Dat typische Tex-Mex leven in warme zuiden R EISBERICHTEN Varen naar Engeland goedkoper Toerisme ZATERDAG 18 JUNI1994 7 Maasroute op de fiets Ook dit jaar kan er met de Nederlandse Spoorwegen een fietstocht worden gemaakt van Nijmegen naar Maastricht (de 200 kilo- I meter lange Maasroute) of een onderdeel daarvan. Fietsen kunnen worden gehuurd aan de rijwielstallingen van de stations van Nijmegen, Venlo, Roermond, Sittard en Maastricht. Speciaal voor dit project wer- I den hoogwaardige toerfietsen aangeschaft. De fietshuur bedraagt 12,50 per dag. Elke volgende aansluitende dag 10 gulden. De gehuurde rijwielen hoeven niet op dezelfde plek te worden ingeleverd als waar ze zijn afgehaald. Ze mogen worden afgegeven aan alle deelnemende rijwielstallingen. Expositie Memling In het fameuze Groeningemuseum in Brug ge wordt van 12 augustus tot 15 november 1994 een tentoonstelling gehouden van het werk van de Vlaamse primitief Hans Mem ling, die 500 jaar geleden overleed. Uiter aard vormt het drieluik St. Christoffel, St. Maurus en St. Gillis het hoogtepunt van de expositie. Maar ook de Reliekschrijn van de Heilige Ursula zal te bewonderen zijn. Info: Toeristische Dienst Brugge, telefoon 00 32 50 44 86 86. Fietsen over Veluwe De Bilderberg hotelgroep biedt de komende maanden onder de naam Klavervier een vijfdaags fïetsarrangement aan waarbij alle vier zuid-Veluwe vestigingen van de keten worden aangedaan: Wolfheze, De Buunder- kamp, de Bilderberg en Klein Zwitserland. De startplaats kan zelf worden bepaald: ba- i gage wordt nagebracht. De afzonderlijke i routes zijn ongeveer 60 kilometer land en voeren langs het Kröller-Müller Museum, Nationaal Park de Hoge Veluwe, de tuinen van Rob Herwig en het Airborne Museum. Prijs (half pension) 495 gulden per persoon. Info: 08373 - 6 22 22. Tuinen kijken In de Achterhoek staan dit weekeinde van 10 tot 17 uur de hekken van vijf particuliere tuinen bij wijze van uitzondering uitnodi gend open voor belangstellenden. Een gra tis folder die verkrijgbaar is bij alle VW's in de Achterhoek wijst de weg naar de heem- en siertuirf kwekerijtuin, Engelse tuin, bos- tuin en landelijke tuin in Angerlo, Beek, Drempt, Hengelo (Gld.) en Zelhem. Ook de tuinen van kasteel De Wiersse in Vorden zijn in het tuinenweekend geopend. Toe gang vier gulden per tuin (De Wiersse ƒ6,00). Info: VW Achterhoek, Groenmarkt 40, Zutphen, tel. 05750 - 19 355. Cursus klimmen Wie goed voorbereid de bergen in wil, kan een speciale cursus klimmen en abseilen volgen op de hoogste klimtoren van Neder land, de 'Belvedere' in Lochem. Deskundi gen van Hiking Adventure brengen daar in drie uur de eerste beginselen bij van de klimsport. Deelneming kost 32,50 per per soon, inclusief gebruik materiaal, huur klimtoren en koffie/thee. Bovendien is een verzekering verplicht a 2,75 per persoon. Er worden nog cursussen gegeven op 2 juli, 6 augustus en 3 september. Info: Hiking Adventure, telefoon 055 - 429 122 of VW Lochem, telefoon 05730 - 5 18 98. Kijkje in onderzeeër Een Sovjet-onderzeeboot met de niet be paald Russische naam 'Foxtrot' is te bezich tigen in Den Helder. Het marineschip is op particulier initiatief naar het Nieuwediep gesleept om er dienst te gaan doen als toe ristische attractie. Het opkalefateren duurde twee en een halfjaar. Bezoekers kunnen af dalen in de centrale commandoruimte, be- manningsverblijven, machinekamer en twee torpedoruimtes. De 'Foxtrot' ligt in de Marinehaven van Den Helder, tegenover de Zuidstraat. Dagelijks geopend van 10 tot 17 Info: 02230 - 212 75 of 25 292. Safari-wandeling Eind april werd in het Safaripark een giraffe ge boren: Bo. foto pr