'Krachtiger milieubeleid nodig' 'Het is feitelijk allemaal business geworden' i Randstad Pa i d e i a <s) Uit het boek 'Anna over Anna' 10WAANDAG 20 JUN11994 Brand in discotheek Rotterdam» Door snel optreden van het personeel zijn gis terochtend vroeg tijdig 1500 bezoekers uit een brandende disco theek in Rotterdam naar buiten geleid. De brand ontstond in een opslagruimte onder discotheek Nighttown in de binnenstad. Na tien minuten stonden alle bezoekers buiten op de Kruiskade die tot laat in'de nacht afgesloten bleef. De brandweer had het vuur snel onder controle. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De discotheek hield er een fikse rookschade aan over. Winst EZH 29,3 miljoen gulden den haag Het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) heeft vo rig jaar een winst behaald van 29,3 miljoen gulden. De aandeel houders van EZH krijgen daarvan 0,4 gulden miljoen uitgekeerd. De rest van de winst zal worden toegevoegd aan het eigen ver mogen. De lage marktrente is een van de factoren die hebben bijgedragen aan de omvang van de winst. Dineren voor aids-project Amsterdam» Het AmsterDamdiner heeft zondag ruim 250.000 gulden opgebracht. De opbrengst gaat naar het Aids Fonds dat het geld weer verspreidt. Het is bestemd voor projecten om aids bespreekbaar te maken in het bedrijfsleven. Negenhonderd be kende en onbekende Nederlanders prikten een vorkje voor het goede doel. Het diner werd geheel belangeloos verzorgd door een aantal hotels, hotelmedewerkers, de gemeente Amsterdam en artiesten. Jitwisseling met Duitse ambtenaren tuttgart/rotterdam gpd )e gemeenten Rotterdam en ituttgart gaan personeel uitwis- elen. Binnenkort vertrekken imbtenaren uit Rotterdam voor ■en periode van zes weken naar ituttgart. Tegelijkertijd komt enzelfde aantal ambtenaren lit Stuttgart naar Rotterdam. De ledoeling is informatie uit te visselen op het sociaal-econo- nisch gebied. De aandacht gaat lit naar de integratie van bui- tenlandse werknemers en asiel zoekers. De afspraak wordt de komen de weken nader uitgewerkt. De "Tlbtterdamse wethouder H. den Dudendammer kwam dit week einde terug van een werkbezoek tan Stuttgart. Samen met dertig pibtenaren en gemeenteraads leden wisselde hij informatie uit over de opvang van asielzoe kers, het beroepsonderwijs en de samenhang op het gebied van arbeidsmarkt en economi sche ontwikkeling. De uitwisseling is een gevolg van de ambtelijke samenwer king die enkele jaren geleden is gestart. Ambtenaren op het ge bied van sociaal-economische aangelegenheden en beroeps onderwijs zijn al diverse malen bij elkaar op bezoek geweest. Het initiatief is uitgegaan van Stuttgart. Voor Rotterdam is samenwer king van belang vanwege de sterke economische positie van Stuttgart. Het werkloosheids percentage in die gemeente ligt rond de acht procent, bedui dend lager dan in Rotterdam. Van de bijna 580.000 inwoners komen er ruim 136.000 uit het buitenland; eenderde daarvan uit de Europese Gemeenschap. Op het ogenblik verblijven er rond de twintigduizend asiel zoekers, ruim de helft daarvan komt uit het voormalige Joego slavië. CHEF GERT VISSER. 071 -356439,PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ, 071 -356441 Jubileum Zuidhollands Landschap niet alleen feestelijk Als het nieuwe kabinet geen verstrekkende milieu maatregelen treft, zijn alle inspanningen om natuur te behouden en te ontwik kelen, vrijwel zinloos. Flora en fauna gaan, zelfs in de beschermde natuurgebie den, hollend achteruit. Al leen als er op korte termijn een eind komt aan de ver zuring, vermesting, verdro ging en versnippering, van Nederland, heeft de natuur nog een kans. leiden monica wesseling De viering