Sport Katwijk dicht bij prolongatie titel Advocaat kiest voor Van Gobbel 'Toch ben ik geen echte spits' ntjFC Lisse pakt ook e'grote' beker Afzegging Mary Pierce zorgt voor opschudding MAANDAG 20JUNI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Kampioen Wou brugge heeft £m I een nationaal kam pioen: Wielrenner René van der Salm won zater dag bij de B-amateurs Nederlandse fans gedupeerd WASHINGTON ANP Enkele honderden Nederlandse supporters zijn ernstig gedu peerd. Sommige reisbureau's zijn niet in staat kaarten te leveren voor de wedstrijd die het Nederlands elftal zaterdag in Orlando tegen Belgie speelt. Een gedeelte van het Oranje-legioen heeft daardoor wel een vliegticket en hotelaccommodatie in Orlando, maar kan fluiten naar de al betaalde toegangsbewijzen voor de Citrus Bowl in Or lando. „Het is een chaos", aldus Joop Lever van Leverreizen. „Sommige collega's worden al bedreigd omdat zij niet aan de supporters kunnen leveren." De woordvoerder van een aantal Nederlandse reisbureau's dat buiten de KNVB om supportersrei- zen organiseert, verwacht niet dat alle gedupeerden alsnog een kaartje krijgen. „De Amerikanen hebben gewoon meer kaarten verkocht dan ze in werkelijkheid hadden", aldus Lever. „Er gebeuren daar door nu de meest vreemde dingen. Pakken opgestuurde kaarten raken zogenaamd zoek. Het is pure oplichting." Lever heeft inmiddels voor zijn klanten voldoende kaarten in huis. Zijn taxatie is dat elke supporter die zijn reis heeft geboekt bij een reisbureau dat is aangesloten bij de Stichting Garantie fonds Reizen (SGR), uiteindelijk wel in het bezit komt van een kaartje. „Een fors aantal anderen kan het echter wel vergeten", voor spelt Lever. „We hopen nog sommige gedupeerden te kunnen helpen, maar dat zal lang niet in alle gevallen lukken." WASHINGTON JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Het ziet ernaar uit dat Ulrich van Gobbel van Dick Advocaat het vertrouwen krijgt voor de wedstrijd van het Nederlands elftal vannacht tegen Saudi-Ara- bië. Afgaande op de laatste trai ningen van Oranje wordt de ra zendsnelle en fysiek ijzersterke verdediger van Feyenoord ge koppeld aan de verst vooruitge schoven Saudische aanvaller. Frank Rijkaard wordt in dat ge val rechtermiddenvelder, Jan Wouters schuift op naar links en zal Rob Witschge op de bank moeten beginnen. De 23-jarige Van Gobbel maakte zijn interland-debuut op 9 juni 1993. Het Nederlands elftal werkte toen in Rotterdam de WK-kwalificatiewedstrijd af tegen Noorwegen en kwam niet verder dan 0-0. De man met het lichaam van een tienkamper, maakte de negentig minuten niet vol. In de slotfase werd hij vervangen door Aron Winter. Van Gobbel kwam daarna nog vijf keer voor Oranje uit. Twee maal als basisspeler, in de uit wedstrijden tegen Polen en Schoüand, de overige keren als invaller. Het Nederlands elftal, dat za terdag van Orlando naar Was hington was gevlogen, trainde 's avonds voor het eerst in het prachtige Robert F. Kennedy Memorial Stadium, de vroegere thuishaven van de Washington Diplomats. Advocaat sloot de oefensessie in het kleinste WK- stadion (capaciteit 56.500 toe schouwers) af met een onder ling partijtje tussen het a-elftal en de tweede keus. De reserves wonnen met 2-0. Peter van Vos sen en derde doelman Edwin van der Sar namen de doelpun ten voor hun rekening. Ondanks de hitte in de mees te WK-steden is Advocaat het niveau van de tot dusver ge speelde wedstrijden niet tegen gevallen. „Het tempo ligt veel hoger dan ik had verwacht." John de Wolf trainde zaterdagavond nog volop mee met de selectie van het Nederlands elftal. Een aantal resultaten heeft hem wel verbaasd. „Amerika speelt gelijk tegen Zwitserland, Ierland wint van Italië en Colombia ver liest van Roemenië", somt hij op. „Daaruit blijkt maar weer