie toegevoegd. Boogert nog niet klaar londen Kristie Boogert liet gisteren de kans liggen om snel door te stoten naar de tweede ronde op Wimbledon. De Zuidbeijer- landse nam tegen de Australische Elizabeth Smylie een 6-4 en 4- 3 voorsprong, maar zag toen geen kans door te drukken. Dat kwam haar op een verlenging te staan voor vandaag. In de sche mering sleepte dubbelspecialiste Smylie er immers alsnog een 6- 4 setzege uit, waarna het te donker was geworden om verder te spelen. Boogert begon bijzonder zwak. Pas bij een 1-4 achterstand leek de aanvalster, die twee weken geleden opziend baarde met de Grand Slamzege in het gemengd dubbelspel met Menno Oos- ting op Roland Garros, zich te beseffen dat ze op Wimbledon stond. De Nederlandse top van de strandvolleyballers doet komen de zondag Noordwijk niet aan. Voor deze topvolleyballers is het evenement in de badplaats van de kalender geschrapt. Wel wordt er in Noordwijk een groot recreatie strand-volleybaltoer- nooi gehouden met ongeveer 1200 deelnemers. De het organisatie strand volleybal is teleurgesteld over de opstelling van de ge meente Noordwijk. „We wilden een vergunning om ook het een en ander te verkopen. Die heb ben we niet gekregen. Daarom is het 'twee tegen twee' ver plaatst naar Scheveningen," al dus Margot Timmer van organi sator Beach Company Vooral strandtenthouders zouden bezwaar hebben ge maakt tegen een eventuele ex ploitatie-vergunning voor de 'Beach Company Tour 1994'. Volgens Timmer is dat niet te recht. „Het gaat ons er helemaal niet om om strandtenthouders 1 -CHEF ROB ONDERWATER, C Wimbledon-kampioene in eerste ronde uitgeschakeld door McNeil Even glimlachte Steffi Graf toch nog na haar uitschake ling in de openingsronde van Wimbledon. Dat was toen tijdens de persconferentie meer constaterend dan vra gend werd opgemerkt dat ze al dat gevraag bijna net zo erg vond als de smadelijke nederlaag tegen Lori McNeil. „Klopt", zei de onttroonde kampioene, die zelden vrolijk kijkt als ze de media te woord staat. Deze keer zat ze er helemaal met een gezicht als een oorwurm. gpd-verslaggever Dat was natuurlijk niet vreemd. In 1984 was ze voor het laatst in de eerste ronde van een Grand Slamtoemooi gestruikeld. In New York was dat. Op Wimble don was ze er dat jaar, toen ze er als meisje van 15 jaar debu teerde, zelfs nog tot de vierde ronde gekomen. Twaalf maan den later herhaalde ze die pres tatie. In 1986 deed ze niet mee, maar daarna stond ze steeds in de finale, met uitzondering van 1990, toen Zina Garrison haar in de halve eindstrijd verraste. Het liefst was ze gisteravond direct naar Duitsland vertrok ken met het eerste het beste vliegtuig. Ze vond Londen altijd een prachtstad, maakte er een gewoonte van om concerten te bezoeken tijdens Wimbledon, maar nu wist ze niet hoe snel ze er weg moest komen. Het was ook een daverende klap, de uitschakeling met 7-5 en 7-6. De vrouwen spelen dit jaar voor de 101-ste keer om de Wimbledontitel. In die eeuw ging de titelverdedigster er nog nooit in de eerste ronde uit. Graf kende al die historische ge gevens niet. Ze had er ook geen behoefte aan. Wat ze wel wist, was dat Lori McNeil gewoon beter had gespeeld en dat ze zelf geen tel echt lekker in de wedstrijd had gezeten. Ook niet toen ze in de tweede set een 4-2 voorsprong had genomen. Misschien had ze net als McNeil moeten gaan oplopen na haar opslagen. „Ik heb er over gedacht", zei ze, „maar ik kreeg de opslag amper Voorbereiding Haar voorbereiding was niet an ders geweest dan anders. Na de nederlaag tegen Mary Pierce in de halve finales op Roland Gar ros was ze naar Engeland ge gaan en had, zoals altijd, in alle anonimiteit twee weken ge traind op een grasbaan die nie