Steeds meer hengelaars naar buitenland Vrije tijd Bouwgrond kopen Top Score Disney-figuren zeer in trek VRIJDAG 17 JUNI 19941»8 V DINGEN Henriëtte van der Hoeven VISSPORT NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Big Country - Without the aid of a safety net (live) - Chrysalis. Hoewel de Schotse formatie Big Country haar principes en mu zikale uitgangspunten nog nim mer heeft verloochend, heeft het grote publiek bandleider Stuart Adamson en zijn gevolg al geruime tijd geleden de rug toegekeerd. Wel is het tijd- en soortgenoot U2, dat afstand heeft genomen van zijn Sturm und Drang-periode massaal blijven volgen. Sterkste troef van Big Country zijn de live-optredens gebleven. Vooral de 'thuiswedstrijden' in Glasgow groeien steevast uit tot heerlijke volksfeesten. Dat de groep nu pas met een live-al bum komt is vreemd. De red dingsboei wordt pas uitgegooid als de drenkeling al is verdron ken. 'Without the safety net' is een prachtige registratie van het fes tijn dat de groep aanricht. De groep neemt direct al enorme risico's door in een ijltempo ze ven nummers geheel akoestisch af te werken. De opruiende, licht melancholieke marsmu ziek van Big Country moet het niet van nuances hebben maar blijkt in een akoestische set een enorme diepgang te hebben. Na het unplugged-gedeelte volgen uitbundige en toch gediscipli neerde versies van onder meer 'Steeltown', 'Wonderland' en "What are we working for". Spin Doctors - Turn it upside down - Sony. Het live-album en een niet meerverkrijgbare mini-CD niet meegerekend is dit pas het tweede album van de New Yorkse Spin Doctors en toch klinkt de groep alsof ze er altijd al is geweest. Andermaal heb ben de vier een album gemaakt met luchtige, vanzelfsprekende funky nummers die van het ene op het andere moment aan ve nijn winnen door de solo's van Jimi Hendrix-adept Eric Schenkman. Vernieuwend is het allemaal niet maar toch zijn de uiterst geraffineerde Spin Doctors een beetje verslavend. 'Turn it upsi de down' is wat gladder, punti ger en olijker dan het in com mercieel opzicht verpletterende 'Pocket full of kryptonite' maar daarvan zal de kassa alleen maar meer gaan rinkelen. WK JAZZ Big Band Den Haag - North Sea Big Band... and Friends - VIA. Ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan werd op 6 april in de bekende New Yorkse concert zaal een groot festijn opgezet waarvoor meer dan veertig be kende jazzmusici, natuurlijk gro tendeels uit de Verve-stal wer den uitgenodigd. Zoals het bij dergelijke gelegenheiden gebrui kelijk is, werd de geschiedenis aan de hand van successen door oudgedienden en jongeren doorgenomen. Een uitzondering is Miles Davis' 'It's About That Time', want Davis speelde nooit voor Verve, maar dat bewijst vooral dat Verve als tamelijk commercieel label toen in de ja ren zestig veel ontwikkelingen aan zich voorbij liet gaan. Er is gelukkig ook van de gelegenheid gebruik gemaakt door in enkele stukken onverwachte combina ties te laten spelen, zoals Herbie Hancock in een geslaagd duo met John McLaughlin in Bill Evans' 'Turn Out The Stars'. Er zijn ook enkele kleine tegenval lers, zoals Joe Henderson die zich niet erg op zijn gemak lijkt te voelen in deze ambiance, maar daar staat bijvoorbeeld heerlijk trombonespel van J J. Johnson tegenover. Sommige verschijningen verlopen precies als verwacht: bossa nova-com ponist Antonio Carlos Jobim kan nog steeds niet echt zingen, maar Abbey Lincoln en Betty Carter nog wel degelijk. De grote ster van de avond moet de nog jonge Roy Hargrove zijn geweest die heerlijk te keer gaat in twee Gillespie-stukken. KV KLASSIEK Szymanowski - Stabat Mater, op. 53 Litania do Marii Panny, op. 59 Symfonie nr. 3, op. 27 - Elzbieta