dat je geen enkele tegenstander mag onderschatten." Oranje, zo maaktAdvocaat duidelijk, zal Saudi-Arabië ook zeker niet hooghartig tegemoet treden. „De Saudi's hebben bepaalde kwaliteiten die we niet mogen onderschatten. Individueel kun nen ze goed uit de voeten, maar in de wedstrijden die ik heb ge zien, was het niet echt een team." Advocaat zag de voetballers uit de woestijn met eigen ogen in actie tegen Polen en Bolivia en stuurde Jan Rab, een van zijn Na 2-0 zege op Stevo FC lisse heeft zaterdag op het terrein van Germanicus in Coe- vorden de algehele amateurbe ker gepakt. De strijd speelde zich af tussen de zes districtsbe kerhouders van de KNVB-bekercompetitie: Hol land, De Treffers, Be Quick, Vol harding, Achilles Veen en FC Lisse. Vroeger stond er tijdens bijeen komsten als zaterdag nog iets op het spel. De eerste drie plaatsen van het toernooi gaven recht op deelname aan de grote KNVB-bekerstrijd. Nu de opzet van die bekerstrijd is veranderd (FC Lisse moest in de afgelopen weken twee kwalificatieduels spelen), ging het toernooi in Coevorden om 'des keizers baard'. Geen reden voor FC Lisse om er met de pet naar te gooien. De geelhemden openden met een 2-2 deling tegen het Utrechtse Holland, de ploeg van Melbi Ra- boen. Daarna volgden er zeges tegen De Treffers (2-1,met een schitterende winnende treffer van Emiel Wajer), Be Quick (3-0), Volharding (4-0) en Achilles Veen (3-1). FC Lisse greep het toernooi aan om talentvolle jongeren te proberen. Djiven de Haan (het broertje van Radjin), Ruud Slootbeek, Peter Dommelmans plus de keepers Tim Broekhui zen en Raymond Beelen speel den zich in de kijker. Jelle Visser was de man van het toernooi. Popov zwemt Biondi voorbij MONACO «ANP Het heeft zes jaar geduurd, maar eindelijk is nu ook Matt Biondi voorbij gezwommen. De veelvoudig olympisch kam pioen uit de Verenigde Staten zwom de 100 meter vrije slag op 10 augustus 1988 in Austin in 48,42 seconden. Aleksander Popov, wie anders, was op 18 juni 1994 in Monaco sneller. Het werd al verwacht, de marge waarmee dat gebeurde eigenlijk niet. De Rus, die net als polstokhoogspringer Valeri Boebka records waarmee geld is te verdienen mondjesmaat pleegt te verbeteren, tikte aan na 48,21 seconden. „Het is moeilijk je zo kort na de race goed voor te stellen dat je net het wereldrecord hebt verbeterd, maar nu weet ik dat ik een nieuwe bladzijde in de geschiedenis van het mannen- zwemmen heb geschreven", zei Popov, die sinds twee jaar in Australië traint. „Ik weet ook dat ik nog sneller kan, onder de 48 blank." Het móet heel gek lopen wil Katwijk woensdag niet voor het tweede opeenvol gende jaar tot algemeen amateurkampioen van Ne derland worden gekroond. De Katwijkers wonnen za terdag de eerste wedstrijd om die titel met 2-0 van Stevo en de ploeg moet in staat worden geacht die winnende marge in het uit- duel met de zondagkam pioen uit Geesteren suc cesvol te verdedigen. KATWUK GERT-JAN ONVLEE Dat Katwijk deze week in de voetsporen kan treden van IJs- selmeervogels en RKC (zij lever den het kunststukje al eerder af), lag zaterdag na vijfenveertig minuten spelen bepaald nog niet voor de hand. De thuisclub kwam er in het eerste part im mers nauwelijks aan te pas te gen het verrassend sterk spelen de Stevo en mocht van geluk spreken dat het in de pauze niet tegen een verdiende achter stand aankeek. In de tweede pe riode maakte Katwijk, spelend met nog net niet geschorsten Henri Pouw, Pim Langeveld en Carlo van Zeist (zij zijn er allen woensdag niet bij), echter veel goed. En werd alsnog een 2-0 overwinning afgedwongen. Vraagtekens Het verschil tussen Katwijk voor en na de pauze was zaterdag meer dan opmerkelijk. Liep de ploeg voor de thee nogal tam achter de door Stevo gedoceer de feiten aan, in het tweede deel