President VS tikt Carter op de vingers Buitenland WEU ziet weinig in vredesmacht Rwanda Veertig jaar celstraf voor vijf leden van Koresh-sekte "Mij ophalen? Niet nodig, ik pak de Arola." Rusland ondertekent woensdag toch Partnerschap voor Vrede met NAVO Meisje sterft aan hoestdrank: Fransen in paniek DE NIEÜWE WEGWIJZER VflN DE ANWB. Vaticaan na 23 jaar uit rode cijfers Tweeduizend kinderen spoorloos Historische Elbe-bmg sneuvelt ZATERDAG 18 JUNI 1994 5 DDR vergelijkbaar met nazisme bonn Het communistische systeem van de voormalige DDR is' vergelijkbaar met de nazi-dictatuur. Dat concludeert de Duitse parlementaire commissie die de geschiedenis van Oost-Duits- iand heeft bestudeerd. In het eindrapport dat gisteren in de Bondsdag werd besproken, staat dat gelijkstelling van het com munistische regime met het nazisme te ver zou gaan. Maar er zijn zoveel overeenkomsten dat van een vergelijking zeker ge sproken kan worden, aldus de commissie. Een van die overeen komsten is het opsluiten of vermoorden van democratische acti- Wang Dan stopt met hongerstaking peking» Wang Dan, een van de leiders van de Chinese studen tendemonstraties in 1989, heeft gisteren na twee dagen een eind gemaakt aan zijn hongerstaking. Wang werd februari dit jaar na 3,5 jaar vrijgelaten, maar wordt ondanks herhaaldelijk protest van hemzelf en zijn moeder nog steeds geschaduwd door de po litie. In de hoop een einde te maken aan de continue controle stopte hij woensdag met eten. Gisteren zei hij echter: ,,Ik kan er niets tegen doen. Als ze me willen volgen, moeten ze dat maar doen". Spaanse politietop aan de dijk gezet madrid De Spaanse minister van justitie en binnenlandse za ken, Belloch, heeft gisteren vijf hoge commandanten van de po litie en drie van de paramilitaire Guardia Civil ontslagen. Eerder deze week werden nationaal politiecommissaris Conde-Dugue en diens plaatsvervanger uit hun functie gezet. Vele van de ont slagenen worden gezien als vertrouwelingen van het voormalige hoofd van de Guardia Civil, Luis Roldan, die gezocht wordt we gens fraude en misbruik van overheidsgeld. Nederlands geld voor Palestijnen telaviv» De Nederlandse ambassade in Tel Aviv heeft gisteren 15.000 gulden overhandigd aan dr. Saib Erakat, lid van de zelfbe- stuursraad in de autonome Palestijnse gebieden. Het geld is be stemd voor hulp aan onlangs vrijgelaten Palestijnse gevangenen. Het is de bedoeling dat de vrijgelaten gevangenen voor het geld kleding, voedsel en huishoudelijke artikelen kopen. Ariane gaat alsnog de lucht in KOUROuVanaf de basis bij Kourou in Frans-Guyana is gisteren met succes een Ariane-raket gelanceerd. De Ariane 64 heeft drie satellieten in een baan om de aarde gebracht: een Amerikaanse telecommunicatie-satelliet en twee wetenschappelijke satellie ten van het Britse ministerie van defensie. De lancering moest op 4 juni worden uitgesteld wegens technische problemen. Duits overheidskantoor in Jericho Jericho» Duitsland zal over enkele weken een officieel over heidskantoor in het autonome Palestijnse Jericho openen. Dat hebben Duitse regeringsfunctionarissen gisteren bekend ge maakt. Duitsland wordt daarmee waarschijnlijk het eerste land met een officieel overheidsbureau in autonoom Palestijns ge bied. Frankrijk opende vorige maand in Jericho een cultureel centrum. Gevecht om Aden wordt steeds feller sana» Strijdkrachten uit Noord-Jemen hebben de Zuidjemeniti- sche hoofdstad Aden gisteren zwaar bestookt. Hierbij zijn zeker 36 mensen, voornamelijk burgers, om het leven gekomen. Ne genhonderd buitenlanders wisten per boot te vluchten naar Dji bouti, aan de andere kant van de Rode Zee. De aanvallen op de hoofdstad worden steeds heviger. Een correspondent van het Koeweitse persbureau KNA berichtte vanuit Aden dat de afgelo pen 36 uren zo'n 170 mensen zijn omgekomen of gewond ge raakt. De stad kampt met gebrek aan water, voedsel en