Smytka (sopraan), Florence Qui- var (mezzosopraan), Jon Garrison (tenor), John Connell (bas), City of Birmingham Symphony Orchestra Chorus o.l.v. Simon Rattle - Wie een huis wil laten bouwen, kan voor heel wat informatie bij het Bouwcentrum in Rotterdam terecht. Dit instituut heeft op a bouwgebied een keur van uitgaven te bie- J den. In de nieuwe druk van 'Bouwgrond te h koop' tref je alle 635 gemeenten aan die ons b land momenteel telt, waarbij is aangegeven j ti waar grond te koop is voor vrijstaande par- d ticuliere woningen. Dat zijn er bijna 500. i ti zje vind er gegevens over de grondprijs per I l\ vierkante meter, een telefoonnummer voor n nadere informatie en de voorwaarden v waaronder de bouwgrond wordt verkocht. r De nieuwe uitgave van de brochure is bo- ii vendien uitgebreid met allerlei aanvullende a informatie, zoals het attent maken op voe- c tangels en klemmen die zich bij de aankoop h van van bouwgrond kunnen voordoen. S Ook over alle mogelijke kosten wordt de ko- z per van de uitgave geïnformeerd. En er v wordt uit de doeken gedaan wat kadaster, c notaris en architect voor de toekomstige a bouwheer kunnen betekenen. c Verder is een bloemlezing opgenomen van z de meest uiteenlopende voorwaarden die I e gemeenten in hun bestemmingsplannen i v aan de bouw van woningen stellen. S De uitgave kost 10,-. Schriftelijk bestel- g len door overmaking van 15 gulden (incl. v verzendkosten) op bankrekening c 69 34 82 214 of postrekening 2058600 t.n.v. Bouwcentrum Boekhandel, Rotter- r dam, onder vermelding van 'Bouwgrond r te koop'. f Tegen roest en in een keer Metaal, of het nu om een tuinhek of de re- 1 c genpijp gaat, roest als je er geen bescherm- de laag op aanbrengt. Dat is, als je het goed 1 c wilt doen, altijd een heel gedoe met staal- c borstel, primer, grondverf en aflak. Daaraan maakt Hammerite een einde. Deze verf kan - zonder voorbehandeling op een roestige v ondergrond worden aangebracht. De verf vormt meteen een duurzame, waterafsto- x tende laag, die ook kras- en stoot vast is. v Hammerite breng je met de kwast aan. Je kunt, als je het te schilderen voorwerp rus- 1 tig kunt laten drogen, in een keer een dikke c laag opbrengen maar het is beter het schil- 2 derwerk in een paar fasen te doen. De laag - moet een dikte hebben van ongeveer vier gewone verflagen. De verf is er in hamerslag (tien kleuren) en hoogglans (zes kleuren)1 Hammerite, door Albastine op de markt ge- j bracht, kost 36,50 per 750 ml-blik. Ook Histor maakt het de doe-het-zelver ge- 1 makkelijk. De Histor Monodek, de naam zegt het eigenlijk al, is een halfglansverf die in een keer dekt. De verf (alleen voor bin- r nen) is geschikt voor hout, metaal en harde kunststof. Helemaal in een keer geldt trou wens alleen als er al een oude verfvlaag op zit; nieuw kaal werk moet wel eerst van een grondlaag worden voorzien. Er zijn 20 kleu ren, die passen bij de Monodek muurverf (in tien tinten en wit). Monodek aflak kost per blik van 750 ml 29,97, voor 2[h liter Mondek muurverf moet 37,50 worden betaald. Voor de vakantie Hoewel we in eigen land over een uniek hengelareaal beschikken, prima viswatertjes met een zeer gevarieerde visstand, zoeken steeds meer sport vissers in het buitenland naar nieuwe mogelijkheden. Bleef het vistoerisme een paar de cennia geleden nog beperkt tot Ier land en een enkele zalmtrip naar Scandinavië, inmiddels zijn er reisor ganisaties die zich volledig hebben toegelegd op de serviceverlening aan hengelaars die hun vakantie 'in den vreemde' willen doorbrengen. De in Leiden gevestigde 'Vluchten de Visser' bijvoorbeeld, organiseert inmiddels vistrips naar een dozijn verschillende landen waaronder Rus land, Alaska'en zelfs Cuba. Ruim 