was het een wel fel Katwijk dat aan alle kanten de lakens uit deelde. Een gang van zaken die door trainer Kees Guyt als rond uit raadselachtig werd ervaren. „De ploeg was toch echt gemo tiveerd, wist welk spelletje er moest worden gespeeld, was er kortom klaar voor. Dat er dan toch zo'n matige eerste helft uitkomt, is eigenlijk onbegrijpe lijk." Maar daarom niet minder waar. Vanaf de eerste minuut werd Stevo zaterdag het initia tief gelaten. De eigen opbouw van de aanvallen bleef zwaar onder de maat, terwijl Katwijk verdedigend ook bepaald geen Marco de Ridder mikt hier nog op de lat. De gelegenheidsspits was wel goed voor twee doelpunten. solide indruk maakte. Dat werd al spoedig pijnlijk duidelijk. In de derde minuut om precies te zijn. De volledig vrijgelaten Jeroen Veldhuis kwam toen slechts enkele centimeters te kort om een voorzet van Tonnie Elferink tot treffer te promove ren. Maar ook in het vervolg van dat part kroop Katwijk met eni ge regelmaat door het oog van de naald. Zo belandde een kop bal van Robert Paus op de bo venkant van de Katwijk-lat en liet aanvoerder Alfons Kruiper een door doelman Huug van Duyn maar moeizaam verwerk te originele 'punter' los. Dezelf de Van Duyn die na een half uur spelen precies op het goede moment op de goede plaats was om opnieuw Paus van een vrij wel zekere treffer af te houden. Katwijk stelde daar praktisch niets tegenover. Een keer slechts, vlak voor rust, liet het 'andere Oranje' een glimp van zichzelf zien toen Kees Krayenoord en Pim Langeveld Stefan Roodakkers knap in stel ling brachten. De bal verdween net voorlangs het doel van Ste vo. Hoopgevend Een hoopgevend slot van een pover eerste deel dat na de her vatting inderdaad een vervolg kreeg. Guyt ontkende nader hand in de rust iets van een donderspeech te hebben laten horen („Ik heb ze alleen maar op hun verantwoordelijkheid gewezen"), maar het resultaat van zijn woorden mocht er zijn. Van het ene op het andere mo ment stond het 'oude' Katwijk er opeens weer wel. Werd er serieus strijd geleverd en werd er ook weer goed ge voetbald. Verdwenen was de verre, hoge bal naar voren. Daarvoor in de plaats kwamen de karakteristieke Katwijkse combinaties die de afgelopen seizoenen al voor zoveel 'on heil' bij de tegenstander hebben gezorgd. Zoals ook zaterdag al na vijf minuten het geval was. De voorzet was van Pim Lange veld, de krachtige kopbal van Marco de Ridder. Onder doel man Marcel Beernink door werd de 1-0 een feit. Het was een klap die Stevo niet meer te boven kwam. De ploeg die de laatste weken op karakter zoveel indruk maakte, voelde opeens wel de vermoeid heid die het spelen van veel wedstrijden in een kort tijdsbe stek (zaterdag het derde duel in zes dagen) nu eenmaal met zich meebrengt. Een totale ineen storting dreigde, maar volgde net niet. Omdat Stefan Roodakkers de scherpte miste bij twee meer dan reële mogelijkheden en Marco de Ridder knalhard op de lat mikte in plaats van be heerst in te schuiven. Een foutje dat door de Noordwijker een Britse roddelpers in rep en roer LONDEN «RENÉ VAN HATTUM GPD-VERSLAGGEVER Er is altijd al opschudding rond Wimble don voordat het tennistoernooi is be gonnen. Dat komt niet eens zozeer door de spelers, alswel door de media. En dan in het bijzonder de Britse media. Zo pronkte de boulevardpers vorig jaar da genlang met de afgeschoren borstharen van André Agassi. Gisteren sierde Mary Pierce de voorpagina's van heel wat Brit se zondagsbladen. geleden de finale van Roland Garros ver loor, maar door haar aanvallende spel kansrijk werd geacht voor Wimbledon, maar zich zaterdag plots afmeldde voor dat toernooi. „Omdat er dingen spelen waarover ik geen controle heb", zei ze tijdens een perspraatje in Londen., Ze kon haar tranen nauwelijks bedwingen. Bij die