Leidsch Dagblad Horen, zien enschrijven Haan voelt veel voor Marokkaans avontuur Leidenaar leidde hoog bezoek Scheids rechters staan er gekleurd op Conditie Oranje onvoldoende Schoenmaker toch naar Saudi-Arabië Nieuwe dreiging kort geding over 'Dutchy' Oranje heeft niets te klagen Oranje verbijsterd na afhaken Gullit ADVERTENTIE vindt liet jammer dat hij in he olie-rijk niet meer kan terugv, len op zijn landgenoten. „Jam mer wel, maar niet onoverko melijk. Beenhakker, Jansen en De Wit zouden geregeld met 1 nationale team in het buiten land vertoeven. Dus zou ik tot op mezelf aangewezen zijn. 0 ik moeite zal hebben met de strenge leefomstandigheden? Ach, het is gewoon een kwesti van aanpassen. Daar heb ik geen moeite mee." Beenhakker: 'Advocaat mag opgelucht zijn' LEIDEN 24 FEBRUAR11994 Leo Beenhakker en Wim Janse sluiten zich aan bij de suppor tersclub van Dick Advocaat. N hun ontslag als bondscoach ei assistent van Saudi-Arabië zul len ze alle informatie over de eerste tegenstander van het Ni derlands elftal tijdens de we reldtitelstrijd opbiechten aan< Hagenaar. .Advocaat mag op gelucht zijn. Ik heb voor hem alle videobanden bij me, alle rapporten over wedstrijden. Mag hij allemaal hebben", al dus Beenhakker. Beenhakker bezwoer dat Saud Arabië, dat pas een jaar prof voetbal kent, best de sensatie van het toernooi had kunnen zijn. Met een plaats in de twee de ronde, waarom niet. „Ik hel alleen maar fantastisch accom modaties gezien. Och, en wati top? Engeland, Frankrijk, Por tugal? Al die landen gaan niet eens naar het WK." GRONINGEN 26 JANUAR11994 Arie Haan voelt er veel voor he Marokkaanse nationale elftal a bondscoach te begeleiden tij dens het wereldkampioenscha voetbal in Amerika. Al voor de WK-loting eind december in L Vegas werd de Groninger door vertegenwoordigers van het Noordafrikaanse land voor die functie gepolst. „EneenWK j lokt natuurlijk altijd", zegt Haan. „Bovendien", zo vervolgt hij, „zit Marokko in een hele leuke groep, met Nederland en Saud Arabië, dat maakt het extra aai trekkelijk." Bij Saudi-Arabië zij de Nederlandse coaches Leo Beenhakker en Wim Jansen werkzaam. LEIDEN 25 FEBRUAR11994 De videobeelden die de Neder landse delegatie liet zien, ware een echte eye-opener voor de Amerikaanse politiefunctiona rissen. Zo'n grote lallende, zin gende en hossende oranje mas sa hadden ze nog nooit gezien. Geen wonder ook, ze zijn het Amerikaanse sportpubliek ge wend. En dat gedraagt zich kei rig netjes: parkeert de auto op een groot terrein bij het stadioi wacht tot de wedstrijd begint e loopt dan de tribune even netjes op als later weer af. „In Amerika weten ze nauwe lijks wat voetbal is, en wat voor sfeer erom heen hangt", zegt Leidenaar Thom de Graaf, lei der van de Nederlandse ambte naren die de afgelopen dagen Washington en Orlando be zochten ter voorbereiding op d WK voetbal, in juni in de Vere nigde Staten. De Graaf, raadslii voor D66 in Leiden en kandi- j daat voor de Tweede Kamer voor deze partij, leidde al eerde een dergelijke delegatie naar Zweden (voor de EK '92) en naar Italië (voor de WK '90). „li Zweden en Italië ging het veel gemakkelijker, daar weten ze waarover je praat", noemt hij als belangrijkste verschil. verbieden reclame te maken rond het merk of de persoon Cruijff. Maar Lotto kan wel de KIWB aanpakken, als die bond een coach aanstelt die, in strijd met het sponsorcontract niet in Lotto-kleding loopt, maar in kleding van van een merk waarvoor een concurrent van Lotto fors reclame maakt. In de redenering van Lotto zou Lotto dan betalen voor een po dium dat vervolgens wordt ge bruikt door concurrent Fame International om haar eigen commerciële doelen na te stre ven. DALLAS 19 MAART 1994 De scheidsrechters acteren tij dens de eindronde om de we reldtitel voetbal deze zomer in de Verenigde Staten niet in de traditionele zwarte kleding. Ze staan er gekleurd op. want ze kunnen tóezen uit fuchsia (hardroze), zilver en geel. Dat bleek uit de presentatie van de nieuwe uniformen