Leyhof krijgt zeker tweede toegangsweg j'Alles wat is opgebouwd, verdwijnt Leiderdorp moet wellicht meer woningen bouwen Leiden Regio 7 Twintig medewerkers Gasequip op straat Omrijden in Zoeterwoude Raad Wassenaar houdt vast aan sloop overdekt zwembad Vanessa Elckerlyc laat oog vallen op lokalen Koekoekstraat Oppepper en snoeibeurt voor Wassenaarse eiken I1'DINSDAG 21 JUN11994 Leiderdorp weer met provincie om tafel De nieuwe Leiderdorpse wijk Leyhof moet hoe dan ook èen tweede volwaardige ontsluitingsweg krijgen. Wet houder A. van Dijk gaat binnenkort onderhandelen met de provincie Zuid-Holland over aansluiting van de wijk op de provinciale weg Leiden-Roelofarendsveen (N445), 3de mogelijkheid die de voorkeur heeft van college en ge meenteraad. aal. De provincie heeft echter eerder al om verkeerstechnische redenen 'nee' gezegd tegen ont sluiting op de N445. De ge meente wil daarom vragen of zij die weg in eigen beheer kan ne men. Als dat lukt wordt een maximumsnelheid van 50 kilo meter ingesteld, en valt het ver keerstechnische bezwaar weg. De wethouder beloofde gisteren tij'dens een vergadering van de gemeenteraad om zich maxi maal in te spannen voor een tweede ontsluiting op de pro vinciale weg. De andere moge lijkheid, ontsluiting via de Bloe- merd, is namelijk verre van ide- De consequentie is wel dat het behoorlijk wat geld gaat kosten om de weg te onderhou den. Wethouder A. van Dijk wil nog nader bekijken waar de ge meente het geld hiervoor van daan moet halen. Hij sluit niet uit dat het wonen in Leyhof hierdoor duurder wordt. Lukt het niet om met de pro vincie tot overeenstemming te komen, dan kan volgens de ge meente eventueel een 'noodontsluiting' via de Bloe- merd woren gerealiseerd. De politiek was het erover eens dat de voorbereidingen voor de bouw van Leyhof gewoon moe ten doorgaan. Ook nu nog on duidelijk is of de onderhande lingen met de provincie iets op leveren. „Die huizen zijn hard nodig. Uitstel van het plan Leyhof is niet verantwoord", al dus CDA-fractievoorzitter T. Meijer. Een aantal omwonen den van de Buitenhoflaan (de weg die in elk geval ontslui tingsweg van Leyhof wordt) had gevraagd om pas met de bouw te beginnen als zeker is dat er een tweede ontsluitingsweg komt. Zij vrezen grote verkeers overlast op de Buitenhoflaan, als deze de enige ontsluitings weg is. Hun bezwaren werden ongegrond verklaard. Auto's 'voor de lol' in water geduwd voorschoten Een 22-jarige Voorschotenaar heeft gisteren te genover de politie verklaard twee autowrakken in de Vliet te hebben gedumpt. Een van de auto's is zondagmiddag door een takelbedrijf uit het water gevist. De Voorschotenaar zegt dat hij de auto's in een opwelling en voor de lol het water heeft ingere den. De politie wil de kosten van de takelwerkzaamheden verha len op de dader. Leiderdorp verhoogt precariorechten leiderdorp De precariorechten in Leiderdorp gaan omhoog nu toeristenbelasting van de baan is. Dat betekent dat het hebben van een reclamebord, uithangbord of een ander reclame-object duurder wordt. Ook het neerzetten van een circus, kermis of braderie gaat meer kosten. De tarieven voor standplaatsen stij- -gen ook. De precariorechten zijn verhoogd om aan een bedrag 7van 15.000 gulden te komen. Wethouder C. Huygen zei gisteren tijdens een vergadering van de gemeenteraad dat toeristenbelas ting wat haar betreft 'bespreekbaar' blijft. „Als de totale begro ting daar