'Brandweergarage in centrum niet slopen' Drukkerij fuseert met Brouwer Offset 'De vraag is: wat doet de gemeente' Grond onder volkstuinen is vervuild SER adviseert woningen in deel van Groene Hart Rijn Veenstreek Jongeren kunnen naar Outsiders-gebouw Wie het wist mocht 't zeggen Middeleeuws feest bij De Rhynenburcht ZATERDAG 18 JUNI 1994 chef* henny van egmond. 071-356414. pl v-chef hans koenekoop. 071-356413 Monumentencommissie dreigt met opstappen De brandweergarage in het centrum in Roelofarendsveen mag niet worden gesloopt. Als dat wel gebeurt, stapt de monumentencommissie van de gemeente Alkemade op. Dat heeft de commissie, bestaande uit onder meer afge vaardigden van de stichting Oud Alkemade, de Rijnland se Molenstichting en de Vereniging Dorp, Stad en Land, onder voorzitterschap van PvdA-raadslid W. Groen deze week besloten. pand te behouden en de ge meente zelf haar eigen gang maar gaat", vindt hij. „Het gaat hier om een uniek markant ge bouwtje uit het begin van deze eeuw. Ik heb het nergens anders in het land gezien. alkemade marieta kroft Groen heeft diverse geluiden uit de CDA- en de WD-hoek ver nomen die vinden dat het ge bouw moet worden gesloopt. „Het is te gek, als particulieren aan allerlei regels worden ge bonden om hun beeldbepalend Het is de bedoeling dat B W nog dit jaar met een plan ko men dat voorziet in een mooier en opener entree van het cen trum van Roelofarendsveen. De brandweergarage maakt deel uit van de entree en dus ook van de plannen. Tegelijkertijd wordt gesproken over een andere huisvesting van de brandweer omdat het gebouwtje veel te klein is voor de brandweerlie den. Mogelijk wordt er een nieuw onderkomen voor zowel de brandweer als de politie ge bouwd. Overigens heeft Heat wave Radio ook al laten weten geïnteresseerd te zijn in de brandweergarage. De lokale ra dio heeft zijn studio nu nog bij Rlein Optiek, maar eigenlijk is dat te klein. WD-wethouder L. Beelen laat inderdaad blijken dat hij niet zo veel waarde hecht aan het be houd van de brandweergarage. „Ik zeg nog niet dat het gesloopt moet worden. Maar ik vindt het verbeteren van de entree van Roelofarendsveen belangrijker dan het behoud van het pand. Ik denk dat de sloop van het ge bouw het entree een ruimer ka rakter geeft." De dreiging van de monumentencommissie met het opstappen, laat hem koud. So what", merkt hij op. „Bepaalde dingen kunnen nu eenmaal onvermijdelijk zijn." zoeterwoude-dorp liesbeth buitink De grond onder het pad in het Zoeterwoud- se volkstuinencompiex is vervuild met poly cyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's) en zink. De concentratie van de stof fen is hoger dan wat is toegestaan, maar is volgens de gemeente niet alarmerend. Hoe wel gemeente al enige jaren op de hoogte is van de vervuiling, heeft ze die tot deze week binnenskamers gehouden omdat directe actie niet nodig zou zijn. De vervuiling is alleen geconstateerd on der het pad dat door het complex loopt. Dat gebeurde toen de eigenaar de grond enkele jaren geleden liet onderzoeken, omdat de gemeente het complex aan de Papenweg en de Westeindseweg wilde kopen. Toen bleek dat er vervuilde grond op het terrein lag, werd de overdracht van de volkstuinen uit gesteld. Gemeentewoordvoerder M. Geerling be nadrukt dat er geen reden is voor paniek. „Die volktuinen worden niet meer gebruikt en als er al een moestuin zou liggen, kon dat nog geen kwaad. De vervuiling zit in het pad zelf en misschien een beetje in de grond eronder." Sommige bladgroenten nemen de pak's heel gemakkelijk op. De stof kan kanker veroorzaken. De gemeente wil dat de eigenaar de grond laat saneren, maar die heeft daar tot nu toe niet in toegestemd. De onderhande lingen over de sanering tussen gemeente en eigenaar zijn stukgelopen. „We overwegen nu stappen, maar geen dwangmatige", ver klaart Geerling. „We willen de eigenaar er van overtuigen dat de sanering hoe dan ook voor zijn rekening komt en hij het dus beter snel kan laten uitvoeren." Bemiddelaar voor de Belgische eigenaar van het complex is de Zoeterwoudse tim merman A. van Bennekom. Die