Nederlands dagje in Midi Libre De 'Krajicek' van Leiden heet Visser Jeroen Piket wint NK schaken met overmacht Sport Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankQ Gerard Kemkers heeft veel zin in onbekend avontuur ZATERDAG 18 JUN11994 chef* willem si '1 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -3f FC Den Haag heeft interim-bestuur den haag FC Den Haag heeft gisteren de samenstelling van het interim-bestuur bekendgemaakt. Vanaf 1 juli nemen voorzitter John van Ringelenstein, penningmeester Aalt Maaswinkel, manager technische zaken Piet de Zoete en secretaris Koos Meeuwisse de leiding op zich. Alleen Meeuwisse heeft geen zit ting in het huidige bestuur. Hij is lid van de businessclub. Het tijdelijke bestuur gaat de organisatie opzetten, voor het geval FC Den Haag alsnog een licentie krijgt. De verwachting is dat de KNVB daarover eind juni of begin juli een uitspraak doet. „We gaan allerlei praktische dingen regelen. Daarnaast moeten we een bestuur samenstellen dat voor iedereen aanvaardbaar is", aldus Van Ringelenstein. Het bestuur wordt voorgedragen door de nog onbekende leden van het consortium geldschieters dat het noodlijdende Den Haag ten hulp is geschoten. Renovatie Monza: drie miljoen monza Het circuit van Monza wordt drastisch gerenoveerd. Dat is het gevolg van een inspectie door Gerhard Berger namens de Formule I-coureurs en de officiële Grand Prix-wedstrijdleider Roland Bruynseraede uit België. Het tweetal bekeek de racebaan met het oog op de GP van Italië op 11 september. Er is een nieu we asfaltlaag nodig over een lengte van 1,6 kilometer, de uitvals wegen rond het circuit moeten breder worden, er zijn nieuwe vangrails nodig en bredere uitloopzones. De kosten van de in grijpende operatie, waarmee deze maand wordt begonnen, be dragen ruim drie miljoen gulden. Hockeysters verslaan Spanje huerth Het Nederlands vrouwenhockeyteam is het vierlanden- toernooi in Huerth begonnen met een zege op olympisch kam pioen Spanje: 2-1. Het was een matige wedstrijd waarvoor nau welijks publieke belangstelling was. Bondscoach Bert Wentink heeft winnen niet voorop gesteld. Hij wil het evenement vooral gebruiken om te testen, voordat hij zondag de definitieve selec tie voor het WK in Dublin bekendmaakt. Van de achttien speel sters moeten er nog twee afvallen. Het Nederlands hockeyteam heeft gisteren bij het vierlandentoernooi in Madrid met 3-1 ge wonnen van Engeland. Feyenoord verhuurt Mike Obiku rotterdam Mike Obiku maakt het seizoen af bij Helsingborg. De Nigeriaanse spits van Feyenoord is tot november aan de Zweedse club verhuurd. De Zweedse zomercompetitie ligt stil in verband met de deelneming van de nationale ploeg aan het WK in de Verenigde Staten. De 25-jarige Obiku staat sinds de zomer van 1992 onder contract bij Feyenoord. De van Cyprus geplukte spits kon in Rotterdam nooit overtuigen en liet afgelopen sei zoen herhaaldelijk weten weg te willen. Hij was voor trainer Wim van Hanegem vierde keuze achter Van Loen, Kiprich en Larsson. Van Hanegem wil hem echter liever niet kwijt. „Hij zou alleen ergens de kans moeten hebben een paar weken achter el kaar te spelen." Bij Feyenoord is Michiel Sol aan de selectie toegevoegd. De 20- jarige verdediger stapte vorig seizoen over van de jeugd naar het tweede elftal. Spelers Arsenal dreigen met staking londen De Engelse internationals van Arsenal dreigen met een staking. Zij hebben geschokt gereageerd op de berichten dat de Zweedse nieuweling Stefan Schwarz bijna 30.000 gulden per week gaat verdienen. Aanvoerder Tony Adams, aanvaller Ian Wright en doelman David