In het Safaripark Beekse Bergen kan al van af 2 juni te voet een bezoek worden ge bracht aan een aantal dieren dat voorheen slechts vanuit de auto kon worden bekeken. Niet alleen zebra's, giraffen, vijf Afrikaanse olifanten, antilopen, leeuwen en neus hoorns mogen nu van dichtbij worden aan schouwd, maar ook een kudde van 60 man telbavianen. Deze grapjassen waren nog niet eerder in het park te Hilvarenbeek te bewonderen. Het Safaripark is het gehele jaar dagelijks vanaf 10.00 uur geopend. N DEN DOBBELSTEEN Huis van J.R. Ewing in het echt veel kleiner dan op televisie Als alles loopt zoals de slachtoffers van een wat al te hevige aanval van oranje koorts verwachten, zal het Nederlandse voetballegioen rond 1 juli in Dallas neerstrij ken. Dat is althans het scena rio wanrteer de eerste ronde geheel zonder kleerscheuren wordt overleefd en ook de wedstrijd in de tweede ronde wordt gewonnen. Mocht Oranje in Orlando voorrang moeten verlenen aan de Bel gen, dan dient al eerder te worden afgereisd naar Dal las. Daar, deep in the heart of Texas, speelt namelijk de nummer twee van de Neder landse groep zijn volgende duel en staat ook de kwartfi nale gepland, waarin Neder land terecht zou kunnen ko- DALLAS/SAN ANTONIO Waar Central Florida met Orlando als middelpunt een toeristische trekpleister van de eerste orde is, is Texas een staat die de meeste vakantiegangers links laten liggen. Wat Dallas betreft is dat zonder meer terecht. Nu blijft de ploeg van Dick Advocaat maar een paar dagen in de grootste stad van Amerika's grootste staat en dat is lang genoeg. Wie zich twee volle dagen weet te vermaken in de me tropool, die vooral bekendheid ge niet dankzij de gelijknamige tele visie-serie en de moord op presi dent Kennedy, is een hele spekko- per. Met één flink pretpark ('Six Flags over Texas') en hier en daar wat historische bezienswaardighe den heb je het wel gehad in Dal las. Natuurlijk kun je ook de Southfork Ranch, het domein van de Ewings in 'Dallas', bezoeken, maar dat levert alleen maar teleur stellingen op. Het huis is verras send klein. De buitenopnamen werden destijds met een groot hoeklens gemaakt en de scènes binnen werden in de studio's van Hollywood geschoten. Maar ach, wie zich met Stetson en al achter het bureau van J.R. wil la ten vereeuwigen voor het familie album, heeft daartoe de kans. Verder heeft Dallas niet zo veel te bieden. Behalve dan een ultra modern centrum, met een hele rits wolkenkrabbers. O ja, er is ook nog een deel van de stad dat men groots aankondigt als West End' historical District, maar wat is nou helemaal historisch in een stad. die 150 jaar gelden nog slechts een handelspost midden op de prairie was en waar men pas na de Twee de Wereldoorlog echt huizen is gaan bouwen? 'Nightmare' Wèl van historisch belang is de Texas Schoolbook Depository, op de hoek van Elm en Houston Streets. Daar speelde op 22 no vember 1963 zich 'The Nightmare on Elm Street' zich af, toen Lee Harvey Oswald vanaf de zesde verdieping van dat gebouw zijn dodelijke schoten zou hebben af gevuurd op president John F. Ken nedy. Op de 'Sixth Floor' van de Dispository is nu een museum, waar dit stukje schokkende mo derne geschiedenis herleeft. Maar alles bij elkaar is Dallas, The River Walk of El Paseo del Rio in het hart van San Antonio i: 'Victory or Death'. Het werd vooral het laatste in The Alamo, nu hèt monu ment in het hart van San Antonio. foto san antonio convention vistors bureau/us travel met een redelijk uitgaanscentrum rie, die voor een belangrijk deel de (Deep Ellum) waar vooral yuppies geschiedenis van de VS heeft be- zich thuisvoelen, geen stad om paald en