Alphen twijfelt over monorail 'Motje daar nou echt foto's van maken?' Goed als iemand anders de kar Alphenaar pleegt ontucht met twee peuters en hond Rijn Veenstreek Grosmolen bijna klaar Verongelukte man inwoner Bodegraven Verder onderzoek naar ontucht Rijpwetering Circus in Rijpwetering A/OENSDAG 22 JUN11994 chef hennyvan egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356413 Automobilist gewond alphen aan den rijn Een 58-jarige man uit Roelofarendsveen is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Eisenho- werlaan in Alphen. De man moest met zijn auto stoppen bij het verkeerslicht ter hoogte van de Hoorn. Een 41 -jarige bestuurder van een bus uit De Hoef had dat te laat in de gaten en reed op de auto in. Het slachtoffer is voor nekklachten en duizeligheid behandeld door een plaatselijk arts. Kóp-staart-botsing in Ter Aar ter aar Bij een kop-staart-botsing op de Geerweg in Ter Aar zijn gistermorgen twee Alphenaars gewond geraakt. Een 48-jari- ge Nieuwvener remde ter hoogte van de kruising met de Lange- raarseweg met zijn auto. Achter hem remde een 31-jarige Alphe- naar. Een 36-jarige Alphenaar merkte dat te laat op en reed op de twee voor hem stilstaande auto's in. De twee Alphense be stuurders klaagden over nek- en rugklachten. Bestelauto gestolen rupweterinc Vanaf het sportpark De Halte aan het Hertogspark in Rijpwetering is gistermorgen een bestelauto gestolen. De VW pickup werd tussen negen en tien uur ontvreemd. Apollo blijft omstreden De molen is in zijn geheel onge veer dertig centimeter opgevij zeld en is verder grondig geres taureerd. Daardoor, en dankzij de aanleg van een zogenoemd jnaalcircuit, kan de Grosmolen binnenkort weer doen waarvoor 'hij in 1640 werd gebouwd: wa ter malen. De Hoogmadese mo len wordt op zaterdag 2 juli offi cieel in gebruik genomen. De restauratie van de Gros molen, uitgevoerd door de Hoogmadese molenmaker Ver bij. heeft ruim 250.000 gulden gekost. Het grootste deel van de kosten is opgebracht door de provincie Zuid-Holland. Maar ook de gemeente facobswoude (25.000 gulden), het Prins Bern- hardfonds (16.000 gulden) en een particulier legaat (15.000 gulden) deden een duit in het zakje. De molen is eigendom van de Rijnlandse Molenstich ting, die de laatste jaren haar ui terste best doet om haar molen bestand te restaureren. De Grosmolen is de tweede Jacobswoudse molen in korte tijd die in opdracht van de mo lenstichting is gerestaureerd. Onlangs werd ook de Hoogma- desche molen onder handen genomen. n den run «ruud sep Vanuit de verte heeft het iets van een verzameling oud leger- materiaal en dat komt niet al leen door de twee oefenbom- men die kunstenaar Lex Wech- gelaar in zijn beeld heeft ver werkt. Wat goudkleurig zou worden. werd uiteindelijk bronsgroen -legergroen. Maar de Lelijke Eendjes die met zijn vieren een opengezaagde cara van voorttrekken, omgeven door stukken vangrail, Playmo- bil mannetjes en echte oefen- bommen trekt er niet minder bekijks om. Automobilisten draaien een extra rondje over de rotonde om het beeld eens goed te kunnen bekijken, terwijl een fietser zijn oordeel al klaar heeft. „Mot je daar nou foto's van maken, van die klerezooi?" Na twee jaar discussie over verkeersveiligheid, begrijpelijke kunst en bouwvergunningen was het gisteren eindelijk zo ver. De Apollo beeldengroep van de Rotterdamse kunstenaar Lex Wechgelaar werd officieel onthuld op de rotonde bij de in gang van de Alphense nieuw bouwwijk Kerk en Zanen. Al phen heeft voor voor een perio de van drie jaar een wel heel bijzonder kunstwerk binnen zijn grenzen. Een beeldengroep overigens die nog altijd even omstreden is als toen het idee voor het eerst werd geopperd. Het WD-raadslid R. Blom kon het Na twee jaar discussie over de