Selk, Selk en nog eens Selk Sport Verlenging op us Open Duitser Merins geplaatst voor wereldkampioenschap Nederlandse inbreng in Aken bescheiden Verstappen test Ligier Succes voor hockeyteams Porsche profiteert van pech Toyota ielg Martens wint Grote Prijs 154 sill. Jacky Martens heeft in de 500 cc-klasse de Grote Prijs van J3 lederland gewonnen. De Belg won op het circuit in hetBra- s iantse Mill beide manches. De Nederlander Carlo Hulsen legde P4 p eerste manche beslag op de derde plaats. In de tweede om- 3pts Dop finishte hij als vierde. In het dagklassement eindigde 59, fulsen, achter winnaar Martens en de Belgische nummer twee rR3 oei Smets, op de derde stek met 28 punten. In het algemeen i,68 lassement, na zeven van de twaalf races, heeft Martens de lei- 1 d ling voor zijn landgenoot Smets en de Zweed Marcus Hansson. j 3 /an Goor tweede bij marathonzwemmen '.36 iLLASioHans Vein Goor is in de strijd om de wereldbeker mara- "|g| honzwemmen als tweede geëindigd. De Nederlander finishte 'ir aterdagin de finale-race tussen Savone en Allasio over 36 kilo- neter als zesde. De wereldbeker werd gewonnen door de Ameri- Jaj ;aan Chad Hundeby, die ook de laatste race als winnaar afsloot. i7, iundeby en Van Goor namen zaterdag in de eerste kilometers '|c(< ifstand van de rest van de deelnemers. Hundeby hield zijn hoge Gjgi empo tot het eind vol, Van Goor kreeg in de laatste acht kilome- ider er een terugslag. Hij werd nog door vier concurrenten voorbij [(je8r ;ezwommen. Zijn zesde plaats was voldoende om dé Canadees a itreppel in het eindklassement van de wereldbeker van de twee- Ie plaats te verdringen. rug li,9, Veer record kogelstoten Corrie de Bruin 301 iRnhem Corrie de Bruin heeft het Nederlands record kogelsto- ;^d' én gebracht op 18 meter en 17 centimeter. Met die prestatie 32, verbeterde ze in Arnhem haar bijna een jaar oude record met vijf ;entimeter. De Bruin voldeed in de Gelderse stad opnieuw aan 1 le A-limiet (17,80 m) voor het Europees kampioenschap, dat la- er dit jaar in Helsinki wordt gehouden. In Leiden was De Bruin ip 14 juni op 17,87 meter uitgekomen. y Dodelijk ongeval bij zeilweek Kiel lik? De eerste dag van het grootste zeilfestijn ter wereld, de Kie- i vri er Woche. is overgeschaduwd door een dodelijk ongeval in de 2. ïacht van zaterdag op zondag. In de haven van de Noordduitse 1 2 ilaats botste een motorbootje op een stalen boei. Daarbij kwam 3,5, ien 24-jarige man om het leven. De overige twee inzittenden n (Mjn nog vermist. let drama heeft de feestelijke honderdste editie van de zeilweek ,7 sen zwart randje bezorgd. Terwijl de organisatie zaterdagmid- ^h|! lag nog pochte op het unieke karakter van het evenement. De 54 itart lokte meer dan 200.000 toeschouwers uit zestig landen naar v h (iel, waar tot en met 26 juli wordt gezeild. Hij is zijn broeders hoeder. Dat kan worden gezegd van Alexander Selk, die vooral op grond van zijn leeftijd (19) het grootste talent heet te zijn, maar evengoed van Chris tian Selk (22), de nieuwe Nederlandse turnkampioen. De oudste loste de jongste af, omdat die van het voltige- paard gleed. Dat was het enige opmerkelijke aan het NK in 'hun' Deventer. De titelstrijd was zoals mocht worden verwacht Selk, Selk, Selk en nog eens Selk. ~~ftKMONT ANP fpijiet US Open golfkampioen- i. Tthap krijgt een dag verlenging. 