15 jaar geleden nam ik zelf deel aan een visvakantie in Mauretanië aan de westkust van Afrika. De Franse mo lenproducent Mitchell heeft daar - aan een sprookjeachtige baai die in open verbinding staat met de Atlanti sche Oceaan - een viscentrum inge richt, dat onder meer is bedoeld om relaties te verwelkomen en nieuwe produkten te testen. In die jaren werd er jaarlijks het of ficieuze Europese zeeviskampioen schap gehouden. Een wat pretentieu ze titel voor een groepje viskampioe- nen uit België, Spanje, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Nederland dat elkaar een week lang de loef pro beerde af te steken op hengel- en cas- tinggebied. Ik was in het gezelschap van de toenmalige Nederlandse kam pioen, een zekere Jan van Meel, voor aanstaand lid van de vereniging de Glymesvissers uit het Brabantse Le pelstraat. Het gezelschap vertrok vanuit Parijs en aan de vooravond van dat visavon- tuur namen we onze intrek in een ex clusieve kamer van het luxueuze Sofi- tel-hotel. Nauwelijks waren onze kof fers door een bediende afgeleverd of de Nederlandse kampioen begon met gezwinde spoed alle kleine flesjes transporteren. Ik moet bekennen dat hij daar won derwel in slaagde en de eerste visda gen aan de eerder genoemde Baie de l'Etoile gaf hij de concurrentie danook het nakijken. De vis bleek verzot op crab hollandaise. De enige die enigszins zijn spoor kon volgen was de Italiaanse opponent Sergio di Cio- lo, dank zij een draagtasje met drab big water waarin een soort superwor men zaten ter dikte van een gasslang en met een lengte van 20,25 centime ter. De aanblik alleen al weerhield me ervan navraag te doen naar de soort naam van deze kronkelende gedroch ten. Het visweekje werd een aanschake ling van wonderlijke ervaringen. De baai viel bij eb droog en al met de eerste stroom opkomend water kwa men honderden vissen mee. De meest uiteenlopende soorten in soms exotische kleuren. Enkele Maureta- niers keken tijdens het vissen nauw lettend toe en af en toe werd er luid geschreeuwd dat de vangst niet moest worden beetgepakt, vanwege de gifti ge stekels in rugvin en staart of de ka ken vol met vlijmscherpe tandjes. Vanaf de rotsen vissend heb ik voor het eerst in mijn leven - en, waar schijnlijk ook voor het laatst - de kracht gevoeld van een grote gitaar rog die een flink stuk van een op de haak geregen inktvis had opgepeu zeld. Overdag was het er bloedheet en moest de Belgische deelnemer zelfs met een lichte zonnesteek een dag het bed houden. Als er 's nachts werd gevist - want ook dat gebeurde - was het er bitterkoud. Dikke truien en shawls moesten de vrieskou buiten boord houden. Een regenbuitje bleef ons bespaard, maar dat was niet zo verwonderlijk want het was al ruim een jaar geleden, zo vertelden de Mauretaanse helpers, dat de laatste druppels water uit de hemel kwamen vallen. Het is een beetje verwarrend dat de de Big Band Den Haag bij het verschijnen van de eerste CD meteen werd omgedoopt, want de opnamen hebben niets met het bekende gelijknamige festival te maken. De oud-stu denten van het Koninklijk Con servatorium hebben onder lei ding van Ruud van Dijk een goede mainstream-produktie gemaakt, nogal conservatief maar zeer smaakvol gearran geerd door onder anderen Mat Mathews, in twee stukken ook op accordeon te horen. Gasten Ferdinand Povel (fantasierijk op 'The Song Is You' en 'Laura') en Peter Nieuwerf (een soort Ken ny Burrell op 'Things Ain't What They Used To Be') komen met aansprekende solistische bijdra gen, maar aantrekkelijk is de CD vooral door de gast-trom- pettisten/-bugelspelers. Naast de altijd melodische en even wichtige Ack van Rooyen zijn de beide broederparen Bob en Chuck Findley en Pete en Conté