#5E Spanje heeft smaak te pakken WK-Voetbal Maradona draagt steentje bij aan Argentijns succes /VOENSDAG 22 JUN11994373 het duel met Marokko een paar keer op miraculeuze wijze te gen. „Daarom hebben wij hem meegenomen", merkte coach Paul van Himst droog op. Maar volgens Preud'homme is er veel meer aan de hand. „Het is altijd hetzelfde. Vlak voor het WK wordt de bal veranderd en daar mee verandert ook ons werk to taal." De Belgische keeper legt uit dat de Questra een lichtere bal is, die een gladder oppervlak heeft om de weerstand te verminde ren. De bal doorklieft de lucht 15 procent sneller dan een con ventioneel model en door een extra binnenlaag van schuim kan er harder mee worden ge schoten. Preud'homme denkt dat de Questra een speelbal van de wind is. „Kijk maar eens naar het doelpunt van Hagi", zei hij over de tweede treffer van Roe menie tegen Colombia. Hagi schoot de bal vanaf de zijkant achter de verblufte keeper Cor doba. Goed gemikt of een afge zwaaide voorzet? Het laatste, zei Cordoba en vol gens Preud'homme kon hij wei eens gelijk hebben. „De bal be gint vroeg te draaien, maar valt dan plotseling stil. Hij zou ei genlijk de baan moeten volgen waarin hij begint." Milla speelklaar Roger Milla ontzenuwde in het trainingskamp van Kameroen de verhalen dat president Paul Biya persoonlijk bondscoach Henri Michel de opdracht heeft gegeven de 42-jarige veteraan mee te nemen naar de eindron de van het WK. „Jullie Europea nen verzinnen van alles", rea geerde Milla op vragen tijdens een persconferentie. De aanval ler, vier jaar geleden de 'super sub' van Kameroen tijdens het WK in Italië, verwacht vrijdag tegen Brazilië een kans te krij gen. „Ik kan spelen", verwees hij naar de uitspraak van Mi chel, dat de op leeftijd gekomen voetballer voor het duel tegen Zweden geblesseerd was. „Ik kan het team nog steeds hel pen", hield Milla zijn gehoor Opdringerig Een Argentijnse televisie-ver slaggever en een cameraman zijn gisteren na de ruime over winning (4-0) van het Argentijn se elftal op Griekenland in Fox- boro gearresteerd. Het tweetal werd te opdringerig toen de Ar gentijnse selectie met de bus uit het stadion wilde vertrekken. De twee zijn na het betalen van een borgsom vrijgelaten en moeten zich vandaag voor de rechtbank verantwoorden. De aanklacht is nog onduidelijk. Hulpactie Ieren Voor vierhonderd door een Brits reisbureau benadeelde Ierse voetbalfans is in de Verenigde Staten een hulpactie gestart. De supporters merkten bij aan komst in de States dat de hotel accommodatie niet, zoals in de reisbescheiden stond, was be taald. De toegezegde toegangs kaarten bleken ook niet ldaar te liggen. Voorlopig zitten drie honderd van de gedupeerden ver buiten Orlando, waar ze met zessen een kleine kamer moe ten delen. Vanuit Ierland is imiddels hulp toegezegd. Of de fans vrijdag het duel van hun idolen tegen Mexico kunnen aanschouwen, is hoogst onze ker. Kaarten zijn nauwelijks meer te krijgen. Politie doodt fans De Braziliaanse politie heeft maandag twee voetbalfans dood geschoten tijdens rellen in het plaatsje Pimento Bueno in je staat Rondonia (Amazonege bied). Dat gebeurde nadat de elektriciteit was uitgevallen tij dens de rechtstreekse uitzen ding van de WK-wedstrijd Bra zilië - Rusland (2-0). Tien minuten na het begin van het duel viel alle licht in het stadje uit/Honderden inwoners stormden woedend de straat op. Zij sloegen de inboedel van de kantoren van de plaatselijke elektriciteitsmaatschappij kort