Leiden Pleidooi voor l opvoedbureaus oncert voor muziektent rekt ruim 400 bezoekers Elk haartje moet op plaats zitten 'Koningin van de zon' Contract verbreken als le overheid is misleid' Provincie wil meer geld voor huizen AANDAG 20 JUNI 1994 FF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Zinloos Zuidhollands Landschap: als I I het nieuwe kabinet geen milieumaatregelen treft, zijn alle in spanningen om natuurte behouden vrijwel zinloos. Theaterspektakel •jr Sjelter viert zijn zil- Z. 3 veren jubileum met een theaterspektakel. Afri kaanse dans en springpro cessie in de Houtkamp. faxi botst op Haagweg »en Een 31-jarige taxichauffeur, diens 30-jarige passagier en wee inzittenden van een andere auto zijn vannacht gewond ge- ld|akt bij een botsing op de Haagweg, De taxichauffeur, die over Haagweg kwam uit de richting van het Noordeinde, verzuim- op de kruising met de Churchilllaan en de Dr. Lelylaan voor- g te verlenen aan de personenauto. De taxichauffeur liep een ersenschudding op, zijn passagier een gekneusde rib. De be- uurder van de personenauto, een 36-jarige Hagenaar, kneusde 1 jn knie en pols. Zijn passagier, een 21-jarige man uit Voorhout ield aan de botsing ook een gekneusde pols over. m werver gepakt bij joy-riding j° iden» Een beschadigde politie-auto en een paar auto's met assen en deukjes vormden zaterdag het resultaat van een ritje 81 ui een 30-jarige zwerver door de Leidse binnenstad. De man erd op de Binnenoostsingel aangehouden in een auto, die een YJ1 kg eerder gestolen was van de Bachstraat. Hij slingerde over de Jai eg en raakte hier en daar een geparkeerde auto. Een rijbewijs 'ec ad de man niet. De politie vermoedt dat hij onder invloed van 2 [ank en drugs verkeerde. iouwvakker krijgt slijptol in been j°l iden» Een 46-jarige bouwvakker uit Rotterdam liep zaterdag- n iorgen op de Haagweg een slagaderlijke bloeding op, toen hij n jn slijptol met diamanten zaag in zijn been kreeg. De man, op- ho chter bij een karwei aan de Haagweg, was bezig voegen uit te i ijpen toen de tol vastliep. Op het moment dat de tol weer be- >n te draaien maakte hij een diepe wond in het been van de h'e atterdammer. Zijn collega's verbonden hem en brachten hem it rer naar het ziekenhuis. Messentrekker blijft liever in cel iden» Een 41-jarige man uit Maleisië is zondagmiddag door de jlitie aangehouden in het Holiday Inn-hotel aan de Haagsche - :houwweg, omdat hij zijn drankjes niet wilde betalen. De man ad een middagje zitten borrelen in de tropische tuin van het 8,1 )tel. Maar toen het op betalen aan kwam gaf hij niet thuis. Te- in de politie vertelde hij, dat hij helemaal geen geld had en ook 2 et kon betalen. Zijn creditcard was geblokkeerd. Tegen de man g'i proces-verbaal opgemaakt wegens flessetrekkerij. Zeer tegen ,o;< jn zin werd de oplichter door de politie op straat gezet. Hij was 3,( iver in de politiecel gebleven, want hij had geen onderdak voor 'nacht. De man is al eerder aangehouden voor flessetrekkerij. 0!/ !0,l[ d ethische commissie stier Herman 1.3,OEN PAUL VAN DER KOOU Rijksuniversiteit Leiden et het contract met Gene ig/irming, het biotechnologisch 32; lrijf in Leiden, verbreken als 10, kt dat het de overheid inder- Jq' id heeft misleid met de proe- rond de genetisch veran- 92;i de stier Herman. 92',1 lat vindt H. Verhoog, weten- appelijk medewerker bij de versiteit en lid van de lande- commissie die de ethische 54', it van de experimenten met 72, i man heeft getoetst. Hij. 50, mde in die commissie een iderheid die altijd al tegen 2g"' Droeven was en voelt zich in 32j tegenstand gesterkt door de 68, i uwste informatie. 