mand weet te vinden. Het enige wat in die periode van haar werd vernomen, was dat ze zich bekaf voelde en niet met de Duitse ploeg op zou draven voor de Federation Cup, eind juli. Na Wimbledon wilde ze even rust. Die kreeg ze gisteren al, veel eerder dan ze ooit had kunnen denken. Op het moment dat de uit schakeling van de winnares van de laatste drie Wimbledons na derde was Wimbledon gisteren even niet zichzelf. Normaal is de perstribune leeg als Graf speelt. Omdat ze toch wel wint in Londen. Meestal in een klein uurtje. Pas in de eindstrijd zijn de stoelen bezet. Gisteren al na een half uur, toen Graf de eerste set weggaf met een dubbele fout. Ovatie En al net zo opvallend was de ovatie die de Amerikaanse McNeil kreeg toen ze zich bij 6- 5 in de tweede set uit haar stoel verhief voor wat de winnende game kon worden. Graf werd ook wel toegejuicht, maar McN eil kreeg een ovatie. Het leek er heel veel op een signaal dat de Britse toeschouwers genoeg hadden van het saaie machts spelletje dat de Duitse al sinds 1987 op Wimbledon speelt van af de baseline. Door haar serveer- en volly- spel was Martina Navratilova (zij zei in een interview 'het \T0uwentennis is tegenwoordig het verhaal van Steffi en de ze ven dwergen...') in Londen altijd al populairder dan Graf, maar die lijkt te oud geworden voor haar tiende titel. Maar gisteren was daar ineens weer zo'n 30- jarige Amerikaanse die na iede re eigen opslag het avontuur zocht bij het net. En alsof het te mooi was om waar te zijn, lobte ze Graf ook nog talloze keren ovej: het hoofd. McNeil, die toevallig ook de laafste was die Graf in een offi cieel toernooi in de eerste ronde versloeg - in 1992 - is nu plots het 'grote wild' op Wimbledon. Steffi Graf kijkt haar backhand Blijft ze spelen zoals gisteren, dan zou ze het ver kunnen schoppen, meende Graf. Aan haar ervaring zal het niet liggen. McNeil is al prof sinds 1983, e negen toer- van favoriete steden staat Lon- nooien, waarvan drie op gras. den al jarenlang nummer een. Een week geleden won ze op Gisteren klopte dat als een bus, het gras van Birmingham, net maar dat kan snel veranderen, als vorig jaar. En in haar rijtje Graf weet daar alles van. SJC voelt een beetje mee met John de Wolf noordwijk» Bij SJC is men zich van geen kwaad bewust. John de Wolf zou zijn blessure, waardoor hij het WK mist, hebben opgelopen in het duel met de Noordwijkse ploeg. SJC oefende op 4 juni te gen het Nederlands elftal. De medische staf van Oranje doelt waarschijnlijk op een botsing in de eerste minuut tussen De Wolf en SJC-aanvaller Stefan Huizebosch. Niet de Noordwij- ker, maar De Wolf moest zich na die confrontatie laten verzor gen. Stefan Huizebosch kan zich de botsing nog goed herinne ren. „Ik heb het later ook nog eens op de televisie gezien. De Wolf kwam gewoon hard in, net op het moment dat ik wegdraai de. Ik raakte hem eigenlijk nau welijks." Na de blessurebehandeling speelde De Wolf gewoon de eer ste helft uit. „Daaruit blijkt ei genlijk al dat er niet veel aan de hand was. Ik vind het overigens wel sneu voor De Wolf. Dat is een goede voetballer." Trainer Ben van Leeuwen voelt zich al evenmin schuldig aan de blessure van De Wolf. „Hij is gewoon met een blessure aan zijn been begonnen. Ik heb wat trainingen gekeken in Noordwijk en toen moest hij ook al herhaaldelijk worden be handeld aan dat been. Dat was dus gewoon niet in orde. En wanneer je met een blessure toch voluit gaat, dan kan het misgaan." Van Leeuwen denkt overigens dat De Wolf er wel rekening mee hield dat die blessure voor hem fataal zou kunnen zijn. „Ik vond hem opvallend nuchter reageren." AMSTERDAM ANP Bondscoach René Mijnders heeft de voorlopige samenstel ling van de