en klein, staken vier auto's in brand en zetten verscheidene openbare gebouwen in lichter- laaie. Het oproer liep snel uit de hand de plaatselijke politie zag zich genoodzaakt het vuur te openen op de heetgebakerde massa, die alles wat voor de voeten kwam vernielde. Behalve •ee doden vielen tientallen gewonden tijdens de opstand die tot gisterochtend duurde. In Rio de Janeiro schoot de poli maandag enkele uren voor het duel twee gevangenen die probeerden te ontsnappen dood. Tal van gedetineerden ;den een vluchtpoging, de helft van de bewaar ders was niet komen opdagen. Ze lieten verstek gaan omdat ze de wedstrijd thuis op televisie wilden volgen. Televisie-verkoop Al voordat het Braziliaanse elftal maandagavond zijn eerste wed strijd in het WK-voetbal won, boekten Braziliaanse televisie producenten hun eigen zege. Zij verkochten de laatste twee maanden een record-aantal te levisies, doordat de Brazilianen zich in verband met het WK massaal een nieuw toestel aan schaften. In de maanden april en mei zijn Brazilië ongeveer een miljoen televisies verkocht, het dubbele het aantal uit dezelfde pe riode in 1990, voor het WK- Voetbal in Italië. Dat blijkt uit vens van de Braziliaanse Vereniging van de Elektrische Elektronische Industrie. Tijdens het wereldkampioen schap worden de voetbalmin- nende Brazilianen verwend met drie televisiekanalen waarop vrijwel alle wedstrijden live wor den uitgezonden en uitgebreid commentaar op het kampioen schap wordt gegeven. De televisieverkoop bereikt elke vier jaar, vlak voor een wereld kampioenschap voetbal plaats vindt, een tophoogte. Maar dit jaar worden alle records g Meer dan eenderde daarvan wordt in april, mei en juni verkocht. De sector houdt echter rekening met een plotselinge daling in de verkoop halverwege juli, in ver band met de afloop van het WK en de onzekerheid rondom de nieuwe Braziliaansejnunt, de real, die op 1 juli wordt inge voerd. Fatale ongelukken Twee Roemeense en een Zweedse voetbalfan zijn in de Amerikaanse staat Michigan om het leven gekomen bij ver keersongelukken. De Roemenen werden zondag gedood toen de chauffeur van hun passagiersbusje de macht over het stuur verloor e'n het voertuig in de buurt van de stad Jackson verongelukte. De Zwee- de voetbalsupporter kwam za terdagavond om het leven bij een frontale botsing, ook in de buurt van Jac WK-bal te glad Sommige keepers hebben op het WK in het net moeten vis sen omdat ze ballen verkeerd beoordeelden. Andere doel mannen hebben wedstrijden gered met klasse-saves. Het spektakel wordt veroorzaakt door de World Cup Questra bal, die heel andere eigenschappen heeft dan de leren monsters die keepers doorgaans gewend zijn, zegt de Belgische goalie Michel Preud'homme. Preud'homme hield de bal in I Politie te paard moest voorkómen dat toeschouwers bij de wedstrijd Ar- gentinië-Griekenland het veld bestormden. foto»epa Duitsers zitten precies op schema Grieken gedragen zich in eerste WK-duel als toeristen Hij stormde recht op de televi siecamera af. Schreeuwend van vreugde, met de armen wijd voor het lichaam. Don Diego Maradona had gisteren in de wedstrijd tegen het povere Grie kenland (4-0) op klassieke wijze de derde Argentijnse treffer ge maakt en vierde voor het oog van.de wereld even zijn eigen feestje. Met die uitbarsting leek hij zijn gram te willen halen op ie dereen die hem had verguisd en afgeschreven. „Ik draag mijn doelpunt op aan al mijn critici", gaf hij na afloop toe. „Ik ben be nieuwd wat ze nu weer op mijn spel hebben aan te merken." Lovend zullen de verslagen niet zijn, daarvoor was het spel van Maradona te steriel. 