'Geen extra herrie door flitstrein' Vlaamse universiteiten uitwijkhaven voor uitgelote Nederlanders Randstad Herman brood beschildert paal Geslaagd! BankeMkeriifJeawm ^[Rclam Spitstreinen vaak te laat Gehandicapten verdelen zelf subsidiebedrag WOENSDAG 22 JUNI 1994 2<W chef gert visser, 071 -356439, plv -chef paul van der kooij, 071 -35644 den haag anphalen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Universi- deren, tegenover 802 Vlamingen die in Nederland teit van Amsterdam onder 3300 Vlaamse en Neder- een studie volgen. Nederlanders die in Vlaanderen gaan studeren doen landse studenten. Liefst 95 procent van de 1130 Nederlanders die in dat meestal omdat ze in eigen land zijn uitgeloot Vlaanderen een universitaire opleiding volgen, stu- voor een studie geneeskunde. Omgekeerd is Neder- Uit het onderzoek, gehouden in opdracht van het deert geneeskunde. Het merendeel ziet dat als een land in trek bij Vlaamse studenten die hun prope- Vlaamse en het Nederlandse ministerie van onder- parkeerstudie. Uit het onderzoek blijkt dat de Neder- deuse voor een technische studie in Vlaanderen niet wijs. blijkt dat 1791 Nederlanders in Vlaanderen stu- landse student geneeskunde in Vlaanderen lager scoort dan de Nederlandse student in Nederland. De onderzoekers vermoeden dat dat komt door de ge wogen loting in Nederland voor geneeskunde: scho lieren met hoge cijfers maken meer kans ingeloot te worden. Van de 661 Nederlanders die in het Vlaamse hoger Rotterdam Onder toeziend oog van een fotograaf beschilderde Herman Brood gisteravond de eerste paal voor het Rotterdamse bouwproject Beursplein, het nieuwe winkelhart van Rotterdam. Even later zou de 21 meter lange paal door de schilder met hulp van burgemeester Peper de grond in worden geslagen. Twaalf meter van de paal zal ook na oplevering van'de nieuwe winkelgebouwen boven de grond uitste ken. Rotterdam bouwt op het Beursplein ongeveer 25.000 vierkante meter winkelruimte. foto anp beroepsonderwijs studeren, volgt de helft een oplei ding vertaalkunde. Dat heeft te maken met het fe| dat die opleiding in Vlaanderen een hogere statui heeft dan in Nederland en door enkele international! z organisaties erkend wordt als een universitaire opleij h ding. De Nederlandse hbo-opleiding tot vertaler ij t< Maastricht heeft die status niet. b Aan De Mondriaan Scholenge meenschap in Leiden slaagden de volgende kandidaten: BOUWTECHNIEK TIMMEREN - Laurent Aalbersberg, Marcel van der Blom, Maikel Blöte, Ro- bertus Brugman, Hendrik Brunt, Franciscus van Deursen, Ralph van Dijk, Björn van Eg- mond, Gilbert Goutier, Jeffrey van der Heijden, Leonardus Hoogeveen, Johannes van Kem pen, Franciscus Kouwenhoven, Jacobus van der Krogt, Gerardes Lardee, Martijn van der Meer, Bartholomeus Olsthoorn, Micha Stoute, Karei Tisseur, Sebasti- aan van Veen, Remco de Weerd. BOUWTECHNIEK STUKADO REN - Johan de Best, Raymond van Es, Johannes Fakkel, Mar tijn van Ginkel. Ferdinandus van Haastert, Jeroen van Huis, Bastiaan Kokkedee, Johan Lens, John van der List, Richard Nie- vaart, Eracfisón Poulina, Johan nes Siera, Ferry Zandvliet. BOUWTECHNIEK FIJNHOUT- BEWERKEN - Hafid Benalioui. ELEKTROTECHNIEK - Maurice van den Berg, Erwin Boon, Francis Borsje, Jeroen Brussee, Richard van Eldik, Arjan Haag- en, Luke de Jong, Otto van der Krogt, Mark Lantrok, Vincent van Oosten, Dennis Overdevest, Richard van Rhijn, Johannes Verhagen, Elwin Verra, Koen Vreeburg, Willem -Zandbergen. MOTORVOERTUIGENTECH NIEK - Sander Blikman, Rena- tus Dobbe, Raimond Donders, Saladin Ennourri, Emiel Kooi- stra, Theodorus