geheimzinnige woorden bleef het, maar in Engeland weten ze de reden wel. De boulevard-bladen stonden er tenminte vol van. Papa Pierce, de man die haar trainer was voordat ze de echte wereldtop bereikte en haar vaak trak teerde op een pak slaag, had laten weten dat hij naar Wimbledon zóu komen om herrie te schoppen. Met zijn dochter Mary, met zijn ex-vrouw Yannick, met Mary's fans, eigenlijk met iedereen. Dat deed Jim Pierce al eens eerder en daar om mag hij zich officieel op geen ten nispark ter wereld meer vertonen. Hij zou desondanks naar Londen ko men omdat hij meer geld wil zien van zijn dochter nu ze. een wereldtopper is en dus ook behoorlijk vermogend. Maar Mary Pierce geen enkele zin heeft in een ontmoeting met haar vader, met wie ze een jaar geleden de banden verbrak. Ze stuurt hem maandelijks een cheque, belt hem af en toe op, en dat vindt ze genoeg. Dat is het enige wat wel echt bekend is. De roddels en geruchten in de Engelse kranten verhalen zelfs van een boule vard-blad, dat een vliegticket naar Jim Pierce zou hebben gestuurd in de hoop dat hij naar Londen zal komen. En in de hoop dus op nog meer smeuige verha len. Dat gerucht is nergens hard te ma ken, maar daar zit de Engelse boulevard pers niet zo mee. Engeland doet niet mee aan het WK-voetbal en dus moet men de lezers ergens anders mee boei en. Wat de reden ook is, Mary Pierce schittert op Wimbledon slechts door haar afwezigheid. assistenten, ook tweemaal op spionagereis. Daarnaast bracht hij uren achtereen door achter het televisiescherm, want hij bekeek maar liefst twaalf video banden van wedstrijden van Saudi-Arabië. Acht daarvan werden hem geleverd door Leo Beenhakker. De door de Saudi's weggestuurde coach, die een nieuwe club in Mexico heeft ge vonden, voorzag hem boven dien van talloze nuttige advie zen. Advocaat: „Ik ben voldoen de geïnformeerd, Saudi-Arabië kan ons niet verrassen." Waarschijnlijke opstelling Ne derlands elftal: De Goey; Van Gobbel, Koeman, Frank de Boer; Rijkaard, Jonk, Wouters; Overmars, Bergkamp, Ronald de Boer, Roy. FOTO HENK BOUWMAN kwartier voor tijd echter meer dan goed werd gemaakt. Na eerst vergeefs te hebben ge tracht Roodakkers in stelling te brengen, besloot De Ridder zelf maar eens uit te halen. Vanaf 25 meter sloeg de bal hard in de linkerkruising binnen. Het was de treffer die Katwijk nodig had om woensdag met een redelijk gerust hart naar Geesteren af te reizen. Al waak te Guyt, bijna per definitie, nog voor een al te groot optimisme. „Stevo heeft al vaker aange toond nooit op te geven. Het wordt woensdag echt geen 'makkie' voor Katwijk." Katwijk - Stevo 2-0 (0-0). 50. De Ridder 1-0, 77. De Ridder 2-0. Toeschouwers: 3000. Scheidsrechter: Van der Linden. Geel: Hamer, Paus en Kruiper (Stevo); Langeveld (Katwijk). Katwijk Van Duyn, Van Zeist (Kwestro), Pouw, Langemaat, De Kroon (Vogelaar), Langeveld, Braaf, Van der Plas, Krayenoord, De Ridder, Roodakkers. Marco de Ridder scoort weer tweemaal KATWUK GERT-JAN ONVLEE Hij vindt zichzelf geen echte spits. Maar hij is wel de speler die namens Katwijk in de nu vijf wedstrijden tellende kampioens competitie al zeven maal het vijandelijke doel heeft getroffen. Marco de Ridder. Hij was zaterdag weer nadrukkelijk aanwe zig. Na tegen DOVO een week eerder al de twee Katwijkse tref fers te hebben gescoord die zijn ploeg de zaterdagtitel brach ten, tekende hij ook tegen Stevo weer voor de complete Oran- je-produktie. En legde hij op die manier het fundament voor het tweede algemene amateurkampioenschap van Nederland. „Ze gaan er inderdaad gemakkelijk in." De Noordwijker in Katwijkse dienst kan het moeilijk ontkennen. Maar dat laat on verlet dat de speler die nu voor de geschorste Hans Zwaan de honneurs in de spits waarneemt bij zijn standpunt blijft dat hij geen