van het 60-jarig jubi leum van Het Zuidhollands Landschap, een particuliere na tuurbeschermingsorganisatie, was zaterdag voor directeur B. Polderman niet uitsluitend fees telijk. ,,We staan met ons rug te gen de muur. De politiek moet nu ingrijpen. Het milieu ver ziekt steeds verder en de funes te invloed van watervervuiling, verzuring door het verkeer en overmatige bemesting door de landbouw zijn overal merkbaar. Ook in de waardevolle natuur terreinen. De natuur verpaupert overal." Ook de ruimtelijke claims op het landschap, ziet Polderman met lede ogen aan. De hoge-snelheidslijn, de Betu welijn en woningbouw in het Groen Hart: voor hem hoeft het niet. Dagelijks verdwijnen er dier en plantesoorten. Een eenmaal verdwenen soort komt niet zo maar terug. Polderman wil deze teloorgang van soortenrijkdom stoppen. Het Zuidhollands Landschap heeft daarom, sa men met de andere provinciale landschappen, Natuurmonu menten en Het Land- Dennenbossen verzuren. Milieuvervuiling laat ook haar sporen na in natuurgebieden. bouwschap, er bij de informa teurs op aangedrongen versneld de landinrichting (de ruilverka veling) uit te voeren. Bij landin richting kunnen particuliere or ganisaties zoals de Provinciale Landschappen en Natuurmo numenten grond aankopen om dat tot natuurgebied om te vor men. Versnelling van de landin richting betekent dus dat er eer der extra natuurgebieden be schikbaar zijn. Reservaat Het Zuidhollands Landschap heeft 2300 hectares grond in ei gendom/beheer. In die gebie den moeten planten en dieren die met uitsterven worden be dreigd, kunnen voortbestaan. Achterliggende gedachte is dat ooit de rest van Nederland weer zo schoon is, dat de bijzondere planten en dieren er weer ge woon kunnen leven. Niet alleen moet het land dan schoon zijn, ook moeten de natuurgebieden met elkaar in verbinding staan (de ecologische hoofdstructuur) en moeten dus overal in Neder land kleine stukjes groen zijn. Polderman ziet het 'ooit schoon worden' niet direct opti mistisch in. Daarom heeft hij er bij de informateurs ook op aan gedrongen haast te maken met de milieumaatregelen. Het Zuidhollands Landschap telt 40.000 leden. Om een stevi ger vuist te kunnen maken wil Polderman de natuurorganisa tie snel laten doorgroeien naar 50.000 leden. Meer leden bete kent ook meer financiële arm slag en dat is nodig gezien de ambitieuze plannen van Het FOTO MARTIJN DE JONGE Landschap. Afgelopen jaar is dik 250 hectares aangekocht, waar onder landgoed Poelgeest in Oegstgeest. Komende jaren wil de organisatie elk jaar minstens 250 hectares kopen. In de Krim- penerwaard heeft de natuurclub het oog laten vallen op 2500 hectares groot weidegebied. Ko mend jaar wordt in de Bollen streek een, zoals Polderman het betitelt, 'klein landgoed' ter waarde van een miljoen gulden aangekocht. Welk landgoed wil hij lopende de onderhandelin gen niet zeggen. Te weinig oefening rotterdam anp Politie agenten die te weinig schietoefeningen houden moe ten hun wapens maar inleveren. Dat vindt chef S. Klink van de vuurwapenopleiding binnen het regiokorps Rotterdam-Rijn mond. Hij beklaagt zich in de Korpskrant van de regiopolitie over de geringe opkomst van zijn collega's bij de schietoefe ningen. Vroegindeweij moet stoppen als statenlid ter aar aaarieta kroft Burgemeester W. Vroegindeweij van Ter Aar zet vrijdag een punt achter haar functie als statenlid voor het CDA. Vroegindeweij, die nu ruim een jaar burge meester is van Ter Aar, doet dat onder druk van haar partij. „Bij het CDA is het de regel dat som mige functies niet gecombi neerd kunnen worden. Die regel is weliswaar aan het versoepe len: Tweede-Kamerleden mo gen er wel een bestuursfunctie