USA94 Romario brengt Brazilianen in extase Spaanse coach Clemente spreekt zichzelf moed in WK-Voetbal Maradona oogt fitter dan ooit DINSDAG 21 JUN11994 Brug stort in Een voetgangersbrug die spe ciaal in het Stanford Stadion in Californië was gebouwd met het oog op het WK-voetbal, heeft het gistermorgen begeven toen zij door een vuilnisauto werd aangereden. De brug stortte in een, maar er vielen geen slacht offers. Het incident gebeurde ongeveer drie en een half uur voor de aftrap van de wedstrijd Brazilië-Rusland, de eerste van vier wedstrijden die in Stanford worden gespeeld. De ingestorte brug blokkeerde een toegangsweg naar het sta dion. Het gebied werd afgezet en het verkeer omgeleid. Het speciale WJC-klussenteam werd ingezet om te proberen de brug te repareren. Autoriteiten zei den geen problemen door het voorval te verwachten. KNVB slijt tickets De KNVB heeft enkele uren voor de aftrap van Nederland - Saudi-Arabië nog enkele hon derden kaartjes kunnen slijten. De voetbalbond had de toe gangsbewijzen over omdat een paar grote sponsors de kaarten retourneerden. Zij konden hun kaarten aan de straatstenen niet kwijt. Na een oproep op lokale radio stations in Washington vlogen de kaartjes, die voor de normale prijs van de hand gingen, als broodjes over de toonbank. De belangstelling van Nederlandse kant was daarbij gering. Vrijwel alle Oranje-supporters waren al in het bezit van een geldig toe gangsbewijs. Veel Amerikanen reageerden echter enthousiast op de onver wachte mogelijkheid die de KNVB bood om alsnog Neder land - Saudi-Arabië te kunnen zien. Een Amerikaanse voetbalfan vertelde dat hij al van de loting in Las Vegas had geprobeerd een kaartje te bemachtigen voor een wedstrijd van het Neder lands elftal. ,,Ik heb alles gepro beerd. Ik had me er al bij neer gelegd dat ik voor de televisie moest gaan zitten. Dit is een ge schenk uit de hemel. Ik heb meteen ook een kaartje voor mijn zoon^ekocht. Die gelooft ,zijn ogen niet als hij ziet dat ik kaartjes heb voor een wedstrijd van het beroemde Nederlandse team." Bijval voor Weber België overweegt om in beroep te gaan tegen de gele kaart die spits Josip Weber in de laatste minuut van de wedstrijd tegen Marokko kreeg uitgereikt. We ber raakte in de slotminuut los van zijn verdedigers en leek af te stevenen op een zekere goal toen hij door doelman Khalil Azmi op de grasmat werd ge smakt. Beide spelers raakten bij het incident gewond. Voor Weber was evenwel eerder door de grensrechter buitenspel gevlagd en hij kreeg geel omdat hij volgens scheidsrechter Jose Cadena uit Colombia het spel ten onrechte had voortgezet. De Belgische coach Paul van Himst zei een beroep te overwegen ge zien het omstreden karakter van dit oordeel. Herhalingen lieten zien dat Weber duidelijk niet buitenspel stond. Bovendien zei de spits het fluitje van de scheidsrechter niet gehoord te hebben. ,,De doelman had rood moeten krijgen", aldus Weber, wiens been gisteren in het ver band zat. De voorzitter van de Belgische voetbalbond Alain Courtois kondigde aan tegen een beroep te adviseren, omdat dit vermoe delijk weinig uithaalt en alleen maar negatieve reacties zal op roepen. Ierse fans gefopt Bijna 400 Ierse voetbalfans zijn bedrogen door een reisbureau en moeten nu maar zien wat zij nog van hun WK-trip maken. De Ieren hadden geboekt bij het Londense reisbureau Sportex. De directeuren Paul Mills en Roy Price hielpen 78 Ieren in Saugus, Massachusetts, aan ho telkamers. Kort daarna verdwe nen Mills en Price, zonder de supporters de beloofde toe gangskaarten te verschaffen. Verderop in Florida hadden 300 Ieren die met Sportex op reis waren eveneens geen kaartjes, maar ook geen hotel. Na een onderzoek van de politie kon Mills worden aangehouden in een hotel in New York. Hersenschudding De Marokkaanse keeper Khalil Azmi, die zondag twee minuten voor het einde van de wedstrijd tegen België van het veld moest na een botsing met Weber, blijkt een lichte hersenschud ding te hebben. De 29-jarige Marokkaan kan zaterdag tegen Saudi-Arabië meespelen. WK kijken eist tol De 37-jarige eigenaar van een koffieshop in de Portugese kolo nie Macao is aan een hartaanval bezweken die vermoedelijk het gevolg was van het