Holland Acht be kend gemaakt. De roeiers Henk Jan Zwolle, Kai Compagner, Ge orge van Iwaarden, Niels van Steenis, Niels van der Zwan, Ni co Rienks, Ronald Florijn en Jaap Krijtenburg kregen de voorkeur boven Dolf Woldringh en Rens Sanderse. het brood uit de mond te sto ten, wij willen alleen de produk- ten van onze sponsors kunnen verkopen. De strandtenthou ders vergeten daf het evene ment aantrekkingskracht heeft voor het publiek ook op slechte dagen. De strandtenthouders hebben dus extra omzet door dit evenement." Timmer denkt dat Noordwijk een wat andere badplaats is dan Scheveningen of Zandvoort. „Die plaatsen zijn wat meer ge richt op het grote publiek. Noordwijk wil blijkbaar een wat rustiger badplaats zijn." Volleybalvereniging NOVO, de plaatselijke organisator van het evenement, vindt het jam mer dat Noordwijk zondag ver stoken blijft van topvolleybal. „Ik denk dat Beach Company wat te veel noten op haar zang had. Ik geloof overigens wel dat er voor de toekomst mogelijk heden zijn. De gemeente Noordwijk en de organisatie moeten naar mijn mening best tot elkaar kunnen komen," meent Koos van Beelen van NOVO. Johan Museeuw toonde zich gisteren de rapste in achtste etappe GSTAAD ANP/AFP Pascal Richard rijdt regelrecht op de eindzege van de Ronde van Zwitserland af. De Helveet bleef ook gisteren in de relatief zware achtste etappe - een col van de eerste categorie en drie van de tweede - van Sion naar Gstaad in het geel. De dagprijs was voor de Belg Johan Mu seeuw. Steven Rooks verscheen 's "ochtends niet meer «aan de start, de overige Nederlanders wel. Zij arriveerden in Gstaad op kleine tot grote achterstand. In Stockholm zorgde Erik Dekker voor weer een beschei den Nederlands succes. De vice-olympisch kampioen van 1992 won de open Ronde van Zweden. Het maandag tijdens de tijdrit veroverde leiderstricot stond de renner uit de Word- Perfectploeg van Jan Raas niet meer af. De Zweed Stefan An- dersson won de zevende en laatste etappe. De eindzege in Zweden was voor Dekker, sinds 1992 in dienst van Jan Raas, diens vierde zege dit seizoen. In de Ronde van de Mijn- valleien is voor de Nederlanders tot nu geen hoofdrol w< Best geklasseerde is Erik Breu- kink. Hij finishte in de tweede etappe als twaalfde op 31 se conden van ritwinnaar Rodrigo Arenas. In het algemeen klasse ment heeft Breukink 33 tellen achterstand op de nieuwe leider Massimo Ghirotto. In de Route du Sud is de Co lombiaan Alvaro Mejia uit de Motorola-ploeg van Hennie Kuiper de nieuwe klassements aanvoerder. De tweede etappe werd gewonnnen door Richard Virenque, ploegmakker van Jean Paul van Poppel, won de tweede etappe. Animator van de achtste etappe in Zwitserland was Toni Rominger. De drievoudige win naar van de Vuelta reed ruim honderd kilometer solo. De „Muis" verwierf een maximale voorsprong van 5.30. Een van de belangrijke favorieten voor de Tourzege was na vijftig kilo meter tijdens de beklimming van de Col de la Croix aan de haal gegaan. Binnen veertig ki lometer bedroeg het verschil met zijn achtervolgers 4.20. Ro minger bedwong in zijn eentje drie cols voordat tijdens de tweede beklimming van de Col des Mosses een groep met alle renners uit de top van het klas- t hem terugpakte. „Deze vlucht was louter be doeld als een test. De Ronde van Zwitserland beschouw ik als de laatste serieuze voorberei ding op de Tour. Ik ben niet ge start om te winnen. Het natio nale kampioenschap laat ik ook schieten. Het risico dat ze mij niet selecteren voor het WK op de weg, neem ik op de koop toe. Mijn voorkeur gaat bovendien uit na het WK tijdrijden. En daarvoor kan ik me via mijn ploeg Mapei laten inschrijven", verklaarde Rominger na afloop. In de slotkilometers