aanleiding toe geeft", aldus Huygen. Het failliete Leiderdorpse be drijf Gasequip is slechts gedeel telijk gered. Het onderdeel 'LPG' is met acht medewerkers overgenomen door de firma Van der Plas Analytica. De an dere twintig werknemers werk ten bij het onderdeel 'appara ten', waarvoor geen overname kandidaten waren. Volgens cu rator J. Langelaar heeft een deel van dit personeel inmiddels el ders een baan gevonden. .Anderen zijn druk bezig met solliciteren." Het overgenomen onderdeel 'LPG' is inmiddels al bij Van der Plas Analytica ondergebracht in een pand aan de Achthovener- weg in Leiderdorp. Het onder deel behelst alles wat te maken heeft met de bouw van LPG-sta- tions, zoals controle, reparatie en onderhoud. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat Gasequip in zijn geheel zou worden overgenomen. De onderhandelingen liepen echter spaak omdat een aantal werk nemers niet mee wilde. Ze had den elders een baan gevonden. Curator Langelaar moet de komende tijd nog een aantal za ken afwikkelen, zoals de ver koop van het pand van Gase quip aan de Touwbaan. arjo Heemskerk verwacht dat het in de buurthuizen een 'zooitje' wordt. De voorgeno men reorganisatie zal het buurthuis geen goed doen, denkt ze. Ze is als vrijwilligster pen jaar actief in de buurthuizen Mor- schwijck en 't Mierennest en overweegt, Vanwege alle veranderingen, haar werk neer te leggen. „De verantwoording die wij krij gen is te groot. Je kunt niet meer terugval len op een beroepskracht." Ze heeft periodes gehad dat ze de helft van de week in het buurthuis was te vinden. In de crèche, bij de kookclub, de kinderdisco öf de bingo. Sinds kort zijn de vrijwillige Werkzaamheden teruggebracht tot enkele per week. „Die kleine van mij heeft zwemles, daar moet ik naartoe." .i Min of meer toevallig ging ze tien jaar gele- ijj den als vrijwilligster aan de slag in 't Mie rennest. Als nieuweling in de Mors ('ik kom uit Oegstgeest') bracht ze haar dochtertje -*4°aar de creche in het buurthuis. „Ze had den daar iemand nodig en het werk leek me Lwelleuk." De werkzaamheden breidden zich in de loop der jaren uit. „Het werk geeft best wel voldoening en je hebt wat te doen. Ik leerde de mensen in de buurt kennen en het bleek heel gezellig te zijn. Als je 's ochtends je kifid naar de crèche bracht gingen alle Niémoeders bijvoorbeeld daarna nog een half H uurtje koffie drinken." Toen 't Mierennest m enige jaren geleden fuseerde met Mor- v schwijck maakte Heemskerk haar entree in p laatstgenoemd buurthuis. Daar begeleidt ze VI dekinderinstuif, de bingo, disco en kook- ctubs. 1 Door de fusie tussen Morschwijck en 't H Mierennest is er al veel bezuinigd. „Voor de De hoogtijdagen van het club- en buurthuiswerk zijn voorbij. Forse bezuinigingen en een ingrijpende reorganisatie van het welzijnswerk treffen de buurthuizen, die volgens sceptici verworden tot wijkcentra voor eerste hulp bij sociale problemen. De een vindt dat het allemaal best minder kan, want het huidige buurthuis is in feite een 'gesubsidieerd café'. De ander vreest dat een versobering van het sociaal-cultureel werk leidt tot een verslechterd leefklimaat in de wijk. Vandaag de vierde aflevering over een van die buurthuizen; Morschwijck aan de Topaaslaan, dat wekelijks wordt bezocht door 650 buurtbewoners. Donderdag verschijnt de vijfde en laatste aflevering. fusie liepen er in 't Mierennest alleen al acht professionele