Oppassen met afslankdrankjes Smaak Het sardientje Tientjestaart Ouderwetse jam modern gemaakt Vliegende wijnmakers actief in Spanje VOENSDAG22 JUNI 1994 10Li REDACTIE: HENRIËTTE VAN DER HOEVEN MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG LINZENSCHOTEL (zie onderstaand recept) KOMKOMMERSLA MET BIESLOOK VANILLEVLA MET KIWI snijd 150 gram magere riblappen in blokjes en bak het vlees in 15 gram [dieet)margarine/boter bruin. Bak 1 klein gesneden ui en 1 theelepel kerrie mee. strooi er 1 eetlepel bloem over en warm dit goed door. Voeg 2 dl bouillon, 1 eetlepel azijn, 1 kruidnagel en 1 eetlepel ketjap toe en stoof het vlees 1 /a uur op een zacht vuur. Kook 200 gram gewassen linzen in bouillon met 1 eetlepel tomatenpuree en 1 uitgeperst teentje knoflook in 45 minuten gaar. Doe de gare linzen in een schaal en schep het vlees er op. D,Per persoon: 1900 kilojoules, 450 kilocalo- 1(rieën, 39 g eiwit, 12 g vet, 48 g koolhydra ten. TARTAARTJES VENKELSALADE (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN WATERGRUWEL MET YOGHURT Maak 1 venkelknol schoon en snijd hem in reepjes. Snijd 1 gewassen tomaat in partjes, ig Snijd 1 geschilde sinaasappel klein. Snijd 4 olijven in plakjes. Maak een saus van dl jj Umer of yoghurt en 1 eetlepel magere sla saus (5% olie), paprikapoeder, peper en zout. Meng alle ingrediënten met 2 eetle pels kleingesneden paprikazoetzuur en de ie saus. Laat de salade enige tijd op een koele plaats staan. m Per persoon: 250 kilojoules, 60 kilocalo- ur. rieën, 3 g eiwit, 2 g vet, 10 g koolhydraten. rerj hLl J ROLLETJES ACHTERHAM lrT ASPERGES MET El PETERSELIEAARDAPPELEN AARDBEIENTRIFLE (zie onderstaand recept) Snijd 1 eierkoek in blokjes en doe ze in'een schaal. Druppel er 1 eetlepel sherry en 2 eetlepels sinaasappelsap over. Verdeel 100 5 gram schoongemaakte en gehalveerde aardbeien over de koek. Giet er 2 dl magere wovanillevla op en garneer met een toefje stijf- geslagen slagroom en een aardbei. '"«Per persoon: 850 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 5 g eiwit, 4 g vet, 37 g koolhydraten. .LIEVELINGSRECEPT Deze omelet serveert FOKJE DE KOOKER- DE VRIES UIT SANTPOORT-NOORD met een frisse tomatensalade als snelle lunch of souper en ze houdt geen kruimel over. OMELET MET MAIS Doe alle ingrediënten behalve de boter in een grote mengkom en klop alles met een vork goed doorel- Nodig voor 2 - 3 per- kaar. Verhit de grill sonen: 200 gram voor op de hoogste '7 maiskorrels (blikje stand. Smelt de bo- ult cream-style); 100 ter in een ruime gram vers bruin- koekepan. Voeg het broodkruim; 4 eieren; mais/ei-mengsel lg 7» theelepel cayenne- toe en bak het onge- peper, 7? theelepel veer 8-10 minuten ag. zout; 74 theelepel bij een matige tem- zwarte peper; 25 peratuur. Neem de aaï gram boter. pan als de onder kant van de omelet bruin is van het vuur en zet ze onder de grill. Grilleer de bovenkant van de omelet ongeveer 2 minuten of tot deze goed bruin van kleur is. Meteen serveren met de toma tensalade. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van bet geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,-. De kleren van Kaatje Een van de bekendste toprestaurants van ons land, Kaatje bij de Sluis'in Blokzijl, be staat twintig jaar. Deze bij gastronomen ge liefde pleisterplaats koestert de legende van Kaatje, die bij de sluis van het historische stadje over het water uitkijkt. Een bronzen beeld van het vrouwtje groeide uit tot plaat selijke bezienswaardigheid. Nu is het beeld je voorzien van fraaie kostuumpjes, want de beeldhouwer maakte bezwaar tegen een ansichtkaart met de afbeelding van zijn kunstwerk. Zonder twijfel profiteert het res taurant, waar de legende rond Kaatje werd geboren, van al deze commotie. Het magni fieke jubileummenu staat voorlopig nog op de kaart. Messen Ook amateurs die graag in de keuken staan, stellen prijs op fraai en