verkeersveiligheid, begrijpelijke kunst en bouwvergunningen was het gisteren eindelijk zover. De Apollo beelden groep van de Rotterdamse kunstenaar Lex Wechgelaar werd officieel onthuld op de rotonde bij de ingang van Kerk en Zanen. FOTO HENK BOUWMAN niet nalaten om de onthulling kunst voort te zetten. Een dag wethouders waarin hij de 21ste Voorzitter C. Verboom van van Apollo aan te grijpen om voor de onthulling schreef hij juni 'een zwarte dag voor Al- Alpha Nuova, de initiatiefnemer zijn kruistocht voor begrijpelijke een brief aan burgemeester en phen', noemde. van het kunstproject, kon het alphen aan den run» De man, die maandagnacht bij een ongeluk op de Kortsteekterweg in Alphen om het leven kwam, is de 23-jarige M. van Diest uit Bo degraven. Het slachtoffer is door verdrinking om het leven geko men. Door nog onbekende oorzaag reed de man met zijn auto in een bocht nabij de Oostkanaalweg tegen een pijler van een brug. Vervolgens sloeg de wagen over de kop en gleed in een sloot langs de weg. Dinsdagochtend rond zeven uur werd de auto in het water aangetroffen. Een kraanwagen heeft het voertuig met het stoffelijk overschot uit de sloot getakeld. De polite gaat er, gelet op de sporen en de schade, van uit dat er geen andere auto's bij het ongeluk wa ren betrokken. dacht, ik zeg maar wat, om zo snel mogelijk weg te kunnen", zo vertelde hij gisteren tegen de rechter. Urbanus had gisteren eigen lijk uitspraak moeten doen, maar ze durft dit niet voordat duidelijk is hoe het verhoor van de man is verlopen. Ze heeft de zaak daarom voor onbepaalde tijd aangehouden. De man uit Rijpwetering zou de ontucht hebben gepleegd tij dens enkele pianolessen die hij haar in juni 1991 gaf. Ook zou hij gevraagd hebben of ze zijn geslachtsdeel wilde aanraken. De moeder van het kind deed hiervan aangifte bij de politie. Er lijkt nog altijd geen meerderheid binnen de Alphense politiek te zijn voor de aanleg van een monorail tussen het NS-station en archeologisch themapark Archeon. Hoewel de financiële risico's voor de gemeente inmid dels tot een minimum zijn teruggebracht, blijft een raadsmeerderheid tegen de bouw van de futuristische openbaar-vervoerverbinding. Dat bleek gisteravond tij dens de eerste informatie-avond over de monorail. den haac/rupwetering persbureu cerberus De Haagse politierechter G. Ur banus laat verder onderzoek in stellen naar de zaak van een 37- jarige man uit Rijpwetering, die ervan verdacht wordt ontucht te hebben gepleegd met een 11 rja- rig meisje. De man bekende eerder dat hij het meisje onze delijk betastte toen ze voor pia noles bij hem kwam. Gisteren tijdens een rechtszitting ver klaarde de man dat hij deze za ken heeft bekend, omdat de po litie hem onder druk zette. De verdachte zegt dat hij is verhoord onder werktijd, terwijl hij heel veel haast had. „Ik alphen aan den run ruud sep De scepsis bij de raadsleden ten spijt, wordt er op het stadskan toor nog altijd driftig gewerkt aan het project. De gemeentelij ke stedebouwkundige W. Smits schetste in grove lijnen het Al phense vervoersbeleid en con cludeerde: „De monorail is een soort vanzelfsprekendheid van één en één is twee." Slechts een enkeling was het gisteren met Smits eens. Wethouder H. Habermehl (CDA/verkeer en vervoer) ver dedigde de monorail met verve. Hij wees er fijntjes op dat raad vijf jaar lang met instemming de ontwikkelingen rond de mo norail heeft gevolgd en dat het dus wel erg vreemd zou zijn als de politiek afhaakt nu puntje bij paaltje komt. Volgens oud-wet houder G. van As (WD) berust te de voorstelling van zaken van Habermehl echter op niets min der dan 'geschiedvervalsing'. Alleen Habermehls eigen CDA liet duidelijk merken ach ter de monorail-plannen te staan. De vragen die fractie voorzitter J. Groen in 