0, laaruit blijkt dat Gene Phar- 33'ig een moeder-melkvervan- :n carolien buddingh' ger wil maken met genetisch gemanipuleerde koeien: „En dat is een heel ander doel dan waarmee de commissie heeft ingestemd. Dat was medisch, dit is commercieel." Hij vindt het dan ook logisch dat de Tweede Kamer een nieuw advies van zijn commis sie wil en hoopt dat ook binnen de universiteit een discussie los brandt: „Tot nu toe is over de ethische kant van de zaak nooit gesproken. Het lijkt wel alsof we alles omarmen dat geld ople vert, zoals dat contract met Ge ne Pharming." Volgens dat contract betaalt de universiteit voor het gebruik van laboratoria. Het College van Bestuur kon vanochtend niet reageren op het verzoek van Verhoog. leiden Maar liefst 1200 kilogram weegt deze paradijsvogelbloem die ook wel 'Koningin van de zon' wordt genoemd. De enorme plant, die behoort tot de familie van de banaanachtigen, is sinds zaterdag het pronkstuk in het kantoor van het Leidse onderzoeksbureau Research en Beleid. Omdat de plant een lengte van tien meter heeft, werden de nodige voorbreidingen getroffen om haar veilig op haar plek te zetten. Zo'n vijftien mensen waren daarvoor nodig. In de ontvangstruimte van het kantoor staan nog meer bijzondere planten, maar de paradijsvogelbloem moet de blikvanger worden van de grote ruimte. foto henk bouwman Het is uiterst onzeker of de woningbouwplannen voor de Leidse regio en de Drechtsteden de ko mende jaren uitgevoerd kunnen worden. De pro vincie vindt de'rijksbijdrage in de grondkosten, voor de twee gewesten gezamenlijk 73 miljoen gulden, bij lange na niet voldoende. Los daarvan is veel extra geld nodig voor bodemsanering en ook dat geld is er niet. In de Leidse regio (inclusief de Bollenstreek) moeten tot en met het jaar 2005 minimaal 25.450 leiden aad rietveld In de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en de Rijn streek moeten bureaus komen, waar ouders van kleine kinderen terecht kunnen met al hun vragen over opvoe ding. Daarmee kan voorkomen worden dat vervelend maar 'gewoon' gedrag van baby's, peuters en kleuters door een verkeerde reactie van de ouders tot echt grote problemen leidt. Het opzetten van opvoedbureaus is een van de plannen van het Regionaal Steunpunt Opvoeding Zuid-Holland Noord. sen, zegt Bonants. „Soms is dat voldoende om het probleem op te lossen, maar vaak zijn meer gesprekken en adviezen nodig en daar zijn die instellingen niet op toegerust. Wij denken dat opvoedbureaus, waar pedago gisch opgeleiden zitten die meer aandacht hebben voor vragen over de ontwikkeling van het kind, veel ouders een steuntje in de rug kunnen ge ven." De opvoedbureaus staan aan het begin van het hulpverle ningstraject, zegt Bonants. Ze passen in de filosofie van de rijksoverheid, om opvoedings problemen aan te pakken voor dat gezinnen ontwricht raken en kinderen echt ontsporen. woningen worden gebouwd. Daarvan komen er dik 11.450 terecht in bestaande stedelijke gebie den. De beschikbaar gestelde rijksbijdrage biedt volgens het provinciebestuur een 'twijfelachtig perspectief om de verstedelijkingsoperatie met voortvarendheid uit te voeren. Eerder al liet Zuid-Holland weten dat de hem toebedeelde woningen (totaal 130.000 voor de hele provincie inclusief de grote steden) veel te weinig is. Het woningtekort dreigt volgens haar te stijgen tot ongeveer vijf