echte centrumspits is. „Ik hoor gewoon op de linkervleu gel. Dat is mijn plek,'daar voel ik me op m'n gemak. Er is er bij ons maar eentje die echt in de spits hoort en dat is Hans Zwaan. Dat merk je aan alles. Hans staat altijd waar-ie moet staan, ik moet er steeds op het laatste moment naar toe sprin ten." Dat De Ridder Katwijk op ongekend fraaie wijze vanaf 25 meter naar een geruststellende 2-0 overwinning schoot, ver baasde zijn teamgenoten nauwelijks. Op de donderdagtraining stond De Ridder ze immers ook al heel aardig te raken. De Rid der zelf: „Je hebt wel eens van die avonden dat je ze er uit alle standen inschiet. Dat had ik donderdag. Maar het is natuurlijk prettig dat dat dan ook op in de wedstrijd lukt." Hoe mooi die goal was, dat wist Marco de Ridder zaterdag na afloop overigens nog niet. „Op een of andere manier zweefde mijn been voor mijn ogen, ik heb die bal er zelf niet in zien Epi Drost wel. De trainer van Stevo toonde zijn klasse door ook nog wat lovende woorden te spenderen aan de speler die zijn team de das had omgedaan. Maar was aanzienlijk minder te spreken over het functioneren van de KNVB. En dan met na me de commissie die zich met schorsingszaken bezighoudt. Het feit dat Langeveld, Pouw en Van Zeist pas met ingang van volgende week zijn geschorst, maakte Drost zelfs knap nijdig. „Mijn laatste man kreeg een dag na z'n zoveelste gele kaart te horen dat-ie voor vijf wedstrijden aan de kant stond. En bij die jongens van Katwijk duurt het langer dan een week. Let wel: ik wil niets afdoen aan de overwinning van Katwijk. Maar het klopt natuurlijk van geen kant." De trainer, die zaterdag met Stevo 'onder protest' in het veld kwam, wenste in Katwijk geen boodschap te hebben aan de staking bij de NS, de waarschijnlijke oorzaak van de vertraging. En keek ook direct vooruit naar de return die Stevo woensdag thuis tegen Katwijk afwerkt. Doelend op de gele kaarten die Bart Hamer en Robert Paus zaterdag in Katwijk opliepen: „De KNVB kan het nu natuurlijk nooit maken om die spelers voor woensdag al te schorsen. Laat ik het zo zeggen: ik reken wat dat betreft op de medewerking van Zeist." Of de mensen in het Zeister bos Stevo de helpende hand toe steken of niet, Katwijk behoeft woensdag sowieso niet op een 'meewerkende' tegenstander te rekenen. Drost voorspelde öp 'De Krom' dat het een zware avond gaat worden voor Katwijk, 'want het kan bij ons goed spoken'. Een belofte waarvan Pim Langeveld niet onder de indruk raakte. „We moeten het daar kunnen afmaken." Zelfs het gege ven dat Katwijk in Geesteren vijf basisspelers zal missen, is voor de zelf dan ook in het veld ontbrekende Langeveld -geen reden om de toekomst somber in te zien. „Je zag het vandaag aan de manier waarop Kwestro en Vogelaar invielen. Katwijk is in de breedte sterker geworden. De bankspelers doen nauwe lijks meer voor de jongens in het veld onder. Veldrijder Simunek vrijgelaten PRAAG GPD De drievoudige wereldkampioen veldrijden, Radomir Simunek, is vrijgelaten. De Tsjechische president Havel heeft hem amnestie ge geven. Simunek werd vorig jaar tot anderhalf jaar cel veroordeeld. Hij reed eind 1992 bij Plzen drie mensen dood. Simunek meldde zich begin februari bij de gevangenis in Vsehr- %dy bij Chomutov (Noord Bohemen). Daar bleek echter dat de ver oordeelde alle gelegenheid kreeg om dagelijk te trainen. Hij zat ook niet in een cel, maar in een apart huisje aan de rand van het gevan genisterrein. Elk weekeinde kon hij naar vrouw en kinderen in Praag. Uiteindelijk heeft de Tsjech maar vier-en-een-halve maand van zijn straf uitgezeten. Hij werd bij de poort opgehaald door zijn ge zin. Naar verluidt is Simunek meteen naar België vertrokken. Daar heeft hij een tweede woning.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15