krachten rond. Nu zijn er, verspreid over twee buurthuizen, nog maar vijf beroepskrachten. Kun je nagaan wat er veranderd is. En het aanbod aan ac tiviteiten is juist uitgebreid." Vrijwilligers spelen een belangrijke rol in buurthuizen en worden in de toekomst nog belangrijker. Veel 'recreatieve activiteiten' moeten zelfstandig door hen op poten ge zet worden. Iets wat veel vrijwilligers hele maal niet zien zitten. „Ik zou een instuif zqeterwoude-rundijk Wie deze of volgende week met de auto van Zoeterwoude-Rijndijk naarZoeterwoude-Dorp wil rijden, moet even een kleine omweg maken. Tot vrijdag 1 juli wordt er namelijk gewerkt aan de aan sluiting van rijksweg 11 op de Burgemeester Smeetsweg. Alleen wielrijders, die sinds een half jaar onder de rijksweg door rijden, on dervinden geen hinder van het werk. Voor al le andere verkeer is de weg afgesloten. Het is - SE de planning dat het stuk rijksweg 11 tussen de A4 en de Burgemeester Smeetsweg in de cember van dit jaar wordt opengesteld voor het verkeer. foto ben de bruyn Voor asielzoekers en inwoners Leidse regio De Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp (AWL) hoeft niet als enige op te draaien voor het huisvesten van asielzoekers. Ook andere verhuurders moe ten woningen beschikbaar stel len. „Ik ben uiteraard voor over leg, maar als andere verhuur ders niet mee willen werken moeten we niet terugschrikken voor afdwingen," zei PvdA- raadslid J. Hermans gisteravond tijdens een vergadering van de gemeenteraad. De Leiderdorpse politiek was het erover eens dat de AWL dit jaar onmogelijk in haar eentje het aantal asielzoekers kan on derbrengen dat de overheid vraagt. Vorig jaar lukte dat nog wel. Dit jaar ligt dat anders om dat er veel alleenstaandé asiel zoekers worden verwacht en er weinig kleine woningen be schikbaar zijn. In een brief aan de gemeenteraad luidde de AWL hierover onlangs de nood klok. De AWL schreef niet meer te kunnen voldoen aan de taak stelling van het Rijk, zonder dat de 'gewone' ingeschrevenen in het gedrang komen. De wo ningbouwvereniging pleitte in de brief voor het inschakelen van andere verhuurders, het verbouwen van leegstaande panden tot woningen en het ge bruik van wisselwoningen. Ver der pleitte de AWL voor het in stellen van een werkgroep met vertegenwoordigers van ge meente, AWL, Vluchtelingen werk en een aantal verhuurders om te bekijken hoe de proble men opgelost kunnen worden. Die werkgroep is inmiddels ge formeerd. Voorzitter is wethou der A.van Dijk (ruimtelijke or dening/BBL). Van Dijk is voor stander van het onderbrengen van asielzoekers in gewone hui zen, en niet in lege gebouwen en wisselwoningen, zo bleek gisteren. Volgens hem is het wellicht nodig om het woning bouwprogramma te verdubbe len. Hij verwacht dat de druk op de woningmarkt in Leiderdorp alleen maar groter wordt als de nieuwe huisvestingsverorde ning op 1 juli ingaat. Vanaf die datum kunnen ook inwoners van de Leidse regio zich in Lei derdorp inschrijven. Verder vindt de wethouder het nodig om meer voorlichting te geven aan de bevolking van Leider dorp over de verdeling van de woningen. „De mensen moeten niet de indruk krijgen dat vluch telingen per definitie voorrang krijgen", aldus Van Dijk. Licht op groen voor verpleeg huis Wassenaar De bouw van een verpleeghuis aan de Deijlerweg begint ko mend voorjaar. De gemeente raad van Wassenaar ging gister avond akkoord met de plannen