feit dat de man dodelijk vermoeid was na twee nachten te zijn opgebleven om naar het WK-voetbal te kun nen kijken. Volgens zijn echtgenote stortte de man zondag in elkaar toen hij klanten hielp in zijn koffie shop. Hij had toen twee dagen 's nachts televisie gekeken en overdag in zijn koffieshop ge werkt. Wegens het tijdsverschil vinden in Macao de wedstrijden tussen half twaalf 's avonds en half acht 's morgens plaats. Juichen verboden Chinese voetballiefhebbers mo gen best naar het WK kijken, als zij hun televisie maar zacht zet ten en niet luidkeels 'Goal' roe pen. Het Volksdagblad, de krant van de communistische partij, gaf dat advies gisteren op de voorpagina. Miljoenen Chine zen kijken dagelijks naar de WK-wedstrijden, die door het tijdsverschil met de VS meestal 's nachts worden uitgezonden. „Zet het geluid niet te hard. Als u een mooi doelpunt ziet, be heers uw gevoelens dan. Begin niet luid te schreeuwen of te klappen", aldus de krant in het commentaar tegen burenge rucht. De Chinese overheid is bang dat veel Chinezen door 's nachts te kijken slaap te kort komen en daardoor hun werk niet goed meer doen. ,,U moet extra waakzaam zijn dat er geen on gelukken gebeuren door slaap- gebrek", zei het Volksdagblad. Fatale klapband Twee leden van de Roemeense groep, die vorige week vrijdag deelnam aan de openingscere monie van het WK, zijn bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. Vijf anderen raakten ge wond. Het ongeluk gebeurde op de snelweg tussen Chicago en Detroit. De bus, die de groep vervoerde, kreeg een klapband en raakte van de weg. De slacht offers waren de chef van de cul turele afdeling van het ministe rie van binnenlandse zaken en diens tolk. Barcelona-spits dwingt Rusland tot overgave De jacht van Romario op wereldgoud is geopend. Hij, de kleinste van alle Brazilianen, danste van nacht in Amerika zijn eigen samba. In het Stanford-sta- dion van San Francisco deed de donkere donder steen uit Barcelona wat miljoenen van hem op dit WK verwachten. In de eer ste wedstrijd van Brazilië hielp hij zijn ploeg met een wervelend optreden aan de zege. Romario bracht een heel Russisch elftal tot wanhoop en op de knieën door in de eerste helft te scoren en na rust een straf schop te versieren: 2-0. san francisco marcel van der kraan Het openbare leven in Brazilië wordt bij elk wereldkampioen schap verstoord wanneer het nationale elftal successen boekt. Vandaag gaat echter vooral Ro mario het straatbeeld bepalen. De duizenden vlaggen met zijn beeltenis worden over de hele Copacabana uitgehangen, de kranten, de televisie en de radio zullen zijn eerste show bewiero ken. In Palo Alto, de buitenwijk van San Francisco waar het Stanford-stadion is gelegen, barstte meteen na afloop van Brazilië-Rusland het carnaval al los. Supporters rolden dronken van geluk over elkaar heen, dui zenden trommels en tamboerij nen zorgden voor een orkaan van geweld. En dat allemaal na pas één Braziliaanse overwin ning. Brazilië en Romario maakten in elk geval de hooggespannen verwachtingen waar. Het elftal van Carlos Alberto Parreira pre senteerde zich zoals de 81.000 uitzinnige fans op de tribunes jl£9pfcM0 h ÜMBtiiO' Ii»<MMraBtT>WTiMr^wii«fllii De Braziliaan Ricardo Rocha vergrijpt zich aan de Rus Sergej Joeran, die prompt een stervende zwaan nabootst. van het Stanford-stadion had den gehoopt. Aanvallend, crea tief en ongrijpbaar, zeker voor een Oosteuropese tegenstander. Met Rai als de grote inspirator en regisseur op het middenveld, Dunga als breker en Bebeto als hard werkende aanvaller aan de zijde van de man om wie het al lemaal draaide: Romario. De ex- PSV'er verzette voor de pauze geen stap te veel, maar was le vensgevaarlijk en spaarde al zijn krachten voor de beslissende acties. De arme Rus Vladislav Ter- navski had amper een bal aan geraakt. toen Romario in de zesde minuut al voor de keeper verscheen. De Braziliaanse volksheld faalde van dichtbij. Drie minuten later liet hij zijn directe tegenstander al weer de hielen zien, maar kwam te veel boston De eerste openbare training van Argenti- zijn lijf zat. Het voormalige 'propje' toonde een at- nië is een show van Maradona geworden. Liefst letisch lichaam. Schoon aan