Seaman toucheren bij Arsenal niet meer dan de helft van het salaris dat Schwarz in Londen int. De transfer van de Zweedse aanvaller van het Portugese Lissabon naar Arsenal wordt in Londen opmerkelijk genoemd. Trainer George Graham had slechte ervaringen met een landgenoot van Schwarz, Anders Lympar. Hij werd vorig seizoen aan Everton af gedankt. Het bestuur van Arsenal oordeelt dat de ontevreden in ternationals niet moeten zeuren. „Kijk eens naar wat Cantona bij Manchester United aan extra's brengt. Wij zijn bewust op zoek gegaan naar een Europese topper, in de wetenschap dat het iets kost." Het heeft lang geduurd dit seizoen, maar de 17e juni was eindelijk een Nederlands dagje in het professionele wie- Ierpeloton. De vierde etappe van de Midi Libre, in twee- en geknipt, leverde dubbel succes op voor de sprinters Jean Paul van Poppel en Wiebren Veenstra. laatste paar honderd meter ver rassen door Veenstra en Frédé- ric Moncassin. In de algemene rangschikking veranderde wei nig. De Slowaak Jan Svorada kan de eindzege vandaag bijna niet meer ontgaan. Hij heeft een voorsprong van 3.18 op de Rus Pavel Tonkov. montpellier anp Van Poppel was 's morgens zijn Nederlandse medevluchters, het kon niet op, Frans Maassen en Maarten den Bakker te vlug af in de eindsprint. Later op de dag liet de in Spaanse dienst rij dende specialist zich op de Sportlegende verdacht van dubbele moord washington O.J. Simpson, een van Ameri- ka's meest legendarische sport- figuren, is sinds gisteravond te vens een van de meest gezochte verdachten van de Verenigde Staten. De 46-jarige Simpson, die wordt beschouwd als de beste 'American football'-speler die er ooit is geweest is, wordt gezocht voor de moord op zijn ex-vrouw en een vriend, begin deze week in Los Angeles. Amerika heeft geschokt gere ageerd op de beschuldigingen tegen en de verdwijning van Simpson. De affaire heeft al het andere nieuws in de VS naar de achtergrond gedrukt. Tv-pro- gramma's worden onderbroken om het laatste nieuws over de zaak aan de kijkers door te ge- Via zijn advocaat ontkende Simpson schuld aan de moord, maar volgens de politie van Los Angeles is er voldoende bewijs materiaal tegen hem. Simpson, die tegenwoordig als sportcommentator voor de tv werkt en ook een succesvolle carrière als filmster had, zou zijn ex-echtgenote Nicole Brown (35) en haar vriend Ron Goldman (25) voor haar huis in de sjieke wijk Brentwood van Los Angeles met vele messteken om het leven hebben gebracht. Daarna reisde hij naar Detroit. In de Ronde van Zwitserland bevestigde Pascal Richard zijn goede vorm. De drager van de gele trui leidde de dans in de vierde etappe, die over over en kele flinke bergen voerde, waar onder de Flüela van de eerste categorie. De Zwitserse kam pioen reed bij de beklimming daarvan weg bij de concurren tie. Alleen de Italiaan Simone Borgheresi, een teamgenoot van Gianluca Pierobon, kon aan klampen. Toni Rominger had toen de aansluiting al verloren door materiaalpech. Door zijn etappezege vergrootte Richard, hoewel Borgheresi geen meter kopwerk wilde doen, de voor sprong in de algemene rang schikking op de Pierobon tot 43 seconden. Van de Nederlanders hield al leen Gerrit de Vries de schade beperkt. Hij finishte als negen tiende op 1.53 van de winnaar. Theunisse kwam op 6.45 bin nen, de andere nog veel later. Nico Verhoeven gaf op. In de open Ronde van Zwe den raakte Erik Dekker zijn eer ste plaats in het klassement kwijt. De renner uit de ploeg van Jan Raas moest in de derde etappe de Italiaan Giuseppe Calcaterra en de Zweed Michel Lafis voor laten gaan. Dekker heeft een