medicij- Reukflesje brengt 231.000 mark op keulen Bij een veiling in Keulen ging een Chinees reukflesje uit de 18de eeuw gisteren van de hand voor de recordprijs van 231.000 mark. Het veilinghuis had het 6,2 centimeter grote flesje van melkwit glas met emaille-schildering en signatuur in de ca talogus slechts op 500 mark geschat. Binnen 15 minuten liet een Engelse bieder een reeks verzamelaars uit Azië en Zwitserland achter zich. Hutu-milities hestonnen hotel in Kigali Frankrijk heeft ee woord ontvangen van de overi ge acht lidstaten van de West- europese Unie (WEU) op zijn verzoek om troepen voor een vredesmacht in Rwanda. Dat gebeurde gisteren op een extra vergadering van de WEU-am bassadeurs in Brussel. Wel zou een niet bij name genoemd land overwegen troepen paraat te houden. Dat is waarschijnlijk Italië. Dinsdag spreekt de WEU verder over het Franse initiatief. Nederland heeft al eerder duidelijk gemaakt geen troepen voor Rwanda te zullen leveren. Wel wil Den Haag materiële steun geven. Volgens secretaris-generaal Van Eekelen van de WEU is snelle actie in Rwanda noodza kelijk „om het lijden te verlich ten en verdere massamoorden te verhinderen". Om het sturen van een echte 'WEU-macht' gaat het overigens niet. De WEU zou alleen als coördinator optreden van de troepen van de lidstaten. Die troepen moeten hoe dan ook onder de paraplu van de Verenigde Naties opere- Van Eekelen wil de troepen het liefst als 'WEU-pakket' aan de VN aanbieden. Ze zouden tijdelijk dienst moeten doen. De KANTOORUNITS VN willen de 5.500 soldaten die ze voor Rwanda zeggen nodig te hebben namelijk vooral uit Afri kaanse landen betrekken. Vol gens Van Eekelen zal het echter te lang duren voordat die Afri kaanse eenheden beschikbaar zijn en is daarom een WEU-ac- tie nodig, zo meldt onze corres pondent. Internationale persbureaus berichten voorts dat regerings getrouwe Hutu-milities gisteren een hotel bestormden in de Rwandese hoofdstad Kigali, daar werden 500 Tutsi-vluchte lingen door VN-soldaten be schermd. Een VN-woord voer der zei dat waarschijnlijk veel vluchtelingen in het hotel zijn vermoord. De militieleden ver dreven de VN-soldaten en openden het vuur. De Franse regering sprak gis teren een bericht in de Belgi sche krant Le Soir tegen, dat Franse militairen in april het vliegtuig met de presidenten van Rwanda en Burundi zouden hebben neergeschoten. ,,Deze bewering is voledig absurd", al dus het ministerie van buiten landse zaken in Parijs. Na de dood van de presidenten brak de burgeroorlog in Rwanda uit. correspondent Rusland zal woensdag in Brus sel toch het Partnerschap voor Vrede tekenen over militaire sa menwerking met de NAVO. De handtekening wordt gezet door minister Kozyrev van buiten landse zaken. Dat hebben NAVO-diplomaten gisteren be kend gemaakt. Nog vorige week kwamen Rusland en de NAVO in Istanbul openlijk met elkaar in botsing over bijkomende Russische eisen aan het verdrag. NAVO-zegslieden hulden zich gisteren in stilzwijgen over de vraag in hoeverre aan Russische wensen is voldaan en hoe de 'speciale status' die Rusland opeist tot uitdrukking zal ko men. Mogelijk zal de onderteke ning woensdag in Brussel wor den bijgewoond door de minis ters van buitenlandse zaken van de zestien NAVO-lidstaten. Dat is bij de ondertekening van de overige twintig partnerschaps verdragen niet gebeurd. Rusland eiste vorige week in Istanbul nog dat vóór de onder tekening van het verdrag wordt vastgelegd hoe de toekomstige verhouding tussen Moskou en de NAVO eruit zal zien. Rusland beriep zich daarbij op zijn bij zondere gewicht als nucleaire, grootmacht. De Middeneurope- se landen spraken daarop direct hun angst uit voor een 'tweede Jalta', waarbij Rusland en het Westen opnieuw op veiligheids gebied de dienst zouden i ken in Europa. De NAVO wilde tot nu toe niet afwijken van de regels die ook voor de twintig andere lan den gelden die