Kunstwerk blijft splijtzwam GS De Stickerkoning gaat het maken Asielzoekers in Wassenaar ver van drukte en vertier Leiden Regio Drie jaar cel geëist tegen 'brein' achter overval Voorschoten Tflëk JVOENSDAG 22 JUNI 1994 chef hennyvan egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Ongewenste 'telefoonsex' voorschoten Een Voorschotense is gistermiddag telefonisch lastiggevallen door een man, die voorgaf een enquête te houden voor het Rutgershuis. De man begon vragen te stellen over seksualiteit, die al snel zo ver gingen dat de vrouw zich er onge makkelijk bij ging voelen en de hoorn op de haak legde. Vervol gens waarschuwde zij de politie. Die krijgt de laatste tijd weer vaker klachten over ongewenste 'telefoonsex'. Zo zou er een man actief zijn die zich voordoet als gynaecoloog van het AZL en in die hoedanigheid allerlei intieme vragen stelt. derivOORSCHOTEN/DEN haag 10 marieta kroft rdJ JNu banken en benzinestations l steeds meer worden beveiligd, l nemen overvallen op mensen ie Itoe. Dat constateerde officier fkojvan justitie L. den Hollander [gisteren tijdens de rechtszaak tegen drie Hagenaars die op 13 februari van dit jaar twee man nen uit Voorschoten onder be- dreiging van een pistool en een mes bijna 14.000 gulden en sie raden afhandig hadden ge maakt. Tegen de 44-jarige Hagenaar eiste de officier van justitie een onvoorwaardelijke gevangenis je straf van drie jaar omdat hij het r brei achter de overval was. Bo vendien zou hij vorig jaar juli bij het ministerie van justitie, waar hij als boekhouder werkte, bijna 20.000 gulden hebben verdui sterd. De andere twee verdach ten, een 35-jarige en een 38-ja- rige Hagenaar, hoorden allebei twee jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eisen. De 44-jarige verdachte be raamde de overval omdat hij geldproblemen had. In het casi no van Scheveningen werd ge speurd naar een speler die veel won. Het oog wan het drietal viel op de twee Voorschotena ren. De overval werd gepleegd door de 35- en 38-jarige Hage naar. Ze achtervolgden de twee naar hiln woning. Daar stonden Ide Voorschotenaren onder be- knm dreiging van een pistool en een I mes hun geld en sieraden af, ~J De buit verdween grotendeels 4. in gokkasten. Op 26 februari 3j wilden de drie een nieuwe over- 1! val plegen. Dat liep mis omdat de politie het in de gaten kreeg en het potentiële slachtoffer waarschuwde. Het drietal werd aangehouden. De oudste van het trio mag dan wel niet direct betrokken zijn geweest bij de overval op de Voorschotenaren, zowel rechter L. Verheij als de officier van jus titie hadden vooral voor hem geen goed woord over. ,,Het is wel erg laf om de andere twee het vuile werk te laten opknap- .pen." De rechter was verbaasd over de loopbaan van de 44-jarige Hagenaar. De man werd eervol ontslagen bij het ministerie van justitie nadat hij was betrapt op fraude. Hij had met een valse giro-overschrijving 20.000 gul den van zijn werkgever gesto len. Bij de tweede poging liep hij tegen de lamp. Na zijn ont slag kreeg hij een baan bij het ministerie van financiën. „Ik kan mijn ogen niet geloven", mompelde de rechter. Uitspraak over twee weken. Sander Pardon Adviesbureau voor reclame en public relations. LEIDEN TEL. 071 - 13 42 48 Compromis lijkt onmogelijk in Oegstgeest De kans dat het omstreden kunstwerk Doorgaande Be weging in het Hofbrouckerparkje in Oegstgeest mag blij ven staan, is ook na de gisteravond gehouden hoorzitting fifty-fifty. Tegenstanders blijven volhouden dat het werk van kunstenaar Frans de Wit op die locatie misstaat. Maar er is ook een groep liefhebbers die de zeven 'juk ken' geen geweld wil aandoen. „Dat wordt dus een lasti ge keuze", zei wethouder F. Lisman (Leefbaar Oegst geest) vooruitlopend op het besluit dat dit najaar wordt verwacht. oegstgeest loman leefmans Voor- en tegenstanders van Doorgaande Beweging stonden ook gisteravond weer lijnrecht tegenover elkaar. „Als het zo'n bijzonder kunstwerk is, laat de gemeente het dan met winst verkopen", liet opponente Duyster weten. Voorstander La- bordus, die zich liet voorstaan kunstkenner