van de Haagse Katholieke Stich ting voor Verzorging en Verple ging (KW). De gemeente trekt 51.500 gul den uit voor een weg naar het gebouw en de aanpassing van de groenvoorziening en open bare verlichting. Het verpleeghuis krijgt 120 bedden, wat volgens de WVC- normen recht geeft op 48 par keerplaatsen. WD-raadslid W. Topper benadrukte het recht van de gemeente om bij geble ken overlast twintig extra par keerplaatsen te eisen. P. Vreug- denhil (CDA) noemde de zorg van zijn collega 'overdreven'. Hij wees op het feit dat het ver pleeghuis ook goed met de bus zal zijn te bereiken. Open dag bij educatieve tuin Voorschoten Marjo Heemskerk: „Er zijn buurthuizen die slecht draaien, maar ons gaat het goed." foto hielco kuipers niet alleen willen draaien. Op een woens dagmiddag komen daar zo'n 80 kinderen op af. Je hebt die ervaring wel, maar de ver antwoordelijkheid voor zo'n hele groep wil ik niet dragen. Ik wil best vrijwilliger blijven, maai- dan moet er een fulltime beroeps kracht blijven werken. „Nu is het zo dat er altijd een beroepskracht in de buurt is waar je op terug kunt vallen, die je kunt raadplegen. Zij hebben geleerd voor dat werk. Als zij verdwijnen staan de vrijwillgers er alleen voor. Hulp van stagiaires vervalt ook, want zij mogen alleen werken als er professionele begleiding is. Dat betekent dat we op zo'n woensdagmid dag zes stagiaires moetén missen. Zo'n in stuif zie ik in de toekomst dus wel verdwij- Heemskerk verwacht dat de medewerkers van het buurthuis 'nieuwe stijl' het niet red den. „Alles wat de afgelopen jaren is opge bouwd, verdwijnt. En dan kun je weer op nieuw beginnen. Ik begrijp dat ze moeten bezuinigen, maar moet je daarvoor het hele sociaal-cultureel werk door elkaar husselen? Morschwijck/ 't Mierennest worden volgens Heemskerk de dupe van buurthuizen die niet goed draaien. „Er zijn buurthuizen die slecht draaien, maar ons gaat het goed." Zonder buurthuis kan de Mors niet, zegt Heemskerk. „Dan zijn er toch bewoners die in een isolement raken. Er zijn hier echt kinderen die uitkijken naar zo'n instuif. Misschien bereik je niet iedereen, maar er is toch een groep die je wel bereikt." wassenaar joost panhuysen De Wassenaarse politiek voelt er niets voor om de illegale zwembadoverkapping in de achtertuin van zangeres Vanes sa alsnog toe staan. Dat zou kunnen door een wijziging van het bestemmingsplan. „Bestemmingsplannen dienen juist om dergelijke dingen tegen te houden", zei H. de Greef (WD) gisteravond tijdens een raadsvergadering. H. Breukhoven, echtgenoot van Vanessa en eigenaar van de Free Record Shop-keten, ver zocht de raad dringend om 'geen regels om de regels' op te leggen. De overkapping zou noodzakelijk zijn omdat zijn echtgenote op medisch advies dagelijks moet zwemmen in water van een hoge tempera tuur. Alle fracties steunden de con clusies van B en W. De illegale overkapping van het zwembad aan de Backershagenlaan is vol gens hen 'een overtreding van enorme omvang'. Afbraak van de overkapping is vooralsnog niet aan de orde, omdat de voorschoten Raad van State nog een oordeel over de zaak moet vellen. Het feit dat de kinderen van kindertehuis de Sonnenburgh in de wintermaanden van het overdekte zwembad gebruik mogen maken, kon de raadsle den niet vermurwen. D66-fractievoorzitter A. de Vries wees op het 'gevaar van precedentwerking'. Het circa 150 vierkante meter grote zwembad zou het groene karak