'Het gouden kereltje' bewees tegen Griekenland weliswaar nog aar dig mee te kunnen, maar zijn waarde voor de Argentijnse ploeg is lang niet meer zo groot als zijn voetbalmaffe landgeno ten hopen of vermoeden. Niet Maradona, maar aanval ler Batistuta stal de show tijdens de eerste WK-wedstrijd van ti telkandidaat Argentinië in groep D. De dynamische spits van Fiorentina bracht in het doelpuntenfestijn drie treffers op zijn naam. Hij mag zich meteen topschutter noemen van het op alle fronten verras sende toernooi in de Verenigde Staten. Batistuta, die nooit eerder in ruim dertig interlands drie tref fers produceerde, bleef nuchter na zijn topprestatie. „Het toer nooi kan alle kanten op. De we reldtitel gaat naar de ploeg met de beste concentratie. Wij wil len de titel en waar een wil is, is een weg." Bondscoach Basile had vrij wel niets te klagen. „We hebben zeer goed gespeeld. Aanpassin gen zijn hier en daar nog nood zakelijk, maar het team functio neerde beter dan ik had ver wacht. We hadden eigenlijk met nog grotere cijfers moeten win- Na het beginsignaal van de Amerikaanse arbiter Angeles kroop de afgetrainde Maradona kort achter de gevaarlijke drie mans-aanval, bestaande uit Ba- - tistuta, Balbo en Caniggia. Het spel kon hij echter geen mo ment naar zich toetrekken. In het uitgebalanceerde team van Argentinië had 'Pluisje' een vrije rol, maar veel ruimte gunde zijn schaduw Tsalouhides hem niet. Mede door de straffe dekking van zijn kwelgeest had Marado na voor de rust nauwelijks een De grote man bij de Argentijnen, Gabriel Batistuta, is weer op weg naar het Griekse doel. Zijn ploeggenoot Fernando Caceres (13) kan hem nauwelijks bijbenen. foto afp aandeel in de aanvalsopbouw. De balvaardige Simeone, toe vallig ook Diego genoemd, ont popte zich op het middenveld als regisseur en gangmaker van de Zuidamerikanen. Voor Don Diego was slechts een bijrol weggelegd. Hij stond vaak met de rug naar het Griekse doel en in balbezit beperkte hij zich tot korte combinaties. Met de nodi ge slidings trachtte de voormali ge sterspeler zijn goede wil te tonen. Maradona in dienst van het elftal, wie had dat ooit ge dacht. Na ruim een kwartier ging de publieksspeler, met het ver trouwde rugnummer 10. voor de eerste keer op de individuele toer. Ten koste van een overtre ding moest zijn tegenstrever hem afstoppen. In de 25ste mi nuut beging Tsalouhides op nieuw een stevige overtreding op de vertwijfelde Maradona, waarna Angeles de gele kaart trok. Op dat moment was heel even de verwende vedette van weleer zichtbaar. Zittend op de grond lachte hij meewarig naar zijn tegenstander. Alsof hij wil de zeggen: wat ben je toch een prutser. De meeste dreiging bij Argen tinië kwam van de vleugel, waar de spitsen Balbo en Batistuta voortdurend op scherp stonden. In samenwerking met aanvals leider Caniggia en spelverdeler Simeone stelden zij de gamme- lende afweer van de Grieken constant op proef. De WK-de- butanten hadden in offensief opzicht evenmin veel in te brengen. „Mijn spelers gedroe gen zich als een stel toeristen", sprak bondscoach Panagoulias cynisch. „Ze leken vereerd om met Maradona op het veld te mogen staan. Dat ze geen foto's hebben gemaakt, is me meege vallen." Argentinië speelde al na twee minuten een vrijwel gewonnen wedstrijd. Uit de eerste aanval was het meteen raak. Na een lange