het verdrag al hebben ondertekend: eerst het basisdocument onderschrijven en dan pas individueel de prak- correspondent De dood van een negenjarig meisje na het innemen van vergiftigde medicijnen heeft gisteren in Frankrijk voor paniek gezorgd. Apotheken, artsen en ziekenhui zen werden overstelpt met telefoontjes van bezorgde ouders. Dat gebéurde nadat het bericht dat het negenjarige meisje Emilie uit Le Havre is overleden na het innemen van het antibioticum Josacine. Dit hoestdrankje wordt in Frankrijk op grote schaal aan verkouden kinderen ge geven. Emilie overleed het afgelopen weekeinde binnen een uur na het innemen van het medicijn. Woensdag bleek bij sectie dat ze was overleden aan een forse dosis van het zeer zware vergif cyanure. Een van de twee flacons Josacine bij het meisjeshuis bleek ruim drie gram van het uiterst dodelijk gif te bevatten. Hoe het in de flacon is geko men, is nog een raadsel. De Franse justitie gaat er van uit dat er boze opzet in het spel is en heeft een onderzoek ingesteld. Hoe wel er geen aanwijzingen zijn dat ook an dere flacons met het medicijn zijn vergif tigd, heeft fabrikant Roger Bellon iedereen die het medicijn in huis heeft gevraagd het produkt naar de apotheek terug te bren gen. „Er is geen enkele reden tot paniek en het gaat om een pure voorzorgsmaatre gel", aldus een woordvoerder van de fabri kant. üesondank? reageerden tal van ou ders panisch. De vraag is nu waar het vergif in de fla con terecht is gekomen: in de fabriek, in de apotheek of in de huiselijke omgeving van het slachtoffer. Voor zover bekend heeft de fabrikant tot nu toe geen dreigbrieven ont vangen. Van een chantagezaak lijkt dan ook geen sprake. tische details uitwerken. Het bondgenootschap heeft zich tot op heden fel gekeerd te gen een Russische stem, laat staan een Russisch veto in NAVO-zaken. Onder zware druk van de Russen schrapten de NAVO-ministers vorige week echter wel een passage in de slotverklaring van Istanbul waarin op een toekomstig, vol ledig NAVO-lidmaatschap van landen als Polen en Hongarije werd gezinspeeld. Vijf leden van de Davidians van wijlen sekte-leider David Koresh zijn in de Amerikaanse stad San Antonio veroordeeld tot elk veertig jaar cel. Tien jaar daar van kregen ze voor doodslag met voorbedachten rade op vier politieagenten, dertig jaar we gens illegaal wapenbezit. In fe bruari waren ze vrijgesproken van de beschuldiging van moord in dezelfde zaak. Drie andere sekteleden kre gen straffen tussen vijf en twin tig jaar wegens illegaal wapen bezit. De maximale straf voor dit delict is in de staat Texas dertig jaar. De vier agenten van het bu reau voor alcohol, tabak en vuurwapens kwamen, net als vijf sekteleden, op 28 februari 1993 om tijdens een razzia op het landgoed van de Davidians Deze week o.a. in de vernieuwde Kampioen: Luxemburg, lekker dichtbij Parkeerleed, een dagje mee met een klemzetter Auto op afroep, een praktische oplossing voor wie af en toe een auto nodig heeft Op de bok door de Achterhoek: Kampioen te gast bij een lezer Trekauto van het jaar: Subaru Impreza De Bruine Vlootschouw: eigenaren laten trots hun tjalken, klippers en botters zien Tips voor een veilige belading van de vakantiebagage Kortweg, een nieuwe rubriek met ANWB-nieuws, toeristische tips en een evenementen agenda En de nieuwe kinderrubriek: De Achterbank. De nieuwe Kampioen. Deze week bij u op de mat. bij de Texaanse plaats Waco. Dë agenten wilden een arrestatie-: bevel uitvoeren tegen Koresh wegens schending van de wa penwet, wat uitliep op eeni schietpartij. De razzia had een meer dan zeven weken durende belege ring tot gevolg. Toen de politie de boerderij waarin de sektele-» den zich hadden verschanst uit- .eindelijk bestormde, werd het" gebouw opgeblazen en ont stond er brand. Koresh en 80 sektegerioten, onder wie 17 kin deren, kwamen daarbij om het leven. VATICAANSTAD CIC/Rtr Het Vaticaan