achterstand van vier tellen op Lafis. De 35ste verjaardag van Adri van der Poel leverde in de derde etappe van de Bicicleta Vasca niet meer op dan de welge meende felicitaties van de orga nisatoren en medecoureurs en een forse taart. In sportief op zicht telde de Nederlander gis teren niet mee. Hij werd slechts 100ste op 17.51 van winnaar Ev- genji Berzin. De Russische winnaar van de Giro vestigde ook de Spaanse liefhebber op zijn kwaliteiten. Hij maakte deel uit van een kopgroepje van acht man, dat op de fweede van de drie be klimmingen tot stand kwam, en won in de eindsprint zelfs van de Italiaanse alleskunners Delia Santa, Sciandri en Podenzana. Gianni Bugno reed ook voorin mee. Jans Koerts hield het voor gezien. lisse rob van der zanden In het Leidse tenniswereldje wordt niet oeverloos gekletst over de service die het spel ver ziekt. Bij de wereldtoppers wordt zo hard geslagen dat het kijkplezier wordt vergald, maar het B-circuit in de regio heeft geen servicekanonnen die de ene ace op de andere laten vol gen. Toch stond er gisteren op eens een soort regionale Ri chard Krajicek op de baan bij de Open Kampioenschappen vari de Bollenstreek. Uitzondering Zijn naam is Willem Visser. De 22-jarige speler van Hillegom is een uitzondering tussen alle tennissers die een 'vriendelijke' opslag hebben. Visser kogelt de ballen met een noodgang over het net en is zonder twijfel de speler met de hardste ser vice van het Leidse circuit. Voor het gang bare B-niveau in de regio is het een abso lute noviteit. Tegen Onno van Paridon stond hij gister middag in Lisse te 'rossen' als Krajicek in zijn beste dagen. De Unicummer werd er tureluurs van. „Ik heb de aces niet meer geteld, maar het waren er zeker meer dan twintig", aldus Van Paridon die met 6-3, 6-7, 6-4 aan het korste eind trok tegen het kanon van de bollenstreek. De man van het zware geschut lachte zelf minzaam. „Ik ser- veerde vandaag ook wel ex treem goed", luidde zijn com mentaar. In Leiden worden de opsla gen niet gemeten met speciale apparatuur, maar volgens insi ders haalt Visser de 200 kilome ter per uur wel eens. Zijn wat slanke postuur en studentikoze brilletje geven hem niets van een servicebeest als Richard Krajicek of Goran Ivanisevic, maar als hij het balletje opgooit verandert hij spontaan in een 'killer'. „Tweehonderd kilome ter haal ik waarschijnlijk wel, maar 205 zoals die grote jon gens, dat is gelijk wel erg hard, vergis je niet in dat verschil." Zomer Willem Visser is in Leiden nog niet zo'n bekende tennisser, maar dat zal deze zomer veran deren. Als speler van Hillegom, waar hij nadrukkelijk in de schaduw staat van talenten als Marco van Trigt en Tom Bult- ers, struinde hij in het verleden veelal de toernooien af in het district Haarlem. „De komende maanden wil ik meer Leidse toernooien gaan spelen. Een stuk of zeven", zegt Visser. „Ik probeer zowel in Leiden als Haarlem de Masters te halen. In Haarlem is dat geen punt, daar hoef je maar in twee toernooien goed te spelen en dan zit je er al bij." „Omdat ik in twee districten speel, val ik nooit zo op", zegt de bescheiden heao-student, die nog nooit overwoog om eens te gaan kijken bij een A- toernooi. „Laat ik eerst in B maar wat presteren. Voordat je in A iets wil doen, moet je eerst jaar al een beetje kennen. Toen Lugthart In Leiden leerde ze hem vorig maar eens drie B-toernooien op rij winnen vind ik. Dat heb ik nog niet gepresteerd." Derde klasse Zijn service zou in A niet mis staan, maar tennis is meer dan opslaan alleen weet ook Visser, die 'slechts' derde klasse speelt in de competitie. „Hard serve ren is