bij hebben. De partij is echter nog niet zover dat de functie van burgemeester en statenlid met elkaar gecombineerd kun nen worden omdat dat wel eens tot belangenverstrengeling zou kunnen leiden", licht ze haar besluit toe. Als het aan haar zelf had gele gen. had ze de periode bij de provincie Zuid-Holland tot de volgende provinciale statenver kiezingen afgemaakt. „Ik vind het heel erg jammer om ermee te stoppen, ook voor de ge meente zelf. Op zo'n manier heb je namelijk makkelijk in gangen tot het provinciehuis." Vroegindeweij was sinds 1991 statenlid bij de commissie ver keer en vervoer en voorzitter van de commissie algemene en bestuurlijke zaken. Bovendien was ze lid van de Arobkamer. DE VERDEELDHEID Vanuit de regio Héarlem opereert Paideia: een religieuze beweging met diverse commerciële activiteiten. De 56-jarige Anna Clowting is het nspirerend middelpunt. 'Mevrouw de meester' erblijft momenteel, met twee volgelingen, in de bergen te Nepal. Trouwe volgelingen beschouwen Anna als het Goddelijke in het dagelijkse leven. Centraal in hun leven staan gezonde voeding, zuiver water, hygiëne, meditatie, gebed en waarachtige lierae Een belangrijke zakelijke activiteit van Paideia is de eigen natuurvoedingswinkel in Overveen. Het totale aantal aanhangers van de beweging is mqeilijk te schatten. Elf leden leven in een 'oongemeenschap te Haarlem, eenzelfde aantal j tot voor kort in de Franse Pyreneeën, g ïij die Paideia de rug toekeerden (de uitstappers) noemen de organisatie een 'dogmatisch familiebedrijf (vier stichtingen, twee BV's). Discipelen van Anna zouden lijdzaam en planmatig geïndoctrineerd worden. Ex-leden lignaleren machtsmisbruik en spreken overeen ondoorzichtig financieel beleid. Is Paideia (Grieks voor opvoeding) een vreedzame religieuze organisatie voor persoonlijke groei, of een sekte waacin geld en autoritair gedrag de boventoon voeren? Een inventarisatie. ED BLAAUW AD HEESBEEN Ooit was Rien Verbiest een toege wijd volgeling van Anna. Mede oprichter zelfs van Paideia. Een man van de praktijk dus. „Paideia wikt, maar Anna beschikt", zegt hij. „De mensen van die beweging zijn lijdzaam en planma tig geïndoctrineerd. Ik denk dat wanneer Anna beveelt dat iemand van de derde ver dieping moet springen, dat-ie het doet. Ik weet uit ervaring dat ze alles uitvoeren wat hen opgedragen wordt." Voor Anna en haar volgelingen, is Rien Ver biest thans 'zwart'. Alle 'uitstappers' zijn zwart, weet Hans Gouwens (de mede-eige naar van het grondgebied Las Clottes in de Pyreneeën). „Ikben ook zwart, pikzwart. Binnen Paideia wordt gesproken in kleu ren termen. Wit is goed en zwart is slecht." De leiding van Paideia zegt on bekend te zijn met deze manier van werken. „Slaat nergens op", zeggen de Paideia-woordvoer- ders. Hoe toegewijd Verbiest in zijn tijd ook was, in een opzicht bleef hij halsstarrig. Nooit heeft hij zijn baan opgegeven. „En bij Paideia willen ze graag dat je dat doet. Ook dat je je geld afge eft. Ze willen je op allerlei ma nieren afhankelijk maken. Na tuurlijk hou je de onafhankelijk heid om eruit te stappen. Maar wat dan, als je zonder baan zit?! Ik heb er nooit een seconde over gepiekerd om dat te doen. Ik ben gewoon blijven werken en daarnaast spande ik me in voor Paideia. Ik heb er heel wat tijd ingestopt. Avonden en weekeinden ben ik in touw ge weest. Ik was nauw betrokken bij de organisatie maar ik kreeg steeds minder ruimte om het op mijn manier te doen. Ik deed het ook niet snel en niet hemels genoeg", zegt hij grijnzend. Op last van Anna moest Ver biest -naar eigen zeggen- kiezen tussen zijn huidige vrouw Wal- traud en Paideia. Hij koos voor zijn vrouw ('natuurlijk') en liet Paideia