doelmatig gereedschap. Een nieuwe messenserie voor progressieve gebruikers biedt uit één stuk gesmede, ergono misch verantwoorde messen met stevig in het staal veranker de kunststoffen handgrepen die geschikt zijn voor de vaatwas ser. De complete serie DUO van Giesser Messer bestaat uit tien messen voor verschillende doel einden en in diverse maten, twee vorken en een aanzetstaal. Meer informatie: Butler BV, Zuidwolde, 052 87-32 25. Kaapse wijnen Al meer dan drie eeuwen wordt in Zuid-Afrika op professionele manier wijn gemaakt. Ouder wetse 'Kaapse wijn' die tot in de vorige eeuw zeer beroemd was. Daarna raakten de wijnen uit de Kaapprovincie in de vergetel heid. Nu Zuid-Afrika weer mee mag doen, constateren we met verrassing dat Kaapse wijnen heel vriendelijk en verfijnd zijn, elk met een eigen karakter en elegantie. Ze dragen namen als Stellenbosch, YVeltevrede, Zon nebloem, Nederburg, Buiten verwachting, Heerenrood of Al- lesverloren. Kruidentheeën en hun geneeskrachtige werking darmfunctie. Tijdens de zwangerschap en periode dat een vrouw borstvoeding geeft, zijn laxerende kruiden als aloë en dergelijke geheel uit den boze. Gebruik van een hoge dosering aloë kan zelfs tot abortus leiden. Ook kan een deel van de laxerende stoffen in de moedermelk overgaan, wat diarree bij de zuigeling kan veroorzaken. Wie kruidenmengsels met een afslankende werking neemt, is niet bezig met vermage ren, maar met laxeren, met alle consequen ties van dien. Op korte termijn zal de ge bruiker wel gewicht verliezen, maar op lan gere termijn levert het risico's op. Wie krui denthee drinkt, moet erop bedacht zijn dat door het gebruik van vochtafdrijvende en laxerende kruiden de mineralenhuishou- ding verstoord kan geraken en de darmen minder goed gaan functioneren. Voor hetzelfde effect is er dan een steeds grotere dosis nodig, waardoor men in een vicieuze cirkel terechtkomt. Rustgevende kruidenmengsels zijn in vergelijking tot de afslankende vrij onschuldig. Meer informatie over dit onderwerp: Voe dingstelefoon Voorlichtingsbureau voor de Voeding: 0 70-35 10 810 (van maandag tot en met vrijdag van 12-16 uur). Een taart waarvan de naam niet aangeeft wat er precies in zit maar wat ie kost. Met dit idee sleepte de Rotterdamse Remco Wullems de eerste prijs in de wacht bij de HEMA Ontwerpwedstrijd Taart 93/94. Het leuke van deze taart bavaroisetaart (17 cm doorsnede en 5 cm hoog) is dat 'inhoud' en kleur een paar keer per jaar kunnen wisselen. foto»pr Jam en andere zoete lekkernijen voor de boterham maakte je vroeger zelf. Bij de groenteboer kon je door wat handjeklap te spelen heel goedkoop forse hoe veelheden aardbeien, kersen, aalbessen enz. kopen. Of de oogst uit eigen (volks)tuin ging naar het privé-conservenfa- briekje, waar het hele gezin meewerkten aan de voorberei dingen. Het vergde vaak vele uren om de massa te laten geleren. Maar dan was er weer voor maanden voorraad. Althans als alles goed was gegaan. De belangstelling voor jam maken leeft weer op. Vooral mensen die ineens wor den overstelpt met oogst van forse omvang uit eigen tuin gaan daarmee aan de slag. Het conserveren kan tegenwoordig heel wat eenvoudiger dan vroe ger en zonder kans op misluk king. De huidige geleermidde- len beperken de kooktijd tot 1 a 4 minuten. Suikerproducent Van Gilse stelde over dit onderwerp een boekje samen. Het bevat veer tien recepten, behalve voor jam ook voor gelei, siroop, chutney en marmelade. Met de tips die voor deze inmaakprocessen wor den gegeven kan iedereen uit de voeten. En wie letterlijk vanaf de grond wil beginnen, dus in de tuin fniit voor de inmaak kweken, vindt in het boekje ook kortingcoupons voor aankoop van aardbeienplantjes en andere fruitdragende ge- De moderne geleermiddelen beperken de kooktijd voor het maken van jam tot enkele minuten. foto gpd. wassen, waarmee bij Europatuin voordelig kan worden