Kraan, Kay Lubbe, Jean Pierre Neuteboom, Johnny van der Plas. Wilhelmus van-der Ploeg, Floris Schoon- derwoerd. Joris Visée, Cornelis Wenneker, Bart van der Werff, RudvZeilstra, Richard Zintel. MECHANISCHE TECHNIEK - Kaddour Azzaoui. Rudolf Breed- veld, Comelis Dobbe, Robin Dorsman, Ferry van Eeden, Ma- rius van Es, Rachid Hamidane, Patrice Henzing, Peter Hesse- link, Durante Huisman, Richard Kuiken, Roel Lagendijk, Marcel van Leeuwen, Ban Mittelmeijer, Hendrikus de Ridder. Sebasti- aan Vleer, Wilbert Voskuil, Rudy Wassenaar, Erwin Wijnand, Jef frey Zijlmans, Vincent van Zon neveld. CONSUMPTIEVE TECHNIEK BROOD-BANKETBAKKEN Alexander Koele wijn, Roger Kuhr, Pascal van der Plas. CONSUMPTIEVE TECHNIEK KOKEN/SERVEREN - Sabah Andriessen, Pieter van den Broek, André Jansen, Martijn Janssen, Dennis Kokkedee, Wouter Langezaal, Rudy van der Meij, Menno Mulder, Cor nelis van den Oever, Remco Oudshoom. VERZORGING - Antonette Beyer, Petronella Buis. Renate Distelvelt, Sandra Goncalvez, Cornelia van Haastregt, Jamila Hamdi, Caroline Heemskerk, Johanna Heemskerk, Evelien Keyzer, Lewina Noort, Wendy Opdam. Stephania Ouwerkerk, Tamara Plug, Wendy van Schra- vendijk, Denise van Tongeren, Yvonne Vermeer. VERKOOP - Caroline van Al- bada, Osman Biyikli, Randy He- reur, Vincent van der Leek, De- bora Massaar, Ferenc Rijsber- gen, Cindy Sierat. alphen aan den run» Aan de Gemeentelijke Scholen gemeenschap Albanianae in Alphen aan den Rijn slaagden de volgende kandidaten: MAVO Marieke van Arkel, Erika Bar- nas, Manon Bavelaar, Mandy van den Berg, Jeroen Bleijen- berg, Annemarie Bolder, Dafne van den Boom, Hannelore Borst, Sylvana van den Bos, Lot Bosch v. Drakest, Maggy van Brenk, Mireille Bruijntjes, André Buiskool, Monique Buisman, Sander van Buren, Gerry Cle- Met 280 kilometer per uur door Haarlemmermeer De hogesnelheidstrein flitst Nieuw-Vennep in de volgen de eeuw met een vaart van 280 kilometer per uur voorbij. Toch zal deze trein niet meer lawaai maken dan de hui dige intercity's bij 140 kilometer per uur. Dat verzeker den ambtenaren van de projectgroep Hogesnelheidslijn gisteren tijdens een informatie-avond in Nieuw-Vennep. nieuw-vennep richard mooyman Meer dan 50 belangstellenden uit verschillende delen van Haarlemmermeer waren naar Hotel-restaurant De Rustende Jager gekomen om te horen wat hier de gevolgen zijn van de aanleg van een snelle treinver binding tussen Amsterdam, Schiphol en Parijs. De ingrepen lijken in Haarlemmermeer min der ver te gaan dan op veel an dere plekken in het land. De reden is dat de hogesnel heidstreinen van Schiphol tot ten zuiden van Nieuw-Vennep over nieuwe rails vlak langs het bestaande spoor zullen rijden. Daarbij moet een enkele wo ning mogelijk worden afgebro ken, zo valt op te maken uit de plannen. Bij een klein aantal andere woningen vlakbij de spoorbaan zal mogelijk geluid isolatie worden aangebracht. De geluidhinder voor de ove rige Haarlemmermeerders zal volgens de projectgroep niet groter zijn dan bij de huidige in- tercitytreinen. De flitstreinen maken relatief minder lawaai. Nationale navelstreng-bloedbank len uit het beenmerg te pakken te krijgen moet de donor onder algehele verdoving worden ge bracht. Onderzoekers hebben on langs ontdekt dat de hoeveel heid stamcellen in navelstreng bloed dermate hoog is dat de cellen gebruikt kunnen worden voor transplantatie. De voorde len zijn legio. De donor hoeft niet onder narcose, de cellen worden minder snel afgestoten door het lichaam van de patiënt en de donor en ontvanger hoe ven niet exact hetzelfde type bloed