sprint over de rechterkant passeerde Batistuta de struike lende doelman Minou met een slap rollertje: 1-0. Op slag van rust had de aanvaller van Fio rentina opnieuw succes, nu met een schot van wereldniveau, 2- 0. Het voorbereidende werk kwam van verdediger Chamot, die met een prachtige solo de Griekse verdediging stuk speel de. Na de rust liet Tsalouhides de bewaking van Maradona los om zich meer met de opbouw te bemoeien. De grotere vrijheid deed de Argentijn goed, maar geniale acties bleven achterwe ge. Tot aan de zestigste minuut. Toen was Maradona. die vier jaar geleden bij het WK in Italië niet tot scoren kwam, weer even Koning Voetbal. Een paar meter buiten het strafschopgebied nam hij de bal aan en met een meesterlijk schot uit de draai in de bovenhoek liet hij Minou kansloos: 3-0. Vermoeid, maar gelukkig liet Maradona zich in de slotfase vervangen. Met een woeste strafschop, toegekend na een onschuldige handsbal, bekroonde Batistuta in blessu retijd een sterke en succesvolle wedstrijd. De eveneens excelle rende Caniggia had in de wer velende slotfase met zijn scho ten geen geluk. ARGENTINIË: Isias; Sensini, Caceres. Ruggen, Chamot; Simeone. Maradona (84. Ortega). Redondo; Batistuta. Ca niggia. Balbo (81. Mancuso). GRIEKENLAND: Minou; Manolas, Apostolakis, Kalitzakis. Kolitsidakis; Tsalouhides. Nioplias. Koffides. Tsianiakis (59. Marangos): Saravakos. Machlas (59. Muropoulos). Dit is het WK van blunde rende keepers en bizarre goals. Ook bij Duitsland- Spanje (1-1) rook het weer naar toeval en falende doelmannen. Beide landen deden er uiteindelijk overi gens niet moeilijk over. Vooral de Zuideuropeanen waren blij met het puntje. CHICAGO HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Spanje hoefde niet per se te winnen, maar wilde wel graag minstens een gelijkspel, al was het maar om het zelfvertrouwen op te krikken. Het zat de Span jaarden in dat streven niet te gen. Tegen het einde van de partij zwijnden ze geweldig, toen Klinsmann de bal net naast het doel van Zubizarreta prikte. Een nederlaag had Spanje voor het dilemma gesteld dat de laatste partij - tegen Bolivia - drie punten zou moeten opleve ren. De angst in het Spaanse kamp sneller thuis te zijn dan de kaarten die vanuit Chicago zijn verstuurd, was groot. De opluchting was dus minstens zo groot, toen binnen het kwartier een 1-0 voorsprong op het bord stond. Dat het een 'lucky goal' was, deerde de Spanjaarden al lerminst. Het was een klassieke mistrap die door de keeper niet werd verwacht en niet werd gekeerd. Goicoechea sneed vanaf rechts een voorzet voor de goal. maar deed dat zo ongelukkig dat de bal zomaar tegen de touwen waaide. Goicoechea, een op- dondertje van 1.65 dat zelden of nooit scoort: „Het was een voorzet, geen doelpoging. Maar ik was er blij mee, vooral omdat ik al zo weinig scoor. En dan op een WK." Dat de rechtsbuiten, door Cruijff bij Barcelona net zo vro lijk linksback gezet, geen matchwinner zou worden, werd het luxe-probleem van Vogts. Ook toppers als Kirsten (59 in terlands) en Buchwald (73 caps) kon hij achter de hand houden. Voller mocht na rust invallen, maar toen was de score al be paald. Vogts zit intussen mooi op schema: twee gespeeld, vier punten, weinig problemen in de selectie, aardig spel. De bonds coach antwoordde na de wed strijd op de vraag of hij liever met één spits of met anderhalve spits speelt: „We hebben van daag opnieuw met drie spitsen gespeeld, meneer. Klinsmann, Möller en Hassler. Maar