in Dallas. In Texas zijn dertig scheidsrech ters en 25 grensrechters bijeen, die deel uitmaken van de voor lopige groep voor het WK. Ze worden daar een week lang ge test op onder meer uithou dingsvermogen en spelregel kennis. Volgens de verwachting zal de definitieve lijst van 24 ar biters en 22 grensrechters begin volgende week worden bekend gemaakt. Bij de groep bevinden zich ook de Nederlanders Mario van der Ende en Jan Dolstra. „De man in het zwart bestaat niet meer", zei Sepp Blatter, al gemeen secretaris van de we reldvoetbalbond (FIFA) in het Coopers Aerobic Centre voor zijn gehoor, terwijl scheidsrech ters uit Italië, Frankrijk en Duitsland onwennig hun nieu we outfit voor hun collega's showden. „Maar hij blijft de lei ding houden in het veld." De kleding werd door Adidas ontworpen. Volgens een toe lichting van de firma heeft de verandering in stijl te maken met het jongere, fittere en meer dynamische imago van de offi cials in het toernooi. „Scheids rechters moeten zich net als ie der ander aanpassen aan de veranderingen in de maat schappij en die is nu eenmaal kleurrijker", voegde Blatter er aan toe. De scheidsrechters moeten het gele pak in de kast hangen als reserve. De uniformen in fuch sia en zilver krijgen de voorkeur. De korte broek is zwart geble ven, maar is van een witte zak voorzien. Het shirt heeft voorts een witte kraag. Alle pogingen van de KNVB om meer kaarten los te weken voor het wereldkampioenschap voetbal zijn mislukt. De voet balbond heeft van het organisa tiecomité slechts de toezegging gekregen dat Nederland extra kaarten krijgt als andere bon den onverkochte toegangsbe wijzen terugsturen naar de Ver enigde Staten. DEN HAAG 23 FEBRUAR11994 En toen ging de telefoon in hui ze Schoenmaker. Leo Beenhak ker vanuit Saudi-Arabië. „Ik dacht nog, dit wordt een soort "Het spijt me-scenario' recon strueert Corry Schoenmaker. Zo van: „Sorry Lex, ik sta overmor gen met een bloemetje op de stoep". „Het liep even anders. Leo Beenhakker, Wim Jansen en Monne de Wit sneuvelden in hun strijd tegen de Arabische mentaliteit, maar het eenjarige contract van Lex Schoenmaker werd tot ieders verbazing wel gerespecteerd. De oud-speler van onder meer FC Den Haag en Feyenoord 21 MAART 1994 De alarmklok luidde vorige week. Onze mannen zouden voor het wereldkampioenschap in Amerika niet genoeg conditie hebben. Het vrolijke aan het be richt was overigens dat de Bel gen er nog slechter aan toe zou den zijn. Bondsarts Kessel (nu Cruijff is verdwenen mag hij blijven) mompelde overigens dat het allemaal wel meeviel en dat bovendien de hele wereld moe was op het moment dat die kampioenschappen begon nen. Het lijkt ook monsterlijk: De zware nationale competities zijn net voorbij, de belangrijkste Europa Cup-wedstrijden vinden in mei plaats, en dan schiet er nog een maandje over... ja, om wat te doen eigenlijk? Je zou zeggen uitrusten, maar is uit rusten nu wel of juist niet goed voor de conditie? Voetballer houden niet van conditie, zo luidt het verhaal Van opvallend veel grote sterren is bekend dat ze een broertje dood hadden aan het gedraaf en gezwoeg in bossen en krachthonken. Men sen als Van Hanegem en Cruijff koesteren zelfs graag de legen des over hun spijbelen en hun geheime regelingetjes met trai ners om minder te hoeven lo pen. 5 MAART 1994 De KNVB wordt opnieuw be dreigd met een kort geding over de naam van de mascotte van het Nederlands elftal voor de wereldtitelstrijd voetbal, 'Dut chy'. Dit keer eist een firma in promotieartikelen de naam van het leeuwtje op. Kort nadat de mascotte officieel was gedoopt voerde de KNVB onderhande lingen met de firma Scapino, die de naam eerder al in ge bruik had. De voetbalbond stel de de firma schadeloos. Daarvan zal het volgens de voetbalbond nu niet komen. De advocaten van de KNVB bewe ren dat de eis van de firma in promotie-artikelen op oneigen lijke gronden is gebaseerd. De KNVB zou de merknaam Dut chy eerder bij het Benelux Mer kenbureau hebben gedepo