de haak weegt hij 24 300 vertegenwoordigers van de media hadden zich uur voor de confrontatie met Griekenland in Groep gisteren in het Foxboro-stadion van Boston rond D 74 kilogram, twee minder dan vier jaar geleden 'Pluisje' verzameld. Demonstratief trok de 33-jari- in Italië. De afgelopen twee maanden raakte Mara- ge Argentijn zijn shirt omhoog om de journalisten dona, die in de Verenigde Staten aan zijn vierde te overtuigen dat geen grammetje vet meer aan WK-toernooi begint, 14 kilo kwijt. aan de zijkant van het doel uit en kon de bal vervolgens niet meer langs doelman Dimitri Charin prikken. Dat van Romario wonderen worden verwacht op het WK kan hem bij een latere tegenval ler zwaar opbreken. Na de dra matische Europa Cup-finale met Barcelona, werd hij ook overladen met kritiek. Als dat onverhoopt weer mocht gebeu ren, is dat deels zijn eigen schuld. In de aanloop naar het wereldkampioenschap kraaide hij, brutaal en kwajongensach tig als altijd, dat hij persoonlijk het Braziliaanse volk de wereld beker zou schenken. 'Het wordt de cup van Romario' en 'Alleen voor goud ga ik naar Amerika'. Stoere taal, maar met zijn 'one man-show' maakte hij te gen de Russen duidelijk dat hij in staat is om het waar te ma ken. Hoewel hij in het eerste be drijf nog niet zijn stempel op de wedstrijd kon drukken, produ ceerde hij halverwege toch de openingstreffer. In de 25ste mi nuut kwam hij als een duveltje uit een doosje en prikte hij met de punt van zijn schoen de bal na een comer van Bebeto in de korte hoek. Luttele minuten la ter ging hij voor de eerste keer neer in het strafschopgebied, maar scheidsrechter Kim Lee Chong uit Mauritius zag in de buiteling geen strafschop. Het optreden van Romario bracht de Brazilianen vanaf de eerste minuut in extase en vormde het bewijs dat alle com motie rond zijn blessure in de voorbije week overdreven was geweest. In San Francisco raak te Romario tijdens een laatste oefenwedstrijd geblesseerd en trainde hij bijna vier dagen lang niet met de selectie mee. Op zich lag niemand daarvan wak ker. Pas toen doktoren en offi cials weigerden commentaar te geven en geen enkele duidelijk heid wilden verstrekken over de aard van de blessure, sloeg even de paniek toe bij het Braziliaan se persleger en in zijn vader land. Uiteindelijk bleek hij afge lopen weekeinde weer fit ge noeg om voluit mee te trainen. Bondscoach Parreira slaakte een zucht van verlichting. „De druk op onze ploeg is onvoor stelbaar groot. Heel Zuid-Ame- rika, de hele wereld eigenlijk, verwacht dat wij wereldkam pioen worden. In Brazilië is het hele land ^gemobiliseerd. De straten zijn geel en blauw ge verfd, gebouwen versierd en het dagelijks leven wordt beheerst door alles wat er met mijn spe lers gebeurt. Ik was dolblij dat hij vandaag kon spelen." Volgens Parreira heeft de aan wezigheid van Romario ook een andere waarde voor het elftal. Met Romario in de ploeg is de stress minder voor de andere spelers. „Zijn aanwezigheid werkt verlichtend voor het elftal, omdat hij borg staat voor extra kwaliteit en omdat de honder den journalisten, TV-ploegen en radio-reporters zich op hem storten als hij in ons kamp is. FOTO AFP Dat maakt het wat gemakkelij ker voor de andere jongens. Ro mario is gewend aan het circus om hem heen. Er is niets dat hem uit zijn evenwicht kan brengen. Sterker zelfs, na van daag geniet hij er weer extra van." Braziliës tweede goal kwam weliswaar niet op naam van Ro mario, maar de topscorer van Spanje verdiende hem wel. Een briljante solo zeven minuten na de pauze leidde tot een forse buiteling in het strafschopge bied. De Russen protesteerden nog wel, maar begrepen dat zij na de eerdere onbestrafte valpartij van Romario kansloos waren met hun scheldpartijen in de richting van de arbiter. Aanvoerder Rai klaarde de klus vanaf de elf meterstip eenvou dig: 2-0. Via Zinho, Rai en Romario had Brazilië de score nog kun nen opschroeven. De Russische bondscoach Pavel Sadyrin haal de na afloop de afwezigheid van de geschorste centrumverdedi ger Viktor Onopko aan. Maar het is de vraag of deze Russi sche voetballer van het jaar zijn ploeg wel overeind had kunnen houden. BRAZILIË: Taffarel; Jorginho. Ricardo Rocha (73. Aldair), Marcio