het typische leven van lang bij stil te staan. Wie voor het warme zuiden, waar het 'doe komt dan twee keer drie niet heden, wat je tot morgen kunt uitstellen' hoogtij viert. Hasta tot morgen. kwartier voetbal, doet dig aan een auto te huren en de Interstate 35 op te knallen in zui delijke richting en een uurtje of vier, vijf later neer te strijken in San Antonio, daar waar de altijd wat kille Amerikaanse sfeer plaats maakt voor de typisch Latijns- amerikaanse omgeving. San Antone, zoals de inwoners veelal zelf hun stad noemen, is ook groot. Het is zelfs de negende stad van de Verenigde Staten. Maar wat de meeste andere me tropolen missen, heeft San Anto nio: een echt centrum, een histo- River Walk Stralend middelpunt van toeris tisch San Antonio zijn La Vilitta (de oorspronkelijke nederzetting) en de River Walk, een gekunstelde omleiding van de San Antonio Ri ver, de levensader van zuid-Texas. Op een steenworp afstand staat The Alamo, een uit 1718 stam mende Spaanse missiepost. Het is de oudste van een hele reeks langs de rivier, die overigens maar kort voor hun oorspronkelij ke bestemming werden gebruikt. De katholieke Spaanse bezetter gebruikte de missieposten al snel om de Coahuiltecan indianen 'be keren' en om te vormen tot nutti ge werklieden. Andere indianen stammen als de Comanches en de Apaches lieten zich niet zo ge makkelijk inpalmen en vochten menig oorlog uit met de Spanjaar den. De missieposten in en rond San Antonio werden steeds meer omgevormd tot ware forten. Het is die functie die van The Alamo de beroemdste toeristische trekpleister van zuid-Texas heeft gemaakt. The Alamo speelde een hoofdrol in de vrijheidsstrijd van Texas dat door de Spanjaarden als part of the deal cadeau was ge daan aan Mexico bij de onafhan kelijkheid. In maart 1836 ver schanste een klein groepje Texa- nen zich in de missiepost om zich te verdedigen tegen de troepen van de Mexicaanse generaal Santa Anna. Een kansloze zaak, zo zou na dertien dagen blijken. Maar ze wensten zich absoluut niet over te geven. Onder leiding van de kolo nels William Travis, James Bowie en Davy Crockett kenden ze slechts de leuze 'Death or Victory'. Het werd het eerste. De Mexica nen richten een waar bloedbad aan, waarin alle 189 mannen om kwamen. De Mexicanen mochten dan een slag hebben gewonnen, de oorlog tot een goed einde brengen was een andere zaak. De slachting in The Alamo bleek als een rode lap te werken op de 'stieren' van de Texaanse generaal Sam Hous ton. Hij was het die een maand na het drama in San Antonio de Mexicanen tot overgave dwong en bij Santa Anna gevangen nam. Texas werd een onafhankelijke re publiek, kreeg de bijnaam Lone Star State naar de eigen vlag, om negen jaar later in 1845 toe te treden tot de Verenigde Staten. Maar nog altijd is de grootste staat van het land een buitenbeentje, vooral door de vermenging van Mexicaanse en Amerikaans- Europese culturen. In het bijzon der in San Antonio, waar je niet gek moet opkijken als het kamer meisje geen Engels spreekt, tref je die typische Tex-Mex sfeer aan, die zich vooral uit via de muziek en de menukaart. Leuke restaurants zijn er zat aan de River Walk, maar voor wie eten aan het water te gewoon is, is er een opvallend alternatief. De open, platte boten die toeristen rondvaren over dit stukje van de San Antonio River, kunnen ook worden afgehuurd voor een co pieus diner. Telkens wanneer een bepaalde eetgelegenheid wordt gepasseerd de River Walk of Pa seo del Rio in de taal van veel au tochtonen, is slechts drie mijl lang en een rondje duurt een minuut of twintig wordt even gestopt om de volgende gang te serveren. Het is heerlijk toeven op de Ri ver Walk, vooral omdat het weer bijna altijd meewerkt. Wie niet houdt van zich Benidormiaans ge dragende toeristen, doet er ver standig aan het zeer drukke week einde te mijden. Voor de sfeer maakt het nauwelijks iets uit. Een vriendelijke, ontspannen sfeer. En dat kan natuurlijk niet anders in een staat, waarvan de naam is af geleid van het indiaanse woord voor vriend, te jas. 