te zijn, antwoord de dat hij een hekel had gekre gen aan de badinerende opmer kingen over het kunstwerk. Hij vindt de huidige locatie prach tig- Oorspronkelijk stond Door gaande Beweging in Haaswijk. Voor een rotonde moest het plaatsmaken en uiteindelijk be landden de zeven constructies in 1990 in het parkje. Enkele omwonenden tekenden direct protest aan maar met name burgemeester S. Scheenstra stond erop dat er eerst een pe riode van gewenning moest ko men voordat het eventueel weer verplaatst zou worden. Die gewenning is er voor een aantal omwonenden nooit ge komen. Er werden dit voorjaar 395 handtekeningen opgehaald bij mensen die Doorgaande Be weging naar een andere locatie verwensten. Daar kwam. nog bij dat de gemeente een proce durefout had gemaakt en zich zelf opnieuw een bouwvergun ning voor het werk van De Wit moest verlenen. En dat bete- 'Doorgaande Beweging', het kunstwerk van Frans de Wit in het Hof- brouckerpark in Oegstgeest, blijft haters en liefhebbers houden. foto hielco kuipers kende ook een nieuwe in spraakronde waarvan de hoor zitting van gisteravond het sluit stuk was. De bijeenkomst werd gedo mineerd door sprekers die het 'kunstwerk' mooi, of 'dat ding' lelijk vonden. „Over smaak valt weldegelijk te twisten", merkte het oud-raadslid Aldershoff op. Voor het gemeentebestuur lijkt het onmogelijk om een com promis te vinden. Laten staan betekent de blijvende toom van de omwonenden opwekken. Weghalen is niet zonder kosten en problemen, want de kunste naar zal toestemming moeten geven voor het zoeken naar een andere locatie. Op 29 septem ber valt de definitieve beslis sing. den haag/voorschoten Het Meerkoeteiland in Voor schoten moet het stellen met minder parkeerplaatsen. De Raad van State heeft bepaald dat de gemeente Voorschoten de parkeerplaatsen langs de weg die het Meerkoeteiland ontsluit, terecht heeft wegge haald. r Het gedoe rond de vier par- Meerkoeteiland Voorschoten moet parkeerplaatsen missen keerplaatsen speelt al enige tijd. gemeentehuis bleken niet goed Het Meerkoeteiland is door wa- te hebben opgelet: de aanleg ter is omsloten en heeft één toe- was in strijd met het bestem- gangsweg. Langs die weg legde mingsplan. Dit plan liet op die de gemeente parkeerplaatsen plek alleen een berm toe. Twee aan. Maar ambtenaren op het bewoners wezen op het illegale karakter van de parkeerplaatsen en werden in het gelijk gesteld. Dat de gemeente de parkeerge legenheid moest weghalen, zat twee andere bewoners weer niet lekker. Zij waren juist blij met de extra ruimte voor hun auto's. Ze spanden een zaak aan bij de Raad van State om ze te be houden. Die stelde hen in het ongelijk. WORDT UW TV NIET EEN TIKKIE TE GRIJS VOOR AL DAT ORANJE? Zal je altijd zien: is het Nederlands elftal net aanz'n beste WK-wedstrijd bezig, houdt uw oude televisie er plotseling mee op. Voorgoed. Dat nooit natuurlijk. Ga daarom voordat het oranje voetbalfeest straks in Amerika losbarst nog snel even naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet voor een nieuwe TV of videorecorder vlot en vriendelijk voor u in orde. Tegen een rente die tot de laagste van Nederland behoort. Zo scoort u bij de GKB altijd beter. Veel kijkplezier. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f 25.000,- 65 maanden f 500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f253,49 10,4% f20.000,- 48 maanden f 506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071-167158 RUGLETSEL - Een 36-jarige Voorschotense is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding op de hoek van de Vinkweg en de Leidseweg in Voorschoten. De vrouw, die in een auto reed, is met rugletsel overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. Een 19- jarige Oegstgeestenaar die met zijn auto over de Vinkweg reed ver zuimde de vrouw, die van de Leidseweg kwam. voorrang te verle nen. HANDELEN WANDEL Erwin Bouwman hoopt met Fantastix op nieuwe trend zoeterwoude roelf reinders De Stickerkoning noemt hij zich. En hij denkt het te kunnen maken. Met een voor Neder land nieuw soort sticker voor kinderen wil Erwin Bouwman