ingekocht. Het boekje is gratis, alleen de verzendkosten worden berekend. Door 3,95 over te maken op postbanknummer 1101939 t.n.v. Van Gilse in Roosendaal, onder vermelding van 'jamboekje' krijg je het in huis. Wat hebben sardientje, kuiken en lam ge meen? Dat ze jong zijn en bij het groeien naar volwassenheid een andere naam krij gen. Het kuiken wordt kip, het lam schaap en het sardientje pelser, beter bekend als de Engelse pilchard. Dit visje, dus groter dan sardien, kleiner dan haring, kennen we hier alleen in ovale blikken in tomatensaus en dan noemen we het haring in tomatensaus. Dat is ook bijna juist want pelser en dus ook sardien behoren tot de haringachtigen. De naam sardien komt van het eiland Sar dinië (en niet omgekeerd). De Romeinen spraken al van sardina, Sardijns visje. Het sardientje wordt langs de kusten van de Middellandse Zee en Atlantische Oceaan in royale hoeveelheden gevangen. Het is een bescheiden visje voor eenvoudige mensen. Zijn vlees is vet en heeft een ietwat kruidige smaak, die te danken is aan het plankton dat zijn dagelijks menu uitmaakt. Het wordt doorgaans in olie gebakken, maar ook heel vaak op een houtskoolroos- ter gelegd - en omdat het een vet visje is leent het zich daar uitstekend voor. In Por tugese volkswijken ziet men hoe tegen de tijd van het middagmaal kleine houtskool roostertjes buiten voor de deur worden ge zet - om rook en roostergeurtjes buiten het kleine huisje te houden - en als de houts kool goed gloeit, komen de vers gevangen sardientjes erop, vaak in gezelschap van een groene of rode paprika. Het wordt een bescheiden maar heerlijk maal: de knapperig geroosterde visjes met wat grof zeezout en citroensap, daarbij de geroosterde paprika of een in plakken ge sneden grote zoete tomaat, geurig vers brood en een karafje van de droge witte wijn, waarvan de druiven altijd wel ergens in de buurt groeien. De eenvoud èn rijkdom van de traditonele mediterrane keuken. Hoewel we op onze markten de laatste tijd verse sardientjes zien, die dan voornamelijk gekocht worden door de koks van buiten landse restaurantjes, kennen we het sar dientje vooral, netjes op elkaar gepakt, in blik. Uit Marokko, Portugal of, de allerfijn ste, Bretagne. Die zitten dan ook in goud kleurige blikjes. De smaak van het bliksardientje is in hoge mate afhankelijk van de olie. Het behoort uiteraard olijfolie te zijn. Juist die fijne, iet wat fruitige smaak van olijfolie past zo goed bij het sardientje. Maar olijfolie is kostbaar geworden en men gebruikt nu maar al te vaak soja-olie, die bij lange na niet de fijne smaak van olijfolie heeft. Men voegt er daarom allerlei andere smaken aan toe, stukjes Spaanse peper, tomaat, ui, laurier, plakjes citroen. Maar die lapmiddelen kun nen niet verhullen dat dit niet het echte en ware sardientje is. Eens was dit bescheiden sardientje in blik een delicatesse, waar voorname restaurants zich niet voor geneerden. Het werd geser veerd als lunch- of voorgerecht, het hele blikje op een servet op een schotel, zodat men kon zien dat het de fijne Franse waren, met partjes citroen en soms ook gehakte uitjes. Maar dat was eigenlijk ketterij; net zo min als men ui mag eten bij kaviaar of een goede Hollandse Nieuwe mag dit ook niet bij het fijne sardientje. Er kwam ook altijd vers geroosterde warme toast bij: 'sardines sur toast'. Tien jaar gele den heb ik dit voor het laatst gezien bij het fraaie Royal aan de Haagse Voorhout, een van de laatste traditionele 'deftige' restau rants in Nederland. Helaas, Royal is ver dwenen. mèt het bliksardientje. We moeten nu neerkijken op alles wat uit blik komt, we leven in een versheidscultus, waar ik niets tegen heb, want er gaat niets boven vers. Maar voor het sardientje maak ik een uitzondering: dat rijpt in blik tot een bijzondere delicatesse - dank zij de unieke combinatie met fijne olijfolie. Men zag vroeger