is na 23 jaar uit de rode cijfers. Tegenover 310 mil joen gulden uitgaven had het Vaticaan vorig jaar 313 miljoen inkomsten. Dit heeft kardinaal Szoka, voorzitter van de Vati caanse afdeling voor economi sche aangelegenheden, gisteren bekend gemaakt. In 1991 was er nog een tekort van ruim 150 miljoen gulden. De cijfers van de bank van het Vaticaan, die zelfstandig is, de Vaticaanse posterijen en de mu sea zijn niet in de begroting op genomen. Verhalen, als zou de rooms- katholieke kerk schatrijk zijn, zijn volgens kardinaal Szoka uit de lucht gegrepen. Het Vaticaan beschikt slechts over „zeer be scheiden reserves". De vele kunstwerken die in de Vaticaan se gebouwen hangen, vormen een gemeenschappelijk erfgoed. De kerk streeft ernaar dat zoveel mogelijk mensen ze kunnen be wonderen. „De waarde ervan kun je niet in de boeken opne- Voorbereiden sancties gaat doör De Amerikaanse oud-president Carter, die bemiddelt in het conflict tussen de VS en Noord-Korea, is gisteren door Washington op de vingers getikt. In een gesprek" met de Noordkoreaanse leider Kim Il-sung zei Carter gis teren dat de VS bereid zijn hun oproep tot economische sancties in te slikken nu Noord-Korea een gebaar van goede wil heeft gemaakt. Dat werd echter onmiddellijk door de woordvoerster van president Clinton ontkend. Carters opmerkingen werden 'voorbarig' genoemd. washington hans de bruun correspondent Donderdag beloofde Kim tegen over Carter dat de twee inspec teurs van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) het land niet zullen wor den uitgezet. Ook toonde hij zich bereid tot onderhandelin gen met de VS. Gisteren voegde Kim daar aan toe dat hij samen met de VS een speurtocht wil organiseren naar de honderden Amerikaanse soldaten die sinds de Koreaanse oorlog van 1950- 1953 worden vermist. In Washington werd terug houdend gereageerd. „We gaan door met onze gesprekken over VN-sancties tegen Noord-Ko rea, terwijl we evalueren wat Noord-Korea gisteren heeft ge zegd", aldus Witte-Huiswoord- voerster Dee Dee Myers. „We hebben op geen enkele manier gezegd dat we bereid zijn af te zien van sancties." Ook de Amerikaanse vice-president Go re zei dat eerst duidelijkheid moet komen over de bedoelin gen van het bewind in Py ongyang. Carter vertelde Kim gisteren ook dat de VS bereid zijn om Noord-Korea aan een; zogeheten licht-water kernreac tor te helpen, op voorwaarde dat het land afziet van zijn kern wapenprogramma. Lichtwater reactors leveren net zo veel energie als gewone kernreac tors, maar produceren geen plutonium dat voor de vervaar diging van kernwapens geschikt is. Tot zover onze correspon dent. Noord-Korea heeft misschien wel plutonium, maar niet de technologie om atoombommen of lange-afstandsrakketten te maken. Dat hebben de Russi sche minister voor atoomener gie, Michailov, en een wapen deskundige van het Russische ministerie van defensie gisteren gezegd, aldus het Amerikaanse persbureau Associated Press. Noord-Korea kan kleine hoe veelheden plutonium produce ren, maar de minister zegt zeker te weten dat Noord-Korea op dit moment geen atoomwapens heeft. Leidenaar scheidsrechter voor bekvechtende hoofdpijnkenners luik «anp Discussies over drank als ver oorzaker van migraine liepen gisteren op een internationaal wetenschappelijk congres in het Belgische Luik uit op een regel rechte 'wijnoorlog'. Britten we zen de Franse rode wijn als de boosdoener aan, terwijl Fransen de Italiaanse wijn de schuld ga ven. De Italianen kaatsten de bal terug en deden Franse wij nen in de ban. Als 'scheidsrechter' trad prof.dr. M. Ferrari van de afde ling neurologie var misch Ziekenhuis i Hij zei dat wijn zaak kan zijn ve i het Acade- n Leiden op. ooit de oor- de ernstige hoofdpijn die bij migraine op treedt. Voor het verschil in klachten tussen diverse Europese volken over wijnen had Ferrari wel een mogelijke verklaring. Hij weet het niet