't Wout stelde, leken vooral bedoeld om zijn partijgenoot de kans te ge ven nog eens op de voordelen van de monorail te wijzen. Van de andere partijen lijken in elk geval de hele oppositie en de WD tegen de huidige plannen. Bij elkaar hebben de tegenstan ders een ruime meerderheid in de raad. Een half jaar geleden werd de monorail door een nipte raads meerderheid uit het bestem mingsplan voor Kerk en Zanen geschrapt. Het belangrijkste motief was toen dat de gemeen te in geen geval mocht meebe talen aan deze verbinding, die alleen voor bezoekers van Ar cheon interessant is. Sinds kort ligt er echter een aanbod van Holland Monorail bv, een sa menwerkingsverband tussen het Alphense Grimbergen en Hollandia uit Krimpen aan den IJssel. Holland Monorail kan de baan voor 16,5 miljoen gulden aanleggen en is bereid hiervan 6 miljoen voor eigen rekening te nemen. Door dat aanbod en door de soepele opstelling van het ministerie van economische zaken kan de baan nu zonder noemenswaardige gemeentelij ke bijdrage worden aangelegd. En ook voor eventuele exploita tietekorten hoeft de gemeente in elk geval de eerste vier jaar niet bang te zijn. Nu de finan ciële argumenten om tegen de monorail te zijn zo ongeveer zijn verdwenen, blijven alleen de planologische bezwaren over. Daar zal het de komende tijd dan ook om gaan draaien: is het verantwoord om door de smalle Oude Wereld een onbe mande. hangende tram te laten rijden? Morgen mogen de be woners van Kerk en Zanen nog eens hun mening geven. In sep tember neemt de gemeenteraad een definitieve beslissing. Dansschool mag dóórgaan den haag/alphen aan den run De Alphense dansschool Har ry Cools hoeft geen extra maatregelen te treffen om ge- luidoverlast voor de omge ving te voorkomen. Wel moet de gemeente Alphen aan den Rijn de vergunning van de dansschool op het punt van de geluidoverlast en de slui tingstijden aanpassen. Dat heeft de Raad van State be paald in een beroepszaak die door een aantal omwonenden was aangespannen. De aanscherping van de vergunningsvoorwaarden zal in de praktijk van de dans school niets veranderen. De verplichte sluitingstijden die de dansschool krijgt opge legd, zijn gelijk aan de tijden waarop Cools nu al zijn deu ren sluit. De gemeente houdt de mogelijkheid om de dans school maximaal twaalf maal per jaar ontheffing té geveh van de sluitingstijden. De wij ziging in de voorwaarden voor de geluidoverlast is niet meer dan een verduidelijking van de regel waaraan de dansschool op dit moment ook al moet voldoen. De omwonenden hadden bezwaar gemaakt tegen een groot aantal zaken. Zij vrees den geluidhinder van muziek en van komende en gaande bezoekers en parkeeroverlast van auto's en fietsen. rijpwetering Circus Harlekino brengt mor gen en overmorgen een bezoek aan het Hertogspark in Rijpwe tering. Optredens worden mor gen gegeven om kwart over vier en om half acht. Vrijdag volgt het laatste optreden in de 26 meter ronde tent op het Her togspark om kwart over vier. Met nationale en internatio nale artiesten brengt het uit Brabant afkomstige circus "feen ruim twee uur durend program ma met onder andere roofdie ren, beren, clowns, acrobatiek en magie. Dit alles staat onder begeleiding van een live circus- orkest. De toegangsprijzen voor kinderen bedragen tien gulden en voor volwassenen 12,50. Manager Van Gaaien verlaat bloemenveiling in Roelofarendsveen Overleden man Voorschotenaar zoeterwoupe De dode man die zaterdagavond werd gevonden op de Burgemees ter Smeetsweg in Zoeterwoude-Rijndijk, blijkt de 59-jarige Voor schotenaar G. Hazenberg. De identiteit van de man kwam aan het licht, omdat hij sinds zaterdag niet meer in zijn woning was ge weest. Zijn zoon kwam hem gisteren daarom als vermist opgeven. De man is overleden aan een