'Fiets Verstopt' Onder de noemer 'Mijn Fiets Verstopt' wordt in het Natio naal Fietsmuseum Velorama in Nijmegen tot mei volgend jaar een tentoonstelling ge houden over het gebruik van de fiets tijdens de Tweede Wereldoorlog. Degelijke, vooroorlogse rijwielen (al dan niet voorzien van houten banden) werden onder meer gebruikt voor voedseltrans- porten, als electriciteitsleve- rancier (bijvoorbeeld bij het drukken van illegale kranten en het plegen van illegale te lefoontjes) en als taxi. Maar ook dienden ze als vervoers middel voor bruidsparen die ermee naar de kerk en/of het stadhuis peddelden. Al deze aspecten komen aan bod in de expositie die van maandag tot en met zaterdag is te be- zichtigen van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen opent het museum zijn deu ren een uurtje later. Info: Velorama, telefoon 080 - 225 851 Toenemende concurrentie op de Kanaalroutes maakt dat varen naar Engeland dit jaar goedkoper wordt. Zo heeft de grootste Britse veer dienstmaatschappij P&O Euro pean Ferries een aantal tarieven verlaagd. Het goedkoopste drie- daagstarief van P&O blijft ongewij zigd, maar de geldigheid van het retour wordt van drie op vijf dagen gebracht. Aantrekkelijk vooral mensen die een korte vakantie de overkant willen doorbrengen. Een retour voor auto met twee in zittenden kost 185,00. De tariefs herziening geldt voor het hele jaar, dus ook in het hoogseizoen. Voor bezitters van een caravan wordt de oversteek Zeebrugge- Felixstowe (pal boven Harwich) voordeliger. Tot 1 november wordt op de dagafvaarten van zondag tot en met donderdag een korting van 50% gegeven voor caravans en aanhangers. Wat betekent dat de caravan voor enkele tientjes mee kan. P&O vaart tussen Zeebrugge- Felixstowe twee keer per dag. Ver trek 12.00 en 24.00 uur. De verhevigde concurrentiestrijd op het Kanaal heeft de laatste Goedkoop retour naar Engeland is nu vijf dagen geldig in plaats van drie. De oorzaak is te zoeken in het feit dat de rederijen de afgelopen jaren veel grote schepen in gebruik heb ben genomen en het aantal afvaar ten flink hebben verhoogd. Heteen wèl te maken hèeft met de tunnel en de te verwachten concurrentie. Al met al is de totale vaarcapaciteit veel sterker gegroeid dan de ver maanden de tarieven verder onder druk gezet. De Kanaaltunnel speelt in deze voor de consument gunsti ge ontwikkeling nu eens geen pri maire rol. De tunnel komt pas op z'n vroegst in september in ge bruik en zal dus dit jaar geen aan deel kunnen hebben in de verwer king van vakantiedrukte. foto jeroen smit voersmarkt. Door tarieven te verla gen pogen de veerdienstmaat schappijen hun marktaandeel op peil te houden. Dat het niet altijd lukt blijkt uit het besluit dat Olau Line vorige maand moest nemen om haar kwalitatief hoogwaardige vervoers dienst Vlissingen-Sheer- ness in mei te beëindigen. Wandelroute voor kinderen Speciaal voor kinderen van 8 tot 14 jaar is in Zutphen een wandelroute samengesteld die spelenderwijs uit de doeken doet hoe de mensen vijf eeuwen geleden woonden en werkten. Een geluidscassette wijst de weg naar markante plekjes in de middeleeuwse binnenstad, zoals de stadsmuren, poorten en torens. Op diverse plaatsen zijn paneel tjes aangebracht waarvan kinderen