met zijn Zoeterwouds bedrijfje Blue Zebra Nederland de ou derwetse sticker verdrijven. Ra men, kasten, deuren, koelkas ten, de Fantastix-sticker hecht op alles wat glad is. Zonder ge zeur van ouders, want de sticker kan vele malen opnieuw wor den opgeplakt zonder dat plak kerige lijmresten achterblijven. Fantastix wordt de nieuwe trend, zo hoopt Bouwman. Het kleine kantoortje van Rlue Zebra Nederland aan de Oran jelaan ligt vol met stickers. Op de deur kleeft een bijna één me ter grote Katrien Duck. Bouw man is anderhalf jaar geleden met Disney-figuren begonnen. Inmiddels heeft hij twee mede werkers in dienst: Nederland loopt langzaam warm voor de Fantastix. Bouwman vertelt over de eigen schappen van de sticker: „Ou ders hebben een pesthekel aan normale stickers. Als je die er gens op vastplakt, laat hij óf he lemaal niet meer los óf blijft er lijm achter." Zijn Fantastix heeft een kleeflaag die niet loslaat zodat de sticker weer kan worden gebruikt. „Vele malen opnieuw", beweert Bouwman, „hoewel hij na duizend keer plakken echt wel een beetje minder wordt." De Zuidkoreaanse uitvinder van de sticker is volgens Bouwman al vreselijk rijk geworden door het succes in Amerika, Japan en Zuid-Korea. „Eén op de drie Zuidkoreaanse auto's heeft een Fantastix op de achterruit. Laatst was de uitvinder nog bij ons op bezoek. Hij wilde per se bij McDonald's eten en was ver rukt toen hij daar Fantastix op de muur zag", vertelt Bouw man. De uitvinder heeft het pa tent op de technologie en de produktie van de stickers. Blue Zebra mag als enig bedrijf de Zuidkoreaanse stickers in Ne derland verspreiden Volgens Bouwman duurt het enige tijd voordat Fantastix een doorslaand succfes kan zijn. „De speciale eigenschappen zijn aan de stickers niet af te zien. Je moet de mensen vertellen over de voordelen. Daarom gaan we binnenkort met videopresenta- Erwin Bouwman tussen de stickers die vele malen kunnen worden gebruikt. .lOudefs hebben een pesthekel aan normale stickers. Als je die ergens op vastplakt, laat hij óf helemaal niet meer los óf blijft er lijm achter." foto ben de bruyn ties de cadeau- en babywinkels in. We hebben ook stickertjes bij McDonald's weggegeven." Na de Disney-figuren heeft Bouwman ook stickers van di nosaurussen, Aladdin, Thun- derbirds en Sesamstraat op de markt gebracht. Volgend najaar zal hij ook stickers van de nieu we Disney-film The Lion King uitbrengen. Het WK-voetbal heeft hij maar laten liggen: „Wc hebben dat nog wel overwogen, maar het is een te korte periode. Overgebleven stickers zou je nooit meer kunnen verkopen. Wie koopt er over vier jaar nog een sticker met WK 94 erop? Maar als ik nu die enorme Oranje-gekte bekijk, zou ik bij na spijt krijgen." Uitzendjubileum staat 35 jaar. De Koning behoort tot de bureaus die de opkomst van het uitzendwerk vanaf het begin hebben meegemaakt. Het Leidse bureau heeft zich in de dertig jaren gespecialiseerd op de (tijdelijke) invulling van va catures op administratief, com mercieel en financieel gebied. Volgens directeur Selma Mantel houdt het bureau in het kader van het jubileum nog een aantal acties voor relaties. Nieuwe zaal Holiday Inn Leiden heeft er een nieuwe zaal bij: de Haarlem- zaal. De nieuwe ruimte heeft een capaciteit van 75 personen en is geschikt voor recepties, vergaderingen, ontvangsten, bruiloften en andere bijeen komsten. Lunch thuisbezorgd De Bastion Hotels in Leiden en Oegstgeest brengen sinds begin juni verzorgde lunches bij men sen thuis of op het werk. Als voor 10.30 uur de bestelling wordt doorgebeld of doorgefaxt, wordt de lunch op elk gewenst tijdstip bezorgd. Leiden: tel. 071-768800, Oegstgeest: tel. 071-153841; fax. 071-318003. Postkantoor Het vernieuwde postkantoor aan de Breestraat in Leiden gaat op woensdag 29 juni om 11.00 uur open. Het gaat om een Postkantoor Nieuwe Stijl dat voor betere service en grotere veiligheid moet zorgen. Open balies zijn in de'plaats van lo ketten met glazen scheidings wanden gekomen. Het nieuwe kantoor is uitgerust met een Postbankadviesbalie waar klan ten terecht kunnen met vragen over de diensten van de Post bank. Aan een reisbalie kunnen vlieg-, bus-, en autoreizen wor den geboekt. In de postwinkel liggen wenskaarten, kantoorar tikelen en verpakkingsmateria len. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kan toor krijgt een aantal bezoekers op 29 juni een boncadeau. De tijdelijke bewoners verblijven in hotel Wassenaar in kamers met eigen sanitair, kleurentelevisie en een weids uitzicht. Maar echt luxe is het niet, met vier personen op één kamer. foto henk bouwman Vluchtelingen nemen intrek in hotel Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 321921 wassenaar erna straatsma Ver buiten de bebouwde kom van Wassenaar wonen ze in voormalige kamers van Hotel Wassenaar. Ver van alle drukte, maar ook ver van alle winkels, scholen en andere voorzienin gen. Directeur Ad Groenendaal looft de rustige ligging van het pas geopende asielzoekerscen trum, dat bijna in Katwijk ligt. Hier kunnen vluchtelingen, die 'barre omstandigheden' ge wend zijn, op adem komen. Angolezen, Somaliërs en Joe- goslaven zijn bezig met de eer ste verkenning van de buurt. Op de fiets rijden ze langs de golf banen naar Wassenaar en bol lenvelden richting Katwijk. Ge zinnen met kinderen kuieren over de ventweg langs de Kat- wijkseweg. Op de parkeerplaats achter het hotel staan een paar kinderen te tennissen. In de omgeving hangen nog tal van borden die de wegge bruiker wijzen op de faciliteiten van 'Hotel Wassenaar'. Het is echter nog niet vaak gebeurd dat toeristen per abuis de oprit van het tot asielzoekerscentrum omgedoopte centrum opreden. "Groenendaal: „Tja, het hotel is natuurlijk niet voor niets drie keer failliet gegaan." Hotel Was senaar zal tenminste vijftien maanden dienst doen als asiel zoekerscentrum. De omgeving van Hotel Was senaar biedt weinig vertier. Van 'omwonenden', die in mei hun vrees voor de komst van de groep buitenlanders kenbaar maakten, is nauwelijks sprake. Vanaf de balkons is het uitzicht over de net uitgebloeide geest gronden riant. Vooral voor de vijftig kinde ren is hier niet veel te doen. Groenendaal hoopt dat hij een speelplaatsje kan aanleggen achter het hotel. Hij wijst op een leegstaande waterput in een .grasveldje. „Als daar nou wat zand wordt gestort kun je daar mooi een kinderspeel- plaatsje aanleggen. Een paar rubberen tegels en wat toestel len..." Het geld voor zoiets ont breekt echter. De directeur hoopt op een bijdrage van de gemeente. Vergeleken met veel opvang centra voor asielzoekers heeft het Wassenaarse hotel veel faci liteiten. De 'Blueheronzaal' is omgebouwd tot tafeltennis- ruimte, er is een kledingwinkel, een crèche in oprichting en een studiezaaltje waar de asielzoe kers onderricht krijgen in 'maatschappij-oriëntatie.' De vluchtelingen zitten in kamers met eigen sanitair, kleurentele visie en een balkon met weids uitzicht. Maar wie een van de 58 hotelkamers binnenstapt merkt dat er van luxe toch niet echt sprake is: in kleine ruimtes staan drie, vier of vijf bedden vlak naast elkaar. „We zijn happy met dit on derkomen", zegt Groenendaal, die ook de leiding heeft in het asielzoekerscentrum aan de Van Alkemadelaan. „Het ziet er netjes uit." Als minpunten noemt hij het geringe aantal ge meenschappelijke ruimten. „En de ontspanningsmogelijkheden zijn niet zo groot." De Bosniërs zijn met zo'n 60 personen in de meerderheid. Verder zijn er onder anderen asielzoekers uit Somalië, Zaire, Afghanistan en Algerije. Groenendaal beschouwt het als zijn belangrijkste taak de asielzoekers voor te bereiden op een leven in Nederland, ook al heeft niemand nog een gesprek gehad met justitie en is de toe komst dus ongewis. De leer plichtige kinderen gaan na de zomervakantie naar school, de ouders krijgen Nederlandse les en leren in het centrum wat de Nederlandse gewoonten zijn. „Ze worden hier voorbereid op de Nederlandse maatschappij. Dat er misschien mensen terug worden gestuurd is voor mij niet van belang. Ik voer geen beleid, dat doet de politiek maar. Het is mijn plicht deze groep voor te bereiden."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17