neerd. GRONINGEN Cruyff, Gullit, Van Basten Sport is dan ook veel meer dan wedstrijdverslagen en resultaten. Wat er achter de schermen gebeurt levert 24 JANUAR11994 Noorwegen, Tsjechië, Wit-Rus- land, Malta, Luxemburg... Moet kunnen, oordeelden Frank en Ronald de Boer, Ed de Goey en Arthur Numan onafhankelijk van elkaar. „Ik denk niet dat we mogen klagen", vatte Ronald de Boer de mening van de Oranje klanten over de loting van de voorronde van het EK voetbal in Manchester kernachtig samen. Ook Dick Advocaat was in zijn sas met de tegenstanders die zaterdag in de Britse industrie stad uit de 'soepkom' werden gevist. Hij liet, zoals het een goed bondscoach betaamt, een vreugdesprong evenwel achter wege en waarschuwde voor al te groot optimisme. „Want er zit ten toch drie vrij lastige ploegen bij." HAARLEM 31 ME11994 De bondscoach, asgrauw ge zicht, staarde minutenlang we zenloos voor zich uit, de aan voerder kon het nog amper be vatten, zei hij. De libero van Barcelona had de 'dissident van Oranje' tien minuten gespro ken. „Ik heb hem nog gevraagd of het aan de groep lag en of er nog een oplossing denkbaar was, maar hij wilde niets zeg gen." Al evenmin tegen Advo caat. „Ruud zal best een goede reden hebben, maar hij weet ook dat zijn beslissing hier als een bom neervalt. Of ik hem dat kwalijk neem. Ja dus". Het onbegrip en de verbazing overheersten in het sjieke Huis ter Duin in Noordwijk. Journa listen werden uit hun bed ge beld, spelers als Wouters en Bergkamp hielden zich schuil op de hotelkamer. Ronald Koe man was door de spelers naar het front gestuurd, naar de pers. „Of ik het Ruud kwalijk neem. Ja dus". „Het is een heel slecht moment waarop hij weggaat. Het was beter geweest als hij had aangegeven wat de reden is. Dit komt de rust in de groep absoluut niet ten goede." Koe man zag het spookbeeld van vier jaar geleden al weer voor zich, toen strubbelingen van buitenaf de sfeer in de groep grondig verziekten. „Wat zich nu afspeelt, doet me denken aan die nooit opgehelderde 75 procent van de waarheid rond het WK in Italië. Hij stond met de mond vol tanden. „Ik snap het niet. Natuurlijk, we wisten dat hij na die wedstrijd tegen Schotland wat kritiek had. Maar ik dacht dat het om wat kleine dingetjes ging." Niets om je druk over te maken, zo dacht Koeman. „Wat dit voor het Ne derlands elftal betekent", her haalt de captain de vraag. „We zijn een hele goede speler kwijt, die de hele week goed bezig was. En niemand weet waarom. Cruijff kon nooit bonds coach worden HAARLEM 27 JANUAR11994 Johan Cruijff had nooit als coach van het Nederlands Elftal naar het wereldkampioenschap voetbal gekund. Ook al waren KNVB en Johan Cruijff het eens geworden over Cruijffs salaris, al hadden ze zich niets aange trokken van een deadline en al was de communicatie vlekke loos geweest. De fundamentele tegenstelling tussen de belan gen van Cruijffs zakenpartner Fame International en de be langen van KNVB-sponsor Lotto maakten een akkoord tussen Cruijff en de voetbalbond per definitie onmogelijk. Fame had het plan opgevat om tijdens het WK in Amerika een nieuwe kledinglijn van het Merk Cruijff Sports te presenteren: The Legend (de legende, red.). Onder het motto Cruijff the Le gend zou ook een stevige recla mecampagne zijn gelanceerd, onder meer in samenwerking met bierbrouwer Heineken en dropjesfabrikant Venco. Fame betaalt Cruijff dit jaar vele honderdduizenden gulden en in de toekomst waarschijnlijk nog veel meer) voor het gebruik van diens naam. Het bedrijf wil de Cruijffs aanwezigheid als bondscoach op het WK maxi maal benutten. Bij KIMVB-sponsor Lotto stuitte dat echter op doorslaggevende bezwaren. Lotto kan Fame niet Sportroem. Hoe vergankelijk het is zien we deze weken weer volop. En hébben we gezien in de afgelopen maanden. Beenhakker, evenveel stof tot discussie als de uitslagen. De krant doet er verslag van. Met kennis van zaken. Uit eerste hand. Horen, zien enschrijven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 40