Candoli verantwoordelijk voor het extra niveau in de interpre tatie van de niet erg avontuur lijk geselecteerde bekende stan dards. Van de big band zelf valt de uitstekende ritmesectie van bassist Marius Beets en drum mer Joost Patocka op. Diverse artiesten - Carnegie Hall Salutes The Jazz Masters - Verve- /Polygram. Op pootjes Van een gewone pot maak je iets apart door h'm op pootjes te zet ten. Die pootjes zijn per set van drie te koop in tuincentra. De pot staat nu ook vrij van de grond en het overtollige water kan op deze manier gemakkelijk weg. Prijs van dit ideetje van Sunware is 4,95 (set van drie stuks.) Meer informatie: 0 13 - 70 32 00. Nog bonter Het kan nog bonter. Naast semes van het populaire Boerenbont zijn er nu van Brabantia ook allerlei keukenartikelen in dit decor. Ondermeer de nieuwe keukenweegschaal 47-). Meer informatie: tel. 049 04 - 82 233 Stijnline In het telefoonnummer van Stijnline, de houten tuinlampen, is een 0 teveel gekomen. Het nummer moet zijn: 080 - 601024. Sinds jaar en dag vallen de Disney-figuren goed in de smaak bij jong en oud. Slimme spel- fabrikanten spelen gretig in op deze populariteit. Ravensburger heeft onlangs de serie Spelen en Leren uitgebreid met vier Disney-spellen. De eerste, Mickey tovert met vormen, staat in het teken van het herkennen van basisvor men. In een geheimzinnig toverbos gaat Mickey op zoek naar vierkanten, driehoeken en cirkels. Mickey in het kleiirenwond gaat het om het onderscheiden van kleuren. Met be hulp van een ideurendobbelsteen moeten de afbeeldingen van Mickey, Donald en Goofy worden opgezocht. Het spel Donald ruimt op behandelt het opruimen. Behalve ordening bevordert het spel ook het logische denken van het kind. Bij het geheugenspel Pluto op kluivenjachtmoeten de spelers negen kluiven zoeken die Pluto heeft verstopt. Degene met het beste geheugen, maakt de meeste kans. Alle spellen zijn geschikt voor twee tot vier spelers. Richtprijs: 26,95. Voor op reis is er nu een klein flesje (50 ml) met alles-in-een vloeistof en een af- schroefbaarcon- tactlenshoudertje: de MPS Traveller van Optilens. De Traveller is er alleen voor zachte contact lenzen en kost 18,- In navolging van Lingo en Rad van Fortuin ligt nu ook Ted de Braaks Top Score in de winkels. Het spel is ge schikt voor twee tot vier spelers vanaf een jaar of acht. Centraal staat de bouw van een piramide door het vor men van steeds langere woorden. Het spel bestaat uit een spelbord, letterstenen, letter- houders, zandloper, scoreblok en een spelregelboekje. Elke speler neemt zes letters. In de eerste beurt moet een drieletter woord worden gevormd. Deze letters vor men de basis voor de vier-, vijf-,zes- en zevenletter woorden. Na elke beurt vult men zijn letterhouder aan tot zes letterstenen. Nadat men een zevenletterwoord heeft gevormd, kiest men één letter uit dit woord en plaatst men deze op zijn eigen speelveld onder in de pi ramidevakjes. Eenmaal geplaatste letters mogen niet meer worden verplaatst. Men begint nu aan de tweede ronde van de in totaal zeven te spelen rondes. Punten kunnen worden gescoord door het vormen van woor den in de piramide en door het maken van een zo lang. mogelijk woord onder in de piramidevakjes. Degene met de meeste punten wint het spel. Richtprijs 40. Karol Szymanowski (1882- 1937), voor velen nog steeds een onbekende Poolse compo nist of hooguit iemand die 'en ge' of 'moderne' klanken voort bracht, heeft in werkelijkheid schitterende muziek geschre ven. Zijn werken 'geven' zich misschien niet altijd even mak kelijk, maar wie aandachtig luis tert, ontdekt al snel dat er schit terende, sterk emotioneel gela den werken uit Szymanowski's pen zijn gevloeid. Dat geldt al