7k°Q%ndaag spelen drie spelers een ,i5Ktra ronde van achttien holes t Ttn de titel: de Zuidaffikaan Er- 7k0°,Se Els, de Amerikaan Loren Ro- i.2(pts en de Schot Colin Mont- t; Dpmerie. l(^De drie spelers eindigden gis- (G«ren op de uiterst moeilijke 's3«an van Oakmont bij Pitts- fkoPrgh na vier ronden op 289 ;r Tegen, vijf slagen onder het FaBangemiddelde. Het prijzen- ;i 8Sld in het US Open bedraagt l. miljoen gulden. 8,§Bij temperaturen van boven >rg.E 40 graden gold het 94e US k°«pen het toernooi der gemiste 8 jansen. Montgomerie, de leider m'na de tweede dag, Els, de leider de derde dag, en Loren Ro- ioefrts, de man die terugkwam 3. fit de achterhoede, wisselden I-ukaar hole na hole af aan de (Kn>p van het klassement. f.q| De een na de ander ging in de jg'jlut op de baan die voor de 2aatste dag door de green- keepers ongekend scherp was insneden: gemene rough, smal- zet:> fairways en greens zo glad als èn bowlingbaan. De fouten stapelden zich op. lusje kleinste afwijking had grote gevolgen. De Nieuwzeelander ïs.fank Nobilo, als nummer twee pjfen de finale begonnen, zakte mnjimiddellijk weg. Montgomerie 70 jad het niet meer nadat hij de :yk wan Grunsven aoont vorm lp Duitse bodem heeft Anky Grunsven haar vorm voor naderende Wereldruiterspe- ïoln bevestigd. De Brabantse m:jressuur-amazone won gisteren i°3p kür op muziek met een op- i 3allend hoog percentage. Voor >°èt eerst overschreed ze de ^nlchtig procent: 80,31. igaj Van Grunsven veroverde vori- P'p week in Haaksbergen de na- Banale titel. In Aken toonde ze 'er)hn dat het met de vorm van ,s naar paaiden wel goed zit. In de [0 Juitse stad trad ze aan met 3e°jlympic Cocktail. Haar tweede ||g(joef, Bonfire, liet ze thuis. Trai- i 2j3r Sjef Janssen: „Het heeft 2-%en zin hier alles aan de con- 2:prrentie te laten zien." nnd Van Grunsven bleef bij de kür 'gjp muziek de grote favoriet uaus Balkenhol voor. Dat ze de uitser een duidelijke neder- -"iag had toegebracht, was een psteker voor Van Grunsven. _Het geeft me een goed gevoel em met zo'n hoge score te ver- 3n aan", glunderde de Brabantse. Voor de Nederlandse ploeg resleërde ook de ex-Duitser 7en Rothenberger naar tevre- enheid. Ellen Bontje, bij de fereldruiterspelen in Den aag de derde Nederlandse re- resentant, liet Aken schieten. ,rnoij start volgende week in Arn hem. In de Gelderse plaats zal >ai, Dndscoach Wim Ernes de vier- plaats in de Oranje-equipe ivullen. Leida Strijk en Tineke wartels zijn de kandidaten. St- lenn jk was in Aken de beste van de iguevee. „Maar bij het NK was Bar- :ls weer beter", verklaarde Er- ei5,es zijn beslissing de definitieve imenstelling pas na Arnhem gekend te maken. leiding had heroverd. Hij zakte weg naar schijnbaar kansloze positie en kreeg pas zicht op zijn eerste triomf in een „ma jor" na knoeiwerk van Roberts en Els op de laatste hole. De betrekkelijk onbekende Roberts, een 39-jarige die dit jaar opzien baarde met winst in de Nestlé Invitational in Orlan do, leek de meeste kansen te hebben op de laatste dag. Hij startte het toernooi matig met een ronde in 73 slagen, zakte tij dens de tweede ronde naar zes slagen boven het gemiddelde en stond kort voor het einde op zes slagen onder par. Roberts hield zijn zenuwen echter niet in be dwang, miste ogenschijnlijk ge makkelijke putts en mocht zich gelukkig prijzen dat hij maan dag in de herkansing mag. Ernie Els, de 24-jarige Zuid afrikaan die zich „Het Talent" van het