een, maar de bal moet bij stond hij als nieuweling in de halve finale van de districts kampioenschappen, hij verloor op Unicum van Jan Willem Lugthart. In de 'kwart' won hij toen van Marco Visser. Die hoopte hij vandaag in de halve finale van Lisse tegen te komen. Maar de Leidenaar, eerste ge plaatst, verloor verrassend van Martin Verkerk: 6-3,5-7,6-3. Leidenaar Van der Wiel ook weer in lift Jeroen Piket werd gisteren voor de vierde keer Nederlands schaakkam pioen bij de senioren. archieffoto anp De Leiderdorpse schaker Jeroen Piket is gisteren in Amsterdam voor de vierde keer in zijn carri ère kampioen van Nederland geworden. Hoewel Piket in de slotronde tegen hekkesluiter Stan van Gisbergen danig op de proef werd gesteld, bereikte het twéetal na de 18de zet remise. Achter Piket werd Leidenaar John van der Wiel tweede. Voor de negende keer in zijn loop baan. Vooral tegen de sterkeren haalde Piket flink uit. Van de ze ven grootmeesters die meede den aan het NK, sleepten alleen Van der Wiel en Sokolov een puntendeling uit de strijd met Piket. Die zette met 8,5 punten uit 11 partijen een uitstekende prestatie neer. Een recordscore (die op dit moment op naam van Timman staat) was moge lijk geweest indien hij niet tegen de drie debutanten telkens een halfje had laten liggen. Dat is het enige, eigenlijk onbelangrij ke, smetje op zijn titel. Jeroen Piket verkeert al sinds december in topvorm. Hij haal de Timman in op de ratinglijst, boekte links en rechts successen en is nu al 22 partijen ongesla gen. Hij zegt zijn succes te dan ken aan zijn ervaringen in de partijen tegen Kortsnoj, Poluga- voorkeur ook binnen de lijnen. Toch irriteert het me weieens dat veel spelers zeggen dat Wil lem Visser alleen maar kan ser veren." Tegen Van Paridon, die goed speelde maar geen verweer had tegen de als een trein lopende service, demonstreerde Visser dat hij meer in huis heeft. Zo beschikt hij ook over een enor me forehand. „Ik ben dit jaar voor het eerst van achteruit gaan spelen. Vorig seizoen was het honderd procent service volley wat ik deed, zelfs op mijn tweede service liep ik op. Dan sloeg ik aces op mijn tweede opslag." Techniek Visser is geen stilist, dat geeft-ie zelf toe. „Het ziet er allemaal niet uit wat ik doe, mijn tech niek vind je niet terug in de handboeken." Maar dat gold voor John McEnroe ook. Visser heeft vooral bij zijn backhand een korte polsbe weging en zwaait niet door, maar de bal krijgt een enorme vaart (Van Paridon: „Ik word doodziek van die polsac tie."). Visser: „Soms sla ik op eens een backhandvolley dub- belhandig, je weet niet wat je ziet." Voor de wedstrijd in Halle wisselen de Rus Jevgeni Kafelnikov en de Amerikaan Jim Courier van racket. De snel stijgende Rus zorgde voor de verrassing van de dag door de als derde geplaatste Amerikaan te ver slaan. Kafelnikov stuit in de voorlaatste ronde van het tennistoernooi op de Zweed Magnus Larsson. Favo riet Michael Stich bleef in de kwartfinale overeind tegen de Fransman Henri Leconte. De volgende tegen stander van de Duitser is Wally Masur. In Londen werd Pete Sampras gehuldigd als speler van het jaar. In 1993 won de Amerikaan 83 van zijn 98 enkelspelen. Hij bracht acht toernooien op z'n naam, waaronder Wimbledon en de US Open. De nummer één van de wereldranglijst zat drie dagen voor het begin van Wimbledon aan bij een groot diner van de Engelse popster Elton John. Steffi Graf, de nummer één bij de vrouwen, heeft zich vrijdag afgemeld voor het toemopi om de Federatie Cup, dat van 18 tot 25 juli in Frankfurt wordt gehouden. Ze heeft dringend een wat langere periode