hartaanval tijdens een fietstocht. op zijn beurt niet nalaten op de opmerking van Blom te reage- ren. Bij de onthulling zei Ver boom de uitlatingen van de po liticus 'een WD'er niet waardig' te vinden. „Dat is alles wat ik er over wil zeggen. Wat mij betreft bent u verder gewoon een lege zetel in het stadskantoor." Het werk van Wechgelaar is een moderne variant van het beeld in de tuinen van Versail les dat de zonnegod Apollo ver beeldt. op zijn strijdwagen voortgetrokken door vier paar den. Volgens de Griekse mytho logie reed Apollo dagelijks met zijn wagen de zon door de he mel. De Rotterdamse kunste naar verving de paarden door Deux Chevaux, de strijdwagen door een caravan, 'een wagen die naar de zon rijdt'. Een beeld dat de zonnegod Apollo als onderwerp heeft en dat is geïnspireerd op een beeld dat werd vervaardigd in op dracht van de Franse zonneko ning Lodewijk de Veertiende, moest natuurlijk met midzomer worden onthuld. Dus mochten de voormalige cultuurwethou der G. Brussen-Leerdam (CDA) en haar opvolger F. Dales (D66) even na vijf uur gistermiddag proberen de balonnen die in de caravan waren vastgemaakt, weg te laten vliegen. Na het no dige gestuntel van de twee hoogwaardigheidsbekleders koos een plukje gele balonnen het luchtruim, en kon de zomer pas echt beginnen. VRIJE TIJD Tienerdisco De jongerenorganisatie Halte Haaswijk houdt op zaterdag 25 juni in The Basement, Boer- haaveplein 13 in Oegstgeest de No Problemo disco voor tieners. De disco duurt van 19-21.30 uur en de entree bedraagt één gul- .den. Barbecue Don Bosco organiseert op zon dag 3 juli onmiddellijk na afloop van de Ronde van Zoeterwoude aan de Zuidbuurtseweg 57 in die plaats een barbecue met live muziek. Het vlees kan ter plekke worden gekocht. Deelnemers gezocht Het activiteitencentrum Wes- terhove in Alphen aan den Rijn zoekt deelnemers voor een open podium na de zomerva kantie. Ouderen of ouderen en jongeren samen kunnen hun talenten op het gebied van vo cale en instrumentale muziek, poëzie, dans, declamatie en en tertainment tonen. Opgeven kan tot 18 juli. Opgave en infor matie: tel. 01720-94056, elke ochtend van negen tot tien uur (niet op donderdag). Driekamp Op zondag 28 augustus zal voor de twaalfde keer de Driekamp Alkemade in Roelofarendsveen plaatshebben. Deelnemers kun nen kiezen uit twee categorieën. Categorie A bestaat uit 1200 meter zwemmen, 60 km fietsen en 12 km lopen, categorie'B uit 600 meter zwemmen, 60 km fietsen en 6 km lopen. Voor kin deren t/m 13 jaar is er een mi- ni-triathlon. Aanvang: vanaf 8.00 uur. Inlichtingen: tel. 01713-13621 of 01713-14490. roelofarendsveen marieta kroft Interim-manager C. van Gaaien heeft afscheid genomen van de bloemenveiling in Roelo farendsveen waar hij twee jaar werkte. „Het contract was afge lopen. Ik wilde geen verlenging, omdat het voor de veiling goed is als weer eens iemand anders de kar trekt", licht hij zijn be sluit toe. „Bovendien kreeg ik een ander contract aangebo den." Van Gaaien begintmaan- dag als directeur bij een "noten- en zuidvruchtenhandel in Kijk duin. Zijn besluit dat hij vorige week officieel kenbaar maakte, komt niet onverwachts. „Ik had een tijdelijk contract en dus kon iedereen mijn vertrek verwach ten. Zo werkt dat in de interim- -wereld. Zelf liep ik al drie maanden met de gedachten rond en gaf in die tijd ook wel signalen af aan het personeel van de veiling. We zijn als goede en zakelijke vrienden uit elkaar jegaan." Toen de in Ter Aar wonende Van Gaaien twee jaar geleden aantrad, kreeg hij de opdracht van de VBA-directie om van de Veense veiling een bedrijf te maken dat zichzelf kan bedrui pen. De uitgaven moesten in overeenstemming komen met de inkomsten. Nog steeds maakt de veiling verlies. Van Gaaien heeft echter niet