internationale golf mag noemen, kon op de laatste hole zijn zenuwen niet de baas. Met een „dooie par" had hij het US Open naar zich toe kunnen trekken. De speler met de kracht van een buffel en de sluipgang van een panter sloeg zijn laatste drive in de tribunes, durfde daarna geen risico meer te nemen en kreeg daarvoor de rekening gepresenteerd. Het was nog een wonder dat hij met zijn trillende handen voor zich zelf de playoff met Montgome rie en Roberts wist af te dwin gen. met vijfmaal goud, was op dat moment al zeker van de eindze ge in de zeskamp. Hij wees de jury terecht door te stellen dat hij 'slechts' 9,30 had verdiend in plaats van 9,45, even veel als zijn iets betere broer, Europees jeugdkampioen op dit toestel. Voor de verdeling van goud en zilver binnen de familie maakte dit plussen en minnen met tien den al niet meer uit. Dat had te maken met een fout van Alexander Selk bij het voltigeren. Hij zette, zeer ener giek flankend, zijn hand op een gladde plek, vond geen grip en werd ten koste van een half punt aftrek 'uit het zadel gewor pen'. „Pech", constateerde Christian vol medeleven. „Domme pech. Dat zie je niet vaak. Hij begon ontzettend mooi. Valt ie er niet af, dan gaan we toch het einde toe gelijk op." De onttroonde kampioen, die de blijdschap over de winst van zijn broer ook altijd laat preva leren boven de ergernis over het eigen verlies, wilde niet lang stilstaan bij het ongelukje. „Het kan gebeuren. Dan lig je er in eens nhast. Jammer, maar ik vind het niet erg. Vorig jaar was het omgedraaid. We zien elkaar niet als tegenstanders", zei Alex, mede namens Chris. De toekomst van Alexander Selk ligt in Sydney in 2000. De Olympische Spelen van Atlanta zouden een mooie leerschool zijn, maar een tussenstation. Vergeleken bij deze turners van VZOD, dat het eeuwfeest in sportcentrum De Scheg luister bijzette met de Nederlandse ti telstrijd, was het toernooi bij de vrouwen een verhaal met een open einde. Spannend, maar niet echt goed, omdat met de val van Papendal en de beperk te topsportvisie binnen de KNGB internationale beloften zich niet aandienen. Maar misschien is Annet Bronsvoort er wel een. De Twentse is pas veertien, komt net kijken, maar won wel de vierkamp en vervolgens, met ju ryhulp op de balk, ook de'toe stelfinales. Het verschil met de concurrerende meerkampsters Nynke Botterweg en Simone Rein was klein. Dat het niveau bij de mannen te accepteren viel, was te dan ken aan de wedstrijdmentaliteit van de broertjes Selk. Voor hen was de Europese titelstrijd in Praag (respectievelijk 18de en 22ste) onlangs de piek. Toch zetten ze de tentamendruk en de vakantiedrang opzij en wei gerden op de automatische pi loot door het toernooi te vlie gen. Het eigen publiek, ouders, coach Hernandez en NOCNSF verplichtten hen daartoe, von den ze. „Dit NK komt natuurlijk slecht uit. Het EK was het hoog tepunt. Je hebt de neiging daar na te stoppen. Mentaal opladen Vier jaar later, in de kracht van is heel moeilijk, maar je kunt het niet maken hier maar wat aan te kloten. Ik heb dan ook m'n volledige programma ge draaid. Aanpassen is m'n eer te na. Ik wil niet op een rare ma nier een titel halen. Misschien heb ik alleen iets minder risico genomen bij mijn vluchtele- ment aan het rek. Ik ben iets dichter bij de stok gebleven om zeker te weten dat ik 'm zou pakken", lichtte Christian Selk toe. De tweedejaars