vallen. Terugblikkend: „In het begin was die club spiri tueel, nauwelijks zakelijk. Nu is het allemaal zoveel harder, het is business geworden." Over de toekomst: „Ik denk dat Anna en Indra Steenbrink het leventje dat ze nu leiden, niet snel zullen opgeven.". Dreigende taal Verbiest heeft, nadat hij uit de beweging was gestapt, een schrijven met dreigende taal ontvangen. Hij, een hoge amb tenaar, zoekt de brief op. Hij laat hem lezen, maar wil niet dat er uit geci teerd wordt. Inderdaad, het is dreigende taal. Een afschrift van de brief is ook ge stuurd naar alle politieke partijen die in zijn dorp in de gemeenteraad zitten. „En er heeft ooit eens een groepje Paideia-mensen op mijn voordeur staan rammen." Ook de vlakbij Las Clottes wonende Quinta Heijn kent die verschijnselen. „Ik krijg nare bezoekjes. Dan komen ze aan de deur om me te herinneren aan vroeger, en om te Uitgetreden leden hebben vooral negatieve ervaringen Zang, meditatie en kringgebed. Ex-aanhangers van Paideia kijken met gemengde gevoelens op hun ervaringen terug. „De mensen van de bewe ging zijn lijdzaam en planmatig geïndoctrineerd." vertellen dat ze me nog we! eens goed zul len aanpakken. Ze sturen ook hele verve lende brieven naar mijn zoon Bas en zijn vrouw Pawitra." Rien Verbiest, uit zijn ervaring met het bin nenste van de organisatie: „Er zijn binnen de groep mensen die het schrijven van dreigbrieven als taak hebben." Quinta Heijn: „Het gaat allemaal véél te ver bij Paideia." Ook deze verdachtmakingen wor den door Patrick Moulsdale, voorzitter van de stichting Paideia International naar het rijk der fabelen verwezen. •Het kostte Quinta Heijn behoorlijk veel moeite - zegt ze - om de groep de rug toe te keren. „Ten eerste omdat mijn zoon Fares erbij betrokken was, en ten tweede omdat ik daar ook goede dingen meemaakte. Maar ik heb er nu definitief een streep onderge zet. Ik ben er veel te lang ingebleven zeg ik achteraf." Dat gevoel heeft haar zoon Fares Boustanji eveneens. Hij was lange tijd een prominent lid. „Anna zag in mij zelfs haar opvolger."» Fares vertelt dat een meisje 'letterlijk van Las Clottas werd getrapt' omdat hij openlijk zijn voorkeur voor haar had laten blijken. Moulsdale spreekt in een reactie over een 'ongewenste relatie tussen een volwassen man en een meisje van zeventien, waarover hij de leiding had'. Bevestigd wordt dat ze is weggestuurd. Geweld zou niet zijn gebruikt. Een ander oud-lid Dorith van Oene zegt openlijk te zijn gemolesteerd door haar tot Paideia behorende broer en zijn vrouw om dat ze de groepering in een kwaad daglicht zou hebben gesteld. Narigheid „Ze kunnen daar erg vervelend doen", zegt Jan Schoe wiens dochter' Regine en haar vriend Govert tot de woongemeenschap in Frankrijk behoren. „Begin december heb ik. geprobeerd mijn dochter te bereiken. Ze kwam niet aan de telefoon. Wel haar vriend, die als een razende pitbull tegen me te keer ging. Vier dagen later kreeg ik een schande lijke brief van hen. Op 7 december was hun kind jarig. Ik heb toen voor mijn kleindoch ter een leuk boekje gekocht en een biljet van 200 franc meegestuurd. Het pakketje kwam ongeopend terug." De moeder van Regine's vriend Govert, Ma rijke Egmond, heeft de beweging vijf jaar geleden verlaten. Ze nam afstand, maar on bevangen en afstandelijk praten over Paideia lukt haar nog altijd niet. „Maar ik ben er uit, gelukkig. Ik ben twee jaar echt van de kaart geweest. Blij dat ik niet meer bij Anna hoor. We moeten bidden tot God, niet tot Anna." De strijd die ze leverde, ging verder dan haar geestelijke kwelling en reikte tot aan de rechtbank. Ze spande een proces aan te gen 'Bart Beleggingsmaatschappij BV', een