wil echter geen commentaar geven. hazerswoude-rundukTromgeroffel. In het bijzijn van de kasteelheer en zijn gemalin wordt de vlag gehesen. Voor de gelegenheid heet de protestants-christelijke basisschool in Hazerswoude-Rijndijk niet De Rhynenburch, maar De Rhynenburcht. Burgers, boeren en buitenlui, treedt binnen in de middeleeuwse vesting. De heraut heet u van harte welkom. Eens per jaar, een paar weken voor de zomer vakantie, organiseert De Rhynenburch een groot feest voor de leerlingen en hun ouders. Vorig jaar werd de school een dag lang be volkt door indianen. Dit jaar bleef de school dicht bij huis, maar gingen de leerlingen een paar eeuwen terug in de tijd. Gistermorgen vroeg werd de Rijndijk bevolkt door moeders die op de fiets kleine jonkvrouwtjes naar school brachten. Een vrouw heeft een enge ziekte en laat dat aan iedereen weten. Terwijl Haar bel luidend sjokt zij door de burcht. De bezoekers mijden de levensecht geschminckte vrouw daadwer kelijk als de pest. De rondrijdende kwakzal ver moet bekennen voor deze kwaal geen passend middel in huis te hebben. Ruim vijftig verklede ouders begeleiden de verschillende activiteiten. Buiten bekwamen de kinderen zich in oude volksspelen als ring steken, hoepelen en blikgooien. Binnen wordt een spektakelspel over de kruistochten voorbereid. Later die dag moet het spel op de wagen worden gebracht. Tot lering en ver maak van het verzamelde volk. FOTO BEN DE BRUYN Bevolking van de dorpen vergrijst den haag monica wesseling Woningbouw en het vestigen van bedrijven in de stukken van het Groene Hart waar de natuur wat minder waardevol is, moet mogelijk zijn. Als het oosten van de provincie helemaal 'op slot' gaat, vloeit er nog meer werkge legenheid weg naar andere pro vincies. De groei van de werk loosheid is nu al in Zuid-Hol land boven gemiddeld en zal door een restrictief bouwbeleid nog verder toenemen. Dat schrijft de Zuidhollandse Sociaal Economische Raad in een reactie op het ontwerp- streekplan-oost. Het provinciaal bestuur wil het oosten van de provincie, het zogeheten Groe ne Hart, open en natuurlijk houden. Gemeenten mogen nauwelijks bouwen en ook nieuwvestiging van bedrijven is nagenoeg onmogelijk. Volgens de Sociaal Economi sche Raad is het plan van de provincie veel te star. Er zijn, ook in het Groene Hart, zeker stukken natuur die niet excep tioneel waardevol zijn. In die delen moet wonen en werken mogelijk zijn zo schrijft de raad. De starre houding, geen nieuwe bedrijven in het Groene Hart, heeft volgens de raad een fikse migratie van bedrijvigheid tot gevolg gehad. De 205 hectares bedrijfsterreinen die in het ont- werp-Streekplan-oost zijn opge nomen, zijn naar de idee van de raad absoluut niet voldoende. Die oppervlakte is nodig voor de verplaatsing of uitbreiding van bestaande bedrijven; nieuwkomers vinden geen plek. Dat terwijl nieuwkomers nodig zijn om een gebied aantrekke lijk te houden voor onderne mers. Verslechtering De grond die vrijkomt door ver trek van bedrijven, moet gere serveerd blijven voor andere be drijven. Inkrimping van het to tale oppervlakte bedrijfsterrein verslechtert de economische positie van het gebied. Bedrijven die veel ruimte no dig hebben, of behoorlijk milieubelastend zijn, hebben moeite met het vinden van een terrein. Gemeenten zijn niet' happig op de vestiging van der gelijke bedrijven. De raad stelt' voor regionale industrieschap pen de verdeling van de bedrij ven te laten regelen. Het provinciebestuur wil dat de bevolking van het Groene Hart niet groeit. Rondom alle Groene-Hart-gemeenten zijn contourlijnen gesteld: 'daarbui ten mag de gemeente niet bou wen. De raad vindt dit heel on verstandig. De bevolking van de dorpen vergrijst, het dorp krijgt steeds minder draagvlak voor voorzieningen als de detailhan del en geozndheidszorginsteL lingen en verpaupert daardoor. Bij de plannenmakerij is met die grote sociale gevolgen voL gens de raad veel te weinig re kening gehouden. len nu echter toch proberen de zogenoemde Keet tot gezamelijk gebouw te maken. „De gemeente vindt het moeilijk om nog een