fysiothera- piestudent, gisteren ook de bes te in het onderlinge vergelijk het turnersleven, moet het ge beuren. Tot die tijd zal de naam Selk wel blijven rouleren. Want ook al trainen er vijf jongens tussen de twaalf en zeventien jaar oud heel hard op Papendal, of ze het talent hebben de hui dige generatie snel naar de kroon te steken, valt te betwijfe len. Bij de wouwen is het veel on voorspelbaarder wat er tussen nu en de eeuwwisseling uit het clubcircuit naar voren komt. Zaterdag viel op, dat in de cate gorie IA, de hoogste klasse, on der de negen turnsters de kind- Christian Selk aan de ringen. Hij werd nationaal kampioen op de zeskamp tijdens het NK turnen, foto anp vrouwtjes en dreumesen op leeftijd ontbraken. Veel hoop op internationaal succes is er de komende tijd dus niet. Het ta lent moet in de kleuterklas wor den gezocht en als het al wordt aangetroffen dan is het sterk de vraag of in de Nederlandse situ atie de lange weg naar erken ning op bijvoorbeeld EK en WK voortvarend genoeg kan wor den bewandeld. Voorlopig is het qua niveau dus behelpen. Gezien de korte voorgeschiedenis werd Nynke Botterweg getipt als de opvolg ster van Stasja Kohier, die na een tweede heupoperatie weer hoop heeft gekregen op een rentree. Botterweg is inmiddels 21. De Zeeuwse was er twee jaar uit, verbleef enige tijd in de Ver enigde Staten, keerde terug, ging bewegingswetenschappen studeren in Amsterdam, kreeg weer zin in turnen en werkte zich bij Pro Patria in Zoeter- meer op tot NK-favoriete met als mogelijk enig uitzicht de Universiade. Een val van de balk voor kwam dat de oudste deelneem ster in het gezelschap de vier kamp won. De sierlijke en on bevangen turnende Annet Bronsvoort, wonend in Nijver- dal en trainend bij Quick 01- denzaal, profiteerde bij haar eerste optreden bij de 'senioren' van die misser. Tot haar eigen stomme ver bazing? „Nee. Ik had wel een beetje gedacht dat ik een kans zou maken. Alles was mogelijk." Voor de eerste keer in de geschiedenis van de interna tionale damsport heeft een Duitse speler zich geplaatst voor het wereldkampioenschap, dat van 6 tot en met 27 november in Den Haag wordt gespeeld. Voor dat feit zorgde de drie jaar in Berlijn wonende Merins. Hij is af komstig uit Letland. In de slotronde van het West- europese zonetoernooi speelde hij remise met de Fransman Cissé. Beiden hadden wel de hulp van toer- nooiwinnaar Clerc nodig. De Nederlander schakelde de de middenspel werden de problemen voor Delmotte al- enige concurrent van het tweetal, de Fransman Del- leen maar groter. motte, uit. Merins en Cissé hadden hef volste vertrou- Wilde hij nog in aanmerking komen voor een eventu- wen in Clerc, die in de laatste partij tegenover de voor ele reserve WK-plaats, dan mocht hij niet verliezen. De zijn laatste kans vechtende Fransman speelde. klok zou ten slotte in het duel van de Fransman een be langrijke rol gaan spelen. De Nederlander ontregelde de Clerc was zich in de slotpartij bewust van de belan- al wankele verdediging in de tijdnoodfase die voor bei gen die zijn opponent had bij een positief resultaat, den gold. Met de vlag op vallen staakte Delmotte op de Delmotte probeerde via het centrum het initiatief te 49ste zet de strijd. Daardoor eindigde hij als vijfde, ach- verkrijgen, maar Clerc voorkwam dat. In het gevorder- ter Michiels. AKEN De Nederlandse inbreng in het CHIO in