op de beste sardientjes een jaartal, net als op pen wijnetiket. Niet vanwege de visjes, maar vanwege de olie. Olijfolie kent immers net als wijn goede en minder goede jaren. Een groep Engelse lief hebbers echter heeft bij een proeverij van sardientjes geconstateerd dat het niet alléén de olie is maar ook de visjes zelf, die in kwa liteit de goede wijnjaren van Bordeaux vol gen. Want een goed wijnjaar is een jaar met veel zon, en dat is ook gunstig voor het plankton in zee dat daardoor rijker wordt. De sardines eten dat zongerijpte plankton 1 ziedaar, ook zij worden voller, rijker en kruidiger van smaak. Zo worden in jaren, volgend op grote wijnjaren, de beste sar dientjes ingeblikt. Het sardientje-in-blik verdient eerherstel, als delicatesse, zeker de beste kwaliteits soorten. Al zouden we maar één soort blik- conserven in de kast hebben - laat dit een blik sardines zijn. WINA BORN, culinair publiciste Pepermunt. Een sterk opkomend fenomeen zijn de vliegen de wijnmakers, talentvolle oenologen die overal ter wereld actief zijn. Op bestelling mak en ze wijn en meestal is die wijn stukken beter dan die van voorafgaande oogsten. Ook in Sipanje zijn de vliegende wijnmakers aan de slag ge gaan, zoals de gebroeders Lurton in Rueda en Hugh Ryman in het onbekende gebied Conca de Barbera. De eerste wijnen die Ryman, daar creëerde, verschenen onlangs op de Nedeirland- se markt. Conca de Barbera bestaat uit een komvormi ge vallei zo'n 50 kilometer benoorden Tarrago na. Het gebied is perfect geschikt voor wijn bouw. Er schijnt volop zon, er valt voldoende regen en tijdens de altijd warme zomers koelt het 's nachts sterk af. Want dan trekt frisse zee lucht het dal in. Deze temnperatuurwisseling zorgt ervoor dat de druiven hun fruit behouden: hij heeft zo'n beetje het conserverende effect van een koel kast. Conca de Barbera bezit daarom een uitste kend potentieel voor het maken van frisse, frui tige wijnen. Klooster Dat potentieel werd al vroeg herkend. In de 12de eeuw werd in de vallei het klooster van Poblet gesticht, waarvan de monniken de wijn bouw intensief beoefenden, zowel rond het klooster zelf als op een aantal grote landgoede ren daaromheen. Deze domeinen leidden de cisterciënzers vanuit kasteelachtige gebouwen, waarvan er enkele nog altijd bestaan, zoals; Ri- udabella en Milmanda. Deze castillos worden tot op de dag van van- Kruiden Worden al eeuwenlang ge bruikt ter bestrijding van ziekten en kwalen. Het aanbod van soorten en merken kruidenthee wordt gevari eer der, uitgebreider en is beter verkrijg baar. Toch zijn kruiden niet altijd ideaal. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft daarom hiernaar - in samenwerking met de Consumen tenbond - onderzoek gedaan. PATRICIA SCHUTTE. DlETISTE Kruidenthee, een mengsel van gedroogde kruiden. Het klooster van Doblet, baker mat van de wijnbouw in Conca de Barbe ra. foto hu- brecht du ijker daag door druivestokken omringd en hetzelfde geldt voor het klooster. De meeste wijnen van deze akkers dragen echter niet de naam Conca de Barbera, omdat de druiven grotendeels ver werkt worden door bedrijven in het nabije ge bied Penedès. Een aanzienlijke hoeveelheid druiven ver dwijnt in het mousserende wijntype Cava, ter wijl het huis Torres toestemming heeft om zijn fantastische Chardonnay van Milmanda te ver kopen als een Penedès. Torres haalt van de Mil- manda-wijngaard ook blauwe cabernet-druiven voor de fameuze Gran Coronas Black Label, een wijn die op proeverijen heel beroemde Bor deaux heeft verslagen. Zomerwijnen De naam Conca de Barbera staat wel op de wij nen van Hugh Ryman. Hij maakte ze voor de belangrijkste zelfstandige producent ter plekke, Concavins. Dat betrekt druiven van een kleine dertig boeren, die samen zo'n 200 hectare be werken. Hugh, zoon van een Engelse wijnbou wer in de Bergerac, paste dezelfde moderne technieken toe die