clubgebouw van de grond te laten komen, als er al een staat. En dat is eigenlijk wel reeël", aldus jongeren-woordvoerder Ger Brug. De jongeren hadden bij de bespreking ingezet op een eigen gebouw, vergelijkbaar met de Wip in Ter Aar en het Kasteel in Alphen aan den Rijn. Na zien ze wel brood in het Outsiders-gebouw. ,,W$ staan er positief tegenover, zeker om te aan te kij ken hoe het gaat lopen", houdt Brug nog een slag om de arm. De jongeren die in Leimuiden de avonden op straat doorbrengen, krijgen geen eigen clubge bouw. Uit een gesprek tussen jongeren, gemeen te, politie en de beheerder van het Outsiders-ge bouw aan de Kerklaan gistermiddag, bleek dat de jeugd bij de Outsiders terecht kan. De Outsiders werd enige jaren geleden opge richt voor eenzelfde soort jongeren, die 's avonds op straat voor overlast zorgden. De jongere groep, die nu bij basisschool De Kleine Wereld en ver enigingsgebouw het Spant staat, vond daar geen aansluiting. De beheerder en de jongeren zelf wil- Zonder water door werk aan gemeentehuis hazerswoude-rundu k Een deel van de Hazers- woudse wijk Rhynenburch heeft gisterochtend onge veer een half uur zonder water gezeten als gevolg van de uitbreiding van het gemeentehuis. Bij graaf werkzaamheden aan de achterkant van het ge meentehuis werd rond elf uur een hoofdwaterleiding stuk getrokken. Hierdoor viel in een deel van de wijk de waterdruk weg. Twintig minuten nadat de leidingbreuk bij het wa terbedrijf werd gemeld, was het euvel weer verholpen. De verzekering van de aan nemer die de breuk veroor zaakte dekt de schade. Dat gold voor de voltallige staf van een snelgroeiend bedrijf. Maar niemand begreep echt alle "ins en outs" van het concept-contract dat de buitenlandse afnemer had toegezonden. De directie onderkende dat en schakelde Teekens Advokaten in. Met name contracten met buitenlandse opdrachtgevers vergen deskundige beoordeling en juridisch maatwerk. Teekens Advokaten, Nederlands vertegenwoordiger in Lawspan International, biedt de benodigde expertise. TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Korolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 41 30 21fox 071 - 41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 Directie NDB wil gedwongen ontslagen.vermijden zoeterwoude-runduk liesbeth buitink Het Nederlands Drukkerij Be drijf (NDB) in Zoeterwoude- Rijndijk gaat fuseren met Brou wer Offset in Delft. Bij het NDB vervallen daarbij 20 tot 25 ar beidsplaatsen. Er werken nu ongeveer 140 mensen. Direc teur A. Elfers benadrukt dat dat niet betekent dat mensen op straat komen te staan. „We wil len dat verlies aan arbeidsplaat sen opvangen door natuurlijk verloop, herscholing en bijscho ling. Het is niet gezegd dat al die mensen geen brood meer kunnen verdienen Het NDB ziet zich genood zaakt tot een fusie omdat druk kerijen steeds moeilijker het hoofd boven water kunnen houden. Elfers: „Er is in Neder land een overcapaciteit aan off set-rotatie, waardoor de markt prijs een onverantwoord laag niveau heeft bereikt. Dat zet het rendement zwaar onder druk. Volgens de directeur dreigt het NDB niet failliet te gaan, maar is een fusie toch onont koombaar. „Op de lange ter mijn moet er sprake zijn van schaalvergroting en een stukje sanering. Voor een klein deel van de mensen is er in de nieu we combinatie, die in zijn ge heel in Delft wordt gevestigd, geen job." De onderhandelingen met het Delftse bedrijf zijn volgens Elfers halverwege. „Maar het ziet er prima uit." Hij weet zelfs al de naam van het nieuwe be drijf: NDB/Brouwer. Tot het eind van dit jaar blijven beide bedrijven onafhankelijk produ ceren in de eigen vestiging. De verhuizing van de Produktieweg in Zoeterwoude-Rijndijk naar Delft zou dan in januari kunnen beginnen en in juli 1995 zijn af gerond. „Het is een mega-ope- ratie, zo'n verhuizing." Omwonenden van het bedrijf kunnen dan opgelucht ademha len. Zij klagen over stank van de zware roolo/volken die het be drijf uitstoot en heeft bij de ge meente aangedrongen op een milieu-onderzoek. Eind deze maand laat de gemeente metin gen doen. Rechter