Aken was bescheiden. Bert Romp viel al af na de eerste manche. Hij noteerde acht fouten met de merrie Burg's Samantha. Wout-Jan van der Schans mocht na een foutloze eerste omloop wel terugkomen voor de tweede manche met zijn nieuwe toppaard Leroy Brown. Datzelfde gold voor Jos Lansink, die in 1992 de Grote Prijs van Aken nog had gewonnen met Egano. Ditmaal moest de vijfvoudig nationaal kampioen een beroep doen op Bollvorms Easy Jumper. De elfjarige ruin, die eerder een verrassende fout op de sloot had gemaakt in de landenwedstrijd, liet gisteren een redelijk solide indruk achter en werd achtste. foto anp jos Verstappen is gisteren naar Barcelona gevlogen. In de Ca talaanse hoofdstad test hij vandaag op het Catalunya-cir- cuit de Formule-I-bolide van de Franse renstal Ligier. De Limburgse autocoureur kreeg afgelopen vrijdag in Magny Cours een stoel aangemeten. Vooralsnog wil de 23-jarige debutant in 4e de hoogste af deling van de autosport geen conclusies verbinden aan de testritten voor Ligier. „Maandagavond vlieg ik al weer van Barcelona naar En geland, waar ik drie dagen het testprogramma voor Benneton afwerk. Vrijdag heb ik in Frankrijk enkele rondjes in de Ligier gereden. Dat viel niet mee. Er moet veel worden ver anderd aan die auto wil hij competitief zijn", meldde Ver stappen in het weekeinde. „Ik zie wel wat gaat gebeuren de komende tijd." Flavio Briatore, de eigenaar van Benneton-Ford, kocht Li gier enige tijd geleden op. De Italiaan wil Verstappen, die begin dit jaar in de Grand Prix van Brazilië en Japan de ge blesseerde JJ Lehto verving in de Benneton, ervaring laten opdoen. De Franse coureurs Olivier Panis en Eric Bernard bemannen op dit moment de Ligiers. Voor de Franse Grand Prix op 3 juli lijkt Verstappen kans loos, omdat het tamelijk ge voelig ligt een buitenlander in Frankrijk in de Ligier te laten optreden ten koste van een van de twee Fransen. De kans dat de Limburger een week Ia- ter aan de Grote Prijs van En geland deelneemt, is echter serieus. Er bestaat zelfs nog een mogelijkheid dat Verstap pen de tweede Benneton naast Schumacher gaat bemannen, omdat de bazen van Benneton niet bijster tevreden zijn over JJ Lehto. MADRID/HUERTH ANP/RTR De Nederlandse hockeywereld beleefde gisteren een dubbel succes. Beide nationale teams wonnen een internationaal toernooi. De mannenploeg ze gevierde in Madrid, de vrou wenformatie pakte in het Duit se Hürth de hoofdprijs. De twee selecties bereiden zich voor op de titelverdediging bij het WK, later dit jaar. Het mannenteam liet bij het vierlandentoernooi in de Spaanse hoofdstad geen mis verstand bestaan over de eind zege. De ploeg van bondscoach Roelant Oltmans versloeg het gastland met 7-0. Eerder won Nederland van Engeland (3-1) en speelde het gelijk tegen Zuid-Afrika: 0-0. Jacques Brinkman en Floris Jan Bovelander waren in het duel met Spanje de gangmakers van Oranje. Beiden scoorden twee keer. Aanvoerder Brink man maakte twee velddoelpun- ten, Bovelander schoot raak uit strafcorners. Stephan Veen, Gregory van Hout en Walter Drenth brachten eveneens een doelpunt op hun naam. De aftonding van de kansen was aanmerkelijk beter verzorgd dan in het duel tegen Zuid-Afri ka, waarin vooral de spitsen het lieten afweten. Engeland boekte gisteren in het laatste duel met Zuid-Afrika de eerste zege: 1-0. Met Spanje eindigden de Britten op twee punten. Zuid-Afrika