procent. Een klein probleem kan bij ver keerde reactie uitgroeien tot een complex van problemen, weet Lianne Bonants, werk zaam bij de GGD-Leiden en co ordinator van het regionaal steunpunt. Als kinderen bij voorbeeld eetproblemen heb ben kan dat ertoe leiden dat de ouders nergens meer op visite durven en in een sociaal isole ment raken. En dat kan weer al lerlei andere nare gevolgen heb ben. Vragen van ouders over het gedrag van hun baby, peuter of kleuter komen nu meestal te recht bij consultatiebureaus, kinderdagverblijven of huisart- Forum over wonen in Zeeheldenbuurt Wonen in de Zeeheldenbuurt in Leiden is het onderwerp van een forumdiscussie die donder dag 23 juni wordt gehouden in buurthuis 't Schippertje aan de Oosterstraat. In het forum heb ben onder anderen zitting wet houder J. Laurier (Groen Links) van sociale zaken en wijkbe heer, SP-raadslid T. van Hou ten, voorlichtster L. Gongalves van de Woningbouwvereniging Leiden en wijkagent A. Bus- scher. Bewoners zijn welkom om met het forum van gedach ten te wisselen over het wonen in hun wijk. De bijeenkomst be gint om kwart over acht. VERNIELERS - Twee Voorscho tenaren van 18 jaar zijn van nacht om half twee op de le Binnenvestgracht in Leiden aangehouden op verdenking van het vernielen van een acht tal personenauto's. Mensen die het tweetal ruitenwissers en spiegels hadden zien slopen belden de politie. Bij hun aan houding viel bij een van de twee een afgebroken autospiegel vanonder zijn jas op straat. „Aan het einde van dat traject zitten de kinderbescherming, de Riagg, de rechtbank." Een onderzoek onder ouders van kinderen van 0 tot 6 jaar heeft volgens Bonants al aange toond, dat zij wel wat meer steun willen hebben in het op voeden. In Leiden en omgeving moet dat onderzoek nog plaats hebben. Om te beginnen heb ben de samenwerkende instel lingen voor jeugdhulpverlening, onderwijs, gezondheidszorg en welzijn een folder gemaakt, waarin alle hulpverlenende in stanties netjes op een rijtje staan. Het regionale steunpunt moet de versnippering in de hulpverlening tegengaan. Het eerste exemplaar van de folder wordt dinsdag 21 juni overhandigd aan directeur jeugdbeleid Malmberg van het ministerie van WVC. Dat ge beurt tijdens een 'feestelijke happening' in de burgerzaal van het Leidse stadhuis. Acroba tische toeren in de jeugdzorg is het thema van die happening. WVC subsidieert het experi ment met een regionaal steun punt. Het project loopt tot 1997. DUIVENBERICHTEN U itslag Chantil ly: PV Het Oosten Bob van Putten 1,5,6; comb. Mooten-v/d Hoogt 2, 3, 4, 7, 8, 10; W. Kop 9. LPV De Vriendenclub R. v/d Dop 1, 8; L. Koopman 2; R. Metscher3; Comb, v/d Nieuwendijk 4; A.J. Link 5; A. v/d Lee 6; Th. Dongelmans 7; H.J. Kettenis 9; A. Siera 10. PV LPC J. Boelee 1; Witteveen v. Gorkum 2, 4, 7; J. Staffeleu 3, 10; H. Pen 5, 6,8; Groenendijk/Heiden 9. PV De Reisduif H. Dusoswa 1, 6; N. de Groot Zn. 2,3,8, 9, 10; Comb. Hartevelt 4; D. Albers 5, 7. PV De Rijnklievers J. Kok 1,2, 5,6; G.H. van der Poel 3, 8; J.C. Zevenhoven 4, 9; H. van der Star 7; J.J. van Leyden 10. PV Leiderdorp D. v Seggelen 1, 3, 4, 6; A. Petit 2, 10; W. Jacobi 5; W. Habraken7; Th. Habraken 8; W. v. Oosten 9. PV De Blauwkras P. Landesbergen 1, 2, 4, 5, 6; Comb. Montanje3, 8; R. v/d Geer 7, 10; F. v/d Wetering 9. U itslag Chateauroux: PV Het Oosten Bob van Putten 1, 2,10; G. Hen- drikse 3, 4; S. v/d Hoven 5, 9; A. Geyteman 6; N. v/d Blom 7; W. de Jong 8. LPV De Vriendenclub Th. Dongelmans 1, 4, 