zeker, maar het zou vol gens hem te maken kunnea hebben met de genen. De ene bevolkingsgroep zit nu eenmaal anders in elkaar dan de andere.: Het is dus niet onmogelijk^ dat Britten de rode wijn uit Frank rijk lichamelijk niet kunnen ver-I dragen en dat het gestel van Ita- lianen er niet op is berekend del witte wijnen uit noordelijker Europese streken te genieten zonder daarvan hoofdpijn té krijgen. Doodstraf voor Zuidafrikaanse neo-nazi's JOHANNESBURG Rtr-ANP Het Zuidafrikaanse hoogge rechtshof heeft gisteren twee blanke neo-nazi's elk vier keer ter dood veroordeeld wegens de moord op vier zwarten bij een illegale wegblokkade, vorig jaar december. De twee 'comman danten' van de Afrikaner Weer standsbeweging (AWB), de 31- jarige Martin en de 40-jarige Klopper, kregen daarenboven ook nog 20 jaar cel wegens een drietal pogingen tot moord. Van een van de slachtoffers van de moordpartij werden de oren afgesneden en een 13 jaar oude jongen werd in zijn ge zicht geschoten, dwars door zijn handen heen die hij tevergeefs ter bescherming had opgehe- Ruim tweeduizend kinderen die de oorlog in het voormalige Joegoslavië zonder hun ouders zijn ontvlucht, worden ver mist. De kinderen, variërend van peuters tot tieners, zijn op eigen houtje of in gezelschap van vrienden, verre familiele den of volslagen onbekenden naar veiliger oorden buiten hun vaderland gereisd en daar niet geregistreerd. Ook in Ne derland zou de registratie ver re van vlekkeloos zijn. Volgens de in Zagreb gesta tioneerde organisatie Unac companied Children in Exile (UCE), die samenwerkt met de VN - vluchtelingenorganisatie UNHCR, leven momenteel 40.000 tot 50.000 Bosnische, Kroatische en Servische kinde ren zonder naaste familie of andere begeleiders in het bui tenland, voornamelijk in Euro pa. „De normale procedure is dat de opvanglanden de kinde ren registreren en uitzoeken waar hun ouders zijn", zegt UCE-directeur en socioloog V. Bosnjak. „Maar dat is in bijna alle gevallen niet gebeurd, om dat die landen, ook Nederland, de ouders van deze kinderen niet wallen opvangen. Heel veel kinderen uit ex-Joegslavië zijn geen wezen: ze zijn meege voerd op lange reizen, langs verschillende landen, door mensen die soms verre familie waren en soms deden alsof. Die mensen hebben de kinde ren in zo'n doorreisland ach tergelaten, omdat ze anders zelf de grens niet overkwa- UCE zet vanuit Kroatië een registratiesysteem op en speurt naar zoekgeraakte kin deren. „Zeker tweeduizend jongens en meisjes worden vermist", vervolgt Bosnjak. „We hebben dat getal kunnen vaststellen, omdat hun ouders hier aankloppen en omdat bes kend is dat de kinderen de grens zijn overgegaan." In een aantal landen die de Kroatische organisatie niet wil noemen „om de zoekacties niet te bemoeilijken" is het nog erger en worden vluchtelin genkinderen misbruikt. Bosn jak: „Seksueel en op andere manieren, zoals kinderarbeid en kinderhandel". Maandag en dinsdag wordt in Amsterdam een conferentie over kinderen in gewapende conflicten ge houden en wordt uitgebreid aandacht besteed aan de pro blemen rond Bosnische, Kroatische en Servisch kinde- torgau Voordat protesterende burgers er erg in konden hebben, was het al gebeurd. In de stad Torgau in het oosten van Duitsland is donderdagavond onverwacht begonnen met het opblazen de historische, maar vervallen brug over de Elbe (bovenste foto). Op die brug ontmoetten Amerikaanse en Sovjet-militairen elkaar op 25 mei 1945 (onderste foto). De po litie van Torgau, 150 kilometer ten zuiden van Berlijn, maakte de onverwachte actie gisteren wereldkundig. Een gespecialiseerd bedrijf blies donderdag het eerste stuk van de 124 jaar ou de brug op. Het bouwwerk was niet meer in gebruik sinds vorig jaar een nieuwe brug werd opengesteld. Het restant wordt binnenkort ge sloopt. FOTO'S EPA (BOVEN) EN REUTER (ONDER)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5