verbiedt boer vroegere land als oveipad te gebruiken Boer L. Kompier is voorbereid, maar toch ook weer niet. „We zijn vannacht tot in de kleine uurtjes bezig geweest met mest uitrijden en machines wegha len. Want stel dat ze straks de boel met grof geweld komen af sluiten..." Dan kan hij nu dus bij zijn machines en heeft hij een lege gierput. Maar verder? „Dan moet ik de koeien hier voorop laten lopen. Maar dat is nog geen kwart hectare. Daarop kan je geen veertig koeien hou den. Dat wordt een rotzooi. Die breken de boel af en staan de hele dag te loeien. Nee, dan kan gewoon niet." Het is donderdagavond, tweeënhalve dag nadat de rech ter beval dat Kompier niet meer over zijn voormalige land van de melkstal naar zijn huidige land mag lopen. De Hazers- woudse veehouder kan het nog steeds nauwelijks bevatten dat hij door de rechter in het onge lijk is gesteld. „We gingen vol goede moed naar de rechtbank en kwamen er ook vol goede moed vandaan. In de koopacte voor de grond staat dat ik mijn bedrijf onbelemmerd kan voort zetten, dat hebben we nog spe ciaal opgenomen. Dan kunnen ze je toch niet zo maar de toe gang tot je land ontzeggen?" Toch mag Kompier sinds gis teren niet meer met zijn koeien van zijn boerderij aan de Rijn dijk naar zijn land ten zuiden van de spoorlijn Alphen-Leiden lopen. Het pad dat hij hiervoor moet gebruiken zou acht wo ningen slecht bereikbaar maken en bij één woning de aanleg van de tuin belemmeren. Boven dien kan de bouw van vijftien milieu-woningen niet beginnen zolang Kompier twee maal daags met zijn koeien dwars door het geplande wijkje trekt. Overigens betekent de slechte bereikbaarheid van de acht vo rige week opgeleverde wonin gen dat ze voorlopig alleen geen achterom hebben. Het huis waarvan de tuin niet kan wor den aangelegd wordt wordt pas over twee weken opgeleverd. Tot het moment dat Kompier half juli zijn nieuwe stal aan de overkant van het spoor betrekt, zal de bewoner waarschijnlijk niet veel oog hebben voor de tuin. De bouw van het milieuw ijkje lijkt tenslotte niet voor de bouwvak te beginnen. Wel leidt de gemeente een renteverlies vai\ 10.000 gulden per maand doordat de grond nog niet kan worden geleverd. Bedelaar Toch heeft Kompier voor de rechter verloren. „Het feit ligt er. De vraag is nu: wat gaat de gemeente doen? Bij de WLTO zeggen ze: je moet in hoger be roep gaan, want de rechter zit helemaal fout. Maar of ik dat ga doen, daar moet ik nog een nachtje over slapen. Het is niet mijn favoriete bezigheid. Ik heb het veel te druk hier." Nee, dan toch liever nog een keer op het gemeentehuis langs om te kijken of hij daar nog iets voor elkaar kan laijgen. „Maar je mag best weten dat ik heel veel moeite heb om daar heen te gaan. Ik moet dan als een soort bedelaar gaan vragen of ik alsjeblieft nog een tijdje van mijn pad gebruik mag blijven maken.' Ik kan het op het mo ment niet opbrengen, dat mag je gerust weten." Levert ook dat niet het ge wenste resultaat, dan wordt het een ramp, weet Kompier. „Ik kan mijn koeien niet bij iemand anders onderbrengen omdat niemand hier ruimte heeft voor extra, koeien." En ze voorlopig dan maar een paar weken op stal zetten? „Dat ze mij nou in de tang hebben, dat moet ik zelf verwerken. Maar mijn dieren? Als het buiten een beetje war mer wordt, is het in de stal zo 35 graden. Dat is pure dierenmis handeling. Ze worden opgevre ten door de vliegen en ze wor den gek van de hitte." Nee, de enige oplossing is echt de die ren op het kleine glasveldje vlak aan de weg te parkeren. Alhoe wel ook dat ongetwijfeld een zooitje wordt, met zo veel koei en op zo'n kleine oppervlakte. Ondertussen loopt in huize Kompier de spanning over de dingen die komen gaan hoog op. „Je raakt in een situatie dat je prikkelbaar wofSt. Het gaat ook aan je gezin knagen. Al laat mevrouw maar een kopje uit haar klauwen vallen, daar zou je oorlog over krijgen. Over de kleinste rotdingen. Zo lang de gemeente de boel niet volledig afsluit, blijft boer Kompier met zijn koeien over het verboden pad lopen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15