te hebben. Het bloed wordt tijdens of net na de be valling afgenomen. De initiatiefnemers hopen dat de navelstrengbloedbank op den duur 100.000 transplanta- ten in voorraad krijgt. „We zul len zeer nauw gaan samenwer ken met vergelijkbare instituten in het buitenland, zodat als wij 'nee' moeten verkopen we el ders kunnen gaan kijken of die bloedbank wel het juiste type bloed heeft. En andersom", al dus De Waal. amsterdam/leiden anp Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst (CLB) en het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) willen samen een nationale bloedbank voor na velstrengbloed oprichten. Re cent onderzoek heeft uitgewe zen dat bloed uit de navelstreng stamcellen bevat die gebruikt kunnen worden voor de behan deling van patiënten die lijden aan leukemie. Nu worden die cellen nog uit het beenmerg van donoren gehaald. Dit heeft het CLB gisteren tijdens de presen tatie van het jaarverslag over 1993 bekendgemaakt. Wereldwijd hebben inmiddels veertig kinderen een transplan tatie van stamcellen uit de na velstreng gekregen. Het hoofd van de bloedbank van het CLB, L. de Waal, verwacht dat dit jaar nog een Nederlands kind op de ze manier behandeld gaat wor den. Beenmergstamcellen zijn ver antwoordelijk voor de vorming van rode en witte bloedcellen en bloedplaatjes. Om deze cel mens, Wouter Coppens, Almar Davids, Phillip Davies, Fiona Degehardt, Marsia Dijkstra, Sas- kia den Dikken, Michelle van Dissel, Sharon Doebar, Dana Duin, Cindy Egberts, Sylvia Eg berts, Laurens Eggink, Sandra Eijsackers, Florinda Eletto, Vick Engbersen, Melanie Ferranti, Niels Franken. Menno de Groote, Yanthe Gunther, Jan Harteveld, Sam Heemskerk, Mariëlle Henzen, Roosje Her mans, Erik van Heumen, Bregje Houthoff, Jos Houtman, Mareil- le Jonker, Maaike van der Kemp, Tom Kempe, Rick Koele- man, Nathalie Koenekoop, Mo- niek van der Krogt, Floor Le Poole, Paul Lek, Rosan Lom- mers, Daan van Loon, Elineke Maat, Marlies Maljers, Frank Maurits, Koen MoÜers, Emily Mulder, Martijn Mulder, Jordy Muller, Robin Netscher, Carl Noya, Sabine Otto, Sylvia den Ouden, Xander Overmeer, Remco Pabst, Martine Peters, Sander Peters, Edwin van der Pijl, Maaike van der Ploeg, Ren- zo Pluister, Barbara Rietdijk, Dave Roeloffs, John Roggeveen, Ilona Rombaut, Martijn Schef- fers, Remko Schuh, Mariska Schuller, Jan-Bouke Sijtsma, Niels Slottje, Debbie Spieren burg, Maaike Spruit, Brigit van Steijn, Roland Straathof, Esther Terpstra, Raya Timmers, Do- mien Tolsma, Mario Toussaint, Sven Toussaint, Rémon -Varke- visser, Imke Vegter, Sander Vink, Comé de Vries, Jeroen de Vries, Sander de Vries, Nathalie de Vroom, Sander Wahlen, Kick van der Weijde, Frank Wigchert, Stefan Wittebol, Kirsten Witten berg, Inge van Zijl, Yvonne Zwirs. HAVO Fabian Baldwin, Sabine Ball- haus, Tjarda Bergsma, Marcel Beumer, Martine Beumer, Er win van der Bilt, Ilona de Boer, Karin Borghuis, Daphne Bou- ma, Vincent van Boven, Wouter van den Brink, Emmeke Butter, Debbie Cohen, Mark Cusiel, Daan van den Doel, Fausto Eletto, Barbara Fles, Marissa Garland, Meriam Geurts, Rob Groen in't Wout, Erika Groene- veld, Veronique Grondman, Wendy ten Haaf, Nicoletta de Haan, Maaike Hamelink, Caro lina Handgraaf, Martijn Heems kerk, Stephanie van Heesewijck, Nico Heinen, Gerda Helver- steijn, Leon .Hensing, Tanja Herrtrans, Marieke Hoeijma- kers, Evert-Jan't Hoen, Marion van Hoevelaak, Maartina van der Hooft, José van der Hulst, Hans van den Hurk, Fien Ja cobs, Annemarie Janmaat, Jurri- aan Jansen, Niels Johansen, Evalien de Jong, Ruud de Jong, Martijn Jongen, Rachel