men in Australië en andere 'nieuwe wereld'-landen hanteert. Het resultaat is een aantal mooie wijnen, alle van de oogst 1993. De Santara Dry White smaakt fris, licht en zuiver, met wat fruit: een ideale zomerwijn (rond de 8,95). Wat voller is de Santara Chardonnay, die een prettige sap pigheid combineert met tonen van tropische vruchten. Deze opwekkende wijn kan uitste kend worden gecombineerd met vis, salades, kip, varkensvlees, kalfsvlees en romige kazen (ƒ12,95 tot/13,50). Hugh Ryman componeerde de Santara Dry Red uit drie druivesoorten, waardoor een soe pel, fruitig geheel ontstond met een zachte smaak (rond 8,95). De Santara Merlot ten slot te heeft een elegante structuur met donker fruit en wat tannine, een traktatie bij een mooi stuk rundvlees, al dan niet van de grill 12,95 tot 13,50). Meer informatie: tel. 0 20-62 31 243. Kruiden worden onder andere verwerkt in thee. Daarbij kan het zowel om 'gewone' als medicinale kruidentheeën gaan. In tegen stelling tot wat de naam doet vermoeden, is kruidenthee eigenlijk helemaal geen 'thee', maar een mengsel van gedroogde kruiiden. 'Kruidenthee' wordt los of in builtjes ver kocht. In de diverse kruidenmengsels die een rustgevende werking claimen, komen voor al hop, kamille, lavendel, melisse, passie bloem, pepermunt, sint-janskruid, valeri- aan en venkel voor. Ze bevatten meestal werkzame bestanddelen zoals vluchtige oliën, flavonoïden en looi- en bitterstoffen. Van geen enkel van de genoemde rustge vende kruiden is echt bewezen dat ze ook rustgevend werken. Uit ervaring blijkt ech ter dat hop, lavendel, melisse, sint-jans kruid en valeriaanwortel wel een bepaald rustgevend effect sorteren. Het gebruik van rust gevende kruiden heeft nauwelijks bijwerkin gen. Alleen grote hoe veelheden sint-jans kruid, waarin de stof hypericine voorkomt, kunnen overgevoelig heid voor zonlicht vrer- oorzaken. Afslankkruiden mageringskruiden en slankheidstheeën be rust op de aanwezigheid van zowel vochtaf drijvende als laxerende kruiden. Vochtafdrijvende kruiden, die meestal in de slankheidskruiden voorkomen, zijn berkeblad, heermoes of paardestaart, grote brandnetel, lavaswortel en gul denroede. Ze werken in meer of mindere mate vochtafdrijvend, waarbij ook mineralen kunnen worden uitgescheiden. Hoe ze werken is niet altijd bekend. De werkzame bestanddelen zijn vaak flavonoïden, etherische oliën en saponinen. Laxerende kruiden zijn aloë, sennablad- en peul, rabarber- wortel en vuilboombast. Aloë, dat meestal niet in afslankende kruidenmengsels voorkomt, laxeert het sterkst, gevolgd door sennablad en -peul. Rabarber- wortel en vuilboombast hebben een minder sterk laxerende werking. Vochtafdrijvende kruiden kunnen diverse bijwerkingen hebben. Vooral bij langdurig gebruik of overdosering kan het evenwicht tussen de mineralen in het lichaam zodanig verstoord geraken dat er een tekort aan ka lium ontstaat. Bovendien mogen dergelijke vochtafdrijvende kruiden niet worden ge bruikt bij mensen met een verminderde hart- en nierfunctie en die daardoor- last van oedemen (vochtzwellingen) hebben. Bij langdurig gebruik of overdosering van jeneverbes is nierbeschadiging mogelijk. Tijdens de zwangerschap wordt het gebruik van jeneverbes ontraden vanwege de kans op een miskraam. In het onderzoek van de Consumentenbond is echter aangetoond dat jeneverbes slechts in een paar kruiden- mengsels in kleine hoeveelheden voorkomt. Het chronisch (mis)bruik van laxerende kruiden als ^loë en dergelijke kan leiden tot een verstoring van de mineralenhuishou- ding en uiteindelijk tot kaliumtekort. Bo vendien treedt verlies op van de normale Thee drinken en je vet verdwijnt als sneeuw voor de zon, zou dat niet mooi zijn? Maar helaas, echt afvallen kan alleen door anders en minder eten en meer te bewegen. De werking van afslankmlxen, ver-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11