werkmaatschappij van Paideia. De inzet: een bedrag van 73.000 gulden. Marijke Eg- mond meende dat tegoed te hebben als FOTO ED BLAAUW haar aandeel in de aankoop en verbouwing van een huis in Overveen. Ze ging daar met twee andere leden leven naar de regels van Paideia. De rechtbank echter stelde Marijke Egmond in het ongelijk. Enthousiast Zo tégen als de ene partij is, zo vóór kan de andere zijn. Bij voorbeeld de Haarlemse makelaar John de Bie. Hij gelooft heilig in de zuiverheid van Paideia. „Waarbij ik ac cepteer dat er dingen mis gaan." Samen met zijn vrouw Jolande heeft hij meege daan aan verscheidene activiteiten van de groep. Maar ze zullen altijd op afstand blij ven, omdat ze „het leven dat ze nu leiden leuker vinden." De Bie kwam in aanraking met de leer van Anna via de toenmalige natuurvoedings winkel van Paideia. „Daar stelden ze voor om eens een keer naar de mannengroep te komen. Wat we daar deden? Flushen! Man nen zitten dan met gespreide benen tegen over elkaar en schuiven in elkaar. De be doeling is dat je sneller begint te ademen en geluid te maken. Steeds harder. Eerst vond ik het raar, maar het werkt bevrijdend. Ik heb ook meegedaan aan een rollenspel. Een rhan die problemen met zijn vrouw had. Ik speelde de vrouw. Ik zag hoe deze methode dingen helder maakte. Jolande is een keer op het spreekuur van Anna geweest. „Ik moest schone en lichte kleren dragen, en mocht één basisvraag stellen. Na afloop kreeg ik een cassette bandje van het gesprek mee. Ik moest beta len, maar dat moet je overal. Ik kwam blij van die sessie terug." Verbondenheid De schoonzusjes Wilma van Oene en Sonia van den Roovaart, voelen zich met hart en ziel aan Paideia verbonden. Sonia: „Ik zit bij Paideia omdat ik de bereidheid heb aan mezelf te werken." Wilma: „Ik heb het ge voel dat ik ben geboren met de intentie dit te gaan doen in mijn leven." De man van Sonia, psycholoog Bart van den Roovaart, is met Anna en Indra Steenbrink mee naar Nepal. Sonia: „Ik heb er begrip voor dat hij is gegaan. Ik sta, net als mijn man, pal ach ter de doelen en idealen van Paideia." Wilma en Sonia behoren tot de kerngroep van Paideia-leden in Haarlem, waar ze wer ken aan het opzetten van een nieuwe woongemeenschap. In de stad dus. Zo afge zonderd als de leden in Frankrijk Anna be lijden, hoeft van hun niet. Wilma: „Ik voel er niets voor om op een berg in de Pyrenee- en te zweven. Ik wil 'tussen de mensen' le- Ven en werken." Peter en Desiree Koster en hun drie kinde ren daarentegen verruilen over enkele maanden hun bovenmodale Heemsteedse woning voor het eenvoudige buitenleven in de Pyreneeën. Ze verheugen zich op hun vertrek. Peter, eigenaar van autosloperijen in De Liede en in Frankrijk: „Die beslissing is met ons gevoel genomen, daar groei je in. Mooie auto's, mooi huis, prima, maar er is meer." Desiree: „Het is gewoon een manier van le ven die wij graag willen. En die manier van leven heeft voor ons een meerwaarde." Peter: „Dat groepsgevoel in de Pyreneeën gaat verder dan een gezinnetje." Desiree: „Ons gezin blijft natuurlijk wel be staan. Maar wonen in een groep ontlast je enorm. Hier zorg je overal alleen voor, daar deel je alles. Je krijgt er zoveel meer voor te rug." Maandag (slot): De toekomst. 'Ik mocht nooit alleen naar Boven. Altijd kreeg ik een begeleider mee voor bescherming. Allereerst maakte ik zo reizen in de sferen van het Hiernamaals. Deze waren van fundamenteel belang omdat ze gelaagdheden vormden, waarin alle menselijke leerprocessen mee verbonden zijn. Deze sferen zijn duidelijk gekoppeld aan de aarde. En het is belangrijk dat /e daar als medium kennis vap hebt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11