Santos. Leo nardo; Dunga (83. Mazinho), Mauro Silva, Rai. Zinho; Romario, Bebeto. RUSLAND: Charin, Nikiforov, Koez- netsov, Gorloekovitsj. Temavski; Chlestov, Karpin. Pjatnitski. Tsymba- lar; Ratsjenko (75. Borodjoek). joeran (55. Salenko). chicago henri van der steen gpd-verslaggever Het was een chaos met Braziliaanse allure. Spanje heeft één puntje en dat zal vermoedelijk na de wedstrijd tegen Duitsland niet anders zijn. Dus heeft javier Clemente heel wat uit te leggen aan tientallen opgewonden, zelfs hitsige Spaanse ver slaggevers. Maar de kleinste bondscoach van het WK, zeven centimeters korter nog dan Berti Vogts, geniet van het circus. Clemente is controversieel. Hij mint het pande monium, de schreeuwende polemiek, de agres sieve ruzie. Hij heeft ruzie met Cruijff, maar Cruijff laat hem maar kletsen en doen. Clemente heeft negen spelers van Barcelona in zijn selectie, die hij echter verdedigend laat spelen, heel an ders dus dan bij Barcelona. Toppunt van tegen draadsheid is Clementes keuze voor Julio Salinas, reserve-spits bij Barcelona - vaste keuze in de na tionale ploeg. Salinas is tevens de enige spits in de Spaanse selectie. Dus wordt er in Spanje al maanden heftig gede batteerd of Clemente wel goed bij zijn hoofd is. Nog geeft een kleine meerderheid hem het voor deel van de twijfel, omdat Clemente er in slaagde zich met Spanje te kwalificeren voor het WK. Maar nu dreigt ook dit toernooi een fiasco te wor den, zoals alle voorgaande WK's. Het leidde nog maar eens tot een fantastisch woordenspel tussen Clemente en zijn criticasters. Een gelijkspel tegen Zuid-Korea is een tegen valler. Clemente: „Het is niet de hemel, maar ook niet de hel. De enige wedstrijd die nu nog telt is die tegen Bolivia. Tegen Duitsland mogen we verlie zen." Spanje speelde met één spits. Dat is toch te gek tegen Zuid-Korea. Clemente: „Nee hoor, ik wist jioe sterk Zuid- Korea is. Tegen Duitsland kunnen we wat aanval lender spelen. We mogen verliezen." Aanvallender? Er zit maar één spits in de selec tie. Clemente: „Dat heb ik al 5000 keer uitgelegd. We hebben ook vleugelaanvallers. Het gaat erom of die alleen aanvallen of ook verdedigen. Tegen Duitsland mogen ze wat meer aanvallen." Bij persconferenties wordt wel vaker onzin ge debiteerd, maar Clemente produceert in elk geval nog interessante onzin. Al kan het bizarre man netje ook zo veel niét' uitleggen. Dat van die ene spits bijvoorbeeld. Spanje heeft al jaren een groot probleem voor in. De clubs schaffen buitenlandse spitsen aan, het eigen talent blijft steken. In de Spaanse com petitie kwamen afgelopen seizoen toch twee ta lenten bovendrijven: Carlos van Oviedo (20 goals) en Ciganda van Bilbao (17 goals): beiden werden echter gepasseerd voor het WK. Liever viel Clemente terug op zijn oud-pupil Salinas (uit hun gezamenlijke succestijd bij Atleti- co Bilbao), die in de kwalificatie zeven goals maakte in zeven wedstrijden. Tegen Zuid-Korea scoorde Salinas ook weer, wat hem meteen tot een unieke figuur promoveerde. Salinas heeft nu op drie achtereenvolgende WK's gescoord: slechts acht anderen - onder wie Pele, Platini en Seeler - lukte dat. De wat stijve, niet erg technische Salinas moet het voor Clemente doen in de resterende wed strijden. Bij Barcelona speelde Salinas afgelopen seizoen niet één hele wedstrijd, wat Clemente juist een voordeel vindt. „Want Salinas is lekker fris." De vriendelijke Salinas zelf zegt al tijden het zelfde op dezelfde vraag. Salinas: „Ik ben blij met het vertrouwen van Clemente. Dat Cruijff me niet laat spelen heeft met de buitenlanders te maken. Barcelona is een topclub en de buitenlanders zijn topspelers. Cruijff heeft kennelijk meer vertrou wen in hen. Gelukkig is Clemente er nog." Spanje zegt het hem allengs minder enthou siast na. Uitschakeling wordt als een schande er varen, zeker ook omdat er onder Clemente dan wel wat gewonnen is maar nooit met leuk voet bal. Dat wil Clemente ook nog wel een keer uit leggen. „Ik wil winnen. Ik houd van goede voet ballers. ze moeten alleen wel allemaal anderhalf uur lopen. Dat doen ze bij AC Milan ook. Of moet ik er Barcelona-AC Milan nog eens bijhalen?"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19