ter van de villawijk verpesten. De educatieve tuin aan de Prins Bernhardlaan in Voorschoten staat zaterdag 25 juni open voor belangstellenden. Van 11.30 tot 14.30 kunnen bezoekers vrij ropdwandelen en kennismaken met de verschillende onderde len van de tuin. De tuin, die door vrijwilligers wordt onder houden, is bedoeld voor de leer lingen van het basisonderwijs. Scholen maken er intensief ge bruik van voor projecten over natuur en milieu. leiderdorp gebouwtje te blijven bekostigen, zodat Elckerlyc erin kan. Elckerlyc heeft dringend extra ruimte nodig omdat het aantal leerlingen enorm groeit. Met name de Engelse stroom is trekt steeds meer leerlingen. De schoolleiding verwacht straks 210 Nederlandstalige en 80 En gelstalige kinderen en daar is het gebouw aan de Klimop- zoom niet op berekend. Basisschool Elckerlyc in Leider dorp krijgt mogelijk extra loka len met ingang van het nieuwe schooljaar. De schoolleiding heeft haar oog laten vallen op een gebouwtje aan de Koekoek straat, dat per 1 augustus leeg komt. Nu gebruikt basisschool Gomarus het pandje nog. De gemeente gaat het ministerie van onderwijs vragen om het Leefbaar Leiderdorp: onverdiende loon raadsleden mag niet stijgen vru e tij d van de Groot Haesebroekseweg afgesloten voor al het doorgaan de verkeer. De snoeiwerkzaam- heden zijn onderdeel }van een 'vitaliteitsbehandeling' van 579 laanbomen in verschillende wij ken. Deze bomen hebben het over het algemeen moeilijker dan vrijstaande bomen. Ze heb ben maar beperkte wortelruim te en hebben veel te lijden van luchtverontreiniging. Behalve een snoeibeurt, krijgen de bo men daarom ook een oppepper toegediend, in de vorm van or ganische meststoffen. Een lange rij eiken langs de Groot Haesebroekseweg in Wassenaar ondergaat de ko mende tijd een drastische snoeibeurt. Vanaf dinsdag 28 juni worden de 134 bomen in het gedeelte tussen de Jager slaan en de Stoeplaan ontdaan van dood hout. De takken moe ten weg omdat ze een gevaar kunnen opleveren voor het ver keer als ze afbreken. Tijdens de werkzaamheden, die ongeveer acht dagen duren, is dit deel Leefbaar Leiderdorp heeft offi cieel bezwaar aangetekend te gen de verhoging van de ver goedingen voor raadsleden. „Laten ze eerst maar eens zor gen dat zij werkelijk volksverte genwoordigers worden die er zijn om voor de belangen van de bevolking op te komen", schrijft voorzitter Riet Dekkers aan het college van B en W. Leefbaar Leiderdorp ergert zich aan de stijgende gemeentelijke belastingen, terwijl raadsleden 'hun onverdiende loon zien stij gen'. „Wij eisen van de raadsleden dat zij eerst maar eens hun ver antwoordelijkheden opeisen en zorgen voor een kritisch volgen van het functioneren van de ge- aldus Dekkers. Acteurs gezocht De Tiener Toneel Club De Meeëters zoekt spelers van twaalf tot zeventien jaar. De au dities zijn op de donderdagen 23 en 30 juni tussen 18.00 en 20.30 uur in de Kaasmarkt- school, Koppenhinksteeg 13 in Leiden. Aanmelden voor een auditie kan bij: Yvonne Henne- ken, Irenelaan 13, 2712 CC in Zoetermeer. Borstvoeding De borstvoedingsgroep Leiden houdt morgen aan de Witte Ro zenstraat 17 in Leiden een in formatie- en praatavond over borstvoeding. De bijeenkomst begint om acht uur. De borst voedingsgroep zoekt nog moe ders die de groep willen verster ken. De groep heeft een telefo nische hulpdienst: 071- 122673/170085.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9