7; H. Sladek 2,3, 6; Comb. Vinkensteyn/De Roo 5; A. Pracht 8; Comb. J. en M. De gen 9; R. Noordermeer 10. PV LPC W. Siera 1, 8; H. Pen 2, 3, 4; Witte veen v. Gorkum 5; J. Staffeleu 6, 7; Groenendijk Korte 9; J. Boelee 10. PV De Reisduif Comb. Hartevelt 1; N. de Groot Zn. 2, 3, 4, 10; P. Schlagwein 5, 7, 9; G. van Stein 6; W. Ouwersloot 8. PV De Rijnklievers J. van Laar Zn 1, 6; Aad de Vries 2, 8; J. Kok 3, 9; F. Ladan 4; A. de Mey 5; M. Hogenboom 7; J. van der Wal 10. PV Leiderdorp D. v. Seggelen 1, 5, 7; R. v/d Nieu wendijk 2, 9; M. Reijerse3, 4, 6; H. Flippo 8; G. v. Velzen 10. PV De Blauwkras A. Houweling 1, 6; Comb, de Mooy 2, 3, 4, 5, 8, 10; Comb, v/d Blom 7; S. Zeegers 9. PV De Zwaluw P. Verhoork 1, 10; G. Hoogervorst 2, 3, 5; v/d Kooij-de Best 4, 9; A. v. Wissen 6; L. en Th. Verhoork 7; P. v. Leeuwen 8. Uitslag Roye: PV De Zwaluw W. v. Ommen 1, 6; P. v. Leeuwen 2; L. en Th. Verhoork 3; G. Hooger vorst 4, 8; v/d Kooij-de Best 5; N. Meeuwenoord 7, 9; A. v. Wissen 10. 7.6< 4; 44, m vierhonderd mensen be- hten gistermiddag het eerste efietconcert voor de bouw een muziektent in de Leidse it. Een optreden van de band Old Rhaine vormde startsein van de actie, die initiatief is van de Vereni- Vrienden van de Leidse it (VLH) en de Federatie van lse Amateur Muzikanten \M). De bouw van de mu- irstent in het park moet vol- d jaar beginnen. et was gezellig druk in de lse Hout. De jazzband speel- i a wond er een stralend zonnetje latg ere zondagmiddag-muziek, terwijl de ouderen naar de d zaten of lagen te luisteren, Iden kinderen voetbal of t( ertje met elkaar. De kleintjes sten vooraan mee op de piek. Een klein meisje ging iLDd met een lege melkfles om publiek bijdragen voor de aa" te vragen. De Vrienden de Leidse Hout verkochten r en jus d'orange. e vereniging verwacht, dat 2'louw van de muziektent vol- ;d jaar kan beginnen. „We Touwen erop dat we dan ge- 31 g geld bij elkaar hebben ge- Oht, onder meer via allerlei 2;efietconcerten", aldus voor- 'ir Rob Mante van de VHL. ]7i hoopt dat vooral bedrijven 2fictie financieel zullen steu- ethouder Van Rij, die zon- op de grote speelweide een "j ïewijzer onthulde, wilde 2/ niet zeggen of de gemeente Barbecue eindigt in vechtpartij Een barbecue aan de Genes- tetstraat in Leiden is in de nacht van zaterdag op zon dag geëindigd in een vecht partijtje met de politie. Een agent kreeg klappen op zijn hoofd. Drie mensen, man nen van 25 en 26 jaar en een 25-jarige vrouw, werden aan gehouden. De vechtpartij brak uit toen de politie ten slotte om drie uur 's nachts de muziek- apparatuur van het barbe- cueënde drietal in beslag kwam nemen. Twee keer eerder waren agenten langs- gegaan om het drietal te ver tellen, dat de buurt klaagde over het lawaai. Maar steeds als de politie haar hielen lichtte ging de muziek weer harder. De derde keer kende de politie geen pardon meer. De apparatuur werd in be slag genomen. Maar het drie tal verzette zich daar hevig tegen. Er werd geslagen en de agenten werden uitge scholden. Zij zagen zich zelfs genoodzaakt een diensthond in te zetten bij de arrestatie van het drietal. Hondenshow in de Leidse Groenoordhallen Wethouder T. van Rij probeert de nieuwe zonnewijzer uit in het park De Leidse Hout. foto ren dt rruyn bereid is bij te dragen aan de duizend gulden, bij elkaar zien bouw van een muziektent, te krijgen. Pas dan gaan we on- Mante maakte zich daar niet derhandelen met de gemeente, druk om. „Wij moeten eerst een We weten in elk geval wel dat