Kat, Twan Kennis, Ingrid Ketel, Mir jam Kok, Vera Koppenrade, Ar no van der Kraan, Cindy Kroon, Eveline Kroon, Menno Kuijper, Paul Kwaaitaal, Erwin van der Laan, Rémon de Lange, Jordi Langerak, Stephan van Leijden, Wendy Lek, Jeroen Litjens, Pe ter Logemann, Marjolein Mul der, Melanie Mulder, Mirjam Mulders, Daan Ooms, Robert- Jan Oppelaar, Nathalie van Os- selen, Melanie Ouwehand, Emiel Pieterse, Marlon Pluister, Hans Rakers, Karlien Reitsma, Joyce Rekelhof, Dennis Rem merswaal, Niels Renee, Margot Rijven, Celeste Rooswinkel, Cin dy van Rossenberg, Olaf de Rui ter, Roy de Ruiter, Leonard Sch- mal, Sander Schutten, Bas Sierag, Patrick Silleman, Bern- hard van Staveren, Anouska Steketee, Sabine van de Streek, Klaas Tolk, Raymond Ubink, Leander Uijttewaal, Nathalie van der Veen, Judith van Vel- zen, Silvia Vergeer, Carol Verha- ge, Edwin Verheul, Diane Ver kade, Laura Verkerk, Dennis Slagroomtaarten voor geslaagden Het Leidsch Dagblad publiceert regelmatig de namen van ge slaagden. Elke dag dat we de opgaven van scholen afdrukken, trekken we uit de lijsten een .aantal namen. Zij krijgen van het Leidsch Dagblad gratis een slagroomtaart aangeboden. De gelukkigen kunnen bellen met Antoinette Vonk of Manu- Steenstraat 45/47 Leiden Tel. 142343 zo is uit metingen in Frankrijk gebleken. Op enkele plekken worden geluidschermen van 2 tot 4 meter hoog gebouwd om te voorkomen dat omwonenden toch extra lawaaihinder onder vinden. Zulke wallen komen mogelijk ter hoogte van de Ben- nebroekerweg en rond het sta tion Nieuw-Vennep. Dedlitstreinen uit het zuiden - die hier al vaart minderen- ko men straks op het station Nieuw-Vennep met een gang van 280 kilometer per uur voor bij. om met een snelheid van 140 a" 160 kilomter per uur de Schipholtunnel in te duiken. Vanuit Schiphol vertrokken trei nen zullen ter hoogte van Nieuw-Vennep al een snelheid van 200 kilometer per uur heb ben bereikt. Ten zuiden van de Schiphol tunnel zullen de bestaande twee Treinen op het station Leiden komen in de spits regelmatig te laat aan. Gemiddeld één op de vier treinen is vertraagd, zo blijkt uit een onderzoek van rei zigersorganisatie Rover. Rover bezocht voor het zogeheten spitsonderzoek zeven drukke stations. Naast dat van Leiden ook die van Amsterdam, Rotter dam, Utrecht, Amersfoort, Eindhoven en Zwolle. s De treinen werden gedurende een halfjaar 'geklokt' door veer tig Rover-leden. Op station Amersfoort, knooppunt van spoorlijnen, lag het percentage vertraging het hoogst: 32 pro cent bij aankomst en 31 procent bij vertrek. De trajecten met het meeste oponthoud zijn Utrecht-Zwolle en Utrecht-Lei den. Ook Amsterdam-Rotter dam met een stop in Leiden werd nog genoemd. In de spits mist de vaste reiziger ge middeld eens per week de boot. sporen worden uitgebreid met twee speciale sporen voor de flitstrein. Deze lopen eerst aan weerszijden van de Schiphollijn, maar vanaf de Bennebroeker- weg of wat verder zuidwaarts beide aan de oostkant. Volgens de ambtenaren van de projectgroep zal hier een flinke bobbel in het landschap ontstaan: een groot treinvia- duct. Een normale wissel zou de capaciteitsuitbreiding van twee naar vier sporen volgens de pro jectgroep weer grotendeels te niet doen. Ten zuiden van Nieuw-Ven nep zal de nieuwe lijn een an dere, meer oostelijke route vol gen en ergens de Kaagweg krui sen. De precieze plek ligt nog niet vast. Hier zullen mogelijk enkele huizen en bedrijven moeten verdwijnen. De nieuwe spoorlijn gaat over de A-44, maar onder de Ringvaart door K. van Hout van het ministe rie van verkeer en