met be hulp van papier en potloden een zogeheten wrijfafdruk kunnen maken. De benodigde materialen zitten samen met een cassette recorder en opbergmappen in een Hanze- koffertje, dat voor een tientje plus 2,50 per kind kan worden geleend bij de VW aan de Groenmarkt 40. Info: 05750 - 193 55. Rubens in Siegen Siegen in het zuidoosten van de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen beroemt zich op het feit dat het zowel de oude residentie stad van de Nassaus is als de geboorteplaats van de schilder Peter Paul Rubens. Daarom wordt er tot 19 juni in het Siegerlandmuse- um twee exposities gehouden. De eerste gaat over de vrijheidsstrijd van Nederland en de relatie met Siegerland; de tweede over mythologische thema's bij Rubens. Naast veel grafische werken en een nog niet eerder geëxposeerd schilderij uit het atelier van Rubens, wordt er uitgebreide achter grondinformatie verstrekt over sagen en mythen die bij de schilder een rol hebben gespeeld. Toename vliegverkeer Amsterdam-Innsbruck Het vliegverkeer ussen Amsterdam en Inns bruck/Salzburg is in 1993 met 74 procent toegenomen in vergelijking met het jaar daarvoor. Tyrolean en de KLM (die op deze lijn samenwerken) hebben daarom beslo ten meer toestellen met een grotere capaci teit in te zetten. De komende zomer kan de reiziger daardoor de hele week door twee keer per dag vanuit Amsterdam naar Inns bruck en Salzburg vliegen. Klamboe voor buitenslapers Tropenzorg heeft voor trekkers en buiten- sporters een nieuw model muskietennet ge ïntroduceerd de Care Puls Klamboe Out door. Deze klamboe is wigvormig, wat vol doende ruimte garandeert om onder het net zowel te slapen als te zitten. Het fijnma zige net valt makkelijk (aan een punt) op te hangen, is licht in gewicht en gemaakt van duurzaam polyester. De klamboe is te koop bij alle buitensportzaken in Nederland en Vlaanderen. Info: Jos Schutz, telefoon 036 - 533 47 1 Spaanse toltarieven 5 procent verhoogd De Spaanse toltarieven zijn verhoogd met ongeveer vijf procent. Berekeningen van het ANWB-blad De Kampioen wijzen uit dat een rit Spaans/Franse grens over de A7 naar Lloret de Mar nu iets meer dan 11 gulden kost. Wie naar Sitges moet is 25 gulden kwijt en een 'enkeltje' Benidorm komt op 100 gulden. De prijzen gelden voor auto's zonder caravan. Choleravaccinatie voor Tanzania Reizigers die vanuit Kenya rechtstreeks naa Tanzania reizen dienen zich niet alleen te laten inenten tegen gele koorts maar ook cholera. Dat moet bij de grens kunnen wor den bewezen via een afstempeling in het vaccinatieboekje. Wie geen stempel heeft wordt door de grensbewaking terugge stuurd. Wandelconcerten Elke twee weken worden er in Edam zoge naamde wandelconcerten gehouden. De concerten vinden vanaf 15.00 uur plaats op het orgel van de Grote Kerk en dienen als onderbreking van de wandeling. De volgen de tochten zijn op 26 juni, 10 en 24 juli, 7 en 21 augustus en 4 en 18 september. Info: VW Edam 02993 - 7 17 27 Tropenmarathon Op 2 oktober wordt in het toeristenoord Pe- nang in Maleisië de dertiende Intemation- lale Penang Marathon gehouden. Vorig jaar werd daaraan deelgenomen door 120 Ne derlanders, reden voor reisbureau Roever om er dit jaar een speciale reis naar toe te organiseren. Er zijn drie mogelijkheden een 8-, en twee 13-daagse reizen. Er is ruim schoots gelegenheid voor sightseeing in de rest van het land en de vlucht wordt ge maakt via Kuala Lumpur. De start van de marathon is 's ochtends om 05.30 uur. Prijsindicatie: tussen de 2100 en 2800 gul den. Info: Reisburo Roever in Amsterdam, tele foon 020 - 6 961 366.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7