rust nodig, vindt ze. foto epa CIRCUIT IN CIJFERS Basketballers verslaan Finland Open Kampioenschappen van de Bollenstreek HEB1: W. Visser-O. van Paridon 6-3,6-7,6-4, P. Paauw-O. Guinau 6-4, 7-5, M. Verkerk - M. Visser 6-3, 5-7, 6-3, J. Boog- mans- R. Kuiper 6-1, 4-6, 6-2. HEB2: P. van Hal - J. Dumpel 6- 1, 6-1. DEB1: R. Crama -1. Kruit 6-0, 5-7 HEC1: Vreeswijk - R. Welner 6-2, 6-4, D. van Dijk - P. Roggeveen 6-4, 4-6, 6-4, E. van Wèeren - Kokkelkoren 6-3, 6-7, 6-0. DEC: M. Griekspoor - A. Sterk 6-3, 7- De Merenwijk: HEB1: M. Fleischeuer- W. Jan sen 6-0, 6-2, W. van der Heyde - M. Soels 6-3, 6-3, W. van der Heyde - M. Kallenberg 6-4, 6-4. HEC1: Bergsma - R. Jong A-Tai 4-6, 6-1, 6-1, H. van Velzen - M. Volwater 6-1, 6-1, M. de Bruin - H. Heemskerk 6-4,2-6,6-3. HDC: F. Kantebeen/H. van Tong eren - Van Wijk/De Vries 6-2, 6- 4, H. van Velzen/H. Hëemskerk E en R. Steegers 6-4, 3-6, 7-5. DDC: L. van der Heyden/J. den Hollander -1. Machielse/Cornelissen 7-6,3-6, 6-3 tampere anp Het Nederlands mannenbasket- balteam heeft de tweede test wedstrijd tegen Finland in winst weten om te zetten. Daarvoor was in Tampere wel een verlen ging nodig. Oranje zegevierde met 97-96, nadat de reguliere speeltijd met hulp van de be vooroordeelde scheidsrechters op 83-83 was afgesloten. Dolf Duyvelshoff was uitblin ker met 29 punten. Paul Vrind (15), Rob de Bruin (12) en Okke te Velde (11) haalden eveneens de dubbele cijfers. jevsky en Ljubojevic die hij met toenemend succes afwerkte. Hij analyseerde veel met Kortsnoj en met Timman, wiens secon dant hij was tijdens verschillen de WK-matches. Dat analyseren met topspe- lers heeft als gevolg dat hij in middels over een buitengewoon breed en goed ontwikkeld ope ningsrepertoire beschikt. Het was voor de deelnemers aan het NK nauwelijks mogelijk rich fat soenlijk op Piket voor te berei den, hij kon immers alles spe len. Pikets toppositie kwam op het NK nauwelijks in gevaar. Al leen Van der Wiel bleef enigszins bij hem in het spoor. „Het hele toernooi ben ik rustig gebleven", aldus Piket. „Ik wist dat Van der Wiel niet zou blij ven winnen. Als Van Wely en Sokolov beter waren gestart, had ik me wellicht ongeruster gevoeld." De agenda van de nationaal kampioen puilt uit. Hij is giste ren direct naar New York ver trokken om aan een rapid-toer- nooi van de organisatie van be roepsschakers PCA mee te doen. In juli en augustus speelt hij op de sterk bezette toernooi en van Dortmund en Amster dam. Op beide evenementen komt hij Timman tegen, zodat een balans kan worden opge maakt over de onderlinge krachtsverschillen. Van der Wiel verzekerde zich gisteren na een snelle remise te gen Ivan Sokolov uit Oegstgeest van de tweede plaats, met 7,5 uit 11. Vroeger was deze score nog weieens ruim genoeg voor de titel. Van der Wiel speelde een regelmatig toernooi, won van de zwakkeren, en kwam al leen tegen 'angstgegner' Van Wely even in verliesgevaar. Na zijn desastreuze resultaat in het laatste Hoogovens-toer nooi kon hij wel weer een op kikker gebruiken. „Ik zit weer in de lift", zo meldt hij, „al is het wel een langzame." Van dyr Wiel werd tijdens het: toernooi al als veteraan afge schilderd, en na negen tweede plaatsen op het NK ben je dat eigenlijk ook tegenwoordig. Er breekt op dit moment zoveel jong talent door, dat iemand van 34 jaar eigenlijk al een oude man is in de schaakwereld. Sokolov kreeg een 'wild card' van de organisatie, toen Tim man afzegde voor het NK. Hij begon slecht, maar was erg op gelucht toen hij uiteindelijk nog bij de eerste vier terechtkwam. Hij eindigde op 6,5 punt, net achter Van Wely die met 