helemaal voor de drie composi ties op deze CD, alle met een vocaal aandeel dat de toeganke lijkheid bevordert. De combina tie van het op Poolse nationale muziek stoelende, van emotio naliteit geladen 'Stabat mater' met de romantische climaxen van de Derde Symfonie, bijge naamd 'Liederen van de nacht', levert een bijzonder fraaie CD op. De sublieme uitvoering on der Simon Rattle maakt er tot eind juni een begerenswaardige 'CD van de maand' van. Herken Klassiek -100 wereldbe roemde muziekfragmenten - Poly gram. Talloze 'klassieke melodieën' zijn overbekend, door een film, als herkenningsmelodie van een tvprogramma of gewoon door hun eigen populariteit. Alleen vragen veel mensen zich soms af wat ook al weer de naam was van het bijbehorende muziek stuk. Het antwoord op honderd van die vragen biedt deze CD met honderd muziekflitsen van ruim een halve minuut met een bijbehorend boekje, waarin Jan van Straten op begrijpelijke wij ze de benodigde informatie geeft. Leuk om cadeau te geven, maar het kan ook geen kwaad de eigen kennis eens te toetsen. PK Het Europse gezelschap bijeen in het Mauretaanse viscentrum aan de Baie de l'Etoi- drank, die keurig gerangschikt ston den, uit het aanwezige koelkastje te verwijderen om op die manier ruimte te scheppen voor een grote doos van wit piepschuim die met brede stroken bruin plakband was omwikkeld. Belangstellend informeerde ik wat de bedoeling was. Waarop hij hij een paar stroken van het kleefband ver wijderde en ik plotseling oog in oog stond met 200 ijverig door elkaar krioelende krabben. Zonder een spoor van opwinding vertelde hij me met de deelnemer van vorig jaar te hebben gebeld die hem had verteld dat vooral het vissen met zachte krab een groot succes was geweest. Helaas had hij maar de beschikking over een klein voorraadje gehad. Die tip was voor Van Meel aanlei ding geweest een deel van de maxi mum toegestane bagagekilo's te re- Bijzondere vissen die in de baai werden gevangen. serveren voor de vervaarlijk met de scharen knippende levende have. De doos kreeg nog gezelschap van een paar flinke koelelementen, want de trotse Nederlandse kampioen was vast van plan de diertjes in puike ge zondheid naar het hete Saharaland te breng je zondër problemen aan op de kale (roestige) ondergrond. foto Buigbaar MDF-plaat MDF-(medium densityfibreboard) platen, met lijm als bindmiddel onder hoge druk i geperste houtvezels, zijn er nu ook in buig- j bare uitvoering. Je kunt er kwart-, half- en volronde vormen en webringen in allerlei vormen mee creëren. De platen zijn aan één kant in de lengterichting voorzien van dicht naast elkaar liggende ingefreesde sleuven. De plaat laat zich hierdoor moeite loos buigen, op een mal die tevoren in de gewenste vorm is gemaakt, of op een raam werk dat deel uitmaakt van de constructie van het werkstuk dat je wilt maken. Aan de j (minimale) straal van de bocht zijn uiter aard bepaalde beperkingen gesteld. MDF is j aan beide kanten prachtig glad, hoewel één zijde extra glad is afgewerkt, ideaal om te worden geschilderd. De plaat kan ook wor den gefineerd of met hardplastic (formica) bekleed. Voor verspanende bewerking is een hard- point zaag vereist en voor frezen (waartoe dit materiaal zich uitstekend leent) gebruik je bij voorkeur gereedschap met hardmeta- len snijkanten. Buigbaar MDF is een produkt dat ervaren en fantasievolle doe-het-zelvers sterk zal aanspreken. In dhz-winkels en bouwmark ten zul je het (voorlopig nog) niet aantref fen, in bouwmaterialenzaken is de kans groter. En het kan natuurlijk op bestelling worden geleverd. De prijzen van 244 x 122 cm platen van 6 en 9,5 mm dikte liggen tus sen de 55 en 70 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8