waterstaat ze zich goed te kunnen voorstellei dat mensen tegen de Hogesnel heidslijn zijn. Aan kritische vra gen ontbrak het gisteravond be paald niet. ',,Ik zou ook nie staan te juichen als die treiner vlak langs mijn huis zouden ko men." Mensen die schade doo de plannen denken te ondervin den, kunnen die bij het ministe rie claimen. Inspraak op de plannen mogelijk tot 19 september. Ka binet en parlement nemen vol gend jaar een definitief beslui over de aanleg van de Hoge snelheidslijn. De eerste flitstrei nen kunnen in 1996 in Neder land worden verwacht. Ze zul len over bestaande rails rijdei tot het nieuwe spoor kort na d< eeuwwisseling gereed is. den haag monica wesseling Ouders van gehandicapten en gehandicapten zelf, mo gen voortaan zelf bepalen hoe ze de provinciale subsi die voor gehandicapten gaan besteden. Op die manier wil de provincie voorkomen dat er allerlei voorzieningen wor den gemaakt waaraan geen behoefte bestaat. Komend jaar is een bedrag van vijf miljoen gulden beschikbaar waarvan de helft door ouders en gehandicapten verdeeld kan worden. De besteding van het bedrag voor 1996 (zeven miljoen gulden) kan geheel door ouders en ge handicapten worden be steed. Zij moeten daarvoor samen een plan opstellen. Van het geld dat dit jaar beschikbaar is, gaat onder meer 9000 gulden naar de Vereniging Stimulering Ar beidsintegratie Gehandicap ten in de Leidse regio. Deze vereniging streeft ernaar dat meer lichamelijk gehandi capten, chronisch zieken en verstandelijk gehandicapten aan het werk komen. Gedeputeerde staten zijn overigens zeer bezorgd over de gevolgen van de nieuwe Wet Voorziening Gehandi capten. Sinds april van dit jaar zijn de gemeenten ver antwoordelijk voor de verde ling van de subsidiegelden aan mensen met een handi cap. GS vrezen rechtsonge lijkheid tussen de burgers van verschillende gemeen ten. Op regionaal niveau moeten, samen met de ziek tekostenverzekeraars, afspra ken worden gemaakt, zo vindt het provinciaal be stuur. Verweij, Michiel Vork, Christian Waar, Chantal Wansinck, Randolph Widjaja, Berndt de Wit, Femke de Wolf. Martijn Wolmerstett, Alexander Wou ters, Robert Paul de Zeeuw, Wouter Zikel. VWO Wijnand van Appel, Arjen Bar- reveld, Olivier van der Bogt, Ser ge Collé, Jeroen van Dissel, Fausta Frei'tag, Robert Hijman, Wouter Hooghiemstra, Wendy van der Hoorn, Bas Hulst, Erwin van der Huist, lom de Jong, Marco van Kessel, Frodo Kindt, Remko Klumpes, Roeland Kok, René Kuiper, Michelle van Lien- den, Marc van Lith, Arie-Jan Lommers, Rachid Madani, Jeroen Majoor, Frans van Mechelen, Michiel van der Meer, Aris Molenaar, Marloes Nobel, Patrick van Oostende, Martijn Pennings, Joost van der Plas. David Quarles van Ufford, Yvonne Rekelhof, Christel Riet broek, Nicole van der Roer, Vic tor de Roode, Friso Schellekens, Vincent Smits, Celeste Span- heim, Wanda Stevens, Karin Timmerman, Sander Vastbin der, Olga van Velzen, Paul Vermeulen, Arjen Veuger, Alexander Wiedeman, Jeroen Zuijdendorp, Jan Pieter Zuijder- duijn. NIEUWE GENERATIE HENNAPLUS MULTI-VITAMINE HAARVERZORGING ECO-NAVULSYSTEEM! 100% Winder afval'. Bespaart 2 gulden- .Gezond, glanzend haar. 'n Schoner milieu. bewaarfles. niet weggooien- ela Groeneweg (071 356401/356402). Zij nemen het adres op en versturen de brief waarmee de taart op onder staand adres kan worden opge haald. De winnaars van vandaag zijn: Evelien Keijzer en Jeroen Litjens. Vul zelf uw Hennaplus Shampoo fles bij: De Tuin van Leiden uuRMiK Hm» Haarlemmerstraat 150 Leiden, Tel. 071-145741

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20