7 pun ten derde werd. den haag anp Gerard Kemkers toonde zich de afgelopen dagen enigszins ver baasd over de reacties op rijn aanstelling als coach van de Amerikaanse schaatsploeg. „Ik heb enorm veel telefoontjes ge had. De eerste felicitatiekaartjes stromen nu ook binnen. Ik vind het hartstikke leuk. Ik had de belangstelling voor schaatsen in de zomer absoluut niet ver wacht." Het contact met de Ameri kaanse bond liep al een tijd. Jeroen Otter, bondscoach van de shorttrackploeg, attendeerde de Amerikanen op Kemkers. „Ik moest officieel solliciteren. De procedure heeft in totaal drie a vier weken in beslag genomen. Pas toen ik dinsdag per fax de getekende papieren ontving, wist ik zeker dat ik naar Ameri ka zou gaan. Daarvoor durfde ik er niet echt over te praten. Ik wilde niet allerlei dingen in mijn hoofd halen, voordat ik ze ker wist dat alles rond was. De teleurstelling zou anders veel te groot zijn." De voormalige topschaatser heeft een contract van één jaar met de intentie tot en met de Olympische Spelen van 1998 aan te blijven. Kemkers stond ook boven aan het verlanglijstje van de Nederlandse kern ploegleden. De rijders hadden hun oud-collega graag als coach willen hebben met Ab Krook op de achtergrond als adviseur en assistent. „Ik wist dat de jon gens mij graag wilden hebben, maar ik heb nooit iets van de bond gehoord. Op mijn voor waarden had ik het graag willen doen. Nu hoor ik dat geldgebrek de oorzaak is. Maar niemand weet wat ik wilde verdienen. De KNSB zei dit seizoen meer naar de schaatsers te luisteren. Dat is weer niet gebeurd en dat is een kwalijke zaak." Luwte De docent lichamelijke oefe ning ervaart het wel als prettig in de luwte te beginnen. „In Amerika kan ik anoniem wer ken en kan in alle rust ervaring opdoen. In Nederland zou ik toch als bekende Nederlander aan de slag gaan en dat legt een bepaalde dixik op je schouders. Anderzijds is het niet moeilijk in Nederland goed te presteren. De jongens hebben zoveel kwa liteit, daar kan ik niet veel aan verpesten." In Nederland wist de 27-jari- ge Drent precies wat hem te wachten stond. In de Verenigde Staten verkeert hij in het onge wisse. „Ik begin aan een onbe kend avontuur. Maar het kwam wel precies op het juiste mo ment. Ik ben nog jong en ben niet maatschappelijk gebonden. Schaatscoach is toch niet echt een beroep dat je tot je 65e kunt volhouden. De verdiensten zijn best aardig, maar een vetpot is het niet. In principe kan ik tot 1998 in Amerika blijven. Daarna richt ik mij waarschijnlijk toch op een carrière in het bedrijfsle ven. Als de KNSB bij mij aanklopt, zal ze toch wel met een goed aanbod moeten ko men." „Als ik een baan zou krijgen, zou ik mij altijd eerst in de mo gelijkheden verdiepen. Ik zou randvoorwaarden stellen. Tegen de Amerikaanse bond heb ik ge zegd: ik kom voor een salaris. Ik wil hier één jaar voor werken. Daarna bepaal ik of het me be vallen is. Als ik blijf, kan ik mijn contract altijd nog bijstellen." Kernvers heeft in Amerika een aantal doelen. „Ik wil zo goed mogelijk presteren. In hoeverre het lukt, hangt af van het aan wezige talent. Ik hoop in ieder geval dat de bond over een aan tal jaren zegt dat ze veel aan mij gehad heeft. Ik weet dat het lan gebaanschaatsen niet populair is in Amerika. Echte structuur ontbreekt. Ik denk daarom dat het belangrijk is een scoutings- apparaat op poten te zetten en een stukje opleiding te verzor gen. Ik pretendeer deze tak van sport niet bekender te maken. Zelfs Eric Heijden is dat, met vijf gouden medailles om rijn nek, niet gelukt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25