probeer den Gianetti en Puttini uit de groep te ontsnappen. Tever geefs. Op de streep was Johan Museeuw de snelste. De Belg, winnaar dit jaar van de Amstel Gold Race, versloeg Kappes en Bauer en boekte zijn zesde zege van dit seizoen. Beste Nederlan ders waren Gerrit de Vries en Gert-Jan Theunisse op vier mi- new york/rotterdam gpd is geschreven, de hoofdrolspelers staan vast, de film moet alleen nog 'gescho ten' worden. Première op zater dag 24 september in Ahoy'. Rot terdam. Voorlopige titel: 'We reldkampioen worden, dat wil len we allemaal.' Bokser Regilio Tuur wil niets liever, dat is algemeen bekend. De supervedergewichtuit Hoogvliet, wonend en werkend in New Tork, staat al een tijd lang op de nominatie een gooi te doen naar één van de vier wereldtitels in zijn gewichts klasse. Het Franse sportblad l'E- quipe meldt deze week, dat Os car de la Hoya op 29 juli in Las Vegas om de WBO-wereldtitel in het lichtgewicht gaat boksen (tegen de excentrieke) Jorge Paez) en dat de Amerikaan in middels afstand heeft gedaan van zijn WBO-titel in het super veder. Om die vakante gordel, aldus l'Equipe, boksen binnenkort Tuur en de Amerikaan Eugene Speed, een man uit Palmer Park, Maryland, die op de diver se wereldranglijsten een of twee plaatsen hoger (bij de WBO) dan wel lager (bij de WBC en IBF) staat dan de Nederlander. De Fransen ontlenen hun we tenschap aan manager-promo- tor Jean-Christophe Courreges, die de belangen van Speed bui ten 'de Verenigde Staten behar tigt. Het bericht wordt in het Team Tuur vooralsnog beves tigd noch ontkend. „Het is een logisch klinkend verhaal," is het enige dat pr-man Peter Blom- maert kwijt wil. Nadere mede delingen over het WK-gevecht worden niet eerder verwacht Regilio Tuur. dan na Tuurs allerlaatste war- ming-up, op vrijdag 15 juli in Los Angeles. In die stad wordt twee dagen later de finale van ARCHIEFFOTO ANP het wereldkampioenschap voet bal gespeeld. Tuürs tegenstan der in dat 'tussendoortje' wordt deze of volgende week bekend. koudekerk» Zelfs een aanvaring heeft Roy Heiner niet kunnen afhouden van een Europese titel. De Kou- dekerkse profzeiler liet zich voor de kust van Sardinië kro nen tot eerste kampioen IMS, een handicapsysteem voor zeil jachten van verschillende groot te. Als hoofd van de negenhoof- dige bemanning van de S'Ener- gy van eigenaar Benno Wiersma raakte Heiner in de eerste race een concurrent, maar maakte hij die miskleun met vier sterke laatste races ruimschoots goed. „Als stuunnan was ik verant woordelijk voor die stomme aanvaring", zegt Heiner, wiens taxatiefout de Nederlandse equipe tien strafpunten bezorg de. „Gelukkig veroorzaakte ik geen schade. Maar ik kreeg wel een protest aan mijn broek. Na die 29ste plaats (inclusief straf punten) in de eerste regatta hield ik nog helemaal geen re kening met een kampioen schap." Het geloof in zijn titelkansen groeide vervolgens met de wed strijd. Op een vierde en zesde klassering volgden maar liefst drie overwinningen. Heiner, met onder anderen Alphenaar Peter van Niekerk in de gelede ren, besloot zijn serie met een tweede plaats. In het eindklas sement hield hij de Italianen Profilo en Fahrenheit achter zich. lissabon afp Fernando Couto, verdediger van Porto, is voor twee jaar gecontracteerd door de Itali aanse club Parma. De trans fersom bedraagt bijna zeven miljoen gulden. De Engelse eerste-divisie- club Millwall heeft van de FA een boete van 300.000 gul den gekregen. De federatie vond de vereniging schuldig aan de ongeregeldheden tij dens de play-offwedstrijd vo rige maand tegen Derby. Millwall kan kiezen: de geld boete voldoen of twee duels achter gesloten deuren spe len.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27