het ge voel dat hij een zinkend schip verlaat. „Ik ben voldaan over de gelopen twee jaar. Het gaat de Eis twee jaar celstraf of verplichte opname in Pieter Baancentrum Interim-manager Cees van Gaaien heeft afscheid genomen van de Veense bloemenbloemenveiling. „Het is goed als een ander nu eens de kar trekt", legt hij uit. goede kant op met de veiling, voormalige veilingmanager. Alles staat perfect in de stei- „Die zal weer met andere pro- gers." blemen te maken krijgen. De Anderzijds is het ook niet zo veiling moet steeds meer een dat zijn opvolger in een ge- marktorganisatie wórden in spreid bedje komt, meent de plaats van een kwekers-afzetor ganisatie. Met andere woorden: er moet steeds meer worden ge luisterd naar behoeftes uit de markt. Dat proces is ingezet, maar moet verder worden ver sterkt." Nog niet bekend is wie FOTO HOLVAST/MARK LAMERS de plaats inneemt van Van Gaaien. De directeur van de Bloemenveiling Aalsmeer, waaronder de Veense bloemen veiling valt, was vanochtend on bereikbaar voor commentaar. alphen aan den run/den haag marieta kroft Stomverbaasd was rechter L. Verheij toen hij zag waarvoor de 25-jarige Alphenaar voor de Haagse rechtbank moest ver schijnen. Verbaasd, omdat de man verklaard had dat hij twee kinderen van twee en vier jaar herhaaldelijk anaal en oraal had verkracht. „Ik kan het nauwe lijks geloven, vooral omdat er nooit letsel is aangetoond. Is het wel echt zo?" Ijskoud bevestigde de ver dachte gisteren nog eens zijn eerder gedane bekentenissen. Ontdaan vroeg de rechter of hij wel besefte hoeveel pijn hij de kinderen daarmee bezorgde. „Hoe reageerden ze dan?", vroeg hij hem. Volgens de Al phenaar zouden 'ze wel hebben gehuild, maar zich niet hebben verzet'. Niet alleen zou de Alphenaar zich tussen februari en decem ber 1992 aan zijn nichtje en neefje hebben vergrepen, maar ook aan de hond. Dat zou de jongen hebben gezien. Nooit heeft de verdachte beseft welke indruk dat op de kinderen zou achterlaten, zo antwoordde hij gisteren op vragen van rechter Verheij. Hij pleegde steeds ontucht als hij moest oppassen. In decem ber 1992 werd hij betrapt door zijn zwager, de vader van de kinderen. De Alphenaar hoefde voorlopig niet meer op te pas sen. Aangifte werd echter niet Alles kwam aan het rollen op 6 maart van dit jaar. De Alphe naar was weer gevraagd om op de kinderen te passen. De ande re dag klaagde het inmiddels vier jaar oude meisje op haar verjaardagsfeestje over pijn bij het plassen en gaf haar oom daarvan de schuld. Onderzoek wees uit dat hij met zijn vingers in haar vagina zou hebben ge zeten. De verdachte ontkende dat gisteren. „Ik heb er alleen langs gewreven." De Alphenaar was vermin derd toerekeningsvatbaar, zo bleek uit een rapport. Tevens zou hij lijden aan een persoon lijkheidsstoornis. Van een pedo fiele geaardheid was niets ge bleken. De kinderen en de hond waren slechts een alternatief voor de seksuele contacten die hij daarvoor met zijn ex-vrien- din had, zo was uit het psycho logisch onderzoek gebleken. Officier van justitie L. den Hollander achtte het bewezen dat de Alphenaar begin maart zijn nichtje en in december 1992 zijn neef 'verkrachte'. Niet bewezen achtte hij de bewering van de verdachte dat hij her haaldelijk ontucht pleegde met de kinderen. „Er waren geen verwondingen en de ouders hebben niets gemerkt", ver klaarde de officier. Hij eiste op name in het Pieter Baancen trum. Na de opname moet be keken worden welke straf de Al phenaar zou krijgen. Voor het geval dat de rechter nu al be sluit om hem een straf op te leg gen in plaats van opname in het Pieter Baancentrum. eiste hij twee jaar gevangenisstraf, waar van acht maanden voorwaarde lijk. De rechter doet 5 juli uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19