architect zoeken en het aan- de gemeente positief denkt over ongeveer dertig ons initiatief." TELEFOONCIRKEL - De Stich ting Ouderenwerk verzorgt de komende zomervakantie een telefooncirkel voor duderen. De deelnemers worden op gezette tijden door telefooncirkelmede- werkers gebeld voor een praat je. Als de telefoon niet wordt opgenomen, bellen zij een be kende van de oudere. De deel name is gratis. Informatie en aanmelding: tel., 071- 315251/123744. leiden liesbeth buitink De parkeerplaats bij de Groen oordhallen staat bomvol auto's. Op praktisch elke bumper zit wel een hondensticker: I love my labrador, of welk ras de ei genaar ook bezit. Of een glitte- rende afbeelding van de hond in kwestie. Hondenminnend Nederland kwam dit weekeinde massaal af op de tweedaagse hondenshow in de Leidse Groenoordhallen. De hal is een kakefonie van geblaf en is vergeven van een doordringende lucht; de pene trante geur van de bouviers komt boven alle andere luchten uit. En dat is niet zo'n wonder, want direct bij de ingang draven de zwarte beesten heen en weer, zodat de jury hen kan be oordelen. De hal heeft middenin ver schillende pistes, waar allerlei rassen op uiterlijk worden be oordeeld. Gepraat wordt daarbij vrijwel niet. De jury wijst naar de hond die aan de beurt is om een rondje te hollen, samen met de baas. Weer de gestrekte arm als de volgende aan de beurt is. Na vier rondjes worden mid denin bordjes neergezet met de nummers 1 tot en met 4, naast de eerste twee prijkt een beker. Namen hoort niemand. De prijswinnaars worden opnieuw aangewezen. In een andere hoek worden de poedels gekeurd. Aan de rand van de pistes staan tafel tjes, waar de eigenaren driftig in de weer zijn met borstels en strikjes. Iedere zichzelf respec terende hondenbezitter heeft een forse beauty-case bij zich, De bonden worden uitgebreid gekapt voordat ze onder het oog van de jury mogen komen. foto henk bouwman waaruit,haarlak, borstels en ver sierselen tevoorschijn komen. De tafeltjes zijn bekleed met pluche matjes. De honden wor den in de watten gelegd, dat is duidelijk. Iets verderop staan de haze windhonden, die zo rank zijn dat de botstructuur te zien is. Daarnaast de uit de kluiten ge wassen 'kalveren' die Deense Dog heten, de droevig kijkende Bulldogs en uitbundig behaarde Bobtails. Die liggen ook op een tafeltje en lijken zo meer op een uitgelegde streng schapewol. Aan de rand van de hal pro beren verkopers een graantje mee te pikken van de hondege- kte die in de Groenoordhallen is toegeslagen. Voer in maten en soorten, maar ook parfum, voerbakken die in hoogte ver stelbaar zijn of met tien bakken aan elkaar vastzitten voor de fokkerijen. En voor de eigena ren t-shirts met de afbeelding van 'hun' rashond, naambordje met hondjes en honden-han gertjes. In de zijhal staan lange rijen hokken opgesteld, waar de hon den rustig op hun beurt kunnen wachten. De eigenarenzitten erbij, kammen nog even een kuifje, spuiten een staart vol haarlak, want elk haartje moet op zijn plaats zitten. De zijhal van de Groenoord hallen is voor de honden een verademing. Niet alleen omdat het daar koeler is, ze even rustig kunnen liggen en de baasjes zich meer bemoeien met hun kop koffie of bakje friet. Maar vooral omdat daar de weg is naar de verlossing: een groot bord verwijst naar de 'uitlaat- plaats'. Want honderden vier voeters kunnen niet straffeloos een dag lang in de Groenoord hallen worden opgesloten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7