werd twee de met drie punten. De Afri kaanse ploeg, die in Madrid in druk maakte met vlot aanvals- spel, speelt komende week in Brussel twee oefenwedstrijden tegen België. Volgend weekein de begint Zuid-Afrika in Am sterdam aan het zevenlanden- toemnooi, waaraan ook onder meer Duitsland en Pakistan deelnemen. Het Nederlands vrouwen team, dat in Duitsland begon met een overwinning op olym pisch kampioen Spanje (2-1), maakte zaterdag de weg vrij naar de toernooizege. De for matie van bondscoach Bert Wentink won met 2-0 van Schotland dank zij treffers van Suzan van der Wielen en Marg- je Teeuwen. Door een slechter doelsaldo dan Duitsland moest Oranje de afsluitende wedstrijd tegen de thuisploeg winnen om eerste te worden. Zeven minuten voor het ein de van de enerverende finale (2-1) zag het er nog somber uit voor Nederland. .Emsting- Krienke profiteerde van de nu merieke meerderheid bij Duits land, 1-1. Derks en Van der Wielen zaten op dat moment op de strafbank. Twee minuten voor tijd stelde Frederieke Grijpma uit de derde strafcor- ner voor Nederland alsnog de eindzege veilig. Van der Wielen had in de dertiende minuut de score geopend. Ongelukkig met juryvoorzitter Vierspanrijder IJsbrand Char- don uit Den Hoorn is uitermate ongelukkig met het aanstellen van Tjeerd Veldstra als voorzit ter van de jury tijdens de We- reldruiterspelen in Nederland. Dat verklaarde de tweevoudig wereldkampioen dit weekeinde bij het CHIO in Aken. Chardon vreest dat Velstra, eveneens tweevoudig wereld kampioen vierspanrijden, hem bij het rijden van de dressuur- proeven kan benadelen. Boven dien is Veldstra volgens Char don verre van onpartijdig. „Veldstra heeft onder meer ei gen paarden uitgeleend aan een deelnemer uit Canada. Boven dien staat hij verschillende an dere rijders bij met trainingsad viezen." Sinds de eerste editie van de Wereldruiterspelen in het Zweedse Stockholm (1990) lig gen Chardon en Veldstra elkaar niet goed. Destijds wond Char don zich publiekelijk op over de rol van technisch gedelegeerde Veldstra. In de optiek van Char don zou Veldstra zijn concur rent Ad Aarts bevoordelen, om dat Aarts in Zweden- met de paarden van Veldstra meedeed. le mans «sipDe ronde voorsprong verdween en na de repara tie bedroeg de achterstand negentien seconden. Hoewel de drie in het werk stelden de marge te overbruggen, bleef de Porsche uit de greep van de jagende Toyota. De verbaasde Porsche-equipe kon het na afloop niet vatten. „We hadden gerekend op de overwin ning in de GT-klasse. Aan de algemene zege heb ben we geen moment gedacht. Dat zou te amti- tiueus zijn geweest", zei YanniJc Dalmas. „Op eigen kracht hadden we het nooit gered. Alleen bij pech van de concurrentie zouden we een kans hebben." Op eigen kracht had Porsche de 24 Uur van Le Mans vrijwel zeker niet gewonnen. Zeven jaar na het laatste succes in de roemruchte slijtageslag in het westen van Frankrijk, profiteerde de beman ning van de Duitse bolide, Yannick Dalmas (Fra), Hurley Haywood (VSt) en Mauro Baldi (Ita), van de pech die het Toyota-tedm trof. Ruim anderhalf uur voor de finish sputterde de Japanse wagen hevig tegen. Problemen met de versnellingsbak noopten Eddie Irvine (ter), Mauro Martini (Ita) en Jeff Krosnoff (VSt) tot een pits stop. Het oponthoud duurde dik twaalf minuten. AAN DAG 20 J UN 11994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23