het voetbal was niet geweldig, zeker niet voor rust. In de tweede helft vond ik ons een stuk ster ker, met Effenberg als onze bes te man." De Spanjaarden hebben in eens zo veel vertrouwen gewon nen, dat ze zelfs nog denken aan de eerste plaats in de groep. Goicoechea: „Het wordt moei lijk, want Duitsland heeft al vier punten. Als wij van Bolivia win nen, hebben we er vijf. Maar het kan. Anders worden we twee de." Achter de ploeg van aanvoer der Lothar Matthaus, die tot zijn genoegen constateert dat Duitsland nog niet als een we reldkampioen speelt. „Ploegen die in de eerste ronde goed spe len zijn nog nooit wereldkam pioen geworden. Je moet elke wedstrijd wat beter worden. Ik vond ons in de tweede helft vandaag behoorlijk sterk. Maar Spanje speelde ook sterk. Als je dan op achterstand komt en je speelt tegen een ploeg als Span je nog gelijk, dan moet je met de uitslag tevreden zijn." DUITSLAND: Illgner; Kohier. Matt haus, Berthold: Strunz. Hassler. Effen- berg. Sammer. Brehme; Möller (61. Völler), Klinsmann. SPANJE: Zubizarreta; Ferrer. Fernan dez. Caminero. Alkorta; Hierrn, Gu- ardiola (71. Camarasa), Sergi; Goi coechea (63. Bakero). Enrique. Salinas. terie. De door Cruijff bij Bar celona (eindelijk) afgedankte keeper is een notoire blunde raar, die inmiddels zijn veel be tere opvolger ook al enkele ke ren aan het werk heeft gezien. Het is de jonge Canizares, die de afgelopen maanden bij toe val furore heeft gemaakt. Eerst deed hij dat door de van het veld gestuurde Zubizarreta te gen Denemarken fantastisch te vervangen en Spanje naar de VS te helpen. Tegen Zuid-Korea was hij opnieuw eerste keus en opnieuw deed Canizares het perfect. Terug van schorsing mocht Zubizarreta gisteren evenwel weer opdraven. Ook Vogts had iets veranderd. In vergelijking met de eerste wedstrijd was de Duitse bonds coach nog weer een slagje voor zichtiger geworden: spits Riedle mocht tegen Spanje niet mee doen, rechtsback Strunz wel. En reserve-spits Rudi Voller dus niet. In Duitsland was niet ie dereen het er mee eens dat hij buiten de basis werd gelaten, want de afgelopen dagen klonk de roep om Voller al luider. Vreemd genoeg was het rondom de laatste Duitsland- Spanje precies andersom. Zes jaar geleden speelden de twee voor het laatst tegen elkaar, op het EK in Duitsland. Voller maakte toen net een periode van grote improduktiviteit door en het volk schreeuwde letterlijk om zijn vervanging: 'Rudi raus!' Toenmalig bondscoach Becken- bauer bleef Voller echter verde digen en opstellen. Ook tegen Spanje en met succes: het werd 2-0 via twee goals van de ineens weer geestdriftig toegejuichte Voller. Gisteren begon de 34-jarige grijsaard - die zijn haar inmid dels heeft laten blonderen om van verdere spotternijen van ploegmaten verschoond te blij ven - dus op de bank. Een vreemd gezicht was dat wel; een man met 87 interlands als kan didaat-invaller. Maar dat tekent Doelman Bodo Illgner van Duitsland kijkt vertwijfeld naar de bal, die de Spanjaard Andoni Goicoechea bij toeval over hem heen heeft geschoten. foto ap meteen na rust duidelijk. Has sler kreeg op rechts een vrije trap te nemen, Klinsmann kop te naar de grond, Zubizarreta stond erbij en keek ernaar: 1-1. „Het was een rare goal", zei Zu bizarreta later in een poging om zijn fout goed te praten. „Bij de paal kwam nog een Duitser in. Daardoor was ik verrast. Wat de Spaanse bondscoach in Zubizarreta ziet, is een mys-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25